adarkroom - en to sv translation catalogue (545 entries)

en: Dropbox connection
sv: Dropbox anslutning

en: connect game to dropbox local storage
sv: anslut till lokal dropboxlagring

en: connect
sv: koppla upp

en: cancel
sv: avbryt

en: Dropbox Export / Import
sv: Dropbox import / export

en: export or import save data to dropbox datastorage
sv: exportera eller importera data till dropbox datalager

en: your are connected to dropbox with account / email
sv: du är kopplad till dropbox med konto / epost

en: save
sv: spara

en: load
sv: öppna

en: signout
sv: logga ut

en: choose one slot to save to
sv: välj plats att spara till

en: save to slot
sv: spara till plats

en: choose one slot to load from
sv: välj plats att ladda från

en: load from slot
sv: ladda från plats

en: successfully saved to dropbox datastorage
sv: sparade till dropbox datalagring

en: error while saving to dropbox datastorage
sv: kunde inte spara till dropbox datalagring

en: boxer
sv: boxare

en: punches do more damage
sv: slag gör mer skada

en: learned to throw punches with purpose
sv: undervisad i att slå slag med kraft

en: martial artist
sv: kampsports expert

en: punches do even more damage.
sv: slag gör ännu mer skada.

en: learned to fight quite effectively without weapons
sv: undervisad i effektiv strid utan vapen

en: unarmed master
sv: mästare på handgemäng

en: punch twice as fast, and with even more force
sv: slå dubbelt så fort, och med ännu mer kraft

en: learned to strike faster without weapons
sv: undervisad att slå snabbare utan vapen

en: barbarian
sv: babar

en: melee weapons deal more damage
sv: slagvapen gör mer skada

en: learned to swing weapons with force
sv: undervisad att slå hårt med blankvapen

en: slow metabolism
sv: långsam metabolism

en: go twice as far without eating
sv: gå dubbelt så lungt utan att äta

en: learned how to ignore the hunger
sv: undervisad i att ignorera hunger

en: desert rat
sv: ökenråtta

en: go twice as far without drinking
sv: gå dubbelt så långt utan att dricka

en: learned to love the dry air
sv: undervisad att älska den torra luften

en: evasive
sv: undvikande

en: dodge attacks more effectively
sv: undvik attacker mer effektivt

en: learned to be where they're not
sv: undervisad i att vara där dom inte är

en: precise
sv: träffsäkerhet

en: land blows more often
sv: ökad träffsäkerhet

en: learned to predict their movement
sv: undervisad att förutspå deras rörelser

en: scout
sv: utkik

en: see farther
sv: se längre

en: learned to look ahead
sv: undervisad att se längre

en: stealthy
sv: smygare

en: better avoid conflict in the wild
sv: bättre på att undvika konflikter i vildmarken

en: learned how not to be seen
sv: undervisad att undvika upptäckt

en: gastronome
sv: gastronom

en: restore more health when eating
sv: mat återställer mer hälsa

en: learned to make the most of food
sv: effektiviserar hushållandet med mat

en: lights off.
sv: ljus av.

en: restart.
sv: starta om.

en: share.
sv: dela.

en: save.
sv: spara.

en: Export / Import
sv: Exportera / Importera

en: export or import save data, for backing up
sv: exportera eller impordera sparad data, för backup

en: or migrating computers
sv: eller för flytta till annan dator

en: export
sv: exportera

en: import
sv: importera

en: save this.
sv: spara resultatet.

en: got it
sv: jag har det.

en: are you sure?
sv: är du säker?

en: if the code is invalid, all data will be lost.
sv: om koden är fel, kommer all data vara borta.

en: this is irreversible.
sv: detta är oåterkallerligt.

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: put the save code here.
sv: klistra in sparkoden här.

en: Restart?
sv: Starta om?

en: restart the game?
sv: starta om spelet?

en: Share
sv: Dela

en: bring your friends.
sv: ta med dina vänner.

en: close
sv: stäng

en: lights on.
sv: ljus på.

en: eat meat
sv: ät kött

en: use meds
sv: använd mediciner

en: stunned
sv: bedövad

en: leave
sv: lämna

en: drop:
sv: ta bort:

en: nothing
sv: ingenting

en: take
sv: ta

en: take:
sv: ta:

en: *** EVENT ***
sv: *** HÄNDELSE ***

en: saved.
sv: sparat.

