tomboy - en to fi translation catalogue (465 entries)

en: Accessories
fi: Apuohjelmat

en: Simple and easy to use note-taking
fi: Yksinkertainen ja helppokäyttöinen muistiinpanosovelma

en: Tomboy Applet Factory
fi: Tomboy-sovelman tehdas

en: Tomboy Notes
fi: Tomboy-muistilaput

en: S_ynchronize Notes
fi: S_ynkronoi muistilaput

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Help
fi: O_hje

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Note-taker
fi: Muistilaput

en: Take notes, link ideas, and stay organized
fi: Kerää muistiinpanoja ja yhdistä ajatuksia

en: Accept SSL Certificates
fi: Hyväksy SSL-varmenteet

en: Automatic Background Synchronization Timeout
fi: Automaattisen taustasynkronoinnin aikakatkaisu

en: Create a new Note
fi: Luo uusi muistilappu

en: Custom Font Face
fi: Oma kirjasin

en: Determines X coordinate of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
fi: Määrittää ”Etsi kaikista muistilapuista” -ikkunan X-koordinaatin, tallennetaan suljettaessa Tomboy.

en: Determines Y coordinate of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
fi: Määrittää ”Etsi kaikista muistilapuista” -ikkunan Y-koordinaatin, tallennetaan suljettaessa Tomboy.

en: Determines pixel height of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
fi: Määrittää ”Etsi kaikista muistilapuista” -ikkunan korkeuden pikseleinä, tallennetaan suljettaessa Tomboy.

en: Determines pixel width of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
fi: Määrittää ”Etsi kaikista muistilapuista” -ikkunan leveyden pikseleinä, tallennetaan suljettaessa Tomboy.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon.
fi: Käytä keskinapilla kuvakkeen päältä liitämistä.

en: Enable Tray Icon
fi: Näytä ilmoitusalueen kuvake

en: Enable WikiWord highlighting
fi: Käytä WikiSanat-korostusta

en: Enable automatic bulleted lists.
fi: Käytä automaattisia luettelomerkittyjä listoja.

en: Enable closing notes with escape.
fi: Muistilapun voi sulkea Escape-näppäimestä.

en: Enable custom font
fi: Käytä omaa kirjasinta

en: Enable global keybindings
fi: Käytä yhteisiä näppäinoikoteitä

en: Enable spellchecking
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Enable startup notes
fi: Ota aloitusmuistilaput käyttöön

en: Enable the Delete Note confirmation dialog
fi: Ota käyttöön Poista muistio -varmistusikkuna

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
fi: Ota tämä valinta käyttöön, jos haluat tehdä listoja automaattisesti, kun rivi arkaa merkeillä - tai *.

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Tomboy icon to paste timestamped content into the Start Here note.
fi: Ota tämä valinta käyttöön, jos haluat liittää tekstiä aikaleimattuna aloitusmuistilappuun napsauttamalla hiiren keskinapilla Tomboy-kuvaketta.

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
fi: Käytä toimintoa, joka korostaa sanat JotkaNäyttävätTältä. Sanan kohdalta napsauttaminen luo uuden muistilapun tällä nimellä.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
fi: FUSE-liitoksen aikakatkaisu (ms)

en: HTML Export All Linked Notes
fi: Vie kaikki linkitetyt muistilaput HTML-muodossa

en: HTML Export Linked Notes
fi: Vie HTML-muodossa linkitetyt muistilaput

en: If disabled, the "Delete Note" confirmation dialog will be suppressed.
fi: Jos ei käytössä, ”Poista muistio”-varmistusikkunaa ei näytetä.

en: If enable_custom_font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
fi: Jos oma kirjasin on käytössä, käytetään muistilappuja näytettäessä tässä määriteltyä kirjasinta.

en: If enabled, all notes that were open when Tomboy quit will automatically be reopened at startup.
fi: Jos käytössä, avataan kaikki viimeksi suljettaessa auki olleen muistilaput automaattisesti käynnistyttäessä.

en: If enabled, an opened note can be closed by hitting the escape key.
fi: Jos käytössä, avattu muistilappu voidaan sulkea Escape-näppäimestä.

en: If true, Tomboy's tray icon will be displayed in the notification area. Disabling this may be useful when another application is providing the functionality of the tray icon.
fi: Jos tosi, Tomboyn ilmoitusaluekuvake näytetään ilmoitusalueella. Tämän poistaminen voi olla hyödyllistä mikäli toinen sovellus tarjoaa ilmoitusalueen kuvakkeen toiminnallisuuden.

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
fi: Jos käytössä, alleviivataan väärin kirjoitukset punaisella ja samalla näytetään ehdotus oikeaksi kirjoitusasuksi ponnahdusvalikossa.

en: If true, the desktop-global keybindings set in /apps/tomboy/global_keybindings will be enabled, allowing for useful Tomboy actions to be available from any application.
fi: Jos tosi, otetaan käyttöön työpöydän laajuiset näppäinoikotiet, jotka on asetettu kohdassa /apps/tomboy/global_keybindings. Nämä mahdollistavat hyödyllisiä Tomboyn toimintoja mistä tahansa sovelluksesta.

en: If true, the font name set in custom_font_face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
fi: Jos tosi, käytetään kohdassa custom_font_face määriteltyä kirjasinta, kun muistilappuja näytetään. Muussa tapauksessa käytetään työpöydän oletuskirjasinta.

en: Indicates that the Sticky Note Importer plugin has not been run, so it should run automatically the next time Tomboy starts.
fi: Ilmoittaa, ettei muistilappujen tuontiliitännäistä ole suoritettu ja että se pitäisi ajaa automaattisesti, kun tomboy käynnistyy.

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Tomboy note menu.
fi: Kokonaisluku, joka määrittää kuinka monta muistilappu Tomboyn valikossa näytetään.

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
fi: Kokonaisluku, joka määrittää kuinka usein suoritetaan muistilappujen synkronointi tausta-ajona (kun synkronointi on otettu käyttöön). Mikä tahansa arvo pienempi kuin 1 tarkoittaa, että automaattinen synkronointi ei ole käytössä. Pienin hyväksyttävä positiivinen arvo on 5. Lukuarvon yksikkö on minuuttia.

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
fi: Kokonaislukuarvo, joka kertoo toimitaanko ristiriidan havaittaessa aina jollain tietyllä tavalla, sen sijaan että kysyttäisiin käyttäjältä. Arvot viittaavat ohjelman sisäiseen numerointiin. Arvolla 0 käyttäjältä kysytään aina mitä tehdään, jotta kukin ristiriita voidaan ratkaista tapauskohtaisesti.

