Yum - en to fi translation catalogue (595 entries)

en: Updating
fi: Päivitetään

en: Erasing
fi: Poistetaan

en: Installing
fi: Asennetaan

en: Obsoleted
fi: Vanhennettu

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Erased
fi: Poistettu

en: Installed
fi: Asennettu

en: No header - huh?
fi: Ei otsaketta – häh?

en: Repackage
fi: Uudelleenpaketoi

en: Error: invalid output state: %s for %s
fi: Virhe: virheellinen tulostetila: %s, paketti %s

en: Erased: %s
fi: Poistettiin: %s

en: Removing
fi: Poistetaan

en: Cleanup
fi: Siivotaan

en: Command "%s" already defined
fi: Komento ”%s” on jo määritelty

en: Setting up repositories
fi: Tehdään asennuslähdeasetuksia

en: Reading repository metadata in from local files
fi: Luetaan asennuslähteiden metadataa paikallisista tiedostoista

en: Config Error: %s
fi: Asetusvirhe: %s

en: Options Error: %s
fi: Valitsinvirhe: %s

en:   Installed: %s-%s at %s
fi:   Asennettiin : %s-%s ajassa %s

en:   Built    : %s at %s
fi:   Käännettiin : %s ajassa %s

en:   Committed: %s at %s
fi:   Suoritettiin: %s ajassa %s

en: You need to give some command
fi: Jokin komento on annettava

en: No such command: %s. Please use %s --help
fi: Komentoa %s ei ole olemassa. Käytä komentoa %s --help

en: Disk Requirements:
fi: Vaadittu levytila:

en:   At least %dMB more space needed on the %s filesystem.
fi:   Vähintään %d Mt levytilaa tarvitaan tiedostojärjestelmällä %s.

note: TODO: simplify the dependency errors? Fixup the summary
en: Error Summary
    -------------
fi: Yhteenveto virheistä
    --------------------

en: Trying to run the transaction but nothing to do. Exiting.
fi: Yritettiin suorittaa transaktio, mutta ei ole mitään tehtävää. Lopetetaan.

en: Exiting on user Command
fi: Lopetetaan, käyttäjä antoi lopetuskomennon

en: Downloading Packages:
fi: Ladataan paketteja:

en: Error Downloading Packages:
fi: Virhe pakettien latauksessa:

en: ERROR You need to update rpm to handle:
fi: VIRHE RPM on päivitettävä, jotta se osaa käsitellä:

en: RPM needs to be updated
fi: RPM on päivitettävä

en: Please report this error in %s
fi: Ilmoita tästä ongelmasta osoitteeseen %s

en: Running Transaction Test
fi: Suoritetaan transaktiotestiä

en: Transaction Check Error:
fi: Transaktiotarkistuksen virhe:

en: Transaction Test Succeeded
fi: Transaktiotesti onnistui

en: Running Transaction
fi: Suoritetaan transaktiota

en: Refusing to automatically import keys when running unattended.
    Use "-y" to override.
fi: Avaimia ei tuoda automaattisesti, kun yumia suoritetaan ilman valvontaa.
    Käytä valitsinta ”-y” tämän muuttamiseksi.

en:   * Maybe you meant:
fi:   * Tarkoititko:

en: Package(s) %s%s%s available, but not installed.
fi: Paketti tai paketit %s%s%s ovat saatavilla, mutta niitä ei ole asennettu.

en: No package %s%s%s available.
fi: Pakettia %s%s%s ei ole saatavilla.

en: Package(s) to install
fi: Asennettavat paketit

en: Nothing to do
fi: Ei mitään tehtävää

en: %d packages marked for Update
fi: %d pakettia merkitty päivitettäväksi

en: No Packages marked for Update
fi: Yhtään pakettia ei ole merkitty päivitettäväksi

en: %d packages marked for Distribution Synchronization
fi: %d pakettia merkitty jakelusynkronointia varten

en: No Packages marked for Distribution Synchronization
fi: Yhtään pakettia ei ole merkitty jakelusynkronointia varten

en: %d packages marked for removal
fi: %d pakettia merkitty poistettavaksi

en: No Packages marked for removal
fi: Yhtään pakettia ei ole merkitty poistettavaksi

en: Package(s) to downgrade
fi: Vanhennettavat paketit

en:  (from %s)
fi:  (asennuslähteestä %s)

en: Installed package %s%s%s%s not available.
fi: Asennettua pakettia %s%s%s%s ei ole saatavilla.

en: Package(s) to reinstall
fi: Uudelleenasennettavat paketit

en: No Packages Provided
fi: Yhtään pakettia ei annettu

en: Matched: %s
fi: Löytyi: %s

en: Warning: No matches found for: %s
fi: Varoitus: hakutuloksia ei löytynyt hakusanalle %s

en: No Matches found
fi: Hakutuloksia ei löytynyt

en: No Package Found for %s
fi: Hakusanalla %s ei löytynyt pakettia

en: Cleaning repos:
fi: Siivotaan asennuslähteitä:

en: Cleaning up Everything
fi: Siivotaan kaikki

en: Cleaning up Headers
fi: Siivotaan otsakkeet

en: Cleaning up Packages
fi: Siivotaan paketit

en: Cleaning up xml metadata
fi: Siivotaan XML-metadata

en: Cleaning up database cache
fi: Siivotaan tiedokannan välimuisti

en: Cleaning up expire-cache metadata
fi: Siivotaan välimuistin vanhentumiseen liittyvä metadata

en: Cleaning up cached rpmdb data
fi: Siivotaan välimuistissa oleva rpm-tietokannan data

en: Cleaning up plugins
fi: Siivotaan liitännäiset

en: Installed Groups:
fi: Asennetut ryhmät:

en: Available Groups:
fi: Saatavilla olevat ryhmät:

en: Done
fi: Valmis

en: Warning: Group %s does not exist.
fi: Varoitus: Ryhmää %s ei ole olemassa.

en: No packages in any requested group available to install or update
fi: Missään pyydetyssä ryhmässä ei ole yhtään asennettavaa tai päivitettävää pakettia

en: %d Package(s) to Install
fi: %d pakettia asennettavana

en: No group named %s exists
fi: Ryhmää nimeltä %s ei ole olemassa

en: No packages to remove from groups
fi: Ei yhtään poistettavaa pakettia ryhmien perusteella

en: %d Package(s) to remove
fi: %d poistettavaa pakettia

en: Package %s is already installed, skipping
fi: Paketti %s on jo asennettu, ohitetaan

en: Discarding non-comparable pkg %s.%s
fi: Hylätään paketti %s.%s, jota ei voi verrata

note: we've not got any installed that match n or n+a
en: No other %s installed, adding to list for potential install
fi: Toista pakettia nimeltä %s ei ole asennettuna, lisätään mahdollisesti asennettavien luetteloon

en: Plugin Options
fi: Liitännäisten valitsimet

en: Command line error: %s
fi: Komentorivivirhe: %s

en: 
    