en: wood
sv: ved

en: builder
sv: byggare

en: teeth
sv: tänder

en: meat
sv: kött

en: fur
sv: päls

en: alien alloy
sv: främmande legering

en: bullets
sv: kulor

en: charm
sv: talisman

en: leather
sv: läder

en: iron
sv: järn

en: steel
sv: stål

en: coal
sv: kol

en: sulphur
sv: svavel

en: energy cell
sv: energipaket

en: torch
sv: fackla

en: medicine
sv: medicin

en: hunter
sv: jägare

en: trapper
sv: pälsjägare

en: tanner
sv: garvare

en: grenade
sv: handgranat

en: charcutier
sv: charkuterist

en: iron miner
sv: järngruvarbetare

en: iron mine
sv: järn gruva

en: coal miner
sv: kolgruvarbetare

en: coal mine
sv: kol gruva

en: sulphur miner
sv: svavelgruvarbetare

en: sulphur mine
sv: svavel gruva

en: armourer
sv: vapensmed

en: steelworker
sv: stålarbetare

en: bait
sv: bete

en: cured meat
sv: torkat kött

en: scales
sv: fjäll

en: compass
sv: kompass

en: laser rifle
sv: lasergevär

en: gatherer
sv: samlare

en: cloth
sv: tyg

en: thieves
sv: tjyvar

en: not enough fur
sv: inte tillräckligt med skinn

en: not enough wood
sv: inte tillräckligt med trä

en: not enough coal
sv: inte tillräckligt med kol

en: not enough iron
sv: inte tillräckligt med järn

en: not enough steel
sv: inte tillräckligt med stål

en: baited trap
sv: fälla med bete

en: not enough scales
sv: inte tillräckligt med fjäll

en: not enough cloth
sv: inte tillräckligt med typ

en: not enough teeth
sv: inte tillräckligt med tänder

en: not enough leather
sv: inte tillräcklige med läder

en: not enough meat
sv: inte tillräckligt med kött

en: the compass points east
sv: kompassen pekar österut

en: the compass points west
sv: kompassen pekar västerut

en: the compass points north
sv: kompassen pekar norrut

en: the compass points south
sv: kompassen pekar söderut

en: the compass points northeast
sv: kompassen pekar nordöst

en: the compass points northwest
sv: kompassen pekar nordväst

en: the compass points southeast
sv: kompassen pekar sydöst

en: the compass points southwest
sv: kompassen pekar sydväst

en: Outside
sv: Utanför

en: scraps of fur
sv: bitar av päls

en: bits of meat
sv: bitar av kött

en: strange scales
sv: konstiga fjäll

en: scattered teeth
sv: utspridda tänder

en: tattered cloth
sv: nött tyg

en: a crudely made charm
sv: en govt snidad talisman

en: A Silent Forest
sv: En Tyst Skog

en: gather wood
sv: samla ved

en: a stranger arrives in the night
sv: en främling kommer under natten

en: a weathered family takes up in one of the huts.
sv: en väderbiten familj flyttar in i en av stugorna.

en: a small group arrives, all dust and bones.
sv: en liten grupp kommer. bara skinn och ben.

en: a convoy lurches in, equal parts worry and hope.
sv: en konvoj rullar in, lika delar ängsla och hopp.

en: the town's booming. word does get around.
sv: samhället växer. ryktet går.

en: forest
sv: skog

en: village
sv: byn

en: check traps
sv: kontrollera fällorna

en: A Lonely Hut
sv: En Ensam Hydda

en: A Tiny Village
sv: En Liten By

en: A Modest Village
sv: En Måttlig By

en: A Large Village
sv: En Stor By

en: A Raucous Village
sv: En Bullrig By

en: the sky is grey and the wind blows relentlessly
sv: himmelen är grå och vinden blåser oavbrutet

en: dry brush and dead branches litter the forest floor
sv: torra buskar och döda grenar ligger på marken i skogen

en: the traps contain
sv: fällorna innehåller

en: supplies:
sv: utrustning:

en: embark
sv: utgå

en: the compass points
sv: kompassen pekar

en: perks:
sv: egenskaper:

en: none
sv: ingen

en: armour
sv: skydd

en: water
sv: vatten

en: free {0}/{1}
sv: ledigt {0}/{1}

en: weight
sv: vikt

en: available
sv: tillgänglig

en: trap
sv: fälla

en: builder says she can make traps to catch any creatures might still be alive out there
sv: byggaren säger att hon kan göra fällor för att fånga djur som finns kvar ute

en: more traps to catch more creatures
sv: fler fällor för att fånga fler djur

en: more traps won't help now
sv: fler fällor är inte till någon nytta

en: cart
sv: kälke

en: builder says she can make a cart for carrying wood
sv: byggaren säger att hon kan bygga en vedskälke

en: the rickety cart will carry more wood from the forest
sv: kälken kan bära mer ved från skogen

en: hut
sv: hydda

en: builder says there are more wanderers. says they'll work, too.
sv: byggaren säger det finns fler vandrare. hon säger att de också ska jobba.

