Yum - en to sv translation catalogue (642 entries)

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Erasing
sv: Raderar

en: Installing
sv: Installerar

en: Obsoleted
sv: Utfasad

en: Updated
sv: Uppdaterade

en: Erased
sv: Raderade

en: Installed
sv: Installerade

en: No header - huh?
sv: Inget huvud - va?

en: Repackage
sv: Paketera om

en: Error: invalid output state: %s for %s
sv: Fel: ogiltig utdatatillstånd: %s för %s

en: Erased: %s
sv: Raderade: %s

en: Removing
sv: Tar bort

en: Cleanup
sv: Rensar upp

en: Command "%s" already defined
sv: Kommando "%s" redan definierat

en: Setting up repositories
sv: Gör i ordning förråd

en: Reading repository metadata in from local files
sv: Läser in förrådsmetadata från lokala filer

en: Config Error: %s
sv: Konfigurationsfel: %s

en: Options Error: %s
sv: Fel bland flaggor: %s

en:   Installed: %s-%s at %s
sv:   Installerade: %s-%s %s

en:   Built    : %s at %s
sv:   Byggde      : %s %s

en:   Committed: %s at %s
sv:   Verkställde : %s %s

en: You need to give some command
sv: Du måste ange något kommando

en: No such command: %s. Please use %s --help
sv: Inget sådant kommando: %s.  Använd %s --help

en: Disk Requirements:
sv: Diskbehov:

en:   At least %dMB more space needed on the %s filesystem.
sv:   Åtminstone %d MB mer utrymme behövs på filsystemet %s.

note: TODO: simplify the dependency errors? Fixup the summary
en: Error Summary
    -------------
sv: Felsammandrag
    -------------

en: Trying to run the transaction but nothing to do. Exiting.
sv: Försöker köra transaktionen men det finns inget att göra.  Avslutar.

en: Exiting on user Command
sv: Avslutar på användarens order

en: Downloading Packages:
sv: Hämtar paket:

en: Error Downloading Packages:
sv: Fel när paket hämtades:

en: Running Transaction Check
sv: Kör transaktionskontroll

en: ERROR You need to update rpm to handle:
sv: FEL Du behöver uppdatera rpm för att hantera:

en: ERROR with transaction check vs depsolve:
sv: FEL med transaktionskontroll mot depsolve:

en: RPM needs to be updated
sv: RPM behöver uppdateras

en: Please report this error in %s
sv: Vänligen rapportera detta fel i %s

en: Running Transaction Test
sv: Kör transaktionstest

en: Transaction Check Error:
sv: Transaktionskontrollfel:

en: Transaction Test Succeeded
sv: Transaktionskontrollen lyckades

en: Running Transaction
sv: Kör transaktionen

en: Refusing to automatically import keys when running unattended.
    Use "-y" to override.
sv: Vägrar att automatiskt importera nycklar vid oövervakad körning.
    Använd "-y" för att åsidosätta.

en:   * Maybe you meant:
sv:   * Du kanske menade:

en: Package(s) %s%s%s available, but not installed.
sv: Paket %s%s%s tillgängliga, men inte installerade.

en: No package %s%s%s available.
sv: Inget paket %s%s%s tillgängligt.

en: Package(s) to install
sv: Paket att installera

en: Nothing to do
sv: Inget att göra

en: %d packages marked for Update
sv: %d paket noterade att uppdateras

en: No Packages marked for Update
sv: Inga paket noterade att uppdateras

en: %d packages marked for Distribution Synchronization
sv: %d paket noterade för distributionssynkronisering

en: No Packages marked for Distribution Synchronization
sv: Inga paket noterade för distributionssynkronisering

en: %d packages marked for removal
sv: %d paket noterade att tas bort

en: No Packages marked for removal
sv: Inga paket noterade att tas bort

en: Package(s) to downgrade
sv: Paket att nedgradera

en:  (from %s)
sv:  (från %s)

en: Installed package %s%s%s%s not available.
sv: Installerat paket %s%s%s%s inte tillgängligt.

en: Package(s) to reinstall
sv: Paket att ominstallera

en: No Packages Provided
sv: Inga paket angivna

en: N/S Matched: %s
sv: N/S matchade: %s

en:   Name and summary matches %sonly%s, use "search all" for everything.
sv:   Matchning %sendast%s av namn och sammandrag, använd "search all" för allting.

en:   Full name and summary matches %sonly%s, use "search all" for everything.
sv:   Matchning %sendast%s av fullständigt namn och sammandrag, använd "search all" för allting.

en: Matched: %s
sv: Matchade: %s

en:   Name and summary matches %smostly%s, use "search all" for everything.
sv:   Matchning %shuvudsakligen%s av namn och sammandrag, använd "search all" för allting.

en: Warning: No matches found for: %s
sv: Varning: Ingen matchning hittades för: %s

en: No Matches found
sv: Inga matchningar hittades

en: No Package Found for %s
sv: Inga paket hittades för %s

en: Cleaning repos:
sv: Rensar förråd:

en: Cleaning up Everything
sv: Rensar upp allt

en: Cleaning up Headers
sv: Rensar upp huvuden

en: Cleaning up Packages
sv: Rensar upp paket

en: Cleaning up xml metadata
sv: Rensar upp xml-metadata

en: Cleaning up database cache
sv: Rensar upp databas-cache

en: Cleaning up expire-cache metadata
sv: Rensar upp expire-cache-metadata

en: Cleaning up cached rpmdb data
sv: Rensar upp cachad rpmdb-data

en: Cleaning up plugins
sv: Rensar upp insticksmoduler

en: Warning: No groups match: %s
sv: Varning: Inga grupper matchar: %s

en: Installed Groups:
sv: Installerade grupper:

en: Installed Language Groups:
sv: Installerade språkgrupper:

en: Available Groups:
sv: Tillgängliga grupper:

en: Available Language Groups:
sv: Tillgängliga språkgrupper:

en: Done
sv: Klart

en: Warning: Group %s does not exist.
sv: Varning: Grupp %s finns inte.

en: No packages in any requested group available to install or update
sv: Inget paket i någon begärd grupp är tillgängligt för installation eller uppdatering

en: %d Package(s) to Install
sv: %d paket att installera

en: No group named %s exists
sv: Ingen grupp med namnet %s finns

en: No packages to remove from groups
sv: Inget paket att ta bort från grupper

en: %d Package(s) to remove
sv: %d paket att ta bort

en: Package %s is already installed, skipping
sv: Paket %s är redan installerat, hoppar över

en: Discarding non-comparable pkg %s.%s
sv: Kastar ojämförbart paket %s.%s

note: we've not got any installed that match n or n+a
en: No other %s installed, adding to list for potential install
sv: Ingen annat %s installerat, lägger till listan för potentiell installation

en: Plugin Options
sv: Insticksmodulsalternativ

en: Command line error: %s
sv: Kommandoradsfel: %s

en: 
    
