tomboy master - en to ja translation catalogue (464 entries)

en: Tomboy Applet Factory
ja: Tomboy アプレットのファクトリー

en: Tomboy Notes
ja: Tomboy メモ

en: Simple and easy to use note-taking
ja: シンプルで使いやすいメモ用アプリケーションです

en: Accessories
ja: アクセサリー

en: S_ynchronize Notes
ja: メモの同期(_Y)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: Take notes, link ideas, and stay organized
ja: メモを取ってアイデアを関連づけ、そして体系化します

en: Note-taker
ja: メモ

en: Enable spellchecking
ja: スペルチェックを有効にするかどうか

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
ja: TRUE の場合、スペル違いは赤色の下線がつき、右クリックメニューに妥当なスペルを提示します。

en: Enable WikiWord highlighting
ja: WikiWord の強調表示を有効にするかどうか

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
ja: ThatLookLikeThis のような単語を強調表示するにはこのオプションを有効にします。その単語をクリックすると、単語の名前をタイトルにした新しいメモを作成します。

en: Enable automatic bulleted lists.
ja: 自動的な箇条書きを有効にするかどうか。

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
ja: 行頭に '-' や '*' という文字を入力したら自動的に箇条書きモードにしたい場合、このオプションを有効にします。

en: Enable Middle-Click Paste On Icon.
ja: 中ボタンのクリックで貼り付けるかどうか。

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Tomboy icon to paste timestamped content into the Start Here note.
ja: Tomboy のアイコンをマウスの中ボタンでクリックすると「ここから開始」のメモにタイムスタンプの付いた内容を貼り付けられるようにしたい場合、このオプションを有効にします。

en: Enable custom font
ja: フォントを指定できるかどうか

en: If true, the font name set in custom_font_face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
ja: TRUE の場合、メモを表示するときに custom_font_face にセットしたフォント名を使用します。それ以外は、デスクトップのデフォルトフォントを使用します。

en: Custom Font Face
ja: 独自のフォント名

en: If enable_custom_font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
ja: enable_custom_font が TRUE の場合、メモを表示する際に、ここで指定したフォントを使用します。

en: Enable global keybindings
ja: グローバルなホットキーを有効にするかどうか

en: If true, the desktop-global keybindings set in /apps/tomboy/global_keybindings will be enabled, allowing for useful Tomboy actions to be available from any application.
ja: TRUE の場合、/apps/tomboy/global_keybindings の desktop-global キーバインドが有効になり、別のアプリケーションから Tomboy の操作が可能になります。

en: Enable the Delete Note confirmation dialog
ja: メモの削除の確認ダイアログを有効にする

en: If disabled, the "Delete Note" confirmation dialog will be suppressed.
ja: 無効化されると、「メモの削除」の確認ダイアログは表示されません。

en: Enable Tray Icon
ja: トレイアイコンを有効化

en: If true, Tomboy's tray icon will be displayed in the notification area. Disabling this may be useful when another application is providing the functionality of the tray icon.
ja: TRUE の場合、Tomboy のトレイアイコンが通知領域に表示されます。これを無効化するのは、他のアプリケーションがトレイアイコンの機能を提供している場合に役に立ちます。

en: Start Here Note
ja: ここから開始のメモ

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Tomboy note menu and also accessible by hotkey.
ja: "ここから開始" のメモの URI です。"ここから開始" のメモは常に Tomboy のメニューの最下位に表示されるようになっており、ホットキーでアクセスできるようになっています。

en: Minimum number of notes to show in menu
ja: メニューに表示するメモ数 (最小値)

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Tomboy note menu.
ja: Tomboy のメニューの中に表示するメモの個数 (最小値) を表す整数値です。

en: List of pinned notes.
ja: ピン付きのメモの一覧。

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Tomboy note menu.
ja: ホワイトスペース (空白) で区切ったメモの URI の一覧を Tomboy のメニューの中に常に表示します。

en: Maximum note title length to show in tray menu.
ja: トレイメニューに表示するメモのタイトルの長さ (最大値) です。

en: Maximum characters of note title to show in the Tomboy tray or panel applet note menu.
ja: Tomboy のトレイアイコンやパネルアプレットメニューで表示されるメモのタイトルの最大文字数です。

en: Enable startup notes
ja: 起動時にメモを開くかどうか

en: If enabled, all notes that were open when Tomboy quit will automatically be reopened at startup.
ja: 有効にした場合、Tomboy を終了した時にオープンされていたすべてのメモを起動時にもう一度、自動的にオープンします。

en: Show applet menu
ja: アプレットメニューを表示するキー

en: The global keybinding for showing the Tomboy applet's menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: "Tomboy アプレット" メニューを表示するためのグローバルなホットキー (キーボードショートカット) です。書式は "&lt;Control&gt;a" または "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1" です。パーサーはかなり自由度が高く、大文字/小文字を利用できます。さらに "&lt;Ctl&gt;" や "&lt;Ctrl&gt;" のような省略形も可能です。オプションとして特殊な文字列 "disabled" を指定すると、このアクションに対するキーの割り当ては行われません

en: Open Start Here
ja: "ここから開始" のメモを開くキー

en: The global keybinding for opening the "Start Here" note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: "ここから開始" メモを開くためのグローバルなホットキー (キーボードショートカット) です。書式は "&lt;Control&gt;a" または "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1" です。パーサーはかなり自由度が高く、大文字/小文字を利用できます。さらに "&lt;Ctl&gt;" や "&lt;Ctrl&gt;" のような省略形も可能です。オプションとして特殊な文字列 "disabled" を指定すると、このアクションに対するキーの割り当ては行われません。

