adarkroom - en to eo translation catalogue (769 entries)

en: Dropbox connection
eo: Konekto al Dropboks

en: connect game to dropbox local storage
eo: konekti la ludon al loka konservejo de Dropboks

en: connect
eo: konekti

en: cancel
eo: nuligi

en: Dropbox Export / Import
eo: Dropbokse eligi / enigi

en: export or import save data to dropbox datastorage
eo: Eligi aŭ enigi konservdatumon al Dropboksa datumkonservejo

en: your are connected to dropbox with account / email
eo: Vi estas konektita al Dropboks per konto / retpoŝto

en: save
eo: konservi

en: load
eo: startigi

en: signout
eo: elsaluti

en: choose one slot to save to
eo: elektu unu foldon alkonservi

en: save to slot
eo: konservi al foldo

en: choose one slot to load from
eo: elektu unu foldon por startigi la ludon

en: load from slot
eo: startigi per folddatumo

en: successfully saved to dropbox datastorage
eo: sukcese konservis al Dropboksa datumkonservejo

en: error while saving to dropbox datastorage
eo: eraro konservinte al Dropboksa datumkonservejo

en: ok
eo: rigardite

en: boxer
eo: boksisto

en: punches do more damage
eo: batoj faras pli da damaĝo

en: learned to throw punches with purpose
eo: lernis celbati

en: martial artist
eo: luktartisto

en: punches do even more damage.
eo: batoj faras eĉ pli da damaĝo

en: learned to fight quite effectively without weapons
eo: lernis batali sufiĉe efike sen armiloj

en: unarmed master
eo: senarmila batalmajstro

en: punch twice as fast, and with even more force
eo: bati duoble rapide kaj eĉ pli forte

en: learned to strike faster without weapons
eo: lernis ataki pli rapide senarmile

en: barbarian
eo: sovaĝulo

en: melee weapons deal more damage
eo: korparmiloj faras pli da damaĝo

en: learned to swing weapons with force
eo: lernis svingi armilojn pli forte

en: slow metabolism
eo: malrapida metabolo

en: go twice as far without eating
eo: daŭri duoble sen manĝi

en: learned how to ignore the hunger
eo: lernis malzorgi pri malsato

en: desert rat
eo: dezerta rato

en: go twice as far without drinking
eo: daŭri duoble sen trinki

en: learned to love the dry air
eo: lernis ami la senakvan aeron

en: evasive
eo: evitema

en: dodge attacks more effectively
eo: eviti atakojn pli efike

en: learned to be where they're not
eo: lernis esti kie batoj ne estas

en: precise
eo: precizeco

en: land blows more often
eo: trafi kontraŭulojn pli ofte

en: learned to predict their movement
eo: lernis antaŭvidi la movojn de kontraŭuloj

en: scout
eo: esplorvidi

en: see farther
eo: vidi pli fore

en: learned to look ahead
eo: lernis vidi antaŭen

en: stealthy
eo: ŝteliri

en: better avoid conflict in the wild
eo: eviti batalojn pli ofte en la sovaĝejo

en: learned how not to be seen
eo: lernis malvidati

en: gastronome
eo: manĝema

en: restore more health when eating
eo: pli resaniĝi per manĝado

en: learned to make the most of food
eo: lernis plej efike uzi manĝon

en: app store.
eo: aplikaĵa vendejo.

en: lights off.
eo: mallumigi.

en: hyper.
eo: freneze.

en: restart.
eo: restartigi.

en: share.
eo: diskonigi.

en: save.
eo: konservi.

en: dropbox.
eo: dropboks.

en: Export / Import
eo: eligi / enigi

en: export or import save data, for backing up
eo: eligi aŭ enigi konservdatumon por ĝin konservi

en: or migrating computers
eo: aŭ por komputilmigri

en: export
eo: eligi

en: import
eo: enigi

en: save this.
eo: konservi ĉi tiun

en: got it
eo: komprenite

en: are you sure?
eo: ĉu vi certas?

en: if the code is invalid, all data will be lost.
eo: se la kodo malĝustas, ĉiom da la datumo perdiĝos.

en: this is irreversible.
eo: ĉi tio ne reŝanĝeblas.

en: yes
eo: jes

en: no
eo: ne

en: put the save code here.
eo: metu la konservdatumon ĉi tien

en: Restart?
eo: Ĉu restartigi?

en: restart the game?
eo: ĉu restartigi la ludon?

en: Share
eo: Diskonigi

en: bring your friends.
eo: diskonigi la ludon inter viaj amikoj.

en: facebook
eo: fejsbuko

en: google+
eo: guglo+

en: twitter
eo: tvitero

en: reddit
eo: redito

en: close
eo: fermi

en: lights on.
eo: lumigi

en: Go Hyper?
eo: Ĉu frenezigu la ludon?

en: turning hyper mode speeds up the game to x2 speed. do you want to do that?
eo: frenezigi la ludon duoble rapidigas ĝin. ĉu vi volas fari tion?

en: classic.
eo: klasike.

en: {0} per {1}s
eo: po {0} en {1}s

en: eat meat
eo: manĝi viandon

en: use meds
eo: uzi kuracilon

en: miss
eo: maltrafite

en: stunned
eo: paralizita

en: leave
eo: foriri

en: drop:
eo: forlasi:

en: nothing
eo: nenion

en: take
eo: preni

en: take:
eo: preni:

en: nothing to take
eo: nenio prenebla

en: all
eo: ĉion

en: take everything
eo: preni ĉion

en:  and
eo:  kaj

en: *** EVENT ***
eo: *** OKAZAĴO ***

en: saved.
eo: konservite.

