Policycoreutils - en to wo translation catalogue (1338 entries)

en: Disabled
wo: dafa fayàl

en: All
wo: löppë

en: Filter
wo: tannaay

note: Second level entry under Applications Policy definition: System related software. This is a three-level Examples: section, do not put entries directly here.
en: System
wo: Sistem

en: Cancel
wo: Neenal

en: Retry
wo: Jéemaat

en: Enabled
wo: taxàl

en: Import
wo: indil ...

en: Export
wo: indal ...

note: #-#-#-#-#  tuxpaint_1:0.9.35-1_wo.po (tuxpaint)  #-#-#-#-# Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
wo: Waaw

en: Action
wo: Aksioŋ

en: Title
wo: Bopp

en: Encoding
wo: Suulale

en: Accessibility
wo: çônêa

en: Warning
wo: Möy tul !

en: Light
wo: Leer

en: Keyboard
wo: Arafukaay

en: Restart
wo: Fay-taalaat

note: Second level entry under Applications Policy definition: Sound players, editors, and rippers/recorders. Examples: beep-media-player, grip, audacity
en: Sound
wo: Kaddu

en: Remove
wo: Dindi

en: Options
wo: Tànneef yi

en: About
wo: Sobre

en: apt-get failed
wo: apt-get antuwul

en: Usage:
    tasksel install <task>...
    tasksel remove <task>...
    tasksel [options]
    	-t, --test          test mode; don't really do anything
    	    --new-install   automatically install some tasks
    	    --list-tasks    list tasks that would be displayed and exit
    	    --task-packages list available packages in a task
    	    --task-desc     returns the description of a task
wo: Jëfandikuwii:
    tasksel install <task>...
    tasksel remove <task>...
    tasksel [options]; options mi ngi doon benn ci njaxasaan u:
    	-t, --test          mood u teste; bul def dara
    	    --new-install   islae yenn task yi ci otomatik
    	    --list-tasks    wane list bu task yi ñuy afise ta génnt
    	    --task-packages wane list u paket yi am ci ab task
    	    --task-desc     delloo melokaan wu ab task

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
wo: Ubbi

note: Save the current picture
en: Save
wo: Deñc

en: Images
wo: Natal yi

en: Profile
wo: xät u lüggey

en: The new value for the %(binding)s binding for the action <b>%(action)s</b> in plugin <b>%(plugin)s</b> conflicts with the action <b>%(action_conflict)s</b> of the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin.
    Do you wish to disable <b>%(action_conflict)s</b> in the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin?
wo: Defaay %(action)s u <b>%(binding)s</b> ci biir <b>%(plugin)s</b>def na jöffë-jöffë ak <b>%(action_conflict)s</b> ci biir <b>%(plugin_conflict)s</b>.
    Ndax nga bögge fayal <b>%(action_conflict)s</b> ci biir <b>%(plugin_conflict)s</b> ?

en: Disable %(action_conflict)s
wo: fayal %(action_conflict)s ...

en: Don't set %(action)s
wo: Bul ñörĩàl %(action)s !

en: Set %(action)s anyway
wo: Ñörĩàlal %(action)s dê !

en: You are trying to use the feature <b>%(feature)s</b> which is provided by <b>%(plugin)s</b>.
    This plugin is currently disabled.
    Do you wish to enable <b>%(plugin)s</b> so the feature is available?
wo: Da nga jêem y ñöriñ  <b>%(feature)s</b> li  <b>%(plugin)s</b> indil na ko.
    Waaye loolu dafa fayal
    Ndax nga böggë  taxàl <b>%(plugin)s</b>  ngir ko ñöriñ ?

en: Enable %(plugin)s
wo: Ñöriñalal %(plugin)s !

en: Don't enable %(feature)s
wo: Bul ñöriñàl %(feature)s !

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> provides feature <b>%(feature)s</b> which is also provided by <b>%(plugin)s</b>
wo: Def na jöffë-jöffë nä <b>%(plugin_conflict)s</b> waye <b>%(plugin)s</b> itam indil neñu  <b>%(feature)s</b> lá.

en: Disable %(plugin_conflict)s
wo: Fayal %(plugin_conflict)s !

en: Don't enable %(plugin)s
wo: Bul taxal %(plugin)s !

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> conflicts with <b>%(plugin)s</b>.
wo: <b>%(plugin_conflict)s</b> dafa döppu ak <b>%(plugin)s</b>.

en: <b>%(plugin)s</b> requires feature <b>%(feature)s</b> which is provided by the following plugins:
    %(plugin_list)s
wo: <b>%(plugin)s</b> soxla na <b>%(feature)s</b> li %(plugin_list)s mën nañu indilàl

en: Enable these plugins
wo: taxalal defaay yooyu !

en: <b>%(plugin)s</b> requires the plugin <b>%(require)s</b>.
wo: <b>%(plugin)s</b> soxla na <b>%(require)s</b>.

en: Enable %(require)s
wo: Taxalal %(require)s  !

en: <b>%(plugin)s</b> provides the feature <b>%(feature)s</b> which is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
wo: <b>%(plugin)s</b> indil na defaay <b>%(feature)s</b> li <b>%(plugin_list)s</b> soxla neñu ko.

en: Disable these plugins
wo: Fayal defukaay yoñu !

en: Don't disable %(plugin)s
wo: Bul fay %(plugin)s !

en: <b>%(plugin)s</b> is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
wo: <b>%(plugin)s</b> dafa ñöriñu i <b>%(plugin_list)s</b>.

en: Desktop
wo: Taabal

en: Window Management
wo: Gerênciador de Janélas

en: Effects
wo: luxus

en: Image Loading
wo: indil natal yi ...

en: Utility
wo: defekaay

en: Uncategorized
wo: ñak xät

en: Reset setting to the default value
wo: Ñögal ñög gu wees gi

en: Edit
wo: binde ...

en: _Close
wo: Tëj

en: Multi-list settings. You can double-click a row to edit the values.
wo: Fí, mön nga tann dara ci, ngir nga mbinde ko

en: Edit %s
wo: bindal %s !

en: _Cancel
wo: Neenal

en: "%s" is not a valid shortcut
wo: "%s" du doxe

en: Grab key combination
wo: taanal am mbootaay y butão !

en: "%s" is not a valid button
wo: Mënesul taan butão "%s"  !

en: Using Button1 without modifiers can prevent any left click and thus break your configuration. Do you really want to set "%s" button to Button1 ?
wo: Ñörĩ Butão-1 fi, loolu mënna indil jöffe-jöffe ndaxte tere ñörĩ ko naka yoon.Ndax nga bögge teg "%s" ngir  Butão-1 düggë-düggë ?

en: "%s" is not a valid edge mask
wo:  Hamul koĩ "%s" !

en: None
wo: du dara

en: CompizConfig Settings Manager
wo: Tannay u  CompizConfig

en: Please press the new key combination
wo: jänal mbootaay y butão mu taanoo !

en: Value
wo: Dayo

en: File
wo: Binday

en: Open directory...
wo: hubbi ndaal y bindaay ...

en: Open file...
wo: Ubbi binday..

en: _Open
wo: Ubbi

en: This is a settings manager for the CompizConfig configuration system.
wo: Li dafa programa bu ogosu na CompizConfig bi.

en: An error has occured
wo: Hamna ab njuumte !

en: Enable %s
wo: Taxalal %s !

en: Search %s Plugin Options
wo: Wuut na ngir defëkaay %s -am mënnéel yi ...

en: Use This Plugin
wo: Ñöriñal defëkaay bii !

en: Search Compiz Core Options
wo: Wuut na ngir Compiz Core  mënnéel yi ...

en: Error
wo: njuumte !

en: Search in...
wo: wuutë ci biir ... :

note: Options
en: Short description and name
wo: Tekke tey tudde:

en: Long description
wo: Tekke bu rey:

en: Settings value
wo: Ñeg ñu tegu:

en: Add a New Profile
wo: Tegal xät u lüggey bu bees ...

en: Remove This Profile
wo: Fayal xät u lüggey bii ...

en: Import a CompizConfig Profile
wo: indil ab xät u lüggey ngir CompizConfig ...

en: Import as...
wo: indil naka ...

en: Import a CompizConfig Profile as a new profile
wo: indil ab xät u lüggey u CompizConfig ngir ñeriñ ko lêegi ...

en: Export your CompizConfig Profile
wo: indal sa xeet u  CompizConfig

en: Reset to defaults
wo: Teg ñög-yu-jaad yi ...

en: Reset your CompizConfig Profile to the global defaults
wo: Teg ñög-yu-jaad yi ñöppë ngir CompizConfig -am xät u lüggey ...

en: Backend
wo: Programa ci biir

en: Integration
wo: Integração

en: Enable integration into the desktop environment
wo: defare integração ci taabal

en: Profiles (*.profile)
wo: xät i lüggey yi (*.profile)

en: All files
wo: mbinday yöpp

en: Save file..
wo: denc binday ...

en: Open file..
wo: hubbi binday ...

en: Enter a profile name
wo: bindal tudde u lüggey -am xät !

en: Please enter a name for the new profile:
wo: bindal ab tudde ngir xät bu bees bi, bü là nääxë

en: Backend not found.
wo: hamul programa ci biir bi ...  :(

note: Auto sort
en: Automatic plugin sorting
wo: sèddàl defëkaay yi ...

en: Disabled Plugins
wo: defëkaay yu fay nañu:

en: Enabled Plugins
wo: defëkaay yu tann nañu:

en: Add plugin
wo: yookàl ab defukaay ...

en: Plugin name:
wo: tudde u defëkaay:

en: Insert plugin name
wo: bindal tudde u defekaay !

en: Configure the backend, profile and other internal settings used by the Compiz Configuration System.
wo: ogos na programa tey löpp ngir ogosu Compiz, tey xät yu lüggey i ñit ...

en: About CCSM...
wo: Sobre CCSM

en: Profile & Backend
wo: Programa ci biir & xéet u lüggey

en: Plugin List
wo: defëkaay yi

en: Filter your Plugin list
wo: tannal sa defëkaay yi !

en: Screen %i
wo: Telha %i

en: Category
wo: xät

en: Advanced Search
wo: wut wu gönnë baax ...

en: Continue
wo: Wéy

note: Type: select Choices
en: Select keymap from arch list
wo: Tannal tërëliinu tablocaabi ci list arch

note: Type: select Choices
en: Don't touch keymap
wo: Bul laal tërëliinwi

note: Type: select Choices
en: Keep kernel keymap
wo: Tëyéel tërëliinu kernel bi

note: Type: select Choices
en: Select keymap from full list
wo: Tannal aw tërëliin ci ab list bu mat

note: Type: select Description
en: Policy for handling keymaps:
wo: Politik bu jëflënte ak tërëliinu tablocaabi yi:

note: Type: select Description
en: The keymap records the layout of symbols on the keyboard.
wo: Keymap bi mooy deñci tërëliinu mandarga yi ci tablocaabi bi.

note: Type: select Description
en:  - 'Select keymap from arch list': select one of the predefined keymaps
       specific for your architecture (recommended for non-USB keyboards);
     - 'Don't touch keymap': don't overwrite the keymap in /etc/console,
       which is maintained manually with install-keymap(8);
     - 'Keep kernel keymap': prevent any keymap from being loaded next time
       the system boots;
     - 'Select keymap from full list': list all the predefined keymaps.
       Recommended when using cross-architecture (often USB) keyboards.
wo:  - 'Tann tërëliinu toblocaabi ci ab list': Tann benn ci tërëliinu tablocaabi yi fi nekk
       Buñu jagleel sa arsitektiir (Tablocaabi budul bu USB);
     - 'Don't touch keymap': don't overwrite the tërëliinu tablocaabi ci /etc/console,
       nga xamne deesna ko topputoo ak prograam bu  install-keymap(8);
     - 'Tëyé tërëliinu tablocaabi bu kernel bi': Dana tax ba deeful sëf baneen tërëliinu tablocaab
       bu sistem bi di takk;
     - 'Tanne aw tërëliinu tablocaabi ci ab list bu mat.
       bu fekkee dangay jëfandikoo tablocaabi buy dox ci arsitektiir yu bare (li ci ëppu USB la ñuy doon).

note: Type: note Description
en: Ignored boot-time keymap in an old location
wo: Amna aw tërëliin wuy dox ci bu masin bi di takk buñuy bayyi nimu mel

note: Type: note Description
en: The keymap configuration tool has been set up not to touch an existing keymap.
wo: Jumtukaayu komfiguraasioŋ bu keymap bi defnañu ko mu baña laal tërëliinu tablocaabi bi fi nekk.

note: Type: note Description
en: However, there are some 'default.kmap(.gz)' file(s) either in /etc/kbd/ or in /etc/console-tools/. These were recognized as boot-time keymaps by older versions of the console utilities, but are now ignored.
wo: Waaye nak, amnga ay fiise 'default.kmap(.gz)' yu nekk ci  /etc/kbd walla /etc/console-tools/. Fiise yooyu bu jëkk doonoon nañu fiise yu jumtukaayi konsol bi (console utilities) daan xammee bu sistem biy tambule, waaye leegi deesleen di jéllalé.

note: Type: note Description
en: If you wish one of these to take effect on next reboot, you will have to move it to /etc/console/boottime.kmap.gz manually.
wo: Boo bëggée benn ci ñoom doon biy dox boo taalaatee (reboot) sisitem bi, kon yobbu ko ci /etc/console/boottime.kmap.gz ak sa loxo.

note: Type: select Description
en: Keyboard layout family:
wo: Fami bu tërëliinu tablocaabi bi:

note: Type: select Description
en: Please specify the generic family name for the keyboard layout. Usually, the layout family name is taken from the first keys on the left of the top letters row of the keymap.
wo: Joxeel turu njabootu sa tërëliinu tablocaabi. Li ci ëppu, tur wi ñingi koy jële ci butoŋ yi cammooñu raŋ gi ci kaw.

note: Type: select Description
en: Keyboard layout:
wo: Tërëliinu tablocaabibi:

note: Type: select Description
en: In order to refine the keymap choice, please select the physical layout of the keyboard.
wo: Ngir gëna sellal tanniinunu tërëliinu tablocaabi bi, joxeel tërëliin wu butoŋ yi ne ci sa tablocaabi.

note: Type: select Description
en: Keyboard variant:
wo: Cafaanu (variant) tablocaabi bi:

note: Type: select Description
en: The selected keyboard layout has several variants. Please select the one matching the keyboard.
wo: Tërëliin wi nga tann dafa am ay xeet yu bare.  Tannal xeet wi dëppóo ak sa tablocaabi.

note: Type: select Description
en: Keymap:
wo: Tërëliin:

note: Type: select Description
en: The selected keyboard allows a choice from a range of keymaps. Usually these were designed either for specific tastes (for instance with dead keys) or for specific needs (such as programming).
wo: Tablocaabi bi nga tann dana la may nga tanne ci ay tërëliin yu bare. Li ci ëppu nak, yooyii ñingileen defar ngir ñu dëppóo ak ay cafka (gout) (ci misaal: wu am caab yu dee ), walla ñu def ko ngir faj yenn soxla yi (ci misaal:  bindprograam).