en: builder puts up a hut, out in the forest. says word will get around.
sv: byggaren sätter upp en hydda i skogen. hon säger att ryktet kommer gå.

en: no more room for huts.
sv: inte tillräckligt med platser att bygga hyddor

en: lodge
sv: ordensloge

en: villagers could help hunt, given the means
sv: bybor kunde hjälpa till att jaga, bara om de får förutsättningarna

en: the hunting lodge stands in the forest, a ways out of town
sv: jaktstugan står i skogen, lite långt ifrån byn

en: trading post
sv: handelsplats

en: a trading post would make commerce easier
sv: en handelsplats skulle göra det enklare att byta varor

en: now the nomads have a place to set up shop, they might stick around a while
sv: nu när nomaderna har någonstans att sälja sina saker kanske dom stännar kvar längre

en: tannery
sv: garveri

en: builder says leather could be useful. says the villagers could make it.
sv: byggaren säger att läder kan vara användbart. byborna skulle kunna tillverka det.

en: tannery goes up quick, on the edge of the village
sv: garveriet kommer snabbt upp i utkanten av byn

en: smokehouse
sv: rökeri

en: should cure the meat, or it'll spoil. builder says she can fix something up.
sv: kan röka kött, annars går det till spillo. byggaren säger att hon kan ordna något.

en: builder finishes the smokehouse. she looks hungry.
sv: byggaren färdigställer rökeriet, hon ser hungrig ut.

en: workshop
sv: verkstad

en: builder says she could make finer things, if she had the tools
sv: byggaren säger hon kan göra finare saker om hon hade rätt verktyg

en: workshop's finally ready. builder's excited to get to it
sv: verkstaden är äntligen klar, byggaren är uppspelt att börja

en: steelworks
sv: stålverk

en: builder says the villagers could make steel, given the tools
sv: byggaren säger att byborna kan göra stål, bara dom har det som behövs

en: a haze falls over the village as the steelworks fires up
sv: röken lägger sig över byn när stålverket startar ungnarna

en: armoury
sv: vapensmedja

en: builder says it'd be useful to have a steady source of bullets
sv: byggaren säger att det är nyttigt att ha en ständig ström av kulor

en: armoury's done, welcoming back the weapons of the past.
sv: vapensmedjan är klar, forna tiders vapen är tillbaka.

en: a torch to keep the dark away
sv: en fackla för att hålla mörkret borta

en: waterskin
sv: vattenskin

en: this waterskin'll hold a bit of water, at least
sv: vattenskinnet håller lite vatten iallafall

en: cask
sv: flaska

en: the cask holds enough water for longer expeditions
sv: flaskan hǻller nog med vatten för längre expositioner

en: water tank
sv: vattentank

en: never go thirsty again
sv: gå aldrig törstig igen

en: bone spear
sv: benspjut

en: this spear's not elegant, but it's pretty good at stabbing
sv: spjutet är inte elegant, men det fungerar bra att stöta med

en: rucksack
sv: ryggsäck

en: carrying more means longer expeditions to the wilds
sv: bära fler förnödenheter innebär längre expeditioner

en: wagon
sv: vagn

en: the wagon can carry a lot of supplies
sv: vagnen kan lasta många saker

en: convoy
sv: karavan

en: the convoy can haul mostly everything
sv: karavanen kan frakta nästan allting

en: l armour
sv: läderrustning

en: leather's not strong. better than rags, though.
sv: läder är inte starkt, men bättre än inget.

en: i armour
sv: järnrustning

en: iron's stronger than leather
sv: järn är starkare än läder

en: s armour
sv: stålrustning

en: steel's stronger than iron
sv: stål är starkare än järn

en: iron sword
sv: järnsvärf

en: sword is sharp. good protection out in the wilds.
sv: svärdet är vasst. bra skydd ute i vildmarken.

en: steel sword
sv: stålsvärd

en: the steel is strong, and the blade true.
sv: stålet är starkt, och klingan är vass.

en: rifle
sv: gevär

en: black powder and bullets, like the old days.
sv: svartkrut och kulor, som i gamla tider.

en: Room
sv: Rum

en: A Dark Room
sv: Ett Mörkt Rum

en: light fire
sv: tänd brasa

en: stoke fire
sv: elda

en: the room is {0}
sv: rummet är {0}

en: the fire is {0}
sv: elden är {0}

en: the stranger is standing by the fire. she says she can help. says she builds things.
sv: främmlingen står vid elden. säger att hon kan hjälpa. säger att hon kan bygga saker.

