openteacher - en to pt_BR translation catalogue (16 entries)

en: That's a mistake :(.
pt_BR: Isto é um erro :-(

en: Please choose a user name and the keyboard layout you want to learn.
pt_BR: Por favor, escolha um nome de usuário e o leiaute do teclado que você deseja aprender.

en: Username:
pt_BR: Nome de usuário:

en: Keyboard layout:
pt_BR: Leiaute do teclado:

note: TRANSLATORS: Split the line as closest to the middle as TRANSLATORS: possible, not necessarily between 'Keyboard TRANSLATORS: layout' and 'preview'. Thanks :)
en: Keyboard layout
    preview:
pt_BR: Prévia do leiaute
    do teclado:

en: Welcome, please choose your account by clicking on it.
pt_BR: Bem-vindo! Por favor, escolha a sua conta clicando nela.

en: I am a new user
pt_BR: Eu sou um novo usuário

en: Level
pt_BR: Nível

en: Speed (words per minute)
pt_BR: Velocidade (palavras por minuto)

en: Amount of mistakes
pt_BR: Quantidade de erros

en: Start exercise
pt_BR: Começar o exercício

en: Username empty
pt_BR: Nome de usuário vazio

en: The username should not be empty. Please try again.
pt_BR: O nome de usuário não pode estar vazio. Por favor, tente novamente.

en: Username taken
pt_BR: Nome de usuário utilizado

en: That username is already taken. Please try again.
pt_BR: Este nome de usuário já está sendo utilizado. Por favor, tente novamente.

en: Typing Tutor
pt_BR: Tutor de datilografia
