tomboy - en to sv translation catalogue (461 entries)

en: Tomboy Applet Factory
sv: Tomboy-panelprogramsfabrik

en: Tomboy Notes
sv: Tomboy-anteckningar

en: Simple and easy to use note-taking
sv: Enkelt och lättanvänt anteckningsblock

en: Accessories
sv: Tillbehör

en: S_ynchronize Notes
sv: S_ynkronisera anteckningar

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: Take notes, link ideas, and stay organized
sv: Skriv ner anteckningar, länka till idéer och håll dig organiserad

en: Note-taker
sv: Anteckningsverktyg

en: Enable spellchecking
sv: Aktivera stavningskontroll

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
sv: Om sant, så kommer felstavningar att understrykas med rött och förslag på korrekta stavningar visas i högerklicksmenyn.

en: Enable WikiWord highlighting
sv: Aktivera WikiOrd-färgmarkering

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
sv: Aktivera detta alternativ för att färgmarkera ord som SerUtSomDetta. Att klicka på ett sådant ord kommer att skapa en anteckning med det namnet.

en: Enable automatic bulleted lists.
sv: Aktivera automatiska punktlistor.

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
sv: Aktivera detta alternativ om du vill att punktlistor ska vara automatiska när du placerar ett - eller * i början av en rad.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon.
sv: Aktivera inklistring vid mittenklick på ikon.

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Tomboy icon to paste timestamped content into the Start Here note.
sv: Aktivera detta alternativ om du vill kunna klistra in tidsstämplat innehåll i Börja här-anteckningen genom att mittenklicka på Tomboy-ikonen.

en: Enable custom font
sv: Aktivera anpassat typsnitt

en: If true, the font name set in custom_font_face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
sv: Om sant, så kommer typsnittet satt i custom_font_face att användas för att visa anteckningar. Annars används skrivbordets standardtypsnitt.

en: Custom Font Face
sv: Anpassat typsnitt

en: If enable_custom_font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
sv: Om enable_custom_font är sant så kommer typsnittet som ställs in här att användas för att visa anteckningar.

en: Enable global keybindings
sv: Aktivera globala tangentmappningar

en: If true, the desktop-global keybindings set in /apps/tomboy/global_keybindings will be enabled, allowing for useful Tomboy actions to be available from any application.
sv: Om sant, så kommer de globala tangentbordsgenvägarna satta i /apps/tomboy/global_keybindings att aktiveras, och tillåta Tomboy-genvägar från vilket program som helst

en: Enable the Delete Note confirmation dialog
sv: Aktivera bekräftelsedialog för Ta bort anteckning

en: If disabled, the "Delete Note" confirmation dialog will be suppressed.
sv: Om inaktiverad kommer inte bekräftelsedialogen för "Ta bort anteckning" att visas.

en: Enable Tray Icon
sv: Aktivera lådikon

en: If true, Tomboy's tray icon will be displayed in the notification area. Disabling this may be useful when another application is providing the functionality of the tray icon.
sv: Om sant kommer Tomboys lådikon att visas i notifieringsytan. Inaktivera denna kan vara användbart när andra program tillhandahåller samma funktionalitet som lådikonen.

en: Start Here Note
sv: "Börja här"-anteckning

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Tomboy note menu and also accessible by hotkey.
sv: Antecknings-uri:n för anteckningen som ska anses vara "Börja här"-anteckningen, vilken alltid placeras i nederkant av Tomboy-anteckningsmenyn och även är åtkomlig med en snabbtangent.

en: Minimum number of notes to show in menu
sv: Minimal antal anteckningar att visa i menyn

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Tomboy note menu.
sv: Heltal som bestämmer minimalt antal anteckningar att visa i Tomboys anteckningsmeny.

en: List of pinned notes.
sv: Lista över nålade anteckningar.

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Tomboy note menu.
sv: Blankstegsseparerad lista över URI:er för anteckningar som alltid ska visas i Tomboys anteckningsmeny.

en: Maximum note title length to show in tray menu.
sv: Maximal längd på anteckningstitel att visa i lådmenyn.

en: Maximum characters of note title to show in the Tomboy tray or panel applet note menu.
sv: Maximalt antal tecken att visa av anteckningstiteln i Tomboys låda eller panelprogramsmeny.

en: Enable startup notes
sv: Aktivera anteckningar vid uppstart

en: If enabled, all notes that were open when Tomboy quit will automatically be reopened at startup.
sv: Om aktiverad kommer alla anteckningar som var öppnade när Tomboy avslutades att öppnas igen vid nästa uppstart.

en: Show applet menu
sv: Visa panelprogramsmenyn

en: The global keybinding for showing the Tomboy applet's menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Den globala tangentmappningen för att öppna Tomboys panelprogramsmeny. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1".  Läsaren är ganska öppen och tillåter stora och små bokstäver, såvälsom förkortningar såsom "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Ställer du in alternativet till specialsträngen "disabled" så blir det ingen tangentbordsbindning för denna handling.

en: Open Start Here
sv: Öppna "Börja här"

en: The global keybinding for opening the "Start Here" note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Den globala tangentmappningen för att öppna "Börja Här"-anteckningen. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1".  Läsaren är ganska öppen och tillåter stora och små bokstäver, såvälsom förkortningar såsom "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Ställer du in alternativet till specialsträngen "disabled" så blir det ingen tangentbordsbindning för denna handling.

en: Create a new Note
sv: Skapa en ny anteckning

en: The global keybinding for creating and displaying a new Note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Den globala tangentmappningen för att skapa och visa en ny anteckning. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Läsaren är ganska öppen och tillåter stora och små bokstäver, såvälsom förkortningar såsom "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Ställer du in alternativet till specialsträngen "disabled" så blir det ingen tangentbordsbindning för denna handling.

