openteacher - en to fr translation catalogue (16 entries)

en: That's a mistake :(.
fr: C'est une erreur :(.

en: Please choose a user name and the keyboard layout you want to learn.
fr: Veuillez choisir un nom d'utilisateur ainsi qu'un agencement de clavier que vous voulez apprendre.

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Keyboard layout:
fr: Agencement du clavier :

note: TRANSLATORS: Split the line as closest to the middle as TRANSLATORS: possible, not necessarily between 'Keyboard TRANSLATORS: layout' and 'preview'. Thanks :)
en: Keyboard layout
    preview:
fr: Visualisation de
    l'agencement du clavier :

en: Welcome, please choose your account by clicking on it.
fr: Bienvenue, veuillez choisir votre compte en cliquant dessus.

en: I am a new user
fr: Je suis un nouvel utilisateur

en: Level
fr: Niveau

en: Speed (words per minute)
fr: Vitesse (mots par minutes)

en: Amount of mistakes
fr: Nombre d’erreurs

en: Start exercise
fr: Commencer l'exercice

en: Username empty
fr: Nom d'utilisateur vide

en: The username should not be empty. Please try again.
fr: Le nom d'utilisateur ne devrait pas être vide. Veuillez essayer de nouveau.

en: Username taken
fr: Nom d'utilisateur utilisé

en: That username is already taken. Please try again.
fr: Ce nom d'utilisateur est déjà pris. Veuillez essayer de nouveau.

en: Typing Tutor
fr: Tuteur de frappe