    %s: %s option requires an argument
fi: 
    
    %s: valitsin %s vaatii argumentin

en: --color takes one of: auto, always, never
fi: --color vaatii yhden seuraavista argumenteista: auto, always, never

en: show this help message and exit
fi: näytä tämä ohjeviesti ja lopeta

en: be tolerant of errors
fi: hyväksy virheet

en: run entirely from system cache, don't update cache
fi: toimi kokonaan välimuistista, älä päivitä sitä

en: config file location
fi: asetustiedoston sijainti

en: maximum command wait time
fi: komennon suurin odotusaika

en: debugging output level
fi: virheenjäljitystulosteiden taso

en: show duplicates, in repos, in list/search commands
fi: näytä duplikaatit asennuslähteissä ja list/search-komennoissa

en: error output level
fi: virhetulostustaso

en: debugging output level for rpm
fi: rpm:n virheenjäljitystulosteiden taso

en: quiet operation
fi: hiljainen toiminta

en: verbose operation
fi: yksityiskohtaset tulosteet

en: answer yes for all questions
fi: vastaa kyllä kaikkiin kysymyksiin

en: show Yum version and exit
fi: näytä Yumin versio ja lopeta

en: set install root
fi: aseta asennusjuuri

en: enable one or more repositories (wildcards allowed)
fi: ota käyttöön yksi tai usempi asennuslähde (jokerimerkit ovat sallittuja)

en: disable one or more repositories (wildcards allowed)
fi: poista käytöstä yksi tai usempi asennuslähde (jokerimerkit ovat sallittuja)

en: exclude package(s) by name or glob
fi: jätä pois paketteja nimen tai jokerimerkkien perusteella

en: disable exclude from main, for a repo or for everything
fi: ota pakettien pois jättäminen pois käytöstä pääasetuksille, jollekin asennuslähteelle tai kaikelle

en: enable obsoletes processing during updates
fi: ota käyttöön vanhentuneiden pakettien käsittely päivitysten aikana

en: disable Yum plugins
fi: poista Yumin liitännäiset käytöstä

en: disable gpg signature checking
fi: poista GPG-allekirjoitusten tarkistus käytöstä

en: disable plugins by name
fi: poista liitännäisiä käytöstä nimen perusteella

en: enable plugins by name
fi: ota liitännäisiä käyttöön nimen perusteella

en: skip packages with depsolving problems
fi: ohita paketit, joilla on riippuvuusongelmia

en: control whether color is used
fi: käytetäänkö värejä

en: set value of $releasever in yum config and repo files
fi: aseta $releasever-muuttujan arvo yumin asetuksissa ja asennuslähdetiedostoissa

en: set arbitrary config and repo options
fi: aseta mielivaltaisia asetus- ja asennuslähdevalitsimia

en: Jan
fi: tammi

en: Feb
fi: helmi

en: Mar
fi: maalis

en: Apr
fi: huhti

en: May
fi: touko

en: Jun
fi: kesä

en: Jul
fi: heinä

en: Aug
fi: elo

en: Sep
fi: syys

en: Oct
fi: loka

en: Nov
fi: marras

en: Dec
fi: joulu

en: Trying other mirror.
fi: Kokeillaan toista peilipalvelinta.

en: Name        : %s%s%s
fi: Nimi            : %s%s%s

en: Arch        : %s
fi: Arkkitehtuuri   : %s

en: Epoch       : %s
fi: Epoch           : %s

en: Version     : %s
fi: Versio          : %s

en: Release     : %s
fi: Julkaisu        : %s

en: Size        : %s
fi: Koko            : %s

en: Repo        : %s
fi: Asennuslähde    : %s

en: From repo   : %s
fi: Asennuslähteestä: %s

en: Committer   : %s
fi: Toimittaja      : %s

en: Committime  : %s
fi: Toimitusaika    : %s

en: Buildtime   : %s
fi: Käännösaika     : %s

en: Install time: %s
fi: Asennusaika     : %s

en: Installed by: %s
fi: Asentaja        : %s

en: Changed by  : %s
fi: Muuttanut       : %s

en: Summary     :
fi: Yhteenveto      :

en: URL         : %s
fi: URL             : %s

en: License     :
fi: Lisenssi        :

en: Description :
fi: Kuvaus          :

en: y
fi: k

en: yes
fi: kyllä

en: n
fi: e

en: no
fi: ei

en: Is this ok [y/N]:
fi: Onko tämä ok [k/E]:

en: 
    Group: %s
fi: 
    Ryhmä: %s

en:  Group-Id: %s
fi:  Ryhmätunnus: %s

en:  Description: %s
fi:  Kuvaus: %s

en:  Mandatory Packages:
fi:  Pakolliset paketit:

en:  Default Packages:
fi:  Oletuspaketit:

en:  Optional Packages:
fi:  Valinnaiset paketit:

en:  Conditional Packages:
fi:  Ehdolliset paketit:

en: package: %s
fi: paketti: %s

en:   No dependencies for this package
fi:   Tällä paketilla ei ole riippuvuuksia

en:   dependency: %s
fi:   riippuvuus: %s

en:    Unsatisfied dependency
fi:    Toteutumaton riippuvuus

en: Matched from:
fi: Vastaavuus  :

en: License     : %s
fi: Lisenssi    : %s

en: Filename    : %s
fi: Tiedostonimi: %s

en: Other       :
fi: Muuta       :

en: There was an error calculating total download size
fi: Kokonaislatausmäärää laskettaessa tapahtui virhe

en: Total size: %s
fi: Koko yhteensä: %s

en: Total download size: %s
fi: Ladattavaa yhteensä: %s

en: Installed size: %s
fi: Koko asennettuna: %s

en: There was an error calculating installed size
fi: Asennuskokoa laskettaessa tapahtui virhe

en: Reinstalling
fi: Asennetaan uudelleen

en: Downgrading
fi: Varhennetaan

en: Installing for dependencies
fi: Asennetaan riippuvuuksien vuoksi

en: Updating for dependencies
fi: Päivitetään riippuvuuksien vuoksi

en: Removing for dependencies
fi: Poistetaan riippuvuuksien vuoksi

en: Skipped (dependency problems)
fi: Ohitettiin (riippuvuusongelmia)

en: Not installed
fi: Ei asennettu

en: Package
fi: Paketti

en: Arch
fi: Arkkitehtuuri

en: Version
fi: Versio

en: Repository
fi: Asennuslähde

en: Size
fi: Koko

en:      replacing  %s%s%s.%s %s
fi:      korvaa  %s%s%s.%s %s

en: 
    Transaction Summary
    %s
fi: 
    Transaktion yhteenveto
    %s

en: Install   %5.5s Package(s)
fi: Asennetaan           %5.5s paketti(a)

