pidgin-encryption 2.32 - en to da translation catalogue (60 entries)

en: Bad key size
da: Ugyldig nøglestørrelse

en: Keys < 512 bits are VERY insecure
da: Nøgler < 512 bits er MEGET usikre

en: Keys > 4096 bits will cause extreme
    message bloat, causing problems with
    message transmission
da: Nøgler > 4096 bits vil skabe ekstremt
    store beskeder, som vil skabe problemer
    med beskedoverførsel

en: Generate Keys
da: Generér nøgler

en: No key selected to re-generate!
da: Ingen nøgle valgt der skal genereres igen!

en: OK
da: O.k.

note: First column
en: Encryption protocol:
da: Krypteringsprotokol:

en: Key size:
da: Nøgle størrelse:

en: Cancel
da: Annullér

en: Ok
da: O.k.

en: Delete Key
da: Slet nøgle

en: Account
da: Konto

en: Name
da: Navn

en: Key Fingerprint
da: Nøgle-fingeraftryk

en: Config
da: Opsætning

en: Accept key automatically if no key on file
da: Acceptér nøgle automatisk hvis ingen nøgle på fil

en: Accept conflicting keys automatically (security risk)
da: Acceptér konfliktende nøgler automatisk (sikkerhedsbrist)

en: Automatically encrypt if sent an encrypted message
da: Kryptér automatisk hvis en krypteret besked blev sendt

en: Broadcast encryption capability
da: Fortæl andre om din krypteringsevne

en: Automatically encrypt if buddy has plugin
da: Kryptér automatisk hvis ven har modulet

en: Regenerate Key
da: Generér nøgle igen

en: Copy Fingerprint to Clipboard
da: Kopiér fingeraftryk til klippebord

en: Local Keys
da: Lokale nøgler

en: Trusted Buddy Keys
da: Troværdige vennenøgler

en: Recent Buddy Keys
da: Nye vennenøgler

en: This account key is too large for this protocol. Unable to send.
da: Denne konti nøgle er for stor til denne protokol. Kunne ikke sende.

en: Last outgoing message not received properly- resetting
da: Sidste udgående besked blev ikke modtaget korrekt- nulstiller

en: Received message encrypted with wrong key
da: Modtog krypteret besked med forkert nøgle

en: Error in decryption- asking for resend...
da: Fejl i dekryptering- spørger om at afsende igen...

en: Requesting key...
da: Anmoder om nøgle...

en: No key to resend message.  Message lost.
da: Ingen nøgle til at afsende besked igen. Besked tabt.

en: Outgoing message lost.
da: Udgående besked tabt.

en: Pidgin-Encryption
da: Pidgin-kryptering

en: Encrypts conversations with RSA encryption.
da: Krypterer samtaler med RSA-kryptering.

en: RSA encryption with keys up to 4096 bits, using the Mozilla NSS crypto library.
da: RSA-kryptering med nøgler op til 4096 bits, ved at brug Mozilla NSS crypto biblioteket.

note: Translators: Feel free to add your name to the author field, with text like "Bill Tompkins, translation by Phil McGee"
en: Bill Tompkins
da: Bill Tompkins, oversat til dansk af Morten Brix Pedersen

en: Turn Auto-Encrypt Off
da: Slå automatisk kryptering fra

en: Turn Auto-Encrypt On
da: Slå automatisk kryptering til

en: Making new key pair...
da: Opretter nyt nøglepar...

en: Error trying to make key.
da: Fejl ved oprettelse af nøgle.

en: Conflicting Key Received!
da: Konfliktende nøgler modtaget!

en: Error changing access mode for file: %s
    Cannot save key.
da: Fejl ved ændring af 'access mode' for fil: %s
    Kan ikke gemme nøgle.

en: Error (2) changing access mode for file: %s
    Cannot save key.
da: Fejl (2) ved ændring af 'access mode' for fil: %s
    Kan ikke gemme nøgle.

en: Pidgin-Encryption Key Received
da: Pidgin-kryptering nøgle modtaget

en: %s key received for '%s'
da: %s nøgle modtaget for '%s'

en: Key Fingerprint:%*s
da: Nøgle fingeraftryk:%*s

en: Do you want to accept this key?
da: Vil du acceptere denne nøgle?

en: No
da: Nej

en: Accept and Save
da: Acceptér og gem

en: This session only
da: Kun denne session

en: CONFLICTING Pidgin-Encryption Key Received
da: KONFLIKTENDE Pidgin-kryptering nøgle modtaget

en:  ******* WARNING *******
da:  ******* ADVARSEL *******

en: CONFLICTING %s key received for '%s'!
da: KONFLIKTENDE %s nøgle modtaget for '%s'!

en: This could be a man-in-the-middle attack, or
    could be someone impersonating your buddy.
    You should check with your buddy to see if they have
    generated this new key before trusting it.
da: Dette kan være et man-i-midten angreb, eller
    det kan være nogle der prøver at forestille din ven.
    Du bør tjekke med din ven for at se om de har genereret
    denne nye nøgle før du stoler på den.

en: Generating RSA Key Pair for %s
da: Opretter RSA nøglepar for %s

en: This may take a little bit...
da: Dette kan tage et lille stykke tid...

en: Could not generate key.  NSS Error: %d
da: Kunne ikke oprette nøgle. NSS fejl: %d

en: Error parsing RSANSS key
da: Fejl ved tolkning af RSANSS nøgle

en: Bad signature on message (len %d, mod %d)
da: Ugyldig signatur på besked (længde %d, mod %d)

en: The last message received was encrypted  with the Pidgin-Encryption plugin
da: Den sidste besked modtaget var krypteret med Pidgin-krypterings modulet
