kde5 - en to bs translation catalogue (141 entries)

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot calculate an empty expression
bs: Nije moguće izračunati prazan izraz.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Must specify a correct operation
bs: Morate specifirati ispravnu operaciju

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unknown identifier: '%1'
bs: Nepoznat identifikator: '%1'

[ctx: Error message, no proper condition found.|]
en: Could not find a proper choice for a condition statement.
bs: Nije pronađen adekvatan izbor za traženi uslov.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Type not supported for bounding.
bs: Tip nije podržan za ograničavanje.

[ctx: QCoreApplication|]
en: The downlimit is greater than the uplimit
bs: Donji limit je veći od gornjeg limita

[ctx: QCoreApplication|]
en: Incorrect uplimit or downlimit.
bs: Neispravan donji ili gornji limit

[ctx: By a cycle i mean a variable that depends on itself|]
en: Defined a variable cycle
bs: Definirana varijabilan ciklus

[ctx: QCoreApplication|]
en: The result is not a number
bs: Rezultat nije broj

[ctx: QCoreApplication|]
en: Invalid parameter count for '%1'. Should have 1 parameter
bs: Neispravan broj parametara za '%1'. Potreban 1 parametar.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unexpectedly arrived to the end of the input
bs: Neočekivano dostignut kraj ulaza

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unknown token %1
bs: Nepoznat simbol %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: <em>%1</em> needs at least 2 parameters
bs: <em>%1</em> treba barem 2 parametra

[ctx: QCoreApplication|]
en: <em>%1</em> requires %2 parameters
bs: <em>%1</em> zahtijeva %2 parametra

[ctx: QCoreApplication|]
en: Missing boundary for '%1'
bs: Nedostaje granica za '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unexpected bounding for '%1'
bs: Neočekivane granice za '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: <em>%1</em> missing bounds on '%2'
bs: <em>%1</em> nedostaju granice na '%2'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Wrong declare
bs: Pogrešna deklaracija

[ctx: QCoreApplication|]
en: Empty container: %1
bs: Prazan spremnik: %1

[ctx: there was a conditional outside a condition structure|]
en: We can only have conditionals inside piecewise structures.
bs: Moguće je imati zavisnosti samo unutar pojedinačnih struktura.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot have two parameters with the same name like '%1'.
bs: Nisu moguća dva parametra sa istim imenom kao '%1'.

[ctx: this is an error message. otherwise is the else in a mathml condition|]
en: The <em>otherwise</em> parameter should be the last one
bs: <em>otherwise</em> parametar bi trebao biti posljednji

[ctx: there was an element that was not a conditional inside a condition|]
en: %1 is not a proper condition inside the piecewise
bs: %1 nije ispravan uslov unutar odlomka

[ctx: QCoreApplication|]
en: We can only declare variables
bs: Deklarirati se mogu samo promijenljive

[ctx: QCoreApplication|]
en: We can only have bounded variables
bs: Samo su ograničene promijenljive dopuštene

[ctx: QCoreApplication|]
en: Error while parsing: %1
bs: Pogreška pri parsiranju: %1

[ctx: An error message|]
en: Container unknown: %1
bs: Nepoznat spremnik: %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot codify the %1 value.
bs: Nije moguće kodirati %1 vrijednost.

[ctx: QCoreApplication|]
en: The %1 operator cannot have child contexts.
bs: %1 operator ne može imati child kontekst.

[ctx: QCoreApplication|]
en: The element '%1' is not an operator.
bs: Element '%1' nije operator.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Do not want empty vectors
bs: Ne želi prazne vektore

[ctx: Error message due to an unrecognized input|]
en: Not supported/unknown: %1
bs: Nije podržan/nepoznat: %1

[ctx: error message|]
en: Expected %1 instead of '%2'
bs: Očekivan %1 umjesto '%2'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Missing right parenthesis
bs: Nedostaje desna zagrada

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unbalanced right parenthesis
bs: Nesimetrična desna zagrada

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unexpected token identifier: %1
bs: Neočekivani identifikator tokena: %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unexpected token %1
bs: Neočekivan simbol %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not find a type that unifies '%1'
bs: Ne mogu naći tip koji ujedinjuje '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: The domain should be either a vector or a list
bs: Domena treba biti vektor ili lista