en: wood
eo: ligno

en: builder
eo: konstruisto

en: teeth
eo: dentoj

en: meat
eo: viando

en: fur
eo: felo

en: alien alloy
eo: alimonda kunfondaĵo

en: bullets
eo: kugloj

en: charm
eo: talismano

en: leather
eo: ledo

en: iron
eo: fero

en: steel
eo: ŝtalo

en: coal
eo: karbo

en: sulphur
eo: sulfuro

en: energy cell
eo: energia ĉelo

en: torch
eo: torĉo

en: medicine
eo: kuracilo

en: hunter
eo: ĉasisto

en: trapper
eo: kaptisto

en: tanner
eo: tanisto

en: grenade
eo: grenado

en: bolas
eo: ĵetkaptilo

en: bayonet
eo: bajoneto

en: charcutier
eo: viandisto

en: iron miner
eo: fera ministo

en: iron mine
eo: fera minejo

en: coal miner
eo: karba ministo

en: coal mine
eo: karba minejo

en: sulphur miner
eo: sulfura ministo

en: sulphur mine
eo: sulfura minejo

en: armourer
eo: armaĵisto

en: steelworker
eo: ŝtala laboristo

en: bait
eo: logviando

en: cured meat
eo: fumaĵita viando

en: scales
eo: skvamoj

en: compass
eo: kompaso

en: laser rifle
eo: lasera fusilo

en: gatherer
eo: kolektisto

en: cloth
eo: ŝtofo

en: thieves
eo: ŝtelistoj

en: not enough fur
eo: ne estas sufiĉe da felo

en: not enough wood
eo: ne estas sufiĉe da ligno

en: not enough coal
eo: ne estas sufiĉe da karbo

en: not enough iron
eo: ne estas sufiĉe da fero

en: not enough steel
eo: ne estas sufiĉe da ŝtalo

en: not enough sulphur
eo: ne estas sufiĉe da sulfuro

en: baited trap
eo: logebla kaptilo

en: not enough scales
eo: ne estas sufiĉe da skvamoj

en: not enough cloth
eo: ne estas sufiĉe da ŝtofo

en: not enough teeth
eo: ne estas sufiĉe da dentoj

en: not enough leather
eo: ne estas sufiĉe da ledo

en: not enough meat
eo: ne estas sufiĉe da viando

en: the compass points east
eo: la kompaso indikas orienten

en: the compass points west
eo: la kompaso indikas okcidenten

en: the compass points north
eo: la kompaso indikas norden

en: the compass points south
eo: la kompaso indikas suden

en: the compass points northeast
eo: la kompaso indikas nordorienten

en: the compass points northwest
eo: la kompaso indikas nordokcidenten

en: the compass points southeast
eo: la kompaso indikas sudorienten

en: the compass points southwest
eo: la kompaso indikas sudokcidenten

en: Outside
eo: Eksteraĵo

en: scraps of fur
eo: felerojn

en: bits of meat
eo: pecojn da viando

en: strange scales
eo: strangajn skvamojn

en: scattered teeth
eo: disajn dentojn

en: tattered cloth
eo: disŝiritan ŝtofon

en: a crudely made charm
eo: aĉe faritan talismanon

en: A Silent Forest
eo: Silenta Arbaro

en: gather wood
eo: kolekti lignon

en: a stranger arrives in the night
eo: alvenas nekonato dum la nokto

en: a weathered family takes up in one of the huts.
eo: lacega familio enloĝas unu el la kabanoj.

en: a small group arrives, all dust and bones.
eo: alvenas grupeto, plejparte plovo kaj ostoj.

en: a convoy lurches in, equal parts worry and hope.
eo: vagonaro alvenas, ambaŭ ĉagrene kaj espere.

en: the town's booming. word does get around.
eo: la urbeto nun egas. certe diskonite.

en: forest
eo: arbaro

en: village
eo: vilaĝo

en: check traps
eo: kontroli kaptilojn

en: A Lonely Hut
eo: Soleca Kabano

en: A Tiny Village
eo: Malgrandega Vilaĝo

en: A Modest Village
eo: Modesta Vilaĝo

en: A Large Village
eo: Granda Vilaĝo

en: A Raucous Village
eo: Raŭka Vilaĝo

en: the sky is grey and the wind blows relentlessly
eo: la ĉielo grizas kaj la vento blovas senĉese

en: dry brush and dead branches litter the forest floor
eo: seka plantaĵo kaj mortaj branĉoj disas sube

en: the traps contain
eo: la kaptiloj enhavas

en: A Dusty Path
eo: Polva Vojo

en: supplies:
eo: provizaĵoj:

en: embark
eo: ek!

en: the compass points
eo: la kompaso indikas

en: perks:
eo: apartaĵoj:

en: none
eo: neniu

en: armour
eo: armaĵo

en: water
eo: akvo

en: free {0}/{1}
eo: neokupita {0}/{1}

en: weight
eo: pezo

en: available
eo: disponebla

en: trap
eo: kaptilo

en: builder says she can make traps to catch any creatures might still be alive out there
eo: la konstruisto diras ke ŝi povas krei kaptilojn por kapti bestojn kiuj eble plu vivas ekstere

en: more traps to catch more creatures
eo: pli da kaptiloj por kapti pli da bestoj

en: more traps won't help now
eo: pli da kaptiloj ne plu helpas

en: cart
eo: ĉaro

en: builder says she can make a cart for carrying wood
eo: la konstruisto diras ke ŝi povas krei ĉaron lignoportan

en: the rickety cart will carry more wood from the forest
eo: la kaduka ĉaro portos pli da ligno el la arbaro

en: hut
eo: kabano

en: builder says there are more wanderers. says they'll work, too.
eo: la konstruisto diras ke estas pli da vagantoj, kaj ili laboros.

en: builder puts up a hut, out in the forest. says word will get around.
eo: la konstruisto starigas kabanon en la arbaro. tio diskoniĝos.

en: no more room for huts.
eo: ne sufiĉe da spaco por kabanoj

en: lodge
eo: ĉasistejo

en: villagers could help hunt, given the means
eo: vilaĝanoj povus helpi ĉasi, se estus ejo

en: the hunting lodge stands in the forest, a ways out of town
eo: la ĉasista loĝejo staras en la arbaro, iom for de la urbeto

en: trading post
eo: bazaro

en: a trading post would make commerce easier
eo: bazaro plifaciligus komercon

en: now the nomads have a place to set up shop, they might stick around a while
eo: nun la nomadoj havas lokon komerci, do ili verŝajne plu restas

en: tannery
eo: tanejo

en: builder says leather could be useful. says the villagers could make it.
eo: la konstruisto diras ke ledo utilus, kaj la vilaĝanoj povus krei ĝin.

en: tannery goes up quick, on the edge of the village
eo: tanejo ekstariĝas, ĉe la vilaĝa bordo

en: smokehouse
eo: fumaĵejo

en: should cure the meat, or it'll spoil. builder says she can fix something up.
eo: bonus fumaĵi la viandon aŭ ĝi putros. la konstruisto povas krei ejon.

en: builder finishes the smokehouse. she looks hungry.
eo: la konstruisto finas la fumaĵejo. ŝi malsate aspektas.

en: workshop
eo: laborejo

en: builder says she could make finer things, if she had the tools
eo: la konstruisto diras ke ŝi kreus pli delikatajn aĵojn se havus ilojn

en: workshop's finally ready. builder's excited to get to it
eo: la laborejo estas finita. la konstruisto viglas

en: steelworks
eo: ŝtalejo

en: builder says the villagers could make steel, given the tools
eo: la konstruisto diras ke la vilaĝanoj povus krei ŝtalon

en: a haze falls over the village as the steelworks fires up
eo: nebuleto falas sur la vilaĝo kiam la ŝtalejo komencas

en: armoury
eo: armejo

en: builder says it'd be useful to have a steady source of bullets
eo: la konstruisto diras ke utilus havi fonton da kugloj

en: armoury's done, welcoming back the weapons of the past.
eo: la armejo pretas, bonvenigante armilojn pasintecajn

en: a torch to keep the dark away
eo: torĉo por forigi la mallumon

en: waterskin
eo: ledbotelo

en: this waterskin'll hold a bit of water, at least
eo: ĉi tiu ledbotelo portos iom da akvo, nu

en: cask
eo: barelo

en: the cask holds enough water for longer expeditions
eo: la barelo portos sufiĉe da akvo por pli longaj vojaĝoj

en: water tank
eo: akvocisterno

en: never go thirsty again
eo: neniam soifos

en: bone spear
eo: osta lanco

en: this spear's not elegant, but it's pretty good at stabbing
eo: ĉi tiu lanco ne elegantas, sed bone ponardas.

en: rucksack
eo: dorsosako

en: carrying more means longer expeditions to the wilds
eo: pli portante, plu vojaĝante

en: wagon
eo: vagono

en: the wagon can carry a lot of supplies
eo: la vagono povas porti multe da provizaĵoj

en: convoy
eo: vagonaro

en: the convoy can haul mostly everything
eo: la vangonaro povas tiri preskaŭ ĉiom

en: l armour
eo: l armaĵo

en: leather's not strong. better than rags, though.
eo: ledo ne fortas, sed nu, pli ol ĉifonoj.

en: i armour
eo: f armaĵo

en: iron's stronger than leather
eo: fero estas pli forta ol ledo

en: s armour
eo: ŝ armaĵo

en: steel's stronger than iron
eo: ŝtalo estas pli forta ol fero

en: iron sword
eo: fera glavo

en: sword is sharp. good protection out in the wilds.
eo: la glavo estas akra. bona protektilo kontraŭ la sovaĝejo.

en: steel sword
eo: ŝtala glavo

en: the steel is strong, and the blade true.
eo: la ŝtalo estas forta, kaj la klingo estas efektiva.

