indicator-session - en to sv translation catalogue (68 entries)

en: Suppress the dialog to confirm logout, restart and shutdown action
sv: Visa inte dialogrutan för att bekräfta utloggning, omstart och avstängning

en: Whether or not to show confirmation dialogs for logout, restart and shutdown actions.
sv: Bestäm om dialogruta för att bekräfta utloggning, omstart och avstängning ska visas.

en: Remove the Log Out item from the session menu
sv: Ta bort Logga ut-objektet från sessionsmenyn

en: Makes it so that the logout button doesn’t show in the session menu.
sv: Gör så att utloggningsknappen inte visas i sessionsmenyn.

en: Remove the Restart item from the session menu.
sv: Ta bort objektet Starta om från sessionsmenyn.

en: Makes it so that the restart button doesn’t show in the session menu.
sv: Gör så att omstartsknappen inte visas i sessionsmenyn.

en: Remove the shutdown item from the session menu.
sv: Ta bort avstängningsobjektet från sessionsmenyn.

en: Makes it so that the shutdown button doesn’t show in the session menu.
sv: Gör så att avstängningsknappen inte visas i sessionsmenyn.

en: Force the visibility of Restart item in the session menu
sv: Tvinga synlighet för objektet Starta om i sessionsmenyn

en: Makes it so that the restart shows in the session menu even in the environments where it should not show.
sv: Gör det så att omstart visas i sessionsmenyn även i de miljöer där den inte ska visas.

en: Determine the visibility of the User's real name on the panel
sv: Bestäm synligheten för användarens riktiga namn på panelen

en: Allow for the Removal of the users name from the panel
sv: Tillåt att användarnamnet tas bort från panelen

en: Show the list of users
sv: Visa listan över användare

en: Allow for the user list to be hidden by the user.
sv: Tillåt att användarlistan döljs av användaren.

en: Show device info item
sv: Visa enhetsinformationsobjekt

en: Show the device information menu item.
sv: Visa menyalternativet enhetsinformation.

en: Show desktop help item
sv: Visa skrivbordets hjälpobjekt

en: Show the desktop environment help menu item.
sv: Visa menyalternativet för skrivbordsmiljöns hjälp.

en: Show distro help item
sv: Visa distributionens hjälpobjekt

en: Show the distribution help menu item.
sv: Visa menyposten för distributionshjälp.

en: Show bug report item
sv: Visa felrapportobjekt

en: Show the bug report menu item.
sv: Visa menyalternativet felrapport.

en: Show custom item
sv: Visa anpassat objekt

en: Show the custom menu item.
sv: Visa det anpassade menyalternativet.

en: Custom item label
sv: Anpassad etikett för föremål

en: The label of the custom menu item.
sv: Etiketten för det anpassade menyalternativet.

en: Custom item URI
sv: URI för anpassat objekt

en: The location the custom menu item should open.
sv: Platsen där det anpassade menyalternativet ska öppnas.

en: Session management, status and user switching
sv: Sessionshantering, status och byte av användare

en: Guest
sv: Gäst

en: About This Device…
sv: Om den här enheten…

en: About This Computer
sv: Om den här datorn

en: About Ubuntu Touch…
sv: Om Ubuntu Touch…

en: %s Help…
sv: %s-hjälp…

en: About UBports Foundation…
sv: Om UBports stiftelsen…

en: Desktop mode
sv: Skrivbordsläge

en: Report a Bug…
sv: Rapportera ett fel…

en: System Settings…
sv: Systeminställningar…

en: Online Accounts…
sv: Nätkonton…

en: Start Screen Saver
sv: Starta skärmsläckare

en: Switch Account…
sv: Växla konto…

en: Switch Account
sv: Växla konto

en: Lock/Switch Account…
sv: Lås/växla konto…

en: Lock/Switch Account
sv: Lås/växla konto

en: Lock
sv: Lås

en: Guest Session
sv: Gästsession

en: Log Out…
sv: Logga ut…

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: Hibernate
sv: Viloläge

en: Restart…
sv: Starta om…

en: Restart
sv: Starta om

en: Shut Down…
sv: Stäng av…

en: Shut Down
sv: Stäng av

en: Suspend Remote Session
sv: Suspendera Fjärrsession

en: Warning
sv: Varning

en: The operating system's bug tracker needs to be accessed with
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
sv: Operativsystemets felhanteringssystem behöver kommas åt
    via en webbläsare.
    
    Ayatana sessionsindikator kunde inte hitta någon
    webbläsare på din dator.

en: Are you sure you want to close all programs and log out?
sv: Är du säker på att du vill stänga alla program och logga ut?

en: Some software updates won't be applied until the computer next restarts.
sv: Vissa programuppdateringar kommer inte att verkställas förrän datorn har startats om.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
sv: Är du säker på att du vill stänga alla program och starta om datorn?

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
sv: Är du säker på att du vill stänga alla program och stänga av datorn?

en: The XFCE desktop's user guide needs to be accessed with
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
sv: XFCE-skrivbordets användarguide behöver kommas åt
    via en webbläsare.
    
    Ayatana sessionsindikator kunde inte hitta någon
    webbläsare på din dator.

en: The Ayatana Session Indicator does not know yet, how to show
    the currently running desktop's user guide or help center.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
sv: Ayatana sessionsindikator vet ännu inte hur det aktuella
    skrivbordets användarguide eller hjälpcenter ska visas.
    
    Rapportera detta till utvecklarna via:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: Displaying information on %s  requires
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
sv: Att visa information på %s  kräver
    en webbläsare.
    
    Ayatana sessionsindikator kunde inte hitta någon
    webbläsare på din dator.

en: The Ayatana Session Indicator does not support evoking the system
    settings application for your desktop environment, yet.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
sv: Ayatana sessionsindikator har inte stöd för att väcka system-
    inställningsprogrammet för din skrivbordsmiljö än.
    
    Rapportera detta till utvecklarna via:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: The Ayatana Session Indicator does not support password changes
    for your desktop environment, yet.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
sv: Ayatana sessionsindikator har inte stöd för lösenordsändring
    för din skrivbordsmiljö än.
    
    Rapportera detta till utvecklarna via:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: The Ayatana Session Indicator does not know yet, how to show
    information of the currently running desktop environment.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
sv: Ayatana sessionsindikator vet ännu inte hur information ska
    visas för den aktuella skrivbordsmiljön.
    
    Rapportera detta till utvecklarna via:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