note: Type: select Description
en: If the keyboard is designed for a different computer architecture, you should choose a specific keymap in the full map.
wo: Bu fekkee tablocaabi bi dañu koo def ngir baneen arsitektiir bu ordinaatéer, kon dangay wara tanne tërëliinu tablocaabi bi ci list bu mat bi.

note: Type: boolean Description
en: Are you ready for the ADB key codes transition?
wo: Ndax jekknga ngir toxu ci kodi caabi yu ADB ?

note: Type: boolean Description
en: The kernel is configured to have the keyboard send ADB key codes. This behavior is now deprecated and no longer supported.
wo: Kernel bi deeskoo komfigure ba tablocaabi bi di yonnée ay kodu caabi yu ADB. Doxiin wii nak rafetlootuñuko ba taxna dootuñu ko doxal.

note: Type: boolean Description
en: For best results, you should reconfigure the kernel with CONFIG_MAC_ADBKEYCODES=n. Alternatively, you can pass 'keyboard_sends_linux_keycodes=1' as an argument to the kernel.
wo: Ngir am resiltaa yi gën, dangaa wara komfigurewaat kernel bi ak CONFIG_MAC_ADBKEYCODES=n. Bu fekkee bëggóo koo def, kon dangaa wara jox kernel bi argimaa bu keyboard_sends_linux_keycodes=1.

note: Type: boolean Description
en: Please be aware that the transition will most probably break the X configuration, so it is strongly recommended to close all X sessions now and adapt the configuration afterwards by running 'dpkg-reconfigure console-data'.
wo: Na nga xam ne nak toxu bi jamtaluna lool mu dammu komfiguraasioŋ bu X, moo tax ñi ngilay laabiire nga génn ci mbooleem jataay yu X yi, boo noppee doora doxal komfiguraasioŋ bi 'dpkg-reconfigure console-data'.

note: Type: select Choices
en: American English
wo: Aŋgle Amerikee

note: Type: select Choices
en: Belarusian
wo: Belaarus

note: Type: select Choices
en: Belgian
wo: Belj

note: Type: select Choices
en: Brazilian (ABNT2 layout)
wo: Breesiliee (Tërëliinu ABNT2)

note: Type: select Choices
en: Brazilian (EUA layout)
wo: Breesiliee (Tërëliinu EUA)

note: Type: select Choices
en: British English
wo: Aŋgle Britanik

note: Type: select Choices
en: Bulgarian
wo: Bulgaar

note: Type: select Choices
en: Canadian Multilingual
wo: Kanadiyee bu bare ay lakk

note: Type: select Choices
en: Croatian
wo: Korwaat

note: Type: select Choices
en: Czech
wo: Cek

note: Type: select Choices
en: Danish
wo: Danwaa

note: Type: select Choices
en: Dutch
wo: Holande

note: Type: select Choices
en: Estonian
wo: Estoniee

note: Type: select Choices
en: Finnish
wo: Finlande

note: Type: select Choices
en: French
wo: Fraañse

note: Type: select Choices
en: German
wo: Almaa

note: Type: select Choices
en: Hebrew
wo: Ibriit

note: Type: select Choices
en: Hungarian
wo: Huŋgurwaa

note: Type: select Choices
en: Icelandic
wo: Islande

note: Type: select Choices
en: Italian
wo: Itaaliee

note: Type: select Choices
en: Japanese
wo: Jappone

note: Type: select Choices
en: Latin American
wo: Amerik Laatin

note: Type: select Choices
en: Latvian
wo: Letoniee

note: Type: select Choices
en: Lithuanian
wo: Litwaaniee

note: Type: select Choices
en: Macedonian
wo: Masedoniee

note: Type: select Choices
en: Norwegian
wo: Norwejiee

note: Type: select Choices
en: Polish
wo: Polone

note: Type: select Choices
en: Portuguese
wo: Portugees

note: Type: select Choices
en: Romanian
wo: Rumaaniee

note: Type: select Choices
en: Russian
wo: Ruus

note: Type: select Choices
en: Serbian
wo: Serb

note: Type: select Choices
en: Slovakian
wo: Eslowaak

note: Type: select Choices
en: Slovene
wo: Esloween

note: Type: select Choices
en: Spanish
wo: Españool

note: Type: select Choices
en: Swedish
wo: Suwdwaa

note: Type: select Choices
en: Swiss French
wo: Fraañse Swis

note: Type: select Choices
en: Swiss German
wo: Swis Almaa

note: Type: select Choices
en: Turkish (F layout)
wo: Turki (Tërëliinu F)

note: Type: select Choices
en: Turkish (Q layout)
wo: Turki (Tërëliinu Q)

note: Type: select Choices
en: Ukrainian
wo: Ukraaniee

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
wo: Tërëliinu tablocaabi biñuy jëfandikoo:

note: Type: select Choices
en: Canadian French
wo: Fraañse Kanade

note: Type: select Choices
en: American English (82 keys)
wo: Aŋgle Amerikee (Mac, 82 caabi)

note: Type: select Choices
en: American English (extended kbd)
wo: Aŋgle Amerikee (Mac , extended kbd)

note: Type: select Choices
en: French (alternate)
wo: Fraañse (Mac, alternate)

note: Type: select Choices
en: French (extended kbd)
wo: Fraañse (Mac , extended kbd)

note: Type: select Choices
en: German (extended kbd)
wo: Almaa (Mac , extended kbd)

note: Type: select Choices
en: Japanese (type 4)
wo: Jappone (type 4)

note: Type: select Choices
en: Japanese (type 5)
wo: Jappone (type 5)

note: Type: select Choices
en: Norwegian (type 4)
wo: Norwejiee (type 4)

note: Type: select Choices
en: Norwegian (type 5)
wo: Norweejiee (type 5)

note: Type: select Choices
en: Spanish (type 4)
wo: Españool (type 4)

note: Type: select Choices
en: Spanish (type 5)
wo: Españool (type 5)

note: Type: select Description
en: Keymap to use for a USB keyboard:
wo: Tërëliinu tablocaabi USB biñuy jëfadikoo:

note: Type: select Description
en: Interface to use:
wo: Interfaas biñuy jëfandikoo:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
wo: Paket yiy jëfandikoo debconfg ci seen komfiguraasioŋ, dañuy niróo jëmmu ak melo. Man ngaa tann fasoŋu interfaas bi nga bëgg ñukoy jëfandikoo.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
wo: Dialog ab interfaas bu karakteer la buy fees ekraŋ bi, readline bi moom dafay jëfandikoo tekst ordineer bu cosaan, gnome ak kde nak ñoom yu interfaas X yu jamonoo lañu, dëppóo ak seeni biro (waaye maneesna leena jëfandikoo ci béppu barab X). Editor nak dana la may nga jëfandikoo sa editoru tekst bila daxal kir komfigure linga bëgg. noninteractive nak dula laaj mukk benn laaj.

note: Type: select Choices
en: critical
wo: bu garaaw

note: Type: select Choices
en: high
wo: bu kawe

note: Type: select Choices
en: medium
wo: bu diggdóomu

note: Type: select Choices
en: low
wo: bu suufe

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
wo: jéllalé laaj yi am piriyorite yu yées:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
wo: Debconf dafay jox laaj yimu lay laaj ay piritorite. Tannal piriyorite bi gëna suufe bi ngay bëgg diko gis:
      -'bu garaaw' dula laaj dara fiiyak sistem bi nekkul di bëgga dammu.
       Tann ko bu fekkee ab saabees nga, walla nga yàkkamti.
      -'bu kawe' ngir rekk laaj yi am solo lool.
      'bu diggdóomu' ngir laaj yu ordineer
      'bu suufe' ngir ñi nga xam ne dañuy bëgg di konturle leppu

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
wo: Xamal ne tolluwaay boo man di tann fii, du tee ngay mana gis laaj yéppu, bu fekkee dangay komfigure ab paket ak dpkg-reconfigure.

note: Type: text Description
en: Installing packages
wo: Mi ngi istale paket yi

note: Type: text Description
en: Please wait...
wo: Muñal tuut...

note: Non official sections from WindowMaker
en: Appearance
wo: Melow bitti

note: Type: text Description
en: Eject a CD from the drive
wo: Génne CD bi ci lektóor bi

note: Type: boolean Description
en: Remove undelivered messages in spool directory?
wo: Ndax nu dindi bataaxal yiñu jebbalewul yi ne ci gakku spool?

note: Type: boolean Description
en: There are e-mail messages in the Exim spool directory /var/spool/exim4/input/ which have not yet been delivered. Removing Exim will cause them to remain undelivered until Exim is re-installed.
wo: Amna ay bataaxal yu ne ci kaggu spool bu exim /var/spool/exim4/ input/ ta jebbaleeguñu leen. Boo dindée Exim kon kenn du leen manatee jébbalé fii ak ngay istalewaat Exim.

note: Type: boolean Description
en: If this option is not chosen, the spool directory is kept, allowing the messages in the queue to be delivered at a later date after Exim is re-installed.
wo: Buf fekkee tannóo lii, kon deesna fi bayyi kaggu bu spool. Loolu dana tax bañu mana jébbalé bataaxal yi nekk ci sappe si, ginnaaw buñu istalewaatee Exim.

note: Type: error Description
en: Reconfigure exim4-config instead of this package
wo: Komfigurewaat exim4-config ta bayye bii paket

note: Type: error Description
en: Exim4 has its configuration factored out into a dedicated package, exim4-config. To reconfigure Exim4, use 'dpkg-reconfigure exim4-config'.
wo: Exim4 jëlnañu komfiguraasioŋam jagleelko ab paketu boppam muy exim4-config. Saa yoo bëggée komfigurewaat Exim4, jëfandikool 'dpkg-reconfigure exim4-config'.

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: internet site; mail is sent and received directly using SMTP
wo: sit internet; bataaxal deesleen di yónée di leen jot ak SMTP

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: mail sent by smarthost; received via SMTP or fetchmail
wo: bataaxal bi smarthost moo koy yónée; deesnako jot ak SMTP walla fetchmail

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: mail sent by smarthost; no local mail
wo: bataaxal yi smarthost moo koy yónée; bataaxal lokaal du am

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: local delivery only; not on a network
wo: jébbale lokaal rekk; nekkul ci ab resóo

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: no configuration at this time
wo: komfigraasioŋ du am leegi

note: Type: select Description
en: General type of mail configuration:
wo: Komfiguraasioŋ bu xeetu bataaxal wi gëna yaatu:

note: Type: select Description
en: Please select the mail server configuration type that best meets your needs.
wo: Tannal xeetu komfiguraasioŋ bu serwóor bu mail bi gëna dëppóo ak say soxla.

note: Type: select Description
en: Systems with dynamic IP addresses, including dialup systems, should generally be configured to send outgoing mail to another machine, called a 'smarthost' for delivery because many receiving systems on the Internet block incoming mail from dynamic IP addresses as spam protection.
wo: Sistem yi am adrees IP dinaamik, mel ne sistemu dialup yi, deesleen di wara komfigure ñuy yónnée seen bataaxal yiy génn jaaraleko ci baneen masin, buñuy tudde 'smarthost' ngir mu jebbale leen, ndaxte sistem yu bare ci yiy jot bataaxal yi ci internet, dañuy boloke bataaxal yiy juge ci adrees IP dinaamik, ngir aar seen boppu ci spam yi.

note: Type: select Description
en: A system with a dynamic IP address can receive its own mail, or local delivery can be disabled entirely (except mail for root and postmaster).
wo: Sistem bu ame adrees IP dinaamik dana man di jot ay bataaxal yu boppam, maneesna yit baña naŋgu bataaxal lokaal yi (bamu des yu jëm ci root ak postmaster).

note: Type: boolean Description
en: Really leave the mail system unconfigured?
wo: Ndax wóorna nu bayyi sistemu bataaxal (mail) bañkoo komfigure?

note: Type: boolean Description
en: Until the mail system is configured, it will be broken and cannot be used. Configuration at a later time can be done either by hand or by running 'dpkg-reconfigure exim4-config' as root.
wo: Fii ak ngay komfigure sa sistemu mail bi, dafay doon lu dammu ta deesu ko mana jëfandikoo. Du tee nak nga man koo komfigure ginnaaw bi, benn ak sa loxo walla nga doxal 'dpkg-reconfigure exime4-config' gannaaw boo doonee root.

note: Type: string Description
en: System mail name:
wo: Turu sistemu mail bi:

note: Type: string Description
en: The 'mail name' is the domain name used to 'qualify' mail addresses without a domain name.
wo: 'mail name' mooy turu domen biñuy jëfandikoo ngir 'qualifier', maanaa melal ay adrees yu mail ta du and ak turu domen bi.

note: Type: string Description
en: This name will also be used by other programs. It should be the single, fully qualified domain name (FQDN).
wo: Tur wi yaneen prograam yitam danañukoy jëfandikoo, mingi wara doon turu domen wu mat, fully qualified domain name (FQDN).

note: Type: string Description
en: Thus, if a mail address on the local host is foo@example.org, the correct value for this option would be example.org.
wo: Ci misaal, bu ab adreesu mail bu nekk ci sa masin bi doonee foo@example.org, kon li ngay wara bind fii mooy example.org.

note: Type: string Description
en: This name won't appear on From: lines of outgoing messages if rewriting is enabled.
wo: Tur wii du feeñ ci bind wu From: ci bataaxal yiy génn bu fekkee yaangi doxal rewriting.

note: Type: string Description
en: Other destinations for which mail is accepted:
wo: Yaneen jamukaay yiñuy naŋgu bataaxal difa dem:

note: Type: string Description
en: Please enter a semicolon-separated list of recipient domains for which this machine should consider itself the final destination. These domains are commonly called 'local domains'. The local hostname (${fqdn}) and 'localhost' are always added to the list given here.
wo: Joxeel fii ab list boo teqale ak ay (;) bu domen yi nga xam ne bii masin dana jappu ne man naa doon jamukaayu seeni bataaxal. Yooyu domen ñi ngi leen di tudde 'domen lokaal'. Turu masin bi (${fqdn}) ak 'localhost' deesleen di dolli ci list bii ñuy joxe fii.

note: Type: string Description
en: By default all local domains will be treated identically. If both a.example and b.example are local domains, acc@a.example and acc@b.example will be delivered to the same final destination. If different domain names should be treated differently, it is necessary to edit the config files afterwards.
wo: Bu waxeesul dara kon mbooleem domen yi lañiy yamale ñuñuy jëflëntée ak ñoom. Bbu fekkee a.examploe ay b.example ay dome lokaal lañu, kon acc@a.example ak acc@b.example ñooy bokk fuñu leeen di yóbbu. bëgée yenn domen yi ñuy jëflënte ak ñoom nu bokkul ak ni ñuy jëflënte ak yaneen yi, kon boo noppee dangay soppi fiise bu config bi.

