avogadro - en to fi translation catalogue (965 entries)

en: Batch Job #%L1 (%2)
fi: Erätyö #%L1 (%2)

en: No message specified.
fi: Ei määritettyä viestiä.

en: script --print-options output must be an JSON object at top level. Received:
    %1
fi: 'script --print-options':n tulosteen on oltava ylätason JSON-objekti. Vastaanotettu:
    %1

en: Non-string warning returned.
fi: Ei-merkkijono varoitus palautettu.

en: 'warnings' member is not an array.
fi: 'warnings' -jäsen ei ole matriisi.

en: Reference file '%1' does not exist.
fi: Viitetiedostoa '%1' ei ole olemassa.

en: Error populating file %1: %2
fi: Virhe täytettäessä tiedostoa %1: %2

en: File '%1' poorly formed. Missing string 'contents' or 'filePath' members.
fi: Tiedosto '%1' huonosti muotoiltu. Puuttuvat merkkijonon "contents" tai "filePath" jäsenet.

en: Malformed file entry: filename/contents missing or not strings:
    %1
fi: Väärin muotoiltu tiedosto: tiedoston nimi/sisältö puuttuu tai ei merkkijonoja:
    %1

en: Malformed file entry at index %1: Not an object.
fi: Väärin muotoiltu tiedostomerkintä indeksissä %1: Ei objekti.

en: 'files' member not an array.
fi: "files" -jäsen ei ole matriisi.

en: 'files' member missing.
fi: "files" -jäsen puuttuu.

en: 'mainFile' member does not refer to an entry in 'files'.
fi: "mainFile" -jäsen ei viittaa tietueeseen "tiedostot":ssa.

en: 'mainFile' member must be a string.
fi: 'mainFile' -jäsenen on oltava merkkijono.

en: Response must be a JSON object at top-level.
fi: Vastauksen on oltava ylätason JSON-objekti.

en: Script output:
    %1
fi: Komentosarjan tuloste:
    %1

en: Parse error at offset %L1: '%2'
    Raw JSON:
    
    %3
fi: Jäsennysvirhe poikkeamassa %L1: '%2'
    Raaka JSON:
    
    %3

en: Error saving molecule representation to string: Unrecognized file format: %1
fi: Virhe tallennettaessa molekyyliesitystä merkkijonoon: Tuntematon tiedostomuoto: %1

[ctx: %1 = error message]
en: Error saving molecule representation to string: %1
fi: Virhe tallennettaessa molekyyliesitystä merkkijonoon: %1

en: Error generating cjson object: Parse error at offset %1: %2
    Raw JSON:
    
    %3
fi: Virhe luotaessa cjson-objektia: Jäsennysvirhe siirtymässä %1: %2
    Raaka JSON:
    
    %3

en: Error generator cjson object: Parsed JSON is not an object:
    %1
fi: Virhegeneraattorin cjson-objekti: Jäsennetty JSON ei ole objekti:
    %1

en: Input Generator (error)
fi: Syöttögeneraattori (virhe)

en: %1 Input Generator
fi: %1 Syöttögeneraattori

en: Continue
fi: Jatka

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:130 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: file: qtplugins/3dmol/3dmoldialog.ui:44 i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:184 i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:66 i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessin
en: Close
fi: Sulje

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: The following file(s) have been modified:
    
    %1
    
    Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options? | The following file(s) have been modified:
    
    %1
    
    Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options?
fi[0]: Seuraavaa tiedostoa on muokattu:
    
    %1
    
    Haluatko korvata muutokset vastaamaan uutta geometriaa tai työvaihtoehtoja?
fi[1]: Seuraavia tiedostoja on muokattu:
    
    %1
    
    Haluatko korvata muutokset vastaamaan uutta geometriaa tai työvaihtoehtoja?

en: Overwrite modified input files?
fi: Korvataanko muokatut syöttötiedostot?

en: Problems occurred during input generation:
fi: Ongelmia tapahtui syötteen luomisen aikana:

en: No input files to save!
fi: Ei tallennettavia syöttötiedostoja!

en: Cannot connect to MoleQueue
fi: Ei voi muodostaa yhteyttä MoleQueueeseen

en: Cannot connect to MoleQueue server. Please ensure that it is running and try again.
fi: Ei voi muodostaa yhteyttä MoleQueue-palvelimeen. Varmista, että se on käynnissä, ja yritä uudelleen.

en: Submit %1 Calculation
fi: Lähetä %1:n laskelma

en: Job Failed
fi: Työ epäonnistui

en: The job did not complete successfully.
fi: Työtä ei saatu päätökseen onnistuneesti.

en: Script returns warnings:
fi: Komentosarja palauttaa varoituksia:

en: Hide &Warnings
fi: Piilota &varoitukset

en: Show &Warnings
fi: Näytä &varoitukset

en: An error has occurred:
fi: Virhe on tapahtunut:

en: Select output filename
fi: Valitse tulosteen tiedostonimi

en: Internal error: could not find text widget for filename '%1'
fi: Sisäinen virhe: ei löytynyt teksti-vekotinta tiedostonimelle '%1'

en: Output Error
fi: Tulosteen virhe

en: Failed to write to file %1.
fi: Tiedostoon %1 kirjoittaminen epäonnistui.

en: Select output directory
fi: Valitse lähtöhakemisto

en: %1: Directory does not exist!
fi: %1: Hakemistoa ei ole olemassa!

en: %1: Directory cannot be read!
fi: %1: Hakemistoa ei voi lukea!

en: %1: File will be overwritten.
fi: %1: Tiedosto korvataan.

en: %1: File is not writable.
fi: %1: Tiedosto ei ole kirjoituskelpoinen.

en: The input files cannot be written due to an unknown error.
fi: Syöttötiedostoihin ei voida kirjoittaa tuntemattoman virheen takia.

en: The input files cannot be written:
    
    %1
fi: Syöttötiedostoihin ei voida kirjoittaa:
    
    %1

en: The input files cannot be written:
    
    %1
    
    Warnings:
    
    %2
fi: Syöttötiedostoihin ei voida kirjoittaa:
    
    %1
    
    Varoitukset:
    
    %2

en: Warning:
    
    %1
    
    Would you like to continue?
fi: Varoitus:
    
    %1
    
    Haluatko jatkaa?

en: Write input files
fi: Kirjoita syöttötiedostot

en: Configure Job
fi: Määritä työ

en: Submitting job to MoleQueue…
fi: Lähetetään työtä MoleQueuelle…

en: Job Submission Timeout
fi: Työn lähetyksen aikakatkaisu

en: Avogadro timed out waiting for a reply from MoleQueue.
fi: Avogadro aikakatkaistiin odottaessaan vastausta MoleQueuelta.

[ctx: %1 = job ID, %2 = description]
en: Waiting for job %1 “%2” to finish…
fi: Odotetaan työn %1 “%2” valmistumista…

en: Stop waiting
fi: Lopeta odottaminen

en: Fetching completed job information…
fi: Haetaan suoritetun työn tietoja…

en: Job Retrieval Timeout
fi: Työnhaun aikakatkaisu

en: Avogadro timed out waiting for the finished job details from MoleQueue.
fi: Avogadro aikakatkaistiin odottaessaan valmiita työtietoja MoleQueuelta.

en: Error Submitting Job
fi: Virhe lähetettäessä työtä

[ctx: %1 = error]
en: The job has been rejected by MoleQueue: %1
fi: MoleQueue on hylännyt työn: %1

en: No program selected.
fi: Ei valittua ohjelmaa.

en: Please select the target program from the "Queue and Program" list.
fi: Valitse kohdeohjelma "Jono ja ohjelma" -luettelosta.

en: Client failed to submit job to MoleQueue.
fi: Asiakas epäonnistui lähettämään työtä MoleQueueelle.

en: Internal error.
fi: Sisäinen virhe.

en: Unable to resolve program selection. This is a bug.
fi: Ohjelman valintaa ei voi ratkaista. Tämä on vika.

en: No molecule set in BackgroundFileFormat!
fi: BackgroundFileFormatissa ei ole asetettu molekyyliä!

en: No Io::FileFormat set in BackgroundFileFormat!
fi: BackgroundFileFormatissa ei ole asetettu Io::FileFormatia!

en: No file name set in BackgroundFileFormat!
fi: BackgroundFileFormatissa ei ole asetettu tiedoston nimeä!

en: Split Horizontal
fi: Jaettu vaakasuoraan

en: Split Vertical
fi: Jaettu pystysuora

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Hydrogen
fi: Vety

en: Lithium
fi: Litium

en: Boron
fi: Boori

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Carbon
fi: Hiili

en: Nitrogen
fi: Typpi

en: Oxygen
fi: Happi

en: Fluorine
fi: Fluori

en: Sodium
fi: Natrium

en: Aluminum
fi: Alumiini

en: Silicon
fi: Pii

en: Phosphorus
fi: Fosfori

en: Sulfur
fi: Rikki

en: Chlorine
fi: Kloori

en: Potassium
fi: Kalium

en: Calcium
fi: Kalsium

en: Scandium
fi: Skandium

en: Titanium
fi: Titaani

en: Vanadium
fi: Vanadiini

en: Chromium
fi: Kromi

en: Manganese
fi: Mangaani

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Iron
fi: Rauta

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Cobalt
fi: Koboltti

en: Nickel
fi: Nikkeli

en: Copper
fi: Kupari

en: Zinc
fi: Sinkki

en: Arsenic
fi: Arseeni

en: Selenium
fi: Seleeni

en: Bromine
fi: Bromi

en: Zirconium
fi: Zirkonium

en: Molybdenum
fi: Molybdeeni

en: Technetium
fi: Teknetium

en: Ruthenium
fi: Rutenium

en: Rhodium
fi: Rodium

en: Silver
fi: Hopea

en: Cadmium
fi: Kadmium

en: Tin
fi: Tina

en: Antimony
fi: Antimoni

en: Tellurium
fi: Telluuri

en: Iodine
fi: Jodi

en: Xenon
fi: Ksenon

en: Lanthanum
fi: Lantaani

en: Praseodymium
fi: Praseodyymi

en: Neodymium
fi: Neodyymi

en: Promethium
fi: Prometium

en: Thulium
fi: Tulium

en: Tantalum
fi: Tantaali

en: Tungsten
fi: Volframi

en: Rhenium
fi: Renium

en: Platinum
fi: Platina

en: Gold
fi: Kulta

en: Mercury
fi: Elohopea

en: Thallium
fi: Tallium

en: Lead
fi: Lyijy

en: Bismuth
fi: Vismutti

en: Astatine
fi: Astatiini

en: Francium
fi: Frankium

en: Actinium
fi: Aktinium

en: Thorium
fi: Torium

en: Protactinium
fi: Protaktinium

en: Uranium
fi: Uraani

en: Americium
fi: Amerikium

en: Californium
fi: Kalifornium

en: Roentgenium
fi: Röntgenium

en: Copernicium
fi: Kopernikium

en: Moscovium
fi: Moskovium

en: Tennessine
fi: Tennessiini

en: Browse
fi: Selaa

en: Select file:
fi: Valitse tiedosto:

en: Select executable:
fi: Valitse suoritettava:

en: Unable to find a suitable file reader for the selected file.
fi: Valitulle tiedostolle ei löydy sopivaa tiedostonlukijaa.

en: The file extension is missing, so the format cannot be determined. Do you want to add it?
fi: Tiedostotunniste puuttuu, joten muotoa ei voida määrittää. Haluatko lisätä sen?

en: Unable to find a suitable file writer for the selected format.
fi: Valitulle muodolle ei löydy sopivaa tiedostonkirjoitusohjelmaa.

