Pidgin-Encryption 3.0 - en to fr translation catalogue (69 entries)

en: Bad key size
fr: Mauvaise longueur de clef

en: Keys < 512 bits are VERY insecure
fr: Les clefs < 512 bits sont TRÈS peu sûres !

en: Keys > 4096 bits will cause extreme
    message bloat, causing problems with
    message transmission
fr: Les clefs supérieures à 4096 bits
    dilatent les messages, causant des
    problèmes de transmission.

en: Generate Keys
fr: Génération de clefs

en: No key selected to re-generate!
fr: Sélectionnez une clef à régénérer !

note: First column
en: Encryption protocol:
fr: Type de chiffrement :

en: Key size:
fr: Longueur de clef :

en: Cancel
fr: Annuler

en: Ok
fr: Valider

en: Delete Key
fr: Effacer la clef

en: Account
fr: Compte

en: Name
fr: Nom

en: Bits
fr: Longueur

en: Key Fingerprint
fr: Empreinte de la clef

en: Config
fr: Configuration

en: Accept key automatically if no key on file
fr: Accepter automatiquement une clef si aucune n'est associée au correspondant

en: Accept conflicting keys automatically (security risk)
fr: Accepter automatiquement les clefs en conflit (dangereux)

en: Automatically encrypt if sent an encrypted message
fr: Chiffrer automatiquement si le correspondant chiffre

en: Broadcast encryption capability
fr: Diffuser la capacité de chiffrement

en: Automatically encrypt if buddy has plugin
fr: Chiffrer automatiquement quand le contact possède le greffon

en: Show lock icon for each line of chat
fr: Afficher l'icône cadenas à chaque envoi/réception

en: Keyfile location
fr: Emplacement du fichier de clefs

en: Create key files
fr: Créer les fichiers de clefs

en: Regenerate Key
fr: Régénérer des clefs

en: Copy Fingerprint to Clipboard
fr: Copier l'empreinte de la clef dans le presse-papier

en: Local Keys
fr: Clefs locales

en: Trusted Buddy Keys
fr: Clefs des contacts de confiance

en: Recent Buddy Keys
fr: Clefs des contacts récents

en: No key files found at path
fr: Aucun fichier de clefs à l'emplacement

en: Absolute path required
fr: Un chemin d'accès absolu est requis

en: Unable to create key files
fr: Impossible de créer les fichiers de clefs

en: This account key is too large for this protocol. Unable to send.
fr: Cette clef est trop grande pour ce protocole. Envoi impossible.

en: Last outgoing message not received properly- resetting
fr: Le dernier message envoyé a été mal réceptionné - réinitialisation

en: Received message encrypted with wrong key
fr: Message reçu chiffré avec une mauvaise clef

en: Error in decryption- asking for resend...
fr: Erreur lors du déchiffrement, demande de renvoi...

en: Requesting key...
fr: Demande de clef...

en: No key to resend message.  Message lost.
fr: Aucune clef pour renvoyer le message. Message perdu.

en: Outgoing message lost.
fr: Message sortant perdu.

en: Encrypts conversations with RSA encryption.
fr: Chiffre les conversations avec un chiffrement RSA.

en: RSA encryption with keys up to 4096 bits, using the Mozilla NSS crypto library.
fr: Chiffrement RSA avec une longueur de clef jusqu'à 4096 bits, via la librairie de chiffrement Mozilla NSS.

note: Translators: Feel free to add your name to the author field, with text like "Bill Tompkins, translation by Phil McGee"
en: Bill Tompkins
fr: Bill Tompkins, traduit par Davy Defaud

en: Turn Auto-Encrypt Off
fr: Désactiver le chiffrement automatique

en: Turn Auto-Encrypt On
fr: Activer le chiffrement automatique

en: Making new key pair...
fr: Génération d'une paire de clef...

en: Error trying to make key.
fr: Erreur lors de la génération de clef.

en: Conflicting Key Received!
fr: La clef reçue est en conflit !

en: Error changing access mode for file: %s
    Cannot save key.
fr: Erreur lors du changement des droits d'accès du fichier : %s
    Enregistrement de la clef impossible.

en: Error (2) changing access mode for file: %s
    Cannot save key.
fr: Erreur (2) lors du changement des droits d'accès au fichier : %s
    Enregistrement de la clef impossible.

en: Permissions on key file changed for: %s
    Pidgin-Encryption will not save keys to a world- or group-accessible file.
fr: Droits d'accès modifiés sur le fichier de clefs : %s
    Pidgin-Encryption n'enregistrera pas dans un fichier accessible à tous ou au groupe.

en: Permissions on key file changed for: %s
    Pidgin-Encryption will not use keys in a world- or group-accessible file.
fr: Droits d'accès modifiés sur le fichier de clefs : %s
    Pidgin-Encryption n'utilisera pas un fichier accessible à tous ou au groupe.

en: Pidgin-Encryption Key Received
fr: Clef pour Pidgin-Encryption reçue

en: %s key received for '%s'
fr: Clef %s reçue pour '%s'

en: Key Fingerprint:%*s
fr: Empreinte de la clef : %*s

en: Do you want to accept this key?
fr: Acceptez-vous cette clef ?

en: No
fr: Non

en: Accept and Save
fr: Accepter et enregistrer

en: This session only
fr: Uniquement pour la session

en: CONFLICTING Pidgin-Encryption Key Received
fr: CONFLIT de clef Pidgin-Encryption

en:  ******* WARNING *******
fr:  ******* ATTENTION *******

en: CONFLICTING %s key received for '%s'!
fr: La clef '%s' reçue pour '%s' est en CONFLIT !

en: This could be a man-in-the-middle attack, or
    could be someone impersonating your buddy.
    You should check with your buddy to see if they have
    generated this new key before trusting it.
fr: Cela peut-être une attaque du type homme-au-milieu,
    ou bien quelqu'un se faisant passer pour votre contact.
    Vous devriez vérifier avec lui s'il a généré cette
    nouvelle clef avant de lui accorder votre confiance.

en: Generating RSA Key Pair for %s
fr: Génération d'une paire de clefs RSA pour %s

en: This may take a little bit...
fr: Ceci peut prendre un peu de temps...

en: Could not generate key.  NSS Error: %d
fr: Génération de clef impossible. Erreur NSS : %d

en: Error parsing RSANSS key
fr: Erreur au cours de l'examen de la clef RSANSS

en: Bad signature on message (len %d, mod %d)
fr: Mauvaise signature du message (long %d, mod %d)

en: Enable Encryption
fr: Activer le chiffrement

en: Disable Encryption
fr: Désactiver le chiffrement

en: The last message received was encrypted  with the Pidgin-Encryption plugin
fr: Le dernier message reçu a été chiffré par le greffon Pidgin-Encryption