note: Type: string Description
en: Domains to relay mail for:
wo: Doen yiñuy jallale seeni  bataaxal:

note: Type: string Description
en: Please enter a semicolon-separated list of recipient domains for which this system will relay mail, for example as a fallback MX or mail gateway. This means that this system will accept mail for these domains from anywhere on the Internet and deliver them according to local delivery rules.
wo: Joxeel fii ab list buñu teqale ak (;) bu domen yinga xam ne sistem bii danay jottuli bataaxal yi jëm ci ñoom, ci misaal bu seen dellukaay bu MX walla mail gateway. Loolu mooy firi ne sistem bii dana naŋgoo jël béppu bataaxal bu jëm ci ñoom ak fumu mana juge ci internet, buko defee mu jébbalé léen niko reegal yu jébbalé yi waxe.

note: Type: string Description
en: Do not mention local domains here. Wildcards may be used.
wo: Bul tudd fii nak domen lokaal yi. Wildcards maneesna leena jëfandikoo.

note: Type: string Description
en: Machines to relay mail for:
wo: Masin yiñuy jallale seeni bataaxal:

note: Type: string Description
en: Please enter a semicolon-separated list of IP address ranges for which this system will unconditionally relay mail, functioning as a smarthost.
wo: Bindal fii ab list buñu teqale ak ay (;) bu def ab diggante (intervalle) bu adrees IP yi masin bii di jallale seen mail ci ludul mu ciy tek benn sart, doon seen smarthost.

note: Type: string Description
en: You should use the standard address/prefix format (e.g. 194.222.242.0/24 or 5f03:1200:836f::/48).
wo: Dangaa wara jëfandikoo formaat estàndaar bu adress/prefix (ci misaal: 194.222.242.0/24 walla 5f03:1200:836f::/48).

note: Type: string Description
en: If this system should not be a smarthost for any other host, leave this list blank.
wo: Bu fekkee sistem bii du doon smarthost bu benn masin, kon bul bind fii dara.

note: Type: string Description
en: Visible domain name for local users:
wo: Turu domen yi jëfandikukat lokaal yi di mana gis:

note: Type: string Description
en: The option to hide the local mail name in outgoing mail was enabled. It is therefore necessary to specify the domain name this system should use for the domain part of local users' sender addresses.
wo: Tanneesna ne ñu laq turu mail lokaal bi ci bataaxal yiy génn. Kon nak fawwu nga joxe fii turu domen binga xam ne moo war di feeñ ci adrees yu sender, maanaa kiy yónnée bataaxal bi.

note: Type: string Description
en: IP address or host name of the outgoing smarthost:
wo: Adrees IP walla turu masin bu smarthost biy génn:

note: Type: string Description
en: Please enter the IP address or the host name of a mail server that this system should use as outgoing smarthost. If the smarthost only accepts your mail on a port different from TCP/25, append two colons and the port number (for example smarthost.example::587 or 192.168.254.254::2525). Colons in IPv6 addresses need to be doubled.
wo: Joxeel fii adrees IP walla turu masin bu ab serwóor mail bu sistem biy doon smarthost bu bataaxal yiy génné ci sistem bii. Bu fekkee smarthost mingiy naŋgoo jël say bataaxal yiy jaar ci poor bu bokkul ak TCP/25, kon yokkal ci adrees IP bi (::) ak numero bu poor bi. (Ci misaal smarthost.example::587 walla 192.168.254.254::2525). Ñaari tombu (:) yiy nekk ci adrees IPv- deeleen di duble.

note: Type: string Description
en: If the smarthost requires authentication, please refer to the Debian-specific README files in /usr/share/doc/exim4-base for notes about setting up SMTP authentication.
wo: Bu fekkee sparthost dafay laaj settantal jëmmu (authentication), kon dellul ca fiise README biñu jagleel Debian ci /usr/share/doc/exim4-base ngir am ay leeral ci reglaas yu setteantalu jëmmu (authentification) ak SMTP.

note: Type: string Description
en: Root and postmaster mail recipient:
wo: Kiy jot bataaxal yu root ak yu postmaster:

note: Type: string Description
en: Mail for the 'postmaster', 'root', and other system accounts needs to be redirected to the user account of the actual system administrator.
wo: Bataaxal yu 'postmaster', 'root', ak yaneen kontu yu sistem bi dañuy soxla ñu jallale léen ci ab kontu bu jëfandikukat bi nga xam ne mooy saytu sistem bi.

note: Type: string Description
en: If this value is left empty, such mail will be saved in /var/mail/mail, which is not recommended.
wo: Bu fekkee fii bindoo fi dara, kon bataaxal yu deme nooni kon deesna leen deñc ci /var/mail/mail, ta loolu deŋkaanewuñu kuko def.

note: Type: string Description
en: Note that postmaster's mail should be read on the system to which it is directed, rather than being forwarded elsewhere, so (at least one of) the users listed here should not redirect their mail off this machine. A 'real-' prefix can be used to force local delivery.
wo: Xamal ne bataaxal yu postmaster deesleena war di jaŋg ci sistem yiñu leen di jallale, waaye deesuleen jallalewaat ci baneen masin, moo tax kenn ci jëfandikukat yi nga tannoon warul di jallale ay bataaxalam ci baneen masin. Man ngaa jëfandikoo prefiks 'real-' ngir forse ab jebbale lokaal.

note: Type: string Description
en: Multiple user names need to be separated by spaces.
wo: Turu jëfandikukat yu bare dees leena wara teqale leen ak ay espaas.

note: Type: string Description
en: IP-addresses to listen on for incoming SMTP connections:
wo: Adrees IP yi ñuy diglu ngir koneksioŋ SMTP yiy duggsi:

note: Type: string Description
en: Please enter a semicolon-separated list of IP addresses. The Exim SMTP listener daemon will listen on all IP addresses listed here.
wo: Joxeel fii ab list bu adrees IP yuñu teqale ak (;). Daemon bu Exim biy diglu SMTP dana diglu ci mbooleem adrees IP yi nekk ci list bii.

note: Type: string Description
en: An empty value will cause Exim to listen for connections on all available network interfaces.
wo: Boo bindul fii dara, kon Exim dana diglu koneksioŋ yiy nekk ci mbooleem interfaas resóo yi fi nekk.

note: Type: string Description
en: If this system only receives mail directly from local services (and not from other hosts), it is suggested to prohibit external connections to the local Exim daemon. Such services include e-mail programs (MUAs) which talk to localhost only as well as fetchmail. External connections are impossible when 127.0.0.1 is entered here, as this will disable listening on public network interfaces.
wo: Bu fekkee bii kompiyutar du jot directement email yudul yu juge ci sarwiis lokaal yi (du jot lu joge ci yaneeni masin), kon dangaa wara tere koneksioŋ yu juge ci bitti jëm ci Exim deamon. sarwiis yooyu ñooy yu deme ne  prograamu email (MUA) yiy wax ak localhost rekk, walla fetchmail. Jokkoo bu juge ci biiti dooul mana am bu fekkee bindnga  fii 127.0.0.1. booko defee dóotóo jappundil diglu ci interfaas resóo piblik yi.

note: Type: boolean Description
en: Keep number of DNS-queries minimal (Dial-on-Demand)?
wo: Ndax nu bayyi lumu sakku DNS mu néew (Dial-on-Demand)?

note: Type: boolean Description
en: In normal mode of operation Exim does DNS lookups at startup, and when receiving or delivering messages. This is for logging purposes and allows keeping down the number of hard-coded values in the configuration.
wo: Ci doxaliin wu normaal, Exim dana xool DNS ci buy tambule, buy jot walla muy joxe ay bataaxal. Loolu nak njariñam mooy log rekk, ak yit dana tax ba limub fiise komfiguraasioŋ yu walóor yi ñi kode (hard-coded values) di doon lu tuuti.

note: Type: boolean Description
en: If this system does not have a DNS full service resolver available at all times (for example if its Internet access is a dial-up line using dial-on-demand), this might have unwanted consequences. For example, starting up Exim or running the queue (even with no messages waiting) might trigger a costly dial-up-event.
wo: Bu lii doonee ab masin bu manul di aksi saa sune ci serwóor turu domen DNS (ci misaal budee jokkoo ak internet ci ab liiñ dial-up buy jëfandikoo dial-on-demand), kon man naa am luci judóo loo bëggul. Ci misaal: saa yoo tambulee exim walla ngay doxal sappe si (queue) (doonte sax benn betaaxal nekkul di xaar), loolu di and ab xewxewu kompoose (dial-up) bu seer.

note: Type: boolean Description
en: This option should be selected if this system is using Dial-on-Demand. If it has always-on Internet access, this option should be disabled.
wo: Lii warnga koo tann bu fekkee sistem bii dafay jëfandikoo Dial-on-Demand. Bu fekkee saa sune mingi jokkoo ak internet, kon waróo koo tann.

note: Type: title Description
en: Mail Server configuration
wo: Komfiguraasioŋ Serwór Mail

note: Type: boolean Description
en: Split configuration into small files?
wo: Ndax ñu xajjale komfiguraasioŋ bi ci ay fiise yu tuuti?

note: Type: boolean Description
en: The Debian exim4 packages can either use 'unsplit configuration', a single monolithic file (/etc/exim4/exim4.conf.template) or 'split configuration', where the actual Exim configuration files are built from about 50 smaller files in /etc/exim4/conf.d/.
wo: Paket yu exim4 bu Debian man naa jëfandikoo 'unplit configuration', maana benn fiise komfiguraasioŋ (/etc/exim4/exim4.conf.template),  man na yit jëfandikoo 'split configuration', nga xam ne fiise komfiguraasioŋ bi deeskay séddëlé lu jege 50 fiise yu ndaw yuñuy def ci /etc/exim4/conf.d/.

note: Type: boolean Description
en: Unsplit configuration is better suited for large modifications and is generally more stable, whereas split configuration offers a comfortable way to make smaller modifications but is more fragile and might break if modified carelessly.
wo: Bu jëkk bi ("unsplit configuration")moo gëna dëppo ak di def ay modifikaasioŋ yu mag, ta yit moo gëna estaable. Bu ñaareel bi nak ("split configuration"), dana yombal def ay modifikaasioŋ yu ndaw, waaye mooy gëna néew doole, ta buñu ko soppee ci lu andul ak ak teey, kon  man naa dammu.

note: Type: boolean Description
en: A more detailed discussion of split and unsplit configuration can be found in the Debian-specific README files in /usr/share/doc/exim4-base.
wo: Ngir am yaneen faramfacce ci split ak unsplit configuration, man ngaa xool Fiise README yiñu jagleel Debian yi ne ci /usr/share/doc/exim4-base.

note: Type: boolean Description
en: Hide local mail name in outgoing mail?
wo: Ndax nu laq turu mail bi ci bataaxal yiy génn?

note: Type: boolean Description
en: The headers of outgoing mail can be rewritten to make it appear to have been generated on a different system. If this option is chosen, '${mailname}', 'localhost' and '${dc_other_hostnames}' in From, Reply-To, Sender and Return-Path are rewritten.
wo: Boppu bataaxal yiy génn maneesna leena bindaat ngir ñu mel ne ci baneen sistem lañu juge. Bu fekkee tann nga loolu, kon  '${mailname}', 'localhost' ak '${dc_other_hostnames}' yi nekk ci From, Reply-To, Sender ak Return-Path deesleen di bindaat (soppi leen).

note: Type: select Choices
en: mbox format in /var/mail/
wo: formaat bu mbox bi ci /var/mail/

note: Type: select Choices
en: Maildir format in home directory
wo: Formaat bu Maildir bi ci kaggu wu home

note: Type: select Description
en: Delivery method for local mail:
wo: Metoodu jébbaliin wu bbataaxal lokaal yi:

note: Type: select Description
en: Exim is able to store locally delivered email in different formats. The most commonly used ones are mbox and Maildir. mbox uses a single file for the complete mail folder stored in /var/mail/. With Maildir format every single message is stored in a separate file in ~/Maildir/.
wo: Exim man na di deñc email lokaal yi ci ay formaat yu bare. Yi ci ëppu luñu leen di jëfandikoo ñooy mbox ak Maildir. mbox dafay dafay jël benn fiise, deñc ci kaggu wi yor mbooleem bataaxal yi ne ci /var/mail. Formaat bu Maildir nak mooy bataaxal bu ne dafay am ab fiise bu boppam buñuy deñc ci kaggu  ~/Maildir/.

note: Type: select Description
en: Please note that most mail tools in Debian expect the local delivery method to be mbox in their default.
wo: Na nga bayyi xel ne li ëppu ci jumtukaay yu email yu Debian, ci seen komfiguraasioŋ bu defóo dañuy jappu ne metood bu jébbale email lokaal yi moodi mbox.

en: Action games
wo: Fo yu aksioŋ

en: Kids
wo: Gone

en: Games for kids
wo: Fo yuy gone

en: Cards
wo: Ay kaart

en: Card games
wo: Fo yu kaart

en: The Debian menu
wo: Menu bu Debian

note: #-#-#-#-#  menu_2.1.51_wo.po (menu_po-sections)  #-#-#-#-# Second level entry under Games Policy definition: Simulations of the real world in all detail and complexity. Examples: flightgear, torcs
en: Simulation
wo: Simulaasioŋ

en: Simulation games
wo: Fo yu simulaasioŋ

note: #-#-#-#-#  menu_2.1.51_wo.po (menu_po-sections)  #-#-#-#-# Second level entry under Games Policy definition: Games played on a board. Examples: phalanx, xshogi, xboard
en: Board
wo: Taabal

en: Board games
wo: Fo yu taabal

note: Second level entry under Applications Policy definition: Scientific and engineering-related software. This is Examples: a three-level section, do not put entries directly here.
en: Science
wo: Xamxam

note: #-#-#-#-#  menu_2.1.51_wo.po (menu_po-sections)  #-#-#-#-# Second level entry under Games Policy definition: Games involving long-term strategic thinking. Examples: wesnoth, widelands, netpanzer
en: Strategy
wo: Estraateji

en: Strategy games
wo: Fo yu estraateji

en: Arcade
wo: Arkaad

en: Arcade style games
wo: Fo yu ame estil u arkaad

en: Falling blocks
wo: Blok yuy daanu

en: Falling blocks games
wo: Fo yu blok yuy daanu

en: Sports
wo: Espoor

en: Sports games
wo: Fo yu espoor

en: Logic
wo: Logik

en: Logic and puzzle games
wo: Fo yu logik ak yu puzzle

note: #-#-#-#-#  menu_2.1.51_wo.po (menu_po-sections)  #-#-#-#-# Second level entry under Games Policy definition: Role playing and adventure games, interactive movies and stories, etc. Examples: beneath-a-steel-sky, egoboo, kq
en: Adventure
wo: Awantiir

en: Adventure style games
wo: Fo yu ame esli u Awantiir

en: Role playing
wo: Def ay rol

en: Role playing games
wo: Fo yu def ay rol

note: Name for AFG
en: Afghanistan
wo: Afganistaan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
wo: Republik Islaamik bu Afganistaan

note: Name for AGO
en: Angola
wo: Angoolaa

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
wo: Republik bu Angoolaa

note: Name for ALA
en: Åland Islands
wo: Dunu Aland

note: Name for ALB
en: Albania
wo: Albaani

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
wo: Republik bu Albaani

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
wo: Pirinsipóote bu Andoor

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
wo: Imaarati Araab yu Bennoo

note: Name for ARG
en: Argentina
wo: Argentiin

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
wo: Republik bu Argentiin

note: Name for ARM
en: Armenia
wo: Armeeni

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
wo: Republik bu Armeeni

note: Name for ASM
en: American Samoa
wo: Samoa gu Aamerig

note: #-#-#-#-#  iso-codes_4.20.1-1_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Name for ATA #-#-#-#-#  tzdata_2025c-3_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Antarctica
wo: Antarktik