en: Upgrade   %5.5s Package(s)
fi: Päivitetään          %5.5s paketti(a)

en: Remove    %5.5s Package(s)
fi: Poistetaan           %5.5s paketti(a)

en: Reinstall %5.5s Package(s)
fi: Asennetaan uudelleen %5.5s paketti(a)

en: Downgrade %5.5s Package(s)
fi: Varhennetaan         %5.5s paketti(a)

en: Removed
fi: Poistettu

en: Dependency Removed
fi: Poistettu riippuvuuksia

en: Dependency Installed
fi: Asennettu riippuvuuksia

en: Dependency Updated
fi: Päivitetty riippuvuuksia

en: Replaced
fi: Korvattu

en: Failed
fi: Epäonnistui

note: Delta between C-c's so we treat as exit
en: two
fi: kahden

note: For translators: This is output like: Current download cancelled, interrupt (ctrl-c) again within two seconds to exit. Where "interupt (ctrl-c) again" and "two" are highlighted.
en: 
     Current download cancelled, %sinterrupt (ctrl-c) again%s within %s%s%s seconds
    to exit.
fi: 
     Nykyinen lataus peruttiin, %skeskeytä (ctrl-c) uudelleen%s %s%s%s sekunnin aikana
    ohjelman lopettamiseksi.

en: user interrupt
fi: käyttäjä keskeytti

en: Total
fi: Yhteensä

en: I
fi: A

en: O
fi: Vanh.

en: E
fi: P

en: R
fi: U

en: D
fi: Varh.

en: U
fi: P

en: <unset>
fi: <ei asetettu>

en: System
fi: Järjestelmä

en: Bad transaction IDs, or package(s), given
fi: Annettu virheellinen transaktiotunnus tai paketit

en: Login user
fi: Kirjautunut käyttäjä

note: REALLY Needs to use columns!
en: ID
fi: Tunniste

en: Date and time
fi: Päivämäärä ja kellonaika

en: Action(s)
fi: Toiminnot

en: Altered
fi: Muutettu

en: No transaction ID given
fi: Transaktiotunnusta ei annettu

en: Bad transaction ID given
fi: Annettiin virheellinen transaktiotunnus

en: Not found given transaction ID
fi: Annettua transaktiotunnusta ei löytynyt

en: Found more than one transaction ID!
fi: Löytyi useampi kuin yksi transaktiotunnus!

en: No transaction ID, or package, given
fi: Transaktiotunnusta tai pakettia ei annettu

en: Downgraded
fi: Varhennettu

en: Older
fi: Vanhempi

en: Newer
fi: Uudempi

en: Transaction ID :
fi: Transaktiotunnus      :

en: Begin time     :
fi: Aloitusaika           :

en: Begin rpmdb    :
fi: RPM-tietokanta alussa :

en: End time       :
fi: Lopetusaika           :

en: End rpmdb      :
fi: RPM-tietokanta lopussa:

en: User           :
fi: Käyttäjä              :

en: Return-Code    :
fi: Lopetuskoodi          :

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Failure:
fi: Epäonnistui:

en: Success
fi: Onnistui

en: Command Line   :
fi: Komentorivi           :

en: Additional non-default information stored: %d
fi: Tallennetut lisätiedot: %d

note: This is _possible_, but not common
en: Transaction performed with:
fi: Transaktio suoritettiin:

en: Packages Altered:
fi: Muutetut paketit:

en: Packages Skipped:
fi: Ohitetut paketit:

en: Rpmdb Problems:
fi: Rpmdb:n ongelmia:

en: Scriptlet output:
fi: Sovelman tuloste:

en: Errors:
fi: Virheet:

en: Install
fi: Asennus

en: Dep-Install
fi: Riippuvuuden asennus

en: Obsoleting
fi: Vanhentava

en: Erase
fi: Poisto

en: Reinstall
fi: Uudelleenasennus

en: Downgrade
fi: Varhennus

en: Update
fi: Päivitys

en: Time
fi: Aika

en: Last day
fi: Eilen

en: Last week
fi: Viime viikolla

en: Last 2 weeks
fi: Viimeisen kahden viikon aikana

note: US default :p
en: Last 3 months
fi: Viimeisen kolmen kuukauden aikana

en: Last 6 months
fi: Viimeisen kuuden kuukauden aikana

en: Last year
fi: Viime vuonna

en: Over a year ago
fi: Yli vuosi sitten

en: No Transaction %s found
fi: Transaktiota %s ei löytynyt

en: Transaction ID:
fi: Transaktiotunnus:

en: Available additional history information:
fi: Käytettävissä olevaa historiatietoa:

en: %s: No additional data found by this name
fi: %s: Lisätietoja ei löytynyt tällä nimellä

en: installed
fi: asennettavaksi

en: erased
fi: poistettavaksi

en: reinstalled
fi: asennettavaksi uudelleen

en: updated
fi: päivitettäväksi

en: obsoleted
fi: vanhennettavaksi

en: --> Running transaction check
fi: --> Suoritetaan transaktiotarkistusta

en: --> Restarting Dependency Resolution with new changes.
fi: --> Aloitetaan riippuvuuksien tarkistus uudelleen uusien muutosten kanssa.

en: --> Finished Dependency Resolution
fi: --> Riippuvuuksien tarkistus valmistui

en: --> Processing Dependency: %s for package: %s
fi: --> Käsitellään riipuvuutta: %s paketille: %s

en: ---> Keeping package: %s
fi: ---> Pidetään paketti: %s

en: --> Unresolved Dependency: %s
fi: --> Ratkaisematon riippuvuus: %s

en: Package: %s
fi: Paketti: %s

en: 
        Requires: %s
fi: 
        Vaatii: %s

en: 
            Not found
fi: 
            Ei löytynyt

note: These should be the only three things we care about:
en: Updated By
fi: Päivittää

en: Downgraded By
fi: Varhentaa

en: Obsoleted By
fi: Vanhentaa

en: Available
fi: Saatavilla

en: --> Processing Conflict: %s conflicts %s
fi: --> Käsitellään ristiriitaa: %s on ristiriidassa paketin %s kanssa

en: --> Populating transaction set with selected packages. Please wait.
fi: --> Täytetään transaktiojoukkoa valituilla paketeilla. Odota hetki.

en: ---> Downloading header for %s to pack into transaction set.
fi: ---> Ladataan paketin %s otsaketta transaktiojoukkoon lisäämseksi.

