tomboy - en to it translation catalogue (463 entries)

en: Tomboy Applet Factory
it: Fabbrica applet Tomboy

en: Tomboy Notes
it: Note Tomboy

en: Simple and easy to use note-taking
it: Un programma per prendere note semplice e facile da usare

en: Accessories
it: Accessori

en: S_ynchronize Notes
it: Sincroni_zza note

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Help
it: A_iuto

en: _About
it: I_nformazioni

en: Take notes, link ideas, and stay organized
it: Prende note, collega le idee e aiuta a restare organizzati

en: Note-taker
it: Prendi note

en: Enable spellchecking
it: Abilita la correzione ortografica

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
it: Se impostato a VERO, gli errori di ortografia saranno sottolineati in rosso e dei suggerimenti per la corretta ortografia saranno mostrati nel menù accessibile con un clic del tasto destro.

en: Enable WikiWord highlighting
it: Abilita l'evidenziazione di ParoleWiki

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
it: Abilitare questa opzione per evidenziare le parole ScritteComeQuesta. Facendo clic sulla parola si creerà una nota con quel nome.

en: Enable automatic bulleted lists.
it: Abilita gli elenchi puntati automatici.

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
it: Abilitare questa opzione per fare in modo che l'elenco puntato sia attivato automaticamente quando si inserisce - o * all'inizio di una riga.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon.
it: Abilita incolla con il tasto centrale sull'icona.

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Tomboy icon to paste timestamped content into the Start Here note.
it: Abilitare questa opzione per fare in modo che un clic col tasto centrale sull'icona di Tomboy incolli il contenuto marcato con l'orario nella nota "Inizia qui".

en: Enable custom font
it: Abilita il carattere personalizzato

en: If true, the font name set in custom_font_face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
it: Se impostato a VERO, il carattere specificato in custom_font_face verrà utilizzato nel visualizzare le note. Altrimenti verrà utilizzato il carattere predefinito del desktop.

en: Custom Font Face
it: Carattere personalizzato

en: If enable_custom_font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
it: Se enable_custom_font è impostato a VERO, il carattere qui specificato sarà utilizzato nel visualizzare le note.

en: Enable global keybindings
it: Abilita le associazioni di tasti globali

en: If true, the desktop-global keybindings set in /apps/tomboy/global_keybindings will be enabled, allowing for useful Tomboy actions to be available from any application.
it: Se impostato a VERO, le associazioni globali di tasti specificate in /apps/tomboy/global_keybindings saranno abilitate, consentendo a utili funzionalità di Tomboy di essere disponibili da ogni applicazione.

en: Enable the Delete Note confirmation dialog
it: Abilita il dialogo di conferma per l'eliminazione delle note

en: If disabled, the "Delete Note" confirmation dialog will be suppressed.
it: Se disabilitato, il dialogo di conferma per l'eliminazione delle note non verrà mostrato.

en: Enable Tray Icon
it: Abilita l'icona sulla barra delle applicazioni

en: If true, Tomboy's tray icon will be displayed in the notification area. Disabling this may be useful when another application is providing the functionality of the tray icon.
it: Se impostato a VERO, l'icona di Tomboy della barra delle applicazioni verrà visualizzata nell'area di notifica. Potrebbe essere utile disabilitare quest'opzione quando un'altra applicazione fornisce le funzionalità della barra delle applicazioni.

en: Start Here Note
it: Nota "Inizia qui"

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Tomboy note menu and also accessible by hotkey.
it: L'URI della nota da considerare come la nota "Inizia qui", sempre posizionata sul fondo del menù di Tomboy e accessibile attraverso un tasto di scelta rapida.

en: Minimum number of notes to show in menu
it: Numero minimo di note da mostrare nel menù

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Tomboy note menu.
it: Intero per determinare il numero minimo di note da mostrare nel menù di Tomboy.

en: List of pinned notes.
it: Elenco di note in evidenza.

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Tomboy note menu.
it: Elenco, separato da spazi, di URI di note che dovrebbero apparire sempre nel menù delle note di Tomboy.

en: Maximum note title length to show in tray menu.
it: Lunghezza massima del titolo della nota da mostrare nel menù.

en: Maximum characters of note title to show in the Tomboy tray or panel applet note menu.
it: Numero massimo di caratteri del titolo della nota da mostrare nel menù dell'applet nell'area di notifica.

en: Enable startup notes
it: Abilita le note all'avvio

en: If enabled, all notes that were open when Tomboy quit will automatically be reopened at startup.
it: Se abilitato, tutte le note aperte all'uscita di Tomboy saranno riaperte automaticamente all'avvio.

en: Show applet menu
it: Mostra il menù dell'applet

en: The global keybinding for showing the Tomboy applet's menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
it: La scorciatoia globale per aprire il menù dell'applet di Tomboy. Il formato è simile a "&lt;Control&gt;a" o "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". L'analizzatore è abbastanza permissivo e accetta minuscole o maiuscole e anche abbreviazioni come "&lt;Ctl&gt;" e "&lt;Ctrl&gt;". Se l'opzione sarà impostata su "disabled", allora non ci sarà alcuna associazione di tasti abbinata a questa azione.

en: Open Start Here
it: Apre "Inizia qui"

en: The global keybinding for opening the "Start Here" note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
it: La scorciatoia globale per aprire la nota "Inizia qui". Il formato è simile a "&lt;Control&gt;a" o "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". L'analizzatore è abbastanza permissivo e accetta minuscole o maiuscole e anche abbreviazioni come "&lt;Ctl&gt;" e "&lt;Ctrl&gt;". Se l'opzione sarà impostata su "disabled", allora non ci sarà alcuna associazione di tasti abbinata a questa azione.

