tomboy - en to ro translation catalogue (425 entries)

en: Accessories
ro: Accesorii

en: Simple and easy to use note-taking
ro: Carnețel de notițe ușor de utilizat

en: Tomboy Applet Factory
ro: Șablon miniaplicație Tomboy

en: Tomboy Notes
ro: Notițe Tomboy

en: S_ynchronize Notes
ro: S_incronizează notițele

en: _About
ro: _Despre

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: Note-taker
ro: Carnețel de notițe

en: Take notes, link ideas, and stay organized
ro: Luați notițe, legați idei și fiți organizat

en: Accept SSL Certificates
ro: Acceptă certificate SSL

en: Automatic Background Synchronization Timeout
ro: Limită de timp pentru sincronizarea automată de fundal

en: Create a new Note
ro: Creează o nouă notiță

en: Custom Font Face
ro: Fonturi personalizate

en: Determines X coordinate of Search window; stored on Tomboy exit.
ro: Determină coordonata X a ferestrei de căutare; salvată de Tomboy la ieșire.

en: Determines Y coordinate of Search window; stored on Tomboy exit.
ro: Determină coordonata Y a ferestrei de căutare; salvată de Tomboy la ieșire.

en: Determines pixel height of Search window; stored on Tomboy exit.
ro: Determină înălțimea în pixeli a ferestrei de căutare; salvată de Tomboy la ieșire.

en: Determines pixel width of Search window; stored on Tomboy exit.
ro: Determină lățimea în pixeli a ferestrei de căutare; salvată de Tomboy la ieșire.

en: Enable Auto bulleted lists.
ro: Activează automat listele cu buline.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon.
ro: Activează lipirea prin clic-mijloc pe iconiță.

en: Enable Tray Icon
ro: Activează iconița de notificare

en: Enable WikiWord highlighting
ro: Activează evidențierea CuvintelorWiki

en: Enable closing notes with escape.
ro: Activează închiderea notițelor cu tasta Esc.

en: Enable custom font
ro: Activează fontul personalizat

en: Enable global keybindings
ro: Activează tastele rapide globale

en: Enable spellchecking
ro: Activează verificarea ortografică

en: Enable startup notes
ro: Activează notițe la pornire

en: Enable the Delete Note confirmation dialog
ro: Activează dialogul de confirmare „Ștergere notiță”

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
ro: Activați această opțiune dacă doriți ca listele cu buline să fie folosite automat când folosiți - sau * la începutul unei linii.

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Tomboy icon to paste timestamped content into the Start Here note.
ro: Activați această opțiune dacă doriți să adăugați prin clic-mijloc, conținut cu marcaj de timp în notița de „Începeți aici”.

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
ro: Activează această opțiune pentru a marca evidenția cuvintele CareAratăAstfel. Un clic pe cuvânt va creea o notița cu acel nume.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
ro: Așteptare montare FUSE (ms)

en: HTML Export All Linked Notes
ro: Exportă ca HTML toate notițele legate

en: HTML Export Last Directory
ro: Ultimul dosar în care s-a exportat ca HTML

en: HTML Export Linked Notes
ro: Ultimele notițele legate exportate ca HTML

en: If disabled, the "Delete Note" confirmation dialog will be suppressed.
ro: Dacă este dezactivat, dialogul de confirmare „Ștergere notiță” va fi dezactivat.

en: If enable_custom_font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
ro: Dacă enable_custom_font are valoarea „true”, numele fontului definit aici, va fi utilizat ca și font în momentul afișării notițelor.

en: If enabled, all notes that were open when Tomboy quit will automatically be reopened at startup.
ro: Dacă este activată, toate notițele deschise la închiderea Tomboy vor fi deschise automat la pornire.

en: If enabled, an opened note can be closed by hitting the escape key.
ro: Dacă este activată, o notiță deschisă poate fi închisă prin apăsarea tastei Esc.

en: If true, Tomboy's tray icon will be displayed in the notification area. Disabling this may be useful when another application is providing the functionality of the tray icon.
ro: Dacă este activat, iconița Tomboy va fi afișată în zona de notificare. Dezactivarea acestei opțiuni poate fi utilă în cazul în care o altă aplicație oferă această funcționalitate.

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
ro: Dacă este „true”, greșelile de ortografie vor fi subliniate cu roșu și sugestiile pentru corectarea acestor greșeli, vor fi afișate în meniul apărut atunci când se execută click cu butonul din dreapta al mausului

en: If true, the desktop-global keybindings set in /apps/tomboy/global_keybindings will be enabled, allowing for useful Tomboy actions to be available from any application.
ro: Dacă este „true”, configurările tastelor rapide în /apps/tomboy/global_keybindings vor fi activate, permițând folosirea acțiunilor Tomboy din interiorul oricărei aplicații

en: If true, the font name set in custom_font_face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
ro: Dacă este „true”, numele fontului definit în custom_font_face, va fi folosit ca font atunci când sunt afișate notițele. În orice altă situație va fi folosit fontul implicit al sistemului.

en: Indicates that the Sticky Note Importer plugin has not been run, so it should run automatically the next time Tomboy starts.
ro: Indică faptul că modul de importare Notițe lipicioase nu a fost rulat, de aceea ar trebui să ruleze automat la următoarea pornire Tomboy.

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Tomboy note menu.
ro: Întreg ce determină numărul minim de notițe ce vor fi afișate în meniul de notițe Tomboy.

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
ro: O valoare întreagă ce indică cât de des se efectuează sincronizări în fundal ale notițelor (când sincronizarea este configurată). Orice valoare mai mică decât 1 indică dezactivarea autosincronizării. Cea mai mică valoare pozitivă acceptabilă este 5. Valoarea se măsoară în minute.

