Audacity - en to sq translation catalogue (108 entries)

en: Copy
sq: Kopjo

en: Cut
sq: Preje

en: Paste
sq: Hidhe

en: Up
sq: Sipër

en: Credits
sq: Nderime

en: Libraries
sq: Bibliotekat

en: Special thanks:
sq: Falënderime të veçanta:

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled
en: Build Information
sq: Informacione mbi Ndërtimin

en: Enabled
sq: Lejuar

en: MP2 export
sq: MP2 eksport

en: Features
sq: Karakteristikat

en: Error
sq: Gabim

en: Failed!
sq: Dështoi!

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
sq: &Hape...

en: &File
sq: &Skeda

en: Audacity Project Files
sq: Skedat e Projektit Audacity

en: &Close
sq: &Mbyll

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
sq: Emri

en: Quit Audacity
sq: Mbylle Audacity

en: Select Command
sq: Komanda e Përzgjedhur

en: &Command
sq: &Komanda

en: &Parameters
sq: &Parametrat

en: Apply %s
sq: Apliko %s

en: Applying...
sq: Duke aplikuar...

en: File
sq: Skeda

en: &Cancel
sq: &Ndalo

en: Parameters
sq: Parametrat

en: &Insert
sq: &Vendos

en: De&lete
sq: &Grise

en: Move &Up
sq: Lëvize &Sipër

en: Move &Down
sq: Lëvize &Poshtë

en: %s changed
sq: %s ndryshuar

note: i18n-hint verb
en: Close
sq: Mbyll

en: Audio File
sq: Audio Skeda

en: Cancel Save
sq: Ndalo Ruajtjen

en: Do Not Copy
sq: Mos Kopjo

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
sq: Më pyet

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
sq: Gjithnjë kopjo të gjitha skedat (më sigurtë)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
sq: Asnjëherë mos kopjo ndonjë skedë

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
sq: Progresi

en: Renamed file: %s
sq: Skeda e riemëruar: %s

en: Browse...
sq: Shfleto...

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
sq: Shkarko

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
sq: Ku është '%s'?

en: Spectrum
sq: Spektri

en: &Export...
sq: &Eksporto...

en: spectrum.txt
sq: spektri.txt

en: Welcome!
sq: Mirë se Vini!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
sq: Duke Luajtur Audio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
sq: Duke Regjistruar Audio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
sq: Hidhe në CD

en: Action
sq: Veprim

en: &OK
sq: &Mirë

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History...
sq: &Historia...

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
sq: Koha e Fillimit

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
sq: Koha e Mbarimit

en: New...
sq: E Re...

en: Confirm
sq: Konfirmo

en: &Undo
sq: &Zhbëj

en: &Redo
sq: &Rikthe

en: Mix
sq: Miks

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
sq: &Të Gjitha

en: <untitled>
sq: <patitull>

en: Imported '%s'
sq: Importuar '%s'

en: Import
sq: Importo

en: Edit
sq: Redakto

en: Device
sq: Mjeti

en: Help
sq: Ndihmë

en: Year
sq: Viti

en: Genre
sq: Zhanri

en: Comments
sq: Komentet

en: Value
sq: Vlera

en: &Add
sq: &Shto

en: &Remove
sq: La&rgo

en: Genres
sq: Zhanret

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
sq: 099 ditë 024 h 060 m 060 s

en: Command
sq: Komanda

en: Delete
sq: Grise

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
sq: nga

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
sq: nga

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
sq: nga

en: &Help
sq: &Ndihmë

en: About
sq: Rreth

en: Export
sq: Eksporto

en: Import MIDI
sq: Eksporto MIDI

en: bytes
sq: bajt

en: &Import
sq: &Importo

en: Duplicated
sq: Dyfishuar

en: Duplicate
sq: Dyfisho

en: Split
sq: Ndaje

en: Split New
sq: Ndaje Tani

en: Join
sq: Bashko

en: &Edit
sq: R&edakto

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
sq: Pre&je

en: &Delete
sq: &Grise

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
sq: &Kopjo

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
sq: &Hidhe

en: &Save Project
sq: &Ruaje Projektin

en: Save Project &As...
sq: Ruaje Projektin &Si...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
sq: &Shtyp...

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
sq: &Preje

en: &Generate
sq: &Gjenero

en: &None
sq: &Asnjë

en: &Toolbars
sq: &Shiriti i Mjeteve

en: Add &New
sq: Shto &E Re

en: &Import...
sq: &Importo...

en: Merged Clips
sq: Bashko copëzat

en: Merge
sq: Bashko