    %s: %s option requires an argument
sv: 
    
    %s: flaggan %s behöver ett argument

en: --color takes one of: auto, always, never
sv: --color tar en av: auto, always, never

note: We have a relative installroot ... haha
en: --installroot must be an absolute path: %s
sv: --installroot måste vara en absolut sökväg: %s

en: show this help message and exit
sv: visa detta hjälpmeddelande och avsluta

en: be tolerant of errors
sv: var tolerant vid fel

en: run entirely from system cache, don't update cache
sv: kör helt från systemets cache, uppdatera inte cachen

en: config file location
sv: konfigurationsfilens plats

en: maximum command wait time
sv: maximal tid att vänta på kommandon

en: debugging output level
sv: nivå på felsökningsutskrifter

en: show duplicates, in repos, in list/search commands
sv: visa dubletter, i förråd, i list-/search-kommandon

en: error output level
sv: nivå på felutskrifter

en: debugging output level for rpm
sv: nivå på felsökningsutskrifter för rpm

en: quiet operation
sv: tyst operation

en: verbose operation
sv: utförlig operation

en: answer yes for all questions
sv: svara ja på alla frågor

en: show Yum version and exit
sv: visa Yum-version och avsluta

en: set install root
sv: ange installationsrot

en: enable one or more repositories (wildcards allowed)
sv: aktivera ett eller flera förråd (jokrertecken tillåts)

en: disable one or more repositories (wildcards allowed)
sv: inaktivera ett eller flera förråd (jokertecken tillåts)

en: exclude package(s) by name or glob
sv: uteslut paket via namn eller mönster

en: disable exclude from main, for a repo or for everything
sv: inaktivera uteslutningar från main, för ett förråd, eller för allt

en: enable obsoletes processing during updates
sv: aktivera bearbetning av utfasningar under uppdateringar

en: disable Yum plugins
sv: inaktivera Yum-insticksmoduler

en: disable gpg signature checking
sv: inaktivera kontroll av gpg-signatur

en: disable plugins by name
sv: inaktivera insticksmoduler efter namn

en: enable plugins by name
sv: aktivera insticksmoduler efter namn

en: skip packages with depsolving problems
sv: hoppa över paket med problem vid beroendeupplösning

en: control whether color is used
sv: styr om färg skall användas

en: set value of $releasever in yum config and repo files
sv: sätt värdet på $releasever i yum-konfigurations- och repo-filer

en: set arbitrary config and repo options
sv: sätt godtyckliga konfigurations- och förrådsalternativ

en: Jan
sv: jan

en: Feb
sv: feb

en: Mar
sv: mar

en: Apr
sv: apr

en: May
sv: maj

en: Jun
sv: jun

en: Jul
sv: jul

en: Aug
sv: aug

en: Sep
sv: sep

en: Oct
sv: okt

en: Nov
sv: nov

en: Dec
sv: dec

en: Trying other mirror.
sv: Försöker med en annan spegel.

en: Name        : %s%s%s
sv: Namn        : %s%s%s

en: Arch        : %s
sv: Arkitektur  : %s

en: Epoch       : %s
sv: Epok        : %s

en: Release     : %s
sv: Utgåva      : %s

en: Size        : %s
sv: Storlek     : %s

en: Repo        : %s
sv: Förråd      : %s

en: From repo   : %s
sv: Från förråd : %s

en: Committer   : %s
sv: Verkställare: %s

en: Committime  : %s
sv: Verkställt  : %s

en: Buildtime   : %s
sv: Byggt       : %s

en: Install time: %s
sv: Installerat : %s

en: Installed by: %s
sv: Installerat av: %s

en: Changed by  : %s
sv: Ändrat av   : %s

en: Summary     :
sv: Sammandrag  :

en: License     :
sv: Licens      :

en: Description :
sv: Beskrivning :

en: y
sv: j

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: Is this ok [y/N]:
sv: Är detta ok [j/N]:

en: 
    Group: %s
sv: 
    Grupp: %s

en:  Group-Id: %s
sv:  Grupp-id: %s

en:  Description: %s
sv:  Beskrivning: %s

en:  Language: %s
sv:  Språk: %s

en:  Mandatory Packages:
sv:  Obligatoriska paket:

en:  Default Packages:
sv:  Standardpaket:

en:  Optional Packages:
sv:  Valfria paket:

en:  Conditional Packages:
sv:  Villkorliga paket:

en: package: %s
sv: paket: %s

en:   No dependencies for this package
sv:   Inga beroenden för detta paket

en:   dependency: %s
sv:   beroende: %s

en:    Unsatisfied dependency
sv:    Ej uppfyllt beroende

en: Matched from:
sv: Matchat från:

en: License     : %s
sv: Licens      : %s

en: Filename    : %s
sv: Filnamn     : %s

en: Other       :
sv: Övrigt      :

en: There was an error calculating total download size
sv: Ett fel uppstod vid beräkningen av total storlek att hämta

en: Total size: %s
sv: Total storlek: %s

en: Total download size: %s
sv: Total storlek att hämta: %s

en: Installed size: %s
sv: Installerad storlek: %s

en: There was an error calculating installed size
sv: Ett fel uppstod vid beräkningen av installerad storlek

en: Reinstalling
sv: Ominstallerar

en: Downgrading
sv: Nedgraderar

en: Installing for dependencies
sv: Installerar på grund av beroenden

en: Updating for dependencies
sv: Uppdaterar på grund av beroenden

en: Removing for dependencies
sv: Tar bort på grund av beroenden

en: Skipped (dependency problems)
sv: Hoppas över (beroendeproblem)

en: Not installed
sv: Inte installerat

en: Package
sv: Paket

en: Arch
sv: Ark

en: Repository
sv: Förråd

en: Size
sv: Storl.

en:      replacing  %s%s%s.%s %s
sv:      ersätter  %s%s%s.%s %s

en: 
    Transaction Summary
    %s
sv: 
    Transaktionssammanfattning
    %s

en: Install   %5.5s Package(s)
sv: Installerar   %5.5s paket

en: Upgrade   %5.5s Package(s)
sv: Uppdaterar    %5.5s Paket

en: Remove    %5.5s Package(s)
sv: Tar bort      %5.5s paket

en: Reinstall %5.5s Package(s)
sv: Ominstallerar %5.5s paket

en: Downgrade %5.5s Package(s)
sv: Nedgraderar   %5.5s paket

en: Removed
sv: Borttagna

en: Dependency Removed
sv: Borttagna beroenden

en: Dependency Installed
sv: Installerade beroenden

en: Dependency Updated
sv: Uppdaterade beroenden

en: Replaced
sv: Ersatte

en: Failed
sv: Misslyckade

note: Delta between C-c's so we treat as exit
en: two
sv: två

note: For translators: This is output like: Current download cancelled, interrupt (ctrl-c) again within two seconds to exit. Where "interupt (ctrl-c) again" and "two" are highlighted.
en: 
     Current download cancelled, %sinterrupt (ctrl-c) again%s within %s%s%s seconds
    to exit.
sv: 
     Aktuell nedladdning avbröts, %savbryt (ctrl-c) igen%s inom %s%s%s sekunder
    för att avsluta.