en: freezing
sv: frysande

en: cold
sv: kallt

en: mild
sv: ljummet

en: warm
sv: varm

en: hot
sv: hett

en: dead
sv: död

en: smoldering
sv: pyrande

en: flickering
sv: flämtande

en: burning
sv: brinnande

en: roaring
sv: sprakande

en: A Firelit Room
sv: Ett Eldupplyst Rum

en: not enough wood to get the fire going
sv: inte tillräckligt med ved för att starta elden

en: the wood has run out
sv: veden har tagit slut

en: the light from the fire spills from the windows, out into the dark
sv: ljuset från elden läcker ut genom fönstren, ut i mörkret utanför

en: builder stokes the fire
sv: byggaren sköter om elden

en: the wind howls outside
sv: vinden viner utanför

en: the wood is running out
sv: veden håller på att ta slut

en: a ragged stranger stumbles through the door and collapses in the corner
sv: en sliten främling tumlar in genom dörren och kollapsar i hörnet

en: the stranger shivers, and mumbles quietly. her words are unintelligible.
sv: främmlingen skakar och mumlar tyst. hennes ord är osammanhängande.

en: the stranger in the corner stops shivering. her breathing calms.
sv: främlingen i hörnet slutar skaka. hennes andning lungar sig

en: stores
sv: förråd

en: weapons
sv: vapen

en: build:
sv: bygg:

en: craft:
sv: tillverka:

en: buy:
sv: köp:

en: Ship
sv: Skepp

en: An Old Starship
sv: Ett Gammalt Rymdskepp

en: hull:
sv: skrov:

en: engine:
sv: motor:

en: reinforce hull
sv: förstärk skrovet

en: upgrade engine
sv: uppgradera motorn

en: lift off
sv: avfyra

en: somewhere above the debris cloud, the wanderer fleet hovers. been on this rock too long.
sv: någonstans ovanför molnet av spillror svävar vandrar flottan. den har varit på den här platsen för länge.

en: not enough alien alloy
sv: inte tillräckligt med främmande legering

en: Ready to Leave?
sv: Redo att lämna?

en: time to get out of this place. won't be coming back.
sv: Dax att lämna detta ställe. Kommer inte tillbaka

en: linger
sv: dröj kvar

en: hull:
sv: skrovс:

en: Troposphere
sv: Tropossvären

en: Stratosphere
sv: Stratosvären

en: Mesosphere
sv: Mesosvären

en: Thermosphere
sv: Termosvären

en: Exosphere
sv: Exosvären

en: Space
sv: Rymden

en: punch
sv: slag

en: stab
sv: hugg

en: swing
sv: svinga

en: slash
sv: skära

en: thrust
sv: stöt

en: shoot
sv: skjut

en: blast
sv: ljusattack

en: lob
sv: lobba

en: tangle
sv: trassla

en: An&nbsp;Outpost
sv: En&nbsp;Utpost

en: Iron&nbsp;Mine
sv: Järngruva

en: Coal&nbsp;Mine
sv: Kolgruva

en: Sulphur&nbsp;Mine
sv: Svavelgruva

en: An&nbsp;Old&nbsp;House
sv: Ett&nbsp;Gammalt&nbsp;Hus

en: A&nbsp;Damp&nbsp;Cave
sv: En&nbsp;Fuktig&nbsp;Grotta

en: An&nbsp;Abandoned&nbsp;Town
sv: En&nbsp;Övergiven&nbsp;Stad

en: A&nbsp;Ruined&nbsp;City
sv: En&nbsp;Förstörd&nbsp;Stad

en: A&nbsp;Crashed&nbsp;Starship
sv: Ett&nbsp;kraschat&nbsp;rymdskepp

en: A&nbsp;Borehole
sv: Ett&nbsp;borrhål

en: A&nbsp;Battlefield
sv: Ett&nbsp;slagfält

en: A&nbsp;Murky&nbsp;Swamp
sv: Ett&nbsp;grumligt&nbsp;träsk

en: A&nbsp;Destroyed&nbsp;Village
sv: En&nbsp;förstörd&nbsp;by

en: water:{0}
sv: vatten:{0}

en: pockets
sv: fickor

en: dangerous to be this far from the village without proper protection
sv: farligt att vara så här långt från byn utan riktigt skydd

en: safer here
sv: säkrare här

en: the meat has run out
sv: köttet har tagit slut

en: starvation sets in
sv: hungern sätter in

en: there is no more water
sv: det finns inget mer vatten

en: the thirst becomes unbearable
sv: törsten blir ohållbar

en: the trees yield to dry grass. the yellowed brush rustles in the wind.
sv: träden ger efter till torrt gräs. de gula buskarna rasslar i vinden.

