adarkroom - en to tr translation catalogue (570 entries)

en: Dropbox connection
tr: Dropbox bağlantısı

en: connect game to dropbox local storage
tr: oyunu dropbox yerel deposuna bağla

en: connect
tr: bağla

en: cancel
tr: iptal

en: Dropbox Export / Import
tr: Dropbox’dan Export/Import

en: export or import save data to dropbox datastorage
tr: oyun kaydını dropbox’a kaydet ya da ger al

en: your are connected to dropbox with account / email
tr: dropbox’a şu hesap / email ile bağlandın

en: save
tr: kaydet

en: load
tr: yükle

en: signout
tr: çıkış yap

en: choose one slot to save to
tr: kaydetmek için bir slot seç

en: save to slot
tr: slota kaydet

en: successfully saved to dropbox datastorage
tr: başarılı bir şekilde dropbox deposuna kaydedildi

en: error while saving to dropbox datastorage
tr: dropbox deposuna kaydedilirken sorun oluştu

en: ok
tr: tamam

en: boxer
tr: boksör

en: punches do more damage
tr: yumruklar daha fazla zarar verir

en: learned to throw punches with purpose
tr: amaca yönelik yumruk atmayı öğrendin

en: martial artist
tr: dövüş sanatçısı

en: punches do even more damage.
tr: yumrukların daha fazla zarar vermeye başladı

en: learned to fight quite effectively without weapons
tr: silahsız olarak dövüşmeyi iyi öğrendin

en: unarmed master
tr: silahsız dövüş ustası

en: punch twice as fast, and with even more force
tr: iki kat hızlı ve daha güçlü yumruk at

en: learned to strike faster without weapons
tr: silahsız daha hızlı saldırmayı öğrendin

en: barbarian
tr: barbar

en: melee weapons deal more damage
tr: ateşsiz silahlar daha fazla zarar verir

en: learned to swing weapons with force
tr: ateşsiz silahları daha güçlü kullanabiliyosun

en: slow metabolism
tr: ağır kanlı

en: go twice as far without eating
tr: yemek yemeden daha uzakları gezebilirsin

en: learned how to ignore the hunger
tr: açlığa aldırmamayı öğrendin

en: desert rat
tr: çöl faresi

en: go twice as far without drinking
tr: su içmeden daha uzakları gezebilirsin

en: learned to love the dry air
tr: kuru havayı sevmeyi öğrendin

en: evasive
tr: çeviklik

en: dodge attacks more effectively
tr: saldırılardan daha iyi savuştur

en: learned to be where they're not
tr: onların olmadığı yerde olmayı öğrendin

en: precise
tr: kusursuz saldırı

en: land blows more often
tr: bu alan daha fazla rüzgarlı

en: learned to predict their movement
tr: onların hareketlerini tahmin etmeyi öğrendin

en: scout
tr: izci

en: see farther
tr: daha uzağı görebilirsin

en: learned to look ahead
tr: uzakları görmeyi öğrendin

en: stealthy
tr: gizlenici

en: better avoid conflict in the wild
tr: vahşi doğada kavgadan uzak durmak daha iyidir

en: learned how not to be seen
tr: farkedilmemeyi öğrendin

en: gastronome
tr: yemek uzmanı

en: restore more health when eating
tr: yemek yiyerek daha fazla iyileş

en: learned to make the most of food
tr: yemekten daha fazla yararlanmayı öğrendin

en: app store.
tr: app store

en: lights off.
tr: ışıklar kapalı

en: restart.
tr: tekrar başla

en: share.
tr: paylaş

en: save.
tr: kaydet

en: dropbox.
tr: dropbox

en: github.
tr: github

en: Export / Import
tr: Export/Import

en: export or import save data, for backing up
tr: yedek almak için kayıt verisini içe ya da dışarı aktarın

en: or migrating computers
tr: ya da bilgisayarlar arasında taşımak için

en: save this.
tr: bunu kaydet.

en: got it
tr: anladım

en: are you sure?
tr: emin misin?

en: if the code is invalid, all data will be lost.
tr: kod yanlışsa, tüm data uçup gidecek.

en: this is irreversible.
tr: bunu geri alamazsınız.

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en: put the save code here.
tr: kaydetme kodunu buraya gir.

en: Restart?
tr: Tekrar başlamak mı istiyorsun?

en: restart the game?
tr: Oyun tekrar başlamak mı istiyorsun?

en: Share
tr: Paylaş

en: bring your friends.
tr: arkadaşlarını davet et.

en: close
tr: kapat

en: lights on.
tr: ışıklar açık.

en: {0} per {1}s
tr: {0} / {1}

en: eat meat
tr: et ye

en: use meds
tr: ilaç kullan

en: miss
tr: kaçırdı

en: stunned
tr: sersemledi

en: leave
tr: uzaklaş

en: drop:
tr: bırak:

en: nothing
tr: hiçbişey yok

en: take
tr: al

en: take:
tr: al:

en:  and
tr:  ve

en: *** EVENT ***
tr: *** OLAY ***

en: A Snarling Beast
tr: Hırlayan bir Yaratık

en: snarling beast
tr: hırlayan yaratık

en: the snarling beast is dead
tr: hırlayan yaratık öldü

en: a snarling beast leaps out of the underbrush
tr: hırlayan bir yaratık, ağacın altındaki çalılardan fırladı

