libbonobo - en to sv translation catalogue (107 entries)

en: Couldn't find which child the server was listed in
sv: Kunde inte hitta vilket barn som servern var angiven i

en: Not a valid Activation ID
sv: Inte ett giltigt aktiverings-ID

en: Directory to read .server files from
sv: Katalog som .server-filer ska läsas från

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: Serve as an ActivationContext (default is as an ObjectDirectory only)
sv: Fungera som en ActivationContext (standard är endast som ett ObjectDirectory)

en: File descriptor to write IOR to
sv: Filidentifierare som IOR ska skrivas till

en: FD
sv: FI

en: Register as the user's activation server without locking.  Warning: this option can have dangerous side effects on the stability of the user's running session, and should only be used for debugging purposes
sv: Registrera som användarens aktiveringsserver utan låsning.  Varning: det här alternativet kan ha farligt sidoeffekter på stabiliteten för användarens körande session, och bör endast användas för felsökningssyften

en: Query expression to evaluate
sv: Frågeuttryck som ska evalueras

en: EXPRESSION
sv: UTTRYCK

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: Kör "%s --help" för att se en fullständig lista på tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: CORBA CosNaming service.
sv: CORBA CosNaming-tjänst.

en: Name service
sv: Namntjänst

en: Notification service
sv: Notifieringstjänst

en: Notification service for activation
sv: Notifieringstjänst för aktivering

en: We don't handle activating shlib objects in a remote process yet
sv: Vi hanterar inte aktivering av shlib-objekt i en fjärrprocess än

en: The Bonobo Activation configuration file was not read successfully. Please, check it is valid in: %s
sv: Läsning av konfigurationsfilen för Bonobo Activation misslyckades. Kontrollera om den är giltig i: %s

en: a NULL iid is not valid
sv: ett iid som är NULL är inte giltigt

en: iid %s has a NULL type
sv: iid %s har typen NULL

en: iid %s has a NULL location
sv: iid %s har platsen NULL

en: invalid character '%c' in iid '%s'
sv: ogiltigt tecken "%c" i iid "%s"

en: Property '%s' has no value
sv: Egenskapen "%s" har inget värde

en: Could not parse badly formed XML document %s
sv: Kunde inte tolka felaktiga XML-dokumentet %s

en: Trying dir %s
sv: Försöker med katalogen %s

en: Child process did not give an error message, unknown failure occurred
sv: Barnprocessen gav inget felmeddelande, ett okänt fel inträffade

en: Failed to read from child process: %s
sv: Misslyckades med att läsa från barnprocess: %s

en: EOF from child process
sv: Filslut från barnprocess

en: Couldn't spawn a new process
sv: Kunde inte starta en ny process

en: File descriptor to print IOR on
sv: Filidentifierare som IOR ska skrivas på

en: IID to activate
sv: IID att aktivera

en: Prevent registering of server with OAF
sv: Förhindra registrering av server med OAF

en: Bonobo Activation options:
sv: Flaggor för Bonobo Activation:

en: Show Bonobo Activation options
sv: Visa flaggor för Bonobo Activation

en: Bonobo activation options
sv: Flaggor för Bonobo Activation

en: g_module_open of `%s' failed with `%s'
sv: g_module_open av "%s" misslyckades med "%s"

en: Can't find symbol Bonobo_Plugin_info in `%s'
sv: Kan inte hitta symbolen Bonobo_Plugin_info i "%s"

en: Factory `%s' returned NIL for `%s'
sv: Fabriken "%s" returnerade NIL för "%s"

en: Shlib `%s' didn't contain `%s'
sv: Shlib "%s" innehöll inte "%s"

en: Name
sv: Namn

en: Application unique name
sv: Unikt namn för program

en: Custom CORBA POA
sv: Anpassad CORBA-POA

en: An unsupported action was attempted
sv: Ett försök gjordes med en åtgärd som inte stöds

en: IO Error
sv: IO-fel

en: Invalid argument value
sv: Ogiltigt argumentvärde

en: Object not found
sv: Objektet kunde inte hittas

en: Syntax error in object description
sv: Syntaxfel i objektbeskrivning

en: Cannot activate object from factory
sv: Kan inte aktivera objektet från fabriken

en: No permission to access stream
sv: Ingen tillåtelse att komma åt flödet

en: An unsupported stream action was attempted
sv: Ett försök gjordes med en flödesåtgärd som inte stöds