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
fi: Kokonaislukuarvo, joka kertoo valitaanko aina tietty linkkien päivitystapa kun muistilappu uudelleennimetään sen sijaan, että kysyttäisiin käyttäjältä. Arvot viittaavat ohjelman sisäiseen numerointiin. Arvolla 0 käyttäjältä kysytään aina mitä tehdään, kun muistilapun uudelleennimeäminen saattaa vaikuttaa linkkeihin muissa lapuissa. Arvolla 1 linkit poistetaan automaattisesti. Arvolla 2 linkkien tekstit päivitetään uudeksi lapun nimeksi, joten ne osoittavat edelleen samaan uudelleennimettyyn lappuun.

en: Last Directory used in HTML Export
fi: Viimeksi HTML-viennissä käytetty hakemisto

en: Link Updating Behavior on Note Rename
fi: Linkkien päivitystoiminta uudelleennimettäessä muistilappua

en: List of pinned notes.
fi: Luettelo kiinnitetyistä muistilapuista

en: Maximum characters of note title to show in the Tomboy tray or panel applet note menu.
fi: Muistilappujen otsikkojen merkkien enimmäismäärä, joka näytetään Tomboyn ilmoitusalueen tai paneelisovelman muistilappuvalikossa.

en: Maximum note title length to show in tray menu.
fi: Ilmoitusalueen valikossa näytettävien muistilappujen otsikkojen enimmäispituus

en: Minimum number of notes to show in menu
fi: Valikossa näytettävien muistilappujen vähimmäismäärä

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
fi: Muistilappujen synkronoinnin ristiriitojen toimintatapa

en: Open Recent Changes
fi: Avaa viimeiset muutokset

en: Open Search Dialog
fi: Avaa hakuikkuna

en: Open Start Here
fi: Avaa Käynnistä tästä

en: Path on SSH server to Tomboy synchronization directory (optional).
fi: Tomboyn synkronointikansion polku SSH-palvimella (valinnainen).

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
fi: Polku synkronointipalvelimeen käytettäessä tiedostojärjestelmään perustuvaa synkronoinnin lisäosaa.

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
fi: SSHFS-synkronoinnin kansio

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
fi: SSHFS-synkronoinnin käyttäjä

en: SSHFS Synchronization Server Port
fi: SSHFS-synkronoinnin palvelimen portti

en: SSHFS Synchronization Server URL
fi: SSHFS-synkronoinnin palvelimen URL

en: Saved height of "Search All Notes" window
fi: ”Etsi kaikista muistilapuista” -ikkunan tallennettu korkeus

en: Saved horizontal position of "Search All Notes" window
fi: ”Etsi kaikista muistilapuista” -ikkunan tallennettu sijainti vaakasuunnassa

en: Saved vertical position of "Search All Notes" window
fi: ”Etsi kaikista muistilapuista” -ikkunan tallennettu sijainti pystysuunnassa

en: Saved width of "Search All Notes" window
fi: ”Etsi kaikista muistilapuista” -ikkunan tallennettu leveys

en: Selected Synchronization Service Addin
fi: Valittu synkronisointipalvelun lisäosa

en: Set to TRUE to activate
fi: Aseta arvoon TRUE jos haluat aktivoida

en: Show applet menu
fi: Näytä sovelman valikko

en: Start Here Note
fi: Aloita tästä -muistilappu

en: Sticky Note Importer First Run
fi: Muistilappujen tuonnin suoritustila

en: Synchronization Client ID
fi: Synkronointiasiakkaan tunniste

en: Synchronization Local Server Path
fi: Paikallisen synkronointipalvelimen polku

en: The date format that is used for the timestamp.
fi: Aikaleimoissa käytetty päiväyksen muoto.

en: The global keybinding for creating and displaying a new Note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Työpöydän laajuinen pikanäppäin uuden muistilapun tekemiseksi. Muoto on esimerkiksi ”&lt;Control&gt;a” tai ”&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1”. Merkkijonon tulkinta on melko vapaata ja sallii pienet ja suuret kirjaimet sekä tietyt lyhenteet, kuten ”&lt;Ctl&gt;” ja ”&lt;Ctrl&gt;”. Jos asetat merkkijonon erikoisarvoon ”disabled”, ei tälle toiminnolle ole pikanäppäintä.

en: The global keybinding for opening the "Start Here" note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Työpöydän laajuinen pikanäppäin uuden ”Aloita Tästä”-muistilapun avaamiseksi. Muoto on esimerkiksi ”&lt;Control&gt;a” tai ”&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1”. Merkkijonon tulkinta on melko vapaata ja sallii pienet ja suuret kirjaimet sekä tietyt lyhenteet, kuten ”&lt;Ctl&gt;” ja ”&lt;Ctrl&gt;”. Jos asetat merkkijonon erikoisarvoon ”disabled”, ei tälle toiminnolle ole pikanäppäintä.

en: The global keybinding for opening the Note Search dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Työpöydän laajuinen pikanäppäin uuden ”Etsi muistilapuista”-ikkunan avaamiseksi. Muoto on esimerkiksi ”&lt;Control&gt;a” tai ”&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1”. Merkkijonon tulkinta on melko vapaata ja sallii pienet ja suuret kirjaimet sekä tietyt lyhenteet, kuten ”&lt;Ctl&gt;” ja ”&lt;Ctrl&gt;”. Jos asetat merkkijonon erikoisarvoon ”disabled”, ei tälle toiminnolle ole pikanäppäintä.

en: The global keybinding for opening the Recent Changes dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Työpöydän laajuinen pikanäppäin viimeaikaisten muutosten avaamiseen.avaamiseksi. Muoto on esimerkiksi ”&lt;Control&gt;a” tai ”&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1”. Merkkijonon tulkinta on melko vapaata ja sallii pienet ja suuret kirjaimet sekä tietyt lyhenteet, kuten ”&lt;Ctl&gt;” ja ”&lt;Ctrl&gt;”. Jos asetat merkkijonon erikoisarvoon ”disabled”, ei tälle toiminnolle ole pikanäppäintä.

en: The global keybinding for showing the Tomboy applet's menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Työpöydän laajuinen pikanäppäin Tomboy-sovelman valikon näyttämiseksi.Muoto on esimerkiksi ”&lt;Control&gt;a” tai ”&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1”. Merkkijonon tulkinta on melko vapaata ja sallii pienet ja suuret kirjaimet sekä tietyt lyhenteet, kuten ”&lt;Ctl&gt;” ja ”&lt;Ctrl&gt;”. Jos asetat merkkijonon erikoisarvoon ”disabled”, ei tälle toiminnolle ole pikanäppäintä.

en: The handler for "note://" URLs
fi: Käsittelijä ”note://” -URLeille

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
fi: Viimeisin hakemisto, johon ”Vie HTML-tiedostona”-liitännäisellä tallennettiin tiedosto.