en: Open Search Dialog
sv: Öppna sökdialog

en: The global keybinding for opening the Note Search dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Den globala tangentmappningen för att öppna Sök-dialogen. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1".  Läsaren är ganska öppen och tillåter stora och små bokstäver, såvälsom förkortningar såsom "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Ställer du in alternativet till specialsträngen "disabled" så blir det ingen tangentbordsbindning för denna handling.

en: Open Recent Changes
sv: Öppna senaste ändringarna

en: The global keybinding for opening the Recent Changes dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Den globala tangentmappningen för att öppna "Senaste ändringar"-dialogen. Formatet ser ut som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1".  Läsaren är ganska öppen och tillåter stora och små bokstäver, såvälsom förkortningar såsom "&lt;Ctl&gt;" och "&lt;Ctrl&gt;". Ställer du in alternativet till specialsträngen "disabled" så blir det ingen tangentbordsbindning för denna handling.

en: Saved height of "Search All Notes" window
sv: Sparad höjd för "Sök i alla anteckningar"-fönstret

en: Determines pixel height of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
sv: Bestämmer bildpunktshöjd för "Sök i alla anteckningar"-fönstret; lagras när Tomboy avslutas.

en: Saved width of "Search All Notes" window
sv: Sparad bredd för "Sök i alla anteckningar"-fönstret

en: Determines pixel width of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
sv: Bestämmer bildpunktsbredd för "Sök i alla anteckningar"-fönstret; lagras när Tomboy avslutas.

en: Saved horizontal position of "Search All Notes" window
sv: Sparad horisontell position för "Sök i alla anteckningar"-fönstret

en: Determines X coordinate of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
sv: Bestämmer X-koordinaten för "Sök i alla anteckningar"-fönstret; lagras när Tomboy avslutas.

en: Saved vertical position of "Search All Notes" window
sv: Sparad vertikal position för "Sök i alla anteckningar"-fönstret

en: Determines Y coordinate of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
sv: Bestämmer Y-koordinaten för "Sök i alla anteckningar"-fönstret; lagras när Tomboy avslutas.

en: Last Directory used in HTML Export
sv: Senaste katalog som användes i HTML-export

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
sv: Senaste katalogen som en anteckning exporterades till med insticksmodulen "Exportera till HTML".

en: HTML Export Linked Notes
sv: HTML-exportera länkade anteckningar

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
sv: Senaste inställningen för kryssrutan "Exportera länkade anteckningar" i insticksmodulen "Exportera till HTML".

en: HTML Export All Linked Notes
sv: HTML-exportera alla länkade anteckningar

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
sv: Den senaste inställningen för kryssrutan "Inkludera alla andra länkade anteckningar" i insticksmodulen "Exportera till HTML". Den här inställningen används i kombination med inställningen för "HTML-exportera länkade anteckningar" och används för att ange huruvida alla anteckningar (rekursivt hittade) ska inkluderas vid en HTML-exportering.

en: Sticky Note Importer First Run
sv: Första importeringen från Klisterlappar

en: Indicates that the Sticky Note Importer plugin has not been run, so it should run automatically the next time Tomboy starts.
sv: Indikerar att importeringsinsticksmodulen för Klisterlappar inte har körts, så den bör starta automatiskt nästa gång Tomboy startas.

en: Synchronization Client ID
sv: Id för synkroniseringsklient

en: Unique identifier for this Tomboy client, used when communicating with a sychronization server.
sv: Unik identifierare för den den här Tomboy-klienten, används vid kommunikation med en synkroniseringsserver.

en: Synchronization Local Server Path
sv: Lokal serversökväg för synkronisering

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
sv: Sökväg till synkroniseringsservern när tilläggstjänsten för synkronisering av filsystem används.

en: Selected Synchronization Service Addin
sv: Valde tillägget synkroniseringstjänst

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
sv: Unik identifierare för den för närvarande konfigurerade tilläggstjänsten för synkronisering av anteckningar.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
sv: Tidsgräns för FUSE-montering (ms)

en: Time (in milliseconds) Tomboy should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
sv: Tid (i millisekunder) som Tomboy ska vänta på ett svar när FUSE används för att montera en synkroniseringsutdelning.

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
sv: Mapp för SSHFS-fjärrsynkronisering

en: Path on SSH server to Tomboy synchronization directory (optional).
sv: Sökväg på SSH-servern för Tomboys synkroniseringskatalog (valfritt).

en: SSHFS Synchronization Server URL
sv: Server-URL för SSHFS-synkronisering

en: URL of SSH server containing Tomboy synchronization directory.
sv: URL för SSH-servern som innehåller Tomboys synkroniseringskatalog.

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
sv: Användarnamn för SSHFS-fjärrsynkronisering

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
sv: Användarnamnet att använda vid anslutning till synkroniseringsservern via SSH.

en: SSHFS Synchronization Server Port
sv: Serverport för SSHFS-synkronisering

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH. Set to -1 or less if default SSH port settings should be used instead.
sv: Porten att använda vid anslutning till synkroniseringsservern via SSH. Ställ in till -1 eller mindre om standardinställningar för SSH-port ska användas istället.

en: Accept SSL Certificates
sv: Acceptera SSL-certifikat

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
sv: Använd wdfs-flaggan "-ac" för att acceptera SSL-certifikat utan att tillfråga användaren.

