Audacity - en to pms translation catalogue (80 entries)

en: &Undo	Ctrl+Z
pms: &Cassa	Ctrl+Z

en: &Copy	Ctrl+C
pms: &Copia	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
pms: &Ancola⇥Ctrl+V

en: &About
pms: &Al rësgard

en: Load Nyquist script
pms: Cària Nyquist script

en: Warning
pms: Avertiment

en: New
pms: Neuv

en: Open
pms: Duverta

en: Open script
pms: Duverta script

en: Copy
pms: Copia

en: Cut
pms: Taja

en: Paste
pms: Ancola

en: Undo
pms: Cassa

en: Next
pms: Ch’a ven dòp

en: Enabled
pms: Abilità

en: Disabled
pms: Dësabilità

en: Error
pms: Eror

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
pms: &Neuv

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
pms: &Duverta...

en: &About Audacity...
pms: &A rësgard ëd Audacity...

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
pms: Nòm

en: Do Not Copy
pms: Copié pa

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
pms: Ciam-me

en: Specify New Filename:
pms: Specifica ‘l neuv nòm dël file:

en: Spectrum
pms: Spetr

en: spectrum.txt
pms: spetr.txt

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
pms: Frequensa (Hz)	Livel (dB)

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
pms: &Scarta

en: Edit Labels
pms: Modifica tichëtte:

en: New...
pms: Neuv...

en: Confirm
pms: Conferma

en: &Undo %s
pms: &Cassa %s

en: &Undo
pms: &Cassa

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
pms: D&ësabilità

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
pms: A&bilità

en: Edit
pms: Modifica

en: Year
pms: Ann

en: &Add
pms: &Gionta

en: &Load...
pms: &Cària...

en: Labels
pms: Tichëtte

en: Level
pms: Livel

en: Frequency
pms: Frequensa

en: Name: %s
pms: Nòm: %s

en: About
pms: Al rësgard

en: Output gain (dB)
pms: Output gain (dB):

en: VST Effects
pms: VST Efet

en: Buffer Size
pms: Dimension dël buffer

en: User Interface
pms: Antërfacia utent

en: Select &interface
pms: Selessiona &anterfacia

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
pms: LADSPA Efet

en: LV2 Effects
pms: LV2 Efet

en: Nyquist Effects
pms: Nyquist Efet

en: &Load
pms: &Cària

en: Estimate
pms: Stimà

en: 2-level
pms: 2-livel

en: 4-level
pms: 4-livel

en: 8-level
pms: 8-livel

en: Load Preset
pms: Cària Preset

en: Show All Codecs
pms: Mostra tuti ij Codecs

en: General Options
pms: Opsion generaj

en: Language:
pms: Lenga:

en: Quality:
pms: Qualità:

en: Level:
pms: Livel

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
pms: Qualità

en: Split Cut
pms: Split Taja

en: &Edit
pms: &Modifica

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
pms: &Copia

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
pms: &Ancola

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
pms: tichëtte.txt

en: &Labels...
pms: &Tichëtte...

en: &Edit Labels...
pms: &Modifica tichëtte...

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
pms: &Taja

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
pms: &Split Taja

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
pms: Co&pia

en: &Language:
pms: &Lenga:

en: &Name
pms: &Nòm

en: Load Files
pms: Cària Files

en: Warnings
pms: Avertiment

en: &Name...
pms: &Nòm...

en: Please choose an existing file.
pms: Për piasì, serne un file ch’a-i è già.