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
fi: Viimeisin asetus ”Vie linkitetyt muistilaput”-ruudulle liitännäisessä ”Vie HTML-tiedostoon”.

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
fi: Viimeisin asetus ”Sisällytä kaikki muut linkitetyt muistilaput” -valinnalle Vie HTML-muotoon -liitännäisessä. Tätä asetusta käytetään linkitettyjen viestien HTML-viennin asetuksen kanssa ja sillä määritellään, tulisiko kaikki linkitetyt muistilaput viedä rekursiivisesti vietäessä HTML-muotoon.

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Tomboy note menu and also accessible by hotkey.
fi: URI ”Aloita tästä”-muistilappuna käytettävään muistilappuun, joka on aina sijoitettu Tomboyn muistilappuvalikon alimmaiseksi ja johon pääsee käsiksi pikanäppäimellä.

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH. Set to -1 or less if default SSH port settings should be used instead.
fi: Synronointipalvelimen SSH-yhteydessä käytettävä palvelimen portti. Aseta arvoksi -1 tai pienemmäksi jos haluat SSH-porttiasetuksen oletusarvoa käytettävän.

en: Time (in milliseconds) Tomboy should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
fi: Kuinka pitkään (millisekunteina) tomboy odottaa vastausta liitettäessä FUSE-liitospistettä synkronoitia varten.

en: Timestamp format
fi: Aikaleiman muoto

en: URL of SSH server containing Tomboy synchronization directory.
fi: Tomboyn synkronointikansion sisältävän SSH-palvelimen URL.

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
fi: Yksilöllinen tunniste määritellylle synkronointipalvelun lisäosalle.

en: Unique identifier for this Tomboy client, used when communicating with a sychronization server.
fi: Yksilöllinen tunniste tälle Tomboy-asiakkaalle, tätä käytetään otettaessa yhteyttä synkronointipalveluun.

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
fi: Käytä wdfs-valitsinta ”-ac” hyväksymään SSL-varmenteet kysymättä käyttäjän vahvistusta.

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
fi: Synronointipalvelimen SSH-yhteydessä käytettävä palvelimen käyttäjä.

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Tomboy note menu.
fi: Välilyönneillä eroteltu URI-lista muistilapuista, jotka näytetään aina Tomboyn muistilappulistassa.

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _New
fi: _Uusi

en: Create a new note
fi: Luo uusi muistilappu

en: _Open...
fi: _Avaa…

en: Open the selected note
fi: Avaa valittu muistilappu

en: _Delete
fi: _Poista

en: Delete the selected note
fi: Poista valittu muistilappu

en: _Close
fi: _Sulje

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Quit Tomboy
fi: Lopeta Tomboysta

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Tomboy Preferences
fi: Tomboyn asetukset

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Tomboy Help
fi: Tomboyn ohje

en: About Tomboy
fi: Tietoja Tomboysta

en: TrayIcon
fi: Ilmoitusalueen kuvake

en: Create _New Note
fi: Luo _uusi muistilappu

en: _Search All Notes
fi: Et_si kaikista muistilapuista

en: Open the Search All Notes window
fi: Avaa ”Etsi kaikista muistilapuista” -ikkuna

en: Start synchronizing notes
fi: Aloita muistilappujen synkronointi

note: Addin's tab caption
en: Advanced
fi: Edistyneet

note: Menu Note Count option
en: Minimum number of notes to show in Recent list (maximum 18)
fi: Viimeisten näytettävien muistilappujen vähimmäismäärä (enintään 18)

en: What links here?
fi: Mikä viittaa tähän?

note: This is a disabled placeholder item for an empty menu
en: (none)
fi: (ei mikään)

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
fi: Voit käyttää bugzilloja raahaamalla linkkejä muistilappuihin. Jos haluat niille eri kuvakkeita, raahaa kuvakkeet tähän.

en: Host Name
fi: Verkkonimi

en: Icon
fi: Kuvake

en: Select an icon...
fi: Valitse kuvake…

note: Extra Widget
en: _Host name:
fi: _Verkkonimi:

en: No host name specified
fi: Verkkonimeä ei annettu

en: You must specify the Bugzilla host name to use with this icon.
fi: Bugzillan verkkonimi täytyy antaa kuvakkeen kanssa käytettäväksi.

en: Error saving icon
fi: Virhe tallennettaessa kuvaketta

en: Could not save the icon file.
fi: Kuvaketiedostoa ei voitu tallentaa.

en: Really remove this icon?
fi: Poistetaanko tämä kuvake varmasti?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
fi: Jos poistat kuvakkeen, hukataan se pysyvästi.

en: Cannot open email
fi: Sähköpostia ei voi avata

en: Destination for HTML Export
fi: HTML-viennin kohde

en: Export linked notes
fi: Vie linkitetyt muistilaput

en: Include all other linked notes
fi: Sisällytä kaikki muut linkitetyt muistilaput

en: Export to HTML
fi: Vie HTML-tiedostoon

en: Your note was exported to "{0}".
fi: Muistilappu vietiin tiedostoon ”{0}”.

en: Note exported successfully
fi: Muistilappu vietiin onnistuneesti

en: Access denied.
fi: Pääsy evätty.

en: Folder does not exist.
fi: Kansiota ei ole olemassa.

en: Could not save the file "{0}"
fi: Tiedostoa ”{0}” ei voitu tallentaa

en: _Folder Path:
fi: _Kansion polku:

en: Select Synchronization Folder...
fi: Valitse synkronisointikansio…

en: Folder path field is empty.
fi: Kansion polku -kenttä on tyhjä.

en: Specified folder path does not exist, and Tomboy was unable to create it.
fi: Annettua kansion polkua ei löydy ja tomboy ei voinut luoda sitä.