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
sv: Sparat beteende för synkroniseringskonflikter för anteckningar

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
sv: Heltalsvärde som indikerar om det finns en inställning för att alltid genomföra ett specifikt beteende när en konflikt har upptäckts, istället för att fråga användaren. Värdena mappas till en intern numrering. 0 indikerar att användaren önskar att bli tillfrågad när en konflikt uppstår, så att användaren kan hantera konflikten från fall till fall.

en: Automatic Background Synchronization Timeout
sv: Tidsgräns överstigen för automatisk bakgrundssynkronisering

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
sv: Heltalsvärde som indikerar hur ofta en bakgrundssynkronisering ska genomföras av dina anteckningar (när synkronisering är konfigurerad). Värden mindre än 1 indikerar att automatisk synkronisering är inaktiverat. Lägst möjliga positiva värde är 5. Värdet anges i minuter.

en: Link Updating Behavior on Note Rename
sv: Uppdateringsbeteende för länkar vid namnbyte av anteckningar

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
sv: Heltalsvärde som indikerar om det finns en inställning för att alltid genomföra ett specifikt beteende när en anteckning byter namn, istället för att fråga användaren. Värdena mappas till en intern numrering. 0 indikerar att användaren önskar att bli tillfrågad när en anteckning kan påverka länkar som finns i andra anteckningar. 1 indikerar att länkar bör automatiskt tas bort. 2 indikerar att länktexten ska uppdateras till det nya anteckningsnamnet så att den fortfarande länkar till anteckningen med det nya namnet.

en: Timestamp format
sv: Format för tidsstämpel

en: The date format that is used for the timestamp.
sv: Datumformatet som används för tidsstämpeln.

en: Enable closing notes with escape.
sv: Aktivera stängning av anteckningar med escape-tangenten.

en: If enabled, an opened note can be closed by hitting the escape key.
sv: Om aktiverad kan en öppnad anteckning stängas genom att trycka på escape-tangenten.

en: The handler for "note://" URLs
sv: Hanteraren för "note://"-url:er

en: Set to TRUE to activate
sv: Ställ in till TRUE för att aktivera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _New
sv: _Ny

en: Create a new note
sv: Skapa en ny anteckning

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: Open the selected note
sv: Öppna den valda anteckningen

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete the selected note
sv: Ta bort den valda anteckningen

en: _Close
sv: S_täng

en: Close this window
sv: Stäng det här fönstret

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Quit Tomboy
sv: Avsluta Tomboy

en: _Edit
sv: R_edigera

en: Tomboy Preferences
sv: Inställningar för Tomboy

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Tomboy Help
sv: Hjälp för Tomboy

en: About Tomboy
sv: Om Tomboy

en: TrayIcon
sv: Lådikon

en: Create _New Note
sv: Skapa _ny anteckning

en: _Search All Notes
sv: _Sök i alla anteckningar

en: Open the Search All Notes window
sv: Öppna "Sök i alla anteckningar"-fönstret

en: Start synchronizing notes
sv: Starta synkronisering av anteckningar

note: Addin's tab caption
en: Advanced
sv: Avancerat

note: Menu Note Count option
en: Minimum number of notes to show in Recent list (maximum 18)
sv: Minsta antal anteckningar att visa i Tidigare-listan (högst 18)

en: What links here?
sv: Vad länkar hit?

note: This is a disabled placeholder item for an empty menu
en: (none)
sv: (ingen)

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
sv: Du kan använda en valfri bugzilla helt enkelt genom att dra länkar till anteckningar.  Om du vill ha en speciell ikon för vissa värddatorer kan du lägga till dem här.

en: Host Name
sv: Värdnamn

en: Icon
sv: Ikon

en: Select an icon...
sv: Välj en ikon...

note: Extra Widget
en: _Host name:
sv: _Värdnamn:

en: No host name specified
sv: Inget värdnamn angavs

en: You must specify the Bugzilla host name to use with this icon.
sv: Du måste ange värdnamnet för den Bugzilla som ska användas med den här ikonen.

en: Error saving icon
sv: Fel vid sparandet av ikon

en: Could not save the icon file.
sv: Kunde inte spara ikonfilen.

en: Really remove this icon?
sv: Verkligen ta bort den här ikonen?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
sv: Om du tar bort en ikon försvinner den för alltid.

en: Cannot open email
sv: Kan inte öppna e-post

en: Destination for HTML Export
sv: Mål för HTML-export

en: Export linked notes
sv: Exportera länkade anteckningar

en: Include all other linked notes
sv: Inkludera alla andra länkade anteckningar

en: Export to HTML
sv: Exportera till HTML

en: Your note was exported to "{0}".
sv: Din anteckning exporterades till "{0}".

en: Note exported successfully
sv: Anteckningen exporterades

en: Access denied.
sv: Åtkomst nekas.

en: Folder does not exist.
sv: Mappen finns inte.

en: Could not save the file "{0}"
sv: Kunde inte spara filen "{0}"

en: _Folder Path:
sv: _Mappsökväg:

en: Select Synchronization Folder...
sv: Välj synkroniseringsmapp...

en: Folder path field is empty.
sv: Fältet för mappsökväg är tomt.

en: Specified folder path does not exist, and Tomboy was unable to create it.
sv: Angiven mappsökväg finns inte och Tomboy kunde inte skapa den.

en: Local Folder
sv: Lokal mapp

en: Fixed Wid_th
sv: Fast b_redd

en: Cannot contact '{0}'
sv: Kan inte kontakta "{0}"

en: Error running gaim-remote: {0}
sv: Fel vid körning av gaim-remote: {0}

en: Insert Timestamp
sv: Infoga tidsstämpel

note: initial newline
en: dddd, MMMM d, h:mm tt
sv: dddd, MMMM d, H:mm

en: Choose one of the predefined formats or use your own.
sv: Välj ett av de fördefinierade formaten eller använd ditt egna format.

en: Use _Selected Format
sv: Använd _valt format

en: _Use Custom Format
sv: Använd anpassat t_ypsnitt

en: Today: Template
sv: Idag: Mall

en: Today:
sv: Idag:

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: dddd, MMMM d yyyy
sv: dddd, d MMMM yyyy

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Appointments
sv: Möten

en: Change the <b>Today: Template</b> note to customize the text that new Today notes have.
sv: Ändra anteckningen <b>Idag: Mall</b> för att anpassa texten som nya Idag-anteckningar använder.