en: A Gaunt Man
tr: Sıska bir Adam

en: gaunt man
tr: sıska adam

en: the gaunt man is dead
tr: sıska adam öldü

en: a gaunt man approaches, a crazed look in his eye
tr: sıska bir adam yaklaşıyor, gözleri deli gibi bakıyor

en: A Strange Bird
tr: Garip bir Kuş

en: strange bird
tr: garip kuş

en: the strange bird is dead
tr: garip kuş öldü

en: a strange looking bird speeds across the plains
tr: garip görünümlü kuş, tepelerin ardından koşmaya başladı

en: A Shivering Man
tr: Titreyen Adam

en: shivering man
tr: titreyen adam

en: the shivering man is dead
tr: titreyen adam öldü

en: a shivering man approaches and attacks with surprising strength
tr: titreyen bir adam yaklaştı ve şaşırtıcı derecede güçle ileri atıldı

en: A Man-Eater
tr: Bir İnsan-Yiyen

en: man-eater
tr: insan-yiyen

en: the man-eater is dead
tr: insan-yiyen öldü

en: a large creature attacks, claws freshly bloodied
tr: dev yaratık saldırdı, pençelerinde taze kan var

en: A Scavenger
tr: Bir yağmacı

en: scavenger
tr: yağmacı

en: the scavenger is dead
tr: yağmacı öldü

en: a scavenger draws close, hoping for an easy score
tr: yağmacı yakınlaştı, kolay av olduğunu umuyor

en: A Huge Lizard
tr: Dev bir Kertenkele

en: lizard
tr: kertenkele

en: the lizard is dead
tr: kertenkele öldü

en: the grass thrashes wildly as a huge lizard pushes through
tr: hışırdayan çalılardan vahşi ve dev bir kertenkele fırladı

en: A Feral Terror
tr: Vahşi bir Canavar

en: feral terror
tr: vahşi canavar

en: the feral terror is dead
tr: vahşı canavar öldü

en: a beast, wilder than imagining, erupts out of the foliage
tr: akıl almaz derecede vahşi bir yaratık, yeşilliklerin arasından ortaya çıktı

en: A Soldier
tr: Asker

en: soldier
tr: asker

en: the soldier is dead
tr: asker öldü

en: a soldier opens fire from across the desert
tr: bir asker çölden ateş ediyor

en: A Sniper
tr: Keskin Nişancı

en: sniper
tr: keskin nişancı

en: the sniper is dead
tr: keskin nişancı öldü

en: a shot rings out, from somewhere in the long grass
tr: uzun çalılıklardan bir silah sesi duyuldu

en: The Thief
tr: Hırsız

en: the villagers haul a filthy man out of the store room.
tr: köylüler pis bir adamı depodan sürükleyerek çıkardılar.

en: say his folk have been skimming the supplies.
tr: malzemeleri arkadaşlarıyla beraber cebe indirdiğıni söylendi.

en: say he should be strung up as an example.
tr: örnek olması için darağcına asılması gerektiği söyleniyor.

en: a thief is caught
tr: bir hırsız yakalandı

en: hang him
tr: adamı as

en: spare him
tr: adamı bağışla

en: the villagers hang the thief high in front of the store room.
tr: köylüler hırsızı, deponun önünde yükseğe asıp, idam ettiler.

en: the point is made. in the next few days, the missing supplies are returned.
tr: mesaj gönderildi. birkaç gün sonra kayıp malzemeler geri geldi.

en: the man says he's grateful. says he won't come around any more.
tr: adam minettar olduğunu söylüyor. bir daha etrafta dolaşmayacağını söyledi.

en: shares what he knows about sneaking before he goes.
tr: gitmeden önce gizlenme ile ilgili bildiklerini paylaştı.

en: A Ruined Trap
tr: Bozulmuş Tuzak

en: some of the traps have been torn apart.
tr: tuzakların bazıları parçalanmış.

en: large prints lead away, into the forest.
tr: dev izler, ormana doğru ilerliyor.

en: some traps have been destroyed
tr: tuzakların bazıları yok edilmiş

en: track them
tr: peşlerine düş

en: ignore them
tr: görmezden gel

en: the tracks disappear after just a few minutes.
tr: birkaç dakikadan sonra izler yok oldu.

en: the forest is silent.
tr: orman sessiz.

en: go home
tr: eve dön

en: not far from the village lies a large beast, its fur matted with blood.
tr: evden pek de uzak olmayan bir mesafede, dev bir yaratık yaşıyor, kürkü kanla kaplı.

en: it puts up little resistance before the knife.
tr: bıçaklanmadan önce biraz karşı koydu.

en: Fire
tr: Ateş

en: a fire has started
tr: bir yangın başladı

en: mourn
tr: ağlamak

en: some villagers have died
tr: bazı köylüler öldü

en: Sickness
tr: Hastalık

en: a sickness is spreading through the village.
tr: köyde bir salgın hastalık yayılmaya başladı

en: medicine is needed immediately.
tr: acil olarak ilaç gerekiyor.

en: 1 medicine
tr: 1 tane ilaç

en: ignore it
tr: görmezden gel

en: the sickness is cured in time.
tr: salgın hastalık tam zamanında tedavi edildi.

en: the sickness spreads through the village.
tr: salgın hastalık köye yayılıyor.

en: the days are spent with burials.
tr: günler boyunca cenazeler düzenlendi.