en: Create a new Note
it: Crea una nuova nota

en: The global keybinding for creating and displaying a new Note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
it: La scorciatoia globale per creare e visualizzare una nuova nota. Il formato è simile a "&lt;Control&gt;a" o "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". L'analizzatore è abbastanza permissivo e accetta minuscole o maiuscole e anche abbreviazioni come "&lt;Ctl&gt;" e "&lt;Ctrl&gt;". Se l'opzione sarà impostata su "disabled", allora non ci sarà alcuna associazione di tasti abbinata a quest'azione.

en: Open Search Dialog
it: Apre la finestra di ricerca

en: The global keybinding for opening the Note Search dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
it: La scorciatoia globale per aprire la finestra di ricerca delle note. Il formato è simile a "&lt;Control&gt;a" o "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". L'analizzatore è abbastanza permissivo e accetta minuscole o maiuscole e anche abbreviazioni come "&lt;Ctl&gt;" e "&lt;Ctrl&gt;". Se l'opzione sarà impostata su "disabled", allora non ci sarà alcuna associazione di tasti abbinata a questa azione.

en: Open Recent Changes
it: Apre le modifiche recenti

en: The global keybinding for opening the Recent Changes dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
it: La scorciatoia globale per aprire la finestra delle modifiche recenti. Il formato è simile a "&lt;Control&gt;a" o "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". L'analizzatore è abbastanza permissivo e accetta minuscole o maiuscole e anche abbreviazioni come "&lt;Ctl&gt;" e "&lt;Ctrl&gt;". Se l'opzione sarà impostata su "disabled", allora non ci sarà alcuna associazione di tasti abbinata a questa azione.

en: Saved height of "Search All Notes" window
it: Altezza salvata della finestra di ricerca

en: Determines pixel height of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
it: Determina l'altezza in pixel della finestra di ricerca. Salvata all'uscita del programma.

en: Saved width of "Search All Notes" window
it: Larghezza salvata della finestra di ricerca

en: Determines pixel width of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
it: Determina la larghezza in pixel della finestra di ricerca. Salvata all'uscita del programma.

en: Saved horizontal position of "Search All Notes" window
it: Posizione orizzontale salvata della finestra di ricerca

en: Determines X coordinate of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
it: Determina la coordinata X della finestra di ricerca. Salvata all'uscita del programma.

en: Saved vertical position of "Search All Notes" window
it: Posizione verticale salvata della finestra di ricerca

en: Determines Y coordinate of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
it: Determina la coordinata Y della finestra di ricerca. Salvata all'uscita del programma.

en: Last Directory used in HTML Export
it: L'ultima directory usata nell'esportazione HTML

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
it: L'ultima directory in cui è stata esportata una nota attraverso il plugin «Esporta in HTML».

en: HTML Export Linked Notes
it: Esporta in HTML le note collegate

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
it: L'ultima impostazione della casella di selezione "Esportare note collegate" nel plugin "Esporta in HTML".

en: HTML Export All Linked Notes
it: Esporta in HTML tutte le note collegate

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
it: L'ultima impostazione per la casella "Includere tutte le note collegate" nel plugin "Esporta in HTML". Questa impostazione è usata assieme a "Esporta in HTML le note collegate" ed è utilizzata per indicare se tutte le note (trovate ricorsivamente) devono essere comprese nell'esportazione in HTML.

en: Sticky Note Importer First Run
it: Prima esecuzione dell'importazione delle note

en: Indicates that the Sticky Note Importer plugin has not been run, so it should run automatically the next time Tomboy starts.
it: Indica che il plugin per l'importazione delle note non è stato avviato, così da venir avviato automaticamente al prossimo avvio di Tomboy.

en: Synchronization Client ID
it: ID client di sincronizzazione

en: Unique identifier for this Tomboy client, used when communicating with a sychronization server.
it: Identificatore univoco per questo client Tomboy, utilizzato durante le comunicazioni con un server di sincronizzazione.

en: Synchronization Local Server Path
it: Percorso al server locale di sincronizzazione

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
it: Percorso al server di sincronizzazione per il servizio add-in di sincronizzazione del file system.

en: Selected Synchronization Service Addin
it: Add-in del servizio di sincronizzazione selezionato

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
it: Identificatore univoco per l'add-in del servizio di sincronizzazione attualmente configurato.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
it: Tempo massimo per il mount FUSE (ms)

en: Time (in milliseconds) Tomboy should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
it: Tempo (in millisecondi) da aspettare per una risposta usando FUSE per montare una condivisione di sincronizzazione.

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
it: Cartella SSHFS di sincronizzazione remota

en: Path on SSH server to Tomboy synchronization directory (optional).
it: Percorso sul server SSH alla directory di sincronizzazione (opzionale).

en: SSHFS Synchronization Server URL
it: URL del server SSHFS di sincronizzazione

en: URL of SSH server containing Tomboy synchronization directory.
it: L'URL del server SSH che contiene la directory di sincronizzazione.

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
it: Nome utente SSHFS per la sincronizzazione remota

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
it: Nome utente da usare durante la connessione SSH al server di sincronizzazione.

en: SSHFS Synchronization Server Port
it: Porta del server SSHFS di sincronizzazione

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH. Set to -1 or less if default SSH port settings should be used instead.
it: La porta da usare durante la connessione SSH al server di sincronizzazione. Impostare a -1 o a un numero minore per usare la porta SSH predefinita.

en: Accept SSL Certificates
it: Accetta certificati SSL

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
it: Usa l'opzione "-ac" di wdfs per accettare certificati SSL senza chiedere alcuna conferma.