en: Running
fi: Suoritetaan

en: Sleeping
fi: Unessa

en: Uninterruptible
fi: Ei voi keskeyttää

en: Zombie
fi: Zombi

en: Traced/Stopped
fi: Jäljitetään/Pysäytetty

en: Unknown
fi: Tuntematon

en:   The other application is: PackageKit
fi:   Toinen ohjelma on: PackageKit

en:   The other application is: %s
fi:   Toinen ohjelma on: %s

en:     Memory : %5s RSS (%5sB VSZ)
fi:     Muisti    : %5s RSS (%5sB VSZ)

en:     Started: %s - %s ago
fi:     Aloitettu : %s - %s sitten

en:     State  : %s, pid: %d
fi:     Tila      : %s, pid: %d

en: 
    
    Exiting on user cancel
fi: 
    
    Lopetetaan käyttäjän peruttua

en: 
    
    Exiting on Broken Pipe
fi: 
    
    Lopetetaan putken katkettua

en: Another app is currently holding the yum lock; exiting as configured by exit_on_lock
fi: Toinen ohjelma pitää tällä hetkellä yumin lukkoa. Lopetetaan, kuten exit_on_lock määrää

en: PluginExit Error: %s
fi: PluginExit-virhe: %s

en: Yum Error: %s
fi: Yum-virhe: %s

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en:  You could try using --skip-broken to work around the problem
fi:  Ongelman pystyy ehkä kiertämään valitsimella --skip-broken

en:  You could try running: rpm -Va --nofiles --nodigest
fi:  Kannattaa myös kokeilla komennon rpm -Va --nofiles --nodigest suorittamista

en: Unknown Error(s): Exit Code: %d:
fi: Tuntematon virhe: lopetuskoodi: %d:

en: 
    Dependencies Resolved
fi: 
    Riippuvuudet on ratkaistu

en: Complete!
fi: Valmis!

en: You need to be root to perform this command.
fi: Vain pääkäyttäjä voi suorittaa tämän komennon.

en: 
    You have enabled checking of packages via GPG keys. This is a good thing. 
    However, you do not have any GPG public keys installed. You need to download
    the keys for packages you wish to install and install them.
    You can do that by running the command:
        rpm --import public.gpg.key
    
    
    Alternatively you can specify the url to the key you would like to use
    for a repository in the 'gpgkey' option in a repository section and yum 
    will install it for you.
    
    For more information contact your distribution or package provider.
fi: 
    Pakettien tarkistaminen GPG-avainten avulla on käytössä, se on hyvä.
    Yhtään GPG-avainta ei kuitenkaan ole asennettuna. Asennettavaksi aiottuja
    paketteja varten on ladattava ja asennettava GPG-avaimet.
    Avaimet voi asentaa suorittamalla komennon:
        rpm --import julkinen.gpg.avain
    
    
    Käytettävän avaimen URL:n voi määritellä asennuslähteen asetusten
    ”gpgkey”-valitsimella. Tällöin yum asentaa avaimen automaattisesti.
    
    Lisätietoja saattaa olla jakelun tai pakettien tarjoajan ohjeissa.

en: Error: Need to pass a list of pkgs to %s
fi: Virhe: komennolle %s on annettava luettelo paketeista

en: Error: Need an item to match
fi: Virhe: Tarvitaan vastaava kohta

en: Error: Need a group or list of groups
fi: Virhe: Tarvitaan ryhmä tai ryhmäluettelo

en: Error: clean requires an option: %s
fi: Virhe: clean vaatii valitsimen: %s

en: Error: invalid clean argument: %r
fi: Virhe: virheellinen clean-argumentti: %r

en: No argument to shell
fi: shellille ei annettu argumenttia

en: Filename passed to shell: %s
fi: Tiedostonimi välitettiin shellille: %s

en: File %s given as argument to shell does not exist.
fi: Tiedosto %s annettiin argumenttina shellille, mutta sitä ei ole olemassa.

en: Error: more than one file given as argument to shell.
fi: Virhe: useampi kuin yksi tiedosto annettiin argumenttina shellille.

en: There are no enabled repos.
     Run "yum repolist all" to see the repos you have.
     You can enable repos with yum-config-manager --enable <repo>
fi: Yhtään asennuslähdettä ei ole käytössä.
     Suorita ”yum repolist all” kaikkien asennuslähteiden luettelemiseksi.
     Voit ottaa asennuslähteitä käyttöön komennolla yum-config-manager --enable <asennuslähde>

en: PACKAGE...
fi: PAKETTI...

en: Install a package or packages on your system
fi: Asenna paketti tai paketteja järjestelmään

en: Setting up Install Process
fi: Aloitetaan asennusprosessi

en: [PACKAGE...]
fi: [PAKETTI...]

en: Update a package or packages on your system
fi: Päivitä paketti tai paketteja järjestelmään

en: Setting up Update Process
fi: Aloitetaan päivitysprosessi

en: Synchronize installed packages to the latest available versions
fi: Synkronoi asennetut paketit uusimpiin saatavilla oleviin versioihin

en: Setting up Distribution Synchronization Process
fi: Aloitetaan jakelusynkronointiprosessi

en: Display details about a package or group of packages
fi: Näytä tietoja paketista tai pakettiryhmästä

en: Installed Packages
fi: Asennetut paketit

en: Available Packages
fi: Saatavilla olevat paketit

en: Extra Packages
fi: Lisäpaketit

en: Updated Packages
fi: Päivitetyt paketit

note: This only happens in verbose mode
en: Obsoleting Packages
fi: Vanhentavat paketit

en: Recently Added Packages
fi: Äskettäin lisätyt paketit

en: No matching Packages to list
fi: Ei yhtään vastaavaa pakettia lueteltavaksi

en: List a package or groups of packages
fi: Luettele paketti tai pakettiryhmä

en: Remove a package or packages from your system
fi: Poista paketti tai paketteja järjestelmästä

en: Setting up Remove Process
fi: Aloitetaan poistoprosessi

en: Setting up Group Process
fi: Aloitetaan ryhmäprosessi

en: No Groups on which to run command
fi: Ei ryhmiä joille suorittaa komentoa

en: List available package groups
fi: Luettele saatavilla olevat pakettiryhmät

en: Install the packages in a group on your system
fi: Asenna ryhmään kuuluvat paketit järjestelmään

en: Remove the packages in a group from your system
fi: Poista ryhmään kuuluvat paketit järjestelmästä

en: Display details about a package group
fi: Näytä tietoja pakettiryhmästä

en: Generate the metadata cache
fi: Luo metadatavälimuisti

en: Making cache files for all metadata files.
fi: Luodaan välimuistitiedostoja kaikille metadatatiedostoille

en: This may take a while depending on the speed of this computer
fi: Tämä voi kestää jonkin aikaa riippuen tietokoneen nopeudesta

en: Metadata Cache Created
fi: Metadatavälimuisti on luotu

en: Remove cached data
fi: Poista välimuistissa oleva data

en: Find what package provides the given value
fi: Etsi annetun arvon tarjoava paketti