en: Local Folder
fi: Paikallinen kansio

en: Fixed Wid_th
fi: _Tasalevyinen

en: Cannot contact '{0}'
fi: Henkilöön ”{0}” ei voi ottaa yhteyttä

en: Error running gaim-remote: {0}
fi: Virhe suorittaessa komentoa gaim-remote: {0}

en: Insert Timestamp
fi: Lisää aikaleima

note: initial newline
en: dddd, MMMM d, h:mm tt
fi: dddd, MMMMn d., HH:mm

en: Choose one of the predefined formats or use your own.
fi: Valitse esimääritellyistä muodoista tai määrittele oma muoto.

en: Use _Selected Format
fi: Käytä _valittua muotoa

en: _Use Custom Format
fi: Käytä _omaa muotoilua

en: Today: Template
fi: Tänään: pohja

en: Today:
fi: Tänään:

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: dddd, MMMM d yyyy
fi: dddd, MMMMn d. yyyy

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Appointments
fi: Tapaamiset

en: Change the <b>Today: Template</b> note to customize the text that new Today notes have.
fi: Muuta <b>Tänään:-pohja</b>-muistilappua, jos haluat vaihtaa uusien Tänään-muistilappujen tekstiä.

en: _Open Today: Template
fi: Avaa _Tänään:-pohja

en: Print
fi: Tulosta

en: Error printing note
fi: Virhe tlostettaessa muistilappua

en: Page {0} of {1}
fi: Sivu {0} / {1}

note: Translators: Explanation of the date and time format specifications can be found here: * http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx
en: dddd MM/dd/yyyy, hh:mm:ss tt
fi: dddd, MMMMn d., HH:mm:ss

note: Adding menu item when note is opened and window created
en: Remove broken links
fi: Poista rikkinäiset linkit

en: Add a sketch
fi: Lisää luonnos

en: Se_rver:
fi: _Palvelin:

en: User_name:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Folder Path (optional):
fi: _Kansion polku (valinnainen):

note: Text for label describing setup required for SSH sync addin to work
en: SSH synchronization requires an existing SSH key for this server and user, added to a running SSH daemon.
fi: SSH-synkronointi vaatii olemassa olevan SSH-avaimen palvelimelle ja käyttäjälle ja että avain on lisätty avainrenkaaseen.

en: Server or username field is empty.
fi: Palvelin tai käyttäjätunnus on tyhjä.

en: Timeout connecting to server. Please ensure that your SSH key has been added to a running SSH daemon.
fi: Aikakatkaisu otettaessa yhteyttä palvelimelle. Varmista, että SSH-avain on lisätty käynnissä olevaan SSH-avaintenhallintaan.

en: Import from Sticky Notes
fi: Tuo muistilapuista

en: No Sticky Notes found
fi: Muistilappuja ei löytynyt

en: No suitable Sticky Notes file was found at "{0}".
fi: Sopivaa muistilapputiedostoa ei löytynyt kohteesta ”{0}”.

en: Sticky Notes import completed
fi: Muistilappujen tuonti valmis

en: <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Note was successfully imported. | <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Notes were successfully imported.
fi[0]: <b>{0}</b>/<b>{1}</b> muistilappu tuotiin onnistuneesti.
fi[1]: <b>{0}</b>/<b>{1}</b> muistilappua tuotiin onnistuneesti.

en: Untitled
fi: Nimeämätön

en: Sticky Note:
fi: Muistilappu:

note: Note to translators: "All" here must match up with the "All" category translation in Tasque for this to work properly.  "All" is used here to allow Tasque to decide which default category will be used to create the new task.
en: All
fi: Kaikki

en: --- Tasque is not running ---
fi: --- Tasque ei ole käynnissä ---

en: _Underline
fi: _Alleviivaus

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: URL, username, or password field is empty.
fi: URL, käyttäjätunnus tai salasana on tyhjä.

en: There was an error connecting to the server.  This may be caused by using an incorrect user name and/or password.
fi: Tapahtui virhe otettaessa yhteyttä palvelimelle. Tämä voi johtua väärästä käyttäjätunnuksesta tai salasanasta.

note: TODO: If the above fails (no keyring daemon), save all but password to GConf, and notify user. Save configuration into GConf Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_url", url ?? string.Empty); Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_username", username ?? string.Empty);
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
fi: Asetusten tallennus Gnomen avainrenkaaseen epäonnistui seuraavan virheviestin kera:

en: Connect to Server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Connected
fi: Yhdistetty

note: Translators: The web service supporting Tomboy WebSync is not responding as expected
en: Server not responding. Try again later.
fi: Palvelin ei vastaa. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Authorization Failed, Try Again
fi: Valtuutus epäonnistu, yritä uudelleen

note: Translators: Title of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Tomboy Web Authorization Successful
fi: Tomboy-www-todennus onnistui

note: Translators: Body of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Please return to the Tomboy Preferences window and press Save to start synchronizing.
fi: Palaa nyt Tomboyn asetusikkunaan ja napsauta Tallenna aloittaaksesi synkronoinnin

en: Connected. Press Save to start synchronizing
fi: Yhdistetty. Napsauta Tallenna aloittaaksesi synkronoinnin

note: Translators: The user must take action in their web browser to continue the authorization process
en: Authorizing in browser (Press to reset connection)
fi: Todennetaan selaimessa (Paina resetoidaksesi yhteyden)

note: Translators: Sometimes a user's default browser is not set, so we recommend setting it and trying again
en: Set the default browser and try again
fi: Aseta oletusselain ja yritä uudelleen

en: Tomboy Web
fi: Tomboyn www-sivut

en: Export All Notes to {0}
fi: Vie kaikki muistilaput {0}-muodossa

en: Start exporting notes to {0}
fi: Aloita muistilappujen vienti {0}-muodossa

en: Export selected notebook to {0}
fi: Vie valittu muistio {0}-muodossa

en: Start exporting notebook to {0}
fi: Aloita muistion vienti {0}-muodossa

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: Export
fi: Vie

en: Export your notes.
fi: Vie muistilappusi.

en: Export All Notes To {0}
fi: Vie kaikki muistilaput {0}-muodossa

en: Export Selected Notebook To {0}
fi: Vie valitut muistilaput {0}-muodossa

en: All Notes {0} Export
fi: Kaikkien lappujen {0}-vienti

en: Could not export, access denied.
fi: Ei voitu viedä, pääsy estetty.

en: Could not export, folder does not exist.
fi: Ei voitu viedä, kansiota ei ole olemassa.

