adarkroom - en to no translation catalogue (732 entries)

en: Dropbox connection
no: Droxbox tilkobling

en: connect game to dropbox local storage
no: koble til lokalt dropboxlager

en: connect
no: koble til

en: cancel
no: avbryt

en: Dropbox Export / Import
no: Dropbox Eksport / Import

en: export or import save data to dropbox datastorage
no: eksporter eller importer lagrede data til dropboxlager

en: your are connected to dropbox with account / email
no: du er koblet til dropboxlager med bruker / epost

en: save
no: lagre

en: load
no: last inn

en: signout
no: logg ut

en: choose one slot to save to
no: velg en plass å lagre til

en: save to slot
no: lagre til plass

en: choose one slot to load from
no: velg en plass å laste inn fra

en: load from slot
no: last inn fra plass

en: successfully saved to dropbox datastorage
no: lagret til dropboxlager

en: error while saving to dropbox datastorage
no: feil med lagring til dropboxlagring

en: boxer
no: bokser

en: punches do more damage
no: slag gjør mer skade

en: learned to throw punches with purpose
no: lærte å slå kraftigere slag

en: martial artist
no: kampsports ekspert

en: punches do even more damage.
no: slag gjør enda mer skade

en: learned to fight quite effectively without weapons
no: lærte å sloss mer effektivt uten våpen

en: unarmed master
no: mester i slåsskamp

en: punch twice as fast, and with even more force
no: slår dobbelt så fort, med enda mer kraft

en: learned to strike faster without weapons
no: lærte å slå dobbelt så fort uten våpen

en: barbarian
no: barbar

en: melee weapons deal more damage
no: håndholdte våpen gjør mer skade

en: learned to swing weapons with force
no: lærte å svinge våpen med mer kraft

en: slow metabolism
no: treig forbrenning

en: go twice as far without eating
no: gå dobbelt så langt uten å spise

en: learned how to ignore the hunger
no: lærte å ignorere sulten

en: desert rat
no: ørken rotte

en: go twice as far without drinking
no: gå dobbelt så langt uten å drikke

en: learned to love the dry air
no: lærte å elske tørr luft

en: evasive
no: unnvikende

en: dodge attacks more effectively
no: unngå angrep mer effektivt

en: learned to be where they're not
no: lærte å være hvor de ikke er

en: precise
no: presis

en: land blows more often
no: treff oftere

en: learned to predict their movement
no: lærte å forutse deres handlinger

en: scout
no: speider

en: see farther
no: se lengre

en: learned to look ahead
no: lærte å se fremover

en: stealthy
no: snik

en: better avoid conflict in the wild
no: bedre unngå konflikt i villmarken

en: learned how not to be seen
no: lærte å forbli usett

en: gastronome
no: gastronom

en: restore more health when eating
no: mat gir tilbake mer helse

en: learned to make the most of food
no: lærte å få mest mulig ut av mat

en: app store.
no: app store

en: lights off.
no: lys av.

en: restart.
no: start på ny.

en: share.
no: del

en: save.
no: lagre

en: dropbox.
no: dropbox

en: Export / Import
no: Eksportere / Importere

en: export or import save data, for backing up
no: eksporter eller importer lagrede data, for backup

en: or migrating computers
no: eller for å flytte til en annen datamaskin

en: export
no: eksporter

en: import
no: importer

en: save this.
no: lagre dette.

en: got it
no: jeg forstår

en: are you sure?
no: er du sikker?

en: if the code is invalid, all data will be lost.
no: hvis koden er invalid, vil all data mistes.

en: this is irreversible.
no: dette er ureversibelt.

en: yes
no: ja

en: no
no: nei

en: put the save code here.
no: legg lagringskoden her.

en: Restart?
no: Start på ny?

en: restart the game?
no: Start spillet på ny?

en: Share
no: Del

en: bring your friends.
no: ta med vennene dine.

en: close
no: lukk

en: lights on.
no: lys på.

en: eat meat
no: spis kjøtt

en: use meds
no: bruk medisiner

en: miss
no: bom

en: stunned
no: lamslått

en: leave
no: forlat

en: drop:
no: slipp:

en: nothing
no: ingenting

en: take
no: ta dem

en: take:
no: ta:

en:  and
no:  og

en: *** EVENT ***
no: *** HENDELSE ***

en: saved.
no: lagret.

en: wood
no: ved

en: builder
no: bygger

en: teeth
no: tenner

en: meat
no: kjøtt

en: fur
no: pels

en: alien alloy
no: utenomjordisk materiale

en: bullets
no: kuler

en: charm
no: sjarm

en: leather
no: lær

en: iron
no: jern

en: steel
no: stål

en: coal
no: kull

en: sulphur
no: svovel

en: energy cell
no: energi celle

en: torch
no: fakkel

en: medicine
no: medisin

en: hunter
no: jæger

en: trapper
no: fanger

en: tanner
no: garver

en: grenade
no: granat

en: charcutier
no: kjøttmaker

en: iron miner
no: jerngruve-arbeider

en: iron mine
no: jerngruve

en: coal miner
no: kullgruve-arbeider

en: coal mine
no: kullgruve

en: sulphur miner
no: svovelgruve-arbeider

en: sulphur mine
no: svovelgruve

en: armourer
no: våpensmed

en: steelworker
no: stålarbeider

en: bait
no: agn

en: cured meat
no: spekemat

en: scales
no: skjell

en: compass
no: kompass

en: laser rifle
no: laser gevær

en: gatherer
no: samler

en: cloth
no: stoff

en: thieves
no: tyver

en: not enough fur
no: ikke nok pels

en: not enough wood
no: ikke nok ved

en: not enough coal
no: ikke nok kull

en: not enough iron
no: ikke nok jern

en: not enough steel
no: ikke nok stål

en: baited trap
no: felle med agn

en: not enough scales
no: ikke nok skjell

en: not enough cloth
no: ikke nok stoff

en: not enough teeth
no: ikke nok tenner

en: not enough leather
no: ikke nok lær

en: not enough meat
no: ikke nok kjøtt

en: the compass points east
no: kompasset peker øst

en: the compass points west
no: kompasset peker vest

en: the compass points north
no: kompasset peker nord

en: the compass points south
no: kompasset peker sør

en: the compass points northeast
no: kompasset peker nordøst

en: the compass points northwest
no: kompasset peker nordvest

en: the compass points southeast
no: kompasset peker sørøst

en: the compass points southwest
no: kompasset peker sørvest

en: Outside
no: Ute

en: scraps of fur
no: deler av pels

en: bits of meat
no: biter med kjøtt

en: strange scales
no: rare skjell

en: scattered teeth
no: diverse tenner

en: tattered cloth
no: revet stoff

en: a crudely made charm
no: et sammenskrapt smykke

en: A Silent Forest
no: En Stille Skog

en: gather wood
no: samle ved

en: a stranger arrives in the night
no: en ukjent person kommer i løpet av natten

en: a weathered family takes up in one of the huts.
no: en værslått familie søker ly i en av hyttene.