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
wo: Antigua ak Barbuda

note: Name for AUT
en: Austria
wo: Ótriis

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
wo: Republik bu Ótriis

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
wo: Aserbayjaan

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
wo: Republik bu Aserbayjaan

note: Name for BDI
en: Burundi
wo: Buruundi

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
wo: Republik bu Buruundi

note: Name for BEL
en: Belgium
wo: Beljik

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
wo: Ruwaayom bu Beljik

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
wo: Republik bu Benin

note: Name for BGD
en: Bangladesh
wo: Banglaades

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
wo: Republik Popileer bu Banglaades

note: Name for BGR
en: Bulgaria
wo: Bulgaari

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
wo: Republik bu Bulgaari

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
wo: Ruwaayom bu Bahrayin

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
wo: Commonwealth bu Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
wo: Bosni Hersegowin

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
wo: Republik bu Bosni Hersegowin

note: Name for BLR
en: Belarus
wo: Belaarus

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
wo: Republik bu Belaarus

note: Common name for BOL
en: Bolivia
wo: Boliibi

note: Name for BRA
en: Brazil
wo: Bareesil

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
wo: Republik Federaatiif bu Bareesil

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
wo: Brunaay Daarussalaam

note: Name for BTN
en: Bhutan
wo: Butaan

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
wo: Ruwaayom bu Butaan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
wo: Dunu Buwet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
wo: Republik bu Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
wo: Republik bu Santar Afrik

note: Name for CAN
en: Canada
wo: Kanadaa

note: Name for CHE
en: Switzerland
wo: Suwis

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
wo: Komfederaasioŋ Suwis

note: Name for CHL
en: Chile
wo: Ciili

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
wo: Republik bu Ciili

note: Name for CHN
en: China
wo: Ciin

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
wo: Republik Popileer bu Ciin

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
wo: Kot diwaar

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
wo: Republik bu Kot diwaar

note: Name for CMR
en: Cameroon
wo: Kameroon

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
wo: Republik bu Kameroon

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
wo: Kongóo, Republik Demokaraatik bu

note: Name for COG
en: Congo
wo: Kongóo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
wo: Republik bu Kongóo

note: Name for COK
en: Cook Islands
wo: Iil yu Cook

note: Name for COL
en: Colombia
wo: Koloombi

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
wo: Republik bu Koloombi

note: Name for COM
en: Comoros
wo: Komoor

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
wo: Bennoo bu Komoor

note: Name for CRI
en: Costa Rica
wo: Kosta Riika

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
wo: Republik bu Kosta Riika

note: Name for CUB
en: Cuba
wo: Kubaa

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
wo: Republik bu Kubaa

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
wo: Iil yu Kaymaan

note: Name for CYP
en: Cyprus
wo: Ciipër

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
wo: Republik bu Ciipër

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
wo: Republik bu Cek

note: Name for DEU
en: Germany
wo: Almaañ

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
wo: Republik Federaal bu Almaañ

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
wo: Republik bu Jibuuti

note: #-#-#-#-#  iso-codes_4.20.1-1_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Name for DMA #-#-#-#-#  tzdata_2025c-3_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dominica
wo: Dominika

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
wo: Commonwealth bu Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
wo: Danmaark

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
wo: Ruwaayom bu Danmaark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
wo: Republik Dominikee

note: Name for DZA
en: Algeria
wo: Aljeeri

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
wo: Republik Popileer Demokaraatik bu Aljeeri

note: Name for ECU
en: Ecuador
wo: Ekwadoor

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
wo: Republik bu Ekwadoor

note: Name for EGY
en: Egypt
wo: Ejipt

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
wo: Republik Araab bu Ejipt

note: Name for ERI
en: Eritrea
wo: Eriteeri

note: Name for ESH
en: Western Sahara
wo: Sahara Oksidantaal

note: Name for ESP
en: Spain
wo: Ispaañ

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
wo: Ruwaayom bu Ispaañ

note: Name for EST
en: Estonia
wo: Estooni

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
wo: Republik bu Estooni

note: Name for ETH
en: Ethiopia
wo: Ecoopi

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
wo: Republik Federaal Demokaraatik bu Ecoopi

note: Name for FIN
en: Finland
wo: Finlaand

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
wo: Republik bu Finlaand

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
wo: Iil yu Falkland (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
wo: Faraas

note: Official name for FRA
en: French Republic
wo: Republik Faraañse

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
wo: Iil yu Faarow

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
wo: Mikroneesi, Etaa yuñu Federe yu

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
wo: Etaa yuñu Federe yu Mikroneesi

note: Name for GAB
en: Gabon
wo: Gaboŋ

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
wo: Republik Gabonee

note: Name for GBR
en: United Kingdom
wo: Ruwaayom bu Bennoo

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
wo: Ruwaayom bu Bennoo bu Biritaañ Gumag ak Irlaand bu Noor

note: Name for GEO
en: Georgia
wo: Jeoorji

note: Name for GHA
en: Ghana
wo: Gana

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
wo: Republik bu Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
wo: Ginne

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
wo: Republik bu Ginne

note: Name for GMB
en: Gambia
wo: Gaambi

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
wo: Ginne Bisaawóo

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
wo: Republi bu Ginne Bisaawóo

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
wo: Ginne Ekwatoriaal

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
wo: Republik bu Ginne Ekwatoriaal

note: Name for GRC
en: Greece
wo: Girees

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
wo: Republik Ellenik

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
wo: Republik bu Guwaatemaala

note: Name for GUF
en: French Guiana
wo: Guyaana Faraañse

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
wo: Republik bu Guyaana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
wo: Ooŋ Koŋ

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
wo: Resioŋ u Administaraasioŋ Espesiaal u Ciin bu Ooŋ Koŋ

note: Name for HND
en: Honduras
wo: Onduuras

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
wo: Republik bu Onduuras

note: Name for HRV
en: Croatia
wo: Korwaasi

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
wo: Republik bu Korwaasi

note: Name for HTI
en: Haiti
wo: Aayti

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
wo: Republik bu Aayti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
wo: Oonguri

note: Name for IDN
en: Indonesia
wo: Indoneesi

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
wo: Republik bu Indoneesi

note: Name for IND
en: India
wo: Eend

note: Official name for IND
en: Republic of India
wo: Republik bu Eend

note: Name for IRL
en: Ireland
wo: Irlaand

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
wo: Iraan, Republik Islaamik bu

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
wo: Republik Islaamik bu Iraan

note: Name for IRQ
en: Iraq
wo: Iraak

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
wo: Republik bu Iraak

note: Name for ISL
en: Iceland
wo: Islaand

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
wo: Republik bu Islaand

note: Name for ISR
en: Israel
wo: Israayil

note: Official name for ISR
en: State of Israel
wo: Etaa bu Israayil

note: Name for ITA
en: Italy
wo: Itaali

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
wo: Republik bu Itaali

note: #-#-#-#-#  iso-codes_4.20.1-1_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Name for JAM #-#-#-#-#  tzdata_2025c-3_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jamaica
wo: Jamayka

note: Name for JOR
en: Jordan
wo: Jordaani

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
wo: Ruwaayom Aasemi bu Jordaani

note: Name for JPN
en: Japan
wo: Japoŋ

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
wo: Kaasakestaan

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
wo: Republik bu Kaasakestaan

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
wo: Republik bu Kenya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
wo: Kirgistaan

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
wo: Republik bu Kirgistaan

note: Name for KHM
en: Cambodia
wo: Kambodia

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
wo: Ruwaayom bu Kamboodia

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
wo: Republik bu Kiribati

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
wo: Koore, Republik bu

note: #-#-#-#-#  iso-codes_4.20.1-1_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Name for KWT #-#-#-#-#  tzdata_2025c-3_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kuwait
wo: Kuwet

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
wo: Etaa bu Kuwet

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
wo: Republik Popileer Demokaraatik bu Laawos

note: Name for LBN
en: Lebanon
wo: Libãa

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
wo: Republik Libanee

note: Name for LBR
en: Liberia
wo: Libeeria

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
wo: Republik bu Libeeria

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
wo: Libi

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
wo: Pirinsipóote bu Liechtenstein

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
wo: Siri Laaŋka

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
wo: Republik Sosiaalist Demokaraatik bu Siri Laaŋka

note: Name for LSO
en: Lesotho
wo: Lesoto

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
wo: Ruwaayom bu Lesoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
wo: Lituwaani

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
wo: Republik bu Lituwaani

note: #-#-#-#-#  iso-codes_4.20.1-1_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Name for LUX #-#-#-#-#  tzdata_2025c-3_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Luxembourg
wo: Luksembuur

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
wo: Duke bu Mag bu Luksembuur

note: Name for LVA
en: Latvia
wo: Letóoni

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
wo: Republik bu Letóoni

note: Name for MAC
en: Macao
wo: Makaaw

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
wo: Resioŋ u Administaraasioŋ Espesiaal u Ciin bu Makaaw

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
wo: Saint Martin (Français)

note: Name for MAR
en: Morocco
wo: Marook

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
wo: Ruwaayom bu Marook

note: #-#-#-#-#  iso-codes_4.20.1-1_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Name for MCO #-#-#-#-#  tzdata_2025c-3_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Monaco
wo: Monaako

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
wo: Pirinsipóote bu Monaako

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
wo: Republik bu Moldaawi

note: Common name for MDA
en: Moldova
wo: Moldaawi

note: Name for MDG
en: Madagascar
wo: Madagaskar

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
wo: Republik bu Madagaskar

note: #-#-#-#-#  iso-codes_4.20.1-1_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Name for MDV #-#-#-#-#  tzdata_2025c-3_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Maldives
wo: Maldiif

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
wo: Republik bu Maldiif

note: Name for MEX
en: Mexico
wo: Meksik

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
wo: Etaa yu bennoo yu Meksik

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
wo: Republik bu Marshall Islands

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
wo: Republik bu Mali

note: #-#-#-#-#  iso-codes_4.20.1-1_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Name for MLT #-#-#-#-#  tzdata_2025c-3_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Malta
wo: Malt

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
wo: Republik bu Malt

note: Name for MMR
en: Myanmar
wo: Miyanmaar

note: Name for MNG
en: Mongolia
wo: Moŋgooli

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
wo: Komonwels bu Iil yu Northern Mariana

note: Name for MOZ
en: Mozambique
wo: Mosaambik

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
wo: Republik bu Mosaambik

note: Name for MRT
en: Mauritania
wo: Móritaani

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
wo: Republik Islaamik bu Móritaani

note: #-#-#-#-#  iso-codes_4.20.1-1_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Name for MTQ #-#-#-#-#  tzdata_2025c-3_wo.po (wo)  #-#-#-#-# Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Martinique
wo: Martinik

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
wo: Republik bu Móoris

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
wo: Republik bu Malawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
wo: Maleesi

note: Name for NAM
en: Namibia
wo: Namibi

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
wo: Republik bu Namibi

note: Name for NCL
en: New Caledonia
wo: Nuweel Kaledooni

note: Name for NER
en: Niger
wo: Nijeer

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
wo: Repbulik bu Nijeer

note: Name for NGA
en: Nigeria
wo: Nijeeria

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
wo: Republik Federaal bu Nijeeria

note: Name for NIC
en: Nicaragua
wo: Nikaraaguwa

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
wo: Republik bu Nikaraaguwa

note: Name for NLD
en: Netherlands
wo: Olaand

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
wo: Ruwaayom bu Olaand

note: Name for NOR
en: Norway
wo: Norweej

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
wo: Ruwaayom bu Norweej

note: Name for NPL
en: Nepal
wo: Nepaal

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
wo: Republik bu Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
wo: Nuweel Selaand

note: Name for OMN
en: Oman
wo: Omaan

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
wo: Saltanat bu Omaan

note: Name for PAK
en: Pakistan
wo: Pakistaan

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
wo: Republik Islaamik bu Pakistaan

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
wo: Republik bu Panamaa

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
wo: Republik bu Peru

note: Name for PHL
en: Philippines
wo: Filipiin

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
wo: Republik bu Filipiin

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
wo: Republik bu Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
wo: Papwa Nuweel Ginne

note: Name for POL
en: Poland
wo: Poloñ

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
wo: Republik bu Poloñ

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
wo: Poorto Riiko

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
wo: Koore, Republik Popileer Demokaraatik bu

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
wo: Republik Popileer Demokaraatik bu Koore

note: Name for PRT
en: Portugal
wo: Portugaal

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
wo: Republik Portugees

note: Name for PRY
en: Paraguay
wo: Paraguwaay

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
wo: Republik bu Paraguwaay

note: Name for PYF
en: French Polynesia
wo: Polineesi Faraañse

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
wo: Etaa bu Xatar

note: Name for REU
en: Réunion
wo: Reiñõo

note: Name for ROU
en: Romania
wo: Romaani

note: Name for RUS
en: Russian Federation
wo: Federaasioŋ bu Riisi

note: Name for RWA
en: Rwanda
wo: Ruwaanda

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
wo: Republik bu Ruwaanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
wo: Araabi Sawdit

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
wo: Ruwaayom bu Araabi Sawdit

note: Name for SDN
en: Sudan
wo: Suudaan

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
wo: Republik bu Suudaan

note: Name for SEN
en: Senegal
wo: Senegaal

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
wo: Republik bu Senegaal

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
wo: Republik bu Singapoor

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
wo: Jeoorji gu Bëj-saalum ak Duni Islaand yi Bëj-saalum

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
wo: Iil yu Solomon

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
wo: Siraa Leyoon

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
wo: Republi bu Siraa Leyoon

note: Name for SLV
en: El Salvador
wo: Salbadoor

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
wo: Republik bu Salbadoor

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
wo: Republik bu San Marino

note: Name for SOM
en: Somalia
wo: Somaali

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
wo: Saint Pierre ak Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
wo: Serbi

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
wo: Republik bu Serbi

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
wo: Sao Tome ak Principe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
wo: Republik Demokaraatik bu Sao Tome ak Principe

note: Name for SUR
en: Suriname
wo: Surinaam

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
wo: Republik bu Surinaam

note: Name for SVK
en: Slovakia
wo: Eslowaaki

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
wo: Republik bu Eslowaaki

note: Name for SVN
en: Slovenia
wo: Esloweeni

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
wo: Republik bu Esloweeni

note: Name for SWE
en: Sweden
wo: Suweed

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
wo: Ruwaayom bu Suweed

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
wo: Republkc bu Seychelles

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
wo: Republik Araab bu Siiri

note: Name for TCD
en: Chad
wo: Caad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
wo: Republik bu Caad

note: Name for TGO
en: Togo
wo: Togóo

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
wo: Republik bu Togóo

note: Name for THA
en: Thailand
wo: Taaylaand

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
wo: Ruwaayom bu Taaylaand

note: Name for TJK
en: Tajikistan
wo: Taajikistaan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
wo: Republik bu Taajikistaan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
wo: Turkumenistaan