en: Could not export: {0}
fi: Ei voitu viedä: {0}

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Unfiled Notes
fi: Järjestämättömät muistilaput

en: Your notes were exported to "{0}".
fi: Muistilappusi vietiin kansioon ”{0}”.

en: Notes exported successfully
fi: Muistilaput vietiin onnistuneesti

en: Could not save the files in "{0}"
fi: Tiedostoja ei voitu tallentaa kansioon ”{0}”

note: Translators: {0} is the export type, e.g. HTML
en: Create destination folder for {0} export
fi: Luo kohdekansio {0}-vientiä varten

en: Search All Notes
fi: Etsi kaikista muistilapuista

note: IShellLink new_notebook = CreateShellLink("New Notebook", topmboy_path, "--new-notebook", icons_path, (int)TomboyIcons.NewNotebook); if (new_notebook != null) object_collection.AddObject(new_notebook);
en: Create New Note
fi: Luo uusi muistilappu

en: {0} (new)
fi: {0} (uusi)

en: Recent Notes
fi: Tuoreet muistilaput

note: Translators: This is the name of "Window" menu in the Mac menubar
en: _Window
fi: _Ikkuna

en: Preferences...
fi: Asetukset…

en: Create a new notebook
fi: Luo uusi muistio

en: Type the name of the notebook you'd like to create.
fi: Luotavan muistion tyyppi.

en: N_otebook name:
fi: _Muistion nimi:

en: Name already taken
fi: Nimi on jo käytössä

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
fi: _Luo

en: Note_books
fi: Muisti_ot

en: Create a new note in a notebook
fi: Luo uusi muistilappu muistioon

en: New Note_book...
fi: Uusi mu_istio…

en: _New Note
fi: Uusi _muistilappu

en: Create a new note in this notebook
fi: Luo uusi muistilappu tähän muistioon

en: _Open Template Note
fi: _Avaa muistilapun malli

en: Open this notebook's template note
fi: Avaa tämän muistilapun malli

en: Delete Note_book
fi: Poista _muistio

en: Delete the selected notebook
fi: Poista valittu muistio

en: Notebooks
fi: Muistiot

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "{0}". TODO: Figure out how to make this note for trans
en: {0} Notebook Template
fi: {0}-muistion malli

en: New Note
fi: Uusi muistilappu

en: All Notes
fi: Kaikki muistilaput

en: Really delete this notebook?
fi: Poistetaanko tämä muistio?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
fi: Tähän muistioon liittyviä muistilappuja ei poisteta, mutta ne eivät enää liity tähän muistikirjaan. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: No notebook
fi: Ei muistiota

note: Translators should preserve the "{0}" in the following string.  After being formatted for a notebook named, "Meetings", for example, the resultant string would be: New "Meetings" Note
en: New "{0}" Note
fi: Uusi ”{0}”-muistilappu

en: Place this note into a notebook
fi: Siirrä tämä muistilappu muistioon

en: Notebook
fi: Muistio

en: _New notebook...
fi: Uusi mu_istio…

en: New Note {0}
fi: Uusi muistilappu {0}

en: Really delete "{0}"?
fi: Poistetaanko muistilappu ”{0}”?

en: Really delete this {0} note? | Really delete these {0} notes?
fi[0]: Poistetaanko tämä {0}-muistilappu?
fi[1]: Poistetaanko nämä {0}-muistilaput?

en: If you delete a note it is permanently lost.
fi: Jos poistat, hukataan muistilappu pysyvästi.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on {0}. Error details can be found in {1}.
fi: Tapahtui virhe tallennettaessa muistilappujasi. Varmista, että levytilaa on riittävästi ja että kohteeseen {0} on riittävät oikeudet. Virheen yksityiskohdat löytyvät tiedostosta {1}.

en: Error saving note data.
fi: Virhe tallennettaessa muistilapun tietoja.

note: New Note Template Translators: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
fi: Uusi muistilapun malli

note: Create migration notification note Translators: The title of the data migration note
en: Your Notes Have Moved!
fi: Sinun muistilappusi on siirretty!

note: Translators: The contents (not including the title) of the data migration note. {0}, {1}, {2}, {3}, and {4} are replaced by directory paths and should not be changed
en: In the latest version of Tomboy, your note files have moved.  You have probably never cared where your notes are stored, and if you still don't care, please go ahead and <bold>delete this note</bold>.  :-)
    
    Your old note directory is still safe and sound at <link:url>{0}</link:url> . If you go back to an older version of Tomboy, it will look for notes there.
    
    But we've copied your notes and configuration info into new directories, which will be used from now on:
    
    <list><list-item dir="ltr">Notes can now be found at <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Configuration is at <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">You can install add-ins at <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Log files can be found at <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Ciao!
fi: Tomboyn viimeisimmässä versiossa sinun muistilapputiedostot siirrettiin. Luultavasti et ole koskaan välittänyt missä muistilappusi ovat tallennettu, ja jos et edelleenkään välitä, jatka eteenpäin ja <bold>poista tämä muistilappu</bold>.  :-)
    
    Vanha muistilappuhakemistosi on edelleen turvassa ja kunnossa kansiossa <link:url>{0}</link:url>. Jos palaat Tomboyn vanhempaan versioon, muistilaput luetaan sieltä.
    
    Mutta me olemme kopioineet muistilappusi ja asetuksesi uusiin hakemistoihin, jotka tästä lähtien ovat:
    
    <list><list-item dir="ltr">Muistilaput ovat kansiossa <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Asetukset ovat kansiossa <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Asentamasi liitännäiset ovat kansiossa <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Lokitiedostot ovat kansiossa <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Heippa!

en: <note-content>Start Here
    
    <bold>Welcome to Tomboy!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Tomboy Notes menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
fi: <note-content>Aloita tästä
    
    <bold>Tervetuloa käyttämään Tomboyta!</bold>
    
    Aloita ajatusten ja ideoiden järjestely käyttämällä tätä aloitusmuistilappua.
    
    Voit luoda uusia muistilappuja valitsemalla kohta "Luo uusi muistilappu" Tomboyn valikosta Gnomen paneelissa. Muistilaput tallennetaan aina automaattisesti.
    
    Voit tämän jälkeen järjestää muistilappuja linkittämällä toisiinsa liittyvät ajatukset ja ideat keskenään!
    