en: user interrupt
sv: avbrott från användaren

en: Total
sv: Totalt

en: O
sv: UF

en: E
sv: R

en: R
sv: O

en: D
sv: N

en: <unset>
sv: <ej satt>

en: Skipping merged transaction %d to %d, as it overlaps
sv: Hoppar över sammanslagen transaktion %d till %d, eftersom de överlappar

en: No transactions
sv: Inga transaktioner

en: Bad transaction IDs, or package(s), given
sv: Felaktiga transaktions ID:n, eller paket, angivna

en: Command line
sv: Kommandorad

en: Login user
sv: Inloggad användare

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Action(s)
sv: Åtgärd(er)

en: Altered
sv: Ändrade

en: No transaction ID given
sv: Inget transaktions-ID angivet

en: Bad transaction ID given
sv: Felaktigt transaktions-ID angivet

en: Not found given transaction ID
sv: Hittade inte angivet transaktions-ID

en: Found more than one transaction ID!
sv: Hittade mer än ett transaktions-ID!

en: No transaction ID, or package, given
sv: Inget transaktions-ID, eller paket, angivet

en: Downgraded
sv: Nedgraderade

en: Older
sv: Äldre

en: Newer
sv: Nyare

en: Transaction ID :
sv: Transaktions-ID:

en: Begin time     :
sv: Starttid       :

en: Begin rpmdb    :
sv: Start-rpmdb    :

en: (%u seconds)
sv: (%u sekunder)

en: (%u minutes)
sv: (%u minuter)

en: (%u hours)
sv: (%u timmar)

en: (%u days)
sv: (%u dagar)

en: End time       :
sv: Sluttid        :

en: End rpmdb      :
sv: Slut-rpmdb     :

en: User           :
sv: Användare      :

en: Return-Code    :
sv: Returkod       :

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Failures:
sv: Misslyckanden:

en: Failure:
sv: Misslyckades:

en: Success
sv: Lyckades

en: Command Line   :
sv: Kommandoradsfel:

en: Additional non-default information stored: %d
sv: Ytterligare icke-standardinformation lagrad: %d

note: This is _possible_, but not common
en: Transaction performed with:
sv: Transaktionen utförd med:

en: Packages Altered:
sv: Ändrade paket:

en: Packages Skipped:
sv: Överhoppade paket:

en: Rpmdb Problems:
sv: Rpmdb-problem:

en: Scriptlet output:
sv: Skriptutdata:

en: Errors:
sv: Fel:

en: Install
sv: Installation

en: Dep-Install
sv: Ber-inst

en: Obsoleting
sv: Fasar ut

en: Erase
sv: Radering

en: Reinstall
sv: Ominstallation

en: Downgrade
sv: Nedgradering

en: Update
sv: Uppdatering

en: Time
sv: Tid

en: Last day
sv: Senaste dagen

en: Last week
sv: Senaste veckan

en: Last 2 weeks
sv: Senaste 2 veckorna

note: US default :p
en: Last 3 months
sv: Senaste 3 månaderna

en: Last 6 months
sv: Senaste 6 månaderna

en: Last year
sv: Senaste året

en: Over a year ago
sv: Mer än ett år tillbaka

en: No Transaction %s found
sv: Ingen transaktion %s funnen

en: Transaction ID:
sv: Transaktions-ID:

en: Available additional history information:
sv: Tillgänglig ytterligare historieinformation

en: %s: No additional data found by this name
sv: %s: Inga ytterligare data finns med detta namn

en: installed
sv: installerat

en: an update
sv: en uppdatering

en: erased
sv: raderat

en: reinstalled
sv: ominstallerat

en: a downgrade
sv: en nedgradering

en: obsoleting
sv: utfasning

en: updated
sv: uppdaterat

en: obsoleted
sv: utfasat

en: ---> Package %s.%s %s:%s-%s will be %s
sv: ---> Paket %s.%s %s:%s-%s blir %s

en: --> Running transaction check
sv: --> Kör transaktionskontroll

en: --> Restarting Dependency Resolution with new changes.
sv: --> Startar om beroendeupplösning med nya ändringar.

en: --> Finished Dependency Resolution
sv: --> Avslutade beroendeupplösning

en: --> Processing Dependency: %s for package: %s
sv: --> Bearbetar beroende: %s för paket: %s

en: ---> Keeping package: %s
sv: ---> Behåller paketet: %s

en: --> Unresolved Dependency: %s
sv: --> Ej upplöst beroende: %s

en: Package: %s
sv: Paket: %s

en: 
        Requires: %s
sv: 
        Behöver: %s

en: 
            Not found
sv: 
            Finns inte

note: These should be the only three things we care about:
en: Updated By
sv: Uppdaterat av

en: Downgraded By
sv: Nedgraderat av

en: Obsoleted By
sv: Utfasat av

en: Available
sv: Tillgängliga

en: --> Processing Conflict: %s conflicts %s
sv: --> Bearbetar konflikt: %s står i konflikt med %s

en: --> Populating transaction set with selected packages. Please wait.
sv: --> Fyller transaktionsmängden med valda paket.  Var god dröj.

en: ---> Downloading header for %s to pack into transaction set.
sv: ---> Hämtar huvud för %s för att paketera i transaktionsmängden.

en: Running
sv: Kör

en: Sleeping
sv: Sover

en: Uninterruptible
sv: Oavbrytbar

en: Traced/Stopped
sv: Spårad/Stoppad

en: Unknown
sv: Okänd

en:   The other application is: PackageKit
sv:   Det andra programmet är: PackageKit

en:   The other application is: %s
sv:   Det andra programmet är: %s

en:     Memory : %5s RSS (%5sB VSZ)
sv:     Minne   : %5s RSS (%5s B VSZ)

en:     Started: %s - %s ago
sv:     Startade: %s - för %s sedan

en:     State  : %s, pid: %d
sv:     Status  : %s, pid: %d

en: 
    
    Exiting on user cancel
sv: 
    
    Slutar efter att användaren avbröt

en: 
    
    Exiting on Broken Pipe
sv: 
    