en: _Open Today: Template
sv: _Öppna Idag: Mall

en: Print
sv: Skriv ut

en: Error printing note
sv: Fel vid utskrift av anteckning

en: Page {0} of {1}
sv: Sida {0} av {1}

note: Translators: Explanation of the date and time format specifications can be found here: * http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx
en: dddd MM/dd/yyyy, hh:mm:ss tt
sv: dddd yyyy-MM-dd, hh.mm.ss

note: Adding menu item when note is opened and window created
en: Remove broken links
sv: Ta bort trasiga länkar

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Remove broken links
sv: _Ta bort trasiga länkar

en: Add a sketch
sv: Lägg till en skiss

en: User_name:
sv: Användar_namn:

en: _Folder Path (optional):
sv: _Mappsökväg (valfritt):

note: Text for label describing setup required for SSH sync addin to work
en: SSH synchronization requires an existing SSH key for this server and user, added to a running SSH daemon.
sv: SSH-synkronisering kräver en befintlig SSH-nyckel för den här servern samt en användare, tillagd till en körande SSH-demon.

en: Server or username field is empty.
sv: Fältet för server eller användarnamn är tomt.

en: Timeout connecting to server. Please ensure that your SSH key has been added to a running SSH daemon.
sv: "Tidsgränsen överstegs vid anslutning till server. Försäkra dig om att din SSH-nyckel har lagts till i en körande SSH-demon.

en: Import from Sticky Notes
sv: Importera från Klisterlappar

en: No Sticky Notes found
sv: Inga klisterlappar hittades

en: No suitable Sticky Notes file was found at "{0}".
sv: Ingen lämplig Klisterlappar-fil hittades i "{0}".

en: Sticky Notes import completed
sv: Importeringen från Klisterlappar är färdig

en: <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Note was successfully imported. | <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Notes were successfully imported.
sv[0]: <b>{0}</b> av <b>{1}</b> klisterlapp importerades.
sv[1]: <b>{0}</b> av <b>{1}</b> klisterlappar importerades.

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Sticky Note:
sv: Klisterlapp:

note: Note to translators: "All" here must match up with the "All" category translation in Tasque for this to work properly.  "All" is used here to allow Tasque to decide which default category will be used to create the new task.
en: All
sv: Alla

en: --- Tasque is not running ---
sv: --- Tasque är inte igång ---

en: _Underline
sv: _Understryk

en: _URL:
sv: _Url:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: URL, username, or password field is empty.
sv: Fältet för url, användarnamn eller lösenord är tomt.

en: There was an error connecting to the server.  This may be caused by using an incorrect user name and/or password.
sv: Det inträffade ett fel vid anslutning till servern.  Det kan ha orsakats av ett felaktigt användarnamn och/eller lösenord.

note: TODO: If the above fails (no keyring daemon), save all but password to GConf, and notify user. Save configuration into GConf Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_url", url ?? string.Empty); Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_username", username ?? string.Empty);
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
sv: Sparning av konfiguration till GNOME-nyckelringen misslyckades med följande meddelande:

en: Connect to Server
sv: Anslut till server

en: Connected
sv: Ansluten

note: Translators: The web service supporting Tomboy WebSync is not responding as expected
en: Server not responding. Try again later.
sv: Servern svarar inte. Försök igen senare.

en: Authorization Failed, Try Again
sv: Auktorisering misslyckades. Försök igen

note: Translators: Title of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Tomboy Web Authorization Successful
sv: Tomboy - Webbauktorisering lyckades

note: Translators: Body of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Please return to the Tomboy Preferences window and press Save to start synchronizing.
sv: Återgå till Tomboys inställningsfönster och tryck på Spara för att påbörja synkroniseringen.

en: Connected. Press Save to start synchronizing
sv: Ansluten. Tryck på Spara för att påbörja synkroniseringen

note: Translators: The user must take action in their web browser to continue the authorization process
en: Authorizing in browser (Press to reset connection)
sv: Auktorisering i webbläsare (Tryck för att nollställa anslutningen)

note: Translators: Sometimes a user's default browser is not set, so we recommend setting it and trying again
en: Set the default browser and try again
sv: Ställ in standardwebbläsare och försök igen

en: Tomboy Web
sv: Tomboys webbsida

en: Export All Notes to {0}
sv: Exportera alla anteckningar till {0}

en: Start exporting notes to {0}
sv: Starta export av anteckningar till {0}

en: Export selected notebook to {0}
sv: Exportera markerat anteckningsblock till {0}

en: Start exporting notebook to {0}
sv: Starta export av anteckningsblock till {0}

en: Export
sv: Exportera

en: Export your notes.
sv: Exportera dina anteckningar.

en: Export All Notes To {0}
sv: Exportera alla anteckningar till {0}

en: Export Selected Notebook To {0}
sv: Exportera markerat anteckningsblock till {0}

en: Could not export, access denied.
sv: Kunde inte exportera. Åtkomst nekas.

en: Could not export, folder does not exist.
sv: Kunde inte exportera. Mappen finns inte.

en: Could not export, error with the path. (No ending "?)
sv: Kunde inte exportera, fel med sökvägen. (Inget avslutande "?)

en: Could not export: {0}
sv: Kunde inte exportera: {0}

en: All Notes {0} Export
sv: Alla anteckningar {0} exportera

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unfiled Notes
sv: Ej arkiverade anteckningar

en: Your notes were exported to "{0}".
sv: Dina anteckningar exporterades till "{0}".

en: Notes exported successfully
sv: Anteckningarna exporterades

en: Could not save the files in "{0}"
sv: Kunde inte spara filerna i "{0}"

note: Translators: {0} is the export type, e.g. HTML
en: Create destination folder for {0} export
sv: Skapa målmapp för {0}-export

en: Search All Notes
sv: Sök i alla anteckningar

note: IShellLink new_notebook = CreateShellLink("New Notebook", topmboy_path, "--new-notebook", icons_path, (int)TomboyIcons.NewNotebook); if (new_notebook != null) object_collection.AddObject(new_notebook);
en: Create New Note
sv: Skapa ny anteckning

en: {0} (new)
sv: {0} (ny)

en: Recent Notes
sv: Senaste anteckningar

note: Translators: This is the name of "Window" menu in the Mac menubar
en: _Window
sv: _Fönster