en: Check for available package updates
fi: Etsi saatavilla olevia pakettipäivityksiä

en: Search package details for the given string
fi: Etsi pakettitiedoista annettua merkkijonoa

en: Searching Packages:
fi: Etsitään paketteja:

en: Update packages taking obsoletes into account
fi: Päivitä paketit ottaen vanhennukset huomioon

en: Setting up Upgrade Process
fi: Aloitetaan päivitysprosessi

en: Install a local RPM
fi: Asenna paikallinen RPM-tiedosto

en: Setting up Local Package Process
fi: Aloitetaan paikallinen pakettiprosessi

en: Determine which package provides the given dependency
fi: Selvitä mikä paketti tarjoaa annetun riippuvuuden

en: Searching Packages for Dependency:
fi: Etsitään riippuvuutta paketeista:

en: Run an interactive yum shell
fi: Suorita interaktiivinen yum-komentorivi

en: Setting up Yum Shell
fi: Asetetaan Yum-komentoriviä

en: List a package's dependencies
fi: Luettele paketin riippuvuudet

en: Finding dependencies:
fi: Etsitään riippuvuuksia:

en: Display the configured software repositories
fi: Näytä asetetut asennuslähteet

en: enabled
fi: käytössä

en: disabled
fi: poissa käytöstä

en: Repo-id      :
fi: Lähdetunnus        :

en: Repo-name    :
fi: Lähdenimi          :

en: Repo-status  :
fi: Lähteen tila       :

en: Repo-revision:
fi: Lähderevisio      :

en: Repo-tags    :
fi: Lähteen tagit      :

en: Repo-distro-tags:
fi: Lähteen jakelutagit:

en: Repo-updated :
fi: Lähde päivitetty   :

en: Repo-pkgs    :
fi: Lähteen paketit    :

en: Repo-size    :
fi: Lähteen koko       :

en: Repo-baseurl :
fi: Lähteen baseurl    :

en: Repo-metalink:
fi: Lähteen metalink   :

en:   Updated    :
fi:   Päivitetty       :

en: Repo-mirrors :
fi: Lähteen peilit     :

en: Never (last: %s)
fi: Ei koskaan (viimeksi: %s)

en: Instant (last: %s)
fi: Heti (viimeksi: %s)

en: %s second(s) (last: %s)
fi: %s sekunti(a) (viimeksi: %s)

en: Repo-expire  :
fi: Lähde vanhentuu    :

en: Repo-exclude :
fi: Lähde ohittaa      :

en: Repo-include :
fi: Lähde sisältää     :

en: Repo-excluded:
fi: Lähde ohitettu     :

note: Work out the first (id) and last (enabled/disalbed/count), then chop the middle (name)...
en: repo id
fi: lähdetunnus

en: status
fi: tila

en: repo name
fi: lähdenimi

en: Display a helpful usage message
fi: Näytä käyttöohjeviesti

en: No help available for %s
fi: Ei ohjeita komennolle %s

en: 
    
    aliases:
fi: 
    
    muut nimet:

en: 
    
    alias:
fi: 
    
    toinen nimi:

en: Setting up Reinstall Process
fi: Aloitetaan uudelleenasennusprosessi

en: reinstall a package
fi: asenna paketti uudelleen

en: Setting up Downgrade Process
fi: Aloitetaan varhennusprosessi

en: downgrade a package
fi: varhenna paketti

en: Display a version for the machine and/or available repos.
fi: Näytä koneella ja/tai käytettävissä olevissa asennuslähteissä oleva versio

en:  Yum version groups:
fi:  Yum-versioryhmät:

en:  Group   :
fi:  Ryhmä:

en:  Packages:
fi:  Paketit:

en: Installed:
fi: Asennettu:

en: Group-Installed:
fi: Asennettu ryhmässä:

en: Available:
fi: Saatavilla:

en: Group-Available:
fi: Saatavilla ryhmässä:

en: Display, or use, the transaction history
fi: Näytä tai käytä transaktiohistoriaa

en: Invalid history sub-command, use: %s.
fi: Virheellinen historyn alikomento, käytä: %s.

en: You don't have access to the history DB.
fi: Sinulla ei ole historiatietokannan käyttöoikeutta

en: Check for problems in the rpmdb
fi: Etsi ongelmia rpm-tietokannasta

en: Another app is currently holding the yum lock; waiting for it to exit...
fi: Toinen ohjelma pitää tällä hetkellä yumin lukkoa, odotetaan että se lopettaa...

note: Depsolve stage
en: Resolving Dependencies
fi: Ratkaistaan riippuvuuksia

en: 
    
    Exiting on user cancel.
fi: 
    
    Lopetetaan käyttäjän peruttua.

en: doTsSetup() will go away in a future version of Yum.
fi: doTsSetup() poistetaan jossakin Yumin tulevassa versiossa.

en: Setting up TransactionSets before config class is up
fi: Asetetaan TransactionSetsit ennen kuin asetusluokka on käytössä

en: Invalid tsflag in config file: %s
fi: Virheellinen tsflag asetustiedostossa: %s

en: Searching pkgSack for dep: %s
fi: Etsitään pkgSackista riippuvuutta: %s

en: Member: %s
fi: Jäsen: %s

en: %s converted to install
fi: %s muutettu asennukseksi

en: Adding Package %s in mode %s
fi: Lisätään paketti %s tilassa %s

en: Removing Package %s
fi: Poistetaan paketti %s

en: %s requires: %s
fi: %s vaatii: %s

en: %s requires %s
fi: %s vaatii %s

en: Needed Require has already been looked up, cheating
fi: Tarvittava vaatimus on jo etsitty, huijataan

en: Needed Require is not a package name. Looking up: %s
fi: Tarvittava vaatimus ei ole pakettinimi. Etsitään: %s

en: Potential Provider: %s
fi: Mahdollinen tarjoaja: %s

en: Mode is %s for provider of %s: %s
fi: Tila %s riippuvuuden %s: %s tarjoajalla

en: Mode for pkg providing %s: %s
fi: Riippuvuuden %s: %s tarjoavan paketin tila

en: TSINFO: %s package requiring %s marked as erase
fi: TSINFO: paketti %s, joka vaatii riippuvuuden %s on merkitty poistettavaksi

en: TSINFO: Obsoleting %s with %s to resolve dep.
fi: TSINFO: Vanhennetaan paketti %s paketilla %s riippuvuuden ratkaisemiseksi.

en: TSINFO: Updating %s to resolve dep.
fi: TSINFO: Päivitetään paketti %s riippuvuuden ratkaisemiseksi.