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not call '%1'
bs: Nije uspio poziv '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not solve '%1'
bs: Nije moguće riješiti '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Incoherent type for the variable '%1'
bs: Neusaglašen tip za varijablu '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not determine the type for piecewise
bs: Nije moguće odrediti tip za odlomak

[ctx: QCoreApplication|]
en: Unexpected type
bs: Neočekivani tip

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot convert '%1' to '%2'
bs: Nije moguće pretvoriti '%1' u '%2'

[ctx: Error message|]
en: Unknown token '%1'
bs: Nepoznat token '%1'

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot divide by 0.
bs: Ne mogu dijeliti s 0.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot calculate the remainder on 0.
bs: Nije moguće izračunati ostatak na 0.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot calculate the factor on 0.
bs: Nije moguće izračunati faktor na 0.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot calculate the lcm of 0.
bs: Nije moguće izračunati NZD od 0.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not calculate a value %1
bs: Nije moguće izračunati vrijednost od %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: Invalid index for a container
bs: Neispravan indeks za spremnik

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cannot operate '%1' on different sized vectors.
bs: Izvršavanje operacija %1 nad vektorima različitih veličina nije moguće.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not calculate a vector's %1
bs: Nije moguće izračunati %1 od vektora

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not calculate a list's %1
bs: Nije moguće izračunati %1 od liste

[ctx: QCoreApplication|]
en: Could not calculate the derivative for '%1'
bs: Ne mogu izračunati izvod za '%1'

[ctx: @title:column|]
en: Name
bs: Ime

[ctx: @title:column|]
en: Description
bs: Opis

[ctx: @title:column|]
en: Parameters
bs: Parametri

[ctx: @title:column|]
en: Example
bs: Primjer

[ctx: QCoreApplication|]
en: %1... parameters, ...%2)
bs: %1... parametri, ...%2)

[ctx: QCoreApplication|]
en: Addition
bs: Sabiranje

[ctx: QCoreApplication|]
en: Multiplication
bs: Množenje

[ctx: QCoreApplication|]
en: Division
bs: Dijeljenje

[ctx: QCoreApplication|]
en: Subtraction. Will remove all values from the first one.
bs: Oduzimanje.To uklanja sve vrijednosti od prve.

[ctx: QCoreApplication|]
en: Power
bs: Stepenovanje

[ctx: QCoreApplication|]
en: Remainder
bs: Ostatak

[ctx: QCoreApplication|]
en: Quotient
bs: Količnik

[ctx: QCoreApplication|]
en: The factor of
bs: Faktor od

[ctx: QCoreApplication|]
en: Factorial. factorial(n)=n!
bs: Faktorijel. factorial(n)=n!

[ctx: QCoreApplication|]
en: Function to calculate the sine of a given angle
bs: Funkcija za računanje sinusa datog ugla

[ctx: QCoreApplication|]
en: Function to calculate the cosine of a given angle
bs: Funkcija za računanje kosinusa datog ugla

[ctx: QCoreApplication|]
en: Function to calculate the tangent of a given angle
bs: Funkcija za računanje tangensa datog ugla

[ctx: QCoreApplication|]
en: Secant
bs: Sekans

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cosecant
bs: Kosekans

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cotangent
bs: Kotangens

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic sine
bs: Hiperbolički sinus

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic cosine
bs: Hiperbolički kosinus

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic tangent
bs: Hiperbolički tangens

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic secant
bs: Sekans hiperbolni

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic cosecant
bs: Kosekans hiperbolni

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic cotangent
bs: Kotangens hiperbolni

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc sine
bs: Arkus sinus

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc cosine
bs: Arkus kosinus

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc tangent
bs: Arkus tangens

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc cotangent
bs: Arkus kotangens

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic arc tangent
bs: Arkus tangens hiperbolni

[ctx: QCoreApplication|]
en: Summatory
bs: Suma

[ctx: QCoreApplication|]
en: Productory
bs: Proizvod

[ctx: QCoreApplication|]
en: For all
bs: Za svaki

[ctx: QCoreApplication|]
en: Exists
bs: Postoji

[ctx: QCoreApplication|]
en: Differentiation
bs: Deriviranje

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic arc sine
bs: Arkus sinus hiperbolni

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic arc cosine
bs: Arkus kosinus hiperbolni

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc cosecant
bs: Arkus kosekans

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic arc cosecant
bs: Arkus kosekans hiperbolni