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
it: Comportamento salvato per i conflitti di sincronizzazione

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
it: Valore intero che indica se è presente una preferenza per eseguire sempre una specifica azione quando viene rilevato un conflitto, invece di chiedere all'utente. I valori sono mappati con un'enumerazione interna. "0" indica la richiesta all'utente quando si verifica un conflitto, così da gestirli caso per caso.

en: Automatic Background Synchronization Timeout
it: Timeout per la sincronizzazione automatica in background

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
it: Valore intero che indica ogni quanto tempo eseguire una sincronizzazione in background delle note (quando configurata). Qualsiasi valore minore di 1 indica che la sincronizzazione è disabilitata. Il più piccolo valore accettabile è 5. I valori sono in minuti.

en: Link Updating Behavior on Note Rename
it: Comportamento dell'aggiornamento dei collegamenti con la rinomina di una nota

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
it: Valore intero che indica se è presente una preferenza per eseguire sempre un aggiornamento specifico dei collegamenti quando una nota è rinominata. Il valore è mappata su un enumerazione interna. "0" indica che è necessario avvisare l'utente quando un'azione di rinomina potrebbe coinvolgere dei collegamenti esistenti. "1" indica che i collegamenti possono essere rimossi automaticamente. "2" indica che i collegamenti possono essere aggiornati con il nuovo nome della nota.

en: Timestamp format
it: Formato della marcatura temporale

en: The date format that is used for the timestamp.
it: Il formato della data che è usato per la marcatura temporale.

en: Enable closing notes with escape.
it: Abilita la chiusura delle note con il tasto Esc.

en: If enabled, an opened note can be closed by hitting the escape key.
it: Se abilitato, una nota aperta può essere chiusa premendo il tasto Esc.

en: The handler for "note://" URLs
it: Il gestore per gli URL "note://"

en: Set to TRUE to activate
it: Impostare a "TRUE" per attivare

en: _New
it: _Nuova

en: Create a new note
it: Crea una nuova nota

en: _Open...
it: _Apri...

en: Open the selected note
it: Apre la nota selezionata

en: _Delete
it: Eli_mina

en: Delete the selected note
it: Elimina la nota selezionata

en: _Close
it: _Chiudi

en: Close this window
it: Chiude questa finestra

en: _Quit
it: _Esci

en: Quit Tomboy
it: Esce da Tomboy

en: _Edit
it: _Modifica

en: Tomboy Preferences
it: Preferenze di Tomboy

en: _Contents
it: _Sommario

en: Tomboy Help
it: Manuale di Tomboy

en: About Tomboy
it: Informazioni su Tomboy

en: Create _New Note
it: Crea _nuova nota

en: _Search All Notes
it: Cerca in _tutte le note

en: Open the Search All Notes window
it: Apre la finestra «Cerca in tutte le note»

en: Start synchronizing notes
it: Avvia la sincronizzazione delle note

note: Addin's tab caption
en: Advanced
it: Avanzate

note: Menu Note Count option
en: Minimum number of notes to show in Recent list (maximum 18)
it: Numero minimo di note da mostrare nel menù «Note recenti» (massimo 18)

en: What links here?
it: Puntano qui

note: This is a disabled placeholder item for an empty menu
en: (none)
it: (niente)

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
it: È possibile usare qualsiasi servizio Bugzilla semplicemente trascinando i collegamenti nelle note. Per avere delle icone particolari per alcuni host, aggiungerle qui.

en: Host Name
it: Nome host

en: Icon
it: Icona

en: Select an icon...
it: Seleziona un'icona...

note: Extra Widget
en: _Host name:
it: Nome _host:

en: No host name specified
it: Nessun nome host specificato

en: You must specify the Bugzilla host name to use with this icon.
it: È necessario specificare un nome host di Bugzilla da usare con questa icona.

en: Error saving icon
it: Errore nel salvare l'icona

en: Could not save the icon file.
it: Impossibile salvare il file icona.

en: Really remove this icon?
it: Eliminare veramente questa icona?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
it: Se si elimina un'icona, questa sarà persa in modo definitivo.

en: Cannot open email
it: Impossibile aprire l'email

en: Destination for HTML Export
it: Destinazione per l'esportazione in HTML

en: Export linked notes
it: Esportare note collegate

en: Include all other linked notes
it: Includere tutte le note collegate

en: Export to HTML
it: Esporta in HTML

en: Your note was exported to "{0}".
it: La nota è stata esportata in «{0}».

en: Note exported successfully
it: Nota esportata con successo

en: Access denied.
it: Accesso negato.

en: Folder does not exist.
it: La cartella non esiste.

en: Could not save the file "{0}"
it: Impossibile salvare il file «{0}».

en: _Folder Path:
it: _Percorso cartella:

en: Select Synchronization Folder...
it: Seleziona cartella di sincronizzazione...

en: Folder path field is empty.
it: Il campo del percorso della cartella è vuoto.

en: Specified folder path does not exist, and Tomboy was unable to create it.
it: Il percorso della cartella specificata non esiste e non è stato possibile crearla.

en: Local Folder
it: Cartella locale

en: Fixed Wid_th
it: Larghezza _fissa

en: Cannot contact '{0}'
it: Impossibile contattare «{0}»

en: Error running gaim-remote: {0}
it: Errore nell'eseguire gaim-remote: {0}

en: Insert Timestamp
it: Inserisci marcatura temporale

note: initial newline
en: dddd, MMMM d, h:mm tt
it: dddd d MMMM, H.mm

en: Choose one of the predefined formats or use your own.
it: Scegliere uno dei formati predefiniti o usarne uno personalizzato.

en: Use _Selected Format
it: Usare formato _selezionato

en: _Use Custom Format
it: _Usare formato personalizzato

en: Today: Template
it: Oggi: modello

en: Today:
it: Oggi:

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: dddd, MMMM d yyyy
it: dddd d MMMM yyyy

en: Tasks
it: Compiti

en: Appointments
it: Appuntamenti

en: Change the <b>Today: Template</b> note to customize the text that new Today notes have.
it: Modificare la nota <b>Oggi: modello</b> per personalizzare il testo delle nuove note del tipo «Oggi».

en: _Open Today: Template
it: _Apri «Oggi: modello»

en: Print
it: Stampa

en: Error printing note
it: Errore nello stampare la nota

en: Page {0} of {1}
it: Pagina {0} di {1}

note: Translators: Explanation of the date and time format specifications can be found here: * http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx
en: dddd MM/dd/yyyy, hh:mm:ss tt
it: dddd dd/MM/yyyy, H.mm.ss

note: Adding menu item when note is opened and window created
en: Remove broken links
it: Rimuovi collegamenti interrotti

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _Remove broken links
it: _Rimuovi collegamenti interrotti

en: Add a sketch
it: Aggiungi una bozza

en: User_name:
it: _Nome utente:

en: _Folder Path (optional):
it: _Percorso cartella (opzionale):

note: Text for label describing setup required for SSH sync addin to work
en: SSH synchronization requires an existing SSH key for this server and user, added to a running SSH daemon.
it: La sincronizzazione con SSH richiede l'aggiunta di una chiave SSH esistente al demone SSH in esecuzione per questo server e per questo utente.

en: Server or username field is empty.
it: Il campo del server o del nome utente è vuoto.

en: Timeout connecting to server. Please ensure that your SSH key has been added to a running SSH daemon.
it: Tempo scaduto durante la connessione al server. Assicurarsi che la chiave SSH sia stata aggiunta al demone SSH in esecuzione.

en: Import from Sticky Notes
it: Importa dalle note

en: No Sticky Notes found
it: Nessuna nota trovata

en: No suitable Sticky Notes file was found at "{0}".
it: Nessun file relativo a una nota è stato trovato in «{0}».

en: Sticky Notes import completed
it: Importazione delle note completata

en: <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Note was successfully imported. | <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Notes were successfully imported.
it[0]: <b>{0}</b> di <b>{1}</b> note importata con successo.
it[1]: <b>{0}</b> di <b>{1}</b> note importate con successo.

en: Untitled
it: Senza nome

en: Sticky Note:
it: Nota:

note: Note to translators: "All" here must match up with the "All" category translation in Tasque for this to work properly.  "All" is used here to allow Tasque to decide which default category will be used to create the new task.
en: All
it: Tutte

en: --- Tasque is not running ---
it: --- Tasque non è in esecuzione ---

en: _Underline
it: _Sottolineato

en: URL, username, or password field is empty.
it: Campo URL, nome utente o password vuoto.

en: There was an error connecting to the server.  This may be caused by using an incorrect user name and/or password.
it: Si è verificato un errore nella connessione al server. Potrebbe essere causato dall'uso di un nome utente o di una password errato.

note: TODO: If the above fails (no keyring daemon), save all but password to GConf, and notify user. Save configuration into GConf Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_url", url ?? string.Empty); Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_username", username ?? string.Empty);
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
it: Salvataggio della configurazione all'interno del portachiavi di GNOME non riuscito con il seguente messaggio:

en: Connect to Server
it: Connetti al server

en: Connected
it: Connesso

note: Translators: The web service supporting Tomboy WebSync is not responding as expected
en: Server not responding. Try again later.
it: Il server non risponde. Provare più tardi.

en: Authorization Failed, Try Again
it: Autorizzazione non riuscita. Provare ancora.

note: Translators: Title of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Tomboy Web Authorization Successful
it: Autorizzazione Tomboy Web eseguita con successo

note: Translators: Body of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Please return to the Tomboy Preferences window and press Save to start synchronizing.
it: Ritornare alla finestra delle preferenze e fare clic su «Salva» per iniziare la sincronizzazione.

en: Connected. Press Save to start synchronizing
it: Connesso. Fare clic su «Salva» per iniziare la sincronizzazione

note: Translators: The user must take action in their web browser to continue the authorization process
en: Authorizing in browser (Press to reset connection)
it: Autorizzazione browser (fare clic per reimpostare la connessione)

note: Translators: Sometimes a user's default browser is not set, so we recommend setting it and trying again
en: Set the default browser and try again
it: Impostare il browser predefinito e provare ancora

en: Export All Notes to {0}
it: Esporta tutte le note in {0}

en: Start exporting notes to {0}
it: Avvio esportazione note in {0}

en: Export selected notebook to {0}
it: Esportazione blocco note in {0}

en: Start exporting notebook to {0}
it: Inizio esportazione blocco note in {0}

en: Export
it: Esporta

en: Export your notes.
it: Esporta le proprie note

en: Export All Notes To {0}
it: Esporta tutte le note in {0}

en: Export Selected Notebook To {0}
it: Esporta blocco note in {0}

en: Could not export, access denied.
it: Impossibile esportare, accesso non consentito.

en: Could not export, folder does not exist.
it: Impossibile esportare, la cartella non esiste.

en: Could not export, error with the path. (No ending "?)
it: Impossibile esportare, possibile errore nel percorso (forse non termina con ")

en: Could not export: {0}
it: Impossibile esportare: {0}

en: All Notes {0} Export
it: Esportazione {0}

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unfiled Notes
it: Note non archiviate

en: Your notes were exported to "{0}".
it: Le note sono state esportate in «{0}».