en: the nights are rent with screams.
tr: çığlıklar geceler boyu sürdü.

en: Plague
tr: Veba

en: a terrible plague is fast spreading through the village.
tr: korkunç bir veba çok hızlı bir şekilde köye yayılıyor.

en: buy medicine
tr: ilaç satın al

en: 5 medicine
tr: 5 tane ilaç

en: do nothing
tr: hiç birşey yapma

en: the plague is kept from spreading.
tr: salgının yayılması engellendi.

en: only a few die.
tr: sadece bikaç kişi öldü.

en: the rest bury them.
tr: geriye kalanlar ölenleri gömüyor.

en: the plague rips through the village.
tr: veba köyü kasıp kavuruyor

en: the only hope is a quick death.
tr: tek umut çabucak ölmek.

en: A Beast Attack
tr: Kocaman Bir Yaratık Saldırdı

en: a pack of snarling beasts pours out of the trees.
tr: hırlayan bir yaratık sürüsü ağaçlardan ağaçların arasından çıktı

en: the fight is short and bloody, but the beasts are repelled.
tr: savaş kısa sürdü ve kanlı geçti, ama yaratıklar püskürtüldü.

en: the villagers retreat to mourn the dead.
tr: köylüler geri çekildi ve ölenler için yas tutuyor.

en: wild beasts attack the villagers
tr: vahşi yaratıklar köylülere saldırdı

en: A Military Raid
tr: Askeri Baskın

en: a gunshot rings through the trees.
tr: silah sesi ağaçların arasında yankılandı.

en: well armed men charge out of the forest, firing into the crowd.
tr: iyi silahlanmış adamlar ormandan çıkıp saldırdı ve kalabalığa doğru ateş etmeye başladı.

en: after a skirmish they are driven away, but not without losses.
tr: çatışmadan sonra saldırı püskürtüldü, ama kayıplar var.

en: The Nomad
tr: Göçebe

en: a nomad shuffles into view, laden with makeshift bags bound with rough twine.
tr: bir göçebe gözüne takıldı, yırtık pırtık çantaları, iple asmış ve sırtına yüklemiş.

en: won't say from where he came, but it's clear that he's not staying.
tr: nereden geldiğini söylemedi, yerleşmeye gelmediği çok açık

en: a nomad arrives, looking to trade
tr: bir göçebe çıkageldi, ticaret yapmak istiyor

en: buy scales
tr: kabuk satın al

en: buy teeth
tr: diş satın al

en: buy bait
tr: yem satın al

en: traps are more effective with bait.
tr: tuzaklar yem ile daha efektif işleyecektir.

en: buy compass
tr: pusula satın al

en: the old compass is dented and dusty, but it looks to work.
tr: eski pusula paslanmış ve tozlanmış, ama çalışır durumda görünüyor.

en: say goodbye
tr: veda et

en: Noises
tr: Gürültüler

en: through the walls, shuffling noises can be heard.
tr: gürültüler, duvarlardan duyulabiliyor.

en: can't tell what they're up to.
tr: neyin peşinde oldularını kim bilir.

en: strange noises can be heard through the walls
tr: tuhaf gürültüler, duvarlardan duyulabiliyor.

en: investigate
tr: araştır

en: vague shapes move, just out of sight.
tr: belirsiz şekiller hareket ediyor, gözden kayboldular.

en: the sounds stop.
tr: sesler kesildi.

en: go back inside
tr: içeri gir

en: a bundle of sticks lies just beyond the threshold, wrapped in coarse furs.
tr: eşiğin önünde bikaç sopa, kalın kürklere sarılı halde duruyor.

en: the night is silent.
tr: gece sessiz.

en: scratching noises can be heard from the store room.
tr: depodan tırmalama sesleri geliyor.

en: something's in there.
tr: içerde birisi var.

en: something's in the store room
tr: depoda bişey hareket ediyor

en: some wood is missing.
tr: odunun birazı eksilmiş.

en: the ground is littered with small scales
tr: kabuklar yerlere saçılmış

en: the ground is littered with small teeth
tr: dişler yerlere saçılmış

en: the ground is littered with scraps of cloth
tr: kumaşlar yerlere saçılmış

en: The Beggar
tr: Dilenci

en: a beggar arrives.
tr: bir dilenci çıkageldi.

en: asks for any spare furs to keep him warm at night.
tr: geceleyin kullanmak için fazla kürk ödünç alıp alamayacağını sordu.

en: a beggar arrives
tr: bir dilenci çıkageldi

en: give 50
tr: bağışlayacağın miktar 50

en: give 100
tr: bağışlayacağın miktar 100

en: turn him away
tr: geri gönder

en: the beggar expresses his thanks.
tr: dilenci minnetlerini sundu.

en: leaves a pile of small scales behind.
tr: arkasında kabuklardan bir yığın bıraktı.

en: leaves a pile of small teeth behind.
tr: arkasında dişlerden bir yığın bıraktı.

en: leaves some scraps of cloth behind.
tr: arkasında kumaşlardan bir yığın bıraktı.

en: The Mysterious Wanderer
tr: Gizemli Gezgin

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if he leaves with wood, he'll be back with more.
tr: gezgin bir adam boş at arabasıyla çıkageldi. köyden odunla ayrılırsa daha fazlasıyla geri döneceğini dile getirdi.

en: builder's not sure he's to be trusted.
tr: yapı ustası, onun güvenilir olup olmadığından emin değil.