en: rifle
eo: fusilo

en: black powder and bullets, like the old days.
eo: nigra pulvoro kaj kugloj, kiel la tagoj pasintecaj.

en: Room
eo: Ĉambro

en: A Dark Room
eo: Malluma Ĉambro

en: light fire
eo: ekbruligi fajron

en: stoke fire
eo: hejti fajron

en: the room is {0}
eo: la ĉambro estas {0}

en: the fire is {0}
eo: la fajro {0}

en: the stranger is standing by the fire. she says she can help. says she builds things.
eo: la nekonato staras apud la fajro. ŝi diras ke ŝi povas helpi. diras, ke ŝi kreas aĵojn.

en: freezing
eo: frosta

en: cold
eo: malvarma

en: mild
eo: milda

en: warm
eo: varma

en: hot
eo: varmega

en: dead
eo: mortis

en: smoldering
eo: fumetas

en: flickering
eo: flagretas

en: burning
eo: brulas

en: roaring
eo: brulas forte

en: A Firelit Room
eo: Luma Ĉambro

en: not enough wood to get the fire going
eo: ne sufiĉe da ligno por ekbruligi la fajron

en: the wood has run out
eo: ne plu restas ligno

en: the light from the fire spills from the windows, out into the dark
eo: la lumo de la fajro disbrilas el la fenestroj, al la mallumecon

en: builder stokes the fire
eo: la konstruisto hejtas la fajron

en: the wind howls outside
eo: la vento blovas ekstere

en: the wood is running out
eo: la ligno preskaŭ ne plu estas

en: a ragged stranger stumbles through the door and collapses in the corner
eo: kaduka nekonato iras tra la pordo kaj disfalas ĉe la angulo

en: the stranger shivers, and mumbles quietly. her words are unintelligible.
eo: la nekonato tremas, kaj mallaŭte murmuras. ŝiaj vortoj nesencas.

en: the stranger in the corner stops shivering. her breathing calms.
eo: la nekonato ĉe la angulo ĉesas tremi. ŝiaj spiroj trankviliĝas.

en: stores
eo: provizaĵoj

en: weapons
eo: armiloj

en: total
eo: tuto

en: not enough
eo: ne sufiĉe da

en: builder just shivers
eo: la konstruisto nure tremas

en: build:
eo: konstrui:

en: craft:
eo: krei:

en: buy:
eo: aĉeti:

en: Ship
eo: Ŝipo

en: An Old Starship
eo: Malnova Stelŝipo

en: hull:
eo: ŝelo:

en: engine:
eo: motoro:

en: reinforce hull
eo: plifortigi ŝelon

en: upgrade engine
eo: plibonigi motoron

en: lift off
eo: ekflugi

en: somewhere above the debris cloud, the wanderer fleet hovers. been on this rock too long.
eo: ie super la polvonubo, la ŝiparo de la vagantoj ŝvebas. ĉeestis ĉi tiu ŝtono tro longatempe.

en: not enough alien alloy
eo: ne sufiĉe da alimonda kunfondaĵo

en: Ready to Leave?
eo: Ĉu pretas foriri?

en: time to get out of this place. won't be coming back.
eo: jam estas la temp' forflugi, ne revenos.

en: linger
eo: resti iom pli

en: hull:
eo: ŝelo:

en: Troposphere
eo: Troposfero

en: Stratosphere
eo: Stratosfero

en: Mesosphere
eo: Mezosfero

en: Thermosphere
eo: Termosfero

en: Exosphere
eo: Ekzosfero

en: Space
eo: La Kosmo

en: score for this game: {0}
eo: poentaro pri ĉi tiu ludo: {0}

en: total score: {0}
eo: totala poentaro: {0}

en: punch
eo: pugni

en: stab
eo: enpiki

en: swing
eo: svingi

en: slash
eo: glavstreki

en: thrust
eo: trapiki

en: shoot
eo: pafi

en: blast
eo: fulmobati

en: lob
eo: pugnegi

en: tangle
eo: ŝnuri

en: An&nbsp;Outpost
eo: Pikedo

en: Iron&nbsp;Mine
eo: Fera&nbsp;Minejo

en: Coal&nbsp;Mine
eo: Karba&nbsp;Minejo

en: Sulphur&nbsp;Mine
eo: Sulfura&nbsp;Minejo

en: An&nbsp;Old&nbsp;House
eo: Malnova&nbsp;Domo

en: A&nbsp;Damp&nbsp;Cave
eo: Malseka&nbsp;Kaverno

en: An&nbsp;Abandoned&nbsp;Town
eo: Forlasita&nbsp;Urbeto

en: A&nbsp;Ruined&nbsp;City
eo: Ruina&nbsp;Urbo

en: A&nbsp;Crashed&nbsp;Starship
eo: Faleginta&nbsp;Stelŝipo

en: A&nbsp;Borehole
eo: Boraĵo

en: A&nbsp;Battlefield
eo: Batalejo

en: A&nbsp;Murky&nbsp;Swamp
eo: Malluma&nbsp;Marĉo

en: A&nbsp;Destroyed&nbsp;Village
eo: Detruita&nbsp;Vilaĝo

en: water:{0}
eo: akvo:{0}

en: pockets
eo: poŝoj

en: hp: {0}/{1}
eo: vp: {0}/{1}

en: dangerous to be this far from the village without proper protection
eo: danĝeras esti tiom for de la vilaĝo sen bona amraĵo

en: safer here
eo: malpli danĝeras ĉi tie

en: the meat has run out
eo: ne plu restas viando

en: starvation sets in
eo: ekas mortmalsato

en: there is no more water
eo: restas neniom da akvo

en: the thirst becomes unbearable
eo: ne plu tolereblas la soifo

en: the trees yield to dry grass. the yellowed brush rustles in the wind.
eo: la arboj cedas al seka herbaro. la flava subaĵo susuras laŭ la vento.

en: the trees are gone. parched earth and blowing dust are poor replacements.
eo: la arboj ne pluas. soifa tero kaj blovata polvo ne bele anstataŭas.

en: trees loom on the horizon. grasses gradually yield to a forest floor of dry branches and fallen leaves.
eo: arboj aperiĝas sur la horizonto. la herbaro iom post iome cedas al arbara subaĵo da sekaj branĉoj kaj falintaj folioj.

en: the grasses thin. soon, only dust remains.
eo: la herbaro malkoncentriĝas. nur polvo restas.

en: the barrens break at a sea of dying grass, swaying in the arid breeze.
eo: la neniejo haltas ĉe maro da mortantaj herboj, svingiĝante en la senakva venteto.

en: a wall of gnarled trees rises from the dust. their branches twist into a skeletal canopy overhead.
eo: muro da torditaj arboj suprenstaras el la polvo. iliaj branĉoj serpentumas, formante skeletan superaĵon.