[ctx: File handlers]
en: handlers
fi: käsittelijät

[ctx: e.g. file handlers that can 'handle' this file.]
en: handle
fi: käsittele

[ctx: File readers]
en: readers
fi: lukijat

[ctx: e.g. file readers that can 'read' this file.]
en: read
fi: lue

[ctx: File writers]
en: writers
fi: kirjoittajat

[ctx: e.g. file writers that can 'write' this file.]
en: write
fi: kirjoita

en: Multiple %1 found that can %2 this format. Which should be used?
fi: Löytyi useita %1, jotka voivat %2 tämän muodon. Kumpaa pitäisi käyttää?

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: All supported formats
fi: Kaikki tuetut muodot

en: Error reading molecule representation: Unrecognized file format: %1
fi: Virhe luettaessa molekyyliesitystä: Tuntematon tiedostomuoto: %1

en: %1 Message
fi: %1 viesti

en: Error writing molecule representation to string: Unrecognized file format: %1
fi: Virhe kirjoitettaessa molekyyliesitystä merkkijonoon: Tuntematon tiedostomuoto: %1

en: Error writing molecule representation to string: %1
fi: Virhe kirjoitettaessa molekyyliesitystä merkkijonoon: %1

en: 'userOptions' missing.
fi: "userOptions" puuttuu.

en: Option '%1' does not refer to an object.
fi: Vaihtoehto '%1' ei viittaa objektiin.

en: 'type' is not a string for option '%1'.
fi: 'type' ei ole merkkijono vaihtoehdolle '%1'.

en: Could not find option '%1'.
fi: Vaihtoehtoa '%1' ei löytynyt.

en: Tab %1
fi: Välilehti %1

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine)
en: Title
fi: Otsikko

en: Filename Base
fi: Tiedoston nimen perusta

en: Processor Cores
fi: Suorittimen ytimet

en: Calculation Type
fi: Laskentatyyppi

en: Theory
fi: Teoria

en: Basis
fi: Perusta

en: Charge
fi: Varaus

en: Multiplicity
fi: Monikertaisuus

en: Error: value must be object for key '%1'.
fi: Virhe: arvon on oltava objekti avaimelle '%1'.

en: Unrecognized option type '%1' for option '%2'.
fi: Tuntematon vaihtoehdon tyyppi '%1' vaihtoehdolle '%2'.

en: Error setting default for option '%1'. Bad widget type.
fi: Virhe asetetessa oletusasetusta vaihtoehdolle '%1'. Huono vimpaintyyppi.

en: Error setting default for option '%1'. Bad default value:
fi: Virhe asetetessa oletusasetusta vaihtoehdolle '%1'. Huono oletusarvo:

en: Error setting default for option '%1'. Could not find valid combo entry index from value:
fi: Virhe asetetessa oletusasetusta vaihtoehdolle '%1'. Arvosta ei löytynyt kelvollista yhdistelmätietueindeksiä:

en: Unhandled widget in collectOptions for option '%1'.
fi: Käsittelemätön vimpain collectOptionsissa vaihtoehdolle '%1'.

en: [no molecule]
fi: [ei molekyyliä]

en: Layer %1
fi: Kerros %1

en: Ball and Stick
fi: Pallo ja tikku

[ctx: protein ribbon / cartoon rendering]
en: Cartoons
fi: Sarjakuvat

[ctx: rendering of non-covalent close contacts]
en: Close Contacts
fi: Läheiset kontaktit

en: Crystal Lattice
fi: Kidehila

en: Dipole Moment
fi: Dipolimomentti

en: Force
fi: Voima

en: Labels
fi: Nimiöt

[ctx: stick / licorice rendering]
en: Licorice
fi: Lakritsi

en: Surfaces
fi: Pinnat

en: Non-Covalent
fi: Ei-kovalenttinen

[ctx: quantum theory of atoms in molecules]
en: QTAIM
fi: Molekyylien atomien kvanttiteoria (Quantum theory of atoms in molecules (QTAIM))

en: Symmetry Elements
fi: Symmetriaelementit

en: Wireframe
fi: Lankakehys

en: Untitled
fi: Ei otsikkoa

en: Edit molecule
fi: Muokkaa molekyyliä

en: Create a new view
fi: Luo uusi näkymä

en: Periodic Table
fi: Jaksollinen järjestelmä

en: Error running script '%1 %2': Timed out waiting for start (%3).
fi: Virhe suoritettaessa komentosarjaa '%1 %2': Aikakatkaisu odottaa käynnistystä (%3).

en: Error running script '%1 %2': failed to write to stdin (len=%3, wrote %4 bytes, QProcess error: %5).
fi: Virhe suoritettaessa komentosarjaa '%1 %2': kirjoitus epäonnistui stdiniin (len=%3, kirjoitti %4 tavua, QProcess-virhe: %5).

en: Error running script '%1 %2': Timed out waiting for finish (%3).
fi: Virhe suoritettaessa komentosarjaa '%1 %2': Aikakatkaisu odottaa valmistumista (%3).

en: Error running script '%1 %2': Abnormal exit status %3 (%4: %5)
    
    Output:
    %6
fi: Virhe suoritettaessa komentosarjaa '%1 %2': Epänormaali poistumistila %3 (%4: %5)
    
    Lähtö:
    %6

en: Warning '%1'
fi: Varoitus '%1'

en: Script failed to start.
fi: Komentosarjan käynnistyminen epäonnistui.

en: Script crashed.
fi: Komentosarja kaatui.

en: Script timed out.
fi: Komentosarja aikakatkaistiin.

en: Read error.
fi: Lukuvirhe.

en: Write error.
fi: Kirjoitusvirhe.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Modify Layers
fi: Muokkaa kerroksia

en: Remove Layer
fi: Poista kerros

en: Remove Layer Info
fi: Poista kerrostiedot

en: Add Layer
fi: Lisää kerros

en: Add Layer Info
fi: Lisää kerrostiedot

note: i18n: file: qtplugins/selectiontool/selectiontoolwidget.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Layer
fi: Vaihda kerros

en: Add Atom
fi: Lisää atomi

en: Remove Atom
fi: Poista atomi

en: Clear Atoms
fi: Poista atomit

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, adjustHydrogens)
en: Adjust Hydrogens
fi: Säädä vetyjä

en: Change Elements
fi: Vaihda alkuaineet

en: Change Element
fi: Vaihda alkuaine

en: Change Atom Hybridization
fi: Vaihda atomihybridisaatio

en: Change Atom Formal Charge
fi: Vaihda atomin muodollinen varaus

en: Change Atom Color
fi: Vaihda atomin väri

en: Change Atom Layer
fi: Vaihda atomikerros

en: Add Bond
fi: Lisää sidos

en: Removed Bond
fi: Sidos poistettu

en: Set Bond Orders
fi: Määritä sidosjärjestykset

en: Change Bond Order
fi: Vaihda sidosten järjestys

en: Update Bonds
fi: Päivitä sidokset

en: Update Bond
fi: Päivitä sidos

en: Add Unit Cell…
fi: Lisää yksikkösolu…

en: Remove Unit Cell
fi: Poista yksikkösolu

en: Edit Unit Cell
fi: Muokkaa yksikkösolua

en: Wrap Atoms to Cell
fi: Kääri atomit soluun

en: Scale Cell Volume
fi: Skaalaa solun tilavuutta

en: Build Super Cell
fi: Rakenna supersolu

en: Niggli Reduction
fi: Niggli-pelkistys

en: Rotate to Standard Orientation
fi: Kierrä vakiosuuntaan

en: Reduce to Primitive
fi: Pelkistä primitiiviseksi

en: Conventionalize Cell
fi: Perinteisoi solu

en: Symmetrize Cell
fi: Tee solu symmetriseksi

en: Fill Unit Cell
fi: Täytä yksikkökoppi

en: Reduce Cell to Asymmetric Unit
fi: Pelkistä solun epäsymmetriseksi yksiköksi

en: Change Atom Positions
fi: Vaihda atomin sijainnit

en: Change Atom Position
fi: Vaihda atomin sijainti

en: Change Atom Label
fi: Vaihda atomin nimiö

en: Change Bond Label
fi: Vaihda sidoksen nimiö

en: Change Selection
fi: Vaihda valinta

en: Modify Molecule
fi: Muuta molekyyliä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Cannot load script %1
fi: Ei voi ladata komentosarjaa %1

en: Checking for %1 scripts in path %2
fi: Tarkistetaan %1 komentosarjaa polussa %2

en: 3DMol HTML Block.
fi: 3DMol HTML -lohko.

