anjuta master - en to ja translation catalogue (22 entries)

note: Include page in index
en: Introduction
ja: はじめに

en: Type
ja: タイプ

en: Run To
ja: カーソル位置まで実行

en: Thread
ja: スレッド

en: Address
ja: アドレス

en: Local variables
ja: ローカル変数

en: Listing local variables
ja: ローカル変数の一覧

en: The first column displays memory addresses in hexadecimal, the second displays memory contents in hexadecimal and the last column shows memory contents in ASCII.
ja: 最初の列にはメモリのアドレスが16進で表示されます。2番目の列にはメモリの内容が16進で表示され、最後の列にはメモリの内容が ASCII 表示されます。

en: The first column displays addresses in hexadecimal. In the second column, you can have a label starting at the beginning of the line and ending with a colon or a assembly-language instruction indented by 4 space characters.
ja: 最初の列にはアドレスが16進で表示されます。2番目の列には、ラベル(行頭からコロンで終端されている)、またはアセンブラー命令(行頭から4桁のスペースでインデントされている)が表示されます。

en: Breakpoints
ja: ブレークポイント

en: Location
ja: 位置

en: This is the position of the breakpoint in the source file. When the breakpoint is set by the debugger, you can get additional information such as the function containing the breakpoint.
ja: ソース ファイルのブレークポイントの位置です。デバッガーによりブレークポイントが設定されると、そのブレークポイントがどの関数に含まれるか等の、追加情報を得ることができます。

en: This field is filled with the address of the breakpoint when it is set by the debugger.
ja: この項目にはデバッガーにより設定された、ブレークポイントのアドレスがセットされます。

en: Condition
ja: 条件

en: This is the breakpoint condition. It is empty if no condition is defined.
ja: ブレークポイントの条件です。条件が設定されていない場合は何も表示されません。

en: Pass count
ja: 通過する回数

en: When the debugger is not running, this column displays the pass count of the breakpoint, or zero if it is not defined.
ja: デバッガーが実行されていない場合、ブレークポイントを通過する回数が表示されます。設定されていない場合は、0が表示されます。

en: When the debugger is running, if the pass count is zero, this column displays the number of times this breakpoint has been triggered. If the pass count is not zero, both numbers are displayed. The pass count is the second number.
ja: デバッガーが実行中の場合、通過する回数が0のときはプログラムがそのブレークポイントを通過した回数が表示されます。通過する回数に0以外を設定した場合は、通過した回数と右側に設定した回数が表示されます。

en: State
ja: 状態

en: Pass Count
ja: パスの回数

en: Configure a project
ja: プロジェクトを構成する

en: Project Management
ja: プロジェクト管理