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Create a new notebook
sv: Skapa ett nytt anteckningsblock

en: Type the name of the notebook you'd like to create.
sv: Ange namnet på anteckningsblocket du vill skapa.

en: N_otebook name:
sv: Namn _på anteckningsblock:

en: Name already taken
sv: Namnet används redan

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
sv: S_kapa

en: Note_books
sv: Antecknings_block

en: Create a new note in a notebook
sv: Skapa en ny anteckning i ett anteckningsblock

en: New Note_book...
sv: Nytt antecknings_block...

en: _New Note
sv: _Ny anteckning

en: Create a new note in this notebook
sv: Skapa en ny anteckning i detta anteckningsblock

en: _Open Template Note
sv: _Öppna anteckningsmall

en: Open this notebook's template note
sv: Öppna anteckningsmallen för detta anteckningsblock

en: Delete Note_book
sv: Ta bort antecknings_block

en: Delete the selected notebook
sv: Ta bort det valda anteckningsblocket

en: Notebooks
sv: Anteckningsblock

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "{0}". TODO: Figure out how to make this note for trans
en: {0} Notebook Template
sv: Anteckningsmall för {0}

en: New Note
sv: Ny anteckning

en: All Notes
sv: Alla anteckningar

en: Really delete this notebook?
sv: Verkligen ta bort detta anteckningsblock?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
sv: Anteckningarna som tillhör detta anteckningsblock kommer inte att tas bort men de kommer inte längre att vara associerade med detta anteckningsblock.  Denna åtgärd kan inte ångras.

en: No notebook
sv: Inget anteckningsblock

note: Translators should preserve the "{0}" in the following string.  After being formatted for a notebook named, "Meetings", for example, the resultant string would be: New "Meetings" Note
en: New "{0}" Note
sv: Ny anteckning för "{0}"

en: Place this note into a notebook
sv: Placera denna anteckning i ett anteckningsblock

en: Notebook
sv: Anteckningsblock

en: _New notebook...
sv: _Nytt anteckningsblock...

en: New Note {0}
sv: Ny anteckning {0}

en: Really delete "{0}"?
sv: Verkligen ta bort "{0}"?

en: Really delete this {0} note? | Really delete these {0} notes?
sv[0]: Verkligen ta bort {0} anteckning?
sv[1]: Verkligen ta bort dessa {0} anteckningar?

en: If you delete a note it is permanently lost.
sv: Om du tar bort en anteckning försvinner den för alltid.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on {0}. Error details can be found in {1}.
sv: Ett fel inträffade när dina anteckningar sparades. Kontrollera att du har tillräckligt mycket diskutrymme och att du har de lämpliga rättigheterna på {0}. Mer information kan hittas i {1}.

en: Error saving note data.
sv: Fel vid sparande av anteckningsdata.

note: New Note Template Translators: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
sv: Ny anteckningsmall

note: Create migration notification note Translators: The title of the data migration note
en: Your Notes Have Moved!
sv: Dina anteckningar har flyttats!

note: Translators: The contents (not including the title) of the data migration note. {0}, {1}, {2}, {3}, and {4} are replaced by directory paths and should not be changed
en: In the latest version of Tomboy, your note files have moved.  You have probably never cared where your notes are stored, and if you still don't care, please go ahead and <bold>delete this note</bold>.  :-)
    
    Your old note directory is still safe and sound at <link:url>{0}</link:url> . If you go back to an older version of Tomboy, it will look for notes there.
    
    But we've copied your notes and configuration info into new directories, which will be used from now on:
    
    <list><list-item dir="ltr">Notes can now be found at <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Configuration is at <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">You can install add-ins at <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Log files can be found at <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Ciao!
sv: I senaste versionen av Tomboy så har dina anteckningsfiler flyttats.  Du har antagligen aldrig varit intresserad av var dina anteckningar lagrats, och om du fortfarande inte är intresserad, så kan du <bold>ta bort denna anteckning</bold>.  :-)
    
    Din gamla anteckningskatalog är fortfarande kvar i <link:url>{0}</link:url> . Om du går tillbaka till en äldre version av Tomboy så kommer det att leta efter anteckningar här.
    
    Men vi har kopierat dina anteckningar och konfiguration till nya kataloger som kommer att användas från och med nu:
    
    <list><list-item dir="ltr">Anteckningar kan nu hittas i <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Konfigurationen finns i <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Du kan installera tillägg i <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Loggfiler kan hittas i <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Tjo!

en: <note-content>Start Here
    
    <bold>Welcome to Tomboy!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Tomboy Notes menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
sv: <note-content>Börja här
    
    <bold>Välkommen till Tomboy!</bold>
    
    Använd anteckningen "Börja här" för att börja organisera dina idéer och tankar.
    
    Du kan skapa nya anteckningar som innehåller dina idéer genom att välja "Skapa ny anteckning" från menyn Tomboy-anteckningar i din GNOME-panel. Din anteckning kommer att sparas automatiskt.
    
    Organisera sedan anteckningarna som du skapar genom att länka relaterade anteckningar och idéer till varandra!
    
    Vi har skapat en anteckning kallad <link:internal>Användning av länkar i Tomboy</link:internal>.  Observera att varje gång vi skriver <link:internal>Användning av länkar i Tomboy</link:internal> så blir den automatiskt understruken?  Klicka på länken för att öppna anteckningen.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Tomboy
    
    Notes in Tomboy can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
sv: <note-content>Användning av länkar i Tomboy
    
    Anteckningar i Tomboy kan länkas samman genom att markera text i den aktuella anteckningen och sedan klicka på knappen <bold>Länka</bold> ovanför i verktygsraden.  Det innebär att en ny anteckning skapas samt att anteckningens titel kommer att understrykas i den aktuella anteckningen.
    