    Muistilappu <link:internal>Linkkien käyttö Tomboyssa</link:internal> luotiin automaattisesti. Huomaa, kuinka aina kirjoitettaessa <link:internal>Linkkien käyttö Tomboyssa</link:internal> teksti alleviivataan? Avaa linkki napsauttamalla tekstiä.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Tomboy
    
    Notes in Tomboy can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
fi: <note-content>Linkkien käyttö Tomboyssa
    
    Tomboyn muistilaput voidaan linkittää toisiinsa valitsemalla teksti nykyisestä muistilapusta ja napsauttamalla <bold>Linkitä</bold>-painiketta työkalupalkissa. Kun teet näin, luodaan uusi muistilappu ja sen nimi alleviivataan nykyisessä muistilapussa linkin merkiksi.
    
    Muistilapun otsikon muuttaminen muuttaa myös muissa muistilapuissa olevia linkkejä. Tämä estää rikkinäisten muistilappujen syntymisen, kun muistilappu nimetään uudestaan.
    
    Samoin toisen muistilapun nimen kirjoittaminen muistilappuun linkittää sen automaattisesti nykyiseen muistilappuun.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
fi: Aloita tästä

en: Using Links in Tomboy
fi: Linkkien käyttö Tomboyssa

note: Use a simple "Describe..." body and highlight it so it can be easily overwritten
en: Describe your new note here.
fi: Kirjoita tähän uuden muistilapun kuvaus.

en: Rename Note Links?
fi: Uudelleennimeä muistilapun linkit?

en: _Rename Links
fi: _Uudelleennimeä linkit

en: _Don't Rename Links
fi: _Älä uudelleennimeä linkkejä

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">{0}</span>" to "<span underline="single">{1}</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
fi: Uudelleennimeä linkit muissa muistilapuissa kohteesta ”<span underline="single">{0}</span>” kohteeseen ”<span underline="single">{1}</span>”?
    
    Mikäli et uudelleennimeä linkkejä, ne eivät enää osoita minnekään.

en: Rename Links
fi: Uudelleennimeä linkit

en: Note Title
fi: Muistilapun otsikko

note: Translators: This button causes all notes in the list to be selected
en: Select All
fi: Valitse kaikki

note: Translators: This button causes all notes in the list to be unselected
en: Select None
fi: Tyhjää valinta

en: Ad_vanced
fi: _Lisäasetukset

en: Always show this _window
fi: Näytä tämä _ikkuna aina

en: Never rename _links
fi: Älä koskaan uudelleennimeä _linkkejä

en: Alwa_ys rename links
fi: Uudelleennimeä linkit _aina

en: Find in This Note
fi: Etsi tästä muistilapusta

en: _Link to New Note
fi: _Linkki uuteen muistilappuun

en: Te_xt
fi: Te_ksti

en: _Find in This Note
fi: _Etsi tästä muistilapusta

en: Clos_e All Notes
fi: Sulj_e kaikki muistilaput

en: Search
fi: Etsi

note: TODO: If we ever add a way to customize internal keybindings, this will need to change
en: Search your notes
fi: Etsi muistilapuistasi

en: Link
fi: Linkki

en: Link selected text to a new note
fi: Linkitä valittu teksti uuteen muistilappuun

en: _Text
fi: _Teksti

en: Set properties of text
fi: Aseta tekstin ominaisuudet

en: T_ools
fi: _Työkalut

en: Use tools on this note
fi: Käytä työkaluja tähän muistilappuun

en: Delete this note
fi: Poista tämä muistilappu

en: Synchronize Notes
fi: Synkronoi muistilaput

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
fi: Tämä muistilappu on malline. Se määrittää tavallisten muistilappujen oletussisällön eikä näy muistilappuvalikossa tai hakuikkunassa.

en: Convert to regular note
fi: Muunna tavalliseksi muistilapuksi

en: Save Si_ze
fi: Tallenna _koko

en: Save Se_lection
fi: Tallenna _valinta

en: Save _Title
fi: Tallenna _otsikko

en: _Find...
fi: Et_si…

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Find _Previous
fi: Etsi _edellinen

en: Cannot create note
fi: Muistilappua ei voi luoda

en: _Find:
fi: _Etsi:

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _Bold
fi: _Voimakas

en: _Italic
fi: _Kursiivi

en: _Strikeout
fi: _Yliviivattu

en: _Highlight
fi: _Korostus

en: Font Size
fi: Kirjasimen koko

en: _Normal
fi: _Tavallinen

en: Hu_ge
fi: _Valtava

en: _Large
fi: _Suuri

en: S_mall
fi: _Pieni

en: Increase Font Size
fi: Kasvata kirjasimen kokoa

en: Decrease Font Size
fi: Pienennä kirjasimen kokoa

en: Bullets
fi: Luodit

en: Editing
fi: Muokkaus

en: Hotkeys
fi: Pikanäppäimet

en: Synchronization
fi: Synkronointi

en: Add-ins
fi: Lisäosat

en: _Spell check while typing
fi: _Oikolue kirjoitettaessa

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
fi: Väärin kirjoitetut alleviivataan punaisella ja oikeaa kirjoitusasua ehdotetaan ponnahdusvalikossa.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
fi: Korosta _WikiSanat

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
fi: Käytä tätä asetusta korostamaan sanat, jotka <b>NäyttävätSamalta</b>. Sanaa napsauttamalla saat luotua uuden muistilapun sanan nimellä.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
fi: Käytä automaattisia _listoja

en: Use custom _font
fi: Käytä omaa _kirjasinta

en: When renaming a linked note:
fi: Kun uudelleennimetään linkitettyä muistilappua:

en: Ask me what to do
fi: Kysy mitä tehdään

en: Never rename links
fi: Älä koskaan uudelleennimeä linkkejä

en: Always rename links
fi: Uudelleennimeä linkit aina

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
fi: Käytä uuden muistilapun mallia määrittämään teksti, jota käytetään uutta muistilappua luotaessa.

en: Open New Note Template
fi: Avaa uusi muistilapun malli

note: Hotkeys...
en: Listen for _Hotkeys
fi: Käytä _pikanäppäimiä

en: Hotkeys allow you to quickly access your notes from anywhere with a keypress. Example Hotkeys: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>
fi: Pikanäppäinten avulla pääset nopeasti käsiksi muistilappuihin yhdellä näppäinyhdistelmällä. Esimerkkejä pikanäppäimistä ovat <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b> ja <b>&lt;Alt&gt;N</b>

note: Show notes menu keybinding...
en: Show notes _menu
fi: Näytä muistilaput _valikossa

note: Open Start Here keybinding...
en: Open "_Start Here"
fi: Avaa ”_Aloita tästä”

note: Create new note keybinding...
en: Create _new note
fi: Luo _uusi muistilappu

note: Open Search All Notes window keybinding...
en: Open "Search _All Notes"
fi: Avaa ”Etsi _kaikista muistilapuista”

en: Ser_vice:
fi: _Palvelu:

en: Not configurable
fi: Ei määriteltävissä

en: Automaticall_y Sync in Background Every
fi: Synkronoi _automaattisesti taustalla joka

note: Translators: See above comment for details on this string.
en: Minutes
fi: minuutti