en: Create a new Note
ja: 新規にメモを生成するキー

en: The global keybinding for creating and displaying a new Note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: 新しいメモを作成して表示するためのグローバルなホットキー (キーボードショートカット) です。書式は "&lt;Control&gt;a" または "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1" です。パーサーはかなり自由度が高く、大文字/小文字を利用できます。さらに、"&lt;Ctl&gt;" や "&lt;Ctrl&gt;" のような省略形も可能です。オプションとして特殊な文字列 "disabled" を指定すると、このアクションに対するキーの割り当ては行われません。

en: Open Search Dialog
ja: 検索ダイアログを開くキー

en: The global keybinding for opening the Note Search dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: "メモの検索" ダイアログを開くためのグローバルなホットキー (キーボードショートカット) です。書式は "&lt;Control&gt;a" または "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1" です。パーサーはかなり自由度が高く、大文字/小文字を利用できます。さらに "&lt;Ctl&gt;" や "&lt;Ctrl&gt;" のような省略形も可能です。オプションとして特殊な文字列 "disabled" を指定すると、このアクションに対するキーの割り当ては行われません。

en: Open Recent Changes
ja: 最近変更したメモを開くキー

en: The global keybinding for opening the Recent Changes dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: "最近の変更" ダイアログを開くためのグローバルなホットキー (キーボードショートカット) です。書式は "&lt;Control&gt;a" または "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1" です。パーサーはかなり自由度が高く、大文字/小文字を利用できます。さらに "&lt;Ctl&gt;" や "&lt;Ctrl&gt;" のような省略形も可能です。オプションとして特殊な文字列 "disabled" を指定すると、このアクションに対するキーの割り当ては行われません

en: Saved height of "Search All Notes" window
ja:  "すべてのメモを検索" ウィンドウの高さ

en: Determines pixel height of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
ja:  "すべてのメモを検索"ウィンドウの高さ (ピクセル単位) で、Tomboy を終了する際に格納されます。

en: Saved width of "Search All Notes" window
ja: "すべてのメモを検索" ウィンドウの幅

en: Determines pixel width of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
ja:  "すべてのメモを検索"ウィンドウの幅 (ピクセル単位) で、Tomboy を終了する際に格納されます。

en: Saved horizontal position of "Search All Notes" window
ja:  "すべてのメモを検索" ウィンドウの水平位置

en: Determines X coordinate of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
ja:  "すべてのメモを検索"ウィンドウのX座標で、Tomboy を終了する際に格納されます。

en: Saved vertical position of "Search All Notes" window
ja:  "すべてのメモを検索" ウィンドウの垂直位置

en: Determines Y coordinate of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
ja:  "すべてのメモを検索"ウィンドウのY座標で、Tomboy を終了する際に格納されます。

en: Last Directory used in HTML Export
ja: HTML エクスポートで使用した最後のディレクトリ

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
ja: "Export To HTML" アドインを使って、最後にエクスポートしたメモの HTML を格納したフォルダーです。

en: HTML Export Linked Notes
ja: リンク先のメモを HTML にエクスポートするかどうか

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
ja: "Export To HTML" アドインの "メモのエクスポート" で最後に設定したチェックボックスの状態です。

en: HTML Export All Linked Notes
ja: リンク先のすべてのメモを HTML にエクスポートするかどうか

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
ja: Export To HTML アドインで設定した "その他のリンク付きメモをすべて含める" のチェックボックスの最後の状態です。この設定は "リンク付きメモを HTML にエクスポートする" 設定と連動して、(再帰的に検出した) メモをすべて HTML 形式にエクスポートするかどうかを指定する際に使用します。

en: Sticky Note Importer First Run
ja: 初回起動時に付箋紙アプレットのインポートを行うかどうか

en: Indicates that the Sticky Note Importer plugin has not been run, so it should run automatically the next time Tomboy starts.
ja: 付箋紙アプレットのインポートを行っていないことを表しています。そのため、次回 Tomboy を起動したら自動的にインポートを行うことになります。

en: Synchronization Client ID
ja: 同期クライアントの ID

en: Unique identifier for this Tomboy client, used when communicating with a sychronization server.
ja: Tomboy クライアントを識別する重複しない ID です (サーバーと同期する際に使用します)。

en: Synchronization Local Server Path
ja: 同期するローカルのサーバーへのパス

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
ja: ファイルシステムの同期サービスで使用するサーバーのパスです。

en: Selected Synchronization Service Addin
ja: 選択した Synchronization サービス アドイン

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
ja: Synchronization サービスアドインで現在設定している重複しない識別子です。

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
ja: FUSE によるマウント時間 (ms)

en: Time (in milliseconds) Tomboy should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
ja: FUSE を使って共有メモをマウントする際に Tomboy が応答待ちする時間 (ミリ秒単位) です。

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
ja: SSHFS で使うリモートの同期フォルダー

en: Path on SSH server to Tomboy synchronization directory (optional).
ja: リモートにある Tomboy の同期フォルダーのパス名です (オプション)。

en: SSHFS Synchronization Server URL
ja: SSHFS で使う同期先の URL

en: URL of SSH server containing Tomboy synchronization directory.
ja: Tomboy の同期フォルダーを格納した SSH サーバーの URL です。

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
ja: SSHFS で使うユーザー名

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
ja: Tomboy の同期フォルダーを持つサーバーに接続する際に使用するユーザー名です。

en: SSHFS Synchronization Server Port
ja: SSHFS で使う SSH サーバーのポート番号

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH. Set to -1 or less if default SSH port settings should be used instead.
ja: SSH 経由で同期サーバーに接続する際に使うポート番号です。デフォルトの SSH ポート番号を使う場合は -1 かそれより小さい値を設定してください。

en: Accept SSL Certificates
ja: SSL の証明書を受け取るかどうか

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
ja: ユーザーに問い合わせを行うことなく SSL の証明書を受け入れる "-ac" オプションを使うかどうか。