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
wo: Republic Demokaraatik bu Timor-Leste

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
wo: Ruwaayom bu Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
wo: Tirinidaad ak Tobaago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
wo: Republik bu Tirinidaad and Tobaago

note: Name for TUN
en: Tunisia
wo: Tiniisi

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
wo: Republik bu Tiniisi

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
wo: Taaywaa, porowees bu Ciin

note: Common name for TWN
en: Taiwan
wo: Taaywaan

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
wo: Taansaani, Republik bu bennoo bu

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
wo: Republik bu bennoo bu Taansaani

note: Common name for TZA
en: Tanzania
wo: Tansani

note: Name for UGA
en: Uganda
wo: Ugaanda

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
wo: Republik bu Ugaanda

note: Name for UKR
en: Ukraine
wo: Ukreen

note: Name for URY
en: Uruguay
wo: Uruguwaay

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
wo: Republik bu Peeŋku bu Uruguwaay

note: Name for USA
en: United States
wo: Aamerik

note: Official name for USA
en: United States of America
wo: Etaa yu Bennoo yu Aamerik

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
wo: Usbekistaan

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
wo: Republik bu Usbekistaan

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
wo: Republik bu Bolibaar bu Benesuwela

note: Common name for VEN
en: Venezuela
wo: Benesuwela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
wo: Duni Virgin

note: Name for VNM
en: Viet Nam
wo: Wiyet Naam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
wo: Republik Sosiaalist bu Wiyet Naam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
wo: Republik bu Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
wo: Wallis ak Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
wo: Etaa bu Moomboppam bu Saamowa

note: Name for YEM
en: Yemen
wo: Yaman

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
wo: Republik bu Yaman

note: Name for ZAF
en: South Africa
wo: Afrik di Sid

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
wo: Republik bu Afrik di Sid

note: Name for ZMB
en: Zambia
wo: Saambi

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
wo: Republik bu Saambi

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
wo: Simbaabwee

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
wo: Republik bu Simbaabwee

en: Publisher:
wo: Jagalkat :

en: View
wo: Séen

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
wo: Li ci topp

en: Level
wo: Tollu tollu

en: Score
wo: Manoore

note: First level entry Policy definition: Programs that provide user documentation. Can (and should) also contain entries for important documents. Examples: debian-reference, apt-howto, dhelp
en: Help
wo: Ndimbal

en: Klavaro - Progress
wo: Klavaro - Jéego yi

en: _Lesson:
wo: Saar

en: _Reset
wo: _Suqaliwaat

en: Close this window, returning to the exercise.
wo: Tëj palanteer bii, dellusi ci jéemantu bi.

en: Load other exercises/lessons
wo: Ubbi yeneeni jéemantu/saar/ Gàttal :  [Ctrl-O]

en: _Other texts
wo: Yeneeni mbind

en: Edit the character set to be used in this lesson.
wo: Soppiléen njabootu araf yi ñu war a jëfandikoo ci saar wii.

en: This is a specific exercise, adjusted to your error profile.
wo: Lii jéemantu bu beru la, dañu koo méngaleek njuumte yi ngay faral di def.

en: Drag and drop text here to practice with it.
wo: Diriléen te teg mbind wi fii ngir tàggat sa bopp ci tàppe.

en: Show the virtual keyboard and the relation between fingers and keys.
wo: Wonem arafukaay bi ñu nataal ak ni baaraam yeek butoŋ yi ànde

en: _Keyboard
wo: Arafukaay

en: Select the font to be used in the exercise window.
wo:  Fal-léen njabootu araf yi ngéen di jëfandikoo ci palanteeru jéemantu yii

en: Font definition
wo: Tànnum njabootu  araf

en: Co_urse information
wo: Xibaar ci saar wi

en: Charts showing the learning progress along the exercises.
wo: Nataal wuy wone ni nuy jëme kanam ci saa su nuy  jéemantu.

en: _Progress
wo: _Jéego yi

en: Exit the application immediately.
wo: Génnal leegi ci jefekaay bii: Gàttal : [Ctrl-Q]

en: Return to the main menu.
wo: Dellusi ci jël lu mag li

en: B_ack to menu
wo: Dellusi ci njël li

en: Show local and external scores from other users.
wo: Wone manoore biir ak biti yu yeneeni jëfandikookat.

en: Change language
wo: Soppi lammiñ

en: Attention!
wo: Moytul!

en: Do you confirm?
wo: Ndax woor na la?

en: _No
wo: Déedéed

en: _Yes
wo: Waaw

en: Klavaro - Select file
wo: Klavaro - Tànnum dencukaay

en: Re_name:
wo: Sàkkalaat tur:

en: Rename the selected item.
wo: Sàkkalaat tur mbir mi  faluwoon

en: Read a text file and add a copy of it here. The file must be encoded in UTF-8.
wo: Njàng ab dencukaayu mbind te roof fii ab duppit. Dencukaay bi dafa war a nekk lu nu fas ci UTF-8

en: _Open text file
wo: Ubbi dencukaayu mbind yi

en: Paste text that was copied to the clipboard.
wo: Taf mbind wi ñu duppiwoon ci dencandikaay bi.

en: _Paste from clipboard
wo: Taf bu dale ca dencandikaay ba

en: Remove the selected item.
wo: Màbb mbir mi falu.

en: _Remove copied file
wo: _Màbb duppi dencukaay bi

en: Apply the selected item to create an exercise.
wo: Jëfe mbir mi falu ngir sos ab jéemantu

en: _Apply
wo: Jëfe

en: Close this window.
wo: Tëj palanteer bii.

en: Country / Custom
wo: Réew / solal

en: Variant
wo: Xeet

en: Remove the selected custom layout.
wo: Màbb tëralinu solal wi nu faloon

en: _Remove
wo: _Màbb

en: Toggles the shift effect on the keys. Alternates between the upper and lower characters of the keys.
wo: Jaabante diggante arafu mage yi ak yu ndaw yi ci butoŋ yi

en: SPACE BAR
wo: Bànqaasu teqale

en: thumbs
wo: Puus

en: Caps
wo: Xomb. Rajj

en: S_ave as:
wo: aar ci

en: Show previous screen.
wo: Wone seetukaay bi jiitu

en: _Previous step
wo: Tollu tollu bi jiitu

en: Show next screen.
wo: Wone seetukaay bi ci topp

en: _Next step
wo: Bi ci topp

en: Return without any modification.
wo: Dellusi te bañ a jefe benn coppite

en: Save the current keyboard layout with the name specified above.
wo: Aar tabalu arafukaay bi ñu tollu ak tur wi ñu wone ci kow.

en: _Save and use
wo: Aar te jëfandikoo

en: If you like those beautiful hands, click here to close this window keeping them.
wo: Su ngéen soppee loxo yu jekk yii, cuq leen fii ngir tëj palanteer bi te dencaale leen.

en: _Keep hands
wo: Denc loxo yi

en: Klavaro - Main menu
wo: Klavaro - Njël lu mag

en: Don't be shy about learning the basics!
wo: Bu leen am xel ñaar ci jàng cosaan yi

en: Learn how to type correctly
wo: Nan la ñuy tàppee mu aw yoon

en: Initial training for your fingers.
wo: Tàggatum baaraam gi jëkk.

en: First steps with initial training
wo: Jéego bi jëkk: tàggatum ndoorte

en: Memorizing the keyboard practicing random keys exercises.
wo: Mokkal arafukaay gi wéeru ci ndimbalu butoŋ bu mu mën di doon.

en: Practice with random keys
wo: Tàggat ak ay butoŋ yu mu mën di doon

en: Accelerating the touches practicing random words exercises.
wo: Gaawalug mbind mi ak ay jéemantu yu sukkandiku ci baat yu mu mën di nekk

en: Practice with random words
wo: Tàggat ak ay baat yu mu mën di doon

en: Becoming proficient practicing complete paragraphs exercises.
wo:  Nekksiléen ku xaran ak jéemantu yi sukkandiku ci xise yu mët sëkk,.

en: Practice with complete texts
wo: Tàggat ak ay mbind yu mët sëkk

en: Speech
wo: Fitté

en: Your language here.
wo: Sa lammiñ.

en: Keyboard layout for modules 1 and 2. Also used informatively in the fluidness contest.
wo: Xamle arafukaay ci modil 1 ak 2. Ba tey itam moom lañuy jëfandikoo ci saaru rattaxal yi.

en: _Keyboard:
wo: Arafukaay

en: Language for modules 3 and 4.
wo: Lammiñ ngir sumb 3 ak 4

en: _Language:
wo: Làmmiñ

en: General information about the program.
wo: Xibaar yu ëmb lépp te aju ci xeltéef gii.

en: _About...
wo: Ci mbiri...

en: Yet another touch typing tutor
wo: xeltéefub njàngum daktilo

en: Remember always: someone loves you!
wo: Fàttaliku-léen bés bu nekk ne am na ku leen bëgg!

en: Publish to the web your local scores.
wo: Yéene say manoore ci internet

en: _Participate
wo: Bokk

en: Download from the web the most up to date ranking.
wo: Yebléen ci internet ndenc yi gën a ànd ak jamono.

en: _Update
wo: _Yeesal

en: (Custom)
wo: (solal)

en: (Edit custom)
wo: (Jagal jëmmalin yu ñu solal)

en: (Default)
wo: (Ñakk ndigal)

en: Dictation mode (depends on this speech synthesizer: %s) | Dictation mode (depends on one of these speech synthesizers: %s)
wo[0]: Anamu fitté (aju ci dëxëñukaayu wax : %s)
wo[1]: Anamu fitté (aju ci dëxëñukaayu wax ji : %s)

note: Set main labels (for translation)
en: Introduction
wo: Ubbite

en: Basic course
wo: Saari cosaan

en: Adaptability
wo: Mën a ànd

en: Speed
wo: Gaawaay

en: Fluidity
wo: Rataxaay

en: Keys:
wo: Butoŋ yi:

en: Connecting...
wo: Jokkoo baa ngi ci yoon...

en: Overwrite user layout
wo: Nappaaje benn taabalu arafukaay gu ñu solal

en: This will OVERWRITE an existent keyboard layout.
wo: Lii dafay nappaaje benn taabalu arafukaay bu jotoon a am ba noppi

en: Remove user layout
wo: Màbb ab taabalu arafukaay gu ñu solal

en: This will REMOVE an existent keyboard layout.
wo: Lii nii dafay màbb ab taabalu arafukaay bu jotoon a am

en: Reset progress data
wo: far rootaani yokkute

en: Accuracy
wo: Jubaay

en: (WPM)
wo: MPM

en: Errors
wo: Njuumte yi

note: Translators: your language code (first 2 letters of your po-file)
en: en
wo: wo

en: The basic course focuses on having you read the characters presented to you on screen and typing the corresponding keys. Remember to keep your hands correctly oriented on the home row of the keyboard at all times (see introduction on main menu).
wo: Ci saaru ndorte bi, da ngeen cee war a jànge xeeti araf yiy feeñ ci palanteer bi, te bës butoŋ yi ñu méngool. Fàttalikuléen taxawaayi baaraam yi ci arafukaay gi ( yëral ubbite gi ci jël lu mag li).

en: The key set used in each series will be shown in the above message line. The [Space], [Shift] and [Enter] keys may not show up there but are used very often.
wo: Mbooleem butoŋ yi ñuy jëfandikoo ci bépp saar, ñi ngi wonewu ci kow. Yii buton (Espace), (Shift) ak (Enter) defuñu leen ci ndaxte dañu leen di jëfandikoo saa su nekk.

en: The message line below follows and echoes your key presses. If required, it changes and displays instructions for actions required from you.
wo: Sàppe bi ci topp day wone xeetu araf yi méngook butoŋ yi ngeen di bës. Su ko soxlaa, mbind mi dafay soppeeku su ko defee mu wone ndigal yu bees.

en: Here you may practice and improve your memorization of all keys. There will be sentences presented with nonsense words which mix some numbers and symbols.
wo: Di ngeen jànge fii jéemantu ak xam palaasu butoŋ yi. Am na ay jéemantu yu sukkandiku ci ay baat yu amul tekki, dañu jaxase ay araf, ay lim aki jëmm(symbol)

en: In order to keep the lesson contents language and keyboard independent, accented letter combinations will probably not appear. For real word sentences, please use the fourth option of the main menu (about fluidness).
wo:  Ngir sukkandi ci kàddu ëmb baat dëgg ba tàggatu, demléen ca ñeenteelu tànneef gi ci jël lu mag li ( ci wàllu rattaxal)

en: After each exercise there will be a brief statistics panel reviewing your performance along with some relevant comments.
wo: Di ngéen gis ci njeextel jéemantu bu nekk seeni manoore, ak ay benn benni gis gis ngir jëmale léen kanam.

en: This exercise is very similar to the second one, for adaptability. The difference is that here you'll type real words.
wo: Bii jéemantu dafay nirook ñaareel biy wax lu jëm mën a soppiku. Wuutu gi : fii da ngéen fiy tàppe ay baat dëggantaan ci seenug làmmiñ

en: The default language is the actual one of the interface. But you may select any other texts with words you would like to use. Press the 'Other' option above and add files containing those texts.
wo: Làmmiñ ñakk ndigal mooy wi ñu indi ngir wone (wolof ci fii). Waaye mën ngéen a tànn yeneen mbind ak ay baat yu ngeen bëgg a jëfandikoo. Cuq leen ci tànneef "Yeneen" (ci kow) te yokk ci dencukaay yi ëmb waxtaan yi.

en: With this exercise the focus is on speed. So, you are supposed to type really fast and I will only flatter you when you deserve it!
wo: Li ñu gën a soxal ci jéemantu jii mooy gaawaay. Koon, dangeen war a tàppe nu mu gën a gaawe! Jommal leen ma!

en: We will now use complete sentences and paragraphs which make logical sense. This may distract you while you type if you try to understand what you are entering. The previous exercises were aimed at getting you to type without interpreting and analyzing the content.
wo: Léegi, dañuy jëfandikoo ay baat yu mët ak ay xise yu am maanaa. Dafay waññi teylu daktilogaraaf bi jamono ju muy jéem a xam li muy bind. Su fekkee ne def ngéen jéemantu yi jiitu ni mu ware, waru léen a am jafe-jafe, ndaxte war ngéen a bind te du ngeen am benn gis-gis cimbind mi wi.

en: We do not mean to imply that the typists must behave like a robot, without understanding what they type. We do aim to develop the skill of typing, making it an automatic reflex akin to the acts of walking, talking, etc. After reaching this goal, the act of typing will become automatic and require little concentration. Then you will be able to pay attention to the real meaning of the text.
wo: Waxuñu ne daktilogaraaf dafa war a mel ni masiin, nga xam ne du xam dara ci li muy bind. Xanaa kay li ñu soxal kott moo di yokkuteg daktilogaraaf bi : dafa war a mën a gëmm di bind ni wax ak dox. Su yeggee ci jëmu jii, mbind mi dootul nekk coono: kon léegi, mën ngéen a def seen xelaat yépp ci maanaa mbind wi.