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Export
fi: &Vie

en: Change Elements…
fi: Vaihda alkuaineet…

en: &Build
fi: &Rakenna

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elementLabel)
en: Element:
fi: Alkuaine:

en: Alchemy
fi: Alkemia

en: Change elements of atoms.
fi: Vaihda atomien alkuaineet.

en: Align
fi: Kohdista

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:262 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Axis:
fi: Akseli:

en: Align at Origin
fi: Kohdista Origoon

en: Align to Axis
fi: Kohdista akseliin

en: Center the atom at the origin.
fi: Keskitä atomi origoon.

en: Rotate the molecule to align the atom to the specified axis.
fi: Kierrä molekyyliä kohdistaaksesi atomi määritellylle akselille.

en: Align tool
fi: Kohdistamistyökalu

en: Align molecules to a Cartesian axis
fi: Kohdista molekyylit karteesiselle akselille

en: Run APBS…
fi: Suorita APBS…

en: Open Output File…
fi: Avaa lähtötiedosto…

en: &Input
fi: &Syöttö

en: Open Output File
fi: Avaa lähtötiedosto

en: OpenDX File (*.dx)
fi: OpenDX-tiedosto (*.dx)

en: IO Error
fi: ID-virhe

en: Error reading structure file (%1).
fi: Virhe luettaessa rakennetiedostoa (%1).

en: OpenDX Error
fi: OpenDX-virhe

en: Error reading OpenDX file: %1
fi: Virhe luettaessa OpenDX-tiedostoa: %1

en: Error reading OpenDX file: No cube found
fi: Virhe luettaessa OpenDX-tiedostoa: Kuutiota ei löytynyt

en: Interact with APBS utilities.
fi: Ole vuorovaikutuksessa APBS-apuohjelmien kanssa.

en: Open PDB File
fi: Avaa PDB-tiedosto

en: PDB Files (*.pdb)
fi: PDB-tiedostot (*.pdb)

en: Open PQR File
fi: Avaa PQR-tiedosto

en: PQR Files (*.pqr)
fi: PQR-tiedostot (*.pqr)

en: Error
fi: Virhe

en: Error running APBS: %1
fi: Virhe APBS:n suorittamisessa: %1

en: Please specify PDB file
fi: Määritä PDB-tiedosto

en: Save APBS Input File
fi: Tallenna APBS-syöttötiedosto

en: APBS Input (*.in)
fi: APBS-syöttö (*.in)

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ApbsOutputDialog)
en: Success
fi: Menestys

en: Input file written to '%1'
fi: Syötetiedosto kirjoitettu kohteeseen '%1'

en: By Custom Color…
fi: Mukautetun värin mukaan…

en: By Atomic Index…
fi: Atomi-indeksin mukaan…

en: By Distance…
fi: Etäisyyden mukaan…

en: By Element
fi: Alkuaineen mukaan

en: By Chain
fi: Ketjun mukaan

en: By Partial Charge…
fi: Osittaisvarauksen mukaan…

en: By Secondary Structure
fi: Toissijaisen rakenteen mukaan

en: By Amino Acid
fi: Aminohapon mukaan

en: By Shapely Scheme
fi: Muotoillun kaavan mukaan

[ctx: colormap]
en: Heat
fi: Lämpö

[ctx: colormap]
en: Hot
fi: Kuuma

[ctx: colormap]
en: Gray
fi: Harmaa

[ctx: colormap]
en: Inferno
fi: Helvetti

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:50 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:174 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Spectral
fi: Spektraalinen

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:169 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Coolwarm
fi: Viileä lämmin

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:35 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:159 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Balance
fi: Tasapaino

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Blue-DarkRed
fi: Sinitummanpunainen

en: Apply color schemes to atoms and residues.
fi: Sovella värimallit atomeihin ja jäännöksiin.

en: &View
fi: &Näytä

en: Color Atoms
fi: Värilliset atomit

en: Color Residues
fi: Värilliset jäänökset

en: Select Colormap
fi: Valitse värikartta

note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colormapLabel) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Colormap:
fi: Värikartta:

en: ApplyColors
fi: Sovella värit

en: Atom scale
fi: Atomin mittakaava

en: Bond scale
fi: Sidoksen asteikko

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:96 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Opacity
fi: Läpikuultamattomuus

en: Show multiple bonds
fi: Näytä useat sidokset

en: Show hydrogens
fi: Näytä vedyt

en: Render atoms as spheres and bonds as cylinders.
fi: Esitä atomit palloina ja sidokset sylintereinä.

en: Bond-Centric Manipulation
fi: Sidoskeskeinen käsittely

en: Bond centric manipulation tool.
fi: Sidoskeskeinen käsittelytyökalu.

en: Tool used to edit molecular geometry by changing bond lengths and angles.
fi: Työkalu, jolla muokataan molekyyligeometriaa muuttamalla sidosten pituutta ja kulmia.

en: Bond Atoms
fi: Sido atomit

en: Perceive Bond Orders
fi: Havaitse sidoslärjestykset

en: Remove Bonds
fi: Poista sidokset

en: Configure Bonding…
fi: Määritä sidonta…

en: Bond Selected Atoms
fi: Sido valitut atomit

en: Bond
fi: Sidos

en: Remove bonds from all or selected atoms.
fi: Poista sidokset kaikista tai valituista atomeista.

en: Create bonds between all or selected atoms.
fi: Luo sidoksia kaikkien tai valittujen atomien välille.

en: Perceive bond orders.
fi: Havaitse sidosjärjestykset.

en: Bonding
fi: Sidonta

en: Perform bonding operations.
fi: Suorita sidostoiminnot.

[ctx: protein rendering style]
en: Backbone
fi: Selkäranka

[ctx: protein rendering style]
en: Trace
fi: Jälki

[ctx: protein rendering style]
en: Tube
fi: Putki

[ctx: protein rendering style]
en: Ribbon
fi: Nauha

[ctx: protein rendering style]
en: Simple Cartoon
fi: Yksinkertainen sarjakuva

[ctx: protein rendering style]
en: Cartoon
fi: Sarjakuva

[ctx: protein rendering style]
en: Rope
fi: Köysi

en: Display of biomolecule ribbons / cartoons.
fi: Esittely biomolekyylin nauhoista/sarjakuvista.

en: Add Centroid
fi: Lisää keskipiste

en: Add Center of Mass
fi: Lisää massankeskipiste

[ctx: add a point normal to the plane of the molecule]
en: Add Perpendicular
fi: Lisää kohtisuora

en: Centroid
fi: Keskipiste

en: Add centroids and center-of-mass.
fi: Lisää keskipisteet ja massankeskipiste.

en: Maximum distance:
fi: Enimmäisetäisyys:

en: Line width:
fi: Viivan leveys:

en: Render close contacts between atoms.
fi: Hahmonnoi läheiset kontaktit atomien välille.

en: Contact
fi: Yhteystiedot

en: Salt Bridge
fi: Suolasilta

en: Repulsive
fi: Hylkivä

en: Edit Color Opacity Map…
fi: Muokkaa värien läpikuultamattomuuskarttaa…

en: &Extensions
fi: &Laajennukset

en: ColorOpacityMap
fi: VärienLäpinäkymättömyyskartta

en: Edit color opacity maps, primarily for volume rendering.
fi: Muokkaa värien peittävyyskarttoja ensisijaisesti tilavuuden hahmonnointia varten.

en: Scripts
fi: Komentosarjat

en: Error reading output file '%1':
    %2
fi: Virhe luettaessa tulostiedostoa '%1':
    %2

en: Processing %1
fi: Käsitellään %1

en: Set path to Python interpreter:
fi: Aseta polku Python-tulkkiin:

en: Select the python interpreter to run external scripts.
    Avogadro must be restarted for any changes to take effect.
fi: Valitse python-tulkki ulkoisten komentosarjojen suorittamista varten.
    Avogadro on käynnistettävä uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan.

en: Command scripts
fi: Komentosarjakomennot

en: Run external script commands
fi: Suorita ulkoiset komentosarjakomennot

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/condadialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::CondaDialog) i18n: file: qtplugins/configurepython/configurepythondialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ConfigurePythonDi
en: Python Settings…
fi: Python-asetukset…

en: Install Python
fi: Asenna Python

en: Python is used for many Avogadro features. Do you want to download Python?
fi: Pythonia käytetään moniin Avogadron ominaisuuksiin. Haluatko ladata Pythonin?

en: ConfigurePython
fi: Määritä Python

en: Configure Python environments.
fi: Määritä Python-ympäristöt.

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:482 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: Other…
fi: Muu…

en: &Calculate
fi: &Laske

en: Type
fi: Tyyppi

en: Atom 1
fi: Atomi 1

en: Atom 2
fi: Atomi 2

en: Atom 3
fi: Atomi 3

en: Atom 4
fi: Atomi 4

en: Atomic &Coordinate Editor…
fi: Atomi&koordinaattimuokkain…

en: Coordinate editor
fi: Koordinaattieditori

en: Text editing of atomic coordinates.
fi: Atomien koordinaattien tekstin muokkaus.

en: Overwrite changes?
fi: Ylikirjoitetaanko muutokset?

en: The text document has been modified. Would you like to discard your changes and revert to the current molecule?
fi: Tekstiasiakirjaa on muokattu. Haluatko hylätä tekemäsi muutokset ja palata nykyiseen molekyyliin?

en: Too few entries on line.
fi: Liian vähän merkintöjä rivillä.

en: Invalid element name.
fi: Epäkelvollinen alkuaineen nimi.

en: Element name.
fi: Alkuaineen nimi.

en: Invalid element symbol.
fi: Epäkelvollinen alkuaineen symboli.

en: Element symbol.
fi: Alkuaineen symboli.

en: Invalid atom label.
fi: Epäkelvollinen atominnimiö.

en: Invalid atomic index.
fi: Epäkelvollinen atomi-indeksi.

en: Atomic index.
fi: Atomi-indeksi.

en: Invalid atomic number.
fi: Epäkelvollinen atomiluku.

en: Atomic number.
fi: Atomiluku.

en: Invalid coordinate.
fi: Epäkelvollinen koordinaatti.

en: X coordinate.
fi: X-koordinaatti.

en: Y coordinate.
fi: Y-koordinaatti.

en: Z coordinate.
fi: Z-koordinaatti.

en: 'a' lattice coordinate.
fi: 'a'-hilakoordinaatti.

en: 'b' lattice coordinate.
fi: 'b'-hilakoordinaatti.

en: 'c' lattice coordinate.
fi: 'c'-hilakoordinaatti.

en: Error applying geometry
fi: Virhe geometriaa soveltaessa

en: Could not parse geometry specification. Fix the highlighted errors and try again.
    