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
ja: メモの同期で矛盾が発生した時の対応

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
ja: メモの内容に矛盾が発生した際に実施する対応法を表した整数値です。0 は矛盾が発生した時にユーザーに問い合わせを行います。

en: Automatic Background Synchronization Timeout
ja: バックグラウンドでの自動同期のタイムアウト

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
ja: どの程度の頻度でメモをバックグラウンドで同期するのかを示す整数値です (同期が設定されている場合)。1 より小さい値の場合は自動同期が無効化されていることを示します。設定可能な正の値の最小値は 5 です。値は分単位です。

en: Link Updating Behavior on Note Rename
ja: メモの名前の変更の時のリンクの更新の挙動

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
ja: メモの名前が変更された場合、ユーザーに確認をするかわりにリンクの更新を必ずどうするのか、を示す整数値です。値は内部的な列挙値にマッピングされます。0 ならば、メモの名前を変更した時、他のメモに存在するリンクに影響を与えるようであればユーザーに確認をとることを示します。1 ならば、リンクが自動的に削除されることを示します。2 ならば、名前の変更されたメモへリンクし続けるようにリンクの文字列が更新されることを示します。

en: Timestamp format
ja: タイムスタンプの書式

en: The date format that is used for the timestamp.
ja: タイムスタンプに使用する日時の書式です。

en: Enable closing notes with escape.
ja: Escキーでメモを閉じるかどうか。

en: If enabled, an opened note can be closed by hitting the escape key.
ja: 有効にした場合、Esc キーの押下で開いているメモを閉じられるようになります。

en: The handler for "note://" URLs
ja: URI "note://" で使用するハンドラー

en: Set to TRUE to activate
ja: 有効にする場合は TRUE にする

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: Create a new note
ja: 新しいメモを作成します

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Open the selected note
ja: 選択したメモを開きます

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete the selected note
ja: 選択したメモを削除します

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じます

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit Tomboy
ja: Tomboy を終了します

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Tomboy Preferences
ja: Tomboy の設定

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Tomboy Help
ja: Tomboy のヘルプです

en: About Tomboy
ja: このアプリケーションについて

en: Create _New Note
ja: 新しいメモの作成(_N)

en: _Search All Notes
ja: すべてのメモの検索(_S)

en: Open the Search All Notes window
ja: "すべてのメモの検索" ウィンドウを開きます

en: Start synchronizing notes
ja: メモの同期を開始します

note: Addin's tab caption
en: Advanced
ja: 拡張

note: Menu Note Count option
en: Minimum number of notes to show in Recent list (maximum 18)
ja: 最近の一覧に表示する最小のメモ数（最大18）

en: What links here?
ja: このメモのリンク元

note: This is a disabled placeholder item for an empty menu
en: (none)
ja:  (なし)

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
ja: メモの中にリンクをドラッグすることで Bugzilla を利用できるようになります。特定のホストに対して特別なアイコンを用意したい場合は、ここでアイコンを追加しておいてください。

en: Host Name
ja: ホスト名

en: Icon
ja: アイコン

en: Select an icon...
ja: アイコンの選択...

note: Extra Widget
en: _Host name:
ja: ホスト名(_H):

en: No host name specified
ja: ホスト名が指定されていません

en: You must specify the Bugzilla host name to use with this icon.
ja: このアイコンと一緒に利用する Bugzilla のホスト名を指定してください。

en: Error saving icon
ja: アイコンの保存エラー

en: Could not save the icon file.
ja: アイコンファイルを保存できませんでした。

en: Really remove this icon?
ja: このアイコンを削除しますか?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
ja: アイコンを削除すると、設定情報を完全に失うことになります。

en: Cannot open email
ja: E-メールを開けません

en: Destination for HTML Export
ja: HTML のエクスポート先

en: Export linked notes
ja: メモをエクスポートする

en: Include all other linked notes
ja: その他のリンク付きメモをすべて含める

en: Export to HTML
ja: HTML へエクスポート

en: Your note was exported to "{0}".
ja: メモを "{0}" にエクスポートしました。

en: Note exported successfully
ja: メモのエクスポートが完了しました

en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Folder does not exist.
ja: フォルダーがありません。

en: Could not save the file "{0}"
ja: "{0}" というファイルを保存できませんでした

en: _Folder Path:
ja: フォルダーのパス(_F):

en: Select Synchronization Folder...
ja: 同期するフォルダーの選択...

en: Folder path field is empty.
ja: フォルダーのパス名が空です。

en: Specified folder path does not exist, and Tomboy was unable to create it.
ja: 指定したフォルダーのパスが存在しないので、Tomboyはファイルを作成することが出来ませんでした。

en: Local Folder
ja: ローカルのフォルダー

en: Fixed Wid_th
ja: 固定幅(_T)

en: Cannot contact '{0}'
ja: '{0}' に接続できません

en: Error running gaim-remote: {0}
ja: gaim-remote を起動する際にエラー: {0}

en: Insert Timestamp
ja: タイムスタンプの挿入

note: initial newline
en: dddd, MMMM d, h:mm tt
ja: MMMMd日 (dddd) tth:mm

en: Choose one of the predefined formats or use your own.
ja: 事前に用意された書式から一つ選択するか、または独自の書式を指定してください。

en: Use _Selected Format
ja: 次の書式から選択する(_S):

en: _Use Custom Format
ja: 書式を指定する(_U):

en: Today: Template
ja: 今日: テンプレート

en: Today:
ja: 今日:

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: dddd, MMMM d yyyy
ja: yyyy年 MMMM d日 (dddd)

en: Tasks
ja: タスク

en: Appointments
ja: 予定

en: Change the <b>Today: Template</b> note to customize the text that new Today notes have.
ja: 新しい今日のメモに表示するテキストをカスタマイズするために<span weight="bold">今日: テンプレート</span>のメモを変更します。

en: _Open Today: Template
ja: 今日: テンプレートを開く(_O)

en: Print
ja: 印刷

en: Error printing note
ja: ノートの印刷エラー

en: Page {0} of {1}
ja: {0}/{1} ページ

note: Translators: Explanation of the date and time format specifications can be found here: * http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx
en: dddd MM/dd/yyyy, hh:mm:ss tt
ja: yyyy/MM/dd (dddd) tt hh:mm:ss

note: Adding menu item when note is opened and window created
en: Remove broken links
ja: 壊れたリンクを削除

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: Add a sketch
ja: スケッチの追加

en: Se_rver:
ja: サーバー(_R):

en: User_name:
ja: ユーザー名(_N):

en: _Folder Path (optional):
ja: フォルダー(オプション)(_F):

note: Text for label describing setup required for SSH sync addin to work
en: SSH synchronization requires an existing SSH key for this server and user, added to a running SSH daemon.
ja: SSH による同期を行うには、予め実行中の SSH デーモンに追加しておいたユーザー名と鍵が必要です。

en: Server or username field is empty.
ja: サーバー名またはユーザー名のエントリが空です。

en: Timeout connecting to server. Please ensure that your SSH key has been added to a running SSH daemon.
ja: サーバーへ接続している最中にタイムアウトしました。SSH の鍵を起動中の SSH デーモンに追加したかどうかを確認してください。

en: Import from Sticky Notes
ja: 付箋紙のインポート

en: No Sticky Notes found
ja: 付箋紙アプレットが見つかりません

en: No suitable Sticky Notes file was found at "{0}".
ja: "{0}" には付箋紙アプレットのファイルはありません。

en: Sticky Notes import completed
ja: 付箋紙のインポートが完了しました

en: <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Note was successfully imported. | <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Notes were successfully imported.
ja[0]: <b>{0}</b>/<b>{1}</b> 個の付箋紙アプレットをインポートしました。

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Sticky Note:
ja: 付箋紙:

note: Note to translators: "All" here must match up with the "All" category translation in Tasque for this to work properly.  "All" is used here to allow Tasque to decide which default category will be used to create the new task.
en: All
ja: すべて

en: --- Tasque is not running ---
ja: --- Tasque が起動されていません ---

en: _Underline
ja: 下線(_U)

en: _URL:
ja: URL(_U):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: URL, username, or password field is empty.
ja: URL または ユーザー名、あるいはパスワードのエントリが空です。

en: There was an error connecting to the server.  This may be caused by using an incorrect user name and/or password.
ja: サーバーへ接続している最中にエラーが発生しました。これはユーザー名とパスワード、またはそのどちらかが間違っていることが原因かもしれません。

note: TODO: If the above fails (no keyring daemon), save all but password to GConf, and notify user. Save configuration into GConf Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_url", url ?? string.Empty); Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_username", username ?? string.Empty);
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
ja: GNOME キーリングの設定を保存できませんでした:

en: Connect to Server
ja: サーバーへ接続する

en: Connected
ja: 接続しました

note: Translators: The web service supporting Tomboy WebSync is not responding as expected
en: Server not responding. Try again later.
ja: サーバーが応答しません。後ほど再接続してみてください。

en: Authorization Failed, Try Again
ja: 認証が失敗しました。再度アクセスしてみてください

note: Translators: Title of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Tomboy Web Authorization Successful
ja: Tomboy のウェブ認証は成功しました

note: Translators: Body of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Please return to the Tomboy Preferences window and press Save to start synchronizing.
ja: Tomboy の設定ウィンドウに戻り、"保存" をクリックして同期を開始してください。

en: Connected. Press Save to start synchronizing
ja: 接続しました。"保存" をクリックすると同期を開始します

note: Translators: The user must take action in their web browser to continue the authorization process
en: Authorizing in browser (Press to reset connection)
ja: ブラウザーで認証 (クリックすると接続をリセットします)

note: Translators: Sometimes a user's default browser is not set, so we recommend setting it and trying again
en: Set the default browser and try again
ja: デフォルトブラウザーを設定して再度表示してください

en: Tomboy Web
ja: Tomboy のウェブサイト

en: Export All Notes to {0}
ja: すべてのメモを{0}にエクスポート

en: Start exporting notes to {0}
ja: {0}へメモのエクスポートを開始

en: Export selected notebook to {0}
ja: 選択したノートを{0}にエクスポート

en: Start exporting notebook to {0}
ja: {0}へノートのエクスポートを開始

en: Export
ja: エクスポート

en: Export your notes.
ja: メモをエクスポートする。

en: Export All Notes To {0}
ja: すべてのメモを{0}へエクスポート

en: Export Selected Notebook To {0}
ja: 選択したノートを{0}へエクスポート

en: Could not export, access denied.
ja: アクセスが拒否されたので、エクスポートできませんでした。

en: Could not export, folder does not exist.
ja: フォルダーが無いため、エクスポートできませんでした。

en: Could not export: {0}
ja: エクスポートできませんでした: {0}

en: All Notes {0} Export
ja: すべてのメモ{0}をエクスポート

en: Unknown error.
ja: 不明なエラー。

en: Unfiled Notes
ja: 未ファイルのメモ

en: Your notes were exported to "{0}".
ja: メモを "{0}" にエクスポートしました。

en: Notes exported successfully
ja: メモのエクスポートが完了しました

en: Could not save the files in "{0}"
ja: "{0}" にあるファイルを保存できませんでした

note: Translators: {0} is the export type, e.g. HTML
en: Create destination folder for {0} export
ja: {0}エクスポート用のフォルダーを作成

en: Search All Notes
ja: すべてのメモの検索

note: IShellLink new_notebook = CreateShellLink("New Notebook", topmboy_path, "--new-notebook", icons_path, (int)TomboyIcons.NewNotebook); if (new_notebook != null) object_collection.AddObject(new_notebook);
en: Create New Note
ja: 新しいメモの作成

en: {0} (new)
ja: {0} (新規)

en: Recent Notes
ja: 最近のメモ

note: Translators: This is the name of "Window" menu in the Mac menubar
en: _Window
ja: ウィンドウ(_W)

