alarm-clock - en to fr translation catalogue (61 entries)

note: About Alarm Clock
en: About %s
fr: A propos de %s

en: About Alarm Clock
fr: À propos du Réveil-Matin

en: Alarm Clock
fr: Réveil

en: Alarm Clock Preferences
fr: Préférences du Réveil-Matin

en: Alarms
fr: Alarmes

en: Alert
fr: Alerte

en: Appearance
fr: Apparence

en: Co_mmand:
fr: _Commande :

en: Could not play
fr: Erreur lecture

en: Could not play '%s': %s
fr: Impossible de lire '%s': %s

en: Custom command...
fr: Commande personnalisée...

en: Custom...
fr: Personnalisée...

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete the selected alarm
fr: Supprimer l'alarme sélectionnée

en: Edit alarm
fr: Modifier l'alarme

en: Edit the selected alarm
fr: Modifier l'alarme sélectionnée

en: Edit...
fr: Modifier...

en: Enable
fr: Activer

en: Enable/disable the selected alarm
fr: Activer/Desactiver l'alarme sélectionnée

en: Every day
fr: Tous les jours

en: Fri
fr: Ven

en: General
fr: Général

en: Get up in the morning!
fr: Réveille-toi le matin !

en: Manage your alarms
fr: Gérer vos alarmes

en: Mon
fr: Lun

en: New alarm
fr: Nouvelle alarme

en: New...
fr: Nouveau...

en: Once
fr: Une seule fois

en: Play _sound
fr: Lire_son

en: Repea_t sound
fr: Répé_ter son

en: Sat
fr: Sam

en: Select sound file...
fr: Sélectionnez un fichier son...

en: Show _alarms
fr: Afficher les _alarmes

en: Show countdown label
fr: Afficher une étiquette de décompte

en: Snooze
fr: Report

en: Snooze alarm
fr: Reporter l'alarme

en: Snooze all alarms
fr: Reporter toutes les alarmes

en: Snooze all beeping alarms
fr: Reporter toutes les alarmes bip

en: Snooze for:
fr: Reporter :

en: Snooze the selected alarm
fr: Reporter l'alarme sélectionnée

en: Start _Application
fr: Démarrer _Application

en: Start automatically at login
fr: Démarrer automatiquement au démarrage

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop all alarms
fr: Arrêter toutes les alarmes

en: Stop all beeping alarms
fr: Arrêter toutes les alarmes qui sonnent

en: Stop the selected alarm
fr: Arrêter l'alarme sélectionnée

en: Sun
fr: Dim

en: Thu
fr: Jeu

en: Timer
fr: Minuterie

en: Tue
fr: Mar

en: Wake up in the morning
fr: Se reveiller le matin

en: Wake up sleepy head!
fr: Réveille-toi fainéant !

en: Wed
fr: Mer

en: Weekdays
fr: Les jours ouvrables

en: Weekends
fr: Les weekends

en: You can snooze or stop alarms from the Alarm Clock menu.
fr: Vous pouvez reporter les alarmes ou arrêter les répétitions dans le menu Alarme.

en: _Name:
fr: _Nom :

en: _Repeat:
fr: _Répéter :

en: _Repeat: %s
fr: _Répéter : %s

en: _Snooze
fr: _Reporter

en: _Time:
fr: _Heure :