en: a small group arrives, all dust and bones.
no: en liten gruppe ankommer, bare skinn og bein.

en: a convoy lurches in, equal parts worry and hope.
no: en konvoi ankommer gradvis, der bekymring og håp er jevnt fordelt.

en: the town's booming. word does get around.
no: byen blomster. ryktene går.

en: forest
no: skog

en: village
no: landsby

en: check traps
no: sjekk på fellene

en: A Lonely Hut
no: En Enslig Hytte

en: A Tiny Village
no: En Liten landsby

en: A Modest Village
no: En Mellomstor Landsby

en: A Large Village
no: En Stor Landsby

en: A Raucous Village
no: En Rølpete Landsby

en: the sky is grey and the wind blows relentlessly
no: himmelen er grå og vinden blåser uten nåde

en: dry brush and dead branches litter the forest floor
no: tørre blader og døde kvister dekker bakken til skogen

en: the traps contain
no: fellene inneholder

en: A Dusty Path
no: En Støvete Sti

en: supplies:
no: forsyninger

en: embark
no: reis

en: the compass points
no: kompasset peker

en: perks:
no: fordeler:

en: none
no: ingen

en: armour
no: rustning

en: water
no: vann

en: free {0}/{1}
no: ledig {0}/{1}

en: weight
no: vekt

en: available
no: tilgjengelig

en: trap
no: felle

en: builder says she can make traps to catch any creatures might still be alive out there
no: byggeren sier hun kan lage feller til å fange skapningene som kanskje enda er der ute

en: more traps to catch more creatures
no: flere feller for å fange flere skapninger

en: more traps won't help now
no: flere feller vil ikke hjelpe nå

en: cart
no: vogn

en: builder says she can make a cart for carrying wood
no: byggeren sier hun kan lage en vogn for å frakte ved

en: the rickety cart will carry more wood from the forest
no: den ustabile vognen bærer mer ved fra skogen

en: hut
no: liten hytte

en: builder says there are more wanderers. says they'll work, too.
no: byggeren sier det er flere vandrere. sier de vil jobbe også.

en: builder puts up a hut, out in the forest. says word will get around.
no: byggeren setter opp en liten hytte ute i skogen. sier ryktet vil spre seg.

en: no more room for huts.
no: ikke mer rom for små hytter

en: lodge
no: stor hytte

en: villagers could help hunt, given the means
no: innbyggere kunne hjulpet, hadde de hatt det de trengte

en: the hunting lodge stands in the forest, a ways out of town
no: jakthytten står i skogen, utenfor byen

en: trading post
no: handelsområde

en: a trading post would make commerce easier
no: et handelsområde ville gjort handel lettere

en: now the nomads have a place to set up shop, they might stick around a while
no: nå som nomadene har en plass å sette opp butikk vil de kanskje bli

en: tannery
no: garveri

en: builder says leather could be useful. says the villagers could make it.
no: byggeren sier læret kan være til bruk. sier innbyggerne kan lage det.

en: tannery goes up quick, on the edge of the village
no: garveri reises raskt, på utkanten av byen

en: smokehouse
no: røykeri

en: should cure the meat, or it'll spoil. builder says she can fix something up.
no: burde kurere kjøttet, ellers vil det råtne. bygger sier hun kan fikse en løsning.

en: builder finishes the smokehouse. she looks hungry.
no: byggeren fullfører røykeriet. hun ser sulten ut.

en: workshop
no: verksted

en: builder says she could make finer things, if she had the tools
no: byggeren sier hun kan lage finere ting, om hun bare hadde hatt det rette utstyret

en: workshop's finally ready. builder's excited to get to it
no: verkstedet er endelig klart. byggeren er spent på å gå inn

en: steelworks
no: stålverksted

en: builder says the villagers could make steel, given the tools
no: byggeren sier innbyggerne kan lage stål, om de har utstyret

en: a haze falls over the village as the steelworks fires up
no: en dis sprer seg over landsbyen da stålverkstedet fyres opp

en: armoury
no: våpensmed

en: builder says it'd be useful to have a steady source of bullets
no: byggeren sier det kan være nyttig å ha en fast kilde for kuler

en: armoury's done, welcoming back the weapons of the past.
no: våpensmeden er ferdig, og sier velkommen tilbake til glemte våpen

en: a torch to keep the dark away
no: en fakkel for å holde mørket unna

en: waterskin
no: vannskinn

en: this waterskin'll hold a bit of water, at least
no: dette vannskinnet holder ihvertfall litt vann

en: cask
no: flaske

en: the cask holds enough water for longer expeditions
no: denne flaska holder nok vann for lange ekspedisjoner

en: water tank
no: vanntank

en: never go thirsty again
no: du er aldri tørst igjen

en: bone spear
no: beinspyd

en: this spear's not elegant, but it's pretty good at stabbing
no: dette spydet er ikke så elegant, men det er effektivt på dolking

en: rucksack
no: ryggsekk

en: carrying more means longer expeditions to the wilds
no: å bære mer betyr lengre ekspedisjoner inn i villmarken

en: wagon
no: vogn

en: the wagon can carry a lot of supplies
no: denne vognen kan bære mange ting

en: convoy
no: karavanne

en: the convoy can haul mostly everything
no: denne karavannen kan bære det meste

en: l armour
no: lær-rustning

en: leather's not strong. better than rags, though.
no: læret er ikke sterkt, men bedre enn filler.

en: i armour
no: jern-rustning

en: iron's stronger than leather
no: jern er tøffere enn lær

en: s armour
no: stål-rustning

en: steel's stronger than iron
no: stål er sterkere enne jern

en: iron sword
no: jern-sverd

en: sword is sharp. good protection out in the wilds.
no: sverdet er skarpt. beskytter godt i villmarken.

en: steel sword
no: stål-sverd

en: the steel is strong, and the blade true.
no: stålet er sterkt, og bladet skarpt.

en: rifle
no: gevær

en: black powder and bullets, like the old days.
no: krutt og kuler, akkuratt som i gamle dager

en: Room
no: Rom

en: A Dark Room
no: Et Mørkt Rom

en: light fire
no: start et bål

en: stoke fire
no: hiv på ved

en: the room is {0}
no: rommet er {0}

en: the fire is {0}
no: bålet er {0}

en: the stranger is standing by the fire. she says she can help. says she builds things.
no: den fremmede står ved bålet. hun sier hun kanskje kan hjelpe. sier hun kanskje kan bygge ting.