    (Hint: Hold the mouse over red text for a description of the error.)
fi: Geometrian määritystä ei voitu jäsentää. Korjaa korostetut virheet ja yritä uudelleen.
    
    (Vihje: pidä hiiren osoitinta punaisen tekstin päällä nähdäksesi virheen kuvauksen.)

en: Edit Atomic Coordinates
fi: Muokkaa atomikoordinaatteja

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:390 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Custom
fi: Mukautettu

en: XYZ format (symbols)
fi: XYZ-muoto (symbolit)

en: XYZ format (names)
fi: XYZ-muoto (nimet)

en: XYZ format (atomic numbers)
fi: XYZ-muoto (atomiluvut)

en: Lattice coordinates (symbols)
fi: Hilakoordinaatit (symbolit)

en: Lattice coordinates (names)
fi: Hilakoordinaatit (nimet)

en: Lattice coordinates (atomic numbers)
fi: Hilakoordinaatit (atomiluvut)

en: GAMESS format (symbols)
fi: GAMESS-muoto (symbolit)

en: GAMESS format (names)
fi: GAMESS-muoto (nimet)

en: Turbomole format
fi: Turbomoolinmuoto

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:108 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, copy)
en: Copy
fi: Kopioi

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cut)
en: Cut
fi: Leikkaa

en: &Paste
fi: &Liitä

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: Copy As
fi: Kopioi nimellä

en: Error Clipping Molecule
fi: Virhe leikattaessa molekyyliä

en: Error generating clipboard data.
fi: Virhe luotaessa leikepöydän dataa.

[ctx: file format]
en: Output format: %1
    %2
fi: Lähtömuoto: %1
    %2

en: Reader error:
    %1
fi: Lukijavirhe:
    %1

en: Error Pasting Molecule
fi: Virhe liitettäessä molekyyliä

en: Cannot paste molecule: Clipboard empty!
fi: Molekyyliä ei voi liittää: Leikepöytä tyhjä!

en: Error reading clipboard data.
fi: Virhe luettaessa leikepöydän dataa.

[ctx: file format description]
en: Detected format: %1
    %2
fi: Havaittu muoto: %1
    %2

en: Copy and paste
fi: Kopioi ja liitä

en: Interact with the clipboard.
fi: Ole vuorovaikutuksessa leikepöydän kanssa.

en: CP2K input
fi: CP2K-syöttö

en: Generate input for CP2K.
fi: Luo syöte CP2K:lle.

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:196 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: Energy
fi: Energia

en: Energy and Forces
fi: Energia ja voimat

en: Molecular Dynamics
fi: Molekyylidynamiikka

en: Geometry Optimization
fi: Geometrinen optimointi

en: Electronic structure methods (DFT)
fi: Elektroniset rakennemenetelmät (DFT)

en: Molecular Mechanics
fi: Molekyylimekaniikka

en: Hybrid quantum classical (Not yet supported)
fi: Hybridi kvanttiklassikko (ei vielä tuettu)

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, waterPotentialCombo)
en: NONE
fi: EI MITÄÄN

en: ATOMIC
fi: ATOMI

en: CORE
fi: YDIN

en: DENSITIES
fi: TIHEUDET

en: HISTORY_RESTART
fi: HISTORIAN _UUDELLEENKÄYNNISTYS

en: RANDOM
fi: SATUNNAINEN

en: RESTART
fi: KÄYNNISTÄ UUDELLEEN

en: SPARSE
fi: HARVA

en: Conjugate Gradients
fi: Yhdistä gradientit

en: Steepest descent
fi: Jyrkin alamäki

en: The input file has been modified. Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options?
fi: Syöttötiedostoa on muokattu. Haluatko korvata muutokset vastaamaan uutta geometriaa tai työvaihtoehtoja?

en: Overwrite modified input file?
fi: Korvataanko muokattu syöttötiedosto?

en: Save CP2K input file
fi: Tallenna CP2K-syöttötiedosto

en: Submit CP2K Calculation
fi: Lähetä CP2K-laskenta

en: Import Crystal from Clipboard…
fi: Tuo kide leikepöydältä…

en: Toggle Unit Cell
fi: Vaihda yksikkösolu

en: Edit Unit Cell…
fi: Muokkaa yksikkösolua…

en: &Wrap Atoms to Unit Cell
fi: &Kääri atomit yksikkösoluun

en: Rotate to Standard &Orientation
fi: Kierrä vakios&uuntaan

en: Scale Cell &Volume…
fi: Skaalaa solun &tilavuutta…

en: Build &Supercell…
fi: Rakenna &supersolu…

en: Reduce Cell (&Niggli)
fi: Pelkistä solu (&Niggli)

en: &Crystal
fi: &Kide

en: Remove &Unit Cell
fi: Poista &yksikkösolu

en: Add &Unit Cell
fi: Lisää &yksikkösolu

en: Import Crystal from Clipboard
fi: Tuo kide leikepöydältä

en: Wrap atoms into the unit cell.
fi: Kääri atomit yksikkösoluun.

en: Rotate the unit cell to the standard orientation.
fi: Kierrä yksikkösolu vakioasentoon.

en: Niggli Reduce Crystal
fi: Niggli pelkistä kide

en: The unit cell is already reduced.
fi: Yksikkösolu on jo pelkistetty.

en: Crystal
fi: Kide

en: Tools for crystal-specific editing/analysis.
fi: Työkalut kidekohtaiseen muokkaamiseen/analysoimiseen.

en: Color axes:
fi: Väritä akselit:

en: Line color:
fi: Viivan väri:

en: Render the unit cell boundaries.
fi: Hahmonnoi yksikkösolun rajat.

en: Cannot Parse Text
fi: Tekstiä ei voi jäsentää

en: Failed to read the data with the supplied format.
fi: Datan lukeminen toimitetussa muodossa epäonnistui.

en: No unit cell present.
fi: Ei yksikkösolua läsnä.

en: Reassign &Custom Elements…
fi: Määritä &mukautetut alkuaineet uudelleen…

en: Manipulate custom element types in the current molecule.
fi: Käsittele mukautettuja alkuainetyyppejä nykyisessä molekyylissä.

en: Custom Elements
fi: Mukautetut alkuaineet

en: Render the dipole moment of the molecule.
fi: Hahmonnoi molekyylin dipolimomentti.

en: Draw
fi: Piirrä

en: Draw Atom
fi: Piirrä atomi

en: Change Bond Type
fi: Vaihda sidostyyppi

en: Remove Bond
fi: Poista sidos

en: Distance:
fi: Etäisyys:

en: Editor tool
fi: Muokkaintyökalu

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:217 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:249 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Single
fi: Yksinkertainen sidos

en: Double
fi: Kaksoissidos

en: Triple
fi: Kolmoissidos

en: &Import
fi: &Tuo

en: Fetch PDB
fi: Nouda PDB

en: Could not read the PDB molecule: %1
fi: PDB-molekyyliä ei voitu lukea: %1

en: PDB Code
fi: PDB-koodi

en: Chemical structure to download.
fi: Ladattava kemiallinen rakenne.

en: Invalid PDB Code
fi: Epäkelvollinen PDB-koodi

en: The PDB code must be exactly 4 characters long.
fi: PDB-koodin on oltava täsmälleen neljä merkkiä pitkä.

en: The first character of the PDB code must be 1-9.
fi: PDB-koodin ensimmäisen merkin on oltava 1–9.

en: Querying for %1
fi: Kysellään %1

en: Network Download Failed
fi: Verkkolataus epäonnistui

en: Network timeout or other error.
fi: Verkon aikakatkaisu tai muu virhe.

en: Specified molecule could not be found: %1
fi: Määriteltyä molekyyliä ei löytynyt: %1

en: Fetch from PDB
fi: Nouda PDB:sta

en: Download PDB models from the Protein Data Bank
fi: Lataa PDB-mallit Protein Data Bankista

en: Focus Selection
fi: Keskittymisvalinta

en: Unfocus
fi: Kumoa keskittyminen

en: Focus
fi: Keskitä

en: Focus the view on specific features.
fi: Keskitä näkymä tiettyihin ominaisuuksiin.

en: Render the force field visualizations for the atoms of the molecule.
fi: Hahmonnoi molekyylin atomien voimakenttävisualisoinnit.

en: Optimize Geometry
fi: Optimoi geometria

en: Forces
fi: Voimat

en: Configure…
fi: Määritä…

en: Freeze Selected Atoms
fi: Jäädytä valitut atomit

en: Unfreeze Selected Atoms
fi: Vapauta valittujen atomien jäädytyksestä

en: No atoms provided for optimization
fi: Ei atomeja ilmoitettu optimointia varten

[ctx: force field energy]
en: Energy: %L1
fi: Energia: %L1

en: %1 Energy = %L2
fi: %1 Energia = %L2

en: %1 Force Norm = %L2
fi: %1 voimanormi = %L2

en: Forcefield optimization
fi: Voimakentän optimointi

en: Forcefield minimization, including scripts
fi: Pakota kentän minimointi, mukaan lukien komentosarjat

en: Autodetect (%1)
fi: Automaattinen tunnistus (%1)

en: Universal Force Field
fi: Universaali voimakenttä

en: Generalized Amber Force Field
fi: Yleistetty Amber-voimakenttä

en: Merck Molecular Force Field 94
fi: Merckin molekyylivoimakenttä 94

en: Error retrieving metadata for energy script: %1
fi: Virhe noudettaessa metatietoja energiaskriptille: %1

en: Error parsing metadata for energy script: %1
fi: Virhe jäsennettäessä metatietoja energia-skriptille: %1

en: Error parsing metadata for energy script: %1
    Result is not a JSON object.
fi: Virhe jäsennettäessä metatietoja energia-skriptille: %1
    Tulos ei ole JSON-objekti.