[ctx: QCoreApplication|]
en: Arc secant
bs: Arkus sekans

[ctx: QCoreApplication|]
en: Hyperbolic arc secant
bs: Arkus sekans hiperbolni

[ctx: QCoreApplication|]
en: Exponent (e^x)
bs: Eksponent (e^x)

[ctx: QCoreApplication|]
en: Base-e logarithm
bs: Prirodni logaritam

[ctx: QCoreApplication|]
en: Base-10 logarithm
bs: Dekadski logaritam

[ctx: QCoreApplication|]
en: Absolute value. abs(n)=|n|
bs: Apsolutna vrijednost. abs(n)=|n|

[ctx: QCoreApplication|]
en: Real
bs: %1 real

[ctx: QCoreApplication|]
en: Floor value. floor(n)=⌊n⌋
bs: Najveće cijelo (pod). floor(n)=⌊n⌋

[ctx: QCoreApplication|]
en: Ceil value. ceil(n)=⌈n⌉
bs: Najmanje cijelo (strop). ceil(n)=⌈n⌉

[ctx: QCoreApplication|]
en: Maximum
bs: Maksimum

[ctx: QCoreApplication|]
en: Greater than. gt(a,b)=a>b
bs: Veći od. gt(a,b)=a>b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Less than. lt(a,b)=a<b
bs: Manji od. lt(a,b)=a<b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Equal. eq(a,b) = a=b
bs: Jednako. eq(a,b) = a=b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Approximation. approx(a)=a±n
bs: Približno. approx(a)=a±n

[ctx: QCoreApplication|]
en: Not equal. neq(a,b)=a≠b
bs: Nejednako. neq(a,b)=a≠b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Greater or equal. geq(a,b)=a≥b
bs: Veće ili jednako. geq(a,b)=a≥b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Less or equal. leq(a,b)=a≤b
bs: Manje ili jednako. leq(a,b)=a≤b

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean and
bs: Boolovo i

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean not
bs: Boolovo ne

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean or
bs: Boolovo ili

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean xor
bs: Boolovo ekskluzivno ili

[ctx: QCoreApplication|]
en: Boolean implication
bs: Boolova implikacija

[ctx: QCoreApplication|]
en: Greatest common divisor
bs: Najveći zajednički djelilac

[ctx: QCoreApplication|]
en: Least common multiple
bs: Najmanji zajednički sadržilac

[ctx: QCoreApplication|]
en: Root
bs: Korijen

[ctx: QCoreApplication|]
en: Cardinal
bs: Kardinalan

[ctx: QCoreApplication|]
en: Scalar product
bs: Skalarni proizvod

[ctx: QCoreApplication|]
en: Select the par1-th element of par2 list or vector
bs: Odaberi par1-ti element iz par2 liste ili vektora

[ctx: QCoreApplication|]
en: Joins several items of the same type
bs: Spaja nekoliko elemenata istog tipa

[ctx: QCoreApplication|]
en: Applies a function to every element in a list
bs: Primjenjuje funkciju na svaki element liste

[ctx: QCoreApplication|]
en: Removes all elements that don't fit a condition
bs: Uklanja sve elemente koji se ne uklapaju u uslov

[ctx: QCoreApplication|]
en: Transpose
bs: Transpozicija

[ctx: Current parameter in function prototype|]
en: <b>%1</b>
bs: <b>%1 </b>

[ctx: Current parameter is the bounding|]
en:  : bounds
bs:  : granice

[ctx: @title:column|]
en: Value
bs: vrijednost

[ctx: @title:column|]
en: Plot
bs: Crtaj

[ctx: Function type|]
en: Surface z=F(x,y)
bs: Površina

[ctx: Function type|]
en: Surface y=F(x,z)
bs: Površina

[ctx: Function type|]
en: Surface x=F(y,z)
bs: Površina

[ctx: QCoreApplication|]
en: Result: %1
bs: Rezultat: %1

[ctx: QCoreApplication|]
en: To Expression
bs: U izraz

[ctx: QCoreApplication|]
en: To MathML
bs: U MathML

[ctx: QCoreApplication|]
en: Simplify
bs: Pojednostavi

[ctx: QCoreApplication|]
en: Examples
bs: Primjeri

[ctx: QCoreApplication|]
en: Selected viewport too small
bs: Izabrana tačka gledišta premalena