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Create a new notebook
ja: 新しいノートを作成します

en: Type the name of the notebook you'd like to create.
ja: 作成するノートの名前を入力してください。

en: N_otebook name:
ja: ノートの名前(_O):

en: Name already taken
ja: 既に同じ名前のノートがあります

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
ja: 作成する(_R)

en: Note_books
ja: ノート(_B)

en: Create a new note in a notebook
ja: ノートの中に新しいメモを作成します

en: New Note_book...
ja: 新しいノート(_B)...

en: _New Note
ja: 新しいメモ(_N)

en: Create a new note in this notebook
ja: このノートの中に新しいメモを作成します

en: _Open Template Note
ja: テンプレートを開く(_O)

en: Open this notebook's template note
ja: このノートのテンプレートを開きます

en: Delete Note_book
ja: ノートの削除(_B)

en: Delete the selected notebook
ja: 選択したノートを削除します

en: Notebooks
ja: ノート

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "{0}". TODO: Figure out how to make this note for trans
en: {0} Notebook Template
ja: {0}メモのテンプレート

en: New Note
ja: 新しいメモ

en: All Notes
ja: すべてのメモ

en: Really delete this notebook?
ja: このノートを本当に削除してもよろしいですか?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
ja: このノートの中にあるメモは削除されません (単にこのノートとの関連付けがなくなるだけです)。但し、この操作を取り消して元に戻すことはできません。

en: No notebook
ja: ノートなし

note: Translators should preserve the "{0}" in the following string.  After being formatted for a notebook named, "Meetings", for example, the resultant string would be: New "Meetings" Note
en: New "{0}" Note
ja: 新しい "{0}" のメモ

en: Place this note into a notebook
ja: このメモをノートに入れます

en: Notebook
ja: ノート

en: _New notebook...
ja: 新しいノート(_N)...

en: New Note {0}
ja: 新しいメモ {0}

en: Really delete "{0}"?
ja: 本当に "{0}"を削除しますか?

en: Really delete this {0} note? | Really delete these {0} notes?
ja[0]: 本当にこの {0} を削除してもよろしいですか?

en: If you delete a note it is permanently lost.
ja: メモを削除すると、メモの内容を完全に失うことになります。

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on {0}. Error details can be found in {1}.
ja: メモを保存する際にエラーが発生しました。空き容量が十分あり、{0} が適切な権限になっているかを確認してください。エラーの詳細については {1} を参照してください。

en: Error saving note data.
ja: メモデータの保存エラー。

note: New Note Template Translators: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
ja: 新しいメモのテンプレート

note: Create migration notification note Translators: The title of the data migration note
en: Your Notes Have Moved!
ja: メモは移動されました!

note: Translators: The contents (not including the title) of the data migration note. {0}, {1}, {2}, {3}, and {4} are replaced by directory paths and should not be changed
en: In the latest version of Tomboy, your note files have moved.  You have probably never cared where your notes are stored, and if you still don't care, please go ahead and <bold>delete this note</bold>.  :-)
    
    Your old note directory is still safe and sound at <link:url>{0}</link:url> . If you go back to an older version of Tomboy, it will look for notes there.
    
    But we've copied your notes and configuration info into new directories, which will be used from now on:
    
    <list><list-item dir="ltr">Notes can now be found at <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Configuration is at <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">You can install add-ins at <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Log files can be found at <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Ciao!
ja: Tomboy の最新版では、メモのファイルが移動されました。今までメモがどこに保存されているのかを気にしたことは全く無いでしょうし、今でも気にしていないのであれば、そのまま<bold>このメモを削除してください</bold> :-)
    
    古いメモのディレクトリはそのまま <link:url>{0}</link:url> に置かれています。Tomboy を古いバージョンに戻す場合は、メモはそこから探してください。
    
    しかし、メモと設定情報は新しいディレクトリにコピーしてあり、これからは新しいのを使います:
    
    <list><list-item dir="ltr">メモは <link:url>{1}</link:url> で参照できます
    </list-item><list-item dir="ltr">設定は <link:url>{2}</link:url> です
    </list-item><list-item dir="ltr">アドインは <link:url>{3}</link:url> からインストールできます
    </list-item><list-item dir="ltr">ログファイルは <link:url>{4}</link:url> で参照できます</list-item></list>
    
    それじゃ!

en: <note-content>Start Here
    
    <bold>Welcome to Tomboy!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Tomboy Notes menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
ja: <note-content>ここから開始
    
    <bold>Tomboy へようこそ!</bold>
    
    これをアイデアや思いついたことを体系づけてまとめる際の "最初のメモ" としてご利用ください。
    
    GNOME パネルにある Tomboy メニューの "新しいメモの作成" を選択してアイデアをまとめるためのメモを作成できます。メモは自動的に保存されます。
    
    それから、そのアイデアに関連する複数のメモを一緒にリンクして体系づけてみてください!
    