en: GAMESS input
fi: GAMESS-syöttö

en: Generate input for GAMESS.
fi: Luo syöte GAMESSille.

en: Single Point
fi: Yksittäinen piste

en: Equilibrium Geometry
fi: Tasapainotilan geometria

en: Transition State
fi: Siirtymätila

en: Frequencies
fi: Taajuudet

en: Core Potential
fi: Ydinpotentiaali

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:345 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constraintsCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:640 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, barostatCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedia
en: None
fi: Ei mitään

en: Gas
fi: Kaasu

en: Water
fi: Vesi

en: Triplet
fi: Kolmikko

en: Dication
fi: Sanelu

en: Cation
fi: Kationi

en: Neutral
fi: Neutraali

en: Anion
fi: Anioni

en: Dianion
fi: Dianioni

en: Save GAMESS input file
fi: Tallenna GAMESS-syöttötiedosto

en: Submit GAMESS Calculation
fi: Lähetä GAMESS-laskelma

en: &Adjust Hydrogens
fi: &Säädä vedyt

en: Add Hydrogens
fi: Lisää vetyjä

en: Remove E&xtra Hydrogens
fi: Poista &ylimääräiset vedyt

en: &Remove All Hydrogens
fi: &Poista kaikki vedyt

en: Add/remove hydrogens from the current molecule.
fi: Lisää/poista vetyjä nykyisestä molekyylistä.

en: &Hydrogens
fi: &Vedyt

en: Hydrogens
fi: Vedyt

en: &Search PQR…
fi: &Etsi PQR…

en: Import From PQR
fi: Tuo PQR:sta

en: Download a molecule from PQR.
fi: Lataa molekyyli PQR:sta.

en: &Insert
fi: &Lisää

en: Insert DNA/RNA…
fi: Lisää DNA/RNA…

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:79 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_TU)
en: Thymine
fi: Tymiini

note: i18n: file: qtplugins/lineformatinput/lineformatinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::LineFormatInputDialog)
en: Insert Molecule…
fi: Lisää molekyyli…

en: Generating 3D molecule…
fi: Luodaan kolmiulotteista molekyyliä…

en: InsertDNA
fi: Lisää DNA

en: Insert DNA / RNA fragments through a dialog.
fi: Lisää DNA/RNA-palasia dialogin kautta.

en: Molecule…
fi: Molekyyli…

en: Crystal…
fi: Kide…

en: Error reading file (%1).
fi: Virhe luettaessa tiedostoa (%1).

note: i18n: file: qtplugins/crystal/importcrystaldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ImportCrystalDialog)
en: Import Crystal
fi: Tuo kide

en: Insert Fragment
fi: Lisää palanen

en: InsertFragment
fi: Lisää palanen

en: Insert molecular fragments for building larger molecules.
fi: Lisää molekyylipalasia suurempien molekyylien rakentamiseksi.

en: Color:
fi: Väri:

en: Distance from center:
fi: Etäisyys keskipisteestä:

en: Index
fi: Indeksi

en: Unique ID
fi: Ainutlaatuinen tunnus

en: Element
fi: Alkuaine

en: Element & Number
fi: Alkuaine ja luku

en: Element & ID
fi: Alkuaine ja tunnus

[ctx: atomic partial charge]
en: Partial Charge
fi: Osittainen varaus

en: Atom Label:
fi: Atominimiö:

en: Length
fi: Pituus

en: Bond Label:
fi: Sidosnimiö:

en: ID
fi: Tunnus

en: Name
fi: Nimi

en: Residue Label:
fi: Jäännösnimiö:

en: Display labels on ball and stick style.
fi: Näytä nimiöt palloon ja kiinnitä tyyliin.

en: Edit Labels
fi: Muokkaa nimiöitä

en: Create Label
fi: Luo nimiö

en: Label editor tool
fi: Nimiömuokkaintyökalu

en: LAMMPS input
fi: LAMMPS-syöttö

en: Generate input for LAMMPS.
fi: Luo syöte LAMMPS:lle.

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the Lammps input deck preview pane?
fi: Haluatko päivittää esikatselun tekstin menettäen kaikki Lampps-syöttölaitteen esikatseluruudussa tehdyt muutokset?

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacitySliderLabel)
en: Opacity:
fi: Peittävyys:

en: Render atoms as licorice / sticks.
fi: Hahmonnoi atomit lakritsina/tikkuina.

en: No descriptors found!
fi: Kuvailijoita ei löytynyt!

en: No line format readers found!
fi: Rivimuotoisia lukijoita ei löytynyt!

en: Unable to load requested format reader.
fi: Pyydetyn muodon lukijan lataaminen ei onnistu.

en: Load single-line molecule descriptors through an input dialog.
fi: Lataa yksiriviset molekyylikuvailijat syöttövalintaikkunan kautta.

en: Manipulate
fi: Manipuloi

en: Manipulate tool
fi: Manipuloi työkalua

en: Measure
fi: Mittaa

en: Angle:
fi: Kulma:

en: Angles:
fi: Kulmat:

en: Measure tool
fi: Mittaustyökalu

[ctx: asking server for molecule name]
en: (pending)
fi: (odottava)

en: unknown molecule
fi: tuntematon molekyyli

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Molecule Name
fi: Molekyylin nimi

en: Molecular Mass (g/mol)
fi: Molekyylimassa (g/mol)

en: Chemical Formula
fi: Kemiallinen kaava

en: Number of Atoms
fi: Atomien lukumäärä

en: Number of Bonds
fi: Sidosten lukumäärä

en: Coordinate Sets
fi: Koordinaattimääritteet

en: Number of Residues
fi: Jäännösten lukumäärä

en: Number of Chains
fi: Ketjujen lukumäärä

en: Net Charge
fi: Nettovaraus

en: Net Spin Multiplicity
fi: Nettopyörimismonikertaisuus

en: Dipole Moment (Debye)
fi: Dipolimomentti (Debye)

[ctx: highest occupied molecular orbital]
en: HOMO Energy (eV)
fi: HOMO-energia (eV)

[ctx: lowest unoccupied molecular orbital]
en: LUMO Energy (eV)
fi: LUMO-energia (eV)

[ctx: singly-occupied molecular orbital]
en: SOMO Energy (eV)
fi: SOMO-energia (eV)

[ctx: total electronic energy in Hartrees]
en: Total Energy (Hartree)
fi: Kokonaisenergia (Hartree)

[ctx: zero point vibrational energy]
en: Zero Point Energy (kcal/mol)
fi: Nollapisteenergia (kcal/mol)

en: Enthalpy (kcal/mol)
fi: Entalpia (kcal/mol)

en: Entropy (kcal/mol•K)
fi: Entropia (kcal/mol•K)

en: Gibbs Free Energy (kcal/mol)
fi: Gibbsin vapaa energia (kcal/mol)

[ctx: point group symmetry]
en: Point Group
fi: Pisteryhmä

en: &Molecular…
fi: &Molekylaarinen…

en: View general properties of a molecule.
fi: Katso molekyylin yleiset ominaisuudet.

en: &Properties
fi: &Ominaisuudet

en: Molecular Properties
fi: Molekyyliominaisuudet

en: Molecule Properties
fi: Molekyylin ominaisuudet

en: Export CSV
fi: Vie CSV

en: CSV Files (*.csv);;All Files (*)
fi: CSV-tiedostot (*.csv);;kaikki tiedostot (*)

en: Could not open the file for writing.
fi: Tiedostoa ei voitu avata kirjoittamista varten.

en: Error writing to the file.
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon.

en: Export…
fi: Vie…

en: Navigate
fi: Navigoi

en: Rotate the scene along the x, y, or z axes.
fi: Kierrä kohtausta x-, y- tai z-akselia pitkin.

en: Zoom the scene.
fi: Zoomaa kohtausta.

en: Reverse Direction of Zoom on Scroll
fi: Käännä zoomaussuunta vierittämisen yhteydessä

en: Navigate tool
fi: Navigointityökalu

en: Chemical Name
fi: Kemiallinen nimi

en: Network Databases
fi: Verkkotietokannat

en: Interact with online databases, query structures etc.
fi: Ole vuorovaikutuksessa verkkotietokantojen, kyselyrakenteiden jne. kanssa.

en: Angle tolerance:
fi: Kulman toleranssi:

en: Render a few non-covalent interactions.
fi: Hahmonnoi muutama ei-kovalenttinen vuorovaikutus.

en: Halogen
fi: Halogeeni

en: Chalcogen
fi: Kalkogeeni

en: Configure Force Field…
fi: Määritä voimakenttä…

en: Conformer Search…
fi: Konformeerien haku…

en: Perceive Bonds
fi: Havaitse sidokset

en: Add Hydrogens for pH…
fi: Lisää vetyä pH:n vuoksi…

en: Remove Hydrogens
fi: Poista vedyt

en: %1 not found! Disabling Open Babel plugin actions.
fi: %1 ei löytynyt! Poistetaan Open Babel -liitännäisen toiminnot käytöstä.

en: The Open Babel file formats are not ready to be added.
fi: Open Babel -tiedostomuodot eivät ole valmiita lisättäväksi.

en: Loading molecule from Open Babel…
fi: Ladataan molekyyliä Open Babelista…

en: An internal error occurred: OpenBabel::readMolecule called, but no obabel output is available to parse!
fi: Tapahtui sisäinen virhe: OpenBabel::readMolecule kutsuttiin, mutta obabel-tulostetta ei ole saatavilla jäsennettäväksi!

en: An error occurred while running Open Babel (%1).
fi: Virhe suoritettaessa Open Babel (%1).

en: Error parsing openbabel output.
fi: Virhe jäsennettäessä openbabel-tulostetta.

en: An error occurred while retrieving the list of supported forcefields. (using '%1').
fi: Tuettujen voimakenttien luetteloa noudettaessa tapahtui virhe. (käyttäen '%1').

en: Molecule invalid. Cannot optimize geometry.
fi: Molekyyli epäkelvollinen. Geometriaa ei voi optimoida.

en: Cannot optimize geometry with Open Babel.
fi: Geometriaa ei voi optimoida Open Babelilla.

en: Optimizing Geometry (Open Babel)
fi: Optimoidaan geometriaa (Open Babel)

en: Generating…
fi: Luodaan…

en: An internal error occurred while generating an Open Babel representation of the current molecule.
fi: Tapahtui sisäinen virhe luotaessa Open Babel -esitystä nykyisestä molekyylistä.