en: IO Error on stream
sv: IO-fel på flöde

en: IO Error on storage
sv: IO-fel i lagringsutrymme

en: Name already exists in storage
sv: Namnet finns redan i lagringsutrymmet

en: Object not found in storage
sv: Objektet kunde inte hittas i lagringsutrymmet

en: No permission to do operation on storage
sv: Ingen tillåtelse att utföra åtgärd i lagringsutrymmet

en: An unsupported storage action was attempted
sv: Ett försök gjordes med en lagringsåtgärd som inte stöds

en: Object is not a stream
sv: Objektet är inget flöde

en: Object is not a storage
sv: Objektet är inget lagringsutrymme

en: Storage is not empty
sv: Lagringsutrymmet är inte tomt

en: malformed user interface XML description
sv: felaktig XML-beskrivning av användargränssnitt

en: invalid path to XML user interface element
sv: ogiltig sökväg till XML-element för användargränssnitt

en: the requested UI attribute didn't exist
sv: det begärda användargränssnittsattributet finns inte

en: Unknown command or verb
sv: Okänt kommando eller verb

en: Command is insensitive
sv: Kommandot är okänsligt

en: incorrect data type
sv: ogiltig datatyp

en: stream not found
sv: flödet kunde inte hittas

en: property not found
sv: egenskapen kunde inte hittas

en: property has invalid type
sv: egenskapen har ogiltig typ

en: property is read only
sv: egenskapen är skrivskyddad

en: config database backend failed
sv: konfigurationsdatabasbackenden misslyckades

en: Moniker interface cannot be found
sv: Moniker-gränssnittet kunde inte hittas

en: Moniker activation timed out
sv: Moniker-aktiveringens tidsgräns överskreds

en: Syntax error within moniker
sv: Syntaxfel inuti moniker

en: Moniker has an unknown moniker prefix
sv: Moniker har ett okänt moniker-prefix

en: Error checking error; no exception
sv: Fel vid kontroll av fel; inget undantag

en: General activation error with no description
sv: Allmänt aktiveringsfel utan beskrivning

en: Could not initialize Bonobo
sv: Kunde inte initiera Bonobo

en: Failed to resolve, or extend '%s
sv: Misslyckades med att lösa upp eller utöka "%s

en: Failed to activate object
sv: Misslyckades med att aktivera objekt

en: Exception activating '%s'
sv: Undantag vid aktivering av "%s"

en: Failed to activate '%s'
sv: Misslyckades med att aktivera "%s"

en: HTTP Moniker
sv: HTTP-moniker

en: ORB IOR handling moniker
sv: ORB-IOR-hanteringsmoniker

en: Standard Moniker factory
sv: Standardmonikerfabrik

en: generic Oaf activation moniker
sv: allmän Oaf-aktiveringsmoniker

en: generic Oaf query moniker
sv: allmän Oaf-frågemoniker

en: generic factory 'new' moniker
sv: allmän ny fabrikmoniker

en: generic item moniker
sv: allmän objektmoniker

en: stream MonikerExtender
sv: strömmonikerutökare

en: Bonobo Echo server factory
sv: Fabrik för Bonobo-ekoserver

en: Bonobo Echo server sample program
sv: Testprogram för Bonobo-ekoserver

en: Echo component
sv: Ekokomponent

en: Echo component factory
sv: Ekokomponentfabrik

en: I could not initialize Bonobo
sv: Jag kunde inte initiera Bonobo

en: Could not create an instance of the sample echo component
sv: Kunde inte skapa en instans av testekokomponenten

en: An exception occurred '%s'
sv: Ett undantag inträffade "%s"

en: Could not save configuration file.
sv: Kunde inte spara konfigurationsfilen.

en: Please, make sure you have permissions to write to '%s'.
sv: Försäkra dig om att du har rättighet att skriva till "%s".

en: Successfully wrote configuration file.
sv: Skrev konfigurationsfilen utan problem.

en: configuration file is:
        %s
sv: konfigurationsfilen är:
        %s

en: %s already in configuration file
sv: %s finns redan i konfigurationsfilen

en: there is not a properly structured configuration file
sv: det finns ingen korrekt strukturerad konfigurationsfil

en: Bonobo-activation configuration file contains:
sv: Konfigurationsfilen för bonobo-activation innehåller:

en: Directory to remove from configuration file
sv: Katalog som ska tas bort från konfigurationsfilen

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: Directory to add to configuration file
sv: Katalog som ska läggas till i konfigurationsfilen

en: Display directories in configuration file
sv: Visa kataloger i konfigurationsfilen

en: Display path to configuration file
sv: Visa sökväg till konfigurationsfilen
