avogadro - en to ro translation catalogue (152 entries)

note: i18n: file: aboutdialog.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, versionLabel)
en: Version:
ro: Versiunea:

note: i18n: file: aboutdialog.ui:117 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, libsLabel)
en: Avogadro Library Version:
ro: Versiunea bibliotecii Avogadro:

note: i18n: file: aboutdialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qtVersionLabel)
en: Qt Version:
ro: Versiunea Qt:

note: i18n: file: aboutdialog.ui:181 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sslVersionLabel)
en: SSL Version:
ro: Versiunea SSL:

en: No molecule set in BackgroundFileFormat!
ro: Nici o moleculă definită în „BackgroundFileFormat”!

en: No file format set in BackgroundFileFormat!
ro: Niciun format de fișier definit în „BackgroundFileFormat”!

en: No file name set in BackgroundFileFormat!
ro: Niciun nume de fișier definit în „BackgroundFileFormat”!

en: Ready…
ro: Gata…

en: Tool
ro: Instrument

en: Display Types
ro: Tipuri de afișare

en: View Configuration
ro: Vizualizați configurația

en: Molecules
ro: Molecule

en: Layers
ro: Straturi

[ctx: File toolbar]
en: File
ro: Fişier

[ctx: Tools toolbar]
en: Tools
ro: Instrumente

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Restart needed
ro: Este necesară repornirea

en: Please restart Avogadro to use the new language.
ro: Trebuie să reporniți Avogadro pentru a utiliza noua limbă.

en: Chemical Markup Language
ro: Limbaj de marcare chimică

en: Chemical JSON
ro: JSON chimic

en: Open chemical file
ro: Deschide fișierul cu datele de chimie

en: Cannot open file
ro: Nu se poate deschide fișierul

en: Can't open supplied file %1
ro: Nu se poate deschide fișierul furnizat %1

en: Open Molecule
ro: Deschideți molecula

en: Commands
ro: Comenzi

en: Input Generators
ro: Generatoare de date de intrare

en: File Formats
ro: Formate de fișiere

[ctx: atomic electrostatics]
en: Charges
ro: Sarcini

[ctx: potential energy calculators]
en: Force Fields
ro: Câmpuri de forță

en: Install Plugin Script
ro: Instalează scriptul modulului

en: Script Type:
ro: Tipul de script:

en: Select file reader
ro: Selectați cititorul de fișiere

en: Reading File
ro: Se citește fișierul

en: Opening file '%1'
    with '%2'
ro: Se deschide fișierul „%1”
    cu „%2”

en: Molecule loaded (%1 atoms, %2 bonds)
ro: Moleculă încărcată (%1 atomi, %2 legături)

en: File error
ro: Eroare de fișier

en: Error while reading file '%1':
    %2
ro: Eroare la citirea fișierului „%1”:
    %2

[ctx: %1 = filename]
en: Saved file %1
ro: Fișier salvat ca %1

en: Error saving file
ro: Eroare la salvarea fișierului

[ctx: %1 = file name, %2 = error message]
en: Error while saving '%1':
    %2
ro: Eroare la salvarea fișierului „%1”:
    %2

en: Error: Failed to initialize OpenGL context
ro: Eroare: Nu s-a reușit inițializarea contextului OpenGL

en: OpenGL 2.0 or greater required, exiting.
    
    %1
ro: Se necesită OpenGL 2.0 sau o versiune mai mare, se iese.
    
    %1

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Common image formats
ro: Formate comune pentru imagini

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Export Bitmap Graphics
ro: Exportă ca imagine bitmap

en: Cannot save file %1.
ro: Nu se poate salva fișierul %1.

en: This file was imported from a non-standard format which may not be able to write all of the information in the molecule.
    
    Would you like to export to the current format, or save in a standard format?
ro: Acest fișier a fost importat dintr-un format nestandardizat care s-ar putea să nu fie capabil să scrie toate informațiile din moleculă.
    