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
ro: Valoare întreagă indicând dacă există o configurare de a executa un comportament specific la detectarea unui conflict, în locul solicitării utilizatorului. Valoare reprezintă o enumerație internă, 0 indicând că utilizatorul dorește să fie notificat la producerea unui conflict, astfel încât fiecare caz poate fi analizat în parte.

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
ro: Valoarea întreagă indicând dacă există o preferință de a executa o actualizare a legăturilor la redenumirea unei notițe, în locul solicitării utilizatorului. Valoarea reprezintă o enumerație internă, 0 indicând că utilizatorul dorește să fie notificat când redenumirea unei notițe poate influența legăturile din alte notițe. Cu valoarea 1, legăturile sunt automat șterse, iar cu 2 textul legăturilor va fi actualizat la noul nume al notiței pentru a păstra legătura cu notița redenumită.

en: Link Updating Behavior on Note Rename
ro: Comportamentul actualizării legăturilor la redenumirea unei notițe

en: List of pinned notes.
ro: Lista notițelor fixate.

en: Maximum characters of note title to show in the Tomboy tray or panel applet note menu.
ro: Numărul maxim de caractere din titlul notiței care vor fi afișate în zona de notificare sau în meniul miniaplicației panou de notițe.

en: Maximum note title length to show in tray menu.
ro: Lungimea maximă a titlului notițelor care va fi afișat în meniu.

en: Minimum number of notes to show in menu
ro: Numărul minim de notițe de afișat în meniu

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
ro: Comportamentul la rezolvarea conflictului pentru sincronizarea notiței la salvare

en: Open Recent Changes
ro: Deschide modificările recente

en: Open Search Dialog
ro: Deschide fereastra de căutare

en: Open Start Here
ro: Deschide „Începeți aici”

en: Path on SSH server to Tomboy synchronization directory (optional).
ro: Cale pe serverul SSH conțintând dosarul de sincronizare Tomboy (opțional).

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
ro: Calea către serverul de sincronizare când este folosit modulul de sincronizare pe bază de sistem de fișiere.

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
ro: Dosar sincronizare la distanță SSHFS

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
ro: Nume utilizator sincronizare la distanță SSHFS

en: SSHFS Synchronization Server Port
ro: Port server sincronizare SSHFS

en: SSHFS Synchronization Server URL
ro: URL server sincronizare SSHFS

en: Saved height of Search window
ro: Înălțimea salvată a ferestrei de căutare

en: Saved horizontal position of Search window
ro: Poziția orizontală salvată pentru fereastra de căutare

en: Saved vertical position of Search window
ro: Poziția verticală salvată pentru fereastra de căutare

en: Saved width of Search window
ro: Lățimea salvată a ferestrei de căutare

en: Selected Synchronization Service Addin
ro: Modul pentru serviciul de sincronizare ales

en: Set to TRUE to activate
ro: Definiți TRUE pentru a activa

en: Show applet menu
ro: Afișează meniul miniaplicației

en: Start Here Note
ro: Notița „Începeți aici”

en: Sticky Note Importer First Run
ro: Prima pornire, importare Notițe lipicioase

en: Synchronization Client ID
ro: ID client de sincronizare

en: Synchronization Local Server Path
ro: Cale sincronizare server local

en: The date format that is used for the timestamp.
ro: Formatul datei folosite pentru marcajul de dată.

en: The global keybinding for creating and displaying a new Note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ro: Tasta globală rapidă pentru crearea și afișarea unei noi notițe. Formatul arată ca și „&It; Control&gt;a” sau „&It;Shift&gt;&It;Alt&gt;F1”. Analizatorul permite atât litere mari cât și litere mici și de asemenea permite abrevieri de forma „&It;Ctl&gt;” și „&It;Ctrl&gt;”. Dacă definiți opțiunea „disabled”, atunci nu va exista tastă rapidă pentru această acțiune.

en: The global keybinding for opening the "Start Here" note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ro: Tasta globală rapidă pentru deschiderea unei notițe „Începeți aici”. Formatul arată ca și „&It; Control&gt;a” sau „&It;Shift&gt;&It;Alt&gt;F1”. Analizatorul permite atât litere mari cât și litere mici și de asemenea permite abrevieri de forma „&It;Ctl&gt;” și „&It;Ctrl&gt;”. Dacă definiți „disabled”, atunci nu va exista tastă rapidă pentru această acțiune.

en: The global keybinding for opening the Note Search dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ro: Tasta globală rapidă pentru deschiderea dialogului „Căutare notițe”. Formatul arată ca și „&It; Control&gt;a” sau „&It;Shift&gt;&It;Alt&gt;F1”. Analizatorul permite atât litere mari cât și litere mici și de asemenea permite abrevieri de forma „&It;Ctl&gt;” și „&It;Ctrl&gt;”. Dacă definiți „disabled”, atunci nu va exista tastă rapidă pentru această acțiune.

en: The global keybinding for opening the Recent Changes dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ro: Tasta globală rapidă pentru deschiderea dialogului Modificări recente. Formatul arată ca și „&It; Control&gt;a” sau „&It;Shift&gt;&It;Alt&gt;F1”. Analizatorul permite atât litere mari cât și litere mici și de asemenea permite abrevieri de forma „&It;Ctl&gt;” și „&It;Ctrl&gt;”. Dacă definiți „disabled”, atunci nu va exista tastă rapidă pentru această acțiune.

en: The global keybinding for showing the Tomboy applet's menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ro: Tasta globală rapidă pentru deschiderea meniului miniaplicației Tomboy. Formatul arată ca și „&It; Control&gt;a” sau „&It;Shift&gt;&It;Alt&gt;F1”. Analizatorul permite atât litere mari cât și litere mici și de asemenea permite abrevieri de forma „&It;Ctl&gt;” și „&It;Ctrl&gt;”. Dacă definiți „disabled”, atunci nu va exista tastă rapidă pentru această acțiune.

en: The handler for "note://" URLs
ro: Operatorul pentru URL-uri „note://”

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
ro: În ultimul dosar, o notiță a fost exportată utilizând modulul Exportă în format HTML.