    Slutar med brutet rör (pipe)

en: Another app is currently holding the yum lock; exiting as configured by exit_on_lock
sv: Ett annat program håller för närvarande yum-låset, avslutar som konfigurerad av exit_on_lock

en: PluginExit Error: %s
sv: Insticksmodulsavslutsfel: %s

en: Yum Error: %s
sv: Yum-fel: %s

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en:  You could try using --skip-broken to work around the problem
sv:  Du kan försöka använda --skip-broken för att gå runt problemet

en:  You could try running: rpm -Va --nofiles --nodigest
sv:  Du kan försöka köra: rpm -Va --nofiles --nodigest

en: Unknown Error(s): Exit Code: %d:
sv: Okänt fel: Felkod: %d:

en: 
    Dependencies Resolved
sv: 
    Beroenden upplösta

en: Complete!
sv: Klart!

en:  Mini usage:
sv:  Minianvändning:

en: You need to be root to perform this command.
sv: Du måste vara root för att utföra detta kommando.

en: 
    You have enabled checking of packages via GPG keys. This is a good thing. 
    However, you do not have any GPG public keys installed. You need to download
    the keys for packages you wish to install and install them.
    You can do that by running the command:
        rpm --import public.gpg.key
    
    
    Alternatively you can specify the url to the key you would like to use
    for a repository in the 'gpgkey' option in a repository section and yum 
    will install it for you.
    
    For more information contact your distribution or package provider.
sv: 
    Du har aktiverat kontroll av paket med GPG-nycklar.  Det är bra.  Doch har
    du inte några publika GPG-nycklar installerade.  Du behöver hämta nycklarna
    för paket som du vill installera och installera dem.
    Du kan göra det genom att köra kommandot:
        rpm --import public.gpg.key
    
    
    Alternativt kan du ange URL:en till nyckeln du vill använda för ett förråd
    i alternativet gpgkey i en förrådssektion och yum kommer installera den åt
    dig.
    
    För mer information, kontakta leverantören av din distribution eller paket.

en: Error: Need to pass a list of pkgs to %s
sv: Fel: Behöver skicka en lista paket till %s

en: Error: Need an item to match
sv: Fel: Behöver något att matcha emot

en: Error: Need a group or list of groups
sv: Fel: Behöver en grupp eller lista av grupper

en: Error: clean requires an option: %s
sv: Fel: clean behöver ett argument: %s

en: Error: invalid clean argument: %r
sv: Fel: felaktigt argument till clean: %r

en: No argument to shell
sv: Inget argument till skalet

en: Filename passed to shell: %s
sv: Filnamn skickat till skalet: %s

en: File %s given as argument to shell does not exist.
sv: Filen %s som gavs som ett argument till skalet finns inte.

en: Error: more than one file given as argument to shell.
sv: Fel: mer än en fil angiven som argument till skalet.

en: There are no enabled repos.
     Run "yum repolist all" to see the repos you have.
     You can enable repos with yum-config-manager --enable <repo>
sv: Det finns inga aktiverade förråd.
     Kör ”yum repolist all” för att se vilka förråd du har.
     Du kan aktivera förråd med yum-config-manager --enable <förråd>

en: PACKAGE...
sv: PAKET...

en: Install a package or packages on your system
sv: Installera ett eller flera paket på ditt system

en: Setting up Install Process
sv: Förbereder installationsprocessen

en: [PACKAGE...]
sv: [PAKET...]

en: Update a package or packages on your system
sv: Uppdatera ett eller flera paket på ditt system

en: Setting up Update Process
sv: Förbereder uppdateringsprocessen

en: Synchronize installed packages to the latest available versions
sv: Synkroniser installerade paket med de senaste tillgängliga versionerna

en: Setting up Distribution Synchronization Process
sv: Förbereder distributionssynkroniseringsprocessen

en: Display details about a package or group of packages
sv: Visa detaljer om ett paket eller en grupp paket

en: Installed Packages
sv: Installerade paket

en: Available Packages
sv: Tillgängliga paket

en: Extra Packages
sv: Extra paket

en: Updated Packages
sv: Uppdaterade paket

note: This only happens in verbose mode
en: Obsoleting Packages
sv: Fasar ut paket

en: Recently Added Packages
sv: Nyligen tillagda paket

en: No matching Packages to list
sv: Inga matchande paket att lista

en: List a package or groups of packages
sv: Lista ett paket eller en grupp paket

en: Remove a package or packages from your system
sv: Ta bort ett eller flera paket från ditt system

en: Setting up Remove Process
sv: Förbereder processen att ta bort

en: Setting up Group Process
sv: Förbereder grupprocessen

en: No Groups on which to run command
sv: Inga grupper att köra kommandot på

en: List available package groups
sv: Lista tillgängliga paketgrupper

en: Install the packages in a group on your system
sv: Installera paketen i en grupp på ditt system

en: Remove the packages in a group from your system
sv: Ta bort paketen in en grupp från ditt system

en: Display details about a package group
sv: Visa detaljer om en paketgrupp

en: Generate the metadata cache
sv: Generera metadata-cache:n

en: Making cache files for all metadata files.
sv: Skapar cache-filer för alla metadatafiler.

en: This may take a while depending on the speed of this computer
sv: Detta kan ta ett tag beroende på datorns fart

en: Metadata Cache Created
sv: Metadata-cache skapad

en: Remove cached data
sv: Ta bort cache:ade data

en: Find what package provides the given value
sv: Ta reda på vilka paket som tillhandahåller det angivna värdet

en: Check for available package updates
sv: Leta efter tillgängliga paketuppdateringar

en: Search package details for the given string
sv: Sök i paketdetaljer efter den angivna strängen

en: Searching Packages:
sv: Söker paket:

en: Update packages taking obsoletes into account
sv: Uppdatera paket med hänsyn tagen till utfasningar

en: Setting up Upgrade Process
sv: Förbereder uppgraderingsprocessen

en: Install a local RPM
sv: Installera en lokal RPM

en: Setting up Local Package Process
sv: Förbereder den lokala paketprocessen

en: Determine which package provides the given dependency
sv: Avgör vilket paket som tillhandahåller ett angivet beroende

en: Searching Packages for Dependency:
sv: Söker i paketen efter beroende:

en: Run an interactive yum shell
sv: Kör ett interactivt yum-skal

en: Setting up Yum Shell
sv: Förbereder ett yum-skal

en: List a package's dependencies
sv: Lista ett pakets beroenden

en: Finding dependencies:
sv: Letar efter beroenden:

en: Display the configured software repositories
sv: Visa konfigurerade programvaruförråd

en: enabled
sv: aktivt

en: disabled
sv: inaktivt

en: Repo-id      :
sv: Förråds-id      :

en: Repo-name    :
sv: Förrådsnamn     :

en: Repo-status  :
sv: Förrådsstatus   :