[ctx: arg is an executable file.]
en: Starting %1…
fi: Käynnistetään %1…

en: Step %1 of %2
    Current energy: %3
    dE: %4
fi: Vaihe %1/%2
    Nykyinen energia: %3
    dE: %4

en: Updating molecule…
fi: Päivitetään molekyyliä…

en: Error interpreting Open Babel output.
fi: Virhe tulkittaessa Open Babel -tulostetta.

en: Number of atoms in obabel output (%1) does not match the number of atoms in the original molecule (%2).
fi: Obabelin tulosteen atomien lukumäärä (%1) ei vastaa alkuperäisen molekyylin atomien lukumäärää (%2).

en: Molecule invalid. Cannot generate conformers.
fi: Molekyyli epäkelvollinen. Ei voi luoda konformeereja.

en: Cannot generate conformers with Open Babel.
fi: Ei voi luoda konformeereja Open Babelilla.

en: Generating Conformers (Open Babel)
fi: Konformeerien luominen (Open Babel)

en: Generate Conformers
fi: Luo konformeerit

en: Cannot open file with Open Babel.
fi: Tiedostoa ei voi avata Open Babelilla.

en: Invalid molecule: Cannot perceive bonds.
fi: Epäkelvollinen molekyyli: Ei voi havaita sidoksia.

en: Perceiving Bonds (Open Babel)
fi: Sidosten havaitseminen (Open Babel)

en: Generating XYZ representation…
fi: Luodaan XYZ-esitystä…

en: Error generating XYZ string.
fi: Virhe luotaessa XYZ-merkkijonoa.

en: Converting XYZ to Open Babel with %1…
fi: Muunnetaan XYZ Open Babeliksi %1:lla…

en: Updating molecule from Open Babel…
fi: Päivitetään molekyyliä Open Babelista…

en: Cannot add hydrogens with Open Babel.
fi: Vetyjä ei voi lisätä Open Babelilla.

en: Adding Hydrogens (Open Babel)
fi: Lisätään vedyt (Open Babel)

en: Generating Open Babel input…
fi: Luodaan Open Babel -syötettä…

en: Error generating Open Babel input.
fi: Virhe luotaessa Open Babel -syötettä.

en: Running %1…
fi: Suoritetaan %1…

en: Add hydrogens for pH
fi: Lisää vetyjä pH:n vuoksi

en: Generating obabel input…
fi: Luodaan obabel-syötettä…

en: Cannot remove hydrogens with Open Babel.
fi: Vetyjä ei voi poistaa Open Babelilla.

en: Removing Hydrogens (Open Babel)
fi: Poistetaan vedyt (Open Babel)

en: Error generating Open Babel data.
fi: Virhe luotaessa Open Babel -dataa.

en: Reading obabel output…
fi: Luetaan obabel-tulostetta…

en: Already running Open Babel. Wait for the other operation to complete and try again.
fi: Open Babel on jo käynnissä. Odota, että toinen toiminto on suoritettu loppuun, ja yritä uudelleen.

en: Interact with OpenBabel utilities.
fi: Ole vuorovaikutuksessa OpenBabel-apuohjelmien kanssa.

en: &OpenMM Script…
fi: &AvaaMM-skripti…

en: OpenMM input
fi: OpenMM-syöttö

en: Generate input for OpenMM.
fi: Luo syöte OpenMM:lle.

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the OpenMM input deck preview pane?
fi: Haluatko päivittää esikatselun tekstin, menettäen kaikki OpenMM-syöttöpakin esikatseluruudussa tehdyt muutokset?

en: top
fi: yläosa

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:402 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rigidWaterCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:452 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, initVelCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminp
en: True
fi: Tosi

en: Reference Axes
fi: Viiteakselit

en: Reference Axes Overlay
fi: Viiteakselien peittokuva

en: Render reference axes in the corner of the display.
fi: Hahmonnoi referenssiakselit näytön kulmassa.

en: Player
fi: Toistin

en: Play
fi: Toista

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Frame rate:
fi: Kuvataajuus:

[ctx: frames per second]
en:  FPS
fi:  FPS (ruutua sekunnissa)

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:432 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameLabel)
en: Frame:
fi: Ruutu:

en:  of %0
fi:  %0:sta

en: Dynamic bonding?
fi: Dynaaminen sidos?

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:528 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record Movie…
fi: Tallenna elokuva…

en: Movie (*.mp4)
fi: Elokuva (*.mp4)

en: Export Bitmap Graphics
fi: Vie bittikarttagrafiikka

en: Movie (*.mp4);;Movie (*.avi);;GIF (*.gif)
fi: Elokuva (*.mp4);;Elokuva (*.avi);;GIF (*.gif)

en: GIF FPS support warning
fi: GIF FPS -tuen varoitus

en: The GIF file format does not support frame rates over 100 FPS.
fi: GIF-tiedostomuoto ei tue kuvanopeuksia, jotka ovat yli 100 ruutua sekunnissa.

en: Movie (*.avi)
fi: Elokuva (*.avi)

en: Error: cannot add frame to video.
fi: Virhe: kehystä ei voi lisätä videoon.

en: Cannot save file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei voi tallentaa.

en: Player tool
fi: Toistimen työkalut

en: Play back trajectories
fi: Toista liikeradat

en: Plot Pair Distribution Function…
fi: Piirrä parijakautumisfunktio…

en: Failed to generate PDF pattern
fi: PDF-kuvion luominen epäonnistui

en: Error message:
fi: Virheviesti:

en: Generate and plot a Pair Distribution Function curve.
fi: Luo ja piirrä parijakaumafunktiokäyrä.

en: Plot RMSD curve…
fi: Piirrä RMSD-käyrä…

en: Generate and plot an RMSD curve.
fi: Luo ja piirrä RMSD-käyrä.

en: Plot Theoretical XRD Pattern…
fi: Piirrä teoreettinen XRD-kuvio…

en: Failed to generate XRD pattern
fi: XRD-kuvion luominen epäonnistui

en: Failed to convert molecule to CIF format.
fi: Molekyylin muuntaminen CIF-muodoksi epäonnistui.

en: Data read from genXrdPattern appears to be corrupt!
fi: GenXrdPatternista luetut tiedot näyttävät olevan vioittuneet!

en: Error: could not find genXrdPattern executable!
fi: Virhe: genXrdPattern-suoritettavaa ei löytynyt!

en: Error:
fi: Virhe:

en: Generate and plot a theoretical XRD pattern using ObjCryst++.
fi: Luo ja piirrä teoreettinen XRD-kuvio käyttämällä ObjCryst++:ta.

en: Update
fi: Päivitä

en: Version
fi: Versio

en: Description
fi: Kuvaus

en: Error downloading plugin data.
fi: Virhe ladattaessa liitännäistietoja.

en: Error parsing plugin data.
fi: Virhe jäsennettäessä liitännäistietoja.

en: This plugin requires certain packages to be installed.
    Do you want to install them?
fi: Tämä liitännäinen edellyttää tiettyjen pakettien asentamista.
    Haluatko asentaa ne?

en: Always
fi: Aina

en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: After an HTTP request; %1 is a URL, %2 is the HTTP status code, %3 is the error message (if any)]
en: Failed to download from %1: status code %2, %3
fi: Lataaminen kohteesta %1 epäonnistui: tilakoodi %2, %3

en: Downloading %1 to %2
fi: Ladataan %1 kohteeseen %2

en: Finished %1 files
fi: %1 tiedostoa valmiina

en: Extraction successful
fi: Purkaminen onnistui

en: Error while extracting: %1
fi: Virhe purettaessa: %1

note: i18n: file: qtplugins/plugindownloader/downloaderwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DownloaderWidget)
en: Download Plugins…
fi: Lataa liitännäiset…

en: Download Plugins
fi: Lataa liitännäiset

en: Download plugins from GitHub repositories.
fi: Lataa liitännäiset GitHub-tietovarastoista.

en: PLY Render…
fi: PLY Hahmonnoi…

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: PLY (*.ply);;Text file (*.txt)
fi: PLY (*.ply);;Tekstitiedosto (*.txt)

en: Render the scene using PLY.
fi: Hahmonnoi kohtaus PLY:ta käyttäen.

en: POV-Ray Render…
fi: POV-Ray Hahmonnoi…

en: POV-Ray (*.pov);;Text file (*.txt)
fi: POV-Ray (*.pov);;Tekstitiedosto (*.txt)

en: Render the scene using POV-Ray.
fi: Hahmonnoi kohtaus POV-Ray:ta käyttäen.

en: Valence
fi: Valenssi

en: Formal Charge
fi: Muodollinen varaus

[ctx: e.g. MMFF94 Partial Charge or Gasteiger Partial Charge]
en: %1 Partial Charge
fi: %1 Osittainen varaus

en: Label
fi: Nimiö

en: Color
fi: Väri

en: Atom
fi: Atomi

en: Start Atom
fi: Aloita atomi

en: End Atom
fi: Lopussa oleva atomi

en: Bond Order
fi: Sidosjärjestys

[ctx: in Angstrom]
en: Length (Å)
fi: Pituus (Å)

en: Chain
fi: Ketju

en: Secondary Structure
fi: Toissijainen rakenne

en: Heterogen
fi: Heterogeeni

en: Angle (°)
fi: Kulma (°)

en: Energy (kcal/mol)
fi: Energia (kcal/mol)

en: Adjust Fragment
fi: Säädä fragmenttia

[ctx: beta sheet]
en: β Sheet
fi: β-arkki

[ctx: beta bridge]
en: β Bridge
fi: β-silta

[ctx: protein coil secondary structure]
en: Coil
fi: Kela

en: Atom Properties…
fi: Atomin ominaisuudet…

en: Bond Properties…
fi: Sidosominaisuudet…

en: Angle Properties…
fi: Kulmaominaisuudet…

en: Torsion Properties…
fi: Vääntöominaisuudet…

en: Residue Properties…
fi: Jäännösominaisuudet…

en: Conformer Properties…
fi: Konformeerin ominaisuudet…

en: Tables for displaying and editing atom, bond, angle and torsion properties.
fi: Taulukot atomin, sidoksen, kulman ja vääntöominaisuuksien näyttämiseen ja muokkaamiseen.