en: the trees are gone. parched earth and blowing dust are poor replacements.
sv: träden är borta. uttorkad jord och blåsande damm är dåliga ersättare.

en: trees loom on the horizon. grasses gradually yield to a forest floor of dry branches and fallen leaves.
sv: träden tornar upp sig vid horisonten. gradvis ger gräset efter för skogens torra grenar och fallna löv.

en: the grasses thin. soon, only dust remains.
sv: gräset blir tunnare, snart är det bara damm kvar.

en: the barrens break at a sea of dying grass, swaying in the arid breeze.
sv: ödemarken bryter av till ett hav av döende gräs, sakta vajande i den torra vinden.

en: a wall of gnarled trees rises from the dust. their branches twist into a skeletal canopy overhead.
sv: en vägg av knotiga träd sträcker sig ur stoftet. ett himlavalv av förvrängda och skelettliknande grenar täcker himmelen.

en: Wanderer
sv: Vandrare

en: The&nbsp;Village
sv: Byn

en: the world fades
sv: ett mörker faller över världen

en: A Barren World
sv: En Karg Värld

en: A Snarling Beast
sv: En Morrande Best

en: snarling beast
sv: morrande best

en: the snarling beast is dead
sv: den morrande besten är död

en: a snarling beast leaps out of the underbrush
sv: en morrande best hoppar fram från undervegetationen

en: A Gaunt Man
sv: En taning man

en: gaunt man
sv: taning man

en: the gaunt man is dead
sv: den taninga mannen är död

en: a gaunt man approaches, a crazed look in his eye
sv: en taning man kommer fram, med en stirrande blick

en: A Strange Bird
sv: En konstig fågel

en: strange bird
sv: konstig fågel

en: the strange bird is dead
sv: den konstiga fågeln är död

en: a strange looking bird speeds across the plains
sv: en konstig fågel accelererar över slätten

en: A Shivering Man
sv: En darrande man

en: shivering man
sv: darrande man

en: the shivering man is dead
sv: den darrande mannen är död

en: a shivering man approaches and attacks with surprising strength
sv: en darrande man närmar sig och anfaller med överaskande styrka

en: A Man-Eater
sv: En människoätare

en: man-eater
sv: människoätare

en: the man-eater is dead
sv: människoätaren är död

en: a large creature attacks, claws freshly bloodied
sv: en stor varelse attackerar med blodiga klor

en: A Scavenger
sv: En Vrakletare

en: scavenger
sv: vrakletare

en: the scavenger is dead
sv: vrakletaren är död

en: a scavenger draws close, hoping for an easy score
sv: en vrakletare kommer närmare, hoppas på ett enkelt byte

en: A Huge Lizard
sv: En stor ödla

en: lizard
sv: ödla

en: the lizard is dead
sv: ödlan är död

en: the grass thrashes wildly as a huge lizard pushes through
sv: gräs och kvistar flyger när en stor ödla kommer anfallande

en: A Feral Terror
sv: En Förvildad Fasa

en: feral terror
sv: förvildad fasa

en: the feral terror is dead
sv: den förvildade fasan är död

en: a beast, wilder than imagining, erupts out of the foliage
sv: en best, ursinnigt vild hoppar fram från löverket

en: A Soldier
sv: En soldat

en: soldier
sv: soldat

en: the soldier is dead
sv: soldaten är död

en: a soldier opens fire from across the desert
sv: en soldat börjar skjuta från öknen

en: A Sniper
sv: En prickskytt

en: sniper
sv: prickskytt

en: the sniper is dead
sv: prickskytten är död

en: a shot rings out, from somewhere in the long grass
sv: ett skott hörs, det kommer från det långa gräset

en: The Thief
sv: Tjyven

en: the villagers haul a filthy man out of the store room.
sv: byborna drar ut en smutsig man från förådsrummet.

en: say his folk have been skimming the supplies.
sv: han säger att hans folk har tullat av lagret.

en: say he should be strung up as an example.
sv: säg att han borde hängas som avskräckande exempel.

en: a thief is caught
sv: en tjuv är fångad

en: hang him
sv: häng honnom

en: spare him
sv: låt honom gå

en: the villagers hang the thief high in front of the store room.
sv: byborna hänger tjyven framför ingången till förrådet

en: the point is made. in the next few days, the missing supplies are returned.
sv: hängningen fick effeckt. De närmaste dagarna kommer allt som var stulet tillbaka.