en: Repo-revision:
sv: Förrådsversion  :

en: Repo-tags    :
sv: Förrådstaggar   :

en: Repo-distro-tags:
sv: Förråds-distro-taggar:

en: Repo-updated :
sv: Förråd uppdaterat:

en: Repo-pkgs    :
sv: Förrådspaket    :

en: Repo-size    :
sv: Förrådstorlek   :

en: Repo-baseurl :
sv: Förrådsbasurl   :

en: Repo-metalink:
sv: Förrådsmetalänk :

en:   Updated    :
sv:   Uppdaterat    :

en: Repo-mirrors :
sv: Förrådspeglar   :

en: Never (last: %s)
sv: Aldrig (senast: %s)

en: Instant (last: %s)
sv: Omedelbart (senast: %s)

en: %s second(s) (last: %s)
sv: %s sekunder (senast: %s)

en: Repo-expire  :
sv: Förråd går ut    :

en: Repo-exclude :
sv: Förråd utesluter :

en: Repo-include :
sv: Förråd inkluderar:

en: Repo-excluded:
sv: Förråd uteslutet :

note: Work out the first (id) and last (enabled/disalbed/count), then chop the middle (name)...
en: repo id
sv: förråds-id

en: repo name
sv: förrådsnamn

en: Display a helpful usage message
sv: Visa ett hjälpsamt meddelande om användning

en: No help available for %s
sv: Ingen hjälp tillgänglig för %s

en: 
    
    aliases:
sv: 
    
    alias:

en: Setting up Reinstall Process
sv: Förbereder ominstallationsprocessen

en: reinstall a package
sv: ominstallera ett paket

en: Setting up Downgrade Process
sv: Förbereder nedgraderingsprocessen

en: downgrade a package
sv: nedgradera ett paket

en: Display a version for the machine and/or available repos.
sv: Visa en version för maskinen och/eller tillgängliga förråd.

en:  Yum version groups:
sv:  Yum versionsgrupper:

en:  Group   :
sv:  Grupp:

en:  Packages:
sv:  Paket:

en: Installed:
sv: Installerade:

en: Group-Installed:
sv: Gruppinstallerade:

en: Available:
sv: Tillgängliga:

en: Group-Available:
sv: Grupptillgängliga:

en: Display, or use, the transaction history
sv: Visa, eller använd, transaktionshistorien

en: Invalid history sub-command, use: %s.
sv: Ogiltigt underkommando till history, använd: %s.

en: You don't have access to the history DB.
sv: Du har inte tillgång till historie-DB:n.

en: Check for problems in the rpmdb
sv: Kontrollera om det finns problem i rpmdb:n

en: load a saved transaction from filename
sv: läs in en sparad transaktion från filnamn

en: No saved transaction file specified.
sv: Ingen fil med sparad transaktion angiven.

en: loading transaction from %s
sv: läser in transaktionen från %s

en: Transaction loaded from %s with %s members
sv: Transaktionen inläst från %s med %s medlemmar

note: This is mainly for PackageSackError from rpmdb.
en:  Yum checks failed: %s
sv:  Yums kontroller misslyckades: %s

en: Another app is currently holding the yum lock; waiting for it to exit...
sv: Ett annat program håller för närvarande yum-låset, väntar på att den skall avsluta ...

en: Can't create lock file; exiting
sv: Det går inte att skapa en låsfil, avslutar

note: Depsolve stage
en: Resolving Dependencies
sv: Löser upp beroenden

en: Your transaction was saved, rerun it with: yum load-transaction %s
sv: Din transaktion sparades, kör om den med: yum load-transaction %s

en: 
    
    Exiting on user cancel.
sv: 
    
    Slutar efter att användaren avbröt.

en: doTsSetup() will go away in a future version of Yum.
sv: doTsSetup() kommer att försvinna i en framtida version av Yum.

en: Setting up TransactionSets before config class is up
sv: Förbereder transaktionsmängder före konfigurationsklass är uppe

en: Invalid tsflag in config file: %s
sv: Ogiltig tsflag i konfigurationsfil: %s

en: Searching pkgSack for dep: %s
sv: Söker pkgSack efter beroende: %s

en: Member: %s
sv: Medlem: %s

en: %s converted to install
sv: %s konverterad till att installera

en: Adding Package %s in mode %s
sv: Lägger till paket %s i läge %s

en: Removing Package %s
sv: Tar bort paket %s

en: %s requires: %s
sv: %s behöver: %s

en: %s requires %s
sv: %s behöver %s

en: Needed Require has already been looked up, cheating
sv: Nödvändigt behov har redan slagits upp, fuskar

en: Needed Require is not a package name. Looking up: %s
sv: Nödvändigt behov är inte ett paketnamn.  Slår upp: %s

en: Potential Provider: %s
sv: Potentiell tillhandahållare: %s

en: Mode is %s for provider of %s: %s
sv: Läget är %s för tillhandahållare av %s: %s

en: Mode for pkg providing %s: %s
sv: Läge för paket som tillhandahåller %s: %s

note: the thing it needs is being updated or obsoleted away try to update the requiring package in hopes that all this problem goes away :(
en: Trying to update %s to resolve dep
sv: Försöker uppdatera %s för att lösa upp beroenden

en: No update paths found for %s. Failure!
sv: Hittar ingen uppdateringsväg för %s.  Misslyckat!

en: TSINFO: %s package requiring %s marked as erase
sv: TSINFO: paket %s behöver %s noteras att raderas

en: TSINFO: Obsoleting %s with %s to resolve dep.
sv: TSINFO: Fasar ut %s med %s för att lösa upp beroenden.

en: TSINFO: Updating %s to resolve dep.
sv: TSINFO: Uppdaterar %s för att lösa upp beroenden

en: Cannot find an update path for dep for: %s
sv: Hittar ingen uppdateringsväg för beroende för: %s

en: Quick matched %s to require for %s
sv: Snabb matcning av %s mot behov för %s

note: is it already installed?
en: %s is in providing packages but it is already installed, removing.
sv: %s finns bland tillhandahållande paket men det är redan installerat, tar bort.

en: Potential resolving package %s has newer instance in ts.
sv: Potentiellt upplösande paket %s har nyare instans i ts.

en: Potential resolving package %s has newer instance installed.
sv: Potentiellt upplösande paket %s har nyare instans installerad.

