isomaster - en to fr translation catalogue (105 entries)

en:       Estimated ISO Size:
fr:       Taille estimée de l'ISO:

en: %s
    
    Do you wish to continue?
fr: %s
    
    Désirez-vous poursuivre ?

en: '%s' is not a regular file
fr: '%s' n'est pas un fichier correct

en: (scanning for duplicate files)
fr: (vérification des fichiers doublons)

en: Add
fr: Ajouter

en: Add extension automatically
fr: Ajouter automatiquement l'extension

en: Add to the ISO
fr: Ajouter à l'image ISO

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Boot Record Information
fr: Information de la zone amorce

en: Boot record deleted
fr: Zone amorce effacée

en: Boot record type: 1200KiB Floppy
fr: Type de zone amorce : Disquette 1200KB

en: Boot record type: 1440KiB Floppy
fr: Type de zone amorce : Disquette 1440KB

en: Boot record type: 2880KiB Floppy
fr: Type de zone amorce : Disquette 2880KB

en: Boot record type: No Emulation
fr: Type de zone amorce : Pas d'émulation

en: Change permissions
fr: Changer les permissions

en: Choose Boot Record File
fr: Choisissez le fichier de zone amorce

en: Create new directory on the ISO
fr: Créer un nouveau dossier sur l'ISO

en: Create new directory on the filesystem
fr: Créer un nouveau dossier sur la partition

en: Creation time:
fr: Moment de la création :

en: Delete from the ISO
fr: Effacer de l'ISO

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit failed, please check Options/Editor
fr: La modification a échoué, veuillez vérifier les Options de l'éditeur

en: Editor
fr: Éditeur

en: Enter a new name:
fr: Entrer un nouveau nom:

en: Enter name for new directory
fr: Nom du nouveau dossier

en: Extract
fr: Extraire

en: Extract from the ISO
fr: Extraire de l'ISO

en: Failed to add '%s': '%s'
fr: Échec de l'ajout %s: '%s'

en: Failed to add boot record: '%s'
fr: Échec de l'ajout de la zone amorce: '%s'

en: Failed to change directory: '%s'
fr: Changement de dossier impossible : '%s'

en: Failed to create directory %s
fr: Impossible de créer le dossier %s

en: Failed to create directory %s: '%s'
fr: Impossible de créer le dossier %s: '%s'

en: Failed to delete '%s': '%s'
fr: Impossible de supprimer %s: '%s'

en: Failed to extract '%s': '%s'
fr: Impossible d'extraire %s: '%s'

en: Failed to extract boot record: '%s'
fr: Impossible d'extraire la zone amorce: '%s'

en: Failed to initialise bkisofs: '%s'
fr: Échec dans l'initialisation de bkisofs: '%s'

en: Failed to open directory '%s', error %d
fr: Impossible d'ouvrir le dossier '%s', erreur %d

en: Failed to open iso file for reading: '%s'
fr: Impossible d'ouvrir le fichier iso en lecture : '%s'

en: Failed to read directory tree: '%s'
fr: Échec de la lecture de l'arborescence des fichiers : '%s'

en: Failed to read volume info: '%s'
fr: Impossible de lire l'information du volume : '%s'

en: Failed to rename '%s': %s
fr: Échec dans le renommage '%s' : %s

en: Failed to set %s as boot record: '%s'
fr: Impossible d'utiliser %s comme zone amorce : '%s'

en: Failed to write image to '%s': '%s'
fr: Échec lors de l'écriture de l'image sur '%s': '%s'

en: Filename types (both recommended):
fr: Types de fichiers (tous les deux recommandés):

en: Follow symbolic links
fr: Suivre les liens symboliques

en: From file: 1200KiB floppy
fr: À partir du fichier : Disquette 1200KB

en: From file: 1440KiB floppy
fr: À partir du fichier : Disquette 1440KB

en: From file: 2880KiB floppy
fr: À partir du fichier : Disquette 2880KB

en: From file: no emulation
fr: À partir du fichier : Pas d'émulation

en: GUI error, deleting anything other than files and directories doesn't work
fr: Problème d'interface, les opérations autres que supprimer des fichiers/dossier ne fonctionnent pas.

en: Go back
fr: Revenir en arrière

en: Go back up one directory on the ISO
fr: Remonter d'un dossier sur l'ISO

en: Go back up one directory on the filesystem
fr: Remonter d'un dossier sur le système de fichier

en: ISO Images
fr: Images ISO

en: ISO Master Help
fr: Aide ISO Master

en: Image Information
fr: Informations sur l'Image ISO

en: Invalid publisher '%s': '%s'
fr: Publicateur incorrect %s : '%s'

en: Invalid volume name '%s': '%s'
fr: Nom de volume incorrect '%s' : %s

en: Is not visible on image
fr: Invisible sur l'image

en: Is visible on image as '%s'
fr: Visible sur l'image en tant que '%s'

en: It seems that you have made changes to the ISO but haven't saved them. Are you sure you want to close it?
fr: L'image ISO semble modifiée mais n'a pas été sauvegardée. Voulez-vous vraiment fermer l'image ?