en: a mysterious wanderer arrives
tr: gizemli bir gezgin çıka geldi

en: give 500
tr: bağışlayacağın miktar 500

en: the wanderer leaves, cart loaded with wood
tr: gezgin odun dolu at arabası ile köyden ayrıldı

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with wood.
tr: gizemli gezgin geri döndü, at arabası yığınla odunla dolu.

en: a wanderer arrives with an empty cart. says if she leaves with furs, she'll be back with more.
tr: gezgin bir kadın boş bir at arabası ile çıkageldi. köyden kürk ile ayrılırsa daha fazlasıyla geri döneceğini dile getirdi.

en: builder's not sure she's to be trusted.
tr: yapı ustası, onun güvenilir olup olmadığından emin değil.

en: turn her away
tr: kadını geri çevir

en: the wanderer leaves, cart loaded with furs
tr: gezgin köyden ayrıldı, at arabası kürk ile dolu

en: the mysterious wanderer returns, cart piled high with furs.
tr: gizemli gezgin geri döndü, at arabası yığınla kürk dolu.

en: The Scout
tr: Gözcü

en: the scout says she's been all over.
tr: İzci heryeri dolaştığını söyledi.

en: willing to talk about it, for a price.
tr: ücreti ile gezdiği yerleri anlatmak istiyor.

en: a scout stops for the night
tr: bir gözcü gecelemek için uğradı

en: buy map
tr: harita satın al

en: the map uncovers a bit of the world
tr: harita gezmediğin yerlerin birazını ortaya çıkardı

en: learn scouting
tr: gözcülüğü öğren

en: The Master
tr: Usta

en: an old wanderer arrives.
tr: yaşlı bir gezgin çıkageldi.

en: he smiles warmly and asks for lodgings for the night.
tr: sıcak bir şekilde gülümsedi ge geceleyin kalacak yer olup olmadığını sordu.

en: an old wanderer arrives
tr: yaşlı bir gezgin çıkageldi

en: agree
tr: hemfikir ol

en: in exchange, the wanderer offers his wisdom.
tr: karşılığında, gezgin, bilgeliğinı sundu.

en: evasion
tr: gizlilik

en: precision
tr: kusursuz saldırı

en: force
tr: kuvvet

en: The Sick Man
tr: Hasta Adam

en: a man hobbles up, coughing.
tr: topllayarak yürüyen ve öksüren bir adam yaklaştı.

en: he begs for medicine.
tr: biraz ilaç alabilmek için yalvarıyor.

en: a sick man hobbles up
tr: hasta bir adam topallayarak yaklaştı

en: give 1 medicine
tr: 1 tane ilaç bağışla

en: the man swallows the medicine eagerly
tr: adam ilacı sevinerek yuttu

en: tell him to leave
tr: çekip gitmesini söyle

en: the man is thankful.
tr: adam sana minnetar olduğunu söyledi

en: he leaves a reward.
tr: arkasında bir ödül bıraktı.

en: some weird metal he picked up on his travels.
tr: gezdiği yerlerden bulduğu tuhaf bir metal.

en: some weird glowing boxes he picked up on his travels.
tr: gezdiği yerlerden bulduğu parlayan tuhaf kutular.

en: all he has are some scales.
tr: tüm sahip olduğu birkaç kabuk.

en: the man expresses his thanks and hobbles off.
tr: adam teşekkür etti ve topallayarak uzaklaştı.

en: An Outpost
tr: Bir Karakol

en: a safe place in the wilds.
tr: vahşi doğada guvenli bir yer.

en: A Murky Swamp
tr: Sisli Bir Bataklık

en: rotting reeds rise out of the swampy earth.
tr: çürüyen sazlar bataklığın yüzeyinden yükseliyor.

en: a lone frog sits in the muck, silently.
tr: yalnız bir kurbağa çamurun içinde, sessizce oturuyor.

en: a swamp festers in the stagnant air.
tr: bataklık durgun havada berbat kokuyor.

en: enter
tr: içeri gir

en: deep in the swamp is a moss-covered cabin.
tr: bataklığın derinliklerine yosunla kaplanmış bir klübe var.

en: an old wanderer sits inside, in a seeming trance.
tr: yaşlı bir gezgin içeride oturuyor, sanki transa geçmiş gibi.

en: talk
tr: konuş

en: the wanderer takes the charm and nods slowly.
tr: gezgin muskayı aldı ve yavaşça başını eğdi.

en: he speaks of once leading the great fleets to fresh worlds.
tr: yeni dünyalara giden filoları komuta ettiğinden bahsediyor.

en: unfathomable destruction to fuel wanderer hungers.
tr: akıl almaz bir yıkım ve yakıt gezgini acıktırdı.

en: his time here, now, is his penance.
tr: şimdi onun zamanı, şu an, onun kefareti.

en: A Damp Cave
tr: Rutubetli bir Mağara

en: the mouth of the cave is wide and dark.
tr: mağaranın ağızı geniş ve içerisi karanlık.

en: can't see what's inside.
tr: içerde ne olduğu belli değil.

en: the earth here is split, as if bearing an ancient wound
tr: burdaki toprak yarılmış, sanki tarihi bir yara izi gibi

en: go inside
tr: içeri gir

en: a startled beast defends its home
tr: ürkek bir yaratık evini koruyor

en: continue
tr: devam et

en: leave cave
tr: mağaradan çık

en: the cave narrows a few feet in.
tr: mağara bikaç metre sonra daralıyor.