en: These exercises are longer. Each exercise consists of three paragraphs and the emphasis is placed on correctness and rhythm, with a minimum speed requirement. Here you will be required to use the backspace key to correct any mistakes. In other words, only input without error will be accepted.
wo: Jéemantu yii ñoo gën a gudd. Bu ci nekk dafa ëmb ñetti xise te li fi ëpp solo mooy jubaay ak doxin,  ak yemale gaawaay gi gën a néew. Fii, da nga wara jëfandikoo caabi far ngir defar yenn njumte yi. Mën nañu wax ni mbind yi ñu tappe te amul njumte rekk lañuy nangu.

en: Correct positioning of the hands and fingers is very important to efficient typing. You will learn faster and type better if you follow the next recommendations.
wo: Mbind mu jekk te yàgg dafay laaj loxo yeek baaraam yi tegu bu f ñu wara tegu. Su fekkee ne topp ngeen tegtal yii ni mu ware, seen njàng dafay gën a gaaw.

en: The index-finger tips rest over each of the two keys which have a small raised mark, in the center of the keyboard.
wo: Gindikaay yiy wone fi baaraamu joxañ bi di tege ci arafukaay bi mooy ñaari buton yu dëll yu nekk ci diggi arafukaay bi.

en: These marks function as 'tactile hooks' for your fingers to remain at the correct position. This way, with a little experience, you will not need to look at the keyboard to see if your fingers are properly positioned.
wo: Gindikaay yii dañuy am taxawaayu wommat ngir bàyyi baaraam yi ci seen palaas. Niki noonu, ak tuuti jaar-jaar, dootul soxla ngeen di xool arafukaay bi ngir xam ndax baaraam yi tegu nañu fi ñu war a nekk.

en: The tips of the other fingers lie naturally beside the index ones, over the keys on the same row of the keyboard.
wo: Catu yeneen baaraam yi duu nekk feneen fu dul ce wetu baaraami joxan yi, ci butoŋ yi bokk sàppe. Bu fekkee ne arafukaay "azerty"/ "qsdf" fare ci  loxo càmmooñ bi ak "jklm ci loxo ndeyjoor.

en: The outside edges of your thumbs rest over the space bar.
wo:  Catu baaraamu dëy yi dañuy tegu ci banqaasu teqale bi.

en: The part of the hands closest to the wrist (the base) rest over the table, outside the keyboard. Without this kind of support the arms would quickly tire.
wo: Tiwu njara yi tegu ci taabal ji, fu bokkul ci arafukaay bi. Su dul loolu, loxo yi dañuy gaaw a toqi.

en: This is referred to as the home position for the hands. From it the fingers move all over the keyboard, reaching all the keys as naturally and quickly as possible. To reach this goal one uses a specific relation between each key and finger. This relation will be learned gradually as you complete the basic course.
wo: Lii mooy taxawaayu cosaan bu baaraam yi. Ci li ko dale fii, la baaraam yi di dem ci arafukaay bi yépp, ak di jot butoŋ yépp ci anam gu woyof te gaaw. Ngir yegg ci nisër gii, butoŋ bu ci nekk dafa am anamu boppam bu muy jokkoo benn baaraam . Jokkoo yooyu lañu leen di jàngal ndànk-ndànd ci saaru cosaan wi.

en: When learning the relation between fingers and keys, it is very important that you only move the finger which must press the key and allow all other fingers to remain in the home position.
wo: Ci njàng mi, butoŋ bu nekk, dangéen di góorgóorlu ba du ngéen yëngal lu dul baaraam bi war. Te yeneen baaraam yi des ci seen taxawaay wa ñu amoon ca ndoorte la.

en: After memorizing this relationship, you can relax the previous rule some, so that you can attain greater speed while typing.
wo: Bu ngeen demee ba jàpp lëkkaloo yii, mën ngeen a topp tegtal yi jiitu ci anam yu gën a woyof, su ko defee ngeen mën a yokk seen gaawaay.

en: You should be prepared to start training with the basic course. It will take effort and patience to be successful as a typist. We trust you have these and look forward to your success!
wo: Gannaaw faramfàcce yu gàtt yii, mën ngéen tàmbali saaru cosaan wi. Te ngeen di fàttaliku bés bu nekk : njàngum daktilo dafa laaj muñ, bañ a yàkkamti ! Wóolu nañu leen, bu ngeen ñu rusloo.

en: Step %i
wo: Tollu tollu %i

note: Recommendations
en: To position the hands
wo: Tegléen seeni loxo fi war

note: Final words
en: Go ahead!
wo: Dem na de! Ayca!

en: Click on any key to see which finger you must use:
wo: Bësal ci benn butoŋ ngir gis ban baaraam ngeen war a jëfandikoo

en: Relation between fingers and keys
wo: Lëkkaloo  baaraam yeek butoŋu arafukaay bi

en: Create or modify a custom keyboard layout
wo: Joxléen tur tëraliinu bu bees bu arafukaay bi.

en: small finger
wo: baaraamu sanqaleeñ

en: ring finger
wo: Baaraamu jaaro

en: middle finger
wo: Baaraam bu mag bi

en: index finger
wo: Baaraam joxoñ

en: Press and edit me
wo: Bësléen ma ngir jagal ma

en: Lesson:
wo: Saar

en: Paragraphs:
wo: Xise

en: Klavaro - Basic Course
wo: Klavaro - Saaru ndorte

en: Klavaro - Adaptability
wo: klavaro - Dëppale

en: Adaptability exercises: automating the fingers responses, typing over all the keyboard.
wo: Jéemantu dëppaloo: baaraam yiy dem na mu ware, jëfandikoo arafukaay bi yépp.

en: Klavaro - Velocity
wo: Klavaro - Gaawaay

en: Velocity exercises: accelerate typing real words.
wo: Jéemantu gu ñeel gaawaay ; gaawal ci kow mbindum baat dëggantaan

en: Klavaro - Fluidness
wo: Klavaro - Rataxaay

en: Fluidness exercises: accuracy typing good sense paragraphs.
wo: Jéemantu rattaxaay :  Tappe bu jub ak mbindum xise bu am maanaa.

en: End of exercise. Press [Enter] to start another.
wo: Njeextel jéemantu. Bësal ci [Entrée-Duggal]  ngir tàmbali beneen.

en: Learning the key positions.
wo: Njàngum féetéwaayu (palaasu) butoŋ yi

en: Press any key to start the exercise.
wo: Bësal ci benn butoŋ ngir tàmbali jéemantu bi.

en: Start typing when you are ready.
wo: Tàmbalil tàppe su fekkee ne pare nga (njekk nga).

en: ps.: logging not performed for this session: the number of typed characters (%i) must be greater than %i.
wo: PS: amul benni xibaarukaay bu ñeel njàng mii : limu araf yi u tàppe (%i) dafa war a gën a bari %i.

en: ps.: you have entered the Top 10 list, great!
wo: PS: dugg nga ci lim"Top10), waaw góor!

en: ps.: the text you just typed doesn't seem to be similar to ordinary texts in the language currently selected: we can't account for it in the 'Top 10' contest.
wo: PS: Mbind mi nga dugal dafa mel ni bokkul ak mbind yu niróo yi ci làkk wi ñu fal : mëneesul koo boole ci raw gaddu"Top 10"

note: Begin the accuracy
en: STATISTICS
wo: LIM YI

en: Elapsed time:
wo: Diir bi jàll

en: minute and | minutes and
wo[0]: simili ak
wo[1]: Simili ak

en: second | seconds
wo[0]: saa
wo[1]: Saa

en: Error ratio:
wo: Ni njuumte yi tollu:

en: Accuracy:
wo: Jubaay:

en: Goal:
wo: Jëmu:

en: Characters per second:
wo: Araf ci sa

en: Words per minute:
wo: Baat ci simili

en: Fluidness:
wo: Rattaxaay

en: Comments:
wo: Gis-gis

en: space
wo: diggante

note: Translators: the name of letter Y
en: wye
wo: Biddiw

note: Translators: the name of the Return key
en: enter
wo: dugal

en: apostrophe
wo: cofu

note: Translators: double quote symbol: "
en: quote
wo: këmbu cofu

note: Translators: ampersand symbol: &
en: ampersand
wo: 'ak' móoluwaay

en: Date & Time
wo: Bés ak waxtu

en: Positions of keys seems to be learned!
wo: Palaasu butoŋ yi mel na ni mokk na!

en:  Congratulations!
     You have accomplished the entire basic course.
     Go to the next type of exercise: adaptability.
     There you will practice mainly the accuracy.
wo: Waaw góor: 
     Motal ngéen sëkk saaru cosaan wi, 
     Demléen ci xeeti jéemantu yii: dëppale, 
     Da ngéen di gën a def ay jéemantu yu ñeel jubaay,

en:  All right, now you got it!
     Go to the next lesson.
wo: Baax na, sottal ngéen ko!
     Jàll-léen ci saar wi ci topp.

en:  Very good!
     You succeeded with an accuracy rate above %.0f%%.
     Now it is time to increase your velocity.
     Go to the 3rd exercise at the main menu.
wo: Baax na lool!
     Jàll ngeen ak jub gu romb %.0f%%.
     Léegi, dafa jot ngéen yokk seen gaawaay.
     Demléen ci ñetteelu jéemantu bi te tàmbalee ca jël lu mag la.

en: Pasted_or_dropped
wo: taf mbaa teg

en:  You are just beginning.
     Be patient, try it again every day, rest and don't worry so much:
     persistence and practice will improve your velocity.
wo: Dal-bees ngéen ba léegi.
    Bu léen yàkkamti, jéemaatléen bés bu nekk, buléen faale:
    Yàgg ceeg sax ci dina tax ngeen gën a yokk seen gaawaay.

en:  Very good. You are almost there.
     Can you finally reach %.0f WPM?
wo: Baax na lool. Jàpp ngéen ko daanaka.
    Léegi, mën ngéen a yegg ci..%.0f...simili?

en:  Excellent. For this course, that is enough.
     Try now the fluidness exercises, OK?
wo:  Dox na. Doy na nii ci saar wii.
     Jéemantu ngéen léegi ci rattaxaay gi, baax na?

note: Translators: Dvorak here means that infamous ergonomic keyboard layout. Feel free to change the speed mastery analogy.
en:  Dvorak master!
     I have no words to express my admiration!
wo: Ub nga làmbu Dvorak! 
    Xamu ma naka laay waxe sama cofeel!

en:  You type accurately but not so fast.
     Can you reach %.0f WPM?
wo: Sa tàppe jub na waaye gaawul.
    Ndax mën ngéen a yegg ci..%.0f...simili?

en:  Your rhythm is not so constant. Calm down.
     For now, try to make the fluidness greater than %i%%.
wo: Seen doxin dees na. Dalal.
     Léegi, jéemléen a yegg ci wàllu rattaxaay ci lu weesu ..%i%%.

en:  You are almost getting there. Type more fluently.
     I want a fluidness greater than %.0f%%.
wo: Daanaka yeggsi nga ci. Ni ngéen di tàppee na gën a yomb./Damaa bëggoon a am rattaxaay bu toll ci ..%.0f%% mbaa lu ko ëpp/

en:  Congratulations!
     It seems to me that you are a professional.
     You don't need this program (me) anymore.
     Hope you have enjoyed. Thanks and be happy!
wo: Waay góor!
    Dangaa mel ni li sa liggéey la!Soxlaatu léen porogaraam bii!/nYaakaar naa ne neex na la! Jërëjëf jàmm ak xéewal!

en:  How can you type so fast?
     You have exceeded all my expectations.
     Are you a machine? Could you teach me?
     I can not help you anymore. Go to an expert!
wo: Naka  ngéen di def ba gaawe nii su ngeen di tàppe?
    Romb ngéen samay njoort yépp.
    Ndax masin ngéen? Ndax di gneen ma mën a jàngal.
    Mënatuma léen a jàppale. Seetiléen ku xereñ:

en: Chars
wo: Araf yi

en: When
wo: Kañ

en: Local scores
wo: Manoore biir

en: External scores
wo: Manoorey biti

en: Empty ranking. Please practice fluidness.
wo: Toftal gu deful dara. Taggat leen seen bopp ci rataxaay.

en: Not able to download files
wo: Mëneesul a yeb  dencukaay yi

en: not found
wo: Kenn xamul fu mu nekk

en: Are you sure you have it installed in your system?
wo: Ndax wóor na la ne sampu na ci sa doxalin?

en: Could not download file from the host server.
wo: Mëneesul a yeb dencukaay bii ca masinu (serwëëru) njaatigé ba.

en: Not able to upload files
wo: Mëneesul a yónnee dencukaay yi.

en: Could not upload/download scores.
wo: Mënuñu yónnee/yeb ay manoore.

en: Unlock
wo: Ubbi

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
wo: Dellu

en: %1 hour | %1 hours
wo[0]: %1 waxtu
wo[1]: %1 waxtu

en: %1 minute | %1 minutes
wo[0]: %1 simili
wo[1]: %1 simili

note: Label tool
en: Label
wo: Etiket

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Abidjan
wo: Abijaan

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Accra
wo: Akra

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Adelaide
wo: Adelaide (Australie du Sud)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Algiers
wo: Aljer

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Almaty
wo: Almaty (cas général)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Amsterdam
wo: Amsterdaam

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Anadyr
wo: Moscou +10 (Mer de Béring)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Athens
wo: Ateen

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Auckland
wo: Auckland (cas général)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Baghdad
wo: Baxdaad

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bangkok
wo: Baŋkok

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Beirut
wo: Bayruut

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Belgrade
wo: Belgraad

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Berlin
wo: Berliin

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Brisbane
wo: Brisbane (Queensland - cas général)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Brussels
wo: Bruuksel

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bucharest
wo: Bukarest

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cairo
wo: Keer

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Canary
wo: Kanari

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Caracas
wo: Karakas

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Casablanca
wo: Kaasablaŋka

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chicago
wo: Cikaago

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Colombo
wo: Kolombo

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Conakry
wo: Konaakiri

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Copenhagen
wo: Kopenhaagen

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dakar
wo: Dakaar

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Damascus
wo: Damasq

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Darwin
wo: Darwin (territoire du Nord)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dubai
wo: Dubay

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Havana
wo: Habaana

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Istanbul
wo: Istambul

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jakarta
wo: Jakarta (Java ak Sumatra)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jerusalem
wo: Yerusalem

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Khartoum
wo: Xartuum

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kinshasa
wo: Kinshasa (Sowwu)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kiritimati
wo: Kiritimati (îles Line)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kyiv
wo: Kiyeef

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lisbon
wo: Lisbonne (cas général)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Macau
wo: Makaaw

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Madrid
wo: Madrid (cas général)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Melbourne
wo: Melbourne (Victoria)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Moscow
wo: Moscou (Russie de l'Ouest)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Muscat
wo: Masqat

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Paris
wo: Pari

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Perth
wo: Perth (Australie de l'Ouest)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Prague
wo: Praag

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pyongyang
wo: Pyoŋyaŋ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Riyadh
wo: Riyaad

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rome
wo: Room

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santiago
wo: Santiago (cas général)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sarajevo
wo: Sarayeefo

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Seoul
wo: Sewul

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Shanghai
wo: Shaŋhaay

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Skopje
wo: Skopiye

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Stockholm
wo: Stokholm

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sydney
wo: Sydney (Nouvelles-Galles du Sud - cas général)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Taipei
wo: Taaypeey

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tehran
wo: Tehraan

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tokyo
wo: Tookyoo

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tunis
wo: Toonus

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vienna
wo: Vieen

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Warsaw
wo: Warsowi

en: Conference
wo: Wax ci kaw

en: Pattern
wo: model

en: Finished
wo: Jeexalees

note: Undo last action
en: Undo
wo: Dindi

note: Redo undone action
en: Redo
wo: Defarat

note: Input Method: English mode
en: English
wo: Angale

en: Skip
wo: Tëb

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
wo: Ñu dor

en: Confirm passcode
wo: Dëggal baatu-jàll

en: Show password
wo: Wone baatu-jàll

note: Type: select Description
en: Time zone:
wo: Goxu waxtu:

en: %1 second | %1 seconds
wo[0]: %1 saa
wo[1]: %1 saa

en: Shift
wo: Butong buy bindë bu mag

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
wo: Kulor yi

en: Password:
wo: Baatu-jàll

en: Pin shortcut
wo: Kepp

en: Unpin shortcut
wo: Dindi

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
wo: Génn

en: Are you sure you want to log out?
wo: Wóor na ne danga bëgg a génn?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
wo: Tëj

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
wo: Génn

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
wo: Fay-taalaat

en: Are you sure you want to reboot?
wo: Wóor na ne danga bëgg a fay-taalaat?