en: %s already in ts, skipping this one
sv: %s är redan i ts, hoppar över denna

en: TSINFO: Marking %s as update for %s
sv: TSINFO: Noterar %s som en uppdatering av %s

en: TSINFO: Marking %s as install for %s
sv: TSINFO: Noterar %s som en installation av %s

en: Success - empty transaction
sv: Klart - tom transaktion

en: Restarting Loop
sv: Startar om slingan

en: Dependency Process ending
sv: Beroendeprocessen avslutas

en: Success - deps resolved
sv: Klart - beroenden upplösta

en: Checking deps for %s
sv: Kontrollerar beroenden för %s

en: looking for %s as a requirement of %s
sv: letar efter %s som ett behov för %s

en: Running compare_providers() for %s
sv: Kör compare_providers() för %s

en: better arch in po %s
sv: bättre arkitektur i po %s

en: %s obsoletes %s
sv: %s fasar ut %s

en: archdist compared %s to %s on %s
      Winner: %s
sv: arkitekturavstånd jämför %s med %s på %s
      Vinnare: %s

en: common sourcerpm %s and %s
sv: samma käll-rpm %s och %s

en: base package %s is installed for %s
sv: baspaket %s är installerat för %s

en: common prefix of %s between %s and %s
sv: gemensamt prefix för %s mellan %s och %s

en: requires minimal: %d
sv: behöver minst: %d

en:  Winner: %s
sv: Vinnare: %s

en:  Loser(with %d): %s
sv:  Förlorare(med %d): %s

en: Best Order: %s
sv: Bästa ordning: %s

en: doConfigSetup() will go away in a future version of Yum.
sv: doConfigSetup() kommer att försvinna i en framtida version av Yum.

en: Repository %r: Error parsing config: %s
sv: Förråd %r: Fel vid tolkning konfiguration: %s

en: Repository %r is missing name in configuration, using id
sv: Förrådet %r saknar namn i konfigurationen, använder id

en: plugins already initialised
sv: insticksmoduler redan initierade

en: doRpmDBSetup() will go away in a future version of Yum.
sv: doRpmDBSetup() kommer att försvinna i en framtida version av Yum.

en: Reading Local RPMDB
sv: Läser lokal RPMDB

en: doRepoSetup() will go away in a future version of Yum.
sv: doRepoSetup() kommer att försvinna i en framtida version av Yum.

en: doSackSetup() will go away in a future version of Yum.
sv: doSackSetup() kommer att försvinna i en framtida version av Yum.

en: Setting up Package Sacks
sv: Förbereder paketsäckar

en: repo object for repo %s lacks a _resetSack method
sv: förrådsobjekt för förrådet %s saknar en _resetSack-metod

en: therefore this repo cannot be reset.
sv: därför kan inte detta förråd återställas.

en: doUpdateSetup() will go away in a future version of Yum.
sv: doUpdateSetup() kommer att försvinna i en framtida version av Yum.

en: Building updates object
sv: Bygger uppdateringsobjekt

en: doGroupSetup() will go away in a future version of Yum.
sv: doGroupSetup() kommer att försvinna i en framtida version av Yum.

en: Getting group metadata
sv: Hämtar gruppmetadata

en: Adding group file from repository: %s
sv: Lägger till gruppfil från förrådet: %s

en: Failed to add groups file for repository: %s - %s
sv: Kunde inte lägga till gruppfil för förrådet: %s - %s

en: No Groups Available in any repository
sv: Inga grupper tillgängliga i något förråd

en: Getting pkgtags metadata
sv: Hämtar pakettaggsmetadata

en: Adding tags from repository: %s
sv: Lägger till taggar från förrådet: %s

en: Failed to add Pkg Tags for repository: %s - %s
sv: Kunde inte lägga till pakettaggar för förrådet: %s - %s

en: Importing additional filelist information
sv: Importerar ytterligare fillisteinformation

en: The program %s%s%s is found in the yum-utils package.
sv: Programmet %s%s%s finns i paketet yum-utils.

en: There are unfinished transactions remaining. You might consider running yum-complete-transaction first to finish them.
sv: Det finns oavslutade transaktioner kvar.  Du kan överväga att köra yum-complete-transaction först för att avsluta dem.

en: --> Finding unneeded leftover dependencies
sv: --> Letar efter överblivna beroenden som inte behövs

en: Protected multilib versions: %s != %s
sv: Skyddade multilibversioner: %s ≠ %s

en: Trying to remove "%s", which is protected
sv: Försöker ta bort ”%s”, som är skyddad

en: 
    Packages skipped because of dependency problems:
sv: 
    Paket hoppades över på grund av beroendeproblem:

en:     %s from %s
sv:     %s från %s

note: FIXME: _N()
en: ** Found %d pre-existing rpmdb problem(s), 'yum check' output follows:
sv: ** Hittade %d redan befintliga tidigare rpmdb-problem, ”yum check”-utdata följer:

en: Warning: RPMDB altered outside of yum.
sv: Varning: RPMDB ändrad utanför yum.

en: missing requires
sv: saknade behov

en: installed conflict
sv: installerade konflikter

en: Warning: scriptlet or other non-fatal errors occurred during transaction.
sv: Varning: skript- eller annat icke ödesdigert fel inträffade under transaktionen.

en: Transaction couldn't start:
sv: Transaktionen kunde inte starta:

note: should this be 'to_unicoded'?
en: Could not run transaction.
sv: Kunde inte köra transaktionen.

en: Failed to remove transaction file %s
sv: Kunde inte ta bort transaktionsfilen %s

note: maybe a file log here, too but raising an exception is not going to do any good
en: %s was supposed to be installed but is not!
sv: %s skulle installerats men gjordes det inte!

note: maybe a file log here, too but raising an exception is not going to do any good
en: %s was supposed to be removed but is not!
sv: %s skulle tagits bort men det gjordes inte!

en: Could not open lock %s: %s
sv: Kunde inte öppna låset %s: %s

note: Whoa. What the heck happened?
en: Unable to check if PID %s is active
sv: Kan inte kontrollera om PID %s är aktiv

note: Another copy seems to be running.
en: Existing lock %s: another copy is running as pid %s.
sv: Existerande lås %s: en annan kopia kör som pid %s.

note: Whoa. What the heck happened?
en: Could not create lock at %s: %s
sv: Kunde inte skapa lås av %s: %s

en: Package does not match intended download. Suggestion: run yum --enablerepo=%s clean metadata
sv: Paketet matchar inte den avsedda hämtningen.  Förslag: kör yum --enablerepo=%s clean metadata

en: Could not perform checksum
sv: Kunde inte utföra kontrollsummering

en: Package does not match checksum
sv: Paketet stämmer inte med kontrollsumman

en: package fails checksum but caching is enabled for %s
sv: paketet misslyckas med kontrollsumman men cachning är aktiverat för %s

en: using local copy of %s
sv: använder lokal kopia av %s

en: Insufficient space in download directory %s
        * free   %s
        * needed %s
sv: Otillräckligt utrymme i hämtningskatalogen %s
        * fritt   %s
        * behovet %s

en: Header is not complete.
sv: Huvudet är inte komplett.