en: freezing
no: iskaldt

en: cold
no: kaldt

en: mild
no: mildt

en: warm
no: varmt

en: hot
no: glodvarmt

en: dead
no: dødt

en: smoldering
no: ulmende

en: flickering
no: flimrende

en: burning
no: i flamme

en: roaring
no: i full fyr og flamme

en: A Firelit Room
no: Et Opplyst Rom

en: not enough wood to get the fire going
no: ikke nok ved for å starte bålet

en: the wood has run out
no: ikke mer ved igjen

en: the light from the fire spills from the windows, out into the dark
no: lyset fra flammene smyger seg ut vinduene, ut i mørket

en: builder stokes the fire
no: byggeren hiver på ved

en: the wind howls outside
no: vinden uler ute

en: the wood is running out
no: ikke mer ved igjen

en: a ragged stranger stumbles through the door and collapses in the corner
no: en tynnslig kledd fremmed snubler seg inn igjennom døra og kollapser i hjørnet

en: the stranger shivers, and mumbles quietly. her words are unintelligible.
no: den fremmede skjelver, og mumler for seg selv. det hun sier er uforståelig

en: the stranger in the corner stops shivering. her breathing calms.
no: den fremmede i hjørnet slutter å skjelve. hun puster rolig.

en: stores
no: butikker

en: weapons
no: våpen

en: not enough
no: ikke nok

en: builder just shivers
no: byggeren bare skjelver

en: build:
no: bygg:

en: craft:
no: lag:

en: buy:
no: kjøp:

en: Ship
no: Skip

en: An Old Starship
no: Et Gammelt Romskip

en: hull:
no: skrog:

en: engine:
no: motor:

en: reinforce hull
no: forsterk skroget

en: upgrade engine
no: oppgrader motoren

en: lift off
no: ta av

en: somewhere above the debris cloud, the wanderer fleet hovers. been on this rock too long.
no: et eller annet sted over rusk skyen venter vandrerens flåte. har vært på denne steinen alt for lenge.

en: not enough alien alloy
no: ikke nok utenomgjordisk materiale

en: Ready to Leave?
no: Klar til å Dra?

en: time to get out of this place. won't be coming back.
no: på tide å komme seg bort herfra. kommer ikke tilbake.

en: linger
no: nøl

en: hull:
no: skrog:

en: Troposphere
no: Troposfære

en: Stratosphere
no: Stratosfære

en: Mesosphere
no: Mesosfære

en: Thermosphere
no: Termosfære

en: Exosphere
no: Exosfæren

en: Space
no: Verdensrommet

en: score for this game: {0}
no: poengsum for dette spillet: {0}

en: total score: {0}
no: total poengsum: {0}

en: punch
no: slå

en: stab
no: dolk

en: swing
no: sving

en: slash
no: hugg

en: thrust
no: stikk

en: shoot
no: skyt

en: blast
no: spreng

en: lob
no: kast

en: tangle
no: flok

en: An&nbsp;Outpost
no: En&nbsp;Utpost

en: Iron&nbsp;Mine
no: Jerngruve

en: Coal&nbsp;Mine
no: Kullgruve

en: Sulphur&nbsp;Mine
no: Svovelgruve

en: An&nbsp;Old&nbsp;House
no: Et&nbsp;Gammelt&nbsp;Hus

en: A&nbsp;Damp&nbsp;Cave
no: En&nbsp;Fuktig&nbsp;Hule

en: An&nbsp;Abandoned&nbsp;Town
no: En&nbsp;Forlatt&nbsp;By

en: A&nbsp;Ruined&nbsp;City
no: En&nbsp;Ødelagt&nbsp;By

en: A&nbsp;Crashed&nbsp;Starship
no: Et&nbsp;Krasjet&nbsp;Romskip

en: A&nbsp;Borehole
no: Et&nbsp;Borehull

en: A&nbsp;Battlefield
no: En&nbsp;Slagmark

en: A&nbsp;Murky&nbsp;Swamp
no: En&nbsp;Skummel&nbsp;Myr

en: A&nbsp;Destroyed&nbsp;Village
no: En&nbsp;Ødelagt&nbsp;Landsby

en: water:{0}
no: vann:{0}

en: pockets
no: lummer

en: hp: {0}/{1}
no: helse: {0}/{1}

en: dangerous to be this far from the village without proper protection
no: farlig å være så langt borte fra landsbyen uten skikkelig beskyttelse

en: safer here
no: tryggere her

en: the meat has run out
no: det er tomt for kjøtt

en: starvation sets in
no: sulten har startet

en: there is no more water
no: det er ikke noe mer vann

en: the thirst becomes unbearable
no: tørsten blir utålelig

en: the trees yield to dry grass. the yellowed brush rustles in the wind.
no: trærne reduseres til tørt gress. de gule bladene rasler i vinden.

en: the trees are gone. parched earth and blowing dust are poor replacements.
no: trærne er borte. den tørre jorden og støvete vinden er en dårlig ærstattning

en: trees loom on the horizon. grasses gradually yield to a forest floor of dry branches and fallen leaves.
no: trærne synes på horisonten. gresset blir gradvis tildekket av tørre kvister og fallne blader.

en: the grasses thin. soon, only dust remains.
no: gresset er tørt. snart er det bare støv igjen.

en: the barrens break at a sea of dying grass, swaying in the arid breeze.
no: tundraen stopper ved et hav av dødt gress, svaiende in den kalde brisen.

en: a wall of gnarled trees rises from the dust. their branches twist into a skeletal canopy overhead.
no: en vegg av knudrete trær stiger opp fra støvet. grenene vrir seg til et skjelett-lignende tak.

en: Wanderer
no: Vandrer

en: The&nbsp;Village
no: Landsbyen

en: the world fades
no: verden forsvinner

en: water replenished
no: vann blir påfylt

en: A Barren World
no: En Tom Verden

en: A Snarling Beast
no: Et Snerrende Beist

en: snarling beast
no: snerrende beist

en: the snarling beast is dead
no: det snerrende beistet er dødt.

