pidgin-encryption 2.38-1 - en to sv translation catalogue (59 entries)

en: Bad key size
sv: Fel nyckelstorlek

en: Keys < 512 bits are VERY insecure
sv: Nycklar < 512 bitar är MYCKET osäkra

en: Keys > 4096 bits will cause extreme
    message bloat, causing problems with
    message transmission
sv: Nycklar > 4096 bitar kommer att orsaka
    stora meddelanden och problem med
    överföring av meddelanden

en: Generate Keys
sv: Generera nycklar

en: No key selected to re-generate!
sv: Ingen nyckel vald att genereras om!

note: First column
en: Encryption protocol:
sv: Krypteringsprotokoll:

en: Key size:
sv: Nyckellängd:

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Delete Key
sv: Ta bort nyckel

en: Account
sv: Konto

en: Name
sv: Namn

en: Bits
sv: Bitar

en: Key Fingerprint
sv: Fingeravtryck för nyckel

en: Config
sv: Konfiguration

en: Accept key automatically if no key on file
sv: Acceptera nyckel automatiskt om ingen nyckel finns

en: Accept conflicting keys automatically (security risk)
sv: Acceptera konflikterande nycklar automatiskt (säkerhetsrisk)

en: Automatically encrypt if sent an encrypted message
sv: Kryptera automatiskt om krypterat meddelande skickades

en: Broadcast encryption capability
sv: Meddela krypteringsmöjlighet

en: Automatically encrypt if buddy has plugin
sv: Kryptera automatiskt om kompis har insticksmodul

en: Regenerate Key
sv: Generera om nyckel

en: Copy Fingerprint to Clipboard
sv: Kopiera fingeravtryck till Urklipp

en: Local Keys
sv: Lokala nycklar

en: Trusted Buddy Keys
sv: Pålitliga kompisnycklar

en: Recent Buddy Keys
sv: Senaste kompisnycklar

en: This account key is too large for this protocol. Unable to send.
sv: Denna kontonyckel är för stor för det här protokollet. Kan inte skicka.

en: Last outgoing message not received properly- resetting
sv: Senaste utgående meddelande togs inte emot korrekt - återställer

en: Received message encrypted with wrong key
sv: Mottaget meddelande är krypterat med fel nyckel

en: Error in decryption- asking for resend...
sv: Fel i dekryptering - frågar efter omsändning...

en: Requesting key...
sv: Begär nyckel...

en: No key to resend message.  Message lost.
sv: Ingen nyckel att omsända meddelande. Meddelande förlorat.

en: Outgoing message lost.
sv: Utgående meddelande förlorat.

en: Pidgin-Encryption
sv: Kryptering

en: Encrypts conversations with RSA encryption.
sv: Krypterar konversationer med RSA-kryptering.

en: RSA encryption with keys up to 4096 bits, using the Mozilla NSS crypto library.
sv: RSA-kryptering med nycklar upp till 4096-bitar med Mozillas NSS-krypteringsbibliotek.

note: Translators: Feel free to add your name to the author field, with text like "Bill Tompkins, translation by Phil McGee"
en: Bill Tompkins
sv: Bill Tompkins, översättning av Daniel Nylander

en: Turn Auto-Encrypt Off
sv: Stäng av autokryptering

en: Turn Auto-Encrypt On
sv: Aktivera autokryptering

en: Making new key pair...
sv: Skapar nytt nyckelpar...

en: Error trying to make key.
sv: Fel vid försök att skapa nyckel.

en: Conflicting Key Received!
sv: Konflikterande nyckel mottagen!

en: Error changing access mode for file: %s
    Cannot save key.
sv: Fel vid byte av tillgångsläge för fil: %s
    Kan inte spara nyckel.

en: Error (2) changing access mode for file: %s
    Cannot save key.
sv: Fel (2) vid byte av tillgångsläge för fil: %s
    Kan inte spara nyckel.

en: Pidgin-Encryption Key Received
sv: Nyckel för Pidgin-Encryption mottagen

en: %s key received for '%s'
sv: %s nyckel mottogs för '%s'

en: Key Fingerprint:%*s
sv: Fingeravtryck för nyckel:%*s

en: Do you want to accept this key?
sv: Accepterar du den här nyckeln?

en: No
sv: Nej

en: Accept and Save
sv: Acceptera och spara

en: This session only
sv: Endast den här sessionen

en: CONFLICTING Pidgin-Encryption Key Received
sv: KONFLIKTERANDE Pidgin-Encryption-nyckel mottagen

en:  ******* WARNING *******
sv:  ******* VARNING *******

en: CONFLICTING %s key received for '%s'!
sv: KONFLIKTERANDE %s nyckel mottagen för "%s"!

en: This could be a man-in-the-middle attack, or
    could be someone impersonating your buddy.
    You should check with your buddy to see if they have
    generated this new key before trusting it.
sv: Det här kan vara en man-i-mitten-attack eller
    kan vara någon som utger sig för att vara din kompis.
    Du bör kontrollera med din kompis för att se om denne
    har genererat den nya nyckeln före den blev pålitlig.

en: Generating RSA Key Pair for %s
sv: Genererar RSA-nyckelpar för %s

en: This may take a little bit...
sv: Det här kan ta lite tid...

en: Could not generate key.  NSS Error: %d
sv: Kunde inte generera nyckel. NSS-fel: %d

en: Error parsing RSANSS key
sv: Fel vid tolkning av RSANSS-nyckel

en: Bad signature on message (len %d, mod %d)
sv: Felaktig signatur i meddelande  (len %d, mod %d)

en: The last message received was encrypted  with the Pidgin-Encryption plugin
sv: Senaste meddelandet som togs emot var krypterat med insticksmodulen Pidgin-Encryption