en: Wanderer
eo: Vaganto

en: The&nbsp;Village
eo: La&nbsp;Vilaĝo

en: the world fades
eo: la mondo malklariĝas

en: water replenished
eo: akvo repleniĝis

en: A Barren World
eo: Neniejo

en: A Snarling Beast
eo: Sovaĝa Besto

en: snarling beast
eo: sovaĝa besto

en: the snarling beast is dead
eo: la sovaĝa besto mortis

en: a snarling beast leaps out of the underbrush
eo: sovaĝa besto saltegas el la plantaĵo

en: A Gaunt Man
eo: Maldika Viro

en: gaunt man
eo: maldika viro

en: the gaunt man is dead
eo: la maldika viro mortis

en: a gaunt man approaches, a crazed look in his eye
eo: maldika viro alproksimiĝas, kaj ŝajnas freneza

en: A Strange Bird
eo: Stranga Birdo

en: strange bird
eo: stranga birdo

en: the strange bird is dead
eo: la stranga birdo mortis

en: a strange looking bird speeds across the plains
eo: stranga birdo rapidege kuras trans la ebenaĵo

en: A Shivering Man
eo: Tremanta Viro

en: shivering man
eo: tremanta viro

en: the shivering man is dead
eo: la treminta viro mortis

en: a shivering man approaches and attacks with surprising strength
eo: tremanta viro alproksimiĝas kaj atakas per surprize ega forto

en: A Man-Eater
eo: Hom-Manĝanto

en: man-eater
eo: hom-manĝanto

en: the man-eater is dead
eo: la hom-manĝinto mortis

en: a large creature attacks, claws freshly bloodied
eo: granda estaĵo atakas, ĝiaj ungegoj ĵus sangiĝitaj

en: A Scavenger
eo: Kolektisto

en: scavenger
eo: kolektisto

en: the scavenger is dead
eo: la kolektisto mortis

en: a scavenger draws close, hoping for an easy score
eo: kolektisto venas proksimen, esperante facilan batalon

en: A Huge Lizard
eo: Grandega Lacerto

en: lizard
eo: lacerto

en: the lizard is dead
eo: la lacerto mortis

en: the grass thrashes wildly as a huge lizard pushes through
eo: la herbaro sovaĝe svingiĝas dum grandega lacerto tramarŝas

en: A Feral Terror
eo: Sovaĝa Teruraĵo

en: feral terror
eo: sovaĝa teruraĵo

en: the feral terror is dead
eo: la sovaĝa teruraĵo mortis

en: a beast, wilder than imagining, erupts out of the foliage
eo: besto pli sovaĝa ol ĉio imagita ekkuras el la foliaro

en: A Soldier
eo: Soldato

en: soldier
eo: soldato

en: the soldier is dead
eo: la soldato mortis

en: a soldier opens fire from across the desert
eo: soldato ekpafadas de trans la dezerto

en: A Sniper
eo: Tiraljoro

en: sniper
eo: tiraljoro

en: the sniper is dead
eo: la tiraljoro mortis

en: a shot rings out, from somewhere in the long grass
eo: pafo sonoras el ie en la alta herbaro

en: The Thief
eo: La Ŝtelisto

en: the villagers haul a filthy man out of the store room.
eo: la vilaĝanoj tiras malpuregan viron el la provizejo.

en: say his folk have been skimming the supplies.
eo: ili diras ke liaj kamaradoj ŝteletadis la provizaĵojn.

en: say he should be strung up as an example.
eo: ili pensas ke bonas pendumi lin kiel ekzemplo.

en: a thief is caught
eo: ŝtelisto kaptitas

en: hang him
eo: pendumi lin

en: spare him
eo: pardoni lin

en: the villagers hang the thief high in front of the store room.
eo: la vilaĝanoj pendumas la ŝteliston alte antaŭ la provizejo.

en: the point is made. in the next few days, the missing supplies are returned.
eo: la punkto efikas. dum la venontaj tagoj, la mankitaj provizaĵoj estas redonataj.

en: the man says he's grateful. says he won't come around any more.
eo: la viro dankegas vin kaj diras ke li ne plu revenos.

en: shares what he knows about sneaking before he goes.
eo: antaŭ lia foriro li instruas lian scion pri la ŝtelirado.

en: A Ruined Trap
eo: Detruita Kaptilo

en: some of the traps have been torn apart.
eo: kelkaj kaptiloj estas disŝiritaj.

en: large prints lead away, into the forest.
eo: grandaj piedpremsignoj forpasas arbaren.

en: some traps have been destroyed
eo: kelkaj kaptiloj iĝis detruitaj

en: track them
eo: sekvi ilin

en: ignore them
eo: ignori ilin

en: the tracks disappear after just a few minutes.
eo: la piedpremsignoj malaperas post kelkaj minutoj.

en: the forest is silent.
eo: la arbaro silentas.

en: nothing was found
eo: nenio troveblis.

en: go home
eo: iri hejmen

en: not far from the village lies a large beast, its fur matted with blood.
eo: ne multe for de la vilaĝo restas granda besto. ĝia felo sangsorbiĝis.

en: it puts up little resistance before the knife.
eo: ĝi ne multe malcedis kontraŭ la tranĉilo.

en: there was a beast. it's dead now
eo: estis besto. mortis besto

en: Fire
eo: Fajro

en: a fire rampages through one of the huts, destroying it.
eo: fajro furioze disiris tra unu el la kabanoj, ĝin detruinta.

en: all residents in the hut perished in the fire.
eo: ĉiuj loĝantoj de la kabano pereis pro la fajro.

en: a fire has started
eo: fajro ekkomenciĝis

en: mourn
eo: funebri

en: some villagers have died
eo: kelkaj vilaĝanoj mortis

en: Sickness
eo: Malsano

en: a sickness is spreading through the village.
eo: malsano disvastiĝas tra la vilaĝo.

en: medicine is needed immediately.
eo: kuraciloj estas tujaj devoj.

en: some villagers are ill
eo: kelkaj vilaĝanoj malsanas

en: 1 medicine
eo: 1 kuracilo

en: ignore it
eo: ignori ĝin

en: the sickness is cured in time.
eo: la malsanuloj bontempe estas kuracitaj.

en: sufferers are healed
eo: suferintoj resaniĝis

en: the sickness spreads through the village.
eo: la malsano disvastiĝas tra la vilaĝo.

en: the days are spent with burials.
eo: la tagojn pasigas per enterigado.

en: the nights are rent with screams.
eo: kriegoj aŭdeblas dum la noktoj.

en: sufferers are left to die
eo: suferantoj lasiĝas morti

en: Plague
eo: Pesto

en: a terrible plague is fast spreading through the village.
eo: terura pesto rapide disvastiĝas tra la vilaĝo.

en: a plague afflicts the village
eo: pesto afliktas la vilaĝon

en: buy medicine
eo: aĉeti kuracilon

en: 5 medicine
eo: 5 kuraciloj

en: do nothing
eo: fari nenion

en: the plague is kept from spreading.
eo: la pesto ne plu eblas disvastiĝi.

en: only a few die.
eo: nur malmultaj mortas.

en: the rest bury them.
eo: la aliaj entombigas ilin.

en: epidemic is eradicated eventually
eo: pesto tute detruiĝis finfine

en: the plague rips through the village.
eo: la pesto ŝiriras tra la vilaĝo.

en: the only hope is a quick death.
eo: la nura espero estas rapida morto.

en: population is almost exterminated
eo: la popolo estas preskaŭ tutmortigita

en: A Beast Attack
eo: Besta Atako

en: a pack of snarling beasts pours out of the trees.
eo: aro da sovaĝaj bestoj sinŝutas el la arboj.

en: the fight is short and bloody, but the beasts are repelled.
eo: la batalo estas mallonga kaj sangema, sed la bestoj forkuras.

en: the villagers retreat to mourn the dead.
eo: la vilaĝanoj revenas por funebri pri la mortintoj.

en: wild beasts attack the villagers
eo: sovaĝaj bestoj atakas la vilaĝanojn

en: predators become prey. price is unfair
eo: predantoj iĝas predatoj. la vivprezo nejustas.

en: A Military Raid
eo: Milita Provizbatalo

en: a gunshot rings through the trees.
eo: pafo sonoras tra la arboj.

en: well armed men charge out of the forest, firing into the crowd.
eo: bone armitaj viroj ekkuras el la arbaro, pafante la amason.

en: after a skirmish they are driven away, but not without losses.
eo: post batalo ili forpeliĝis, sed ne sen vilaĝaj mankintoj.