en: PropertyTables
fi: Ominaisuustaulukot

en: Atom Properties
fi: Atomiominaisuudet

en: Bond Properties
fi: Sidosominaisuudet

en: Angle Properties
fi: Kulmaominaisuudet

en: Torsion Properties
fi: Vääntöominaisuudet

en: Conformer Properties
fi: Konformeerien ominaisuudet

en: Residue Properties
fi: Jäännösominaisuudet

en: Renders primitives using QTAIM properties
fi: Hahmonnoi primitiivit QTAIM-ominaisuuksia käyttäen

en: Molecular Graph…
fi: Molekyylikaavio…

en: Molecular Graph with Lone Pairs…
fi: Molekyylikaavio yksinäisillä pareilla…

en: Atomic Charge…
fi: Atomivaraus…

en: Open WFN File
fi: Avaa WFN-tiedosto

en: WFN files (*.wfn);;All files (*.*)
fi: WFN-tiedostot (*.wfn);;kaikki tiedostot (*.*)

en: QTAIM extension
fi: QTAIM-laajennus

en: Quantum input
fi: Kvanttisyöttö

en: Generate input for quantum codes.
fi: Luo syöte kvanttikoodeille.

en: Center
fi: Keskipiste

en: Align View to Axes
fi: Kohdista näkymä akseleihin

en: Align view to axes.
fi: Kohdista näkymä akseleihin.

en: Reset view
fi: Nollaa näkymä

en: Manipulate the view camera.
fi: Manipuloi katselukameraa.

en: Script Charge Models
fi: Komentosarjojen varausmallit

en: Load electrostatic models from external scripts.
fi: Lataa sähköstaattiset mallit ulkoisista skripteistä.

en: Script File Formats
fi: Skriptitiedostomuodot

en: Load file reader/writers from external scripts.
fi: Lataa tiedostonlukija/kirjoittimet ulkoisista skripteistä.

en: Select All
fi: Valitse Kaikki

en: Select None
fi: Valitse ei mitään

en: Invert Selection
fi: Käänteinen valinta

en: Select by Element…
fi: Valitse alkuaineen mukaan…

en: Select by Atom Index…
fi: Valitse atomi-indeksin mukaan…

en: Select by Residue…
fi: Valitse jäännöksen mukaan…

en: Select Backbone Atoms…
fi: Valitse selkärangan atomit…

en: Select Sidechain Atoms…
fi: Valitse sivuketjun atomit…

en: Select Water
fi: Valitse vesi

en: Enlarge Selection
fi: Suurenna valinta

en: Shrink Selection
fi: Pienennä valinta

en: Create New Layer from Selection
fi: Luo uusi kerros valinnasta

en: Change selections
fi: Vaihda valinnat

en: &Select
fi: &Valitse

en: Select Element
fi: Valitse alkuaine

en: Select Backbone
fi: Valitse selkäranka

en: Select Sidechain
fi: Valitse sivuketju

en: Select Atoms by Index
fi: Valitse atomit indeksin mukaan

en: Atoms to Select:
fi: Valittavat atomit:

en: Select Atom
fi: Valitse atomi

en: Select Atoms by Residue
fi: Valitse atomit jäännösten mukaan

en: Residues to Select:
fi: Valittavat jäännökset:

en: Select Residue
fi: Valitse jäännös

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:186 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectSubgroupButton)
en: Select
fi: Valitse

en: Selection
fi: Valinta

en: Paint Atoms
fi: Maalaa atomit

en: Selection tool
fi: Valintatyökalu

en: New Layer
fi: Uusi kerros

en: Perceive Space Group…
fi: Havaitse avaruusryhmä…

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, symmetrizeMoleculeButton)
en: Symmetrize
fi: Aseta symmetriseksi

en: Fill Unit Cell…
fi: Täytä yksikkösolu…

en: Reduce to Asymmetric Unit
fi: Pelkistä epäsymmetriseksi yksiköksi

en: Set Tolerance…
fi: Määritä toleranssi…

en: Space Group
fi: Avaruusryhmä

en: Fill symmetric atoms based on the crystal space group.
fi: Täytä symmetriset atomit kideavaruusryhmän perusteella.

en: Perceive Space Group
fi: Havaitse avaruusryhmä

en: The space group is already set to: %1.
    Would you like to overwrite it?
fi: Avaruusryhmä on jo määritetty täksi: %1.
    Haluatko korvata sen?

en: Failure
fi: Epäonnistuminen

en: Space group perception failed.
    Would you like to try again with a different tolerance?
fi: Avaruusryhmän havaitseminen epäonnistui.
    Haluatko yrittää uudelleen eri toleranssilla?

en: Primitive Reduction
fi: Primitiivinen pelkistys

en: The tolerance is currently set to: %1.
    Proceed with this tolerance?
fi: Toleranssi on tällä hetkellä määritetty täksi: %1.
    Edetäänkö tällä toleranssilla?

en: Primitive reduction failed.
    Please check your crystal and try again with a different tolerance.
fi: Primitiivinen pelkistys epäonnistui.
    Tarkista kiteesi ja yritä uudelleen eri toleranssilla.

en: Conventionalize cell failed.
    Please check your crystal and try again with a different tolerance.
fi: Solun perinteiseksi saaminen epäonnistui.
    Tarkista kiteesi ja yritä uudelleen eri toleranssilla.

en: Symmetrization failed.
    Please check your crystal and try again with a different tolerance.
fi: Symmetriseksi saaminen epäonnistui.
    Tarkista kiteesi ja yritä uudelleen eri toleranssilla.

en: Select tolerance in Å:
fi: Valitse toleranssi Å:nä:

en: International
fi: Kansainvälinen

en: Select Space Group
fi: Valitse avaruusryhmä

en: SpaceGroup
fi: Avaruusryhmä

en: Space group features for crystals.
fi: Avaruusryhmäominaisuudet kiteille.

en: Infrared
fi: Infrapuna

en: Electronic
fi: Elektroninen

en: Density of States
fi: Tilatiheys

en: Select Background Color
fi: Valitse taustaväri

en: Select Foreground Color
fi: Valitse etualan väri

en: Select Calculated Spectra Color
fi: Valitse laskettu spektriväri

en: Select Imported Spectra Color
fi: Valitse tuotu spektrin väri

en: Wavelength (nm)
fi: Aallonpituus (nm)

en: Vibrational Spectra
fi: Värähtelyspektri

en: Wavenumbers (cm⁻¹)
fi: Aaltoluvut (cm⁻¹)

en: Transmission
fi: Lähetys

en: Raman Spectra
fi: Raman-spektri

en: Intensity
fi: Intensiteetti

en: NMR Spectra
fi: NMR-spektri

en: Chemical Shift (ppm)
fi: Kemiallinen siirtymä (ppm)

en: Electronic Spectra
fi: Elektroninen spektri

en: Energy (eV)
fi: Energia (eV)

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:938 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, densityCheck)
en: Density
fi: Tiheys

en: Molecular Orbitals…
fi: Molekyylikiertoradat…

en: Meshes
fi: Verkot

en: Orbital Window
fi: Kiertorataikkuna

en: Display orbital lists.
fi: Näytä kiertoratalistat.

en: Orbital
fi: Kiertorata

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::QtPlugins::SymmetryWidget)
en: Symmetry
fi: Symmetria

en: Status
fi: Tila

en: Molecular Orbitals
fi: Molekyylikiertoradat

en: Molecular Orbital
fi: Molekyylikiertorata

en: Electron Density
fi: Elektronitiheys

en: From File
fi: Tiedostosta

en: Create Surfaces…
fi: Luo pinnat…

en: Render the van der Waals surface.
fi: Hahmonnoi van der Waalsin pinta.

en: Render the van der Waals molecular surface.
fi: Hahmonnoi van der Waalsin molekyylipinta.

en: Render the solvent-accessible molecular surface.
fi: Hahmonnoi liuottimellasaavutettava molekyylipinta.

en: Render the solvent-excluded molecular surface.
fi: Hahmonnoi liuottimestapoissuljettu molekyylipinta.

en: Render a molecular orbital.
fi: Hahmonnoi molekyylin kiertorata.

en: Render the electron density.
fi: Hahmonnoi elektronitiheys.

en: Render the spin density.
fi: Hahmonnoi pyörimistiheys.

en: Render a cube supplied with the file.
fi: Hahmonnoi tiedoston mukana toimitettu kuutio.

en: Calculating electron density
fi: Lasketaan elektronin tiheyttä

en: Calculating molecular orbital %L1
fi: Lasketaan molekyylikiertorataa %L1

en: Movie AVI (*.avi)
fi: Elokuva AVI (*.avi)

en: Export Movie
fi: Vie elokuva

en: Movie MP4 (*.mp4);;Movie AVI (*.avi);;GIF (*.gif)
fi: Elokuva MP4 (*.mp4);;Elokuva AVI (*.avi);;GIF (*.gif)

en: Read and render surfaces.
fi: Lue ja hahmonnoi pinnat.

en: Render the scene in a SVG file.
fi: Hahmonnoi kohtaus SVG-tiedostossa.

en: Class
fi: Luokka

en: Symmetry…
fi: Symmetria…

en: Provide symmetry functionality.
fi: Tarjoa symmetriatoiminto.

en: Render symmetry elements.
fi: Hahmonnoi symmetriaelementit.

en: Group %1
fi: Ryhmä %1

en: Template
fi: Malline

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Template tool
fi: Mallinetyökalu

en: Simple display of VdW spheres.
fi: Yksinkertainen VdW-pallojen näyttö.

en: Vibrational Modes…
fi: Värähtelytilat…

en: Show the vibrational modes dialog.
fi: Näytä värähtelytilojen valintaikkuna.

en: Set the vibrational mode.
fi: Aseta värähtelytila.