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
ro: Ultima configurare în „Exportă notițele legate” din modulul Exportă în format HTML.

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
ro: Ultima configurare pentru căsuța „Include toate notițele legate” din module Exportă ca HTML. Această configurare este folosită împreună cu configurarea „Exportă în HTML notițele legate” și este folosită pentru a specifica dacă toate notițele (găsite recursiv) trebuie să fie incluse în timpul unui export ca HTML.

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Tomboy note menu and also accessible by hotkey.
ro: URI-ul notiței care ar trebui considerată notița „Începeți aici”. Ea va fi plasată întotdeauna în meniul Tomboy și accesibilă cu ajutorul unei taste rapide.

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH. Set to -1 or less if default SSH port settings should be used instead.
ro: Portul folosit pentru conectarea la serverul de sincronizare prin SSH. Pentru a folosi configurările de port SSH implicite introduceți -1 sau orice valoare mai mică.

en: Time (in milliseconds) Tomboy should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
ro: Timp (în milisecunde) în care Tomboy așteaptă un răspuns atunci când folosește FUSE pentru a monta o partajare de sincronizare.

en: Timestamp format
ro: Format marcaj timp

en: URL of SSH server containing Tomboy synchronization directory.
ro: URL pentru serverul SSH conținând dosarul de sincronizare Tomboy.

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
ro: Identificator unic pentru serviciul de sincronizare notițe, configurat curent.

en: Unique identifier for this Tomboy client, used when communicating with a sychronization server.
ro: Identificator unic pentru clientul Tomboy, folosit în comunicarea cu un server de sincronizare.

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
ro: Folosiți opțiunea wdfs „-ac” pentru a accepta certificate SSL fără a întreba utilizatorul.

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
ro: Numele de utilizator folosit pentru conectarea la serverul de sincronizare prin SSH.

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Tomboy note menu.
ro: Listă separată prin spații de URI-uri către notițele ce vor fi afișate întotdeauna în meniul Tomboy.

en: _File
ro: _Fișier

en: _New
ro: _Notiță nouă

en: Create a new note
ro: Creează o notiță nouă

en: _Open...
ro: _Deschide...

en: Open the selected note
ro: Deschide notița selectată

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: Delete the selected note
ro: Șterge notița selectată

en: _Close
ro: În_chide

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Quit Tomboy
ro: Închide Tomboy

en: _Edit
ro: _Editare

en: Tomboy Preferences
ro: Preferințe Tomboy

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Tomboy Help
ro: Ajutor Tomboy

en: About Tomboy
ro: Despre Tomboy

en: TrayIcon
ro: Iconiță de notificare

en: Create _New Note
ro: Creează o _nouă notiță

en: _Search All Notes
ro: _Caută în toate notițele

en: Open the Search All Notes window
ro: Deschide fereastra de căutare în toate notițele

en: Start synchronizing notes
ro: Pornește sincronizarea notițelor

en: What links here?
ro: Ce duce aici?

en: (none)
ro: (niciunul)

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
ro: Puteți folosi orice versiune de bugzilla doar prin tragerea legăturilor pe notițe. Adăugați aici dacă doriți o iconiță diferită pentru un anumit server.

en: Host Name
ro: Nume gazdă

en: Icon
ro: Iconiță

en: Select an icon...
ro: Alegeți o iconiță...

note: Extra Widget
en: _Host name:
ro: _Nume gazdă:

en: No host name specified
ro: Nu a fost specificat niciun nume de gazdă

en: You must specify the Bugzilla host name to use with this icon.
ro: Trebuie să specificați numele de gazdă al Bugzilla care va fi folosit cu această iconiță

en: Error saving icon
ro: Eroare la salvarea iconiței

en: Could not save the icon file.
ro: Nu s-a putut salva fișierul iconiță.

en: Really remove this icon?
ro: Doriți să ștergeți această iconiță?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
ro: Dacă ștergeți o iconiță ea va fi pierdută definitiv.

en: Export to HTML
ro: Exportă în format HTML

en: Your note was exported to "{0}".
ro: Notița a fost exportată la „{0}”.

en: Note exported successfully
ro: Notița a fost exportată cu succes

en: Access denied.
ro: Acces refuzat.

en: Folder does not exist.
ro: Dosarul nu există.

en: Could not save the file "{0}"
ro: Nu s-a putut salva fișierul „{0}”

en: Destination for HTML Export
ro: Destinația pentru exportul HTML

en: Export linked notes
ro: Exportă notițele interconectate

en: Include all other linked notes
ro: Include toate celelalte notițe legate

en: Cannot open email
ro: Nu s-a putut deschide emailul

en: _Folder Path:
ro: _Cale dosar:

en: Select Synchronization Folder...
ro: Alegeți un dosar de sincronizare...

en: Folder path field is empty.
ro: Câmpul cale dosar este gol.

en: Specified folder path does not exist, and Tomboy was unable to create it.
ro: Calea specificată nu există, iar Tomboy nu a putut să o creeze.