    Doriți să exportați în formatul curent sau să salvați într-un format standard?

en: Export
ro: Exportare

en: Save chemical file
ro: Salvează fișierul cu datele de chimie

en: Export Molecule
ro: Exportare moleculă

en: Saving File in Progress…
ro: Salvarea fișierului în curs…

[ctx: %1 = file name, %2 = format]
en: Saving file “%1”
    with “%2”
ro: Se salvează fișierul „%1”
    cu „%2”

en: &Undo %1
ro: &Anulează %1

note: i18n: file: mainwindow.ui:194 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Undo
ro: &Anulează

en: &Redo %1
ro: &Refă %1

note: i18n: file: mainwindow.ui:206 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Redo
ro: &Refă

en: &Testing
ro: &Testare

en: Record test…
ro: Înregistrare test…

en: Play test…
ro: Vizualizare test…

note: i18n: file: mainwindow.ui:32 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFile)
en: &File
ro: &Fişier

note: i18n: file: mainwindow.ui:121 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect) i18n: file: mainwindow.ui:129
en: &New
ro: &Nou

note: i18n: file: mainwindow.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Open…
ro: &Deschide…

note: i18n: file: mainwindow.ui:134 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect) i18n: file: mainwindow.ui:142
en: &Close
ro: În&chide

note: i18n: file: mainwindow.ui:147 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect) i18n: file: mainwindow.ui:155
en: &Save
ro: &Salvează

note: i18n: file: mainwindow.ui:160 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Save &As…
ro: Salve&ază ca…

note: i18n: file: mainwindow.ui:328 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Export
ro: &Exportare

en: &Molecule…
ro: &Moleculă…

en: Export Molecule…
ro: Exportare moleculă…

en: &Graphics…
ro: &Imagini…

note: i18n: file: mainwindow.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect) i18n: file: mainwindow.ui:106
en: &Quit
ro: &Ieșire

note: i18n: file: mainwindow.ui:318 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Open Recent
ro: Deschide recent

en: No recent files
ro: Nu există fișiere recente

note: i18n: file: mainwindow.ui:59 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuEdit)
en: &Edit
ro: &Editare

en: &Copy Graphics
ro: &Copiere imagini

note: i18n: file: mainwindow.ui:54 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuView)
en: &View
ro: &Vizualizare

en: Set Background Color…
ro: Stabilește culoarea de fundal…

en: Rendering…
ro: Procesare…

en: Projection
ro: Proiecție

en: Perspective
ro: Perspectivă

en: Orthographic
ro: Ortografic

en: &Extensions
ro: &Extensii

en: User Interface Language…
ro: Limba interfeței cu utilizatorul…

en: &Periodic Table…
ro: &Tabel periodic…

en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: file: mainwindow.ui:182 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &About
ro: &Despre

en: &Discussion Forum
ro: Forum &de discuții

en: &Avogadro Website
ro: Situl web &al Avogadro

en: &Report a Bug
ro: &Raportați o eroare

en: &Suggest a Feature
ro: &Sugerați o caracteristică

en: System Language
ro: Limba sistemului

en: Language
ro: Limba

en: User Interface Language:
ro: Limba interfeței cu utilizatorul:

en: All supported formats (%1);;All files (*);;
ro: Toate formatele acceptate (%1);;Toate fișierele (*);;

en: Do you want to save the changes to the document?
ro: Doriți să salvați schimbările efectuate în document?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
ro: Modificările vor fi pierdute dacă nu le salvați.

en: Network Download Failed
ro: Descărcarea din rețea a eșuat

en: Network timeout or other error.
ro: Depășire a timpului de așteptare pentru conectarea la rețea sau altă eroare.

en: Your version: %1
ro: Versiunea dvs.: %1

en: New version: %1
ro: Versiunea nouă: %1

en: An update is available, do you want to download it now?
ro: O actualizare este disponibilă, doriți să o descărcați acum?

en: Version Update
ro: Actualizare versiune

en: Error while loading the “%1” file format.
ro: Eroare la încărcarea formatului de fișier „%1”.

en: Select file format
ro: Selectați formatul fișierului

en: Avogadro cannot open “%1”.
ro: Avogadro nu poate deschide „%1”.