en: troops storm the village
eo: trupanoj kuratakas la vilaĝon

en: warfare is bloodthirsty
eo: militbatalado ĉiam sangon deziras

en: The Nomad
eo: La Nomado

en: a nomad shuffles into view, laden with makeshift bags bound with rough twine.
eo: nomado marŝetas en la vidaĵon, portante tujkreitajn sakojn ligitajn per kruda ŝnuro.

en: won't say from where he came, but it's clear that he's not staying.
eo: li ne diras pri lia devenejo, sed certe li ne restos ĉi tie.

en: a nomad arrives, looking to trade
eo: nomado alvenas, dezirante komerci

en: buy scales
eo: aĉeti skvamojn

en: buy teeth
eo: aĉeti dentojn

en: buy bait
eo: aĉeti logviandon

en: traps are more effective with bait.
eo: kaptilojn pli efikas kun logviando.

en: buy compass
eo: aĉeti kompason

en: the old compass is dented and dusty, but it looks to work.
eo: la malnova kompaso estas batita kaj polva, sed ŝajne funkcias.

en: say goodbye
eo: adiaŭi

en: Noises
eo: Bruoj

en: through the walls, shuffling noises can be heard.
eo: tra la muroj, tremaj bruoj aŭdeblas.

en: can't tell what they're up to.
eo: ne povas difini kion ili faras.

en: strange noises can be heard through the walls
eo: strangaj bruoj aŭdeblas tra la muroj

en: investigate
eo: esplori

en: vague shapes move, just out of sight.
eo: nubaj formoj moviĝas, ne en la vidaĵo.

en: the sounds stop.
eo: ĉesas la bruoj.

en: go back inside
eo: reen

en: a bundle of sticks lies just beyond the threshold, wrapped in coarse furs.
eo: fasko da bastonoj restas preter la pordolimo, kovrita per malglataj feloj.

en: the night is silent.
eo: la nokto silentas.

en: scratching noises can be heard from the store room.
eo: grataj bruoj aŭdeblas el la provizejo.

en: something's in there.
eo: io estas tie.

en: something's in the store room
eo: io estas en la provizejo.

en: some wood is missing.
eo: iom da ligno mankas.

en: the ground is littered with small scales
eo: etaj skvamoj disas sur la grundo

en: the ground is littered with small teeth
eo: etaj dentoj disas sur la grundo

en: the ground is littered with scraps of cloth
eo: etaj ĉifonoj disas sur la grundo

en: The Beggar
eo: La Almozulo

en: a beggar arrives.
eo: alvenas almozulo.

en: asks for any spare furs to keep him warm at night.
eo: li petas ajnajn felojn doneblajn por varmigi lin nokte.

en: a beggar arrives
eo: alvenas almozulo

en: give 50
eo: doni 50

en: give 100
eo: doni 100

en: turn him away
eo: forsendi lin

en: the beggar expresses his thanks.
eo: la almozulo esprimas dankon.

en: leaves a pile of small scales behind.
eo: li forlasas amason da skvametoj.

en: leaves a pile of small teeth behind.
eo: li forlasas amason da dentetoj.

en: leaves some scraps of cloth behind.
eo: li forlasas kelkajn ĉifonojn.

en: The Mysterious Wanderer
eo: La Mistera Vaganto

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if he leaves with wood, he'll be back with more.
eo: alvenas vaganto kun malplena ĉaro. diras, ke se li foriras kun ligno li revenos kun pli.

en: builder's not sure he's to be trusted.
eo: konstruisto dubas, ĉu li fidindas

en: a mysterious wanderer arrives
eo: alvenas mistera vaganto

en: give 500
eo: doni 500

en: the wanderer leaves, cart loaded with wood
eo: la vaganto foriras, ligno en la ĉaro

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with wood.
eo: revenas la mistera vaganto. ĉaro portas lignamason.

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if she leaves with furs, she'll be back with more.
eo: alvenas vaganto kun malplena ĉaro. diras, ke se ŝi foriras kun feloj ŝi revenos kun pli.

en: builder's not sure she's to be trusted.
eo: konstruisto dubas, ĉu ŝi fidindas

en: turn her away
eo: forsendi ŝin

en: the wanderer leaves, cart loaded with furs
eo: la vaganto foriras, feloj en la ĉaro

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with furs.
eo: revenas la mistera vaganto. ĉaro portas multajn felojn.

en: The Scout
eo: La Rovero

en: the scout says she's been all over.
eo: la rovero diras ke ŝi ĉie vojaĝis.

en: willing to talk about it, for a price.
eo: ŝi diskutus, por prezo.

en: a scout stops for the night
eo: rovero tranoktas

en: buy map
eo: aĉeti mapon

en: the map uncovers a bit of the world
eo: la mapo malkovras iom da la mondo

en: learn scouting
eo: lerni esplorvidu

en: The Master
eo: La Majstro

en: an old wanderer arrives.
eo: maljuna vaganto alvenas.

en: he smiles warmly and asks for lodgings for the night.
eo: li amike ridetas kaj petas tranoktan loĝejon.

en: an old wanderer arrives
eo: maljuna vaganto alvenas

en: agree
eo: permesi

en: in exchange, the wanderer offers his wisdom.
eo: pro via helpo, la vaganto ofertas lian saĝon.

en: evasion
eo: evitado

en: precision
eo: precizeco

en: force
eo: forto

en: The Sick Man
eo: La Malsanulo

en: a man hobbles up, coughing.
eo: viro lame venas, tusante.

en: he begs for medicine.
eo: li almozpetas kuracilon.

en: a sick man hobbles up
eo: malsanulo lame venas

en: give 1 medicine
eo: doni 1 kuracilon

en: the man swallows the medicine eagerly
eo: la viro glutas la kuracilon avide

en: tell him to leave
eo: forigu lin

en: the man is thankful.
eo: la viro dankas vin.

en: he leaves a reward.
eo: li forlasas rekompencon.

en: some weird metal he picked up on his travels.
eo: ia stranga metalo kiun li prenis dum lia vojaĝo.

en: some weird glowing boxes he picked up on his travels.
eo: iaj strangaj lumaj skatoloj kiujn li prenis dum lia vojaĝo.

en: all he has are some scales.
eo: li havas nur kelkajn skvamojn.

en: the man expresses his thanks and hobbles off.
eo: la viro dankas vin kaj lame foriras.

en: An Outpost
eo: Pikedo

en: a safe place in the wilds.
eo: sekurejo en la sovaĝejo.

en: A Murky Swamp
eo: Malluma Marĉo

en: rotting reeds rise out of the swampy earth.
eo: putrantaj kanoj staras el la marĉa tero.

en: a lone frog sits in the muck, silently.
eo: sola rano sidas en la sterkakvo, silente.

en: a swamp festers in the stagnant air.
eo: marĉo putras sub la senmova aero.

en: enter
eo: eniri

en: deep in the swamp is a moss-covered cabin.
eo: profunde en la marĉo estas muskkovrita kabano.

en: an old wanderer sits inside, in a seeming trance.
eo: maljuna vaganto sidas en ĝi, ŝajne trancas.

en: talk
eo: paroli

en: the wanderer takes the charm and nods slowly.
eo: la vaganto forprenas la talismanon kaj malrapide kapjesas.

en: he speaks of once leading the great fleets to fresh worlds.
eo: li diras ke li iam pasintece kondukis la egajn ŝiparojn al novaj mondoj.

en: unfathomable destruction to fuel wanderer hungers.
eo: nesondebla detruado por daŭrigi la malsatojn de vagantoj.

en: his time here, now, is his penance.
eo: lia tempo esti ĉi tie, estas lia puno.