en: a snarling beast leaps out of the underbrush
no: et snerrende beist hopper ut fra busken

en: A Gaunt Man
no: En Mager Mann

en: gaunt man
no: mager mann

en: the gaunt man is dead
no: beistet er dødt

en: a gaunt man approaches, a crazed look in his eye
no: en mager mann kommer nærmere, med rødsprengte øyne

en: A Strange Bird
no: En Mystisk Fugl

en: strange bird
no: mystisk fugl

en: the strange bird is dead
no: den mystiske fuglen er død

en: a strange looking bird speeds across the plains
no: en mystisk fugl suser over bakken

en: A Shivering Man
no: En Skjelvende Mann

en: shivering man
no: skjelvende mann

en: the shivering man is dead
no: den skjelvende mannen er død

en: a shivering man approaches and attacks with surprising strength
no: en skjelvende mann kommer nærmere, og angriper med overaskende styrke

en: A Man-Eater
no: En Menneske-eter

en: man-eater
no: menneske-eter

en: the man-eater is dead
no: menneske-eteren er død

en: a large creature attacks, claws freshly bloodied
no: et stort udyr angriper, klørne drypper med ferskt blod

en: A Scavenger
no: En Ådsel-eter

en: scavenger
no: ådsel-eter

en: the scavenger is dead
no: åtsel-eteren er død

en: a scavenger draws close, hoping for an easy score
no: en åtsel-eter kommer nærmere, håper på en enkel fangst

en: A Huge Lizard
no: En svær øgle

en: lizard
no: øgle

en: the lizard is dead
no: øglen er død

en: the grass thrashes wildly as a huge lizard pushes through
no: gresset svaier vilt da en svær øgle dytter seg igjennom

en: A Feral Terror
no: Et vilt beist

en: feral terror
no: vilt beist

en: the feral terror is dead
no: det vilde beistet er dødt

en: a beast, wilder than imagining, erupts out of the foliage
no: et beist, vildere uten like, spurter frem fra buskene

en: A Soldier
no: En Soldat

en: soldier
no: soldat

en: the soldier is dead
no: soldaten er død

en: a soldier opens fire from across the desert
no: en soldat avfyrer skudd fra andre siden av ørkenen

en: A Sniper
no: En snikskytter

en: sniper
no: snikskytter

en: the sniper is dead
no: snikkskytteren er død

en: a shot rings out, from somewhere in the long grass
no: et skudd blir avfyrt, fra et sted på andre siden av det lange gresset

en: The Thief
no: Tyven

en: the villagers haul a filthy man out of the store room.
no: innbygerne kaster en skitten man ut av lagerrommet.

en: say his folk have been skimming the supplies.
no: sier hans folk har sett igjennom forsyningene.

en: say he should be strung up as an example.
no: sier han bør bli hengt som et eksempel.

en: a thief is caught
no: en tyv er tatt

en: hang him
no: heng ham

en: spare him
no: spar hans liv

en: the villagers hang the thief high in front of the store room.
no: innbyggerne henger tyven etter halsen foran lagerrommet.

en: the point is made. in the next few days, the missing supplies are returned.
no: et poeng har blitt gjort av mannen. innen de neste få dagene, blirde savnede forsyningene returnert.

en: the man says he's grateful. says he won't come around any more.
no: mannen sier han er takknemlig. sier han ikke skal komme tilbake.

en: shares what he knows about sneaking before he goes.
no: deler det han kan om sniking før han drar.

en: A Ruined Trap
no: En Ødelagt Felle

en: some of the traps have been torn apart.
no: noen av fellene har blitt revet i stykker.

en: large prints lead away, into the forest.
no: store fotavtrykk lager en sti inn i skogen

en: some traps have been destroyed
no: noen av fellene har blitt ødelagt

en: track them
no: følg dem

en: ignore them
no: ignorer dem

en: the tracks disappear after just a few minutes.
no: fotsporene forsvinner etter noen få minutter.

en: the forest is silent.
no: skogen er stille.

en: go home
no: gå hjem

en: not far from the village lies a large beast, its fur matted with blood.
no: ikke langt fra landsbyen ligger et stort beist, og pelsen er dekket av blod.

en: it puts up little resistance before the knife.
no: den gir ikke mye motstand mot kniven.

en: Sickness
no: Sykdom

en: a sickness is spreading through the village.
no: en sykdom sprer seg igjennom landsbyen.

en: medicine is needed immediately.
no: medisin trengs umiddelbart.

en: 1 medicine
no: 1 medisin

en: ignore it
no: ignorer det

en: the sickness is cured in time.
no: sykdommen er kurert.

en: the sickness spreads through the village.
no: sykdommen spres gjennom landsbyen.

en: the days are spent with burials.
no: dagene blir brukt til begravelser.

en: the nights are rent with screams.
no: natten er fylt av skrik.

en: Plague
no: Pest

en: a terrible plague is fast spreading through the village.
no: en forferdelig pest spres fort gjennom landsbyen.

en: 5 medicine
no: 5 medisiner

en: do nothing
no: ikke gjør noe

en: the plague is kept from spreading.
no: pesten blir holdt fra å spre seg.

en: only a few die.
no: veldig få dør.

en: the rest bury them.
no: resten begraver dem.

en: the plague rips through the village.
no: pesten river gjennom landsbyen.

en: the only hope is a quick death.
no: man kan bare håpe på en rask død.

en: A Beast Attack
no: Et Beistialsk Angrep

en: a pack of snarling beasts pours out of the trees.
no: en flokk med snerrende beist renner ut av trærne.

en: the fight is short and bloody, but the beasts are repelled.
no: kampen er kort og blodig, men beistene rømmer.

en: the villagers retreat to mourn the dead.
no: innbyggerne returnerer for å minnes de døde.

en: A Military Raid
no: Et Militær Raid

en: a gunshot rings through the trees.
no: et skudd smeller gjennom trærne.

en: well armed men charge out of the forest, firing into the crowd.
no: godt armerte menn stormer ut av skogen, og skyter mot folkemengden.

en: after a skirmish they are driven away, but not without losses.
no: etter en kort kamp rømmer soldatene, men ikke ut tap av liv.

en: The Nomad
no: Nomaden

en: a nomad shuffles into view, laden with makeshift bags bound with rough twine.
no: en nomade sysler inn i synsvinkel, med hjemmelagde sekker på ryggen festet med hyssing

en: won't say from where he came, but it's clear that he's not staying.
no: vil ikke si hvor han kom fra, men det er klart at han ikke kommer til å bli.

en: a nomad arrives, looking to trade
no: en nomade ankommer, ser etter handel

en: buy scales
no: kjøp skjell

en: buy teeth
no: kjøp tenner

en: buy bait
no: kjøp agn

en: traps are more effective with bait.
no: fellene er enda mer effektive med agn.

en: buy compass
no: kjøp kompass

en: the old compass is dented and dusty, but it looks to work.
no: det gamle kompasset er bulkete og støvete, men den ser ut til å være i fungerende stand.

en: say goodbye
no: si hadet bra

en: Noises
no: Lyder

en: through the walls, shuffling noises can be heard.
no: gjennom veggene, hører man merkelige lyder.