en: Set the vibrational amplitude.
fi: Aseta värähtelyn amplitudi.

en: Vibrations
fi: Värähtelyt

en: Display vibrational modes.
fi: Näytä värähtelytilat.

en: VRML Render…
fi: VRML-hahmonnointi…

en: VRML (*.wrl);;Text file (*.txt)
fi: VRML (*.wrl);;Tekstitiedosto (*.txt)

en: Render the scene using VRML.
fi: Hahmonnoi kohtaus VRML:ta käyttäen.

en: Render the molecule as a wireframe.
fi: Esitä molekyyli rautalankakehyksenä.

en: Cannot calculate band structure: no unit cell!
fi: Ei voida laskea kaistarakennetta: ei yksikkösolua!

en: Yaehmop execution failed with the following error:
    %1
fi: Yaehmop-suoritus epäonnistui seuraavalla virheellä:
    %1

en: Failed to read band structure output from Yaehmop!
fi: Yaehmopin kaistarakenteen lähdön lukeminen epäonnistui!

en: Only one special k point was found in Yaehmop output! Two or more are required!
fi: Vain yksi erityinen k-piste löytyi Yaehmop-tulostuksesta! Kaksi tai useampi vaaditaan!

en: Fermi Level
fi: Fermin taso

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, generateFromPdbButton)
en: Generate Input From PDB
fi: Luo syöte PDB:sta

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Force Field:
fi: Voimakenttä:

note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChargeDialog)
en: Partial Charges
fi: Osittaisvaraukset

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ComDialog)
en: Volume Rendering
fi: Tilavuuden hahmonnointi

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enable volume rendering
fi: Ota tilavuuden hahmonnointi käyttöön

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable surface rendering
fi: Ota pinnan hahmonnointi käyttöön

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConstraint)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:71 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, spec)
en: <html><head/><body><p>Specification of format. Each character indicates a value to write per atom:</p><p><span style=" font-weight:600;">#</span> - Atom index (1, 2, ..., numAtoms)<br/><span style=" font-weight:600;">Z</span> - Atomic number (e.g. "6" for carbon)<br/><span style=" font-weight:600;">G</span> - GAMESS-style atomic number (e.g. "6.0" for carbon)<br/><span style=" font-weight:600;">N</span> - Element name (e.g. "Carbon")<br/><span style=" font-weight:600;">S</span> - Element symbol (e.g. "C" for carbon)<br/><span style=" font-weight:700;">L</span> - Atom label (e.g., "C2" for second carbon atom, "H1" for first hydrogen) <br/><span style=" font-weight:600;">x</span> - X position coordinate<br/><span style=" font-weight:600;">y</span> - Y position coordinate<br/><span style=" font-weight:600;">z</span> - Z position coordinate<br/><span style=" font-weight:600;">a</span> - 'a' lattice coordinate (crystals only)<br/><span style=" font-weight:600;">b</span> - 'b' lattice coordinate (crystals only)<br/><span style=" font-weight:600;">c</span> - 'c' lattice coordinate (crystals only)<br/><span style=" font-weight:600;">_</span> - A literal space (" "), useful for alignment<br/><span style=" font-weight:600;">0</span> - A literal 0 ("0"), useful for optimization flags<br/><span style=" font-weight:600;">1</span> - A literal 1 ("1"), useful for optimization flags<br/></p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Muodin määrittely. Jokainen merkki ilmaisee kirjoitettavan arvon atomia kohti:</p><p><span style=" font-weight:600;">#</span> - Atomin indeksi (1, 2, ..., numAtoms)<br/><span style=" font-weight:600;">Z</span> - Atomiluku (esim. "6" hiilelle)<br/><span style=" font-weight:600;">G</span> - GAMESS-tyylinen atomiluku (esim. "6,0" hiilelle)<br/><span style=" font-weight:600;">N</span> - Elementin nimi (esim. "Hiili")<br/><span style=" font-weight:600;">S</span> - Elementin symboli (esim. "C" hiilelle)<br/><span style=" font-weight:700;">L</span> - Atominimiö (esim. "C2" toiselle hiiliatomille, "H1" ensimmäiselle vetylle) <br/><span style=" font-weight:600;">x</span> - X-paikan koordinaatti<br/><span style=" font-weight:600;">y</span> - Y-paikan koordinaatti<br/><span style=" font-weight:600;">z</span> - Z-paikan koordinaatti<br/><span style=" font-weight:600;">a</span> - 'a'-hilakoordinaatti (kiteet vain)<br/><span style=" font-weight:600;">b</span> - 'b'-hilakoordinaatti (kiteet vain)<br/><span style=" font-weight:600;">c</span> - 'c'-hilakoordinaatti (kiteet vain)<br/><span style=" font-weight:600;">_</span> - Kirjaimellinen välilyönti (" "), hyödyllinen tasaukselle<br/><span style=" font-weight:600;">0</span> - Kirjaimellinen 0 ("0"), hyödyllinen optimointilipuille<br/><span style=" font-weight:600;">1</span> - Kirjaimellinen 1 ("1"), hyödyllinen optimointilipuille<br/></p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:343
en: Defaults
fi: Oletusasetukset

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:373
en: Save File…
fi: Tallenna tiedosto…

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Method:
fi: Menetelmä:

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Bond Order:
fi: Sidoskertaluku:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Charge:
fi: Varaus:

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: name
fi: nimi

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bpCombo)
en: Other
fi: Muu

[ctx: single-strand DNA]
note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleStrandRadio)
en: Single
fi: Yksittäinen

[ctx: double-strand DNA]
note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, doubleStrandRadio)
en: Double
fi: Kaksois-

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:446 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zBoundaryCombo)
en: Change Z boundary style.
fi: Vaihda Z-reunuksen tyyli.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:486 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, yBoundaryCombo)
en: Change Y boundary style.
fi: Vaihda Y-reunuksen tyyli.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:526 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, xBoundaryCombo)
en: Change X boundary style.
fi: Vaihda X-reunuksen tyyli.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:948 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:1012
en: Generate…
fi: Luo…

note: i18n: file: qtplugins/lineformatinput/lineformatinputdialog.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Descriptor:
fi: Kuvailija:

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:122 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rotateComboBox)
en: Origin
fi: Origo

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConformerSearchDialog)
en: Conformer Search
fi: Konformeerien haku

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systematicOptionsGroupBox)
en: Method
fi: Menetelmä

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of conformers:
fi: Konformeerien lukumäärä:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:68 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, optimizationStepsLabel)
en: Optimization per conformer:
fi: Optimointi konformeeria kohti:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_forceField)
en: Forcefield:
fi: Voimakenttä:

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:122 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_numDataPoints)
en: <html><head/><body><p>The number of 2theta points to generate.</p><p>Default: 1000</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Luotettavan 2theta-pisteen määrä.</p><p>Oletus: 1000</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:156 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Peak Width:
fi: Huipun leveys:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:356 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Calculated Spectra:
fi: Laskettu spektri:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:471 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Close
fi: &Sulje

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_render)
en: Render
fi: Hahmonnus

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color by:
fi: Väritys mukaan:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:202 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Resolution:
fi: Resoluutio:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:515 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: Calculate
fi: Laske

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:42 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, esTab)
en: Molecule
fi: Molekyyli

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, coordinationLabel)
en: Coordination:
fi: Koordinointi:

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:421 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Groups
fi: Ryhmät

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:427 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group:
fi: Ryhmä:

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:142 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, edit_specialKPoints)
en: <html><head/><body><p>Enter special k-points as such:</p><p>L 0.5 0.5 0.5</p><p>G 0.0 0.0 0.0</p><p>X 0.5 0.0 0.5</p><p>That is, &lt;symbol&gt; &lt;x&gt; &lt;y&gt; &lt;z&gt; where x, y, and z are fractional reciprocal space coordinates. Lines will be drawn connecting these k-points on the graph in the order you put them in. Please note that the orientation of your cell may have an effect on the locations of these reciprocal space points.</p><p>If the space group of the crystal has been perceived or set, the special k points will be automatically filled up with the primitive cell high symmetry points for that space group. There are a few space groups will different high symmetry points depending on the lattice (such as if a &gt; b or a &lt; b) - that is taken into account automatically.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Syötä erityiset k-pisteet sellaisenaan:</p><p>L 0,5 0,5 0,5</p><p>G 0,0 0,0 0,0</p><p>X 0,5 0,0 0,5</p><p>Toisin sanoen &lt;symboli&gt; &lt;x&gt; &lt;y&gt; &lt;z&gt; missä x, y ja z ovat murto-osia käänteisavaruuden koordinaatteja. Nämä k-pisteet yhdistetään kaavioon siinä järjestyksessä, jossa ne asetit. Huomaa, että solusi suunta voi vaikuttaa näiden käänteisavaruuspisteiden sijaintiin.</p><p>Jos kiteen avaruusryhmä on havaittu tai asetettu, erityiset k-pisteet täytetään automaattisesti tämän avaruusryhmän primitiivisillä solun korkean symmetrian pisteillä. On olemassa muutamia avaruusryhmiä, joilla on erilaiset korkeat symmetriapisteet hilasta riippuen (kuten jos &gt; b tai &lt; b) - tämä huomioidaan automaattisesti.</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:188 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:204 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_numDim)
en: <html><head/><body><p>The number of periodic dimensions.</p><p><br/></p><p>If this is set to 1, the material will be periodic only along the A vector of the crystal.</p><p><br/></p><p>If this is set to 2, the material will be periodic along both the A and B vectors of the crystal.</p><p><br/></p><p>If this is set to 3, the material will be periodic along the A, B, and C vectors of the crystal.</p><p><br/></p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Jaksottaisten mittojen määrä.</p><p><br/></p><p>Jos arvoksi on asetettu 1, materiaali on jaksollinen vain pitkin kiteen A-vektoria.</p><p><br/></p><p>Jos arvoksi on asetettu 2, materiaali on jaksollista sekä A- että B-vektorilla.</p><p><br/></p><p>Jos arvoksi on asetettu 3, materiaali on jaksoittaista kiteen A-, B- ja C-vektoreita pitkin.</p><p><br/></p></body></html>