en: A Damp Cave
eo: Malseka Kaverno

en: the mouth of the cave is wide and dark.
eo: la buŝego de la kaverno estas larĝa kaj malluma.

en: can't see what's inside.
eo: ne povas vidi la enaĵojn

en: the earth here is split, as if bearing an ancient wound
eo: la tero ĉi tie fendiĝas, kvazaŭ ĝi havas praan vundon

en: go inside
eo: eniri

en: a startled beast defends its home
eo: ektimita besto defendas sian hejmon

en: continue
eo: antaŭen

en: leave cave
eo: foriri de la kaverno

en: the cave narrows a few feet in.
eo: la kaverno mallarĝiĝas post kelkaj futoj.

en: the walls are moist and moss-covered
eo: la muroj estas malseketaj kaj muskkovritaj

en: squeeze
eo: premi

en: the remains of an old camp sits just inside the cave.
eo: la ruino de malnova tendaro restas en la kaverno.

en: bedrolls, torn and blackened, lay beneath a thin layer of dust.
eo: litsakoj, ŝiritaj kaj nigrigitaj, kuŝas sub maldika tavolo da polvo.

en: the body of a wanderer lies in a small cavern.
eo: la korpo de vaganto kuŝas en kaverneto.

en: rot's been to work on it, and some of the pieces are missing.
eo: putraĵo ĝin putrigis, kaj kelkaj pecoj mankas.

en: can't tell what left it here.
eo: ne povas difini kion lasis ĝin ĉi tie.

en: the torch sputters and dies in the damp air
eo: la torĉo skuiĝas kaj la fajro mortas en la malseka aero

en: the darkness is absolute
eo: la mallumeco tutas

en: the torch goes out
eo: la torĉo senfajriĝas

en: a cave lizard attacks
eo: kaverna lacerto atakas

en: a large beast charges out of the dark
eo: granda besto ekkuras el la mallumeco

en: a giant lizard shambles forward
eo: grandega lacerto rampas antaŭen

en: the nest of a large animal lies at the back of the cave.
eo: nesto de granda besto kuŝas ĉe la malantaŭo de la kaverno.

en: a small supply cache is hidden at the back of the cave.
eo: eta provizkaŝaĵo kaŝiĝas ĉe la malantaŭo de la kaverno.

en: an old case is wedged behind a rock, covered in a thick layer of dust.
eo: malnova kesto estas kojnumita malantaŭ ŝtono, kovrita per dika tavolo da polvo.

en: A Deserted Town
eo: Forlasita Urbeto

en: a small suburb lays ahead, empty houses scorched and peeling.
eo: malgranda urbeto restas antaŭen kun malplenaj domoj bruligitaj kaj senŝeliĝantaj.

en: broken streetlights stand, rusting. light hasn't graced this place in a long time.
eo: rompitaj stratlumiloj staras, rustiĝas. lumo ne benis la lokon por longa tempo.

en: the town lies abandoned, its citizens long dead
eo: la urbeto restas forlasita, ĝia civito longtempe mortinta

en: explore
eo: esplori

en: where the windows of the schoolhouse aren't shattered, they're blackened with soot.
eo: la fenestroj de la lernejo estas nigriĝitaj per fulgo. la nenigraj estas jam tute rompitaj.

en: the double doors creak endlessly in the wind.
eo: la paro da pordoj knaris senĉese pro la vento.

en: leave town
eo: foriri de la urbeto

en: ambushed on the street.
eo: embuske atakita sur la strato.

en: a squat building up ahead.
eo: malalta konstruaĵo staras antaŭe

en: a green cross barely visible behind grimy windows.
eo: verda kruco apenaŭ videbla estas malantaŭ malpuraj fenestroj.

en: a small cache of supplies is tucked inside a rusting locker.
eo: eta provizkaŝaĵo estas metita en rusta ŝranko.

en: a scavenger waits just inside the door.
eo: kolektisto atendas post la pordo.

en: a beast stands alone in an overgrown park.
eo: besto staras sole en surkreskata parko.

en: an overturned caravan is spread across the pockmarked street.
eo: renversita karavano diskuŝas trans la multtrua strato.

en: it's been picked over by scavengers, but there's still some things worth taking.
eo: kolektistoj jam forprenis multe da la enhavaĵoj, sed estas ankoraŭ kelkaj valoraĵoj en ĝi.

en: a madman attacks, screeching.
eo: frenezulo atakas, kriante.

en: a thug moves out of the shadows.
eo: fortulo moviĝas el la umbroj.

en: a beast charges out of a ransacked classroom.
eo: besto ekkuras el detruita lernĉambro.

en: through the large gymnasium doors, footsteps can be heard.
eo: tra la grandaj gimnastikaj pordoj, piedpaŝoj aŭdeblas.

en: the torchlight casts a flickering glow down the hallway.
eo: la torĉlumo sendas flagretaĵon tra la koridoro.

en: the footsteps stop.
eo: la piedpaŝoj ĉesas.

en: another beast, draw by the noise, leaps out of a copse of trees.
eo: plia besto, ellogite pro la bruo, saltegas el areto da arboj.

en: something's causing a commotion a ways down the road.
eo: io kaŭzas agitadon iom fore, sur la vojo.

en: a fight, maybe.
eo: eble batalo.

en: a small basket of food is hidden under a park bench, with a note attached.
eo: eta korbo da manĝaĵo estas kaŝita sub parka benko, kun noto.

en: can't read the words.
eo: ne povas legi la tekston.

en: a panicked scavenger bursts through the door, screaming.
eo: panika kolektisto sin ekĵetas tra la pordo, kriante.

en: a man stands over a dead wanderer. notices he's not alone.
eo: viro staras super morta vaginto kaj rimarkas ke li ne solas.

en: scavenger had a small camp in the school.
eo: la kolektisto havis etan tendaron en la lernejo.

en: collected scraps spread across the floor like they fell from heaven.
eo: kolektitaj ĉifonoj disvastiĝis trans la planko, kiel ili falis el la bena ĉielo.

en: scavenger'd been looking for supplies in here, it seems.
eo: la kolektisto serĉis provizaĵojn ĉi tie, ŝajne.

en: a shame to let what he'd found go to waste.
eo: bedaŭrus lasi liajn serĉaĵojn putriĝi.

en: beneath the wanderer's rags, clutched in one of its many hands, a glint of steel.
eo: sub la ĉifonoj de la vaginto, tenite en unu el ĝiaj multaj manoj, rebrilo de ŝtalo.

en: worth killing for, it seems.
eo: valoras murdi pro ĝi, ŝajne.

en: eye for an eye seems fair.
eo: prenaĵo po prenaĵo ŝajne justas.

en: always worked before, at least.
eo: nu, ĉiam kutime justis.

en: picking the bones finds some useful trinkets.
eo: ŝercado de la ostoj aperigas kelkajn utilaĵetojn.

en: some medicine abandoned in the drawers.
eo: estas iom da kuraciloj forlasite en la tirkesto.

en: the clinic has been ransacked.
eo: la kuracejo estis rompiĝita.

en: only dust and stains remain.
eo: nur polvo kaj makuloj restas.

en: A Ruined City
eo: Ruina Urbo

en: a battered highway sign stands guard at the entrance to this once-great city.
eo: batita landstrata signo staras garde ĉe la enirejo de ĉi tiu iam-granda urbo.

en: the towers that haven't crumbled jut from the landscape like the ribcage of some ancient beast.
eo: la turoj ankoraŭ nepereiĝintaj staras el la pejzaĵo kiel brustokorbo de ia prabesto.

en: might be things worth having still inside.
eo: eble ankoraŭ enhavas kelkajn valoraĵojn.