en: the walls are moist and moss-covered
tr: duvarlar ıslak ve yosunla kaplı

en: squeeze
tr: suyunu çıkar

en: the remains of an old camp sits just inside the cave.
tr: mağarada sadece eski bir kampın kalıntıları var.

en: bedrolls, torn and blackened, lay beneath a thin layer of dust.
tr: matlar, yırtılmış ve kararmış, tozlu bir katmanla kaplanmış.

en: the body of a wanderer lies in a small cavern.
tr: koca mağaranın içinde bir gezginin cesedi yerde yatıyor.

en: rot's been to work on it, and some of the pieces are missing.
tr: ceset çürümeye yuz tutmuş ve bazı parçaları eksik.

en: can't tell what left it here.
tr: onu neyin buraya bıraktığını anlamak imkansız.

en: the torch sputters and dies in the damp air
tr: meşale, nemli havada cızırdayak söndü.

en: the darkness is absolute
tr: mutlak bir karanlık hakim

en: the torch goes out
tr: meşale söndü

en: a cave lizard attacks
tr: bir mağara sürüngeni saldırdı

en: a large beast charges out of the dark
tr: karanlığın içinden kocaman bir yaratık saldırdı

en: a giant lizard shambles forward
tr: dev bir kertenkele ileri doğru atıldı

en: the nest of a large animal lies at the back of the cave.
tr: mağaranın derinliklerinde dev bir hayvanın yuvası var.

en: a small supply cache is hidden at the back of the cave.
tr: mağaranın bittiği yerde küçük bir malzeme kutusu gizlenmiş.

en: an old case is wedged behind a rock, covered in a thick layer of dust.
tr: kayanın arkasına, kalın bir toz tabakasıyla kaplı, eski bir çanta sıkıştırılmış.

en: A Deserted Town
tr: Terkedilmiş bir Kasaba

en: a small suburb lays ahead, empty houses scorched and peeling.
tr: ilerde küçük bir mahalle var, boş evler yıkılmış ve duvarlarındaki boyalar dökülüyor.

en: broken streetlights stand, rusting. light hasn't graced this place in a long time.
tr: kırık yol lambaları, paslanmış. buraya uzun zamandır ışık girmemiş.

en: the town lies abandoned, its citizens long dead
tr: kasaba terk edilmiş görünüyor ve sakinleri uzun zamandan beri ölü

en: explore
tr: keşif yap

en: where the windows of the schoolhouse aren't shattered, they're blackened with soot.
tr: okulun pencereleri kırılmamış fakat is yüzünden kararmış.

en: the double doors creak endlessly in the wind.
tr: iki kapı rüzgarla beraber, durmadan gıcırdıyor.

en: leave town
tr: kasabayı terk et

en: ambushed on the street.
tr: yolda tuzağa düşürüldün.

en: An Old House
tr: Eski bir ev

en: water replenished
tr: su kaynağı tazelendi

en: The Sulphur Mine
tr: Sülfür madeni

en: run
tr: koş

en: a second soldier joins the fight.
tr: bir gözcü gecelemek için uğradı.

en: the mine is now safe for workers.
tr: maden işçiler için şimdi güvenli.

en: The Coal Mine
tr: Kömür madeni

en: the metallic tang of wanderer afterburner hangs in the air.
tr: gezgin motorundan yayılan metalik koku, havaya karışıyor.

en: a shack stands at the center of the village.
tr: köyün ortasında bir klübe duruyor.

en: there are still supplies inside.
tr: içeride hala bi takım eşyalar var.

en: all the work of a previous generation is here.
tr: önceki nesilin yaptıklarının izleri burada.

en: ripe for the picking.
tr: olgun ve toplanabilir.

en: saved.
tr: kaydedildi.

en: wood
tr: odun

en: builder
tr: yapı ustası

en: teeth
tr: diş

en: meat
tr: et

en: fur
tr: kürk

en: alien alloy
tr: dünya-dışı mineral

en: bullets
tr: mermi

en: charm
tr: muska

en: leather
tr: deri

en: iron
tr: demir

en: steel
tr: çelik

en: coal
tr: kömür

en: sulphur
tr: sülfür

en: energy cell
tr: enerji hücresi

en: torch
tr: meşale

en: medicine
tr: ilaç

en: hunter
tr: avcı

en: trapper
tr: tuzakçı

en: tanner
tr: derici

en: grenade
tr: el bombası

en: bolas
tr: toplar

en: bayonet
tr: süngü

en: charcutier
tr: kasap

en: iron miner
tr: demir madencisi

en: iron mine
tr: demir madeni

en: coal miner
tr: kömür madencisi

en: coal mine
tr: kömür madeni

en: sulphur miner
tr: sülfür madencisi

en: sulphur mine
tr: sülfür madeni

en: armourer
tr: zırh ustası

en: steelworker
tr: çelik ustası

en: bait
tr: yem

en: cured meat
tr: işlenmiş et

en: scales
tr: kabuk

en: compass
tr: pusula

en: laser rifle
tr: lazer silahı

en: gatherer
tr: toplayıcı

en: cloth
tr: kumaş

en: thieves
tr: hırsızlar

en: not enough fur
tr: kürk yetmiyor

en: not enough wood
tr: odun yetmiyor

en: not enough coal
tr: kömür yetmiyor

en: not enough iron
tr: demir yetmiyor

en: not enough steel
tr: çelik yetmiyor

en: not enough sulphur
tr: yetersiz sülfür

en: baited trap
tr: yemlenmış tuzak

en: not enough scales
tr: kabuk yetmiyor

en: not enough cloth
tr: kumaş yetmiyor

en: not enough teeth
tr: diş yetmiyor

en: not enough leather
tr: deri yetmiyor

en: not enough meat
tr: yetersiz et

en: the compass points east
tr: pusula doğuyu gösteriyor.