en: can't tell what they're up to.
no: ikke godt å si hva de gjør.

en: strange noises can be heard through the walls
no: rare lyder kan høres gjennom veggene

en: investigate
no: undersøk

en: vague shapes move, just out of sight.
no: uklare figurer beveger seg, akkurat ute av syne.

en: the sounds stop.
no: lydene stopper.

en: go back inside
no: gå tilbake

en: a bundle of sticks lies just beyond the threshold, wrapped in coarse furs.
no: en liten samling pinner ligger rett utenfor døråpningen, innpakket i  grov pels

en: the night is silent.
no: natten er stille.

en: scratching noises can be heard from the store room.
no: krafsende lyder kan høres fra lager-rommet.

en: something's in there.
no: det er noe der.

en: something's in the store room
no: noe er inne i lager-rommet

en: some wood is missing.
no: noe ved mangler.

en: the ground is littered with small scales
no: gulvet er dekket av små skjell

en: the ground is littered with small teeth
no: gulvet er dekket av små tenner

en: the ground is littered with scraps of cloth
no: gulvet er dekket av stoff-biter

en: The Beggar
no: Tiggeren

en: a beggar arrives.
no: en tigger ankommer

en: asks for any spare furs to keep him warm at night.
no: spør etter noen ekstra biter pels for å holde ham varm om natten.

en: a beggar arrives
no: en tigger ankommer

en: give 50
no: gi 50

en: give 100
no: gi 100

en: turn him away
no: få ham til å snu

en: the beggar expresses his thanks.
no: tiggeren utrykker sin takknemlighet.

en: leaves a pile of small scales behind.
no: legger igjen en haug med små skjell.

en: leaves a pile of small teeth behind.
no: legger igjen en haug med små tenner.

en: leaves some scraps of cloth behind.
no: legger igjen noen biter med stoff.

en: The Mysterious Wanderer
no: Den Mystiske Vandreren

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if he leaves with wood, he'll be back with more.
no: en vandrer ankommer med en tom vogn. sier at hvis han reiser bort med ved kommer han tilbake med mer.

en: builder's not sure he's to be trusted.
no: byggeren er ikke sikker på om han kan stoles på.

en: a mysterious wanderer arrives
no: en mystisk vandrer ankommer

en: give 500
no: gi 500

en: the wanderer leaves, cart loaded with wood
no: vandreren reiser bort, vognen full av ved

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with wood.
no: den mystiske vandreren returnerer, vognen stablet høyt med ved.

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if she leaves with furs, she'll be back with more.
no: en vandrer ankommer med en tom vogn, sier at hvis han reiser bort med pels vil hun komme tilbake med mer.

en: builder's not sure she's to be trusted.
no: byggeren er ikke sikker på at hun kan stoles på.

en: turn her away
no: få ham til å snu

en: the wanderer leaves, cart loaded with furs
no: vandreren reiser bort, vognen fylt med pels

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with furs.
no: den mystiske vandreren returnerer, vognen stablet høyt med pels.

en: The Scout
no: Speideren

en: the scout says she's been all over.
no: speideren sier hun har vært over alt.

en: willing to talk about it, for a price.
no: villig til å snakke om det, for en pris.

en: a scout stops for the night
no: en speider slår seg til ro for kvelden

en: buy map
no: kjøp kart

en: the map uncovers a bit of the world
no: kartet viser litt mer av verden

en: learn scouting
no: lær speiding

en: The Master
no: Mesteren

en: an old wanderer arrives.
no: en gammel vandrer

en: he smiles warmly and asks for lodgings for the night.
no: han smiler varmt og spør om losji for kvelden.

en: an old wanderer arrives
no: en gammel vandrer ankommer

en: agree
no: enig

en: in exchange, the wanderer offers his wisdom.
no: til gjengjeld vil vandreren tilby sin visdom.

en: evasion
no: dukking

en: precision
no: presisjon

en: force
no: kraft

en: The Sick Man
no: Den Syke Mannen

en: a man hobbles up, coughing.
no: en mann hinker frem, hostende.

en: he begs for medicine.
no: han trygler om medisin.

en: a sick man hobbles up
no: en syk mann hinker frem

en: give 1 medicine
no: gi 1 medisin

en: the man swallows the medicine eagerly
no: mannen svelger medisinen ivrig

en: tell him to leave
no: snu ham ryggen

en: the man is thankful.
no: mannen er takknemlig.

en: he leaves a reward.
no: han legger igjen en belønning.

en: some weird metal he picked up on his travels.
no: noe rart metall han plukket opp mens han var ute på reise.

en: some weird glowing boxes he picked up on his travels.
no: noen rare, glødende bokser han plukket opp mens han var ute på reise.

en: all he has are some scales.
no: alt han har er skjell.

en: the man expresses his thanks and hobbles off.
no: mannen utrykker hans takknemlighet og hinker videre.

en: An Outpost
no: En Utpost

en: a safe place in the wilds.
no: en trygg plass i villmarken.

en: A Murky Swamp
no: En Skummel Myr

en: rotting reeds rise out of the swampy earth.
no: rotten stank smyger seg opp fra den myrete jorden.

en: a lone frog sits in the muck, silently.
no: en ensom frosk sitter stille i gjørma.

en: a swamp festers in the stagnant air.
no: en rotten lukt fester seg i den tørre luften.

en: enter
no: gå inn

en: deep in the swamp is a moss-covered cabin.
no: dypt inne i myren er en mose-grodd hytte.

en: an old wanderer sits inside, in a seeming trance.
no: en gammel vandrer sitter inne, i en slags transe.

en: talk
no: snakk

en: the wanderer takes the charm and nods slowly.
no: vandreren tar smykket og nikker sakte.

en: he speaks of once leading the great fleets to fresh worlds.
no: han snakker om da han ledet en stor armada til nye verdener.

en: unfathomable destruction to fuel wanderer hungers.
no: uforståelig ødeleggelse for å mette vandrerens sult.

en: his time here, now, is his penance.
no: tiden hans her, nå, er han bot

en: A Damp Cave
no: En Fuktig Hule

en: the mouth of the cave is wide and dark.
no: munningen av hulen er vid og mørk

en: can't see what's inside.
no: kan ikke se hva som er inni

en: the earth here is split, as if bearing an ancient wound
no: bakken her er splittet, som om det bærer et gammelt arr

en: go inside
no: gå inn

en: a startled beast defends its home
no: en skremt dyr forsvarer hjemmet sitt

en: continue
no: fortsett

en: leave cave
no: forlat hulen

en: the cave narrows a few feet in.
no: hulen innsnevres lengre innover.