en: Local Folder
ro: Dosar local

en: Fixed Wid_th
ro: _Lățime fixă

en: Cannot contact '{0}'
ro: Nu se poate contacta „{0}”

en: Error running gaim-remote: {0}
ro: Eroare în timpul rulării gaim-remote: {0}

en: Insert Timestamp
ro: Introdu marcaj de timp

en: Choose one of the predefined formats or use your own.
ro: Alegeți unul dintre formatele predefinite sau folosiți unul personalizat.

en: Use _Selected Format
ro: Folosește formatul _selectat

en: _Use Custom Format
ro: _Folosește format personalizat

en: Today: Template
ro: Astăzi: șablon

en: Today:
ro: Astăzi:

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Appointments
ro: Întâlniri

en: Change the <span weight="bold">Today: Template</span> note to customize the text that new Today notes have.
ro: Schimbă notița <span weight="bold">Astăzi: Șablon</span> pentru a personaliza textul conținut de noile notițe „Astăzi”.

en: _Open Today: Template
ro: _Deschide Astăzi: Șablon

en: Print
ro: Tipărește

en: Error printing note
ro: Eroare la tipărirea notiței

en: Page {0} of {1}
ro: Pagina {0} din {1}

en: Add a sketch
ro: Adaugă o schiță

en: User_name:
ro: _Nume utilizator:

en: _Folder Path (optional):
ro: Cale _dosar (opțional):

note: Text for label describing setup required for SSH sync addin to work
en: SSH synchronization requires an existing SSH key for this server and user, added to a running SSH daemon.
ro: Sincronizarea SSH necesită existența unei chei SSH pentru acest server și utilizator, adăugată serviciului SSH.

en: Server or username field is empty.
ro: Câmpurile nume utilizator și server nu sunt completate.

en: Timeout connecting to server. Please ensure that your SSH key has been added to a running SSH daemon.
ro: Timpul alocat conectării la server a expirat. Verificați dacă cheia SSH a fost adăugată la serviciul SSH.

en: Import from Sticky Notes
ro: Importare din Notițe lipicioase

en: No Sticky Notes found
ro: Nu a fost găsită nicio Notiță lipicioasă

en: No suitable Sticky Notes file was found at "{0}".
ro: Nu a fost găsit niciun fișier de Notițe lipicioase la „{0}”.

en: Sticky Notes import completed
ro: Importare Notițe lipicioase completă

en: <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Notes were successfully imported.
ro: <b>{0}</b> din <b>{1}</b> Notițe lipicioase au fost importate cu succes.

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Sticky Note:
ro: Notiță lipicioasă:

note: Note to translators: "All" here must match up with the "All" category translation in Tasque for this to work properly.  "All" is used here to allow Tasque to decide which default category will be used to create the new task.
en: All
ro: Toate

en: --- Tasque is not running ---
ro: --- Tasque nu rulează ---

en: _Underline
ro: S_ubliniat

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: URL, username, or password field is empty.
ro: Câmpul URL, nume utilizator sau parolă nu sunt completate.

en: There was an error connecting to the server.  This may be caused by using an incorrect user name and/or password.
ro: A apărut o eroare în timpul conectării la server. Aceasta poate fi cauzată de folosirea unui nume de utilizator sau parolă incorecte.

note: TODO: If the above fails (no keyring daemon), save all but password to GConf, and notify user. Save configuration into GConf Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_url", url ?? string.Empty); Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_username", username ?? string.Empty);
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
ro: Salvarea configurației în inelul de chei GNOME a eșuat cu următorul mesaj:

en: Tomboy Web
ro: Tomboy pe Internet

en: Connect to Server
ro: Conectare la server

en: Connected
ro: Conectat

note: Translators: The web service supporting Tomboy WebSync is not responding as expected
en: Server not responding. Try again later.
ro: Serverul nu răspunde. Încercați mai târziu.

en: Authorization Failed, Try Again
ro: Autorizarea a eșuat, reîncercați

note: Translators: Title of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Tomboy Web Authorization Successful
ro: Autorizare web Tomboy reușită

note: Translators: Body of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Please return to the Tomboy Preferences window and press Save to start synchronizing.
ro: Reîntoarceți-vă în fereastra de preferințe Tomboy și apăsați Salvează pentru a începe sincronizarea.

en: Connected. Press Save to start synchronizing
ro: Conectat. Apăsați pe Salvează pentru a începe sincronizarea

note: Translators: The user must take action in their web browser to continue the authorization process
en: Authorizing in browser (Press to reset connection)
ro: Se autorizează în navigator (Apăsați pentru a restabili conexiunea)

note: Translators: Sometimes a user's default browser is not set, so we recommend setting it and trying again
en: Set the default browser and try again
ro: Configurați navigatorul web implicit și încercați din nou

en: Search All Notes
ro: Caută în toate notițele

note: IShellLink new_notebook = CreateShellLink("New Notebook", topmboy_path, "--new-notebook", icons_path, (int)TomboyIcons.NewNotebook); if (new_notebook != null) object_collection.AddObject(new_notebook);
en: Create New Note
ro: Creează o notiță nouă

en: {0} (new)
ro: {0} (nouă)

en: Recent Notes
ro: Notițe recente

note: Translators: This is the name of "Window" menu in the Mac menubar
en: _Window
ro: _Fereastră

en: Preferences...
ro: Preferințe...

en: Create a new notebook
ro: Creează un carnețel nou

en: Type the name of the notebook you'd like to create.
ro: Introduceți numele carnețelului pe care doriți să îl creați.

