transmageddon master - en to ro translation catalogue (63 entries)

en: Transmageddon Video Transcoder
ro: Transmageddon - transcodor video

en: Video format conversion tool
ro: Utilitar pentru conversia formatelor video

en: Transmageddon is an application for converting audio and video files between different formats. It allows you to either manually choose the formats you want to convert between or alternatively you can choose a predefined target and the selections will be made for you. Transmageddon supports a very wide range of formats and can also optionally function as a DVD ripping tool.
ro: Transmageddon este o aplicație pentru convertirea fișierelor audio și video în diferite formate. Permite alegerea manuală a formatelor pe care doriți să le convertiți sau alternativ puteți alege un format țintă predefinit și selecțiile vor fi făcute automat pentru dumneavoastră. Transmageddon suportă o gamă largă de formate și poate funcționa deasemenea ca unealtă de extragere de pe DVD.

en: Feature list:
ro: Lista funcționalităților:

en: Wide range of media codecs
ro: Gamă largă de codecuri media

en: Allows extracting audio or video streams separately
ro: Permite extragerea separată a fluxurilor audio și video

en: Alows ripping of DVD if needed software libraries are available
ro: Permite extragerea DVD-urilor dacă bibliotecile software necesare sunt disponibile

en: Supports named device presets
ro: Suportă prestabiliri pentru dispozitivele cunoscute

en: Lets you add language metadata if missing
ro: Permite adăugarea unui fișier de limbă dacă lipsește

en: Can change orientation of video if necessary
ro: Poate schimba orientația videoului dacă este necesar

en: Supports files with multiple audio streams
ro: Suportă fișiere cu fluxuri audio multiple

en: You might want to install this application if your need to convert media files between different formats due to for example having hardware that only supports a limited range of formats.
ro: Probabil că doriți să instalați această aplicație dacă doriți să convertiți fișiere media în diferite formate de exemplu din cauza deținerii a diverselor aparate care suportă doar o gamă limitată de formate.

en: Transmageddon is a simple video and audio conversion tool for GNOME created by Christian Fredrik Kalager Schaller.
ro: Transmageddon este un utilitar simplu de conversie audio și video pentru Gnome creat de Christian Fredrik Kalager Schaller.

en: Transmageddon homepage
ro: Pagina web Transmageddon

en: Title:
ro: Titlu:

en: Languages:
ro: Limbi:

en: Length:
ro: Durată:

en: Minute | Minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: de minute

en: Select a DVD title
ro: Alege un titlu pentru DVD

en: Cancel
ro: Anulează

en: Select
ro: Alege

en: Select a language
ro: Alege o limbă

note: append to the menu the options
en: About
ro: Despre

en: Quit
ro: Ieșire

en: Debug
ro: Depanare

note: set default values for various variables
en: Transcoding Progress
ro: Progresul transcodării

note: add i18n "No container"option
en: No container (Audio-only)
ro: Niciun conținător (numai audio)

note: Populate the rotatation box print("populating rotationbox")
en: No rotation (default)
ro: Nicio rotație (implicit)

en: Clockwise 90 degrees
ro: 90 de grade în sens orar

en: Rotate 180 degrees
ro: Rotește cu 180 de grade

en: Counterclockwise 90 degrees
ro: 90 de grade în sens antiorar

en: Horizontal flip
ro: Răsturnare orizontală

en: Vertical flip
ro: Răsturnare verticală

en: Upper left diagonal flip
ro: Răsturnare diagonală stânga sus

en: Upper right diagnonal flip
ro: Răsturnare diagonală dreapta sus

en: No Presets
ro: Nicio prestabilire

en: File saved to %(dir)s
ro: Fișier salvat în %(dir)s

en: %(file)s saved to %(dir)s
ro: %(file)s salvat în %(dir)s

en: Done Transcoding
ro: Transcodare finalizată

en: Writing %(filename)s
ro: Se scrie %(filename)s

en: Pass %(count)d Complete.
ro: Trecerea %(count)d completă.

note: We use None here so that we in transcoder engine can differentiate between, unknown language and known language, but no language code.
en: Unknown
ro: Necunoscută

note: if there is no audio streams
en:   No Audio
ro:   Fără audio

note: add a 'No Video option'
en: No Video
ro: Fără video

en: Got an invalid response from codec installer, can not install missing codec.
ro: S-a recepționat un răspuns nevalid de la instalatorul codecului, nu se poate instala codecul lipsă.

en: No Codec installer helper application available.
ro: Nu este disponibilă nicio aplicație ajutătoare pentru instalarea codecului.

en: Plugins not found, choose different codecs.
ro: Modulele nu au fost găsite, alegeți codecuri diferite.

en: Codec installation aborted.
ro: Instalarea codecului a fost abandonată.

en: Missing plugin installation failed.
ro: Instalarea modulului lipsă a eșuat.

en: Pass %(count)d Progress
ro: Progresul trecerii %(count)d

note: add a 'No Audio option'
en: No Audio
ro: Fără audio

en: Choose Source File...
ro: Alegeți fișierul sursă...

en: <small>Audio Channels:</small>
    <small>Audio Codec:</small>
ro: <small>Canale audio:</small>
    <small>Codec audio:</small>

en: <small>Video height&#47;width:</small>
    <small>Video Codec:</small>
ro: <small>Înălțime și lățime video:</small>
    <small>Codec video:</small>

en: <b>Presets:</b>
ro: <b>Prestabiliri:</b>

en: <b>Choose Input File:</b>
ro: <b>Alegeți fișierul de intrare:</b>

en: <b>Output Format:</b>
ro: <b>Formatul de ieșire:</b>

en: <b>Choose Audio Codec</b>:
ro: <b>Alegeți codecul audio</b>:

en: <b>Choose Video Codec</b>:
ro: <b>Alegeți codecul video</b>:

en: <small>Rotate the video image if needed</small>
ro: <small>Rotiți imaginea video, dacă este necesar</small>

en: _Transcode
ro: _Transcodează

en: Not mounted.
ro: Nemontat.

en: Can't find %(path)s in any known prefix!
ro: Nu s-a putut găsi %(path)s în niciun prefix cunoscut!
