babiloo - en to ar translation catalogue (115 entries)

en: About Babiloo
ar: حول بابيلو

en: &About
ar: &حول

en: A&uthors
ar: ال&مؤلفين

en: &License Agreement
ar: ا&تفاقية الترخيص

en: &Close
ar: أ&غلق

en: Building main dialog...
ar: بناء النافذة الرئيسية ...

en: Go to &previous article
ar: اذهب الى المقال ال&سابق

en: Go to &next article
ar: اذهب الى المقال ال&لاحق

en: &Save to file
ar: &حفظ في ملف

en: Prin&t article
ar: &طباعة مقال

en: Speak &word
ar: نطق &كلمة

en: New Version Detected
ar: تمّ اكتشاف وجود نسخة  جديدة

en: A new version of Babiloo has been released.
    
    New Version: %s
    Current Version: %s
    
    Would you like to download the new version now?
ar: تم اصدار نسخة جديدة من بابيلو.
    
    الاصدار الجديد : %s
    الاثدار القديم : %s
    
    هل تريد تنزيل الاصدار الجديد الآن؟

en: Error
ar: خطأ

en: Please load a dictionary first.
ar: الرجاء تحميل قاموس أوّلا

en: Error while loading the word %s
ar: خطأ عند تحميل الكلمة %s

en: Error trying to load the dictionary.
    File corrupted or not supported.
ar: خطأ اثناء محاولة تحميل القاموس.
    الملف تالف أو غير معتمد.

en: %s was not loaded: %s
ar: %s لم يتم تحميله: %s

en: Info
ar: المعلومات

en: Short Usage Information:
ar: معلومات الاستعمال الاساسية:

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
ar: للبدء باستعمال قاموس،اختر واحدا من <b>قائمة القواميس</b>

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
ar: لتثبيت قاموس جديد من الانترنت، <b>اختر أدر القواميس...</b> و اختر واحدا من لسان <b>تنزيل القواميس</b>.

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
ar: لتثبيت قاموس جديد من ملف ، اختر <b>ثبّت من ملفّ</b> ... من قائمة  <b>القواميس</b>.

en: The word <b>%s</b> is not found.
ar: الكلمة <b>%s</b> غير موجودة.

en: Babiloo Settings
ar: إعدادات بابيلو

en: Interface Language:
ar: لغة الواجهة

en: Translate this Application...
ar: ترجم هذا البرنامج..

en: Case sensitive
ar: مراعاة حالة الأحرف

en: AutoComplete
ar: اكمال تلقائي

en: Ignore accents
ar: تجاهل اللهجات

en: Pronounce words using this command:
ar: قم بنطق الكلمات باستعمال هذا الأمر:

en: Global settings
ar: إعدادات شاملة

en: Move up
ar: حرّك لأعلى

en: Up
ar: أعلى

en: Move down
ar: حرّك لأسفل

en: Down
ar: أسفل

en: Show information about dictionary
ar: عرض المعلومات حول قاموس

en: Show info
ar: عرض المعلومات

en: Directory storing the dictionaries:
ar: المجلّد يقوم بتخزين القواميس:

en: Browse...
ar: استعرض...

en: Installed Dictionaries
ar: القواميس المثبّتة

en: From link:
ar: من الرابط:

en: Download dictionary
ar: تنزيل القاموس

en: From list:
ar: من قائمة:

en: Download
ar: تنزيل

en: Download Dictionaries
ar: تنزيل القواميس

en: Dictionaries
ar: القواميس

en: Plugins
ar: الملحقات

en: Behavior
ar: السلوك

en: Pronounce the word
ar: نطق الكلمة

en: Timeout before hide after mouse over
ar: مهلة الاخفاء بعد مرور بالفأرة

en: Don't hide
ar: لا تخفي

en:  seconds
ar:  ثوان

en: Show only if modifier pressed
ar: اظهر فقط اذا تم الضغط على المغيّر

en: Scan selection
ar: فحص التحديد

en: Show if word not found
ar: اظهر في حالة عدم ايجاد كلمة

en: Apperance
ar: المظهر

en: Transparency
ar: الشفافية

en: Default width
ar: العرض الافتراضي

en: Default height
ar: الارتفاع الافتراضي

en: Popup window
ar: النافذة المنبثقة

en: Preview
ar: معاينة

en: Element
ar: العنصر

en: Select element
ar: إختيار عنصر

en: Title
ar: العنوان

en: Explanation
ar: الشرح

en: Abbreviation
ar: الاختصار

en: Example
ar: مثال

en: Transcription
ar: الكتابة

en: Select font
ar: إختيار خط

en: Foreground
ar: الواجهة الأمامية

en: Background
ar: الخلفيّة

en: Click to select color
ar: انقر لتحديد لون

en: Select font size
ar: حدّد حجم الخط

en: Bold
ar: عريض

en: Italic
ar: مائل

en: Underline
ar: تسطير

en: Size
ar: الحجم

en: Font
ar: الخط

en: Appearance
ar: المظهر

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Loading %s...
ar: تحميل %s...

en: Clear the search box
ar: امسح مربع البحث

en: Clear
ar: مسح

en: Articles
ar: الكلمات

en: History
ar: المحفوظات

en: Search
ar: بحث

en: &File
ar: &ملف

en: &Help
ar: &مساعدة

en: &Settings
ar: الإ&عدادات

en: &Quit
ar: إ&نهاء

en: &About Babiloo
ar: &حول بابيلو

en: &Configure Babiloo
ar: اع&داد بابيلو

en: &Scan
ar: &فحص

en: Install from file...
ar: تثبيت من ملف...

en: Import
ar: استيراد

en: Manage Dictionaries...
ar: أدر القواميس...

en: Visit HomePage
ar: زر الصفحة الرئيسية

en: Report A Problem
ar: أبلغ عن مشكلة

en: Translate This Application...
ar: ترجم هذا التطبيق...

en: Downloading files...
ar: جاري تنزيل الملفات...

en: &Abort
ar: إ&جهاض

en: Downloading
ar: جاري التنزيل

en: Starting the download (%s bytes) ...
ar: بدء التنزيل (%s بايت) ...

en: Unable to download file %s
ar: غير قادر على تنزيل الملف %s

en: Link address is empty
ar: عنوان الرابط فارغ

en: Dictionary that couldn't be installed:
     %s
ar: القاموس الذي تعذّر تثبيته:
     %s

en: Rescanning dictionaries...
ar: جاري اعادة فحص القواميس...

en: Alert
ar: تنبيه

en: The new language will be displayed after restarting the program.
ar: اللغة الجديدة ستعرض بعد اعادة تشغيل البرنامج

en: Open Directory
ar: افتح مجلداً

en: Type
ar: النّوع

en: Dictionary name
ar: اسم القاموس

en: Total articles
ar: مجموع المقالات

en: Export dictionary as...
ar: تصدير القاموس كـ...