en: N_otebook name:
ro: N_ume carnețel:

en: Name already taken
ro: Numele este deja folosit

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
ro: C_reează

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "{0}". TODO: Figure out how to make this note for trans
en: {0} Notebook Template
ro: Șablon carnețel {0}

en: All Notes
ro: Toate notițele

en: Unfiled Notes
ro: Notițe necompletate

en: Note_books
ro: _Carnețele

en: Create a new note in a notebook
ro: Creează notiță nouă într-un carnețel

en: New Note_book...
ro: _Carnețel nou...

en: _New Note
ro: Notiță _nouă

en: Create a new note in this notebook
ro: Creează notiță nouă în acest carnețel

en: _Open Template Note
ro: Deschide notița șabl_on

en: Open this notebook's template note
ro: Deschide notița șablon a acestui carnețel

en: Delete Note_book
ro: Șterge _carnețelul

en: Delete the selected notebook
ro: Șterge carnețelul selectat

en: Notebooks
ro: Carnețele

en: Really delete this notebook?
ro: Doriți să ștergeți acest carnețel?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
ro: Notițele din acest carnețel nu vor fi șterse, dar nu vor mai fi asociate acestui carnețel. Această acțiune nu poate fi refăcută.

en: No notebook
ro: Niciun carnețel

note: Translators should preserve the "{0}" in the following string.  After being formatted for a notebook named, "Meetings", for example, the resultant string would be: New "Meetings" Note
en: New "{0}" Note
ro: Notiță nouă în „{0}”

en: Place this note into a notebook
ro: Puneți notița într-un carnețel

en: Notebook
ro: Carnețel

en: _New notebook...
ro: Carnețel _nou...

en: Really delete this note?
ro: Doriți să ștergeți această notiță?

en: Really delete this {0} note? | Really delete these {0} notes?
ro[0]: Doriți să ștergeți această notiță?
ro[1]: Doriți să ștergeți aceste {0} notițe?
ro[2]: Doriți să ștergeți aceste {0} de notițe?

en: If you delete a note it is permanently lost.
ro: Dacă ștergeți o notiță, aceasta nu va mai putea fi recuperată.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on {0}. Error details can be found in {1}.
ro: S-a produs o eroare la salvarea notițelor. Verificați dacă aveți spațiu suficient pe disc și dacă aveți drepturi de scriere în {0}. Detaliile de eroare pot fi găsite în {1}.

en: Error saving note data.
ro: Eroare la salvarea datelor din notiță.

note: New Note Template Translators: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
ro: Șablon notiță nouă

note: Create migration notification note Translators: The title of the data migration note
en: Your Notes Have Moved!
ro: Notițele au fost mutate!

note: Translators: The contents (not including the title) of the data migration note. {0}, {1}, {2}, {3}, and {4} are replaced by directory paths and should not be changed
en: In the latest version of Tomboy, your note files have moved.  You have probably never cared where your notes are stored, and if you still don't care, please go ahead and <bold>delete this note</bold>.  :-)
    
    Your old note directory is still safe and sound at <link:url>{0}</link:url> . If you go back to an older version of Tomboy, it will look for notes there.
    
    But we've copied your notes and configuration info into new directories, which will be used from now on:
    
    <list><list-item dir="ltr">Notes can now be found at <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Configuration is at <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">You can install add-ins at <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Log files can be found at <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Ciao!
ro: În ultima versiune Tomboy, notițele au fost mutate. Cel mai probabil, până acum nu v-a păsat de locația notițelor dumneavoastră, și dacă tot nu vă interesează puteți oricând să <bold>ștergeți această notiță</bold>.  :-)
    
    Dosarul cu notițele vechi poate fi găsit la <link:url>{0}</link:url> . Dacă retrogradați Tomboy la o versiune mai veche, acesta este locul unde Tomboy va căuta notițele.
    
    Am copiat notițele vechi și informațiile de configurare în dosarele noi care vor fi folosite de acum încolo:
    
    <list><list-item dir="ltr">Notițele pot fi găsite la <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Configurațiile sunt la <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Puteți instala module la <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Fișierele-jurnal pot fi găsite la <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Ciao!

en: <note-content>Start Here
    
    <bold>Welcome to Tomboy!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Tomboy Notes menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
ro: <note-content>Începeți aici
    
    <bold>Bine ați venit la Tomboy!</bold>
    
    Folosiți notița „Începeți aici” pentru a începe să vă organizați ideile și gândurile.
    
    Puteți crea notițe noi pentru ideile dumneavoastră prin selectarea elementului „Creează o nouă notiță” din meniul Tomboy din Panoul GNOME. Notița va fi salvată automat.
    
    Apoi organizați notițele prin crearea de legături între notițele conexe!
    
    Am creat a notiță cu numele <link:internal>Folosirea legăturilor în Tomboy</link:internal>. Observați cum de fiecare dată când tastați <link:internal>Folosirea legăturilor în Tomboy</link:internal>, textul este subliniat automat? Faceți clic pe legătură pentru a deschide notița.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Tomboy
    
    Notes in Tomboy can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
ro: <note-content>Folosirea legăturilor în Tomboy
    
    Notițele din Tomboy pot fi legate între ele prin selectarea textului din notița curentă și făcând clic pe butonul <bold>Leagă</bold> din bara de unelte. Astfel veți crea o nouă notiță și veți sublinia textul din notița curentă.
    
    Modificare titlului unei notițe va actualiza legăturile din alte notițe. Acest lucru previne ruperea legăturilor când o notiță este redenumită.
    
