akonadi - en to pt_BR translation catalogue (9 entries)

[ctx: @info:status]
en: Stopping Akonadi service...
pt_BR: Interrompendo o serviço Akonadi...

[ctx: @info:status]
en: Starting Akonadi service...
pt_BR: Iniciando o serviço Akonadi...

[ctx: @info:shell]
en: Backing up original database...
pt_BR: Fazendo backup do banco de dados original...

[ctx: Options for user to input to command line prompt, parenthesis indicate which letter to type, capitalized option is default]
en:  [(y)es/(N)o]
pt_BR:  [(s)im/(N)ão]

[ctx: Letter for option "(y)es" prompted from command line]
en: y
pt_BR: s

[ctx: Options for user to input to command line prompt, parenthesis indicate which letter to type, capitalized option is default]
en:  [(y)es/(N)o/(s)kip]
pt_BR:  [(s)im/(N)ão/(p)ular]

[ctx: Letter for option "(s)kip" prompted from command line]
en: s
pt_BR: p

en: Akonadi DB Migrator
pt_BR: Migrador de banco de dados do Akonadi

en: The new DB engine to use. Possible values are  "sqlite", "mysql" and "postgres"
pt_BR: O novo mecanismo de banco de dados a ser utilizado. Os valores possíveis são "sqlite", "mysql" e "postgres"