    このバージョンでは、<link:internal>Tomboy でリンクを利用する</link:internal> というメモを追加しました。<link:internal>Tomboy でリンクを利用する</link:internal> と入力する度に下線が自動的に付与されることに気づきましたか? リンクをクリックしてメモを開いてみてください。</note-content>

en: <note-content>Using Links in Tomboy
    
    Notes in Tomboy can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
ja: <note-content>Tomboy でリンクを利用する
    
    Tomboy ではメモの中で強調表示した文字列にまとめてリンクを付与し、ツールバーにある<bold>リンク</bold>ボタンからアクセスできるようになっています。ここで新しいメモを作成すると、そのメモのタイトルに下線が付与されます。
    
    メモのタイトルを変更すると、他のメモにあるすべてのリンクが更新されます。これにより、メモのタイトルを変更してもリンクが無効になることはありません。
    
    さらにメモの中に他のメモのタイトルを入力すると、自動的にリンクが付与されます。</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
ja: ここから開始

en: Using Links in Tomboy
ja: Tomboy でリンクを利用する

note: Use a simple "Describe..." body and highlight it so it can be easily overwritten
en: Describe your new note here.
ja: 新しいメモをここに記述してください。

en: Rename Note Links?
ja: メモのリンクの名前を変更しますか?

en: _Rename Links
ja: リンクの名前を変更する(_R)

en: _Don't Rename Links
ja: リンクの名前を変更しない(_D)

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">{0}</span>" to "<span underline="single">{1}</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
ja: 他のメモ中のリンクの名前を "<span underline="single">{0}</span>" から "<span underline="single">{1}</span>" に変更しますか?
    
    リンクの名前を変更しない場合、無効なリンクになります。

en: Rename Links
ja: リンクの名前を変更

en: Note Title
ja: メモのタイトル

note: Translators: This button causes all notes in the list to be selected
en: Select All
ja: すべて選択

note: Translators: This button causes all notes in the list to be unselected
en: Select None
ja: 何も選択しない

en: Ad_vanced
ja: 拡張(_V)

en: Always show this _window
ja: 常にこのウィンドウを表示(_W)

en: Never rename _links
ja: リンクの名前を変更しない(_L)

en: Alwa_ys rename links
ja: 常にリンクの名前を変更する(_Y)

en: Find in This Note
ja: このメモの中を検索する

en: _Link to New Note
ja: 新しいメモへのリンク(_L)

en: Te_xt
ja: テキスト(_X)

en: _Find in This Note
ja: このメモの中を検索する(_F)

en: Clos_e All Notes
ja: すべてのメモを閉じる(_E)

en: Search
ja: 検索

note: TODO: If we ever add a way to customize internal keybindings, this will need to change
en: Search your notes
ja: メモの検索

en: Link
ja: リンク

en: Link selected text to a new note
ja: 選択したテキストを新しいノートのリンクにする

en: _Text
ja: テキスト(_T)

en: Set properties of text
ja: 文字のプロパティを変更します

en: T_ools
ja: ツール(_O)

en: Use tools on this note
ja: いろいろなツールを利用します

en: Delete this note
ja: このメモを削除します

en: Synchronize Notes
ja: メモの同期

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
ja: このメモはテンプレートメモです。通常のメモの標準の内容を決定し、メモのメニューや検索ウィンドウに表示しません。

en: Convert to regular note
ja: 通常のメモに変換

en: Save Si_ze
ja: サイズを保存(_Z)

en: Save Se_lection
ja: 選択を保存(_L)

en: Save _Title
ja: タイトルを保存(_T)

en: _Find...
ja: 検索(_F)...

en: Find _Next
ja: 前方検索(_N)

en: Find _Previous
ja: 後方検索(_P)

en: Cannot create note
ja: メモを作成できません

en: _Find:
ja: 検索(_F):

en: _Previous
ja: 前へ(_P)

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: _Bold
ja: 太字(_B)

en: _Italic
ja: イタリック(_I)

en: _Strikeout
ja: 打ち消し線(_S)

en: _Highlight
ja: 強調(_H)

en: Font Size
ja: フォント

en: _Normal
ja: 標準(_N)

en: Hu_ge
ja: 巨大(_G)

en: _Large
ja: 大きい(_L)

en: S_mall
ja: 小さい(_M)

en: Increase Font Size
ja: フォントサイズを大きくする

en: Decrease Font Size
ja: フォントサイズを小さくする

en: Bullets
ja: 箇条書き

en: Editing
ja: 編集

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: Synchronization
ja: 同期

en: Add-ins
ja: アドイン

en: _Spell check while typing
ja: 入力中にスペルをチェックする(_S)

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
ja: スペル違いの文字には赤色の下線がつき、コンテキストメニューの中に妥当なスペルを提示します。

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
ja: WikiWord を強調表示する(_W)

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
ja: このオプションを有効にすると <b>ThatLookLikeThis</b> のような単語を強調表示します。その単語をクリックすると、それをタイトルにした新しいメモを作成します。

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
ja: 箇条書きに自動変換する(_B)

en: Use custom _font
ja: フォントを指定する(_F)

en: When renaming a linked note:
ja: リンクされたメモの名前を変更した場合:

en: Ask me what to do
ja: どうするか尋ねる

en: Never rename links
ja: リンクの名前を変更しない

en: Always rename links
ja: 常にリンクの名前を変更する

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
ja: メモのテンプレートを利用して、新しく作成するメモに記録する情報をあらかじめ指定しておくことが可能です。

en: Open New Note Template
ja: 新しいテンプレートを開く

note: Hotkeys...
en: Listen for _Hotkeys
ja: ホットキーを監視する(_H)

en: Hotkeys allow you to quickly access your notes from anywhere with a keypress. Example Hotkeys: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>
ja: ホットキーを使うと、どこからでも素早くメモにアクセスできるようになります。ホットキーの例: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>、<b>&lt;Alt&gt;N</b>

note: Show notes menu keybinding...
en: Show notes _menu
ja: メモのメニューを表示する(_M)

note: Open Start Here keybinding...
en: Open "_Start Here"
ja: "ここから開始" を開く(_S)

note: Create new note keybinding...
en: Create _new note
ja: 新しいメモを作成する(_N)

note: Open Search All Notes window keybinding...
en: Open "Search _All Notes"
ja: "すべてのメモの検索" を開く(_A)

en: Ser_vice:
ja: サービス(_V):

en: Not configurable
ja: 設定できません

en: Automaticall_y Sync in Background Every
ja: バックグラウンドで自動的に同期する間隔(_Y)

note: Translators: See above comment for details on this string.
en: Minutes
ja: 分