en: the walls are moist and moss-covered
no: veggene er fuktige og mose-dekkede

en: squeeze
no: klem

en: the remains of an old camp sits just inside the cave.
no: restene av en gammel leir er rett innenfor hulen.

en: bedrolls, torn and blackened, lay beneath a thin layer of dust.
no: soveposer, opprevet og svertet, ligger under et tynt lag med støv.

en: the body of a wanderer lies in a small cavern.
no: kroppen til en vandrer ligger inni en liten grotte.

en: rot's been to work on it, and some of the pieces are missing.
no: råte har vært på jobb, og det er noen biter som mangler.

en: can't tell what left it here.
no: ikke godt å si hva som er igjen.

en: the torch sputters and dies in the damp air
no: fakkelen spytter og dør i den tørre lufta

en: the darkness is absolute
no: mørket er absolutt

en: the torch goes out
no: fakkelen dør ut

en: a cave lizard attacks
no: en hule-øgle angriper

en: a large beast charges out of the dark
no: en stor øgle stormer ut av mørket

en: a giant lizard shambles forward
no: en gigantisk øgle slumper frem

en: the nest of a large animal lies at the back of the cave.
no: et rede til et stort dyr ligger bakerst i hulen.

en: a small supply cache is hidden at the back of the cave.
no: en lite forsynings-lager er gjemt bakerst i hulen.

en: an old case is wedged behind a rock, covered in a thick layer of dust.
no: en gammelt boks er gjemt bak en rock, dekket av et tykt lag med støv.

en: A Deserted Town
no: En Forlatt By

en: a small suburb lays ahead, empty houses scorched and peeling.
no: en liten forstad kommer til syne, tomme hus svidde og nedbrent.

en: broken streetlights stand, rusting. light hasn't graced this place in a long time.
no: ødelagte gatelykter står og ruster. lys har ikke prydet denne plassen på veldig lenge.

en: the town lies abandoned, its citizens long dead
no: byen ligger forlatt, innbyggerne vært døde lenge

en: explore
no: utforsk

en: where the windows of the schoolhouse aren't shattered, they're blackened with soot.
no: hvor vinduene i skolehuset ikke er knust, er de dekket av sort sot.

en: the double doors creak endlessly in the wind.
no: dobbeldørene knirker endesløst i vinden.

en: leave town
no: forlat byen

en: ambushed on the street.
no: overfalt på gaten.

en: a squat building up ahead.
no: en okkupert bygning ligger fremover.

en: a green cross barely visible behind grimy windows.
no: et grønt kors er såvidt synlig bag sotete vinduer.

en: a small cache of supplies is tucked inside a rusting locker.
no: et lite lager med forsyninger er gjemt inne i et rustent skap.

en: a scavenger waits just inside the door.
no: en hjemløs venter rett innenfor døra.

en: a beast stands alone in an overgrown park.
no: et beist står alene i en overgrodd park.

en: an overturned caravan is spread across the pockmarked street.
no: en veltet campingvogn ligger spredd utover gata.

en: it's been picked over by scavengers, but there's still some things worth taking.
no: den har blitt fraplukket av hjemløse, men det er fremdeles noen ting av verdi som kan bli tatt.

en: a madman attacks, screeching.
no: en gal mann angriper, skrikende.

en: a thug moves out of the shadows.
no: en raner beveger seg ut av skyggene.

en: a beast charges out of a ransacked classroom.
no: et beist stormer ut av et ransakt klasserom.

en: through the large gymnasium doors, footsteps can be heard.
no: gjennom de store dørene til gymsalen, kan man høre lyden av føtter.

en: the torchlight casts a flickering glow down the hallway.
no: fakkelen kaster et flimmrende lyst nedover gangen.

en: the footsteps stop.
no: lyden av føtter stopper.

en: another beast, draw by the noise, leaps out of a copse of trees.
no: et annet beist, tiltrukket av lyden, hopper ut av en klynge trær.

en: something's causing a commotion a ways down the road.
no: noe skaper støy lengre nede i veien.

en: a fight, maybe.
no: en slosskamp, kanskje.

en: a small basket of food is hidden under a park bench, with a note attached.
no: en liten kurv med mat er gjemt under en park-benk, med en lapp vedlagt.

en: can't read the words.
no: kan ikke lese ordene.

en: a panicked scavenger bursts through the door, screaming.
no: en panikkslagen hjemløs braste gjennom døra, skrikkende.

en: a man stands over a dead wanderer. notices he's not alone.
no: en mann står over en død vandre. ser at han ikke er alene.

en: scavenger had a small camp in the school.
no: hjemløse hadde en liten leir inne på skolen.

en: collected scraps spread across the floor like they fell from heaven.
no: samlet småting spredt rundt på gulvet, som om de hadde falt fra himmelen.

en: scavenger'd been looking for supplies in here, it seems.
no: det ser ut som den hjemløse hadde sett etter forsyninger her.

en: a shame to let what he'd found go to waste.
no: hadde vært en skam å la det han har funnet gå til spille.

en: beneath the wanderer's rags, clutched in one of its many hands, a glint of steel.
no: under vandrerens filler, klemt inn i en av dens mange henner, et glimp av stål.

en: worth killing for, it seems.
no: verdt å dø for, virker det som.

en: eye for an eye seems fair.
no: et øye for et øye virker rettferdig.

en: always worked before, at least.
no: det har alltid virket før, ihvertfall.

en: picking the bones finds some useful trinkets.
no: plukker fra hverandre beinene for å finne nyttige gjenstander.

en: some medicine abandoned in the drawers.
no: noe medisin forlatt i skuffene.

en: the clinic has been ransacked.
no: klinikken har blitt ransakt.

en: only dust and stains remain.
no: bare støv og flekker er igjen.

en: A Ruined City
no: En Ruinert By

en: a battered highway sign stands guard at the entrance to this once-great city.
no: et ødelagt motorvei-skilt vakter over inngangen til denne en gang flotte byen.

en: the towers that haven't crumbled jut from the landscape like the ribcage of some ancient beast.
no: tårnene som ikke har falt enda kan sees fra landskapet, som ribbeina fra et eldgammelt beist.

en: might be things worth having still inside.
no: det kan være ting verdt å sjekke ut inni.

en: the towers of a decaying city dominate the skyline
no: tårnene til et forfallen by dominerer horisonten

en: the streets are empty.
no: gatene er tomme.

en: the air is filled with dust, driven relentlessly by the hard winds.
no: luften er fylt med støv, blåst notorisk av den kraftige vinden.

en: leave city
no: forlat byen

en: orange traffic cones are set across the street, faded and cracked.
no: oransje trafikk-kjegler er spredd ut over gaten, falmede or sprukne.