en: the towers of a decaying city dominate the skyline
eo: la turoj de ruiniĝanta urbo mastras la horizonton

en: the streets are empty.
eo: la stratoj malplenas.

en: the air is filled with dust, driven relentlessly by the hard winds.
eo: la aero plenas per polvo, peladata de la senĉesa ventego.

en: leave city
eo: foriri de la urbo

en: orange traffic cones are set across the street, faded and cracked.
eo: oranĝkoloraj trafikkonusoj metitas trans la strato, palaj kaj rompitaj.

en: lights flash through the alleys between buildings.
eo: lumoj ekbrilas tra la stratetoj inter konstruaĵoj.

en: a large shanty town sprawls across the streets.
eo: granda domaĉurbo disas trans la stratoj.

en: faces, darkened by soot and blood, stare out from crooked huts.
eo: vizaĝoj malheligitaj pro fulgo kaj sango rigardas el kabanaĉoj.

en: the shell of an abandoned hospital looms ahead.
eo: la ŝelo de forlasita malsanulejo staras antauen.

en: the old tower seems mostly intact.
eo: la malnova turo ŝajnas plejparte nerompita.

en: the shell of a burned out car blocks the entrance.
eo: la ŝelo de bruligita aŭto baras la enirejon.

en: most of the windows at ground level are busted anyway.
eo: tamen la plejparto da la fenestroj teretaĝaj estas rompita.

en: a huge lizard scrambles up out of the darkness of an old metro station.
eo: granda lacerto ekrampas el la mallumeco de malnova subpasejo.

en: descend
eo: subeniri

en: the shot echoes in the empty street.
eo: la pafo resonas tra la malplena strato.

en: the soldier steps out from between the buildings, rifle raised.
eo: la soldato paŝas el inter la konstruaĵoj, fusilon altigante.

en: a frail man stands defiantly, blocking the path.
eo: malforta viro staras malcede, kaj baras la vojon.

en: nothing but downcast eyes.
eo: nur subrigardantaj okuloj.

en: the people here were broken a long time ago.
eo: la homoj ĉi tie jam cedis antaŭtempe.

en: empty corridors.
eo: malplenaj koridoroj.

en: the place has been swept clean by scavengers.
eo: kolektistoj tute enserĉis ĉi tiun lokon.

en: an old man bursts through a door, wielding a scalpel.
eo: maljuna viro ekĵetas sin tra pordo, portante sekcilon.

en: a thug is waiting on the other side of the wall.
eo: fortulo atendas ĉe la alia flanko de la muro.

en: a snarling beast jumps out from behind a car.
eo: bruanta besto eksaltas el la malantaŭo de aŭto.

en: street above the subway platform is blown away.
eo: la strato sur la subpaseja platformo forbloviĝis.

en: lets some light down into the dusty haze.
eo: lasas iom da lumo al la polvan nebuleton.

en: a sound comes from the tunnel, just ahead.
eo: bruo sonas el la tunelo antaŭe.

en: looks like a camp of sorts up ahead.
eo: antaŭe io aspektas kiel ia tendaro.

en: rusted chainlink is pulled across an alleyway.
eo: rusta ĉenero estas tirata trans strateto.

en: fires burn in the courtyard beyond.
eo: fajroj brulas ĉe la korto pretera.

en: more voices can be heard ahead.
eo: pli da voĉoj aŭdeblas antaŭe.

en: they must be here for a reason.
eo: ili devas havi tialon esti ĉi tie.

en: the sound of gunfire carries on the wind.
eo: la sono de pafado disas per la vento.

en: the street ahead glows with firelight.
eo: la strato antaŭe briletas per fajrolumo.

en: more squatters are crowding around now.
eo: pli da loĝantoj nun amasas.

en: someone throws a stone.
eo: iu ĵetas ŝtonon.

en: an improvised shop is set up on the sidewalk.
eo: ekfarita vendejo estas starigata sur la piedstrato.

en: the owner stands by, stoic.
eo: la proprulo staras rigardante, stoike.

en: strips of meat hang drying by the side of the street.
eo: viandostrioj pendas kaj sekiĝas ĉe la flanko de la strato.

en: the people back away, avoiding eye contact.
eo: la homoj reen paŝas, kaj evitas okulvidi.

en: someone has locked and barricaded the door to this operating theatre.
eo: iu ŝlosis kaj baregis la pordon al ĉi tiu operaciejo.

en: a tribe of elderly squatters is camped out in this ward.
eo: tribo da maljunaj loĝantoj tendumas en ĉi tiu ĉambro.

en: a pack of lizards rounds the corner.
eo: aro da lacertoj ĉirkaŭvenas el la angulo.

en: strips of meat are hung up to dry in this ward.
eo: viandostrioj pendas por sekiĝi ĉi tie.

en: a large bird nests at the top of the stairs.
eo: granda birdo nestis super la ŝtuparo.

en: the debris is denser here.
eo: la rubo pli koncentras ĉi tie.

en: maybe some useful stuff in the rubble.
eo: eble iom da utilaĵoj estas en la rubo.

en: a swarm of rats rushes up the tunnel.
eo: amaso da ratoj ekkuras el la tunelo.

en: a large man attacks, waving a bayonet.
eo: granda viro atakas, svingante bajoneton.

en: a second soldier opens fire.
eo: dua soldato ekpafadas.

en: a masked soldier rounds the corner, gun drawn
eo: maskita soldato venas el la angulo, tenante pafilon.

en: the crowd surges forward.
eo: la amaso hule kuras antauen.

en: a youth lashes out with a tree branch.
eo: junulo atakas per branĉo.

en: a squatter stands firmly in the doorway of a small hut.
eo: loĝanto staras forte en la pordaperturo de eta kabano.

en: behind the door, a deformed figure awakes and attacks.
eo: malantaŭ la pordo, misformita figuro vekiĝas kaj atakas.

en: as soon as the door is open a little bit, hundreds of tentacles erupt.
eo: tuj kiam la pordo malfermiĝas iomete, centoj da tentakloj erupcie sinĵetas el ĝi.

en: bird must have liked shiney things.
eo: la birdo certe ŝatis briletaĵojn.

en: some good stuff woven into its nest.
eo: kelkaj bonaĵoj estas enteksitaj en ĝia nesto.

en: not much here.
eo: ne multo ĉi tie.

en: scavengers must have gotten to this place already.
eo: kolektistoj ŝajne jam serĉis ĉi tie.

en: the tunnel opens up at another platform.
eo: la tunelo estas konektita al alia platformo.

en: the walls are scorched from an old battle.
eo: la muroj estas bruligitaj pro praa batalo.

en: bodies and supplies from both sides litter the ground.
eo: korpoj kaj provizaĵoj el la du partioj disas sube.

en: the small military outpost is well supplied.
eo: la eta armea pikedo enhavas multajn provizaĵojn.

en: arms and munitions, relics from the war, are neatly arranged on the store-room floor.
eo: armiloj kaj municioj, antikvaĵoj de la milito, estas ordeme aranĝitaj sur la planko de la provizejo.

en: just as deadly now as they were then.
eo: same mortigeble nun, kiel tiam.

en: searching the bodies yields a few supplies.
eo: kelkaj provizaĵoj troveblas post serĉado de la korpoj.

en: more soldiers will be on their way.
eo: pli da soldatoj venos.

en: time to move on.
eo: bona tempo foriri.

en: the small settlement has clearly been burning a while.
eo: la vilaĝeto jam dum longa tempo brulas.

en: the bodies of the wanderers that lived here are still visible in the flames.
eo: la korpoj de la vagintoj kiuj loĝis ĉi tie ankoraŭ videblas en la fajroj.

en: still time to rescue a few supplies.
eo: ankoraŭ povas savi kelkajn provizaĵojn.