en: Cannot find an update path for dep for: %s
fi: Päivityspolkua ei löydetty riippuvuudelle: %s

en: Quick matched %s to require for %s
fi: Pikavastaavuus %s vaatimukselle %s

note: is it already installed?
en: %s is in providing packages but it is already installed, removing.
fi: %s on tarjoavissa paketeissa, mutta se on jo asennettuna, poistetaan.

en: Potential resolving package %s has newer instance in ts.
fi: Mahdollisella ratkaisevalla paketilla %s on uudempi instanssi ts:ssä.

en: Potential resolving package %s has newer instance installed.
fi: Mahdollisella ratkaisevalla paketilla %s on uudempi instanssi asennettuna.

en: %s already in ts, skipping this one
fi: paketti %s on jo ts:ssä, ohitetaan

en: TSINFO: Marking %s as update for %s
fi: TSINFO: Merkitään paketti %s päivitykseksi paketille %s

en: TSINFO: Marking %s as install for %s
fi: TSINFO: Merkitään %s asennukseksi paketille %s

en: Success - empty transaction
fi: Onnistui - tyhjä transaktio

en: Restarting Loop
fi: Käynnistetään silmukka uudelleen

en: Dependency Process ending
fi: Riippuvuuksien käsittely päättyy

en: Success - deps resolved
fi: Onnistui – riippuvuudet on ratkaistu

en: Checking deps for %s
fi: Tarkistetaan paketin %s riippuvuuksia

en: looking for %s as a requirement of %s
fi: etsitään riippuvuutta %s paketille %s

en: Running compare_providers() for %s
fi: Suoritetaan compare_providers() paketeille %s

en: better arch in po %s
fi: po:ssa %s on parempi arkkitehtuuri

en: %s obsoletes %s
fi: paketti %s vanhentaa paketin %s

en: archdist compared %s to %s on %s
      Winner: %s
fi: archdist vertasi paketteja %s ja %s arkkitehtuurilla %s
      Voittaja: %s

en: common sourcerpm %s and %s
fi: paketeilla %s ja %s on yhteinen lähde-RPM

en: base package %s is installed for %s
fi: peruspaketti %s on asennettu paketille %s

en: common prefix of %s between %s and %s
fi: yhteinen %s merkin mittainen etuliite paketeilla %s ja %s

en: requires minimal: %d
fi: vaatii vähintään: %d

en:  Winner: %s
fi:  Voittaja: %s

en:  Loser(with %d): %s
fi:  Häviäjä (arvolla %d): %s

en: Best Order: %s
fi: Paras järjestys %s

en: doConfigSetup() will go away in a future version of Yum.
fi: doConfigSetup() poistetaan jossakin Yumin tulevassa versiossa.

en: Repository %r: Error parsing config: %s
fi: Asennuslähde %r: Virhe jäsennettäessä asetuksia: %s

en: Repository %r is missing name in configuration, using id
fi: Asennuslähteen %r asetuksista puuttuu nimi, käytetään tunnistetta

en: plugins already initialised
fi: liitännäiset on jo alustettu

en: doRpmDBSetup() will go away in a future version of Yum.
fi: doRpmSetup() poistetaan jossakin Yumin tulevassa versiossa.

en: Reading Local RPMDB
fi: Luetaan paikallista RPM-tietokantaa

en: doRepoSetup() will go away in a future version of Yum.
fi: doRepoSetup() poistetaan jossakin Yumin tulevassa versiossa.

en: doSackSetup() will go away in a future version of Yum.
fi: doSackSetup() poistetaan jossakin Yumin tulevassa versiossa.

en: Setting up Package Sacks
fi: Asetetaan pakettisäkkejä

en: repo object for repo %s lacks a _resetSack method
fi: asennuslähteen %s oliosta puuttuu _resetSack-metodi

en: therefore this repo cannot be reset.
fi: siksi tätä asennuslähdettä ei voi palauttaa alkutilaan.

en: doUpdateSetup() will go away in a future version of Yum.
fi: doUpdateSetup() poistetaan jossakin Yumin tulevassa versiossa.

en: Building updates object
fi: Rakennetaan päivitysoliota

en: doGroupSetup() will go away in a future version of Yum.
fi: doGroupSetup() poistetaan jossakin Yumin tulevassa versiossa.

en: Getting group metadata
fi: Haetaan ryhmien metadataa

en: Adding group file from repository: %s
fi: Lisätään ryhmätiedosto asennuslähteestä: %s

en: Failed to add groups file for repository: %s - %s
fi: Ryhmätiedoston lisääminen asennuslähteelle epäonnistui: %s - %s

en: No Groups Available in any repository
fi: Yhtään ryhmää ei ole saatavilla mistään asennuslähteestä

en: Getting pkgtags metadata
fi: Haetaan pakettitagien metadataa

en: Adding tags from repository: %s
fi: Lisätään tagit asennuslähteestä: %s

en: Failed to add Pkg Tags for repository: %s - %s
fi: Pakettitagien lisääminen asennuslähteelle epäonnistui: %s - %s

en: Importing additional filelist information
fi: Tuodaan lisää tiedostoluettelotietoa

en: The program %s%s%s is found in the yum-utils package.
fi: Ohjelma %s%s%s on paketissa yum-utils.

en: There are unfinished transactions remaining. You might consider running yum-complete-transaction first to finish them.
fi: Keskeneräisiä transaktioita on jäljellä. Niiden päättämiseksi on suositeltua suorittaa ensin yum-complete-transaction.

en: Trying to remove "%s", which is protected
fi: Yritettiin poistaa paketti ”%s”, mutta se on suojattu

en: 
    Packages skipped because of dependency problems:
fi: 
    Riippuvuusongelmien vuoksi ohitetut paketit:

en:     %s from %s
fi:     %s asennuslähteestä %s

note: FIXME: _N()
en: ** Found %d pre-existing rpmdb problem(s), 'yum check' output follows:
fi: ** Löytyi %d rpmdb-ongelma(a), ”yum check” -tuloste:

en: Warning: RPMDB altered outside of yum.
fi: Varoitus: RPM-tietokantaa on muutettu yumin ulkopuolella.

en: missing requires
fi: puuttuvia riippuvuuksia

en: installed conflict
fi: asennettu konflikti

en: Warning: scriptlet or other non-fatal errors occurred during transaction.
fi: Varoitus: sovelmien virheitä tai muita virheitä, jotka eivät ole vakavia, tapahtui transaktion aikana.

en: Transaction couldn't start:
fi: Transaktiota ei voitu aloittaa:

note: should this be 'to_unicoded'?
en: Could not run transaction.
fi: Transaktiota ei voitu suorittaa.

en: Failed to remove transaction file %s
fi: Transaktiotiedoston %s poistaminen epäonnistui

note: maybe a file log here, too but raising an exception is not going to do any good
en: %s was supposed to be installed but is not!
fi: %s piti olla asennettuna, mutta se ei ole!