en: the man says he's grateful. says he won't come around any more.
sv: Mannen är tacksam, han säger att han inte ska komma tillbaka.

en: shares what he knows about sneaking before he goes.
sv: han delar med sig vad han vet om att smyga innan han går.

en: A Ruined Trap
sv: En förstörd fälla

en: some of the traps have been torn apart.
sv: några av fällorna har blivit sönderslitna.

en: large prints lead away, into the forest.
sv: stora spår leder in i skogen.

en: some traps have been destroyed
sv: några fällor har blivit förstörda

en: track them
sv: följ efter spåren

en: ignore them
sv: strunta i dem

en: the tracks disappear after just a few minutes.
sv: spåren försvinner efter några få minuter.

en: the forest is silent.
sv: skogen är tyst.

en: go home
sv: gå hem

en: not far from the village lies a large beast, its fur matted with blood.
sv: inte lång från byn ligger en stor best. Pälsen är blodig.

en: it puts up little resistance before the knife.
sv: den kämpar vekt, innan den dör för kniven.

en: Sickness
sv: Sjukdom

en: a sickness is spreading through the village.
sv: en sjukdom sprider sig i byn.

en: medicine is needed immediately.
sv: medicin behövs omedelbart.

en: 1 medicine
sv: 1 medicin

en: ignore it
sv: strunta i det

en: the sickness is cured in time.
sv: sjukdommen är behandlad i tid.

en: the sickness spreads through the village.
sv: sjukdommen sprider sig i byn.

en: the days are spent with burials.
sv: dagarna är fyllda med begravningar.

en: the nights are rent with screams.
sv: på nätterna hörs plågade skrik.

en: Plague
sv: Pest

en: a terrible plague is fast spreading through the village.
sv: en fruktandsvärd pest tar snabbt fäste i byn.

en: 5 medicine
sv: 5 mediciner

en: do nothing
sv: gör ingenting

en: the plague is kept from spreading.
sv: pesten är hindrad från att sprida sig.

en: only a few die.
sv: endast ett fåtal dör.

en: the rest bury them.
sv: byborna begraver de döda.

en: the plague rips through the village.
sv: pesten far fram genom byn.

en: the only hope is a quick death.
sv: enda hoppet är en snabb död.

en: A Beast Attack
sv: Attack Från En Best

en: a pack of snarling beasts pours out of the trees.
sv: en grupp av morrande bestar väller ut från träden

en: the fight is short and bloody, but the beasts are repelled.
sv: striden är kort och blodig, men bestarna retirerar.

en: the villagers retreat to mourn the dead.
sv: byborna återvänder för att sörja de döda.

en: wild beasts attack the villagers
sv: vilda djur attackerar byborna

en: predators become prey. price is unfair
sv: rovdjur blir till bytesdjur. rovdjur blir till byte

en: A Military Raid
sv: Ett Militäranfall

en: a gunshot rings through the trees.
sv: ett skott brinner av bland träden.

en: well armed men charge out of the forest, firing into the crowd.
sv: beväpnade män anfaller från skogen, skjutandes in i folksamlingen.

en: after a skirmish they are driven away, but not without losses.
sv: efter en skärmytsling drar dom sig tillbaka, men med förluster.

en: The Nomad
sv: Nomaded

en: a nomad shuffles into view, laden with makeshift bags bound with rough twine.
sv: en nomad hasar innom synhåll. Lastad med olika påsar bundna med garn.

en: won't say from where he came, but it's clear that he's not staying.
sv: han säger inte varifårn han kommer, men det är klart att han inte stannar.

en: a nomad arrives, looking to trade
sv: en nomad anländer, han vill göra affärer

en: buy scales
sv: köp fjäll

en: buy teeth
sv: köp tänder

en: buy bait
sv: köp bete

en: traps are more effective with bait.
sv: fällor är mer effektiva med bete.

en: buy compass
sv: köp kompass

en: the old compass is dented and dusty, but it looks to work.
sv: den gamla kompassen är bucklig och dammig, men ser ut att fungera

en: say goodbye
sv: säg hejdå

en: Noises
sv: Ljud

en: through the walls, shuffling noises can be heard.
sv: genom väggen hörs smusslande ljud.

en: can't tell what they're up to.
sv: kan inte avgöra vad dom håller på med

en: strange noises can be heard through the walls
sv: kostiga ljud hörs genom väggen

en: investigate
sv: undersök

en: vague shapes move, just out of sight.
sv: suddiga skepnader rör sig just utom synhåll.

en: the sounds stop.
sv: ljudet tystnar.