    Ändring av titeln för en anteckning kommer även att uppdatera de länkar som finns i andra anteckningar.  Det här förhindrar att länkarna pekar fel när en anteckning byter namn.
    
    Om du skriver in namnet på en annan anteckning i din aktuella anteckning, kommer den automatiskt att länkas åt dig.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
sv: Börja här

en: Using Links in Tomboy
sv: Användning av länkar i Tomboy

note: Use a simple "Describe..." body and highlight it so it can be easily overwritten
en: Describe your new note here.
sv: Beskriv din nya anteckning här.

en: Rename Note Links?
sv: Byt namn på anteckningslänkar?

en: _Rename Links
sv: _Byt namn på länkar

en: _Don't Rename Links
sv: By_t inte namn på länkar

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">{0}</span>" to "<span underline="single">{1}</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
sv: Byt namn på länkar i andra anteckningar från "<span underline="single">{0}</span>" till "<span underline="single">{1}</span>"?
    
    Om du inte byter namn på länkar så kommer de inte längre att länka till någonting.

en: Rename Links
sv: Byt namn på länkar

en: Note Title
sv: Anteckningstitel

note: Translators: This button causes all notes in the list to be selected
en: Select All
sv: Markera allt

note: Translators: This button causes all notes in the list to be unselected
en: Select None
sv: Markera inget

en: Ad_vanced
sv: A_vancerat

en: Always show this _window
sv: Visa alltid detta fönste_r

en: Never rename _links
sv: Byt al_drig namn på länkar

en: Alwa_ys rename links
sv: Byt a_lltid namn på länkar

en: Find in This Note
sv: Sök i den här anteckningen

en: _Link to New Note
sv: _Länka till ny anteckning

en: _Find in This Note
sv: _Sök i den här anteckningen

en: Clos_e All Notes
sv: S_täng alla anteckningar

en: Search
sv: Sök

note: TODO: If we ever add a way to customize internal keybindings, this will need to change
en: Search your notes
sv: Sök i dina anteckningar

en: Link
sv: Länka

en: Link selected text to a new note
sv: Länka markerad text till en ny anteckning

en: Set properties of text
sv: Ställ in textegenskaper

en: T_ools
sv: _Verktyg

en: Use tools on this note
sv: Använd verktyg på denna anteckning.

en: Delete this note
sv: Ta bort denna anteckning

en: Synchronize Notes
sv: Synkronisera anteckningar

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
sv: Denna anteckning är en mallanteckning. Den bestämmer standardinnehållet för vanliga anteckningar och kommer inte att visas i anteckningsmenyn eller sökfönster.

en: Convert to regular note
sv: Konvertera till vanlig anteckning

en: Save Si_ze
sv: Spara st_orlek

en: Save Se_lection
sv: Spara ma_rkering

en: Save _Title
sv: Spara _titel

en: _Find...
sv: _Sök...

en: Find _Next
sv: Sök _nästa

en: Find _Previous
sv: Sök _föregående

en: Cannot create note
sv: Kan inte skapa anteckning

en: _Find:
sv: _Sök:

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Bold
sv: _Fet

en: _Italic
sv: _Kursiv

en: _Strikeout
sv: _Genomstruken

en: _Highlight
sv: _Markera

en: Font Size
sv: Typsnittsstorlek

en: Hu_ge
sv: _Enorm

en: _Large
sv: _Stor

en: S_mall
sv: _Liten

en: Increase Font Size
sv: Öka typsnittsstorlek

en: Decrease Font Size
sv: Minska typsnittsstorlek

en: Bullets
sv: Punkter

en: Editing
sv: Redigering

en: Hotkeys
sv: Snabbtangenter

en: Synchronization
sv: Synkronisering

en: Add-ins
sv: Tillägg

en: _Spell check while typing
sv: _Stavningskontroll när text skrivs in

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
sv: Felstavningar kommer att strykas under i rött, och korrekta stavningsförslag visas i sammanhangsmenyn.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
sv: Färgmarkera _WikiOrd

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
sv: Aktivera detta alternativ för att färgmarkera ord <b>SomSerUtSomDetta</b>. Att klicka på ett sådant kommer att skapa en anteckning med dess namn.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
sv: Aktivera a_utomatiska punktlistor

en: Use custom _font
sv: Använd anpassat _typsnitt

en: When renaming a linked note:
sv: När en länkad anteckning byter namn:

en: Ask me what to do
sv: Fråga mig vad som ska göras

en: Never rename links
sv: Byt aldrig namn på länkar

en: Always rename links
sv: Byt alltid namn på länkar

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
sv: Använd den nya anteckningsmallen för att ange texten som ska användas när en ny anteckning skapas.

en: Open New Note Template
sv: Öppna ny anteckningsmall

note: Hotkeys...
en: Listen for _Hotkeys
sv: Lyssna efter _snabbtangenter

en: Hotkeys allow you to quickly access your notes from anywhere with a keypress. Example Hotkeys: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>
sv: Snabbtangenter låter dig snabbt få tillgång till dina anteckningar varifrån som helst. Exempel på snabbtangenter: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>

note: Show notes menu keybinding...
en: Show notes _menu
sv: Visa antecknings_meny

note: Open Start Here keybinding...
en: Open "_Start Here"
sv: Öppna "_Börja här"

note: Create new note keybinding...
en: Create _new note
sv: Skapa _ny anteckning

note: Open Search All Notes window keybinding...
en: Open "Search _All Notes"
sv: Öppna "Sök i _alla anteckningar"

en: Ser_vice:
sv: T_jänst:

en: Not configurable
sv: Inte konfigurerbar

en: Automaticall_y Sync in Background Every
sv: Synkronisera a_utomatiskt i bakgrunden var

note: Translators: See above comment for details on this string.
en: Minutes
sv: Minuter

