transmageddon master - en to FR translation catalogue (77 entries)

en: Transmageddon Video Transcoder
FR: Transcodeur vidéo Transmageddon

en: Video format conversion tool
FR: Outil de conversion de formats vidéo

en: Transmageddon is an application for converting audio and video files between different formats. It allows you to either manually choose the formats you want to convert between or alternatively you can choose a predefined target and the selections will be made for you. Transmageddon supports a very wide range of formats and can also optionally function as a DVD ripping tool.
FR: Transmageddon est une application pour convertir les fichiers audio et vidéo entre différents formats. Elle permet de choisir manuellement les formats entre lesquels vous voulez faire la conversion, ou de choisir une cible prédéfinie et les réglages seront faits pour vous. Transmageddon prend en charge une grande gamme de formats et peut optionnellement fonctionner comme outil d'extraction de DVD.

en: Feature list:
FR: Liste des fonctionnalités :

en: Wide range of media codecs
FR: Dispose d'une grande gamme de codecs

en: Allows extracting audio or video streams separately
FR: Permet d'extraire séparément les flux audio et vidéo

en: Alows ripping of DVD if needed software libraries are available
FR: Permet d'extraire les DVD si les bibliothèques nécessaires sont installées

en: Supports named device presets
FR: Prend en charge des pré-réglages de périphériques nommés

en: Lets you add language metadata if missing
FR: Permet d'ajouter des méta-informations de langue si elles sont manquantes

en: Can change orientation of video if necessary
FR: Peut changer l'orientation de la vidéo si nécessaire

en: Supports files with multiple audio streams
FR: Prend en charge les fichiers avec plusieurs flux audio

en: You might want to install this application if your need to convert media files between different formats due to for example having hardware that only supports a limited range of formats.
FR: Cette application peut vous être utile si vous avez besoin de convertir des fichiers média entre différents formats, par exemple si vous disposez de matériel qui ne prend en charge qu'un nombre limité de formats.

en: Transmageddon is a simple video and audio conversion tool for GNOME created by Christian Fredrik Kalager Schaller.
FR: Transmageddon est un outil de conversion audio et vidéo simple pour GNOME créé par Christian Fredrik Kalager Schaller.

en: Transmageddon homepage
FR: Page d'accueil de Transmageddon

en: Title:
FR: Titre :

en: Languages:
FR: Langue :

en: Length:
FR: Durée :

en: Not a valid integer or fraction: %(value)s!
FR: Entier ou fraction non valide : %(value)s !

en: Loaded device %(device)s (%(presets)d presets)
FR: Périphérique chargé %(device)s (%(presets)d préréglages)

en: Fetching %(location)s
FR: Extraction de %(location)s

en: Writing to %(file)s
FR: Écriture de %(file)s

en: There was an error fetching and installing %(location)s: %(error)s
FR: Il y a eu une erreur lors de l'extraction et l'installation de %(location)s : %(error)s

en: Checking for device preset updates...
FR: Recherche de mises à jour de réglages prédéfinis pour le périphérique...

en: Device preset %(name)s is up to date
FR: Les prédéfinitions du périphérique %(name)s sont à jour

en: Found updated device preset %(name)s
FR: Mise à jour du préréglage de périphérique %(name)s trouvée

en: Error installing preset %(name)s from %(location)s: %(error)s
FR: Erreur lors de l'installation du préréglage %(name)s à partir de %(location)s : %(error)s

en: Found new device preset %(name)s
FR: Nouveau réglage de périphérique prédéfini %(name)s trouvé

en: Malformed plugin version line %(line)s
FR: Ligne de version de greffon mal formée %(line)s

en: There was a problem accessing %(location)spresets.txt!
FR: Problème pour accéder à %(location)spresets.txt !

en: All device presets are up to date!
FR: Tous les préréglages de périphériques sont à jour !

en: Select a DVD title
FR: Choisir le titre du DVD

en: Cancel
FR: Annuler

en: Select
FR: Choisir

en: Select a language
FR: Choisir une langue

note: append to the menu the options
en: About
FR: À propos

en: Quit
FR: Quitter

en: Debug
FR: Débogage

note: set default values for various variables
en: Transcoding Progress
FR: Progression du transcodage

note: add i18n "No container"option
en: No container (Audio-only)
FR: Pas de conteneur (audio seulement)

note: Populate the rotatation box print("populating rotationbox")
en: No rotation (default)
FR: Pas de rotation (par défaut)

en: Clockwise 90 degrees
FR: 90 degrés sens horaire

en: Rotate 180 degrees
FR: Rotation 180 degrés

en: Counterclockwise 90 degrees
FR: 90 degrés sens anti-horaire

en: Horizontal flip
FR: Miroir horizontal

en: Vertical flip
FR: Miroir vertical

en: Upper left diagonal flip
FR: Miroir diagonal en haut à gauche

en: Upper right diagnonal flip
FR: Miroir diagonal en haut à droite

en: No Presets
FR: Aucun préréglage

en: File saved to %(dir)s
FR: Fichier enregistré dans %(dir)s

en: %(file)s saved to %(dir)s
FR: %(file)s enregistré dans %(dir)s

en: Done Transcoding
FR: Transcodage terminé

en: Writing %(filename)s
FR: Écriture de %(filename)s

en: Pass %(count)d Complete.
FR: Passe %(count)d terminée.

note: We use None here so that we in transcoder engine can differentiate between, unknown language and known language, but no language code.
en: Unknown
FR: Inconnue

note: if there is no audio streams
en:   No Audio
FR:  Pas de son

note: add a 'No Video option'
en: No Video
FR: Pas de vidéo

en: Got an invalid response from codec installer, can not install missing codec.
FR: L'installateur de codecs a donné une réponse invalide, impossible d'installer le codec manquant

en: No Codec installer helper application available.
FR: Aucune application d'aide à l'installation de codec n'est disponible.

en: Plugins not found, choose different codecs.
FR: Greffons non trouvés, choisissez des codecs différents.

en: Codec installation aborted.
FR: Installation de codec interrompue.

en: Missing plugin installation failed.
FR: Échec d'installation du greffon manquant.

en: Pass %(count)d Progress
FR: Progression de la passe %(count)d

note: add a 'No Audio option'
en: No Audio
FR: Pas de son

en: Audio passthrough
FR: Recopie audio

en: Video passthrough
FR: Recopie vidéo

en: Choose Source File...
FR: Choisir le fichier source...

en: <small>Audio Channels:</small>
    <small>Audio Codec:</small>
FR: <small>Canaux audio :</small>
    <small>Codec audio :</small>

en: <small>Video height&#47;width:</small>
    <small>Video Codec:</small>
FR: <small>Hauteur&#47;largeur de la vidéo :</small>
    <small>Codec vidéo :</small>

en: <b>Presets:</b>
FR: <b>Préréglages :</b>

en: <b>Choose Input File:</b>
FR: <b>Sélection du fichier d'entrée :</b>

en: <b>Output Format:</b>
FR: <b>Format de sortie :</b>

en: <b>Choose Audio Codec</b>:
FR: <b>Sélection du codec audio</b> :

en: <b>Choose Video Codec</b>:
FR: <b>Sélection du codec vidéo</b> :

en: <small>Rotate the video image if needed</small>
FR: <small>Rotation de l'image vidéo si nécessaire</small>

en: _Transcode
FR: _Transcoder

en: Not mounted.
FR: Non monté.

en: Can't find %(path)s in any known prefix!
FR: %(path)s introuvable dans les préfixes connus !