note: maybe a file log here, too but raising an exception is not going to do any good
en: %s was supposed to be removed but is not!
fi: %s piti olla poistettu, mutta se ei ole!

en: Could not open lock %s: %s
fi: Lukkoa %s ei voitu avata: %s

note: Whoa. What the heck happened?
en: Unable to check if PID %s is active
fi: Ei voida tarkistaa onko PID %s aktiivinen

note: Another copy seems to be running.
en: Existing lock %s: another copy is running as pid %s.
fi: Lukko %s on olemassa: toinen kopio on suorituksessa pidillä %s.

note: Whoa. What the heck happened?
en: Could not create lock at %s: %s
fi: Ei voitu luoda lukkoa sijaintiin %s: %s

en: Package does not match intended download. Suggestion: run yum --enablerepo=%s clean metadata
fi: Paketti ei vastaa odotettua latausta. Ehdotus: suorita yum --enablerepo=%s clean metadata

en: Could not perform checksum
fi: Ei voitu laskea tarkistussummaa

en: Package does not match checksum
fi: Paketti ei vastaa tarkistussummaa

en: package fails checksum but caching is enabled for %s
fi: paketti ei vastaa tarkistussummaa, mutta välimuisti on käytössä kohteelle %s

en: using local copy of %s
fi: käytetään paikallista kopiota paketista %s

en: Insufficient space in download directory %s
        * free   %s
        * needed %s
fi: Lataushakemistossa %s ei ole tarpeeksi vapaata tilaa
        * vapaana   %s
        * tarvitaan %s

en: Header is not complete.
fi: Otsake ei ole täydellinen.

en: Header not in local cache and caching-only mode enabled. Cannot download %s
fi: Otsake ei ole paikallisessa välimuistissa ja pelkästä välimuistista toimiva tila on käytössä. Ei voida ladata otsaketta %s

en: Public key for %s is not installed
fi: Julkista avainta pakettia %s varten ei ole asennettu

en: Problem opening package %s
fi: Ongelma paketin %s avaamisessa

en: Public key for %s is not trusted
fi: Paketin %s julkiseen avaimeen ei luoteta

en: Package %s is not signed
fi: Pakettia %s ei ole allekirjoitettu

en: Cannot remove %s
fi: Ei voida poistaa tiedostoa %s

en: %s removed
fi: tiedosto %s on poistettu

en: Cannot remove %s file %s
fi: Ei voida poistaa %s-tyyppistä tiedostoa %s

en: %s file %s removed
fi: %s-tyyppinen tiedosto %s on poistettu

en: %d %s files removed
fi: %d %s-tyyppistä tiedostoa on poistettu

en: More than one identical match in sack for %s
fi: Säkissä on useampi kuin yksi identtinen vastaavuus haulle %s

en: Nothing matches %s.%s %s:%s-%s from update
fi: Mikään ei vastaa päivityksen pakettia %s.%s %s:%s-%s

en: searchPackages() will go away in a future version of Yum.                      Use searchGenerator() instead.
fi: searchPackages() poistetaan jossakin Yumin tulevassa versiossa. Käytä sen sijaan searchGenerator()-metodia.

en: Searching %d packages
fi: Etsitään %d pakettia

en: searching package %s
fi: etsitään pakettia %s

en: searching in file entries
fi: etsitään tiedostoista

en: searching in provides entries
fi: etsitään tarjoajista

en: No group data available for configured repositories
fi: Asetetuille asennuslähteille ei ole saatavilla ryhmädataa

en: No Group named %s exists
fi: Ryhmää nimeltä %s ei ole olemassa

en: package %s was not marked in group %s
fi: pakettia %s ei ollut merkitty kuuluvaksi ryhmään %s

en: Adding package %s from group %s
fi: Lisätään paketti %s ryhmästä %s

en: No package named %s available to be installed
fi: Pakettia nimeltä %s ei ole saatavilla asennusta varten

note: This can happen due to excludes after .up has happened.
en: Package tuple %s could not be found in packagesack
fi: Paketti-tuplea %s ei löytynyt pakettisäkistä

en: Package tuple %s could not be found in rpmdb
fi: Paketti-tuplea %s ei löytynyt RPM-tietokannasta

en: No Package found for %s
fi: Riippuvuudelle %s ei löytynyt pakettia

en: Package Object was not a package object instance
fi: Pakettiolio ei ollutkaan pakettiolioinstanssi

en: Nothing specified to install
fi: Mitään ei määritelty asennettavaksi

en: Checking for virtual provide or file-provide for %s
fi: Etsitään virtuaalista tai tiedostotarjoajaa argumentille %s

en: No Match for argument: %s
fi: Mikään ei vastaa argumenttia: %s

en: Package %s installed and not available
fi: Paketti %s on asennettu, mutta ei saatavilla

en: No package(s) available to install
fi: Yhtään pakettia ei ole saatavilla asennettavaksi

en: Package: %s  - already in transaction set
fi: Paketti: %s – on jo transaktiojoukossa

en: Package %s is obsoleted by %s which is already installed
fi: Paketin %s vanhentaa paketti %s, joka on jo asennettuna

en: Package %s is obsoleted by %s, but obsoleting package does not provide for requirements
fi: Paketin %s vanhentaa paketti %s, mutta vanhentava paketti ei tarjoa riippuvuuksia

en: Package %s is obsoleted by %s, trying to install %s instead
fi: Paketin %s vanhentaa paketti %s, yritetään paketti %s sen sijaan

en: Package %s already installed and latest version
fi: Paketti %s on jo asennettuna ja uusin versio

en: Package matching %s already installed. Checking for update.
fi: Pakettia %s vastaava paketti on jo asennettuna. Tarkistetaan päivitykset.

note: update everything (the easy case)
en: Updating Everything
fi: Päivitetään kaikki

en: Not Updating Package that is already obsoleted: %s.%s %s:%s-%s
fi: Vanhennettua pakettia ei päivitetä: %s.%s %s:%s-%s

en: Package is already obsoleted: %s.%s %s:%s-%s
fi: Paketti on jo vanhennettu: %s.%s %s:%s-%s

en: Not Updating Package that is obsoleted: %s
fi: Ei päivitetä vanhennettua pakettia: %s

en: Not Updating Package that is already updated: %s.%s %s:%s-%s
fi: Jo päivitettyä pakettia ei enää päivitetä: %s.%s %s:%s-%s

en: No package matched to remove
fi: Yhtään poistopyyntöä vastaavaa pakettia ei ole

en: Skipping the running kernel: %s
fi: Ohitetaan käytössä oleva ydin: %s

en: Removing %s from the transaction
fi: Poistetaan %s transaktiosta

en: Cannot open: %s. Skipping.
fi: Ei voida avata pakettia: %s. Ohitetaan.