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
sv: _Avancerat...

en: The following add-ins are installed
sv: Följande tillägg är installerade

en: Get More Add-Ins...
sv: Hämta fler tillägg...

en: _Enable
sv: _Aktivera

en: _Disable
sv: _Inaktivera

en: Not Implemented
sv: Inte implementerad

en: {0} Preferences
sv: Inställningar för {0}

en: Choose Note Font
sv: Välj anteckningstypsnitt

en: Other Synchronization Options
sv: Andra synkroniseringsalternativ

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
sv: När en konflikt upptäcks mellan en lokal anteckning och en anteckning på den konfigurerade synkroniseringsservern:

en: Always ask me what to do.
sv: Fråga mig alltid vad som ska göras.

en: Rename my local note.
sv: Byt namn på min lokala anteckning.

en: Replace my local note with the server's update.
sv: Ersätt min lokal anteckning med serverns uppdatering.

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
sv: Tömning av dina synkroniseringsinställningar rekommenderas inte. Du kan tvingas att synkronisera alla dina anteckningar igen när du sparar nya inställningar.

en: Resetting Synchronization Settings
sv: Återställer synkroniseringsinställningar

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
sv: Du har inaktiverat den konfigurerade synkroniseringstjänsten.  Dina synkroniseringsinställningar kommer nu att tömmas. Du kanske måste synkronisera alla dina anteckningar igen när du sparar nya inställningar.

en: Connection successful
sv: Anslutningen lyckades

en: Tomboy is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
sv: Tomboy är redo att synkronisera dina anteckningar. Vill du synkronisera dem nu?

en: Please check your information and try again.  The log file {0} may contain more information about the error.
sv: Kontrollera din information och försök igen.  Loggfilen {0} kan innehålla mer information om felet.

en: Error connecting
sv: Fel vid anslutning

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Add-in Dependencies:
sv: Tilläggsberoenden:

en: _Search:
sv: _Sök:

en: Note
sv: Anteckning

en: Last Changed
sv: Senast ändrad

en: Matches
sv: Träffar

en: Title match
sv: Titelmatchning

en: {0} match | {0} matches
sv[0]: {0} träff
sv[1]: {0} träffar

en: Total: {0} note | Total: {0} notes
sv[0]: Totalt: {0} anteckning
sv[1]: Totalt: {0} anteckningar

en: Matches: {0} note | Matches: {0} notes
sv[0]: Sökträffar: {0} anteckning
sv[1]: Sökträffar: {0} anteckningar

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
sv: Inga sökresultat hittades i det markerade anteckningsblocket.
    Klicka här för att söka igenom alla anteckningar.

en: Click here to search across all notebooks
sv: Klicka här för att söka igenom alla anteckningsblock

en: Notes
sv: Anteckningar

en: This synchronization addin is not supported on your computer. Please make sure you have FUSE and {0} correctly installed and configured
sv: Det här synkroniseringstillägget stöds inte på din dator. Försäkra dig om att du har FUSE och {0} korrekt installerade och konfigurerade

en: Could not read testfile.
sv: Kunde inte läsa testfilen.

en: Write test failed.
sv: Skrivtestet misslyckades.

en: Timeout connecting to server.
sv: Tidsgränsen överstegs vid anslutning till server.

en: Error connecting to server.
sv: Fel vid anslutning till servern.

en: FUSE could not be enabled.
sv: FUSE kunde inte aktiveras.

en: An error ocurred while connecting to the specified server:
sv: Ett fel inträffade vid anslutning till den angivna servern:

note: Expander containing TreeView
en: Details
sv: Detaljer

en: Acquiring sync lock...
sv: Tar över synkroniseringslås...

en: Committing changes...
sv: Verkställer ändringar...

en: Synchronizing Notes
sv: Synkroniserar anteckningar

en: Synchronizing your notes...
sv: Synkroniserar dina anteckningar...

en: This may take a while, kick back and enjoy!
sv: Det här kan ta en stund, luta dig tillbaka och njut!

en: Connecting to the server...
sv: Ansluter till servern...

en: Deleting notes off of the server...
sv: Tar bort anteckningar från servern...

en: Downloading new/updated notes...
sv: Hämtar nya/uppdaterade anteckningar...

en: Server Locked
sv: Servern är låst

en: Server is locked
sv: Servern är låst

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
sv: En av dina andra datorer synkroniserar för tillfället.  Vänta 2 minuter och försök igen.

en: Preparing to download updates from server...
sv: Förbereder att hämta uppdateringar från servern...

en: Preparing to upload updates to server...
sv: Förbereder för att skicka upp uppdateringar till servern...

en: Uploading notes to server...
sv: Skickar upp anteckningar till servern...

en: Synchronization Failed
sv: Synkroniseringen misslyckades

en: Failed to synchronize
sv: Misslyckades med att synkronisera

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
sv: Kunde inte synkronisera anteckningar.  Kontrollera detaljerna nedan och försök igen.

en: Synchronization Complete
sv: Synkroniseringen är färdig

en: Synchronization is complete
sv: Synkroniseringen är färdig

en: {0} note updated. | {0} notes updated.
sv[0]: {0} anteckning uppdaterad.
sv[1]: {0} anteckningar uppdaterade.

en: Your notes are now up to date.
sv: Dina anteckningar är nu uppdaterade.

en: Synchronization Canceled
sv: Synkroniseringen avbröts

en: Synchronization was canceled
sv: Synkroniseringen har avbrutits

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
sv: Du avbröt synkroniseringen.  Du kan stänga fönstret nu.

en: Synchronization Not Configured
sv: Synkronisering är inte konfigurerad

en: Synchronization is not configured
sv: Synkronisering är inte konfigurerad

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
sv: Konfigurera synkronisering i inställningsdialogrutan.

