ASTK - en to sv translation catalogue (12 entries)

note: Type: select Description
en: Aster platform:
sv: Asterplattform:

note: Type: select Description
en: Select Aster platform.
sv: Välj Asterplattform:

note: Type: string Description
en: ASTK server domain name:
sv: Domännamn för ASTK-server:

note: Type: string Description
en: Please enter the domain name of the server that this ASTK client should connect to.
sv: Ange domännamnet för servern som denna ASTK-klient ska ansluta till.

note: Type: string Description
en: ASTK server host name:
sv: Värdnamn för ASTK-server:

note: Type: string Description
en: Please enter the host name (without domain name) of the server that this ASTK client should connect to.
sv: Ange värdnamnet (utan domännamnsdelen) för servern som denna ASTK-klient ska ansluta till.

note: Type: string Description
en: ASTK client node name:
sv: Nodnamn för ASTK-klient:

note: Type: string Description
en: Please enter the public name by which this client will be known on the network. It must be a unique name within the domain.
sv: Ange det publika namnet som denna klient kommer att vara känd under i nätverket. Det måste vara ett unikt namn inom domänen.

note: Type: select Description
en: Standard editor:
sv: Förvald editor:

note: Type: select Description
en: Please select the command line that ASTK should use to launch an editor.
sv: Ange kommandoraden som ASTK ska använda för att starta en editor.

note: Type: select Description
en: Standard terminal emulator:
sv: Förvald terminalemulator:

note: Type: select Description
en: Please select the command line that ASTK should use to launch a terminal window.
sv: Ange kommandoraden som ASTK ska använda för att starta ett terminalfönster.