en: Examining %s: %s
fi: Tutkitaan %s: %s

en: Cannot localinstall deltarpm: %s. Skipping.
fi: Deltarpm:ää %s ei voi asentaa paikallisesti. Ohitetaan.

en: Cannot add package %s to transaction. Not a compatible architecture: %s
fi: Pakettia %s ei voida lisätä transaktioon. Arkkitehtuuri ei ole yhteensopiva: %s

en: Cannot install package %s. It is obsoleted by installed package %s
fi: Pakettia %s ei voi asentaa. Asennettu paketti %s vanhentaa sen.

en: Package %s not installed, cannot update it. Run yum install to install it instead.
fi: Pakettia %s ei ole asennettu, sitä ei voida päivittää. Suorita yum install -komento paketin asentamiseksi.

en: Excluding %s
fi: Ohitetaan paketti %s

en: Marking %s to be installed
fi: Merkitään paketti %s asennettavaksi

en: Marking %s as an update to %s
fi: Merkitään paketti %s päivitykseksi paketille %s

en: %s: does not update installed package.
fi: %s: ei päivitä asennettua pakettia

en: Cannot open file: %s. Skipping.
fi: Ei voida avata tiedostoa: %s. Ohitetaan.

en: Problem in reinstall: no package matched to remove
fi: Ongelma uudelleenasennuksessa: poistopyyntöä vastaavaa pakettia ei ole

en: Problem in reinstall: no package %s matched to install
fi: Ongelma uudelleenasennuksessa: asennuspyyntöä vastaavaa pakettia %s ei ole

en: No package(s) available to downgrade
fi: Yhtään pakettia ei ole saatavilla varhennettavaksi

en: Package %s is allowed multiple installs, skipping
fi: Paketille %s sallitaan useita asennuksia, ohitetaan.

en: No Match for available package: %s
fi: Ei vastaavuutta saatavilla olevalle paketille: %s

en: Only Upgrade available on package: %s
fi: Vain päivitys saatavilla paketille: %s

en: Failed to downgrade: %s
fi: Varhentaminen epäonnistui: %s

en: GPG key retrieval failed:
fi: GPG-avaimen nouto epäonnistui:

en: Invalid GPG Key from %s: %s
fi: Virheellinen GPG-avain osoitteesta %s: %s

en: GPG key parsing failed: key does not have value %s
fi: GPG-avaimen jäsentäminen epäonnistui: avaimessa ei ole arvoa %s

en: GPG key at %s (0x%s) is already installed
fi: Osoitteesta %s ladattu GPG-avain (0x%s) on jo asennetuna

en: Key import failed (code %d)
fi: Avaimen tuonti epäonnistui (koodi %d)

en: Key imported successfully
fi: Avaimen tuonti onnistui

en: The GPG keys listed for the "%s" repository are already installed but they are not correct for this package.
    Check that the correct key URLs are configured for this repository.
fi: Asennuslähteelle ”%s” luetellut GPG-avaimet on jo asennettu, mutta ne eivät vastaa tätä pakettia.
    Tarkista että tälle asennuslähteelle on asetettu oikeat avainten URL:t.

en: Import of key(s) didn't help, wrong key(s)?
fi: Avainten tuonti ei auttanut, ovatko avaimet vääriä?

en: GPG key at %s (0x%s) is already imported
fi: Osoitteesta %s ladattu GPG-avain (0x%s) on jo tuotu

en: Key import failed
fi: Avaimen tuonti epäonnistui

en: The GPG keys listed for the "%s" repository are already installed but they are not correct.
    Check that the correct key URLs are configured for this repository.
fi: Asennuslähteelle ”%s” luetellut GPG-avaimet on jo asennettu, mutta ne ovat virheelliset.
    Tarkista että tälle asennuslähteelle on asetettu oikeat avainten URL:t.

en: Unable to find a suitable mirror.
fi: Sopivaa peilipalvelinta ei löytynyt.

en: Errors were encountered while downloading packages.
fi: Paketteja ladatessa tapahtui virheitä.

en: Please report this error at %s
fi: Ilmoita tästä ongelmasta: %s

en: Test Transaction Errors:
fi: Testitransaktion virheitä:

en: Could not set cachedir: %s
fi: Välimuistihakemiston asettaminen epäonnistui %s

note: Mostly copied from YumOutput._outKeyValFill()
en: Loaded plugins:
fi: Ladatut liitännäiset:

en: No plugin match for: %s
fi: Ei vastaavaa liitännäistä pyynnölle: %s

en: Not loading "%s" plugin, as it is disabled
fi: Ei ladata liitännäistä ”%s”, koska se on poissa käytöstä

note: Give full backtrace:
en: Plugin "%s" can't be imported
fi: Liitännäistä ”%s” ei voi tuoda

en: Plugin "%s" doesn't specify required API version
fi: Liitännäinen ”%s” ei määrittele vaadittua API-versiota

en: Plugin "%s" requires API %s. Supported API is %s.
fi: Liitännäinen ”%s” vaatii API:n %s. Tuettu API on %s.

en: Loading "%s" plugin
fi: Ladataan liitännäinen ”%s”

en: Two or more plugins with the name "%s" exist in the plugin search path
fi: Liitännäisten hakupolussa on useita liitännäisiä nimeltä ”%s”

en: Configuration file %s not found
fi: Asetustiedostoa %s ei löytynyt

note: for Configuration files for the plugin not found
en: Unable to find configuration file for plugin %s
fi: Liitännäisen %s asetustiedostoa ei löytynyt

en: registration of commands not supported
fi: komentojen rekisteröintiä ei tueta

en: has missing requires of
fi: on puuttuvia riippuvuuksia

en: has installed conflicts
fi: on asennettuja konflikteja

en: %s is a duplicate with %s
fi: paketti %s on paketin %s duplikaatti

en: %s is obsoleted by %s
fi: paketin %s vanhentaa paketti %s

en: %s provides %s but it cannot be found
fi: %s tarjoaa %s, mutta sitä ei löydy

en: Repackaging
fi: Paketoidaan uudelleen

en: Header cannot be opened or does not match %s, %s.
fi: Otsaketta ei voi avata tai se ei vastaa nimeä ja arkkitehtuuria %s, %s

en: RPM %s fails md5 check
fi: RPM %s ei läpäise md5-tarkistusta

en: Could not open RPM database for reading. Perhaps it is already in use?
fi: RPM-tietokantaa ei voitu avata lukemista varten. Onko se jo käytössä?

en: Got an empty Header, something has gone wrong
fi: Saatiin tyhjä otsake, virhetilanne

en: Damaged Header %s
fi: Vioittunut otsake %s

en: Error opening rpm %s - error %s
fi: Virhe avattaessa RPM:ää %s – virhe %s