en: the compass points west
tr: pusula batıyı gösteriyor.

en: the compass points north
tr: pusula kuzeyi gösteriyor.

en: the compass points south
tr: pusula güneyi gösteriyor

en: the compass points northeast
tr: pusula kuzeydoğuyu gösteriyor

en: the compass points northwest
tr: pusula kuzeybatıyı gösteriyor

en: the compass points southeast
tr: pusula güneydoğuyu gösteriyor

en: the compass points southwest
tr: pusula güneybatıyı gösteriyor

en: Outside
tr: Dışarısı

en: scraps of fur
tr: kürk parçaları

en: bits of meat
tr: et parçaları

en: strange scales
tr: garip kabuklar

en: scattered teeth
tr: bir sürü diş

en: tattered cloth
tr: yırtık kumaşlar

en: a crudely made charm
tr: kabaca yapılmış muska

en: A Silent Forest
tr: Sessiz bir Orman

en: gather wood
tr: odun kes

en: a stranger arrives in the night
tr: geceleyin bir yabancı çıkageldi

en: a weathered family takes up in one of the huts.
tr: zavallı bir aile klübelerden birine yerleşti

en: a small group arrives, all dust and bones.
tr: küçük bir grup çıkageldi, her şey toz duman oldu.

en: a convoy lurches in, equal parts worry and hope.
tr: bir konvoy yaklaştı, yarısı endişeli, yarısı umut dolu insanlarla beraber.

en: the town's booming. word does get around.
tr: köy gürül gürül işliyor. söylenti yayılacak.

en: forest
tr: orman

en: village
tr: köy

en: check traps
tr: tuzakları kontrol et

en: A Lonely Hut
tr: Yalnız Bir Klübe

en: A Tiny Village
tr: Küçük Bir Köy

en: A Modest Village
tr: Modern Bir Köy

en: A Large Village
tr: Büyük Bir Köy

en: A Raucous Village
tr: Gürültülü Bir Köy

en: the sky is grey and the wind blows relentlessly
tr: gökyüzü gri ve rüzgar acımasızca esiyor

en: dry brush and dead branches litter the forest floor
tr: kuru çalılar ve ölü dallar, ormandaki bitki örtüsünü kirletiyor

en: the traps contain
tr: tuzaklardan buldukların

en: A Dusty Path
tr: Tozlu bir patika

en: supplies:
tr: malzemeler:

en: embark
tr: yolculuğa çık

en: the compass points
tr: pusulanın gösterdiği yön :

en: perks:
tr: özellikler:

en: none
tr: hiçbişey

en: armour
tr: zırh

en: water
tr: su

en: free {0}/{1}
tr: boş yer {0}/{1}

en: weight
tr: ağırlık

en: available
tr: müsait

en: trap
tr: tuzak

en: builder says she can make traps to catch any creatures might still be alive out there
tr: yapı ustası dış dünyada yaşayan varlıkları yakalayabilmek için tuzaklar hazırlayabileceğini söyledi

en: more traps to catch more creatures
tr: daha fazla hayvan yakalayabilmek için daha fazla tuzak kurmalısın

en: more traps won't help now
tr: daha fazla tuzak kurmak şu an işe yaramıyor

en: cart
tr: at arabası

en: builder says she can make a cart for carrying wood
tr: yapı ustası odun taşıyabilmek için at arabası yapabilceğini söyledi

en: the rickety cart will carry more wood from the forest
tr: çürük at arabası ormandan daha fazla odun getirmeyi sağlayacak

en: hut
tr: baraka

en: builder says there are more wanderers. says they'll work, too.
tr: yapı ustası etrafta daha fazla gezginlerin olduğunu ve onların da çalışacağını söyledi

en: builder puts up a hut, out in the forest. says word will get around.
tr: yapı ustası ormana bir baraka yaptı. söylentinin etrafa yayılacağını da ekledi.

en: no more room for huts.
tr: baraka kurmak için yeterince yer kalmadı

en: lodge
tr: av klübesi

en: villagers could help hunt, given the means
tr: köylüler, ellerindeki imkanlarla, avlanmaya yardımcı olabilir

en: the hunting lodge stands in the forest, a ways out of town
tr: av klübesi, kentin hemen yanında, ormanda kuruldu

en: trading post
tr: ticaret merkezi

en: a trading post would make commerce easier
tr: ticaret merkezi kurmak, ticareti kolaylaştırır

en: now the nomads have a place to set up shop, they might stick around a while
tr: şimdi göçebeler dükkan kurabilecekleri bir yere sahip, atrafta biraz dolanacaklar

en: tannery
tr: deri tabakhanesi

en: builder says leather could be useful. says the villagers could make it.
tr: yapı ustası derinin işe yarayabileceğini söyledi. köylülerin deri üretebileceğini de ekledi.