en: go back inside
sv: gå tillbaka in

en: a bundle of sticks lies just beyond the threshold, wrapped in coarse furs.
sv: en bunt av pinnar ligger just utanför tröskeln, inlindade i grovt skinn.

en: the night is silent.
sv: natten är tyst.

en: scratching noises can be heard from the store room.
sv: skrapande ljud hörs från förrådet.

en: something's in there.
sv: det är någonting där-

en: something's in the store room
sv: någonting är i förrådet

en: some wood is missing.
sv: en del trä fattas.

en: the ground is littered with small scales
sv: på marken ligger små fjäll utspritt

en: the ground is littered with small teeth
sv: på marken ligger tänder utspridda

en: the ground is littered with scraps of cloth
sv: på marken ligger tygremsor utspridda

en: The Beggar
sv: Tiggaren

en: a beggar arrives.
sv: en tiggare kommer.

en: asks for any spare furs to keep him warm at night.
sv: frågar efter om det finns några pälsar över, för att hålla honom varm på natten.

en: a beggar arrives
sv: en tiggare kommer

en: give 50
sv: ge  50

en: give 100
sv: ge 100

en: turn him away
sv: be honom att gå

en: the beggar expresses his thanks.
sv: tiggaren uttrycker sin tacksamhet.

en: leaves a pile of small scales behind.
sv: lämnar en liten hög av fjäll efter sig.

en: leaves a pile of small teeth behind.
sv: lämnar en liten hög av tänder efter sig.

en: leaves some scraps of cloth behind.
sv: lämnar några tygtrasor efter sig.

en: The Mysterious Wanderer
sv: Den Mystiske Vandraren

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if he leaves with wood, he'll be back with more.
sv: en vandrare anlämder med en tom kälke, säger att om han får ved kommer han tillbaka med mer.

en: builder's not sure he's to be trusted.
sv: byggaren är inte säker att han går att lita på.

en: a mysterious wanderer arrives
sv: en mystisk vandrare kommer

en: give 500
sv: ge 500

en: the wanderer leaves, cart loaded with wood
sv: vandraren lämnar, kälken full med ved.

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with wood.
sv: den mystiska vandraren kommer tillbaka, kälken full med ved.

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if she leaves with furs, she'll be back with more.
sv: en vandrare anlämder med en tom kälke, säger att om hon får pälsar kommer hontillbaka med mer.

en: builder's not sure she's to be trusted.
sv: byggaren är inte säker att hon går att lita på.

en: turn her away
sv: be henne att gå

en: the wanderer leaves, cart loaded with furs
sv: vandraren lämar, kälken full med pälsar

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with furs.
sv: den mystiska vandraren kommer tillbaka, kälken full med pälsar.

en: The Scout
sv: Spejaren

en: the scout says she's been all over.
sv: spejaren säger att hon varit överallt.

en: willing to talk about it, for a price.
sv: är beredd att berätta om det, mot ett pris.

en: a scout stops for the night
sv: spejaren stännar för natten

en: buy map
sv: köp karta

en: the map uncovers a bit of the world
sv: kartan synliggör en del av världen

en: learn scouting
sv: lär spaning

en: The Master
sv: Mästaren

en: an old wanderer arrives.
sv: en gammal vandrare kommer.

en: he smiles warmly and asks for lodgings for the night.
sv: han ler varmt och frågar om husrum för natten.

en: an old wanderer arrives
sv: en gammal vandrare kommer

en: agree
sv: Tillåt

en: in exchange, the wanderer offers his wisdom.
sv: i utbyte erbjuder vandraren sin visdom.

en: evasion
sv: undvikande

en: force
sv: kraft

en: The Sick Man
sv: Den Sjuka Mannen

en: a man hobbles up, coughing.
sv: en man stapplar fram, hostandes.

en: he begs for medicine.
sv: han ber om medicin.

en: a sick man hobbles up
sv: en sjuk man stapplar fram

en: give 1 medicine
sv: ge 1 medicin

en: the man swallows the medicine eagerly
sv: mannen sväljer medicinen ivrigt

en: tell him to leave
sv: be honom att gå

en: the man is thankful.
sv: mannen är tacksam.

en: he leaves a reward.
sv: han lämnar en belöning.

en: some weird metal he picked up on his travels.
sv: en konstig metall han plockat upp på sina resor.

en: some weird glowing boxes he picked up on his travels.
sv: några konstiga lysande lådor som plockat upp på sina resor.

en: all he has are some scales.
sv: allt han har är några fjäll.

en: the man expresses his thanks and hobbles off.
sv: mannen tackar och stapplar iväg.