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
ja: 拡張(_A)...

en: The following add-ins are installed
ja: 次のアドインが拡張機能としてインストールされています

en: Get More Add-Ins...
ja: さらにアドインを追加...

en: _Enable
ja: 有効にする(_E)

en: _Disable
ja: 無効にする(_D)

en: Not Implemented
ja: 実装されていません

en: {0} Preferences
ja: {0} の設定

en: Choose Note Font
ja: メモで使用するフォントの選択

en: Other Synchronization Options
ja: その他の同期オプション

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
ja: ローカルのメモと同期先のサーバーにあるメモとの間に矛盾が生じている場合:

en: Always ask me what to do.
ja: どうするか常に尋ねる。

en: Rename my local note.
ja: ローカルのメモの名前を変更する。

en: Replace my local note with the server's update.
ja: サーバー側のメモでローカルのメモを置き換える。

en: Are you sure?
ja: 本当によろしいですか?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
ja: 同期の設定をクリアするのはお奨めしません。新しい設定を保存する際に再びメモを強制的に同期できるからです。

en: Resetting Synchronization Settings
ja: 同期の設定を再構成しました

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
ja: 同期サービスの設定を無効にしました。同期の設定がクリアされます。新しい設定を保存すると再びノートを強制的に同期できるようになります。

en: Connection successful
ja: 接続に成功

en: Tomboy is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
ja: メモの同期を行う準備が整いました。今すぐ同期しますか?

en: Please check your information and try again.  The log file {0} may contain more information about the error.
ja: 情報を確認して、もう一度実施してみてください。ログファイル{0}にこのエラーについての情報が含まれているかもしれません。

en: Error connecting
ja: 接続エラー

en: Version:
ja: バージョン:

en: Author:
ja: 作者:

en: Copyright:
ja: 著作権:

en: Add-in Dependencies:
ja: アドインの依存関係:

en: _Search:
ja: 検索(_S):

en: Note
ja: メモ

en: Last Changed
ja: 変更日時

en: Matches
ja: 検索結果

en: Title match
ja: タイトルの一致

en: {0} match | {0} matches
ja[0]: ({0}個見つかりました)

en: Total: {0} note | Total: {0} notes
ja[0]: メモの総数: {0}個

en: Matches: {0} note | Matches: {0} notes
ja[0]: 該当したメモ: {0}個

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
ja: 選択したノートには見つかりませんでした。
    すべてのノートを検索するにはここをクリックします。

en: Click here to search across all notebooks
ja: すべてのノートを検索するためここをクリック

en: Notes
ja: メモ

en: This synchronization addin is not supported on your computer. Please make sure you have FUSE and {0} correctly installed and configured
ja: お使いのシステムでは Synchronization アドインがサポートされていません。FUSE と {0} が正しくインストールされ設定されているか確認してください

en: Could not read testfile.
ja: 読み込みのテストが失敗しました。

en: Write test failed.
ja: 書き込みのテストが失敗しました。

en: Timeout connecting to server.
ja: サーバーへの接続がタイムアウトしました。

en: Error connecting to server.
ja: サーバーへ接続する際にエラーが発生しました。

en: FUSE could not be enabled.
ja: FUSE を有効にできませんでした。

en: An error ocurred while connecting to the specified server:
ja: 指定したサーバーへ接続する際にエラーが発生しました:

note: Expander containing TreeView
en: Details
ja: 詳細

en: Status
ja: 状態

en: Acquiring sync lock...
ja: 同期用のロックの取得中です...

en: Committing changes...
ja: 変更点の転送中です...

en: Synchronizing Notes
ja: メモの同期中

en: Synchronizing your notes...
ja: メモを同期しています...

en: This may take a while, kick back and enjoy!
ja: 少々時間がかかると思われます。ゆっくりくつろいでください!

en: Connecting to the server...
ja: サーバーへ接続中です...

en: Deleting notes off of the server...
ja: サーバーのメモを削除しています...

en: Downloading new/updated notes...
ja: 新規/更新されたメモをダウンロードしています...

en: Server Locked
ja: サーバーがロックされています

en: Server is locked
ja: サーバーがロックされています

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
ja: 現在、他のコンピューターで同期を行っています。2分ほど待ってからもう一度実施してみてください。

en: Preparing to download updates from server...
ja: サーバーから更新内容をダウンロードする準備をしています...

en: Preparing to upload updates to server...
ja: サーバーへ更新内容をアップロードする準備をしています...

en: Uploading notes to server...
ja: サーバーへメモをアップロード中...