en: tannery goes up quick, on the edge of the village
tr: deri tabakhanesi, kentin hemen yanında hızlıca kuruldu

en: smokehouse
tr: tütsühane

en: should cure the meat, or it'll spoil. builder says she can fix something up.
tr: eti tütsülemek gerekiyor, ya da bozulup gidecek. yapı ustası bi çaresine bakacağını söyledi.

en: builder finishes the smokehouse. she looks hungry.
tr: yapı ustası tütsühanenin yapımını bitirdi. karnı aç görünüyor.

en: workshop
tr: eşya atölyesi

en: builder says she could make finer things, if she had the tools
tr: yapı ustası, uygun alet edevatı olursa daha iyi şeyler üretebileceğini söyledi

en: workshop's finally ready. builder's excited to get to it
tr: eşya atölyesi sonunda hazır. ustalar atölyeyi kullanmak için heyecanlı

en: steelworks
tr: çelikhane

en: builder says the villagers could make steel, given the tools
tr: yapı ustası doğru eşyalarla, köylülerin çelik üretebileceklerini söyledi

en: a haze falls over the village as the steelworks fires up
tr: çelikhanenin ateşinden yükselen puslu hava köyü kapladı

en: armoury
tr: cephanelik

en: builder says it'd be useful to have a steady source of bullets
tr: yapı ustası istikrarlı olarak mermi üretmenin daha kullanışlı olacağını söyledi

en: armoury's done, welcoming back the weapons of the past.
tr: cephanelik hazır, geçmişteki silahlar kullanıma hazır.

en: a torch to keep the dark away
tr: karanlığı uzak tutmak için bir meşale

en: waterskin
tr: su kesesi

en: this waterskin'll hold a bit of water, at least
tr: bu su kesesi, en azından, biraz su sağlayacaktır

en: cask
tr: fıçı

en: the cask holds enough water for longer expeditions
tr: bu fıçı uzun seferler için yeterli suyu sağlayacaktır

en: water tank
tr: su tankı

en: never go thirsty again
tr: bi daha susuz kalmayacaksın

en: bone spear
tr: kemik uçlu mızrak

en: this spear's not elegant, but it's pretty good at stabbing
tr: bu kemik uçlu mızrak pek sağlam değil, ama iyi saplanacağı ortada

en: rucksack
tr: sırt çantası

en: carrying more means longer expeditions to the wilds
tr: daha fazla eşya taşımak daha uzun seferlere çıkabileceğin anlamına geliyor

en: wagon
tr: at arabası

en: the wagon can carry a lot of supplies
tr: bu at arabası baya bi eşya taşıyacaktır

en: convoy
tr: kafile

en: the convoy can haul mostly everything
tr: bu konvoyla neredeyse herşeyi taşıyabilirsin

en: l armour
tr: der. zırh

en: leather's not strong. better than rags, though.
tr: deri çok dayanmaz. ama paçavra giysilerden iyidir.

en: i armour
tr: dem. zırh

en: iron's stronger than leather
tr: demir, deriden daha güçlü

en: s armour
tr: ç. zırh

en: steel's stronger than iron
tr: çelik, demirden daha güçlü

en: iron sword
tr: demir kılıç

en: sword is sharp. good protection out in the wilds.
tr: kılıç keskindir. vahşi doğada seni koruyacaktır.

en: steel sword
tr: çelik kılıç

en: the steel is strong, and the blade true.
tr: çelik güçlüdür, tabi ki çelikten yapılan bıçakta.

en: rifle
tr: tüfek

en: black powder and bullets, like the old days.
tr: barut ve mermi, eski günlerdeki gibi.

en: Room
tr: Oda

en: A Dark Room
tr: Karanlık Oda

en: light fire
tr: ateşi yak

en: stoke fire
tr: ateşe odun at

en: the room is {0}
tr: oda {0}

en: the fire is {0}
tr: ateş {0}

en: the stranger is standing by the fire. she says she can help. says she builds things.
tr: yabancı kadın ateşin yanında dikiliyor. yardım edebileceğini, bişeyler inşa edebileceğini söylüyor.

en: freezing
tr: dondurucu

en: cold
tr: soğuk

en: mild
tr: ılık

en: warm
tr: sıcak

en: hot
tr: çok sıcak

en: dead
tr: ölü

en: smoldering
tr: duman çıkarmadan yanıyor

en: flickering
tr: titreyerek yanıyor

en: burning
tr: yanıyor

en: roaring
tr: harlı yanıyor

en: A Firelit Room
tr: Ateşle Aydınlanmış Oda

en: not enough wood to get the fire going
tr: ateşin yanmasını devam ettirmek için yeterli odunum yok

en: the wood has run out
tr: odun kalmadı

en: the light from the fire spills from the windows, out into the dark
tr: ateşten yayılan ışık, pencerelerden karanlığa uzanıyor

en: builder stokes the fire
tr: yapı ustası ateşi canlandırdı

en: the wind howls outside
tr: rüzgar dışarda uğulduyor

en: the wood is running out
tr: çok az odun kaldı

en: a ragged stranger stumbles through the door and collapses in the corner
tr: pejmürde yabancı kapıdan girdi ve köşeye yığıldı

en: the stranger shivers, and mumbles quietly. her words are unintelligible.
tr: yabancı titriyor, tuhaf şeyler mırıldanıyor. anlamsız şeyler konuşuyor.

