pidgin-encryption 3.0beta2 - en to ja translation catalogue (64 entries)

en: Bad key size
ja: 鍵のサイズが間違っています

en: Keys < 512 bits are VERY insecure
ja: 鍵 < 512-bit はセキュリティ上、非常に問題があります

en: Keys > 4096 bits will cause extreme
    message bloat, causing problems with
    message transmission
ja: 鍵 > 4096-bit にすると
    メッセージを極端に大きくし、
    メッセージ転送で問題が発生します

en: Generate Keys
ja: 鍵の生成

en: No key selected to re-generate!
ja: 再生成する鍵が選択されていません！

note: First column
en: Encryption protocol:
ja: 暗号化のプロトコル:

en: Key size:
ja: 鍵のサイズ:

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Ok
ja: OK

en: Delete Key
ja: 鍵の削除

en: Account
ja: アカウント名

en: Name
ja: 名前

en: Bits
ja: サイズ (bit)

en: Key Fingerprint
ja: 鍵の指紋

en: Config
ja: 設定

en: Accept key automatically if no key on file
ja: 鍵ファイルが無い場合は自動的に鍵を受け入れる

en: Accept conflicting keys automatically (security risk)
ja: 重複する複数の鍵を自動的に受け入れる (セキュリティ上の危険有り)

en: Automatically encrypt if sent an encrypted message
ja: メッセージを送信する時は自動的に暗号化する

en: Broadcast encryption capability
ja: 暗号化の機能を仲間に知らせる

en: Automatically encrypt if buddy has plugin
ja: 他の仲間がこのプラグインを有効にしていたら自動的に暗号化する

en: Keyfile location
ja: 鍵ファイルの格納場所

en: Create key files
ja: 鍵ファイルの生成

en: Regenerate Key
ja: 鍵の再生成

en: Copy Fingerprint to Clipboard
ja: 鍵の指紋をクリップボードへコピーする

en: Local Keys
ja: ローカルの鍵

en: Trusted Buddy Keys
ja: 信頼する仲間の鍵

en: Recent Buddy Keys
ja: 最近使用した仲間の鍵

en: No key files found at path
ja: 鍵ファイルが見つかりませんでした

en: Absolute path required
ja: 絶対パス名で指定して下さい

en: Unable to create key files
ja: 鍵ファイルを生成できません

en: This account key is too large for this protocol. Unable to send.
ja: この鍵は指定したプロトコルでは大きすぎるので送信できません

en: Last outgoing message not received properly- resetting
ja: 最後に送信したメッセージは適切な設定で受信されていません

en: Received message encrypted with wrong key
ja: 間違った鍵で暗号化されたメッセージを受信しました

en: Error in decryption- asking for resend...
ja: 再送するか問い合わせる際に復号化のエラー...

en: Requesting key...
ja: 鍵の要求中...

en: No key to resend message.  Message lost.
ja: メッセージを再送するための鍵がありません (メッセージを失いました)

en: Outgoing message lost.
ja: 送信したメッセージを失いました

en: Pidgin-Encryption
ja: メッセージの暗号化

en: Encrypts conversations with RSA encryption.
ja: RSA を使って暗号化する機能を提供します

en: RSA encryption with keys up to 4096 bits, using the Mozilla NSS crypto library.
ja: Mozilla NSS crypt ライブラリを利用し、4096-bit 以上のキーを使った RSA による暗号化を行います。

note: Translators: Feel free to add your name to the author field, with text like "Bill Tompkins, translation by Phil McGee"
en: Bill Tompkins
ja: 作者: Bill Tompkins, 翻訳者: 相花 毅

en: Turn Auto-Encrypt Off
ja: 自動的な暗号化 OFF

en: Turn Auto-Encrypt On
ja: 自動的な暗号化 ON

en: Making new key pair...
ja: 新しい鍵のペアの生成中...

en: Error trying to make key.
ja: 鍵の生成でエラーが発生しました。

en: Conflicting Key Received!
ja: 受信した鍵が重複しています！

en: Error changing access mode for file: %s
    Cannot save key.
ja: ファイルのアクセス・モードを変更する際にエラー: %s
    鍵を保存できません。

en: Error (2) changing access mode for file: %s
    Cannot save key.
ja: ファイルのアクセス・モードを変更する際にエラー (2): %s
    鍵を保存できません。

en: Pidgin-Encryption Key Received
ja: Pidgin-Encryption 鍵の受信

en: %s key received for '%s'
ja: '%2$s' の鍵 %1$s を受信しました

en: Key Fingerprint:%*s
ja: 鍵の指紋: %*s

en: Do you want to accept this key?
ja: この鍵を受け入れますか？

en: No
ja: いいえ

en: Accept and Save
ja: 受け入れて保存する

en: This session only
ja: このセッションのみ

en: CONFLICTING Pidgin-Encryption Key Received
ja: 受信した Pidgin-Encryption 鍵が重複しています

en:  ******* WARNING *******
ja:  ******* 警告 *******

en: CONFLICTING %s key received for '%s'!
ja: '%2$s' から受信した鍵 %1$s が重複しています！

en: This could be a man-in-the-middle attack, or
    could be someone impersonating your buddy.
    You should check with your buddy to see if they have
    generated this new key before trusting it.
ja: これにより "介入者攻撃" (man-in-the-middle attack) になるか、
    誰かがあなたの仲間になりすますかもしれません。
    新しい鍵を受け入れる前に、新しい鍵を生成した場合は、
    相手の仲間をチェックして下さい。

en: Generating RSA Key Pair for %s
ja: %s に対する RSA 鍵ペアの生成中

en: This may take a little bit...
ja: 少々、時間がかかります...

en: Could not generate key.  NSS Error: %d
ja: 鍵を生成できませんでした。NSS エラー: %d

en: Error parsing RSANSS key
ja: RSANSS 鍵の解析中にエラー

en: Bad signature on message (len %d, mod %d)
ja: メッセージの署名が間違っています (サイズ: %d, mod: %d)
