ntfs-config - en to tr translation catalogue (15 entries)

en: Read/Write NTFS driver not installed
tr: Yazma/Okuma NTFS sürücüsü yüklü değil.

en: In order to enable write support for your NTFS devices, you'll need first to install the ntfs-3g driver.
    If your distribution don't provide it, you can get it from :
    http://www.ntfs-3g.org
tr: NTFS aygıtınıza yazma desteğini etkinleştirmek için öncelikle ntfs-3g sürücüsünü yüklemeniz gerekmektedir.
    Eğer dağıtımınız size bu sürücüyü sağlamıyorsa, sürücüyü şu adresten elde eldebilirsiniz:
    http://www.ntfs-3g.org

en: <b>NTFS write support configuration tool</b>
tr: <b>NTFS yazma desteği yapılandırma aracı</b>

en: Advanced Configuration
tr: Gelişmiş Yapılandırma

en: Auto Configure
tr: Otomatik Yapılandırma

en: Enable write support for external device
tr: Harici aygıt için yazma desteğini etkinleştir

en: Enable write support for internal device
tr: Dahili aygıt için yazma desteğini etkinleştir

en: Enable/disable write support for NTFS with a simple click.
tr: NTFS yazma desteğini basit bir tıklamayla etkinleştir/etkisizleştir.

en: NTFS Configuration Tool
tr: NTFS yazma desteği yapılandırma aracı

en: Add
tr: Ekle

en: Device
tr: Aygıt

en: Writable
tr: Yazılabilir

en: All changes that you just made will be lost.
    Do you want to continue?
tr: Yaptığınız tüm değişiklikler kaybolacak.
    Devam etmek istiyor usunuz?

en: You disabled the following devices:
tr: Şu cihazları etkisizleştirdiniz:

en: In order to apply all your changes,
    you'll need to reboot your computer.
tr: Değişikliklerinizin uygulanabilmesi için,
    bilgisayarınızı tekrar başlatmanız gerekmektedir.