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
wo: Fay

en: Are you sure you would like
    to power off?
wo: Wóor na ne danga bëgg a fay?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
wo: Fay

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
wo: Fay-taalaat

en: Return to Call
wo: Dellu ci woote bi

en: Emergency Call
wo: Wooteb wallu

en: Device Locked
wo: Téye nañ jumtukaay

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
wo: Téye nañ la ndax danga duggal ay yoon kàddu-jàll bu baaxul.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
wo: Téye nañ la ndax danga duggal ay yoon kàddu-jàll bu baaxul.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
wo[0]: Dila ñaan nga xaar %1 simili te jéemaat...
wo[1]: Dila ñaan nga xaar %1 simili te jéemaat...

en: Pull to refresh…
wo: Xëcc ngir yeesal...

en: Release to refresh…
wo: Bàyyi ngir yeesal...

en: Tap to return to call...
wo: Bësal ngir dello ci woote bi...

en: Nothing is playing
wo: Dara dawul

en: 0 seconds
wo: 0 saa

en: %1 remaining
wo: %1 moo des

en: In queue…
wo: ci xaaruwaay bi...

en: Downloading
wo: Yebbi

en: Paused, tap to resume
wo: Dafa taxaw, bësal ngir tàmbaliwaat

en: Canceled
wo: Neenalees

en: Failed, tap to retry
wo: Antoodi, bësal ngir jéemaat

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
wo: Wuyu

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
wo: Dellu

en: Connect to Wi‑Fi
wo: Lonku ci Wi-fi

note: Second level entry under Applications Policy definition: Editors, other than office word processors, for text-based information. Examples: ksubtile, nano, hexedit
en: Editors
wo: Editor

note: Second level entry under Applications Policy definition: Educational and training software. Examples: gtypist, gcompris, quiz
en: Education
wo: Edukaasioŋ

note: Second level entry under Applications Policy definition: Software that allows you to run non-native software or more than one OS at a time. Examples: wine, dosemu, qemu
en: Emulators
wo: Emulaasioŋ

note: Second level entry under Applications Policy definition: 2D and 3D graphics manipulation software. Examples: gimp, inkscape, imagemagick
en: Graphics
wo: Graafik

note: Second level entry under Applications Policy definition: IDEs, debuggers, etc. Examples: anjuta, gdb, eclipse
en: Programming
wo: Prograamaasioŋ

note: Second level entry under Applications Policy definition: Software for viewing images, documents and other (non-video) media. Examples: gqview, evince, gthumb
en: Viewers
wo: Wanekat

note: First level entry Policy definition: Games and recreation. This is a top-level Examples: section, do not put entries here.
en: Games
wo: Fo

en: Blocks
wo: saam

note: Second level entry under Games Policy definition: Games involving a deck of cards. Examples: pysol, ace-of-penguins, xpat2
en: Card
wo: Kaart

note: Second level entry under Games Policy definition: Amusements, eye-candy, entertaining demos, screen hacks (screensavers), etc. Examples: xdesktopwaves, xphoon, xpenguins
en: Toys
wo: Fowukaay

note: Non official sections from WindowMaker
en: WorkSpace
wo: BarabuLiggéey

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
wo: Dindil

en: Zoom
wo: Zum

note: Type: boolean Description
en: Participate in the package usage survey?
wo: Ndax dangay bokk ci gëstu biñuy def ci ñiy fëfandikoo paket bi?

note: Type: boolean Description
en: The system may anonymously supply the distribution developers with statistics about the most used packages on this system.  This information influences decisions such as which packages should go on the first distribution CD.
wo: Sistem bi mannaa jox ñiy liggéey distribusioŋ bi ay estatistik yu aju ci paket yi ñuy gëna jëfandikoo ci sistem bi.  Yoo xamxam dana am jeexiit ci yenn dogal yiñuy jël yu deme neki yan paket ñooy nekk ci CD bu jëkk bu distribusioŋ bi.

note: Type: boolean Description
en: If you choose to participate, the automatic submission script will run once every week, sending statistics to the distribution developers. The collected statistics can be viewed on https://popcon.debian.org/.
wo: Boo bëgée bokk, konn amna ab eskript boo xam ne ayakbis gune danañu yónnée ay estatistik jëmaleko ci ñiy liggéey distribusioŋ bi. Estatistik yiñu dajale maneesnaleena gis ci https://popcon.debian.org/.

note: Type: boolean Description
en: This choice can be later modified by running "dpkg-reconfigure popularity-contest".
wo: Bii tann dangako mana soppiwaat ginnaaw bi boo doxalee "dpkg-reconfigure popularity-contest".

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
wo: Ñuul!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
wo: Doomutal bu lëndëm! Ñen ñi “doomutal bu fonse“ leñ kay tude.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
wo: Doomutal bu xëc wex! Ñen ñi “doomutal bu kaler“ leñ kay tude.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
wo: Weex!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
wo: Xonq!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
wo: Orans!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
wo: Mboq!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
wo: Wert!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
wo: Wert bu dër!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
wo: Bulo baxa!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
wo: Bulo!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
wo: Lawand!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
wo: Purp!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
wo: Ros!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
wo: Sokola!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
wo: tanne!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
wo: Xaal!

note: Eraser tool
en: Eraser
wo: Gome

note: Congratulations #2
en: Cool!
wo: Jaraw lak !

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
wo: Gorgorlul !

note: Congratulations #4
en: Good job!
wo: Sa ligeey rafet na !

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
wo: Xiragana

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
wo: Angul

en: A drawing program for children
wo: Lël lu natal yu ñu jagglel guneyi

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
wo: Kare

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
wo: Ñennt koñ

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
wo: Wërngël

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
wo: Wërngël bu am melo neen

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
wo: Ñennt koñ

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
wo: Juro mi koñ

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
wo: Ap juromi ñet koñ

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
wo: Losanse

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
wo: Kare ap ñennt koñ bu am ñennt wet yu tolo la.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
wo: Ñennt koñ dafa am ñennt wet ak ñennt koñ yu jub.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
wo: Ap wërngël ap rëd bu wër la bu am benn tomb si digg bi te yenen tomb yu ko wër yep a tolo si mome.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
wo: Elipse ap wërngël bu ñu xëëc la.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
wo: Ñet koñ ñet wet la am.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
wo: Juroom koñ juroomi wet la am.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
wo: Juroomi ñet koñ juroomi ñet wet yu yeem la am.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
wo: Losanse Ñent wet yu wem la am, ak tamit wet yu jakarlo yi ño bok yoon.

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
wo: Natalu kay yi

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
wo: Gome

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
wo: Tampoŋ yi

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
wo: Melokann yi

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
wo: Kadu yi

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
wo: Yeeme

note: Freehand painting tool
en: Paint
wo: Pentur

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
wo: Tampoŋ

note: Line drawing tool
en: Lines
wo: Rëd

note: Fill tool
en: Fill
wo: Feesal

note: Start a new picture
en: New
wo: Bees

note: Print the current picture
en: Print
wo: Soti

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
wo: Tanal benn kulor ak benn natalu kay ngir defar natal.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
wo: Tanal benn natal bu ngay yok ci sa natal.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
wo: Bëssëll ngir rëd. Demal ngir motali ko.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
wo: Tanal ap mbindin. Bëssël ci sa naatal bi te mën nga door mbind mi. Bëssël ci [Entrée] wala ci [Tab] ngir motali mbind mi.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
wo: Tanal lu yeeme ngir sopi sa natal!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
wo: Bayi ko!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
wo: Defate ko!

note: Eraser tool
en: Eraser!
wo: Dindi!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
wo: Tanal benn kulor wala benn naatal bu ñuy dore naatal bu bess.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
wo: Ubbi...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
wo: Deñc nañu sa natal!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
wo: Sotilu...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
wo: Ba Benen!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
wo: Bul bayi butoŋ bi ngir motali sa rëd bi.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
wo: Bul bayi butoŋ bi ngir xëc melo bi.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
wo: Yengalal jinax bi ngir wëlbati melo bi. Bëssël ngir rëd.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
wo: Baxna! leeggi ñu rëdë suñu natal!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
wo: Da nga bëgg bayi?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
wo: Waaw, def na ko!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
wo: Deedeet, ñu delu ci!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
wo: Soy bayi, di ñak sa naatal! Ñu deñc ko?

en: Yes, save it!
wo: Waaw, ñu deñc ko!

en: No, don’t bother saving!
wo: Deet, jarul sakanal!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
wo: Da ngay deñc lu sa natal ba pare?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
wo: Mënuñu ubbi natal bi!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
wo: Amul fisie buñ fi mana deñc!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
wo: Sotilu leeggi natal bi?

en: Yes, print it!
wo: Waaw,ñu sotilu ko!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
wo: Sotilu nañu sa natal!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
wo: Jëgëli! Mënuñu sotilu sa naatal bi!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
wo: Mënogoko sotilu leeggi!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
wo: Ñu dindi natal bi?

en: Yes, erase it!
wo: Waaw, dindi ko !

en: No, don’t erase it!
wo: Deedeet, buko dindi!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
wo: Bul fate jëffandiku ciammoñu butoŋ jinax bi !

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
wo: Tanal naatal yu la nex , te nga bëss ci “Ñu dor“.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
wo: Son bu ñu dag

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
wo: son bu suffe

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
wo: Balma te xar...

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
wo: Japo

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
wo: Ñu deñca tal natal bi ak sopitem yi ?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
wo: Waaw, ñu sopi bu magat bi !

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
wo: Deedeet, natal bu bees la !

en: Drawing program
wo: Lëlu natal

en: Color Shift
wo: Kulor bu mag

en: Click to change the colors in your entire picture.
wo: Bëssël ngir sopi sa kuloru naatal bi yep.

en: Blind
wo: gumba

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
wo: Bëssël ci sa catu naatal ngir tej ko. Xëtël ngir nga ubi ko wala nga tëj ko.

en: Chalk
wo: Kere

en: Drip
wo: Tok tok

en: Blur
wo: Reral

en: Click to blur the entire image.
wo: Bëssël ngirdindi naatal bi yep.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
wo: Mul

en: Calligraphy
wo: Mbindef

en: Cartoon
wo: Kartoŋ

en: Confetti
wo: Ay kulor

en: Click to throw confetti!
wo: Bëssël ngir sandi ay kulor!

en: Distortion
wo: Wañaru

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
wo: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir nga indi ap jaxas ci sa naatal bi.

en: Emboss
wo: kote

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
wo: Bëssël te  nga diri ak jinax bi ngir nga def melo giriyas ci sa naatal bi.

en: Lighten
wo: Leral

en: Darken
wo: Lëndëmal

en: Click to lighten your entire picture.
wo: Bëssël ngir yolomal sa naatal bi.

en: Click to darken your entire picture.
wo: Bëssël ngir lëndëmël naatal bi yep.

en: Fisheye
wo: Dëngël

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
wo: Bëssël te  nga diri ak jinax bi ngir yok ay ferñent.

en: Flower
wo: fulër

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
wo: Bëssël te nga diri ngir rëdë ap caru fulër. Yegalil ngir motali fulër bi.

en: Foam
wo: Xubbit

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
wo: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir yok furit ci sa naatal bi.

en: Fold
wo: Lem

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
wo: Tanal ap kulor buy jiitu te nga bëss ngir turne buru kaït bi ci.

en: Fretwork
wo: Melo bant

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
wo: Bëssël ngir wërële sa naatal bi ak ay melo yi ñëwat.

en: Glass Tile
wo: Karo yu tabax

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
wo: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir yok karowu tabax ci sa natal bi.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
wo: Bëssël ngir mur sa naatal bi ak karo tabax.

en: Grass
wo: Ñax

en: Halftone
wo: Xawa tinte

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
wo: Bëssël te nga diri ngir dugal sa naatal bi ci bataaxal bi.

en: Symmetric Left/Right
wo: Digidomu Càmmoñ/Deyjoor

en: Symmetric Up/Down
wo: Digidomu Kaw/Suff

en: Tiles
wo: Karo

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
wo: kaledoskop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
wo: Bëssël te nga diri ngir rëdë ak ñaru rëdëkay  yu tolo ci càmmoñ ak sa deyjooru naatalbi.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
wo: Bëssël te nga diri ngir rëdë ak ñaru rëdëkay  yu tolo ci kay ak ci suuf.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
wo: Bëssël te nga diri  ngir rëdë ap melo ci sa naatal.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
wo: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir  rëdë ak ay rëdukay yu tolo.