    De asemenea, dacă scrieți numele unei alte notițe în notița curentă, va fi legat automat pentru dumneavoastră.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
ro: Începeți aici

en: Using Links in Tomboy
ro: Folosirea legăturilor în Tomboy

en: New Note {0}
ro: Notiță nouă {0}

note: Use a simple "Describe..." body and highlight it so it can be easily overwritten
en: Describe your new note here.
ro: Descrieți aici noua dumneavoastră notiță.

en: Rename Note Links?
ro: Redenumiți legăturile notițelor?

en: _Rename Links
ro: _Redenumește legăturile

en: _Don't Rename Links
ro: Nu re_denumi legăturile

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">{0}</span>" to "<span underline="single">{1}</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
ro: Redenumiți legăturile din alte notițe de la „<span underline="single">{0}</span>” la „<span underline="single">{1}</span>”?
    
    Dacă nu doriți să redenumiți legăturile, acestea nu vor mai fi în legătură.

en: Rename Links
ro: Redenumește legăturile

en: Note Title
ro: Titlu notiță

note: Translators: This button causes all notes in the list to be selected
en: Select All
ro: Selectează toate

note: Translators: This button causes all notes in the list to be unselected
en: Select None
ro: Nu selecta nimic

en: Ad_vanced
ro: A_vansat

en: Always show this _window
ro: Afișea_ză această fereastră întotdeauna

en: Never rename _links
ro: Nu redenumi niciodată _legăturile

en: Alwa_ys rename links
ro: Redenumește în_totdeauna legăturile

en: Find in This Note
ro: Caută în notița curentă

en: _Link to New Note
ro: _Legătură către o nouă notiță

en: _Find in This Note
ro: Cau_tă în notița curentă

en: Clos_e All Notes
ro: Închid_e toate notițele

en: Search
ro: Caută

en: Search your notes (Ctrl-Shift-F)
ro: Căutați în notițele dumneavoastră (Ctrl-Shift-F)

en: Link
ro: Leagă

en: Link selected text to a new note (Ctrl-L)
ro: Leagă textul selectat la o nouă notiță (Ctrl-L)

en: Set properties of text
ro: Configurează proprietățile textului

en: T_ools
ro: _Unelte

en: Use tools on this note
ro: Folosește uneltele în această notiță

en: Delete this note
ro: Șterge această notiță

en: Synchronize Notes
ro: Sincronizează notițele

en: _Find...
ro: Cau_tă...

en: Find _Next
ro: Caută _următorul

en: Find _Previous
ro: Caută _precedentul

en: Cannot create note
ro: Nu se poate crea notița

en: _Find:
ro: _Căutare:

en: _Previous
ro: _Precedentul

en: _Next
ro: Ur_mătorul

en: _Bold
ro: _Aldin

en: _Italic
ro: Curs_iv

en: _Strikeout
ro: _Tăiat

en: _Highlight
ro: _Evidențiază

en: Font Size
ro: Dimensiune font

en: Hu_ge
ro: _Gigant

en: _Large
ro: _Mare

en: S_mall
ro: M_ic

en: Increase Font Size
ro: Mărește dimensiunea fontului

en: Decrease Font Size
ro: Micșorează dimensiunea fontului

en: Bullets
ro: Buline

en: Editing
ro: Editare

en: Hotkeys
ro: Taste rapide

en: Synchronization
ro: Sincronizare

en: Add-ins
ro: Module

en: _Spell check while typing
ro: _Verificare ortografică în timpul scrierii

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
ro: Greșelile ortografice vor fi subliniate cu roșu, cu sugestii afișate în meniul contextual.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
ro: Evidențiază Cuvinte_Wiki

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
ro: Activați această opțiune pentru a evidenția cuvintele care arată <b>ÎnFelulAcesta</b>. Un clic pe cuvânt va crea o nouă notiță cu acel nume.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
ro: Activeză automat listele cu _bulină

en: Use custom _font
ro: Folosește _font personalizat

en: When renaming a linked note:
ro: La redenumirea unei notițe legate:

en: Ask me what to do
ro: Întreabă-mă cum să procedez

en: Never rename links
ro: Nu redenumi niciodată legăturile

en: Always rename links
ro: Redenumește legăturile întotdeauna

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
ro: Folosește noul șablon pentru a specifica textul ce trebuie folosit la crearea unei noi notițe.

en: Open New Note Template
ro: Deschide șablonul Notiță nouă

note: Hotkeys...
en: Listen for _Hotkeys
ro: Ascultă pentru _taste rapide

en: Hotkeys allow you to quickly access your notes from anywhere with a keypress. Example Hotkeys: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>
ro: Tastele rapide vă permit accesul rapid la notițele dumneavoastră prin apăsarea unei singure combinații de taste. Exemplu de taste rapide: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>

note: Show notes menu keybinding...
en: Show notes _menu
ro: Afișează _meniul notițe

note: Open Start Here keybinding...
en: Open "_Start Here"
ro: De_schide „Începeți aici”

note: Create new note keybinding...
en: Create _new note
ro: Creează notiță _nouă

note: Open Search All Notes window keybinding...
en: Open "Search _All Notes"
ro: Deschide „C_aută în toate notițele”

en: Ser_vice:
ro: Ser_viciu:

en: Not configurable
ro: Neconfigurabil

en: Automaticall_y Sync in Background Every
ro: S_incronizează automat în fundal la fiecare

note: Translators: See above comment for details on this string.
en: Minutes
ro: Minute

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
ro: _Avansat...

en: The following add-ins are installed
ro: Sunt instalate următoarele module

en: Get More Add-Ins...
ro: Adăugați module suplimentare...