en: Synchronization Service Error
sv: Fel i synkroniseringstjänsten

en: Service error
sv: Fel i tjänst

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
sv: Fel vid anslutning till synkroniseringstjänsten.  Försök igen.

en: Deleted locally
sv: Tar bort lokalt

en: Deleted from server
sv: Borttagen från servern

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Added
sv: Tillagd

en: Uploaded changes to server
sv: Skickade upp ändringar till servern

en: Uploaded new note to server
sv: Skickade upp ny anteckning till servern

en: Note Conflict
sv: Anteckningskonflikt

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
sv:  (gammal)

en: Rename local note:
sv: Byt namn på lokal anteckning:

en: Update links in referencing notes
sv: Uppdatera länkar i refererande anteckningar

en: Overwrite local note
sv: Skriv över lokal anteckning

en: Always perform this action
sv: Genomför alltid den här åtgärden

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
sv: Anteckningskonflikt upptäcktes

en: The server version of "{0}" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
sv: Serverversionen av "{0}" står i konflikt med din lokala anteckning.  Vad vill du göra med din lokala anteckning?

en: Could not enable FUSE
sv: Kunde inte aktivera FUSE

en: The FUSE module could not be loaded. Please check that it is installed properly and try again.
sv: FUSE-modulen kunde inte läsas in. Kontrollera att den är korrekt installerad och försök igen.

en: Enable FUSE?
sv: Aktivera FUSE?

note: TODO: This message isn't entirely accurate. We should fix it.
en: The synchronization you've chosen requires the FUSE module to be loaded.
    
    To avoid getting this prompt in the future, you should load FUSE at startup.  Add "modprobe fuse" to /etc/init.d/boot.local or "fuse" to /etc/modules.
sv: Synkroniseringen som du har valt kräver att FUSE-modulen läses in.
    
    För att undvika att få den här prompten i framtiden bör du läsa in FUSE vid uppstart.  Lägg till "modprobe fuse" till /etc/init.d/boot.local eller "fuse" till /etc/modules.

en: Cannot create new note
sv: Kan inte skapa ny anteckning

en: Primary Development:
sv: Primär utveckling:

en: Contributors:
sv: Bidragsgivare:

en: Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    Copyright © 2004-2011 Others
sv: Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    Copyright © 2004-2011 Övriga

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
sv: Ett enkelt och lättanvänt program för att ta anteckningar.

en: Homepage
sv: Webbplats

en: Tomboy: A simple, easy to use desktop note-taking application.
    Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    <alex@beatniksoftware.com>
    
    Copyright © 2004-2011 Others
sv: Tomboy: Ett enkelt program för att ta anteckningar på ditt skrivbord
    Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    <alex@beatniksoftware.com>
    
    Copyright © 2004-2011 Övriga

en: Usage:
      --version			Print version information.
      --help			Print this usage message.
      --note-path [path]		Load/store note data in this directory.
      --search [text]		Open the search all notes window with the search text.
sv: Användning:
      --version			Skriv ut versionsinformation.
      --help			Skriv ut detta meddelande.
      --note-path [sökväg]		Läs in/Spara anteckningsdata i denna katalog
      --search [text]		Öppna sökfönster för att anteckningar med angiven text.

en:   --new-note			Create and display a new note.
      --new-note [title]		Create and display a new note, with a title.
      --open-note [title/url]	Display the existing note matching title.
      --start-here			Display the 'Start Here' note.
      --highlight-search [text]	Search and highlight text in the opened note.
sv:   --new-note			Skapa och visa en ny anteckning.
      --new-note [titel]		Skapa och visa en ny anteckning, med en titel.
      --open-note [titel/url]	Visa anteckningen med denna titel
      --start-here			Visa "Börja här"-anteckningen.
      --highlight-search [text]	Sök och färgmarkera text i den öppnade anteckningen

en:   --addin:html-export-all [path]	Exports all notes to HTML in the given location.
      --addin:html-export-all-quit [path]	Exports all notes to HTML in the given location and then quits.
sv:   --addin:html-export-all [sökväg]	Exporterar alla anteckningar i HTML till angiven plats.
      --addin:html-export-all-quit [sökväg]	Exporterar alla anteckningar i HTML till angiven plats och avslutar.

en:  (new)
sv:  (ny)

en: _About Tomboy
sv: _Om Tomboy

en: The "Tomboy Notes Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
sv: "Handbok för Tomboy-anteckningar" kunde inte hittas.  Verifiera att din installation har färdigställts korrekt.

en: Help not found
sv: Hjälp hittades inte

en: Cannot open location
sv: Kan inte öppna plats

en: Today, {0}
sv: Idag, {0}

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday, {0}
sv: Igår, {0}

en: Yesterday
sv: Igår

en: {0} day ago, {1} | {0} days ago, {1}
sv[0]: {0} dag sedan, {1}
sv[1]: {0} dagar sedan, {1}

en: {0} day ago | {0} days ago
sv[0]: {0} dag sedan
sv[1]: {0} dagar sedan

en: Tomorrow, {0}
sv: Imorgon, {0}

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: In {0} day, {1} | In {0} days, {1}
sv[0]: Inom {0} dag, {1}
sv[1]: Inom {0} dagar, {1}

en: In {0} day | In {0} days
sv[0]: Inom {0} dag
sv[1]: Inom {0} dagar

en: MMMM d, h:mm tt
sv: d MMMM, H.mm

en: MMMM d
sv: d MMMM

en: No Date
sv: Inget datum

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
sv: yyyy d MMMM, H.mm

en: MMMM d yyyy
sv: d MMMM yyyy

en: (Untitled {0})
sv: (Namnlös {0})

en: A note with the title <b>{0}</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
sv: En anteckning med titeln <b>{0}</b> finns redan. Välj ett annat namn för denna anteckning innan du fortsätter.

en: Note title taken
sv: Anteckningstiteln är upptagen

en: _Copy Link Address
sv: _Kopiera länkadress

en: _Open Link
sv: _Öppna länk
