BibleTime - en to br translation catalogue (83 entries)

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Bible Study Basics
br: Diazezoù studi ar Bibl

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Hear
br: Selaou

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Read
br: Lenn

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: Study
br: Studiañ

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Memorize
br: Eñvoriñ

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Meditate
br: Prederiañ

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Character Study
br: Studi an tudennoù

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Content
br: Endalc'had

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Context
br: Kenarroud

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you give
br: Pa roez an aluzen

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you fast
br: Pa yunez

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you pray
br: Pa bedez

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: etc.
br: hag all hag all.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you give <placeholder type="orderedlist" id="0"/>
br: Pa roez <placeholder type="orderedlist" id="0"/>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Find these verses: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>
br: Kavout ar gwerzadoù: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Look up "judge".
br: Klaskit "Barnerien".

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Now look up "judgeth".
br: Klaskit bremañ "jugeth".

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Barnabus
br: Barnabas

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that is Unique
br: Ul levr dibar

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Work
br: Oberenn

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: When Written
br: Deiziad skrivañ

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Earliest Copy
br: An eilenn ziwezhañ

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Time Lapse
br: Amzer tremenet

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Number of Copies
br: Niver a eilennoù

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Herodotus
br: Herodotos

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 448-428 B.C.
br: 448-428 kent J.K.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 A.D.
br: 900 goude J.K.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1300 years
br: 1300 bloaz

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 100 A.D.
br: 100 goude J.K.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1100 A.D.
br: 1100 goude J.K.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1000 years
br: 1000 bloaz

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Caesar's <emphasis>Gallic War</emphasis>
br: <emphasis>Brezel Galia</emphasis> Caesar

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 50-58 B.C.
br: 50-58 a-raok J.K.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 950 years
br: 950 bloaz

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Livy's <emphasis>Roman History</emphasis>
br: <emphasis>Istor Roma</emphasis> Livius

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 59 B.C. - 17 A.D.
br: 59 kent J.K. - 17 goude J.K.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 years
br: 900 bloaz

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: New Testament
br: Testamant nevez

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 40 A.D. - 100 A.D.
br: 40 kent J.K. - 100 goude J.K.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 30 - 310 years
br: 30 - 310 bloaz

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 5000 Greek &amp; 10,000 Latin
br: 5000 Grek &amp; 10.000 Latin

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Works
br: Ul levr hag a ra

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Reference
br: Daveenn

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Action
br: Oberennoù

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Eph. 5:26
br: Ep. 5:26

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Acts 20:32
br: Akt 20:32

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 15:4
br: Rm. 15:4

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 10:17
br: Rm. 10:17

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1 Cor. 10:11
br: 1 Kor. 10:11

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Liberates
br: Ul levr hag a zieub

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's word
br: Gerioù Doue

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's power
br: Galloud Doue

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Wars
br: Ul levr ac'h en emgann

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Spiritual Armor
br: An Houarnwisk Speredel

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Question
br: Goulenn

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Answer
br: Respont

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many are offensive?
br: Pet a zo argadaüs?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: One
br: Unan

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Which one(s)?
br: Pehini/Pere?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: the word - <foreignphrase>rhema</foreignphrase>
br: Lavaroù <foreignphrase>rhema</foreignphrase>

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Not a little!
br: Ket un tammig!

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Appendix: "Once for All"
br: Aneks: "Ur wech evit mat"

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><title>
en: Definition
br: Termenadur

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1A
br: Skouer 1A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1B
br: Skouer 1B

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: Cross-references for aleipho: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>
br: Mammennoù kroaziet evit aleipho: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: Cross-references of chrio: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>
br: Mammennoù kroaziet evit chrio: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2A
br: Skouer 2A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2B
br: Skouer 2B

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2C
br: Skouer 2C

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3A
br: Skouer 3A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3B
br: Skouer 3B

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4A
br: Skouer 4A

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: <quote>evil eye</quote>in Mt.6:23.
br: <quote>lagad fall</quote>e Mt.6:23.

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4B
br: Skouer 4B

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5A
br: Skouer 5A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5B
br: Skouer 5B

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: The Biblestudy HowTo
br: Tutorial studi ar Bibloù

note: type: Content of: <book><bookinfo><authorgroup><author><surname>
en: The BibleTime Team
br: Skipailh BibleTime

note: TRANS:ROLES_OF_TRANSLATORS type: Content of: <book><bookinfo>
en: <copyright> <year>1999-2016</year> <holder>The &bibletime; Team (bt-devel@crosswire.org)</holder> </copyright>
br: <copyright> <year>1999-2016</year> <holder>Skipalh &bibletime; (bt-devel@crosswire.org)</holder> </copyright>

note: type: Content of: <book><bookinfo><abstract><title>
en: Abstract
br: Berradenn

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: Bible
br: Bibl

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: HowTo
br: Tutorial