en: _Enable
ro: Activ_ează

en: _Disable
ro: _Dezactivează

en: Not Implemented
ro: Nu a fost implementat

en: {0} Preferences
ro: Preferințe {0}

en: Choose Note Font
ro: Alege font pentru notiță

en: Other Synchronization Options
ro: Alte opțiuni de sincronizare

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
ro: Când este detectat un conflict între o notiță locală și o notiță de pe serverul de sincronizare:

en: Always ask me what to do.
ro: Întreabă-mă întotdeauna ce să fac.

en: Rename my local note.
ro: Redenumește notița locală.

en: Replace my local note with the server's update.
ro: Înlocuiește notița locală cu actualizarea de pe server.

en: WARNING: Are you sure?
ro: ATENȚIE: Sunteți sigur?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
ro: Nu se recomandă ștergerea configurărilor de sincronizare. Este posibil să trebuiască să sincronizați toate notițele la salvarea noilor configurări.

en: Resetting Synchronization Settings
ro: Se restabilesc configurările de sincronizare

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings
ro: Ați dezactivat serviciul de sincronizare configurat. Configurările de sincronizare vor fi șterse. Este posibil să trebuiască să sincronizați toate notițele la salvarea noilor configurări.

en: Success! You're connected!
ro: Succes! Sunteți conectat!

en: Tomboy is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
ro: Tomboy este pregătit pentru sincronizarea notițelor dumneavoastră. Doriți să le sincronizați acum?

en: Sorry, but something went wrong.  Please check your information and try again.  The {0} might be useful too.
ro: Din păcate ceva a mers prost. Verificați informațiile și încercați din nou. Probabil vă este util fișierul {0}.

en: Error connecting :(
ro: Eroare la conectare :(

en: Version:
ro: Versiune:

en: Author:
ro: Autor:

en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

en: Add-in Dependencies:
ro: Dependențele modulelor:

en: _Search:
ro: _Caută:

en: Note
ro: Notiță

en: Last Changed
ro: Ultima modificare

en: Matches
ro: Rezultate

en: {0} match | {0} matches
ro[0]: {0} potrivire
ro[1]: {0} potriviri
ro[2]: {0} de potriviri

en: Total: {0} note | Total: {0} notes
ro[0]: Total: {0} notiță
ro[1]: Total: {0} notițe
ro[2]: Total: {0} de notițe

en: Matches: {0} note | Matches: {0} notes
ro[0]: Potriviri: {0} notiță
ro[1]: Potriviri: {0} notițe
ro[2]: Potriviri: {0} de notițe

en: Notes
ro: Notițe

en: Cannot create new note
ro: Nu s-a putut crea o nouă notiță

en: Primary Development:
ro: Dezvoltare originală:

en: Contributors:
ro: Contribuitori:

en: Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    Copyright © 2004-2010 Others
ro: Drepturi de autor © 2004-2007 Alex Graveley
    Drepturi de autor © 2004-2010 Alți contribuitori

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
ro: Carnețel de notițe ușor de utilizat

en: Homepage
ro: Pagină web

en: Tomboy: A simple, easy to use desktop note-taking application.
    Copyright (C) 2004-2006 Alex Graveley <alex@beatniksoftware.com>
ro: Tomboy: Un carnețel de notițe simplu și usor de utilizat.
    Drepturi de autor (C) 2004-2006 Alex Graveley <alex@beatniksoftware.com>

en: Usage:
      --version			Print version information.
      --help			Print this usage message.
      --note-path [path]		Load/store note data in this directory.
      --search [text]		Open the search all notes window with the search text.
ro: Utilizare:
      --version			Afișează informații despre versiune.
      --help			Afișează acest mesaj de utilizare.
      --note-path [path]		Încarcă/stochează date despre notițe în acest dosar.
      --search [text]		Deschide fereastra de căutare în toate notițele cu texul de căutat.

en:   --new-note			Create and display a new note.
      --new-note [title]		Create and display a new note, with a title.
      --open-note [title/url]	Display the existing note matching title.
      --start-here			Display the 'Start Here' note.
      --highlight-search [text]	Search and highlight text in the opened note.
ro:   --new-note			Creează și afișează o notiță nouă.
      --new-note [titlu]		Creează și afișează o notiță nouă cu un titlu.
      --open-note [titlu/url]	Afișează notița existentă căutând după titlu.
      --start-here			Afișează notița „Începeți aici”.
      --highlight-search [text]	Caută și evidențiază textul din notița deschisă

en: Version {0}
ro: Versiune {0}

en:  (new)
ro:  (nou)

en: _About Tomboy
ro: _Despre Tomboy

en: The "Tomboy Notes Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
ro: „Manualul Notițe Tomboy” nu a putut fi găsit. Verificați dacă instalarea a fost finalizată cu succes.

en: Help not found
ro: Fișierele de ajutor nu au fost găsite

en: Cannot open location
ro: Locația nu poate fi deschisă

en: Today, {0}
ro: Astăzi, {0}

en: Today
ro: Astăzi

en: Yesterday, {0}
ro: Ieri, {0}

en: Yesterday
ro: Ieri

en: {0} day ago, {1} | {0} days ago, {1}
ro[0]: o zi în urmă, {1}
ro[1]: {0} zile în urmă, {1}
ro[2]: {0} de zile în urmă, {1}

en: {0} day ago | {0} days ago
ro[0]: acum o zi
ro[1]: acum {0} zile
ro[2]: acum {0} de zile

en: Tomorrow, {0}
ro: Mâine, {0}

en: Tomorrow
ro: Mâine

en: In {0} day, {1} | In {0} days, {1}
ro[0]: Într-o zi, {1}
ro[1]: În {0} zile, {1}
ro[2]: În {0} de zile, {1}

en: In {0} day | In {0} days
ro[0]: Într-o zi
ro[1]: În {0} zile
ro[2]: În {0} de zile

en: No Date
ro: Fără dată

en: (Untitled {0})
ro: (Fără titlu {0})

en: A note with the title <b>{0}</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
ro: O notiță cu titlul <b>{0}</b> există deja. Înainte de a continua, vă rugăm să alegeți un alt nume pentru această notiță.