en: the stranger in the corner stops shivering. her breathing calms.
tr: köşedeki yabancının titremesi geçti. soluk alış verişi düzeldi.

en: stores
tr: malzemeler

en: weapons
tr: silahlar

en: total
tr: toplam

en: not enough
tr: yetersiz

en: builder just shivers
tr: yapı ustası kadın ürperdi

en: build:
tr: inşa et:

en: craft:
tr: üret:

en: buy:
tr: satın al:

en: Ship
tr: Gemi

en: An Old Starship
tr: Eski bir Yıldız Gemisi

en: hull:
tr: gövde:

en: engine:
tr: motor:

en: reinforce hull
tr: destek gövdesi

en: upgrade engine
tr: motorun gücünü arttır

en: lift off
tr: kalkış yap

en: somewhere above the debris cloud, the wanderer fleet hovers. been on this rock too long.
tr: yıkıntı bulutunun üzerinde bir yerlerde, gezginlerin filosu havada süzülüyor. bu yerde çok fazla kaldılar.

en: not enough alien alloy
tr: yabancı mineral

en: Ready to Leave?
tr: Burayı Terk Etmeye Hazır Mısın?

en: time to get out of this place. won't be coming back.
tr: burdan ayrılma zamanı. geri gelmiyoruz.

en: linger
tr: oyalan

en: hull:
tr: gövde:

en: Troposphere
tr: Troposfer

en: Stratosphere
tr: Stratosfer

en: Mesosphere
tr: Mesosfer

en: Thermosphere
tr: Termosfer

en: Exosphere
tr: Exosfer

en: Space
tr: Uzay

en: score for this game: {0}
tr: Oyunda kazandığın puan: {0}

en: total score: {0}
tr: toplam puan: {0}

en: punch
tr: yumrukla

en: stab
tr: mızrağı sapla

en: swing
tr: kılıcı salla

en: slash
tr: kes

en: thrust
tr: süngüle

en: shoot
tr: tüfekle ateş et

en: blast
tr: lazerle ateş et

en: lob
tr: el bombasını at

en: tangle
tr: kafasını karıştır

en: An&nbsp;Outpost
tr: Karakol

en: Iron&nbsp;Mine
tr: Demir&nbsp;Madeni

en: Coal&nbsp;Mine
tr: Kömür&nbsp;Madeni

en: Sulphur&nbsp;Mine
tr: Sülfür&nbsp;Madeni

en: An&nbsp;Old&nbsp;House
tr: Eski&nbsp;Bir&nbsp;Ev

en: A&nbsp;Damp&nbsp;Cave
tr: Mağara

en: An&nbsp;Abandoned&nbsp;Town
tr: Terk&nbsp;Edilmiş&nbsp;Kent

en: A&nbsp;Ruined&nbsp;City
tr: Yıkık&nbsp;Şehir

en: A&nbsp;Crashed&nbsp;Starship
tr: Düşmüş&nbsp;Yıldız&nbsp;Gemisi

en: A&nbsp;Borehole
tr: Domuz&nbsp;İni

en: A&nbsp;Battlefield
tr: Savaş&nbsp;Alanı

en: A&nbsp;Murky&nbsp;Swamp
tr: Karanlık&nbsp;Bataklık

en: A&nbsp;Destroyed&nbsp;Village
tr: Yıkık&nbsp;Köy

en: water:{0}
tr: su:{0}

en: pockets
tr: cep

en: hp: {0}/{1}
tr: sağlık: {0}/{1}

en: dangerous to be this far from the village without proper protection
tr: doğru dürüst koruyucu eşyalar olmadan köyden bu kadar uzakta olmak baya tehlikeli

en: safer here
tr: burası daha güvenli

en: the meat has run out
tr: et kalmadı

en: starvation sets in
tr: açlık başgösterdi

en: there is no more water
tr: hiç su kalmadı

en: the thirst becomes unbearable
tr: susuzluk dayanılmaz boyutlarda

en: the trees yield to dry grass. the yellowed brush rustles in the wind.
tr: ağaçlar kuru bitki örtüsüne karıştı. sararmış çalılar rüzgarda hışırdıyor.

en: the trees are gone. parched earth and blowing dust are poor replacements.
tr: ağaçlar yokoldu. sıcaktan kavrulmuş dünya ve rüzgarda uçuşan tozlar ağaçların yerini aldı.

en: trees loom on the horizon. grasses gradually yield to a forest floor of dry branches and fallen leaves.
tr: ağaçlar ufukta belli belirsiz görünüyor. bitki örtüsü gitgide, ormanın kurumuş dallarına ve düşmüş yapraklarla karışmaya başladı.

en: the grasses thin. soon, only dust remains.
tr: bitki örtüsü cılızlaştı. bir süre sadece kurak toprak kalmış olacak

en: the barrens break at a sea of dying grass, swaying in the arid breeze.
tr: kurak esinti sayesinde, ölen bitki örtüsü denizinde çorak alanlar ortaya çıktı.

en: a wall of gnarled trees rises from the dust. their branches twist into a skeletal canopy overhead.
tr: yamuk yumuk ağaçlardan oluşan duvar, kurak topraktan yükseliyor. dalları iskeletten bir kubbe oluşturur şekilde sarmalanmış.

en: Wanderer
tr: Gezgin

en: The&nbsp;Village
tr: Köy

en: the world fades
tr: bayıldın

en: A Barren World
tr: Çorak bir Dünya