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
wo: Bëssël te nga diri ngir rëdë leer ci sa natal bi.

en: Metal Paint
wo: Penturu weñ

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
wo: Bëssël te diri ak jinax bi ngir  pentur ak kuloru weñ.

en: Mirror
wo: Seetu

en: Flip
wo: Këpp

en: Click to make a mirror image.
wo: Bëssël ngir guis natal bi ci setu.

en: Click to flip the picture upside-down.
wo: Bëssël ngir jalale natal bi ci kaw wala ci suuf.

en: Mosaic
wo: Kulor yu yeeme

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
wo: Bëssël ngir yok ay kulor yu yeeme ci sa natal bi.

en: Square Mosaic
wo: Kulor yu jël melo kare

en: Hexagon Mosaic
wo: Kulor yu yeeme

en: Irregular Mosaic
wo: Rëdë bu temebay

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
wo: Bëssël te yok ay kulor yu jël melo kare ci sa natal bi yep.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
wo: Bëssël te yok ay kulor yu bari ci sa naatal bi.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
wo: Bëssël te yok ay kulor yu bari ci sa naatal bi.

en: Negative
wo: Ludul nonu

en: Click to turn your painting into its negative.
wo: Bëssël ngir guis natal bi ci negatif fam.

en: Noise
wo: Baat

en: Click to add noise to your entire picture.
wo: Bëssël te diri ngir yok lënt ci sa natal bi.

en: Perspective
wo: Mbebet

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
wo: Bëssël ci bor naatal bi te diri ko ba fi ga bëgë yok sa toluway natal bi.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
wo: Bëssël te diri ba ci zumu bu yaatu  wala ci suuf ngir am zum bu tuti ci sa natal bi.

en: Puzzle
wo: Lënt lënt

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
wo: Bëssël fen ci sa naatal fi nga bëgë def ay lënt lënt.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
wo: Bëssël ngir guis natal bi ci tele.

en: Rails
wo: Ray

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
wo: Bëssël tediri ngir rëdë ay rayu oto ray ci sa natal bi.

en: Rainbow
wo: Xonn

en: You can draw in rainbow colors!
wo: Mën nga rëd aki kuloru xonn yi !

en: Rain
wo: Taw

en: Click to place a rain drop onto your picture.
wo: Bëssël ngir yok ci sa natal bi taw.

en: Click to cover your picture with rain drops.
wo: Bëssël ngir yok ci sa natal bi ay tok toku taw.

en: Real Rainbow
wo: Xonn bu am

en: ROYGBIV Rainbow
wo: ROYGBIV Xonn

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
wo: Bëssël fo bëgë sa xon bi door, diril ba fi nga bëgë mu yem , te nga rëd sa xon.

en: Ripples
wo: Ay wag

en: Click to make ripples appear over your picture.
wo: Bëssël ngir nga am ay wag ci sa natal bi.

en: Rosette
wo: As ros

en: Picasso
wo: Pikasso

en: Click and start drawing your rosette.
wo: Bëssël te door  rëdu bu am kulor ros bu weex.

en: You can draw just like Picasso!
wo: Mën nga rëd ne Pikoso!

en: Edges
wo: Boru

en: Sharpen
wo: Ñawal

en: Silhouette
wo: Melokan

en: Click to trace edges in your entire picture.
wo: Bëssël ngir rërdat boru naatal bi.

en: Click to sharpen the entire picture.
wo: Bëssël ngir  nga gena leral naatal bi.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
wo: Bëssël  ngir def melo bu ñul ak weex ci sa naatal bi.

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
wo: Bëssël te diri ngir dugal sa natal bi ci boyot.

en: Smudge
wo: Jaxase

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
wo: Pentur bu toy

en: Snow Flake
wo: Tawyu galass

en: Click to add snow balls to your picture.
wo: Bëssël ngir yoku tawu galas ci sa naatal bi.

en: Click to add snow flakes to your picture.
wo: Bëssël ngir yoku tawu galas ci sa naatal bi.

en: String edges
wo: boru bum bi

en: String corner
wo: Catu bum bi

en: String 'V'
wo: Bum 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
wo: Bësël te xëtë ngir rëdë bum bu aare. Xëtël ci kay ba ci suuf ngir bagna am ay rëd yu bari, sa càmmoñ wala sa ndeyjoor ngir rëd pax bu gëne yaatu.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
wo: Bëssël  te diri ngir rëdë ay fét yu are.

en: Draw string art arrows with free angles.
wo: Rëdël Bum bu are ak féttë ak angal yi la neex.

en: Tint
wo: Pentur

en: Color & White
wo: Kulor & Wéx

en: Click to change the color of your entire picture.
wo: Bëssël ngir sopi kuloru naatal bi yep.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
wo: Bëssël ngir sopi sa naatal bi wex ak kulor bi nga bëgë.

en: Toothpaste
wo: pat dantifris

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
wo: Bëssël te diri ngir indi patu dantifrisu bi ci sa naatal bi.

en: Tornado
wo: Dënnë

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
wo: Bëssël te diri ngir sa natal bi mel ni calawer bu an ak dënnë

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
wo: Bëssël ngir sa naatal yi bok gén mel ni tele.

en: Click to make your picture look like it's on television.
wo: Bëssëlngir sa naatal bi nuro tele.

en: Waves
wo: Deñciñ

en: Wavelets
wo: Deñc yi

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
wo: Bëssël ngir nga Ondile naatal bu tëdë bi. Bëssël ci kaw ngir am melo ndox muy daw ak ay wag yu rey, ci sa càmmooñ ngir am ay wag yu tuti, sa ndeyjoor ay wag yu ngande.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
wo: Bëssël ngir nga Ondile naatal bu taxaw bi. Bëssël ci kaw ngir am melo ndox muy daw ak ay wag yu rey, ci sa càmmooñ ngir am ay wag yu tuti, sa ndeyjoor ay wag yu ngande.

en: Xor Colors
wo: Ay Kulor

en: Fish
wo: Jën yi

en: Sound Effects Volume
wo: Dayo tooke riir gi

en: Music Volume
wo: Dayo Musik bi

en: Sound & Music Disabled
wo: Riir & Musik fey nañu

en: Paused!
wo: Tekkeeral!

en: Press escape again to return to menu
wo: Bësaatal ci skep ngir dellu ci njël li

en: Press space bar to return to game
wo: Bësal banqaasu teqale ngir fo

en: Lives
wo: Dund yi

en: Easy
wo: Yomb

en: Medium
wo: Ci diggante bi

en: Hard
wo: Dëgër

en: Practice
wo: Jëf ji

en: Congratulations
wo: Waaw góor

en: Oh No!
wo: Déedéet!

en: Fish Cascade
wo: Jën yu tegloo

en: Space Cadet
wo: Xale jaww ji

en: Edit Word Lists
wo: Jagal limu baat yi

en: Comet Zap
wo: Neenal biddeew yi

en: Pilot
wo: Dawalkat

en: Lessons
wo: Njàng

en: Ace
wo: Jambaaru jaww ji

en: Project Info
wo: Ci mbirum porose bi

en: Instructions
wo: Tektal yi

en: Commander
wo: Kelifa

en: Setup Language
wo: Regle lammiñ wi

en: Main Menu
wo: Njël li ëpp solo

en: Work In Progress!
wo: Ñi ngi koy defar!

en: This feature is not ready yet
wo: Pareegul

en: Discuss the future of TuxTyping at
wo: Wax ci ëlëgu TuxTyping ak

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Africa
wo: Afrik

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: America
wo: Amerik

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Arctic
wo: Arktik

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Asia
wo: Asi

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Atlantic
wo: Atlantik

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Europe
wo: Óróop

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Indian
wo: Indien

note: Type: select Choices Note to translators: - This is a continent or ocean (except for "Etc") - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones
en: Pacific
wo: Pasifik

note: Type: select Description
en: Geographic area:
wo: Goxu geograafi:

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Addis_Ababa
wo: Addis Ababa

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bangui
wo: Baŋgi

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ceuta
wo: Ceuta et Melilla

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dar_es_Salaam
wo: Dar es Salaam

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Douala
wo: Duwaala

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: El_Aaiun
wo: El Aaiun

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lubumbashi
wo: Lubumbashi (Peeŋku)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ndjamena
wo: Njamena

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Niamey
wo: Ñaame

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Nouakchott
wo: Nuwaksoot

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ouagadougou
wo: Wagadugu

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sao_Tome
wo: Sao Tome

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Timbuktu
wo: Tumbuktu

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Buenos_Aires
wo: Arsantiin/Buenos Aires

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Catamarca
wo: Arsantiin/Catamarca

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Cordoba
wo: Arsantiin/Kordoba

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Jujuy
wo: Arsantiin/Jujuy

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/La_Rioja
wo: Arsantiin/La Rioja

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Mendoza
wo: Arsantiin/Mendoza

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Rio_Gallegos
wo: Arsantiin/Rio Gallegos

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Salta
wo: Arsantiin/Salta

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/San_Juan
wo: Arsantiin/San Juan

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/San_Luis
wo: Arsantiin/San Luis

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Tucuman
wo: Arsantiin/Tucuman

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Ushuaia
wo: Arsantiin/Ushuaia

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Belem
wo: Belém

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Boa_Vista
wo: Boa Vista

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cambridge_Bay
wo: Cambridge Bay

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Campo_Grande
wo: Campo Grande

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cancun
wo: Kankun

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cayman
wo: Kayman

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Coral_Harbour
wo: Coral Harbour

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Costa_Rica
wo: Costa Rica

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cuiaba
wo: Cuiabá

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Danmarkshavn
wo: Danmarkshavn (côte Est - Nord de Scoresbysund)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dawson_Creek
wo: Dawson Creek

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: El_Salvador
wo: El Salvador

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Glace_Bay
wo: Glace Bay

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Goose_Bay
wo: Goose Bay

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Grand_Turk
wo: Grand Turk

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Guayaquil
wo: Guyaquil (cas général)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Knox
wo: Indiana/Knoks

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Tell_City
wo: Indiana/Tell City

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: La_Paz
wo: La Paz

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Los_Angeles
wo: Los Angeles

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Maceio
wo: Maceió

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mexico_City
wo: Mexico City

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: New_York
wo: New York

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Noronha
wo: Noronha (îles de l'Atlantique)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/Center
wo: Dakota Noor/Digg

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/New_Salem
wo: Dakota Noor/New Salem

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port_of_Spain
wo: Port of Spain

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto_Acre
wo: Porto Acre

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto_Velho
wo: Porto Velho

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Puerto_Rico
wo: Puerto Rico

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rainy_River
wo: Rainy River

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rankin_Inlet
wo: Rankin Inlet

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rio_Branco
wo: Rio Branco

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santo_Domingo
wo: Santo Domingo

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sao_Paulo
wo: São Paulo

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Scoresbysund
wo: Scoresbysund - Ittoqqortoormiit

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Barthelemy
wo: St Barthelemy

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Johns
wo: St Johns

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Kitts
wo: St Kitts

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Lucia
wo: St Lucia

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Thomas
wo: St Thomas

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Vincent
wo: St Vincent

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Swift_Current
wo: Swift Current

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Thule
wo: Thule - Pituffik

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Thunder_Bay
wo: Thunder Bay

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Casey
wo: Baas Casey

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Davis
wo: Baas Davis

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: DumontDUrville
wo: BaasDumont-d'Urville

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mawson
wo: Baas Mawson

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: McMurdo
wo: Baas McMurdo

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Palmer
wo: Baas Palmer

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rothera
wo: Baas Rothera

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Syowa
wo: Baas Syowa

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vostok
wo: Baas Vostok

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ho_Chi_Minh
wo: Ho Ci Min

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hong_Kong
wo: Hoŋ Koŋ

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Irkutsk
wo: Moscou +05 (Lac Baïkal)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jayapura
wo: Jayapura (Irian Jaya ak Moluques)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kamchatka
wo: Moscou +09 (Kamtchatka)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kathmandu
wo: Katmandu

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Krasnoyarsk
wo: Moscou +04 (Fleuve Ienisseï)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kuala_Lumpur
wo: Kuala Lumpur

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Magadan
wo: Moscou +08 (Magadan)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Makassar
wo: Macasar (Borneo E/S - Célèbes - Bali - Nusa Tengarra - Timor ouest)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Nicosia
wo: Nikoosi

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Novosibirsk
wo: Moscou +03 (Novosibirsk)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Omsk
wo: Moscou +03 (Sibérie de l'Ouest)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Oral
wo: Oural (Kazakhstan Sowwu)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Phnom_Penh
wo: Penoom Pen

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pontianak
wo: Pontianak (Bornéo Sowwu ak diggba)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Qyzylorda
wo: Qyzylorda (Kyzylorda - Kzyl-Orda)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sakhalin
wo: Moscou +07 (Île Sakhaline)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tel_Aviv
wo: Tel Aviv

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ulaanbaatar
wo: Oulan-Bator (cas général)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vladivostok
wo: Moscou +07 (Fleuve Amour)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yakutsk
wo: Moscou +06 (Fleuve Lena)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yangon
wo: Raŋguun

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yekaterinburg
wo: Moscou +02 (Oural)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Azores
wo: Asoor

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cape_Verde
wo: Kap Weer

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jan_Mayen
wo: Jan Mayen

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Reykjavik
wo: Rekyaavik

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: South_Georgia
wo: South Georgia

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Helena
wo: St Helena

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Broken_Hill
wo: Broken Hill (Nouvelles-Galles du Sud - Yancowinna)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hobart
wo: Hobart (Tasmanie)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lindeman
wo: Lindeman (Queensland - îles Holiday)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lord_Howe
wo: Île Lord Howe

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Isle_of_Man
wo: Isle of Man

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kaliningrad
wo: Moscou -01 (Kaliningrad)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ljubljana
wo: Liyubliyaana

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Podgorica
wo: Podgoritsa

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Samara
wo: Moscou +01 (Mer Caspienne)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: San_Marino
wo: San Marino

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Zurich
wo: Zurik

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Comoro
wo: Komoor

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chatham
wo: îles Chatham

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Easter
wo: Île de Pâques

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Galapagos
wo: Îles Galapagos

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Gambier
wo: Îles Gambier

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Johnston
wo: Atoll Johnston

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Marquesas
wo: Îles Marquises

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Midway
wo: îles Midway

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Noumea
wo: Numea

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pago_Pago
wo: Pago Pago

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port_Moresby
wo: Port Moresby

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tahiti
wo: Tahiti (îles de la Société)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tarawa
wo: Tarawa (îles Gilbert)

note: Type: select Choices Translators: This is a city name. Do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Wake
wo: île Wake

note: Type: select Choices
en: Root Only
wo: Root Rekk

note: Type: select Choices
en: Console Users Only
wo: Jëfandikukat yu Konsol Rekk

note: Type: select Choices
en: Anybody
wo: Kumu mana doon

note: Type: select Description
en: Users allowed to start the X server:
wo: Jëfandikukat yiñu may ñu tambule serwóor X:

note: Type: select Description
en: Because the X server runs with superuser privileges, it may be unwise to permit any user to start it, for security reasons.  On the other hand, it is even more unwise to run general-purpose X client programs as root, which is what may happen if only root is permitted to start the X server.  A good compromise is to permit the X server to be started only by users logged in to one of the virtual consoles.
wo: Binga xamee ne serwóor X dafay dox ak sañsañu superuser, doonul lu xellu di may ñéppu ñukoy mana tambule, ngir kaaraangey sistem bi. Ba tay doonul yit lu xellu rugge root ba noppi di doxal prograam kiliyaŋ yu X, ta loolu mooy am bu fekkee dangaa def ne root rekk mooy mana tambule serwóor X. Jubna lool nak nga def ne serwóor X kikoy mana tambule day doon ku duggee ci benn ci konsol wirtuwel yi.