en: the remaining settlers flee from the violence, their belongings forgotten.
eo: la restantaj enloĝintoj fuĝas la perforton, iliajn propraĵojn forlasinte.

en: there's not much, but some useful things can still be found.
eo: ne estas multo. sed kelkaj utilaĵoj ankoraŭ troveblas.

en: the young settler was carrying a canvas sack.
eo: la juna enloĝinto portis kanvasan sakon.

en: it contains travelling gear, and a few trinkets.
eo: ĝi enhavas vojaĝilaron, kaj kelkajn aĵetojn.

en: there's nothing else here.
eo: ne estas pli ĉi tie.

en: inside the hut, a child cries.
eo: en la kabano, infano ploras.

en: a few belongings rest against the walls.
eo: kelkaj propraĵoj restas kontraŭ la muroj.

en: the stench of rot and death fills the operating theatres.
eo: la fetoro de putro kaj morto plenigas la operaciejojn.

en: a few items are scattered on the ground.
eo: kelkaj aĵoj disas sube.

en: there is nothing else here.
eo: ne estas pli ĉi tie.

en: a pristine medicine cabinet at the end of a hallway.
eo: perfektŝajna kuracilujo staras ĉe la fino de koridoro.

en: the rest of the hospital is empty.
eo: la kromaĵo de la malsanulejo estas malplena.

en: someone had been stockpiling loot here.
eo: iu arigis provizaĵojn ĉi tie.

en: the tentacular horror is defeated.
eo: la tentakla hororaĵo malvenkis.

en: inside, the remains of its victims are everywhere.
eo: interne, la korpaĵeroj de ĝiaj viktimoj disas ĉie.

en: the warped man lies dead.
eo: la misformita viro mortis.

en: the operating theatre has a lot of curious equipment.
eo: la operaciejo enhavas multe da strangaj iloj.

en: the old man had a small cache of interesting items.
eo: la maljuna viro havis etan kaŝaĵon da interesaj aĵoj.

en: An Old House
eo: Malnova Domo

en: an old house remains here, once white siding yellowed and peeling.
eo: malnova domo restas ĉi tie, iam blanka, nun flaveta kaj senŝeliĝanta.

en: the door hangs open.
eo: la pordo pendas, malfermiĝinta.

en: the remains of an old house stand as a monument to simpler times
eo: la ruino de malnova domo staras kiel monumento de pli simpla epoko

en: the house is abandoned, but not yet picked over.
eo: la domo estas forlasita sed ne enserĉita.

en: still a few drops of water in the old well.
eo: estas ankoraŭ kelkaj akveroj en la malnova puto.

en: the house has been ransacked.
eo: la domo estis enserĉita kaj rompita.

en: but there is a cache of medicine under the floorboards.
eo: sed estas kaŝaĵo da kuraciloj sub la planko.

en: a man charges down the hall, a rusty blade in his hand
eo: viro ekkuras trans la koridoro, rustan tranĉilon portante

en: A Forgotten Battlefield
eo: Forgesita Batalejo

en: a battle was fought here, long ago.
eo: batalo okazis ĉi tie, antaŭ longa tempo.

en: battered technology from both sides lays dormant on the blasted landscape.
eo: batita teĥnologio el la du partioj restas sur la fulmobatita pejzaĝo.

en: A Huge Borehole
eo: Grandega Boraĵo

en: a huge hole is cut deep into the earth, evidence of the past harvest.
eo: grandega truo profunde tranĉitis en la teron. atesto al la pasinta rikolto.

en: they took what they came for, and left.
eo: ili forprenis kion ili deziris, kaj foriris.

en: castoff from the mammoth drills can still be found by the edges of the precipice.
eo: rubo el la grandegaj boriloj troveblas ĉe la rando de la profundegaĵo.

en: A Crashed Ship
eo: Faleginta Ŝipo

en: the familiar curves of a wanderer vessel rise up out of the dust and ash.
eo: la konetaj kurboj de ŝipo de vaganto staras el la polvo kaj cindro.

en: lucky that the natives can't work the mechanisms.
eo: bonŝance la Terloĝantoj ne povas funkciigi la meĥanikaĵojn.

en: with a little effort, it might fly again.
eo: per iom da klopodo, ĝi eble denove flugos.

en: salvage
eo: plibonigi

en: The Sulphur Mine
eo: La Sulfura Minejo

en: the military is already set up at the mine's entrance.
eo: la armeo jam staras ĉe la mineja enirejo.

en: soldiers patrol the perimeter, rifles slung over their shoulders.
eo: soldatoj patrolas ĉe la ĉirkaŭbordo. fusiloj restas sur iliaj ŝultroj.

en: a military perimeter is set up around the mine.
eo: milita ĉirkaŭbordo staras ĉirkaŭ la minejo.

en: attack
eo: ataki

en: a soldier, alerted, opens fire.
eo: soldato, nun atenta, ekpafas.

en: run
eo: forkuri

en: a second soldier joins the fight.
eo: dua soldato ekbatalas.

en: a grizzled soldier attacks, waving a bayonet.
eo: grizharara soldato atakas, svingante bajoneton.

en: the military presence has been cleared.
eo: la armea ĉeesteco estas forigita.

en: the mine is now safe for workers.
eo: nun la minejo sendanĝeras por la laboristoj.

en: the sulphur mine is clear of dangers
eo: la sulfura minejo sendanĝeras

en: The Coal Mine
eo: La Karba Minejo

en: camp fires burn by the entrance to the mine.
eo: tendaraj fajroj brulas ĉe la enirejo de la minejo.

en: men mill about, weapons at the ready.
eo: viroj tien kaj reen marŝas, armiloj pretas.

en: this old mine is not abandoned
eo: ĉi tiu minejo ne estas forlasita

en: a man joins the fight
eo: viro enbataliĝas

en: only the chief remains.
eo: restas nur la ĉefo.

en: the camp is still, save for the crackling of the fires.
eo: la tendaro trankviliĝas, krom la kraketado de la fajroj.

en: the coal mine is clear of dangers
eo: la karba minejo sendanĝeras

en: The Iron Mine
eo: La Fera Minejo

en: an old iron mine sits here, tools abandoned and left to rust.
eo: malnova fera minejo restas ĉi tie, iloj forlasitaj kaj rustaj.

en: bleached bones are strewn about the entrance. many, deeply scored with jagged grooves.
eo: senkoloraj ostoj multe disas ĉe la enirejo. multaj havas profundajn kanelaĉojn

en: feral howls echo out of the darkness.
eo: sovaĝaj hurloj resonas el la mallumeco.

en: the path leads to an abandoned mine
eo: la vojo kondukas al forlasita minejo

en: a large creature lunges, muscles rippling in the torchlight
eo: granda besto eksaltas, muskoloj fortŝajnaj en la torĉlumo

en: the beast is dead.
eo: la besto mortis.

en: the iron mine is clear of dangers
eo: la fera minejo sendanĝeras

en: A Destroyed Village
eo: Detruita Vilaĝo

en: a destroyed village lies in the dust.
eo: detruita vilaĝo restas en polvo.

en: charred bodies litter the ground.
eo: nigrigitaj korpoj disas sube.

en: the metallic tang of wanderer afterburner hangs in the air.
eo: la metala gusteto da vaganta postbrulaĵo ŝvebas en la aero.

en: a shack stands at the center of the village.
eo: domaĉo staras ĉe la centro de la vilaĝo.

en: there are still supplies inside.
eo: estas ankoraŭ provizaĵoj en ĝi.

en: all the work of a previous generation is here.
eo: ĉiom da la laboro de antaŭa generacio estas ĉi tie.

en: ripe for the picking.
eo: maturaĵo por forrikolti.
