checkbox - en to ja translation catalogue (42 entries)

en: usage:
ja: 使い方:

en: too few arguments
ja: 引数が少なすぎる

en: output options
ja: 出力オプション

en: OPTIONS
ja: オプション

en: FILE
ja: ファイル

en: No problems found
ja: 問題はありませんでした

en: Configuration files:
ja: 設定ファイル:

en: Variables:
ja: 変数:

en: Sections:
ja: セクション:

en: Problems:
ja: 問題:

en: comments
ja: コメント

en: command:
ja: コマンド:

en: Done solving
ja: 解決の完成

en: Processors
ja: プロセッサ

en: Chipset
ja: チップセット

en: Memory
ja: メモリ

en: Video memory
ja: ビデオメモリ

en: Audio
ja: オーディオ

note: TRANSLTORS: Wireless as in wireless network cards
en: Wireless
ja: ワイヤレス

en: Packages Installed
ja: インストールされたパッケージ

en: Version
ja: バージョン

en: Result
ja: 結果

en: System Info
ja: システム情報

en: Log Files
ja: ログファイル

en: Loading configuration from %s
ja: %s から設定を読み込んでいます

en: no such directory
ja: そのようなディレクトリはありません

en: Unsupported version {}
ja: サポートされていないバージョンです {}

en: error
ja: エラー

en: warning
ja: 警告

en: advice
ja: 勧告

note: TRANSLATORS: {} is the version of the test provider
en: version: {}
ja: バージョン: {}

en: positional arguments
ja: 固定引数

en: optional arguments
ja: オプション引数

en: show this help message and exit
ja: ヘルプメッセージを表示して終了する

en: cannot have multiple subparser arguments
ja: プログラムのバージョンを表示して終了する

en: unrecognized arguments: %s
ja: 不明な引数: %s

en: not allowed with argument %s
ja: 引数 %s と同時には使えません

en: ignored explicit argument %r
ja: 明示的な引数 %r を無視しました

en: argument %s is required
ja: 引数 %s が必要です

en: one of the arguments %s is required
ja: 引数 %s のいずれかが必要です

en: expected one argument
ja: 引数が一つ必要です

en: expected at least one argument
ja: 最低でも一つ以上おの引数が必要です