en: Header not in local cache and caching-only mode enabled. Cannot download %s
sv: Huvudet finns inte i den lokala cachen och endast-cache-läget är aktiverat.  Kan inte hämta %s

en: Public key for %s is not installed
sv: Den publika nyckeln för %s är inte installerad

en: Problem opening package %s
sv: Problem att öppna paketet %s

en: Public key for %s is not trusted
sv: Den publika nyckeln för %s är inte betrodd

en: Package %s is not signed
sv: Paket %s är inte signerat

en: Cannot remove %s
sv: Det går inte att ta bort %s

en: %s removed
sv: %s borttaget

en: Cannot remove %s file %s
sv: Det går inte att ta bort %s-filen %s

en: %s file %s removed
sv: %s-filen %s borttagen

en: %d %s files removed
sv: %d %s-filer borttagna

en: More than one identical match in sack for %s
sv: Mer än en identisk matchning i säcken för %s

en: Nothing matches %s.%s %s:%s-%s from update
sv: Ingenting matchar %s.%s %s:%s-%s från uppdateringarna

en: searchPackages() will go away in a future version of Yum.                      Use searchGenerator() instead.
sv: searchPackages() kommer att försvinna i en framtida version av Yum.                      Använd searchGenerator() istället.

en: Searching %d packages
sv: Söker i %d paket

en: searching package %s
sv: söker i paketet %s

en: searching in file entries
sv: söker i filposter

en: searching in provides entries
sv: söker i tillhandahållandeposter

en: No group data available for configured repositories
sv: Inga gruppdata är tillgängliga för de konfigurerade förråden

en: No Group named %s exists
sv: Det finns ingen grupp med namnet %s

en: package %s was not marked in group %s
sv: paket %s noterades inte i gruppen %s

en: Adding package %s from group %s
sv: Lägger till paket %s från grupp %s

en: No package named %s available to be installed
sv: Inget paket med namnet %s är tillgängligt för installation

en: Warning: Group %s does not have any packages.
sv: Varning: Gruppen %s har inte några paket.

en: Group %s does have %u conditional packages, which may get installed.
sv: Gruppen %s har %u villkorliga paket, vilka kan komma att installeras.

note: This can happen due to excludes after .up has happened.
en: Package tuple %s could not be found in packagesack
sv: Pakettupel %s fanns inte i paketsäcken

en: Package tuple %s could not be found in rpmdb
sv: Pakettupel %s fanns inte i rpmdb

en: Invalid version flag from: %s
sv: Ogiltig versionsflagga från: %s

en: No Package found for %s
sv: Inga paket hittades för %s

en: Package Object was not a package object instance
sv: Paketobjektet var inte en paketobjektinstans

en: Nothing specified to install
sv: Inget angivet att installeras

en: Checking for virtual provide or file-provide for %s
sv: Kontrollerar virtuella tillhandahållanden eller filtillhandahållanden för %s

en: No Match for argument: %s
sv: Ingen matchning för argument: %s

en: Package %s installed and not available
sv: Paket %s installerat och inte tillgänligt

en: No package(s) available to install
sv: Inga paket tillgängliga att installera

en: Package: %s  - already in transaction set
sv: Paket: %s - redan i transaktionsmängden

en: Package %s is obsoleted by %s which is already installed
sv: Paket %s fasas ut av %s, som redan är installerat

en: Package %s is obsoleted by %s, but obsoleting package does not provide for requirements
sv: Paket %s fasas ut av %s, men paketet som fasar ut tillhandahåller inte behoven

en: Package %s is obsoleted by %s, trying to install %s instead
sv: Paket %s fasas ut av %s, försöker installera %s istället

en: Package %s already installed and latest version
sv: Paket %s är redan installerat och senaste version

en: Package matching %s already installed. Checking for update.
sv: Paket som matchar %s är redan installerat.  Letar efter uppdatering.

note: update everything (the easy case)
en: Updating Everything
sv: Uppdaterar allt

en: Not Updating Package that is already obsoleted: %s.%s %s:%s-%s
sv: Uppdaterar inte paket som redan är utfasade: %s.%s %s:%s-%s

en: Package is already obsoleted: %s.%s %s:%s-%s
sv: Paketet är redan utfasat: %s.%s %s:%s-%s

en: Not Updating Package that is obsoleted: %s
sv: Uppdaterar inte paket som fasas ut: %s

en: Not Updating Package that is already updated: %s.%s %s:%s-%s
sv: Uppdaterar inte paket som redan är uppdaterat: %s.%s %s:%s-%s

en: No package matched to remove
sv: Inget paket att tas bort matchar

en: Skipping the running kernel: %s
sv: Hoppar över den körande kärnan: %s

en: Removing %s from the transaction
sv: Ta bort %s från transaktionen

en: Cannot open: %s. Skipping.
sv: Det går inte att öppna: %s.  Hoppar över.

en: Examining %s: %s
sv: Undersöker %s: %s

en: Cannot localinstall deltarpm: %s. Skipping.
sv: Det går inte att lokalinstallera deltarpm: %s.  Hoppar över.

en: Cannot add package %s to transaction. Not a compatible architecture: %s
sv: Kan inte lägga till paket %s till transaktionen.  Inte en kompatibel arkitektur: %s

en: Cannot install package %s. It is obsoleted by installed package %s
sv: Det går inte att installera paketet %s.  Det är fasas ut av det installerade paketet %s

en: Package %s not installed, cannot update it. Run yum install to install it instead.
sv: Paket %s är inte installerat, kan inte uppdatera det.  Kör yum install för att installera det istället.

en: Package %s.%s not installed, cannot update it. Run yum install to install it instead.
sv: Paketet %s.%s är inte installerat, kan inte uppdatera det.  Kör yum install för att installera det istället.

en: Excluding %s
sv: Utesluter %s

en: Marking %s to be installed
sv: Noterar %s för installation

en: Marking %s as an update to %s
sv: Noterar %s som en uppdatering av %s

en: %s: does not update installed package.
sv: %s: uppdaterar inte ett installerat paket.

en: Cannot open file: %s. Skipping.
sv: Det går inte att öppna filen: %s.  Hoppar över.