en: Notes exported successfully
it: Note esportate con successo

en: Could not save the files in "{0}"
it: Impossibile salvare i file in «{0}»

note: Translators: {0} is the export type, e.g. HTML
en: Create destination folder for {0} export
it: Creazione cartella di destinazione per l'esportazione in {0}

en: Search All Notes
it: Cerca in tutte le note

note: IShellLink new_notebook = CreateShellLink("New Notebook", topmboy_path, "--new-notebook", icons_path, (int)TomboyIcons.NewNotebook); if (new_notebook != null) object_collection.AddObject(new_notebook);
en: Create New Note
it: Crea nuova nota

en: {0} (new)
it: {0} (nuova)

en: Recent Notes
it: Note recenti

note: Translators: This is the name of "Window" menu in the Mac menubar
en: _Window
it: _Finestra

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: Create a new notebook
it: Crea un nuovo blocco note

en: Type the name of the notebook you'd like to create.
it: Inserire il nome del blocco note che si vuole creare.

en: N_otebook name:
it: N_ome blocco note:

en: Name already taken
it: Nome già in uso

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
it: C_rea

en: Note_books
it: Blocchi note

en: Create a new note in a notebook
it: Crea una nuova nota in un blocco note

en: New Note_book...
it: Nuovo _blocco note...

en: _New Note
it: _Nuova nota

en: Create a new note in this notebook
it: Crea una nuova nota in questo blocco note

en: _Open Template Note
it: _Apri modello nota

en: Open this notebook's template note
it: Apre questo modello di blocco note

en: Delete Note_book
it: Elimina _blocco note

en: Delete the selected notebook
it: Elimina il blocco note selezionato

en: Notebooks
it: Blocchi note

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "{0}". TODO: Figure out how to make this note for trans
en: {0} Notebook Template
it: Modello blocco note {0}

en: New Note
it: Nuova nota

en: All Notes
it: Tutte le note

en: Really delete this notebook?
it: Eliminare veramente questo blocco note?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
it: Le note che appartengono al blocco note non saranno eliminate, ma non saranno più associate a questo blocco note. Questa azione non può essere annullata.

en: No notebook
it: Nessun blocco note

note: Translators should preserve the "{0}" in the following string.  After being formatted for a notebook named, "Meetings", for example, the resultant string would be: New "Meetings" Note
en: New "{0}" Note
it: Nuova nota «{0}»

en: Place this note into a notebook
it: Inserisce questa nota in un blocco note

en: Notebook
it: Blocco note

en: _New notebook...
it: Nuovo _blocco note...

en: New Note {0}
it: Nuova nota {0}

en: Really delete "{0}"?
it: Eliminare veramente «{0}»?

en: Really delete this {0} note? | Really delete these {0} notes?
it[0]: Eliminare veramente {0} nota?
it[1]: Eliminare veramente {0} note?

en: If you delete a note it is permanently lost.
it: Se si elimina una nota, questa sarà persa in modo definitivo.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on {0}. Error details can be found in {1}.
it: Si è verificato un errore nel salvare le note. Controllare che ci sia spazio sufficiente sul disco e di avere i permessi adeguati su «{0}». Maggiori informazioni sull'errore possono essere trovate in «{1}».

en: Error saving note data.
it: Errore nel salvare i dati della nota.

note: New Note Template Translators: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
it: Nuovo modello nota

note: Create migration notification note Translators: The title of the data migration note
en: Your Notes Have Moved!
it: Le note sono state spostate!

note: Translators: The contents (not including the title) of the data migration note. {0}, {1}, {2}, {3}, and {4} are replaced by directory paths and should not be changed
en: In the latest version of Tomboy, your note files have moved.  You have probably never cared where your notes are stored, and if you still don't care, please go ahead and <bold>delete this note</bold>.  :-)
    
    Your old note directory is still safe and sound at <link:url>{0}</link:url> . If you go back to an older version of Tomboy, it will look for notes there.
    
    But we've copied your notes and configuration info into new directories, which will be used from now on:
    
    <list><list-item dir="ltr">Notes can now be found at <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Configuration is at <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">You can install add-ins at <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Log files can be found at <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Ciao!
it: Con l'ultima versione di Tomboy le proprie note sono state spostate. Probabilmente non si è mai prestata attenzione a dove fossero archiviate le proprie note e se così fosse tutt'ora, <bold>eliminate pure questa nota</bold>.  
    
    La directory delle vecchie note è ancora disponibile in <link:url>{0}</link:url>. Se passate a usare una vecchia versione di Tomboy, le note verranno cercate in quella directory.
    
    Le note e alcune configurazioni sono state copiate in nuove directory che verranno usate da ora in avanti:
    
    <list><list-item dir="ltr">Le note possono essere trovate in <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Le configurazioni sono in <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">È possibile installare add-in in <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">I file di registro possono essere trovati in <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Ciao!

en: <note-content>Start Here
    
    <bold>Welcome to Tomboy!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Tomboy Notes menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
it: <note-content>Inizia qui
    
    <bold>Benvenuti in Tomboy!</bold>
    
    Usare questa nota «Inizia qui» per cominciare a organizzare le proprie idee e i propri pensieri.
    
    È possibile creare delle note selezionando la voce «Crea nuova nota» dal menù di Tomboy dal pannello di GNOME. Le note sono salvate automaticamente.
    
    È quindi possibile organizzare le proprie note creando dei collegamenti tra le note correlate!
    
    È stata creata una nota <link:internal>Usare i collegamenti con Tomboy</link:internal>. Notare come quando viene scritto <link:internal>Usare i collegamenti con Tomboy</link:internal> viene sottolineato automaticamente. Fare clic sul collegamento per aprire la nota.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Tomboy
    
    Notes in Tomboy can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
it: <note-content>Usare i collegamenti con Tomboy
    
    Le note in Tomboy possono essere collegate tra di loro selezionando il testo desiderato e facendo clic sul pulsante <bold>Collega</bold> nella barra degli strumenti. In questo modo verrà creata una nuova nota e il testo nella nota verrà sottolineato.
    
