libsocialweb - en to ar translation catalogue (8 entries)

en: Last.fm
ar: لاست.اف ام

en: Last.fm is a music service that learns what you love. Every track you play will tell your Last.fm profile something about what you like. It can connect you to other people who like what you like - and recommend songs from their music collections and yours too.
ar: لاست.اف ام هي خدمة موسيقى تتعلم ماذا تحب. من خلال كل اسطوانة تشغلها يقوم ملف التعريف بتعلم شيء عن ما تحب. بامكان الخدمة وصلك بأشخاص يرغبوا بما ترغب - ويوصوا بأغاني من مجموعات الموسيقى الخاصة بهم وبك.

en: Twitter
ar: تويتر

en: Twitter is a service for friends, family, and co–workers to communicate and stay connected through the exchange of quick, frequent answers to one simple question: What are you doing?
ar: تويتر هي خدمة للأصدقاء والعائلات والزملاء للتواصل والبقاء على اتصال عن طريق تبادل سريع ومختصر لسؤال واحد وهو: ماذا تفعل الآن؟

en: Flickr
ar: فليكر

en: Flickr - almost certainly the best online photo management and sharing application in the world.
ar: فليكر

en: MySpace
ar: ماي سبيس

en: MySpace is a leading social portal for connecting people, content, and culture from around the world. Create a profile, share photos, professional and viral videos, blog, instant message your friends, and listen to music on the world’s largest music community.
ar: ماي سبيس هو الموقع الاجتماعي المتميز في ربط الأشخاص والمحتوى والثقافة من كل أنحاء العالم. أنشئ ملف تعريف، شارك بصور وفيديوهات محترفة, دوّن, ارسل رسائل فورية لاصدقائك واستمع الى موسيقى في اكبر مجتمع  للموسيقى في العالم.