en: Synchronization Failed
ja: 同期の失敗

en: Failed to synchronize
ja: 同期に失敗しました

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
ja: メモを同期できませんでした。詳細を確認してもう一度実施してみてください。

en: Synchronization Complete
ja: 同期の完了

en: Synchronization is complete
ja: 同期が完了しました

en: {0} note updated. | {0} notes updated.
ja[0]: {0}個のメモを同期しました。

en: Your notes are now up to date.
ja: メモは現在最新です。

en: Synchronization Canceled
ja: 同期のキャンセル

en: Synchronization was canceled
ja: 同期がキャンセルされました

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
ja: 同期をキャンセルしました。ウィンドウを閉じることができます。

en: Synchronization Not Configured
ja: 未設定

en: Synchronization is not configured
ja: 同期に必要な設定がありません

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
ja: 設定ダイアログで同期の設定を行ってください。

en: Synchronization Service Error
ja: 同期サービスのエラー

en: Service error
ja: サービスのエラー

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
ja: 同期サービスとの接続でエラーが発生しました。もう一度実施してみてください。

en: Deleted locally
ja: ローカルのメモを削除しました

en: Deleted from server
ja: サーバー上のメモを削除しました

en: Updated
ja: 更新しました

en: Added
ja: 追加しました

en: Uploaded changes to server
ja: 変更点をサーバーにアップロードしました

en: Uploaded new note to server
ja: 新しいメモをサーバーにアップロードしました

en: Note Conflict
ja: メモに矛盾が生じました

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
ja:  (古い版)

en: Rename local note:
ja: ローカルのメモを次の名前に変更する:

en: Update links in referencing notes
ja: メモを参照しているリンクを更新する

en: Overwrite local note
ja: ローカルのメモに上書きする

en: Always perform this action
ja: 常にこの対処を施す

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
ja: メモの矛盾を検出しました

en: The server version of "{0}" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
ja: サーバーにある "{0}" のメモがローカルのメモと矛盾が生じました。どのように対処しますか?

en: Could not enable FUSE
ja: FUSE を有効にできませんでした

en: The FUSE module could not be loaded. Please check that it is installed properly and try again.
ja: FUSE モジュールをロードできませんでした。モジュールが正しくインストールされているか確認し、もう一度試してみてください。

en: Enable FUSE?
ja: FUSE を有効にしますか?

note: TODO: This message isn't entirely accurate. We should fix it.
en: The synchronization you've chosen requires the FUSE module to be loaded.
    
    To avoid getting this prompt in the future, you should load FUSE at startup.  Add "modprobe fuse" to /etc/init.d/boot.local or "fuse" to /etc/modules.
ja: 指定した同期を行うには FUSE のモジュールが必要です。
    
    この問題を解決するには、システムの起動時に FUSE カーネルモジュールをロードしておく必要があります。"modprobe fuse" という文を /etc/init.d/boot.local ファイルに追加するか、または "fuse" という文を /etc/modules ファイルに追加しておいてください。

en: Cannot create new note
ja: 新しいメモを作成できません

en: Primary Development:
ja: 初期の開発:

en: Contributors:
ja: 貢献者一覧:

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
ja: シンプルで使いやすいデスクトップメモです。

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Tomboy: A simple, easy to use desktop note-taking application.
    Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    <alex@beatniksoftware.com>
    
    Copyright © 2004-2011 Others
ja: Tomboy: シンプルで使いやすいデスクトップ用ノートアプリケーションです。
    Copyright (C) 2004-2007 Alex Graveley
     <alex@beatniksoftware.com>
    
    Copyright © 2004-2011 Others

en: Usage:
      --version			Print version information.
      --help			Print this usage message.
      --note-path [path]		Load/store note data in this directory.
      --search [text]		Open the search all notes window with the search text.
ja: 用法:
      --version			バージョン情報を表示する
      --help			このヘルプを表示する
      --note-path [path]		メモのデータを読み込む/保存する path を指定する
      --search [text]		検索ウィンドウを開いて指定した text をすべてのメモから検索する

en:   --new-note			Create and display a new note.
      --new-note [title]		Create and display a new note, with a title.
      --open-note [title/url]	Display the existing note matching title.
      --start-here			Display the 'Start Here' note.
      --highlight-search [text]	Search and highlight text in the opened note.
ja:   --new-note			新しいメモを作成して表示する
      --new-note [title]		指定した title をタイトルとする新しいメモを作成し表示する
      --open-note [title/url]	指定した title/url に一致するメモを表示する
      --start-here			"ここから開始" メモを表示する
      --highlight-search [text]	開いたメモから text を検索して強調表示する

en: Version {0}
ja: バージョン {0}

en:  (new)
ja:  (新規)

en: _About Tomboy
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: The "Tomboy Notes Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
ja: "Tomboy メモのマニュアル" が見つかりませんでした。インストールが問題なく行われているかどうか確認してみてください。

en: Help not found
ja: ヘルプが見つかりませんでした

en: Cannot open location
ja: 指定した場所を開けません

en: Today, {0}
ja: 今日の{0}

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday, {0}
ja: 昨日の{0}

en: Yesterday
ja: 昨日

en: {0} day ago, {1} | {0} days ago, {1}
ja[0]: {0}日前の{1}

en: {0} day ago | {0} days ago
ja[0]: {0}日前

en: Tomorrow, {0}
ja: 明日の{0}

en: Tomorrow
ja: 明日

en: In {0} day, {1} | In {0} days, {1}
ja[0]: {0}日内の{1}

en: In {0} day | In {0} days
ja[0]: {0}日内

en: MMMM d, h:mm tt
ja: MMMM d日 tth:mm

en: MMMM d
ja: MMMM d日

en: No Date
ja: 日付なし

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
ja: yyyy年 MMMM d日 tth:mm

en: MMMM d yyyy
ja: yyyy年 MMMM d日

en: (Untitled {0})
ja: (タイトルなし {0})

en: A note with the title <b>{0}</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
ja: タイトル <b>{0}</b> が付いたメモが既に存在します。続行する前に別のタイトルを選択してください。

en: Note title taken
ja: メモのタイトル

en: _Copy Link Address
ja: リンク先のアドレスのコピー(_C)

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)