    Modificando il titolo di una nota, verranno modificati anche i collegamenti presenti nelle altre note. In questo modo non si avranno collegamenti interrotti quando viene rinominata una nota.
    
    Inoltre, quando viene digitato il nome di un'altra nota all'interno della nota in cui ci si trova, verrà creato automaticamente un collegamento.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
it: Inizia qui

en: Using Links in Tomboy
it: Usare i collegamenti con Tomboy

note: Use a simple "Describe..." body and highlight it so it can be easily overwritten
en: Describe your new note here.
it: Scrivere qui la nuova nota.

en: Rename Note Links?
it: Rinominare i collegamenti?

en: _Rename Links
it: _Rinomina

en: _Don't Rename Links
it: _Non rinominare

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">{0}</span>" to "<span underline="single">{1}</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
it: Rinominare i collegamenti nelle altre note da «<span underline="single">{0}</span>» a «<span underline="single">{1}</span>»?
    
    Se non vengono rinominati, non punteranno più a nulla.

en: Rename Links
it: Rinomina collegamenti

en: Note Title
it: Nome nota

note: Translators: This button causes all notes in the list to be selected
en: Select All
it: Tutte

note: Translators: This button causes all notes in the list to be unselected
en: Select None
it: Nessuna

en: Ad_vanced
it: A_vanzate

en: Always show this _window
it: _Mostrare sempre questa finestra

en: Never rename _links
it: Non rinominare mai i co_llegamenti

en: Alwa_ys rename links
it: _Rinominare sempre i collegamenti

en: Find in This Note
it: Cerca in questa nota

en: _Link to New Note
it: Co_llega a nuova nota

en: Te_xt
it: Te_sto

en: _Find in This Note
it: Ce_rca in questa nota

en: Clos_e All Notes
it: Chiud_i tutte le note

en: Search
it: Cerca

note: TODO: If we ever add a way to customize internal keybindings, this will need to change
en: Search your notes
it: Cerca tra le note

en: Link
it: Collega

en: Link selected text to a new note
it: Collega il testo selezionato a una nuova nota

en: _Text
it: _Testo

en: Set properties of text
it: Imposta le proprietà del testo

en: T_ools
it: _Strumenti

en: Use tools on this note
it: Usa gli strumenti su questa nota

en: Delete this note
it: Elimina questa nota

en: Synchronize Notes
it: Sincronizza note

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
it: Questa nota è un semplice modello. Determina il contenuto predefinito delle note regolari e non verrà visualizzata nel menù delle note o nella finestra di ricerca.

en: Convert to regular note
it: Converti in nota regolare

en: Save Si_ze
it: Salva _dimensione

en: Save Se_lection
it: Salva se_lezione

en: Save _Title
it: Salva _titolo

en: _Find...
it: _Trova...

en: Find _Next
it: Trova s_uccessiva

en: Find _Previous
it: Trova _precedente

en: Cannot create note
it: Impossibile creare la nota

en: _Find:
it: _Trova:

en: _Previous
it: Pr_ecedente

en: _Next
it: S_uccessivo

note: x of x - specifically Number of Matches and what location is the cursor in the list of matches
en: {0} of {1}
it: {0} di {1}

en: _Bold
it: _Grassetto

en: _Italic
it: _Corsivo

en: _Strikeout
it: _Barrato

en: _Highlight
it: _Evidenziato

en: Font Size
it: Dimensione del carattere

en: _Normal
it: _Normale

en: Hu_ge
it: _Enorme

en: _Large
it: _Grande

en: S_mall
it: _Piccolo

en: Increase Font Size
it: Aumenta dimensione carattere

en: Decrease Font Size
it: Diminuisci dimensione carattere

en: Bullets
it: Elenco puntato

en: Editing
it: Modifica

en: Hotkeys
it: Tasti scelta rapida

en: Synchronization
it: Sincronizzazione

en: Add-ins
it: Add-in

en: _Spell check while typing
it: Controllo _ortografico durante la digitazione

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
it: Gli errori di ortografia saranno sottolineati in rosso e dei suggerimenti d'ortografia corretta saranno mostrati nel menù contestuale.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
it: Evidenziare ParoleTipo_Wiki

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
it: Abilitare questa opzione per evidenziare le parole <b>ScritteComeQuesta</b>. Facendo clic sulla parola si creerà una nota con quel nome.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
it: A_bilitare elenco puntato automatico

en: Use custom _font
it: Utilizzare carattere _personalizzato

en: When renaming a linked note:
it: Quando viene rinominata una nota collegata:

en: Ask me what to do
it: Chiedere sempre cosa fare

en: Never rename links
it: Mai rinominare i collegamenti

en: Always rename links
it: Rinominare sempre i collegamenti

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
it: Usare il modello nuova nota per specificare il testo da utilizzare quando si crea una nuova nota.

en: Open New Note Template
it: Apri modello nuova nota

note: Hotkeys...
en: Listen for _Hotkeys
it: Abilitare i _tasti rapidi

en: Hotkeys allow you to quickly access your notes from anywhere with a keypress. Example Hotkeys: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>
it: I tasti di scelta rapida permettono di accedere velocemente alle proprie note tramite la pressione di tasti. Esempi possono essere: <b>&lt;Control&gt;&lt;Maiusc&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>

note: Show notes menu keybinding...
en: Show notes _menu
it: Mostra il _menù note

note: Open Start Here keybinding...
en: Open "_Start Here"
it: Apri «_Inizia qui»

note: Create new note keybinding...
en: Create _new note
it: Crea _nuova nota

note: Open Search All Notes window keybinding...
en: Open "Search _All Notes"
it: Apri «Cerca _in tutte le note»

en: Ser_vice:
it: Ser_vizio:

en: Not configurable
it: Non configurabile

en: Automaticall_y Sync in Background Every
it: Sincroni_zzare automaticamente ogni

note: Translators: See above comment for details on this string.
en: Minutes
it: minuti