en: lights flash through the alleys between buildings.
no: flere lys skinner gjennom smugene mellom bygningene.

en: a large shanty town sprawls across the streets.
no: en stor samling sigøyner-landsby sprer seg utover gatene.

en: faces, darkened by soot and blood, stare out from crooked huts.
no: ansikt, gjort sort av sot og blod, stirrer ut fra sprekkete gytter.

en: the shell of an abandoned hospital looms ahead.
no: skallet av et forlatt sykehus kan sees fremover.

en: the old tower seems mostly intact.
no: det gamle tårnet står for det meste intakt.

en: the shell of a burned out car blocks the entrance.
no: skallet av en oppbrent bil blokkerer inngangen.

en: most of the windows at ground level are busted anyway.
no: mesteparten av vinduene på bakkenivå er ødelagt uansett.

en: a huge lizard scrambles up out of the darkness of an old metro station.
no: en gigantisk øgle krabber ut av mørket av en gammel tog-stasjon.

en: descend
no: gå ned

en: the shot echoes in the empty street.
no: skuddet ringer gjennom de tomme gatene.

en: the soldier steps out from between the buildings, rifle raised.
no: soldaten stiger frem fra mellom byggningene, med geværet hevet.

en: a frail man stands defiantly, blocking the path.
no: en spinkel mann står standhaftig, og blokkerer stien.

en: nothing but downcast eyes.
no: ingenting annet enn synkede blikk.

en: the people here were broken a long time ago.
no: folket her ble ødelagt for lenge siden.

en: empty corridors.
no: tomme korridorer.

en: the place has been swept clean by scavengers.
no: plassen har blitt ribbet for verdisaker av hjemløse.

en: an old man bursts through a door, wielding a scalpel.
no: en gammel mann braser ut av en dør, og holder en skalpell.

en: a thug is waiting on the other side of the wall.
no: en raner venter på andre siden av veggen.

en: a snarling beast jumps out from behind a car.
no: et snerrende beist hopper frem fra bak en bil.

en: street above the subway platform is blown away.
no: gatene over tog-stasjonen er sprengt bort.

en: lets some light down into the dusty haze.
no: la oss få litt lys ned i denne støvete disen.

en: a sound comes from the tunnel, just ahead.
no: en lyd kommer fra tunnelen, rett forran.

en: looks like a camp of sorts up ahead.
no: ser ut som det er en leir rett fremover.

en: rusted chainlink is pulled across an alleyway.
no: rustet kjetting er spredd over inngangen til et smug.

en: fires burn in the courtyard beyond.
no: bål brenner i tunene fremover.

en: more voices can be heard ahead.
no: flere stemmer kan bli hørt.

en: they must be here for a reason.
no: de må være her for en grunn.

en: the sound of gunfire carries on the wind.
no: lyden av skudd blir båret av vinden.

en: the street ahead glows with firelight.
no: gatene fremover lyser av fakkellys.

en: more squatters are crowding around now.
no: flere hjemløse samler seg rundt nå.

en: someone throws a stone.
no: noen kaster en stein.

en: an improvised shop is set up on the sidewalk.
no: en improvisert butikk er satt opp på fortauet.

en: the owner stands by, stoic.
no: eieren står vesiden av, uten en eneste bekymring.

en: strips of meat hang drying by the side of the street.
no: biter med kjøtt henger for å tørke i gatekanten.

en: the people back away, avoiding eye contact.
no: folk ser bort, unngår øyekontakt.

en: someone has locked and barricaded the door to this operating theatre.
no: noen har låst og barrikadert døren til dette operasjonsrommet.

en: a tribe of elderly squatters is camped out in this ward.
no: en stamme med eldre hjemløse har slått leir i denne seksjonen.

en: a pack of lizards rounds the corner.
no: en flokk med øgler vender hjørnet.

en: strips of meat are hung up to dry in this ward.
no: biter med kjøtt er hengt opp for å tørke i denne seksjonen.

en: a large bird nests at the top of the stairs.
no: en stor fugl har lagt et rede på toppen av trappene.

en: the debris is denser here.
no: rusket er tettere her.

en: maybe some useful stuff in the rubble.
no: kanskje det er noen nyttige ting i steinspruten

en: a swarm of rats rushes up the tunnel.
no: en sverm med rotter løper opp tunnellen.

en: a large man attacks, waving a bayonet.
no: en stor mann angriper, viftene med en bajonett.

en: a second soldier opens fire.
no: en annen soldat åpner ild.

en: a masked soldier rounds the corner, gun drawn
no: en maskert soldat runder hjørne, med pistolen klar

en: the crowd surges forward.
no: folkemengden beveger seg fremover.

en: a youth lashes out with a tree branch.
no: en ungdom svinger rundt seg med en grein.

en: a squatter stands firmly in the doorway of a small hut.
no: en hjemløs står bestemt i døråpningen til en liten hytte.

en: behind the door, a deformed figure awakes and attacks.
no: fra bak døren, våkner og angriper en deformert figur.

en: as soon as the door is open a little bit, hundreds of tentacles erupt.
no: så snart døren er litt åpnet, flyr hundrevis av tentakler ut.

en: bird must have liked shiney things.
no: fuglen må ha likt skinnende ting.

en: some good stuff woven into its nest.
no: noen gode ting er innvevd i redet.

en: not much here.
no: ikke så mye her.

en: scavengers must have gotten to this place already.
no: hjemløse må ha vært her fra før.

en: the tunnel opens up at another platform.
no: tunnellen åpner opp på en annen platform.

en: the walls are scorched from an old battle.
no: veggene er svidde fra en gammel kamp.

en: bodies and supplies from both sides litter the ground.
no: kroppene og provisjonene fra begge sider er strødd på bakken.

en: the small military outpost is well supplied.
no: den lille militær leiren er godt provisjonert.

en: arms and munitions, relics from the war, are neatly arranged on the store-room floor.
no: våpen og kuler, minner fra krigen, er organisert på lager-rommets gulv.

en: just as deadly now as they were then.
no: like dødlig nå som de var da.

en: searching the bodies yields a few supplies.
no: å lete gjennom kroppene gir noen få provisjoner.

en: more soldiers will be on their way.
no: flere soldater er på vei.

en: time to move on.
no: på tide å gå videre.

en: the small settlement has clearly been burning a while.
no: denne lille landsbyen har brent en stund.

en: the bodies of the wanderers that lived here are still visible in the flames.
no: likene til vandrere som har bodd her er fremdeles synlige i flammene.

en: still time to rescue a few supplies.
no: det er fremdeles tid til å redde noen provisjoner.

