libbonobo - en to ro translation catalogue (104 entries)

en: Couldn't find which child the server was listed in
ro: Nu s-a putut găsi în care copil era listat serverul

en: Not a valid Activation ID
ro: Nu e un ID de activare valid

en: Directory to read .server files from
ro: Directorul de unde se vor citi fișiere .server

en: DIRECTORY
ro: DIRECTOR

en: Serve as an ActivationContext (default is as an ObjectDirectory only)
ro: Servește ca ActivationContext (implicit este numai ObjectDirectory)

en: File descriptor to write IOR to
ro: Descriptor fișier pentru scrierea IOR

en: Register as the user's activation server without locking.  Warning: this option can have dangerous side effects on the stability of the user's running session, and should only be used for debugging purposes
ro: Înregistrare ca server de activare pentru utilizator, dar fără blocare (lock). Atenție: această opțiune poate dăuna stabilității sesiunii pornite și ar trebui utilizată doar pentru depanare.

en: Query expression to evaluate
ro: Interoghează expresia pentru evaluare

en: EXPRESSION
ro: EXPRESIE

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: Utilizați „%s --help” pentru a consulta lista completă a opțiunilor disponibile în linia de comandă.

en: CORBA CosNaming service.
ro: Serviciu CORBA CosNaming.

en: Name service
ro: Serviciu de nume

en: Notification service
ro: Serviciu de notificare

en: Notification service for activation
ro: Serviciu de notificare pentru activare

en: We don't handle activating shlib objects in a remote process yet
ro: Nu se gestionează deocamdată obiecte shlib activante într-un proces la distanță

en: The Bonobo Activation configuration file was not read successfully. Please, check it is valid in: %s
ro: Fișierul de configurare bonobo-activation nu a fost citit cu succes. Verificați dacă este valid la: %s

en: a NULL iid is not valid
ro: un iid NULL nu este valid

en: iid %s has a NULL type
ro: iid-ul %s are un tip NULL

en: iid %s has a NULL location
ro: iid-ul %s are o locație NULL

en: invalid character '%c' in iid '%s'
ro: caracter nevalid „%c” în iid-ul „%s”

en: Property '%s' has no value
ro: Proprietatea „%s” nu are nici o valoare

en: Could not parse badly formed XML document %s
ro: Nu s-a putut procesa documentul XML malformat %s

en: Trying dir %s
ro: Se încearcă directorul %s

en: Child process did not give an error message, unknown failure occurred
ro: Procesul copil nu a dat un mesaj de eroare, tip necunoscut de eșec

en: Failed to read from child process: %s
ro: Nu s-au putut citi datele de la procesul copil: %s

en: EOF from child process
ro: EOF de la procesul copil

en: Couldn't spawn a new process
ro: Nu s-a putut crea un nou proces

en: File descriptor to print IOR on
ro: Descriptor fișier în care se va lista IOR

en: IID to activate
ro: IID de activat

en: Prevent registering of server with OAF
ro: Previne înregistrarea serverului cu OAF

en: Bonobo Activation options:
ro: Opțiuni de activare Bonobo:

en: Show Bonobo Activation options
ro: Arată opțiunile de activare Bonobo

en: Bonobo activation options
ro: Opțiuni de activare Bonobo

en: g_module_open of `%s' failed with `%s'
ro: g_module_open pentru „%s” a eșuat cu „%s”

en: Can't find symbol Bonobo_Plugin_info in `%s'
ro: Nu s-a găsit simbolul Bonobo_Plugin_info în „%s”

en: Factory `%s' returned NIL for `%s'
ro: Fabrica „%s” a returnat NIL pentru „%s”

en: Shlib `%s' didn't contain `%s'
ro: Shlib „%s” nu a conținut „%s”

en: Name
ro: Nume

en: Application unique name
ro: Nume unic al aplicației

en: Custom CORBA POA
ro: POA CORBA personalizat

en: An unsupported action was attempted
ro: S-a încercat o acțiune nesuportată

en: IO Error
ro: Eroare I/O

en: Invalid argument value
ro: Valoarea argumentului e nevalidă

en: Object not found
ro: Obiectul nu a fost găsit

en: Syntax error in object description
ro: Eroare de sintaxă în descrierea obiectului

en: Cannot activate object from factory
ro: Nu se poate activa obiectul fabricii

en: No permission to access stream
ro: Accesul la fluxul de date nu este permis

en: An unsupported stream action was attempted
ro: S-a încercat o acțiune nepermisă asupra fluxului de date