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
it: _Avanzate...

en: The following add-ins are installed
it: I seguenti add-in sono installati

en: Get More Add-Ins...
it: Ulteriori add-in...

en: _Enable
it: _Abilita

en: _Disable
it: _Disabilita

en: Not Implemented
it: Non implementato

en: {0} Preferences
it: Preferenze di {0}

en: Choose Note Font
it: Scegli carattere per le note

en: Other Synchronization Options
it: Altre opzioni di sincronizzazione

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
it: Quando è rilevato un conflitto tra le note locali e quelle configurate per la sincronizzazione sul server:

en: Always ask me what to do.
it: Chiedere sempre cosa fare

en: Rename my local note.
it: Rinominare le note locali

en: Replace my local note with the server's update.
it: Sostituire le note locali con gli aggiornamenti del server

en: Are you sure?
it: Procedere veramente?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
it: Pulire le impostazioni di sincronizzazione non è raccomandato. Potrebbe essere necessario sincronizzare nuovamente tutte le note al prossimo salvataggio delle nuove impostazioni.

en: Resetting Synchronization Settings
it: Ripristino impostazioni di sincronizzazione

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
it: Il servizio di sincronizzazione configurato è stato disabilitato. Le impostazioni di sincronizzazione saranno cancellate. Potrebbe essere necessario sincronizzare nuovamente tutte le note quando vengono salvate delle nuove impostazioni

en: Connection successful
it: Connessione avvenuta con successo

en: Tomboy is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
it: Il programma è pronto per la sincronizzazione delle note. Sincronizzarle ora?

en: Please check your information and try again.  The log file {0} may contain more information about the error.
it: Controllare le informazioni e riprovare. Il file «{0}» potrebbe contenere maggiori informazioni riguardo l'errore.

en: Error connecting
it: Errore nella connessione

en: Version:
it: Versione:

en: Author:
it: Autore:

en: Add-in Dependencies:
it: Dipendenze add-in:

en: _Search:
it: Ce_rca:

en: Note
it: Nota

en: Last Changed
it: Ultima modifica

en: Matches
it: Corrispondenze

en: Title match
it: Corrispondenza titolo

en: {0} match | {0} matches
it[0]: {0} occorrenza
it[1]: {0} occorrenze

en: Total: {0} note | Total: {0} notes
it[0]: Totale: {0} nota
it[1]: Totale: {0} note

en: Matches: {0} note | Matches: {0} notes
it[0]: Corrispondenze: {0} nota
it[1]: Corrispondenze: {0} note

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
it: Non è stato trovato alcun risultato nel blocco note selezionato.
    Fare clic qui per cercare in tutte le note.

en: Click here to search across all notebooks
it: Fare clic qui per cercare in tutti i blocchi note

en: Notes
it: Note

en: This synchronization addin is not supported on your computer. Please make sure you have FUSE and {0} correctly installed and configured
it: Questo add-in di sincronizzazione non è supportato dal computer. Assicurarsi di avere FUSE e {0} correttamente installati e configurati

en: Could not read testfile.
it: Impossibile leggere il file di test.

en: Write test failed.
it: Scrittura del test non riuscita.

en: Timeout connecting to server.
it: Tempo scaduto durante la connessione al server.

en: Error connecting to server.
it: Errore nella connessione al server.

en: FUSE could not be enabled.
it: Impossibile abilitare FUSE.

en: An error ocurred while connecting to the specified server:
it: Si è verificato un errore nella connessione al server specificato:

note: Expander containing TreeView
en: Details
it: Dettagli

en: Status
it: Stato

en: Acquiring sync lock...
it: Acquisizione blocco per la sincronizzazione...

en: Committing changes...
it: Trasferimento modifiche...

en: Synchronizing Notes
it: Sincronizzazione note

en: Synchronizing your notes...
it: Sincronizzazione delle note...

en: This may take a while, kick back and enjoy!
it: Potrebbe impiegarci del tempo, attendere.

en: Connecting to the server...
it: Connessione al server...

en: Deleting notes off of the server...
it: Eliminazione delle note dal server...

en: Downloading new/updated notes...
it: Scaricamento note nuove/aggiornate...

en: Server Locked
it: Server bloccato

en: Server is locked
it: Il server è bloccato

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
it: Uno degli altri computer sta sincronizzando. Attendere due minuti e riprovare.

en: Preparing to download updates from server...
it: Preparazione allo scaricamento degli aggiornamenti dal server...

en: Preparing to upload updates to server...
it: Preparazione al caricamento degli aggiornamenti sul server...

en: Uploading notes to server...
it: Caricamento note sul server...

en: Synchronization Failed
it: Sincronizzazione non riuscita

en: Failed to synchronize
it: La sincronizzazione non è riuscita

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
it: Impossibile sincronizzare le note. Controllare i dettagli sottostanti e riprovare.

en: Synchronization Complete
it: Sincronizzazione completata

en: Synchronization is complete
it: La sincronizzazione è stata completata

en: {0} note updated. | {0} notes updated.
it[0]: {0} nota aggiornata.
it[1]: {0} note aggiornate.

en: Your notes are now up to date.
it: Le note sono ora aggiornate.

en: Synchronization Canceled
it: Sincronizzazione annullata

en: Synchronization was canceled
it: La sincronizzazione è stata annullata

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
it: La sincronizzazione è stata annullata. È ora possibile chiudere la finestra.

en: Synchronization Not Configured
it: Sincronizzazione non configurata

en: Synchronization is not configured
it: La sincronizzazione non è configurata

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
it: Configurare la sincronizzazione nella finestra di dialogo delle preferenze.