en: Cannot open files
ro: Nu se pot deschide fișierele

note: i18n: file: mainwindow.ui:49 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuBuild)
en: &Build
ro: &Construire

note: i18n: file: mainwindow.ui:71 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Select
ro: &Selectați

en: Se&ttings
ro: Con&figurări

en: &Window
ro: &Fereastră

en: 3D View
ro: Vizualizare în 3D

note: i18n: file: aboutdialog.ui:75 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, version) i18n: file: aboutdialog.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, libsVersion) i18n: file: aboutdialog.ui:171 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qtVersion) i18n: file: aboutdialog.ui:188 i18n: ect
en: 0.1
ro: 0,1

note: i18n: file: aboutdialog.ui:238 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, licenseLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-size:10pt; font-weight:600;">License: </span><a href="https://opensource.org/licenses/BSD-3-Clause"><span style=" font-size:10pt; text-decoration: underline; color:#0000ff;">BSD 3-Clause</span></a></p></body></html>
ro: <html><head/><body><p><span style=" font-size:10pt; font-weight:600;">Licența: </span><a href="https://opensource.org/licenses/BSD-3-Clause"><span style=" font-size:10pt; text-decoration: underline; color:#0000ff;">BSD 3-Clause</span></a></p></body></html>

note: i18n: file: aboutdialog.ui:334 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, OK)
en: OK
ro: Ok

note: i18n: file: mainwindow.ui:90 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Open
ro: &Deschide

note: i18n: file: mainwindow.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Clear Recent
ro: Șterge re&cent

note: i18n: file: mainwindow.ui:168 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Revert To Saved
ro: Revenire la stadiul salvat

note: i18n: file: mainwindow.ui:177 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Set &Background Color…
ro: Sta&bilește culoarea de fundal…

note: i18n: file: mainwindow.ui:218 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Center
ro: Centrare

note: i18n: file: mainwindow.ui:227 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Align View To Axes
ro: Alinierea vizualizării la axe

note: i18n: file: mainwindow.ui:232 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Paste
ro: Lipește

note: i18n: file: mainwindow.ui:240 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Copy
ro: Copiază

note: i18n: file: mainwindow.ui:248 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Cut
ro: Taie

note: i18n: file: mainwindow.ui:256 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Clear
ro: Șterge

note: i18n: file: mainwindow.ui:261 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Select All
ro: Selectează tot

note: i18n: file: mainwindow.ui:269 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Select None
ro: Nu selectează nimic

note: i18n: file: mainwindow.ui:280 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Tutorials
ro: Tutoriale

note: i18n: file: mainwindow.ui:288 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Avogadro Help
ro: Ajutor Avogadro

note: i18n: file: mainwindow.ui:293 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Release Notes
ro: Note de lansare

note: i18n: file: mainwindow.ui:298 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Report a Bug
ro: Raportați o eroare

note: i18n: file: mainwindow.ui:303 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: FAQ
ro: Întrebări și răspunsuri frecvente

note: i18n: file: mainwindow.ui:308 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Avogadro Website
ro: Situl web al Avogadro

note: i18n: file: mainwindow.ui:313 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Discussion Forum
ro: Forum de discuții

note: i18n: file: renderingdialog.ui:31 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Enable ambient occlusion shadows
ro: Activează umbrele de ocluziune ambientală

note: i18n: file: renderingdialog.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ambient Occlusion:
ro: Ocluziune ambientală:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, aoEnableCheckBox) i18n: file: renderingdialog.ui:118 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fogEnableCheckBox) i18n: file: renderingdialog.ui:220 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dofEnableCheckB
en: Enable
ro: Activare

note: i18n: file: renderingdialog.ui:85 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Strength of the ambient shadows
ro: Intensitatea umbrelor ambientale

note: i18n: file: renderingdialog.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Shadow Strength:
ro: Intensitatea umbrei:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:106 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Fog effect for depth cue
ro: Efect de ceață pentru indicii de adâncime

note: i18n: file: renderingdialog.ui:109 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fog:
ro: Ceață:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:140 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fog Strength:
ro: Intensitate ceață:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:170 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fog Position:
ro: Poziție ceață:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:208 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Add a depth blur
ro: Adaugă o estompare a profunzimii

note: i18n: file: renderingdialog.ui:211 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth Blur:
ro: Profunzime estompare:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:242 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Strength of the depth blur
ro: Intensitatea estompării în adâncime

note: i18n: file: renderingdialog.ui:245 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Blur Strength :
ro: Intensitate estompare :

note: i18n: file: renderingdialog.ui:272 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Position of the depth blur
ro: Poziția estompării adâncimii

note: i18n: file: renderingdialog.ui:275 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Blur Position:
ro: Poziția estompării:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:313 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Add an outline to edge atoms
ro: Adaugă un contur la marginea atomilor

note: i18n: file: renderingdialog.ui:316 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Edge Outline:
ro: Conturul marginii:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:354 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save
ro: Salvează

note: i18n: file: renderingdialog.ui:374 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
ro: Închide