en: An Outpost
sv: En Utpost

en: a safe place in the wilds.
sv: en säker plats i vildmarken

en: A Murky Swamp
sv: Ett Grumligt Träsk

en: rotting reeds rise out of the swampy earth.
sv: ruttnade vass sticker upp från den sunkiga marken.

en: a lone frog sits in the muck, silently.
sv: en ensam groda sitter tyst i sörjan.

en: a swamp festers in the stagnant air.
sv: det luktar ruttet i den stillastående luften i träsket.

en: enter
sv: gå in

en: deep in the swamp is a moss-covered cabin.
sv: djupt inne i träsket finns en liten stuga täckt med mossa.

en: an old wanderer sits inside, in a seeming trance.
sv: en gammal vandrare sitter i trans i stugan.

en: talk
sv: prata

en: the wanderer takes the charm and nods slowly.
sv: vandraren tar talismanen och nickar sakta.

en: he speaks of once leading the great fleets to fresh worlds.
sv: han berättar om att en gång lett den stora flottan till en ny värld.

en: unfathomable destruction to fuel wanderer hungers.
sv: ofattbar förstörelse för att mätta vandrarnas hunger.

en: his time here, now, is his penance.
sv: hans tid här och nu är hans botgöring.

en: A Damp Cave
sv: En Fuktig Grotta

en: the mouth of the cave is wide and dark.
sv: grottöppnigen är stor och mörk

en: can't see what's inside.
sv: kan inte se vad som är där inne.

en: the earth here is split, as if bearing an ancient wound
sv: marken är sprucken, som ett uråldrigt sår

en: go inside
sv: gå in

en: a startled beast defends its home
sv: en skrämd best försvarar sitt hem

en: continue
sv: fortsätt

en: leave cave
sv: lämna grottan

en: the cave narrows a few feet in.
sv: grottan blir smalare några steg in.

en: the walls are moist and moss-covered
sv: väggarna är fuktiga och täckta med mossa

en: squeeze
sv: kläm

en: the remains of an old camp sits just inside the cave.
sv: återstoden av ett gammalt läger ligger inuti grottan.

en: bedrolls, torn and blackened, lay beneath a thin layer of dust.
sv: madrasser, nötta och missfärgade under ett lager av damm.

en: the body of a wanderer lies in a small cavern.
sv: kroppen av en vandrare ligger i ett litet hålrum.

en: rot's been to work on it, and some of the pieces are missing.
sv: förruttnad, och några delar är saknade.

en: can't tell what left it here.
sv: kan inte se vad som är kvar här.

en: the torch sputters and dies in the damp air
sv: facklan fräser och dör i den fuktiga luften

en: the darkness is absolute
sv: mörkret är totalt

en: the torch goes out
sv: facklan där ut

en: a cave lizard attacks
sv: en grottödla attackerar

en: a large beast charges out of the dark
sv: en stor best anfaller från mörkret

en: a giant lizard shambles forward
sv: en gigantisk ödla hasar framåt

en: the nest of a large animal lies at the back of the cave.
sv: boet av ett stort djur ligger längst in i grottan.

en: a small supply cache is hidden at the back of the cave.
sv: en liten förrådslåda ligger längst in i grottan.

en: an old case is wedged behind a rock, covered in a thick layer of dust.
sv: en gammal väska med tjockt lager damm är inkilad bakom en klippa.

en: A Deserted Town
sv: En Övergiven Stad

en: a small suburb lays ahead, empty houses scorched and peeling.
sv: en liten förort med tomma,brända och flagande hus.

en: broken streetlights stand, rusting. light hasn't graced this place in a long time.
sv: trasiga rostiga gatulysen. ljuset har inte skinit här på lång tid.

en: the town lies abandoned, its citizens long dead
sv: staden ligger övergiven, befolkningen död sedan länge

en: explore
sv: utforska

en: where the windows of the schoolhouse aren't shattered, they're blackened with soot.
sv: där fönsterglasen inte är trasiga på skolhuset, är dom svarta av sot.

en: the double doors creak endlessly in the wind.
sv: dubbeldörrarna gnisslar i vinden.

en: leave town
sv: lämna staden

en: ambushed on the street.
sv: bakhåll på gatan

en: the metallic tang of wanderer afterburner hangs in the air.
sv: en metallisk doft från vandrarnas efterbrännkammare hänger kvar i luften.

en: a shack stands at the center of the village.
sv: ett skul står i mitten av byn.

en: there are still supplies inside.
sv: det finns fortfarande förnödenheter där inne.

en: all the work of a previous generation is here.
sv: all arbete av en föregående generation är här.

en: ripe for the picking.
sv: moget att plockas.