en: Problem in reinstall: no package matched to remove
sv: Problem att ominstallera: inget paket matchades att tas bort

en: Problem in reinstall: no package %s matched to install
sv: Problem att ominstallera: inget paket %s matchades att installera

en: No package(s) available to downgrade
sv: Inga paket tillgängliga att nedgradera

en: Package %s is allowed multiple installs, skipping
sv: Paket %s tillåts multipla installationer, hoppar över

en: No Match for available package: %s
sv: Ingen matchning för tillgängliga paket: %s

en: Only Upgrade available on package: %s
sv: Endast uppgradering tillgängliga för paket: %s

en: Failed to downgrade: %s
sv: Misslyckades nedgradera: %s

en: Retrieving key from %s
sv: Hämtar nyckel från %s

en: GPG key retrieval failed:
sv: Hämtandet av GPG-nyckeln misslyckades:

note: if we decide we want to check, even though the sig failed here is where we would do that
en: GPG key signature on key %s does not match CA Key for repo: %s
sv: GPG-nyckelsignatur på nyckeln %s har inte någon matchande CA-nyckel för förrådet: %s

en: GPG key signature verified against CA Key(s)
sv: GPG-nyckelsignatur verifierad mot CA-nycklar

en: Invalid GPG Key from %s: %s
sv: Ogiltig GPG-nyckel från %s: %s

en: GPG key parsing failed: key does not have value %s
sv: GPG-nyckeltolkning misslyckades: nyckeln har inte värde %s

en: Importing %s key 0x%s:
     Userid : %s
     Package: %s (%s)
     From   : %s
sv: Importerar %s-nyckel 0x%s:
     Användarid: %s
     Paket     : %s (%s)
     Från      : %s

en: Importing %s key 0x%s:
     Userid: "%s"
     From  : %s
sv: Importerar %s-nyckel 0x%s:
     Användarid: ”%s”
     Från      : %s

en: GPG key at %s (0x%s) is already installed
sv: GPG-nyckel vid %s (0x%s) är redan installerad

en: Key import failed (code %d)
sv: Nyckelimport misslyckades (kod %d)

en: Key imported successfully
sv: Nyckelimport lyckades

en: Didn't install any keys
sv: Installerade inte några nycklar

en: The GPG keys listed for the "%s" repository are already installed but they are not correct for this package.
    Check that the correct key URLs are configured for this repository.
sv: GPG-nycklarna uppräknade för förrådet "%s" är redan installerade men de är inte korrekta för detta paket.
    Kontrollera att de rätta nyckel-URL:erna är konfigurerade för detta förråd.

en: Import of key(s) didn't help, wrong key(s)?
sv: Import av nycklar hjälpte inte, fel nycklar?

en: GPG key at %s (0x%s) is already imported
sv: GPG-nyckel vid %s (0x%s) är redan importerad

en: Key import failed
sv: Nyckelimport misslyckades

en: Didn't install any keys for repo %s
sv: Installerade inte några nycklar för förrådet %s

en: The GPG keys listed for the "%s" repository are already installed but they are not correct.
    Check that the correct key URLs are configured for this repository.
sv: GPG-nycklarna uppräknade för förrådet "%s" är redan installerade men de är inte korrekta.
    Kontrollera att rätt nyckel-URL:ar är konfigurerade för detta förråd.

en: Unable to find a suitable mirror.
sv: Kan inte hitta en lämplig spegel.

en: Errors were encountered while downloading packages.
sv: Fel uppstod när paket hämtades.

en: Please report this error at %s
sv: Rapportera gärna detta fel till %s

en: Test Transaction Errors:
sv: Transaktionstestfel:

en: Could not set cachedir: %s
sv: Kunde inte sätta cache-katalog: %s

en: Dependencies not solved. Will not save unresolved transaction.
sv: Beroenden inte upplösta.  Kommer inte att spara ouppklarad transaktion.

en: Could not save transaction file %s: %s
sv: Kunde inte spara transaktionsfilen %s: %s

en: Could not access/read saved transaction %s : %s
sv: Kunde inte komma åt/läsa sparad transaktion %s: %s

en: rpmdb ver mismatched saved transaction version,
sv: rpmdb-version stämmer inte med sparad transaktionsversion,

en:  ignoring, as requested.
sv:  bortser ifrån, som begärt.

en:  aborting.
sv:  avbryter.

en: cannot find tsflags or tsflags not integer.
sv: det går inte att hitta tsflags eller så är tsflags inte ett heltal.

en: Found txmbr in unknown current state: %s
sv: Hittade txmbr i okänt aktuellt tillstånd: %s

en: Could not find txmbr: %s in state %s
sv: Kunde inte hitta txmbr: %s i tillstånd %s

en: Could not find txmbr: %s from origin: %s
sv: Kunde inte hitta txmbr: %s från ursprung: %s

en: Transaction members, relations are missing or ts has been modified,
sv: Transaktionsmedlemmar, -relationer saknas eller ts har ändrats,

en:  ignoring, as requested. You must redepsolve!
sv:  bortser ifrån, som begärt.  Du måste göra redepsolve!

note: Mostly copied from YumOutput._outKeyValFill()
en: Loaded plugins:
sv: Inlästa insticksmoduler:

en: No plugin match for: %s
sv: Ingen insticksmodul matchar: %s

en: Not loading "%s" plugin, as it is disabled
sv: Läser inte in insticksmodulen "%s" eftersom den är inaktiverad

note: Give full backtrace:
en: Plugin "%s" can't be imported
sv: Insticksmodulen "%s" kan inte importeras

en: Plugin "%s" doesn't specify required API version
sv: Insticksmodulen "%s" specificerare inte nödvändig API-version

en: Plugin "%s" requires API %s. Supported API is %s.
sv: Insticksmodulen "%s" kräver API %s.  API:er som stöds är %s.

en: Loading "%s" plugin
sv: Läser in insticksmodulen "%s"

en: Two or more plugins with the name "%s" exist in the plugin search path
sv: Två eller flera insticksmoduler med namnet "%s" finns i sökvägen för insticksmoduler

en: Configuration file %s not found
sv: Konfigurationsfilen %s finns inte

note: for Configuration files for the plugin not found
en: Unable to find configuration file for plugin %s
sv: Kan inte hitta konfigurationsfil för insticksmodulen %s

en: registration of commands not supported
sv: registrering av kommandon stöds inte

en: has missing requires of
sv: har ett saknat beroende på

en: has installed conflicts
sv: har installerad konflikt

en: %s is a duplicate with %s
sv: %s är en dubblett med %s

en: %s is obsoleted by %s
sv: %s fasas ut av %s

en: %s provides %s but it cannot be found
sv: %s tillhandahåller %s men det kan inte hittas

en: Repackaging
sv: Paketerar om

en: Header cannot be opened or does not match %s, %s.
sv: Huvudet kan inte öppnas eller matchar inte %s, %s.

en: RPM %s fails md5 check
sv: RPM %s misslyckas med md5-kontroll

en: Could not open RPM database for reading. Perhaps it is already in use?
sv: Det gick inte att öppna RPM-databasen för läsning.  Kanske den redan används?

en: Got an empty Header, something has gone wrong
sv: Fick ett tomt huvud, någonting har gått fel

en: Damaged Header %s
sv: Trasigt huvud %s

en: Error opening rpm %s - error %s
sv: Fel när rpm %s öppnades - fel %s