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
fi: _Lisäasetukset…

en: The following add-ins are installed
fi: Seuraavat lisäosat on asennettu

en: Get More Add-Ins...
fi: Nouda enemmän liitännäisiä…

en: _Enable
fi: _Ota käyttöön

en: _Disable
fi: _Poista käytöstä

en: Not Implemented
fi: Ei toteutettu

en: {0} Preferences
fi: {0}-asetukset

en: Choose Note Font
fi: Valitse muistilapun kirjasin

en: Other Synchronization Options
fi: Muut synkronoinnin valitsimet

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
fi: Havaittaessa ristiriita paikallisen muistilapun ja synkronointipalvelimen muistilapun välillä:

en: Always ask me what to do.
fi: Kysy aina mitä tehdään.

en: Rename my local note.
fi: Nimeä paikallinen muistilappu uudestaan.

en: Replace my local note with the server's update.
fi: Korvaa paikallinen muistilappu palvelimen päivityksellä.

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
fi: Synkronointiasetusten tyhjentäminen ei ole suositeltavaa. Voi olla, että joudut synkronoimaan kaikki muistilaput uudestaan tallennettuasi uudet asetukset.

en: Resetting Synchronization Settings
fi: Nollataan synkronoinnin asetuksia

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
fi: Määritelty synkronointipalvelu on poistettu käytöstä. Synkronoinnin asetukset nollataan nyt. Voi olla, että joudut synkronoimaan kaikki muistilaput uudestaan tallennettuasi uudet asetukset.

en: Connection successful
fi: Yhteys onnistui

en: Tomboy is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
fi: Tomboy on valmis synkronoimaan muistilappusi. Haluatko synkronoida ne heti?

en: Please check your information and try again.  The log file {0} may contain more information about the error.
fi: Tarkista tiedot ja yritä uudestaan. Voit myös katsoa sisältääkö lokitiedosto {0} hyödyllisiä tietoja virheestä.

en: Error connecting
fi: Virhe otettaessa yhteyttä

en: Version:
fi: Versio:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeudet:

en: Add-in Dependencies:
fi: Lisäosan riippuvuudet:

en: _Search:
fi: _Etsi:

en: Note
fi: Muistilappu

en: Last Changed
fi: Viimeksi muutettu

en: Matches
fi: Täsmää

en: Title match
fi: Otsikko täsmää

en: {0} match | {0} matches
fi[0]: {0} osuma
fi[1]: {0} osumaa

en: Total: {0} note | Total: {0} notes
fi[0]: Yhteensä: {0} muistilappu
fi[1]: Yhteensä: {0} muistilappua

en: Matches: {0} note | Matches: {0} notes
fi[0]: Täsmää: {0} muistilappu
fi[1]: Täsmää: {0} muistilappua

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
fi: Tuloksia ei löytynyt valitusta muistiosta.
    Napsauta tässä etsiäksesi kaikista muistilapuista.

en: Click here to search across all notebooks
fi: Napsauta tässä etsiäksesi kaikista muistioista

en: Notes
fi: Muistilaput

en: This synchronization addin is not supported on your computer. Please make sure you have FUSE and {0} correctly installed and configured
fi: Tätä synkronoinnin lisäosaa ei ole tuettu tietokoneellasi. Varmista, että FUSE ja {0} on oikein asennettu ja määritelty

en: Could not read testfile.
fi: Testitiedostoa ei voitu lukea.

en: Write test failed.
fi: Kirjoitustesti epäonnistui.

en: Timeout connecting to server.
fi: Aikakatkaisu otettaessa yhteyttä palvelimeen.

en: Error connecting to server.
fi: Virhe otettaessa yhteyttä palvelimeen.

en: FUSE could not be enabled.
fi: FUSE:a ei voitu ottaa käyttöön.

en: An error ocurred while connecting to the specified server:
fi: Tapahtui virhe otettaessa yhteyttä määriteltyyn palvelimeen:

note: Expander containing TreeView
en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Status
fi: Tila

en: Acquiring sync lock...
fi: Hankitaan lukitus…

en: Committing changes...
fi: Toteutetaan muutoksia…

en: Synchronizing Notes
fi: Synkronoidaan muistilappuja

en: Synchronizing your notes...
fi: Muistilappujasi synkronoidaan…

en: This may take a while, kick back and enjoy!
fi: Tämä saattaa kestää hetken, tee jotain muuta!

en: Connecting to the server...
fi: Otetaan yhteyttä palvelimeen…

en: Deleting notes off of the server...
fi: Poistetaan muistilappuja palvelimelta…

en: Downloading new/updated notes...
fi: Noudetaan uusia ja muuttuneita muistilappuja…

en: Server Locked
fi: Palvelin lukittu

en: Server is locked
fi: Palvelin on lukittu

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
fi: Joku tietokoneistasi on juuri synkronoimassa. Odota kaksi minuuttia ja yritä uudestaan.

en: Preparing to download updates from server...
fi: Valmistellaan muutosten noutoa palvelimelta…

en: Preparing to upload updates to server...
fi: Valmistellaan muutosten vientiä palvelimelle…

en: Uploading notes to server...
fi: Viedään muistilappuja palvelimelle…

en: Synchronization Failed
fi: Synkronointi epäonnistui

en: Failed to synchronize
fi: Synkronointia ei voitu suorittaa

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
fi: Muistilappuja ei voitu synkronoida. Tarkista yksityiskohdat alta ja yritä uudestaan.

en: Synchronization Complete
fi: Synkronointi valmistui

en: Synchronization is complete
fi: Muistilappujen synkronointi valmistui

en: {0} note updated. | {0} notes updated.
fi[0]: {0} muistilappu päivitetty.
fi[1]: {0} muistilappua päivitetty.

en: Your notes are now up to date.
fi: Muistilaput ovat nyt ajan tasalla.