en: IO Error on stream
ro: Eroare I/O în fluxul de date

en: IO Error on storage
ro: Eroare I/O la stocare

en: Name already exists in storage
ro: Numele există deja în stoc

en: Object not found in storage
ro: Obiectul nu a fost găsit în stoc

en: No permission to do operation on storage
ro: Operațiunea nu este permisă la stocare

en: An unsupported storage action was attempted
ro: S-a încercat o operațiune nepermisă la stocare

en: Object is not a stream
ro: Obiectul nu este un flux de date

en: Object is not a storage
ro: Obiectul nu este un stoc

en: Storage is not empty
ro: Stocul nu este gol

en: malformed user interface XML description
ro: descriere XML nevalidă a interfeței utilizator

en: invalid path to XML user interface element
ro: cale nevalidă către elementul XML al interfeței utilizator

en: the requested UI attribute didn't exist
ro: atributul UI cerut nu există

en: Unknown command or verb
ro: Comandă necunoscută sau verb necunoscut

en: Command is insensitive
ro: Comanda nu are majuscule semnificative

en: incorrect data type
ro: tip incorect de date

en: stream not found
ro: fluxul de date lipsește

en: property not found
ro: proprietatea lipsește

en: property has invalid type
ro: proprietatea are un tip nevalid

en: property is read only
ro: proprietatea poate fi doar citită

en: config database backend failed
ro: motorul bazei de date de configurare a eșuat

en: Moniker interface cannot be found
ro: Interfața Moniker nu a putut fi găsită

en: Moniker activation timed out
ro: Timpul de activare a acestui Moniker a expirat

en: Syntax error within moniker
ro: Eroare de sintaxă în cadrul acestui Moniker

en: Moniker has an unknown moniker prefix
ro: Acest Moniker are un prefix Moniker necunoscut

en: Error checking error; no exception
ro: Eroare la verificarea erorii, nici o excepție

en: General activation error with no description
ro: Eroare generală de activare fără descriere

en: Failed to resolve, or extend '%s'
ro: Nu s-a putut rezolva ori extinde „%s”

en: Failed to activate object
ro: Nu s-a putut activa obiectul

en: Exception activating '%s'
ro: Excepție la activarea „%s”

en: Failed to activate '%s'
ro: Nu s-a putut activa „%s”

en: HTTP Moniker
ro: Moniker HTTP

en: ORB IOR handling moniker
ro: Moniker de gestiune ORB IOR

en: Standard Moniker factory
ro: Fabrică Moniker standard

en: generic Oaf activation moniker
ro: Moniker de activare Oaf generic

en: generic Oaf query moniker
ro: Moniker de interogare Oaf generic

en: generic factory 'new' moniker
ro: nou Moniker de fabrică generic

en: generic item moniker
ro: Moniker de item generic

en: stream MonikerExtender
ro: flux de date MonikerExtender

en: Bonobo Echo server factory
ro: Fabrică server Bonobo Echo

en: Bonobo Echo server sample program
ro: Program-exemplu server Bonobo Echo

en: Echo component
ro: Componentă Echo

en: Echo component factory
ro: Fabrica componentei Echo

en: I could not initialize Bonobo
ro: Nu s-a putut inițializa Bonobo

en: Could not create an instance of the sample echo component
ro: Nu s-a putut crea o instanță a componentei eșantion Echo

en: An exception occurred '%s'
ro: S-a interceptat excepția „%s”

en: Could not save configuration file.
ro: Nu s-a putut salva fișierul de configurare.

en: Please, make sure you have permissions to write to '%s'.
ro: Asigurați-vă că aveți drepturi de scriere în „%s”.

en: Successfully wrote configuration file.
ro: S-a scris cu succes fișierul de configurare.

en: configuration file is:
        %s
ro: fișierul de configurare este:
        %s

en: %s already in configuration file
ro: %s e deja în fișierul de configurare

en: there is not a properly structured configuration file
ro: nu există un fișier de configurare corect structurat

en: Bonobo-activation configuration file contains:
ro: Fișierul de configurare bonobo-activation conține:

en: Directory to remove from configuration file
ro: Director de eliminat din fișierul de configurare

en: Directory to add to configuration file
ro: Director de adăugat la fișierul de configurare

en: Display directories in configuration file
ro: Arată directoarele în fișierul de configurare

en: Display path to configuration file
ro: Arată calea către fișierul de configurare