en: Synchronization Service Error
it: Errore nel servizio di sincronizzazione

en: Service error
it: Errore nel servizio

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
it: Errore nella connessione al servizio di sincronizzazione. Riprovare.

en: Deleted locally
it: Eliminata localmente

en: Deleted from server
it: Eliminata dal server

en: Updated
it: Aggiornata

en: Added
it: Aggiunta

en: Uploaded changes to server
it: Modifiche caricate sul server

en: Uploaded new note to server
it: Nuova nota caricata sul server

en: Note Conflict
it: Conflitto note

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
it:  (vecchia)

en: Rename local note:
it: Rinominare la nota locale:

en: Update links in referencing notes
it: Aggiornare collegamenti nelle note collegate

en: Overwrite local note
it: Sovrascrivere la nota locale

en: Always perform this action
it: Eseguire sempre questa azione

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
it: Rilevato conflitto tra le note

en: The server version of "{0}" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
it: La versione del server di «{0}» va in conflitto con la nota locale. Cosa fare con la nota locale?

en: Could not enable FUSE
it: Impossibile abilitare FUSE

en: The FUSE module could not be loaded. Please check that it is installed properly and try again.
it: Il modulo FUSE non può essere caricato. Controllare che sia installato correttamente e riprovare.

en: Enable FUSE?
it: Abilitare FUSE?

note: TODO: This message isn't entirely accurate. We should fix it.
en: The synchronization you've chosen requires the FUSE module to be loaded.
    
    To avoid getting this prompt in the future, you should load FUSE at startup.  Add "modprobe fuse" to /etc/init.d/boot.local or "fuse" to /etc/modules.
it: Il modello di sincronizzazione scelto necessita che il modulo FUSE sia caricato.
    
    Per evitare il ripetersi di questo messaggio, caricare FUSE all'avvio. Aggiungere «modprobe fuse» al file «/etc/init.d/boot.local» oppure «fuse» al file «/etc/modules».

en: Cannot create new note
it: Impossibile creare una nuova nota

en: Primary Development:
it: Sviluppo principale:

en: Contributors:
it: Collaboratori:

en: Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    Copyright © 2004-2011 Others
it: Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    Copyright © 2004-2011 Altri

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
it: Un programma per prendere note semplice e facile da usare.

en: Homepage
it: Sito web

en: Tomboy: A simple, easy to use desktop note-taking application.
    Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    <alex@beatniksoftware.com>
    
    Copyright © 2004-2011 Others
it: Tomboy: un programma per prendere note semplice e facile da usare.
    Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    <alex@beatniksoftware.com>
    
    Copyright © 2004-2011 Altri

en: Usage:
      --version			Print version information.
      --help			Print this usage message.
      --note-path [path]		Load/store note data in this directory.
      --search [text]		Open the search all notes window with the search text.
it: Uso:
      --version			Stampa la versione.
      --help			Stampa questo messaggio.
      --note-path [percorso]		Carica/Salva le note in questa directory.
      --search [testo]		Apre la finestra per cercare in tutte le note il testo inserito.

en:   --new-note			Create and display a new note.
      --new-note [title]		Create and display a new note, with a title.
      --open-note [title/url]	Display the existing note matching title.
      --start-here			Display the 'Start Here' note.
      --highlight-search [text]	Search and highlight text in the opened note.
it:   --new-note			Crea e visualizza una nuova nota
      --new-note [nome]		Crea e visualizza una nuova nota, con un nome
      --open-note [nome/url]	Visualizza una nota esistente e corrispondente a "nome"
      --start-here			Visualizza la nota "Inizia qui"
      --highlight-search [testo]	Cerca ed evidenzia "testo" nella nota aperta

en:   --addin:html-export-all [path]	Exports all notes to HTML in the given location.
      --addin:html-export-all-quit [path]	Exports all notes to HTML in the given location and then quits.
it:   --addin:html-export-all [percorso]	Esporta tutte le note in HTML alla posizione data
      --addin:html-export-all-quit [percorso]	Esporta tutte le note in HTML alla posizione data ed esce

en: Version {0}
it: Versione {0}

en:  (new)
it:  (nuovo)

en: _About Tomboy
it: I_nformazioni

en: The "Tomboy Notes Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
it: Impossibile trovare il manuale di Tomboy. Verificare che l'installazione sia stata completata con successo.

en: Help not found
it: Manuale non trovato

en: Cannot open location
it: Impossibile aprire la posizione

en: Today, {0}
it: Oggi, {0}

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday, {0}
it: Ieri, {0}

en: Yesterday
it: Ieri

en: {0} day ago, {1} | {0} days ago, {1}
it[0]: {0} giorno fa, {1}
it[1]: {0} giorni fa, {1}

en: {0} day ago | {0} days ago
it[0]: {0} giorno fa
it[1]: {0} giorni fa

en: Tomorrow, {0}
it: Domani, {0}

en: Tomorrow
it: Domani

en: In {0} day, {1} | In {0} days, {1}
it[0]: In {0} giorno, {1}
it[1]: In {0} giorni, {1}

en: In {0} day | In {0} days
it[0]: In {0} giorno
it[1]: In {0} giorni

en: MMMM d, h:mm tt
it: d MMMM, H.mm

en: MMMM d
it: d MMMM

en: No Date
it: Nessuna data

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
it: d MMMM yyyy, H.mm

en: MMMM d yyyy
it: d MMMM yyyy

en: (Untitled {0})
it: (Senza nome {0})

en: A note with the title <b>{0}</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
it: Una nota dal nome <b>{0}</b> esiste già. Sceglierne un altro prima di continuare.

en: Note title taken
it: Nome già in uso

en: _Copy Link Address
it: _Copia indirizzo collegamento

en: _Open Link
it: _Apri collegamento