en: Item selected is not a regular file and cannot be used as a boot record
fr: Le fichier sélectionné n'est pas un fichier régulier et ne peut être utilisé comme zone amorce

en: Location: on original image at 0x%llX
fr: Emplacement : sur l'image originale à 0x%llX

en: Location: to be added from '%s'
fr: Emplacement: ajouté à partir de '%s'

en: MDF Images
fr: Images MDF

en: NRG Images
fr: Images NRG

en: Name
fr: Nom

en: New Directory
fr: Nouveau Dossier

en: No boot record read from original or set on image
fr: Pas de zone amorce sur l'image originale ou ajoutée

en: No boot to delete
fr: Pas de zone amorce à effacer

en: Open Recent
fr: Récemment ouverts

en: Please select a file in the ISO browser to use as the boot record
fr: Veuillez sélectionner un fichier à utiliser comme zone amorce

en: Please select no more than one file in the ISO browser
fr: Veuillez ne choisir qu'un seul fichier <

en: Please wait while I'm adding the selected items...
fr: Veuillez patienter pendant l'ajout des fichiers...

en: Please wait while I'm extracting the selected files...
fr: Veuillez patienter pendant l'extraction des fichiers...

en: Please wait while I'm reading the image...
fr: Veuillez patienter pendant la lecture de l'image sur le disque...

en: Please wait while I'm saving the new image to disk...
fr: Veuillez patienter pendant la sauvegarde de l'image sur le disque...

en: Progress
fr: Progression

en: Publisher:
fr: Éditeur :

en: Remove
fr: Supprimer

en: Rename
fr: Renommer

en: Save File
fr: Sauvegarder

en: Save a copy of the boot record
fr: Sauvegarder une copie de la zone amorce

en: Scan for duplicate files (slow)
fr: Vérification des fichiers doublons (lent)

en: Show _hidden files
fr: _Afficher les fichiers cachés

en: Size
fr: Taille

en: Size: %d bytes
fr: Taille: %d octets

en: Skipping directory entry because cannot handle filename longer than 256 chars
fr: Dossier ignoré car le nom du fichier excède 256 caractères

en: Skipping directory entry because stat(%s) failed with %d
fr: Dossier ignoré car stat(%s) a échoué avec %d

en: Sort is _case sensitive
fr: Le tri est sensible à la _casse

en: Temporary directory
fr: Dossier temporaire

en: The ISO Master window is split in 2 parts:
     - The top file browser shows files and directories on your machine.
     - The bottom file browser shows files and directories on the ISO image.
    
    To open an existing ISO file click on 'File' and 'Open'. To create a new
    ISO file click on 'File' and 'New'.
    
    To add one or more files or directories to the ISO select them in the top
    file browser and click the 'Add to the ISO' button in the middle toolbar.
    
    To extract one or more files or directories from the ISO select them in
    the bottom file browser and click the 'Extract from ISO' button in the
    middle toolbar.
    
    You can also delete files or directories from the ISO and create new
    directories both on the ISO and your local filesystem.
    
    If you select something in the bottom file browser and right-click on it,
    there are several more options available.
    
    Once you made all the changes to the new ISO image, click on 'File' and
    'Save As'. You cannot overwrite the original ISO.
fr: La fenêtre de ISO Master est divisée en 2 parties :
     - Le navigateur du haut montre les fichiers et les répertoires sur
    votre machine.
     - Le navigateur du bas montre les fichiers et les répertoires sur
    l'image ISO.
    
    Pour ouvrir un fichier ISO existant cliquez sur "Fichier" et "Ouvrir". Pour
    créer une nouvelle image ISO, cliquez sur "Fichier" et "Nouveau".
    
    Pour ajouter un ou plusieurs fichiers ou répertoires dans l'ISO
    sélectionnez-les dans le navigateur du haut et cliquez sur le bouton
    "Ajouter à l'ISO" sur la barre d'outils du milieu.
    
    Pour extraire un ou plusieurs fichiers ou répertoires de l'ISO,
    sélectionnez-les dans le navigateur du bas et cliquez sur le bouton
    "Extraire de l'ISO" dans la barre d'outils du milieu.
    
    Vous pouvez aussi supprimer des fichiers et des répertoires de l'ISO
    et en créer des répertoires tant sur l'ISO que sur votre système
    de fichiers.
    
    Si vous sélectionnez quelque chose au bas du navigateur de fichiers,
    et que vous double-cliquez, plusieurs options sont disponibles.
    
    Une fois les changements effectués dans la nouvelle image ISO,
    cliquez sur "Image" et "Enregistrer sous". Vous ne pouvez pas
    écraser l'ISO originale.

en: Use selected file on image (no emulation)
fr: Utiliser le fichier sélectionné sur l'image (sans émulation)

en: View
fr: Voir

en: View failed, please check Options/Viewer
fr: L'affichage a échoué, veuillez vérifier les Options de la visionneuse

en: Viewer
fr: Visionneur

en: Volume name:
fr: Nom de Volume :

en: You will have to close and reopen the ISO for this change to take effect
fr: Vous devez fermer et ouvrir l'ISO de nouveau pour que les changements prennent effet.

en: _Boot Record
fr: _Zone d'amorce

en: _File
fr: _Fichier

en: _Help
fr: _Aide

en: _Overview
fr: _Vue d'ensemble

en: _Sort directories first
fr: _Trier les dossiers en premier

en: _Tools
fr: Ou_tils

en: _View
fr: A_ffichage