en: the remaining settlers flee from the violence, their belongings forgotten.
no: de resterende innbyggerne rømmer fra volden, deres eiendeler glemt.

en: there's not much, but some useful things can still be found.
no: det er ikke mye, men det er noen nyttige ting som kan bli funnet.

en: the young settler was carrying a canvas sack.
no: den unge innbyggeren bar en stor sekk.

en: it contains travelling gear, and a few trinkets.
no: den inneholder overlevelses utstyr, og noen få småting.

en: there's nothing else here.
no: her er det ikke noe nytt.

en: inside the hut, a child cries.
no: inne i hytten, gråter et lite barn.

en: a few belongings rest against the walls.
no: noen få eiendeler er lent mot veggen.

en: the stench of rot and death fills the operating theatres.
no: stanken av rott og død fyller operasjonsrommene.

en: a few items are scattered on the ground.
no: noen få ting er spredd på bakken.

en: there is nothing else here.
no: her er det ikke noe nytt.

en: a pristine medicine cabinet at the end of a hallway.
no: et uberørt medisinskap står i enden av hallen.

en: the rest of the hospital is empty.
no: resten av sykehuset er tomt.

en: someone had been stockpiling loot here.
no: noen har samlet det de har funnet her.

en: the tentacular horror is defeated.
no: tentakkel-monsteret er beseiret.

en: inside, the remains of its victims are everywhere.
no: inni, restene av ofrene er over alt.

en: the warped man lies dead.
no: den vridde mannen er død.

en: the operating theatre has a lot of curious equipment.
no: operasjonsrommet har masse utstyr.

en: the old man had a small cache of interesting items.
no: den gamle mannen har en liten boks med interesante ting.

en: An Old House
no: Et Gammelt Hus

en: an old house remains here, once white siding yellowed and peeling.
no: et gammelt hus ligger her, de en gang hvite veggene gule og flassende.

en: the door hangs open.
no: døra henger åpen.

en: the remains of an old house stand as a monument to simpler times
no: restene fra et gammelt hus står som et monument til en simplere tid

en: the house is abandoned, but not yet picked over.
no: huset står forlatt, men ingen har ransakt det.

en: still a few drops of water in the old well.
no: fremdeles noen dråper vann i den gamle brønnen også.

en: the house has been ransacked.
no: det gamle huset har blitt ransakt.

en: but there is a cache of medicine under the floorboards.
no: men det er fremdeles en boks med medisiner under gulvplankene.

en: a man charges down the hall, a rusty blade in his hand
no: en mann braser nedover gangen, med en rusten kniv i hånda

en: A Forgotten Battlefield
no: Et Glømt Stridsområde

en: a battle was fought here, long ago.
no: en krig ble utkjempet her, for lenge siden.

en: battered technology from both sides lays dormant on the blasted landscape.
no: ødelagt teknologi fra begge sider ligger stille på det sprengte landskapet.

en: A Huge Borehole
no: Et Digert Borehull

en: a huge hole is cut deep into the earth, evidence of the past harvest.
no: et digert hull er borret dypt inn i jorda, som beviset på gammel høsting.

en: they took what they came for, and left.
no: de tok det de kom for, og gikk.

en: castoff from the mammoth drills can still be found by the edges of the precipice.
no: biter fra mammut-drillen kan fremdeles bli sett på kanten av stupet.

en: A Crashed Ship
no: Et Krasjet Skip

en: the familiar curves of a wanderer vessel rise up out of the dust and ash.
no: de kjente linjene fra et vandrer-skip stiger frem fra støvet og asken.

en: lucky that the natives can't work the mechanisms.
no: heldigvis kan ikke de lokale bruke mekanismene.

en: with a little effort, it might fly again.
no: med litt innsats.

en: salvage
no: berg deler

en: The Sulphur Mine
no: Svolelgruve

en: the military is already set up at the mine's entrance.
no: militæret har allerede satt opp leir ved gruvens inngang.

en: soldiers patrol the perimeter, rifles slung over their shoulders.
no: soldater patruljerer området, med geværene slengt over skuldrene.

en: a military perimeter is set up around the mine.
no: en militært område er allerede satt opp rundt gruven.

en: attack
no: angrip

en: a soldier, alerted, opens fire.
no: en soldat, varslet, åpner ild.

en: run
no: løp

en: a second soldier joins the fight.
no: en annen soldat blir med i kampen.

en: a grizzled soldier attacks, waving a bayonet.
no: en gråsprengt soldat angriper, veivende med en bajonett.

en: the mine is now safe for workers.
no: gruven er tryggere for arbeiderne nå.

en: the sulphur mine is clear of dangers
no: svovelgruven er fri for fare

en: The Coal Mine
no: Kullgruven

en: camp fires burn by the entrance to the mine.
no: leir bålene brenner ved inngangen til gruven.

en: men mill about, weapons at the ready.
no: menn staver rundt, klar med våpnene.

en: this old mine is not abandoned
no: denne gamle gruven er ikke forlatt

en: a man joins the fight
no: en mann blir med i kampen

en: only the chief remains.
no: bare sjefen gjennstår.

en: the camp is still, save for the crackling of the fires.
no: hulen er rolig, bare lav knittring fra bålene.

en: the coal mine is clear of dangers
no: kullgruven er fri for fare

en: The Iron Mine
no: Jerngruven

en: an old iron mine sits here, tools abandoned and left to rust.
no: en gammel jerngruve er her, utstyr forlatt og latt ruste.

en: bleached bones are strewn about the entrance. many, deeply scored with jagged grooves.
no: kritthvite ben er strødd utover inngangen. mange med dype skraper.

en: feral howls echo out of the darkness.
no: vilde hyl ekkoer ut av mørket.

en: the path leads to an abandoned mine
no: stien leder til en forlatt gruve

en: a large creature lunges, muscles rippling in the torchlight
no: et stort udyr bykser frem, musklene flerrende i fakkellyset

en: the beast is dead.
no: beistet er dødt

en: the iron mine is clear of dangers
no: jerngruven er fri for fare

en: A Destroyed Village
no: En Ødelagt Landsby

en: a destroyed village lies in the dust.
no: en ødelagt landsby ligger i støvet.

en: charred bodies litter the ground.
no: forkullede lik er spredd utover bakken.

en: the metallic tang of wanderer afterburner hangs in the air.
no: den metalliske lukten av vandrers etterbrennere henger i luften.

en: a shack stands at the center of the village.
no: en hytte står i midten av landsbyen.

en: there are still supplies inside.
no: det er enda provisjoner inni.

en: all the work of a previous generation is here.
no: alt arbeidet fra en tidligere generasjon er her.

en: ripe for the picking.
no: det er bare å plukke.