en: Synchronization Canceled
fi: Synkronointi peruttiin

en: Synchronization was canceled
fi: Synkronointi peruttiin

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
fi: Peruit muistilappujen synkronoinnin. Voit nyt sulkea ikkunan.

en: Synchronization Not Configured
fi: Synkronointia ei ole määritelty

en: Synchronization is not configured
fi: Muistilappujen synkronointia ei ole määritelty

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
fi: Määrittele synkronoinnin asetukset asetusikkunasta.

en: Synchronization Service Error
fi: Virhe synkronointipalvelussa

en: Service error
fi: Virhe palvelussa

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
fi: Virhe otettaessa yhteyttä synkronointipalveluun. Yritä myöhemmin uudestaan.

en: Deleted locally
fi: Poistettu paikallisesti

en: Deleted from server
fi: Poistettu palvelimelta

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Added
fi: Lisätty

en: Uploaded changes to server
fi: Vietiin muutokset palvelimelle

en: Uploaded new note to server
fi: Vietiin uusi muistilappu palvelimelle

en: Note Conflict
fi: Ristiriita muistilapuissa

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
fi:  (vanha)

en: Rename local note:
fi: Nimeä paikallinen muistilappu uudestaan:

en: Update links in referencing notes
fi: Päivitä linkit viittaavissa muistilapuissa

en: Overwrite local note
fi: Kirjoita paikallisen muistilapun päälle

en: Always perform this action
fi: Suorita aina tämä toiminto

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
fi: Havaittiin ristiriita muistilapuissa

en: The server version of "{0}" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
fi: Palvelimen versio ”{0}” on ristiriidassa paikallisen muistilapun kanssa. Mitä haluat tehdä paikalliselle muistilapulle?

en: Could not enable FUSE
fi: FUSE:a ei voitu ottaa käyttöön

en: The FUSE module could not be loaded. Please check that it is installed properly and try again.
fi: FUSE-moduulia ei voitu ladata. Tarkista, että se on asennettu oikein ja yritä uudestaan.

en: Enable FUSE?
fi: Otetaanko FUSE käyttöön?

note: TODO: This message isn't entirely accurate. We should fix it.
en: The synchronization you've chosen requires the FUSE module to be loaded.
    
    To avoid getting this prompt in the future, you should load FUSE at startup.  Add "modprobe fuse" to /etc/init.d/boot.local or "fuse" to /etc/modules.
fi: Valitsemasi synkronointitapa vaatii, että FUSE-moduuli on ladattu.
    
    Jotta tätä kysymystä ei kysyttäisi jatkossa, tulisi FUSE ladata käynnistettäessä. Lisää ”modprobe fuse” tiedostoon /etc/init.d/boot.local tai rivi ”fuse” tiedostoon /etc/modules.

en: Cannot create new note
fi: Uutta muistilappua ei voi luoda

en: Primary Development:
fi: Ensisijainen kehitys:

en: Contributors:
fi: Osallistuneet:

en: Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    Copyright © 2004-2011 Others
fi: Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    Copyright © 2004-2011 Muut

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
fi: Yksinkertainen ja helppokäyttöinen muistilappusovellus.

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Tomboy: A simple, easy to use desktop note-taking application.
    Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    <alex@beatniksoftware.com>
    
    Copyright © 2004-2011 Others
fi: Tomboy: yksinkertainen ja helppokäyttöinen sovellus työpöydänmuistilapuille.
    Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    
    Copyright © 2004-2011 Muut

en: Usage:
      --version			Print version information.
      --help			Print this usage message.
      --note-path [path]		Load/store note data in this directory.
      --search [text]		Open the search all notes window with the search text.
fi: Käyttö:
      --version			Näytä versiotiedot.
      --help			Näytä tämä ohje.
      --note-path [polku]		Lataa tai tallenna tiedot tähän hakemistoon.
      --search [teksti]		Avaa hakuikkunan teksti kaikkien muistilappujen hakuun.

en:   --new-note			Create and display a new note.
      --new-note [title]		Create and display a new note, with a title.
      --open-note [title/url]	Display the existing note matching title.
      --start-here			Display the 'Start Here' note.
      --highlight-search [text]	Search and highlight text in the opened note.
fi:   --new-note			Luo ja näytä uusi muistilappu.
      --new-note [nimi]		 Luo ja näytä uusi muistilappu annetulla nimellä.
      --open-note [nimi/url	Näytä olemassa oleva, vastaava muistilappu.
      --start-here			Näytä ”Aloita tästä”-muistilappu.
      --highlight-search [teksti]	Etsi ja korosta teksti avatussa muistilapussa.

en: Version {0}
fi: Versio {0}

en:  (new)
fi:  (uusi)

en: _About Tomboy
fi: _Tietoja Tomboysta

en: The "Tomboy Notes Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
fi: Ohjetiedostoa ”Tomboy-muistilappujen ohje” ei löydy. Tarkista, että asennus on täydellinen.

en: Help not found
fi: Ohjetta ei löytynyt

en: Cannot open location
fi: Sijaintia ei voi avata

en: Today, {0}
fi: Tänään, {0}

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday, {0}
fi: Eilen, {0}

en: Yesterday
fi: Eilen

en: {0} day ago, {1} | {0} days ago, {1}
fi[0]: {0} päivä sitten, {1}
fi[1]: {0} päivää sitten, {1}

en: {0} day ago | {0} days ago
fi[0]: {0} päivä sitten
fi[1]: {0} päivää sitten

en: Tomorrow, {0}
fi: Huomenna, {0}

en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: In {0} day, {1} | In {0} days, {1}
fi[0]: {0} päivän kuluttua, {1}
fi[1]: {0} päivän kuluttua, {1}

en: In {0} day | In {0} days
fi[0]: {0} päivän kuluttua
fi[1]: {0} päivän kuluttua

en: MMMM d, h:mm tt
fi: MMMMn d. HH:mm

en: MMMM d
fi: MMMMn d.

en: No Date
fi: Ei päiväystä

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
fi: MMMMn d. yyyy, HH:mm

en: MMMM d yyyy
fi: MMMMn d. yyyy

en: (Untitled {0})
fi: (Nimeämätön {0})

en: A note with the title <b>{0}</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
fi: Muistilappu nimellä <b>{0}</b> on jo olemassa. Valitse tällä muistilapulle toinen nimi ennen kuin jatkat.

en: Note title taken
fi: Muistilapun nimi käytössä

en: _Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: _Open Link
fi: _Avaa linkki