en: Note title taken
ro: Titlu acceptat pentru notiță

en: _Copy Link Address
ro: _Copiază adresa de legătură

en: _Open Link
ro: Deschide _legătura

en: This synchronization addin is not supported on your computer. Please make sure you have FUSE and {0} correctly installed and configured
ro: Modulul de sincronizare nu este suportat de calculatorul dumneavoastră. Verificați dacă aveți instalat și configurat FUSE și {0}

en: Could not read testfile.
ro: Nu s-a putut citi fișier test.

en: Write test failed.
ro: Testul de scriere a eșuat.

en: Timeout connecting to server.
ro: Timpul alocat în conectarea la server a expirat.

en: Error connecting to server.
ro: Eroare de conectare la server.

en: FUSE could not be enabled.
ro: Nu se poate activa FUSE.

en: An error ocurred while connecting to the specified server:
ro: A apărut o eroare la conectarea la serverul specificat:

note: Expander containing TreeView
en: Details
ro: Detalii

en: Status
ro: Stare

en: Acquiring sync lock...
ro: Se obține blocajul de sincronizare...

en: Committing changes...
ro: Se aplică modificările...

en: Synchronizing Notes
ro: Sincronizare notițe

en: Synchronizing your notes...
ro: Se sincronizează notițele...

en: This may take a while, kick back and enjoy!
ro: Aceasta poate dura, faceți-vă comozi!

en: Connecting to the server...
ro: Se conectează la server...

en: Deleting notes off of the server...
ro: Se șterg notițele de pe server...

en: Downloading new/updated notes...
ro: Se descarcă notițe noi sau actualizate...

en: Server Locked
ro: Server blocat

en: Server is locked
ro: Serverul este blocat

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
ro: Un alt calculator de al dumneavoastră este în curs de sincronizare. Așteptați 2 minute și încercați din nou.

en: Preparing to download updates from server...
ro: Se pregătește descărcarea actualizărilor de pe server...

en: Preparing to upload updates to server...
ro: Se pregătește încărcarea actualizărilor pe server...

en: Uploading notes to server...
ro: Se încarcă notițele pe server...

en: Synchronization Failed
ro: Sincronizarea a eșuat

en: Failed to synchronize
ro: Sincronizare eșuată

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
ro: Nu s-au putut sincroniza notițele. Verificați detaliile de mai jos și încercați din nou.

en: Synchronization Complete
ro: Sincronizare completă

en: Synchronization is complete
ro: Sincronizarea este completă

en: {0} note updated. | {0} notes updated.
ro[0]: {0} notiță actualizată.
ro[1]: {0} notițe actualizate.
ro[2]: {0} de notițe actualizate.

en: Your notes are now up to date.
ro: Notițele sunt actualizate.

en: Synchronization Canceled
ro: Sincronizare anulată

en: Synchronization was canceled
ro: Sincronizarea a fost anulată

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
ro: Ați anulat sincronizarea. Puteți să închideți fereastra.

en: Synchronization Not Configured
ro: Sincronizare neconfigurată

en: Synchronization is not configured
ro: Sincronizarea nu este configurată

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
ro: Configurați sincronizarea din dialogul de preferințe.

en: Synchronization Service Error
ro: Eroare serviciu sincronizare

en: Service error
ro: Eroare serviciu

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
ro: Eroare în conectarea la serverul de sincronizare. Încercați din nou.

en: Deleted locally
ro: Șters local

en: Deleted from server
ro: Șters de pe server

en: Updated
ro: Actualizat

en: Added
ro: Adăugat

en: Uploaded changes to server
ro: Modificări încărcate pe server

en: Uploaded new note to server
ro: Notițe noi încărcate pe server

en: Note Conflict
ro: Conflict notiță

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
ro:  (vechi)

en: Rename local note:
ro: Redenumește notița locală:

en: Update links in referencing notes
ro: Actualizează legăturile în notițele referențiate

en: Overwrite local note
ro: Suprascrie notița locală

en: Always perform this action
ro: Fă întotdeauna această acțiune

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
ro: S-a detectat un conflict la notiță

en: The server version of "{0}" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
ro: Versiunea de pe server a „{0}” intră în conflict cu notița locală. Ce doriți să faceți cu notița locală?

en: _Tools
ro: Unel_te

en: Could not enable FUSE
ro: Nu se poate activa FUSE

en: The FUSE module could not be loaded. Please check that it is installed properly and try again.
ro: Modulul FUSE nu a putut fi încărcat. Verificați dacă este instalat corect și încercați din nou.

en: Enable FUSE?
ro: Activați FUSE?

note: TODO: This message isn't entirely accurate. We should fix it.
en: The synchronization you've chosen requires the FUSE module to be loaded.
    
    To avoid getting this prompt in the future, you should load FUSE at startup.  Add "modprobe fuse" to /etc/init.d/boot.local or "fuse" to /etc/modules.
ro: Sincronizarea aleasă necesită ca modulul FUSE să fie încărcat.
    
    Pentru a evita apariția acestui dialog, încărcați modulul FUSE la pornire. Adăugați „modprobe fuse” în /etc/init.d/boot.local sau „fuse” în /etc/modules.
