BibleTime - en to cs translation catalogue (123 entries)

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Bible Study Basics
cs: Základy studia Bible

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Our Purpose as we Approach the Bible
cs: Proč přistupujeme k Bibli

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><para>
en: There is neither merit nor profit in the reading of Scripture for its own sake, but only if it effectively introduces us to Jesus Christ. Whenever the Bible is read, what is needed is an eager expectation that through it we may meet Christ.
cs: V samotném čtení Písma není žádná zásluha ani zisk, pokud nás nepřivede k Ježíši Kristu. Při každém čtení Bible je potřeba horlivě očekávat, že se takto můžeme setkat s Ježíšem.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Approaches to God's Word
cs: Přístupy k Božímu Slovu

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Hear
cs: Slyšení

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Read
cs: Čtení

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: Study
cs: Scripture quotes are from the New American Standard Bible unless otherwise indicated

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Memorize
cs: Memorování

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Meditate
cs: Meditování

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Types of Bible Studies
cs: Typy studia Bible

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Topical Study
cs: Tématické studium

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Pick out a certain topic and follow it through, using cross-references or a concordance.
cs: Zvolí se určité téma a procházejí se místa, která o tématu mluví. Využívají se přitom křížové odkazy a konkordance.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Character Study
cs: Studium postavy

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Studying the life of a Bible character, e.g. Joseph's life in Gen.37-50.
cs: Studium života biblické postavy, např. Josefa v Gn 37-50.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Expository Study
cs: Vysvětlující studium

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Studying a certain passage: paragraph, chapter, or book.
cs: Studium určité pasáže: odstavce, kapitoly nebo knihy.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Basics of Correct Interpretation
cs: Základy správného výkladu

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Content
cs: Obsah

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: What does it say? What does it say in the original language? Be careful with definitions. Don't read into it what it doesn't say.
cs: Co text říká? Co text říká v originálním jazyce? Dávejte si pozor na definice. Nesnažte se "číst" něco, co text neříká.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Context
cs: Souvislosti

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><title>
en: Cross-reference
cs: Odkazy

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: What do other verses about this subject say through the rest of the Bible? God doesn't contradict Himself, so our interpretation needs to stand the test of other scriptures.
cs: Co říkají ostatní verše k tomuto tématu v celé Bibli? Bůh nepopře sám sebe, proto naše interpretace musí obstát vzhledem ke zbytku Písma.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: An Expository Study of Matthew 6:1-18
cs: Vysvětlující studium Matouše 6,1-18

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Now fill in the outline with specific instructions of how to avoid wrong ways of practicing our righteousness:
cs: A teď doplňte osnovu o konkrétní instrukce, jak se vyhnout špatným způsobům praktikování spravedlnosti:

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Worksheet: How to Use a Concordance
cs: Jak používat konkordanci

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Find a Particular Verse
cs: K nalezení konkrétního verše

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Pick out a key word or most-unusual word of the verse.
cs: Vyberte z verše klíčové slovo nebo slovo nejméně běžné.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Turn to this word alphabetically.
cs: Vyhledejte v konkordanci toto slovo (v základním tvaru).

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Go down the column of listings until you find your verse.
cs: Projděte seznam výskytů, dokud nenaleznete váš verš.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Do a Topical Study
cs: K tématickému studiu

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Clarify Word Meanings in the Greek and Hebrew
cs: K ujasnění slovního významu v řečtině a hebrejštině

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Go down the column to 1 Cor.2:15 . . . . . 350.
cs: U odkazu na 1K 2,15 je číslo 350.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Find Meanings of Names
cs: K nalezení významu jmen

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: By the same process we can find the meaning of a name in the Greek or Hebrew.
cs: Stejným způsobem můžete zjistit význam jmen v řečtině nebo hebrejštině.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Look up these names and write down their meaning:
cs: Nalezněte tato jména a zjistěte jejich význam:

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Nabal
cs: Nábal

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Joshua
cs: Jozue

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Barnabus
cs: Barnabáš

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Importance of God's Word
cs: Význam Božího Slova

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that is Unique
cs: Jedinečná kniha

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Comparison of New Testament manuscripts with other ancient texts.
cs: Porovnání spisů Nového Zákona s ostatními starověkými texty.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Work
cs: Text

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: When Written
cs: Kdy napsáno

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Earliest Copy
cs: Nejstarší opis

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Time Lapse
cs: Časový odstup

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Number of Copies
cs: Počet opisů

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 448-428 B.C.
cs: 448-428 př.K.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 A.D.
cs: 900 n.l.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1300 years
cs: 1300 let

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 100 A.D.
cs: 100 n.l.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1100 A.D.
cs: 1100 n.l.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1000 years
cs: 1000 let

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Caesar's <emphasis>Gallic War</emphasis>
cs: Caesarova <emphasis>Válka Galská</emphasis>

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 50-58 B.C.
cs: 50-58 př.K.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 950 years
cs: 950 let

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Livy's <emphasis>Roman History</emphasis>
cs: Livyho <emphasis>Roman History</emphasis>

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 59 B.C. - 17 A.D.
cs: 59 př.K. - 17 n.l.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 years
cs: 900 let

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: New Testament
cs: Nový Zákon

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 40 A.D. - 100 A.D.
cs: 40 n.l. - 100 n.l.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 130 A.D. Partial manuscripts 350 A.D. Full manuscripts
cs: 130 n.l. zlomky spisů, 350 n.l. úplné spisy

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 30 - 310 years
cs: 30 - 310 let

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 5000 Greek &amp; 10,000 Latin
cs: 5000 řeckých a 10 000 latinských

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><para>
en: "In the verity and fullness of the evidence on which it rests, the text of the New Testament stands absolutely and unapproachably alone among other ancient prose writings."
cs: "V pravdivosti a plnosti důkazů, kterými je podepřen, je text Nového Zákona absolutně a nedosažitelně osamocený mezi ostatními starověkými prózami."

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that God Breathed
cs: Kniha vdechnutá Bohem

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Works
cs: Kniha, která pracuje

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: What does Bible study do for Christians?
cs: Co studium Bible dělá s křesťanem?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Reference
cs: Odkaz

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Action
cs: Vliv

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Eph. 5:26
cs: Ef 5,26

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: cleanses -- "...having cleansed her by the washing of water with the word."
cs: očišťuje - "...když ji očistil koupelí vody skrze slovo."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Acts 20:32
cs: Sk 20,32

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 15:4
cs: Ř 15,4

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: encourages -- "that through perseverance and the encouragement of the Scriptures we might have hope."
cs: povzbuzuje - "abychom skrze trpělivost a skrze potěšení Písem měli naději."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 10:17
cs: Ř 10,17

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: gives faith -- "So faith comes from hearing, and hearing by the word of Christ."
cs: dává víru - "Víra je tedy ze slyšení a slyšení skrze slovo Boží."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1 Cor. 10:11
cs: 1K 10,11

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: instructs -- "Now these things happened to them for an example, and they were written for our instruction"
cs: napomíná - "A toto všechno se jim stalo na výstrahu a bylo to zapsáno pro napomenutí nám"

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Mt. 4:4
cs: Mt 4,4

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: nourishment -- "But He answered and said, 'It is written, Man shall not live on bread alone, but on every word that proceeds out of the mouth of God.'"
cs: sytí - "Je napsáno: 'Nejen chlebem bude člověk živ, ale každým slovem, které vychází z Božích úst.'"

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Liberates
cs: Kniha, která osvobozuje

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: What 2 things do we need to know to be kept from error?
cs: Jaké dvě věci musíme znát, abychom se vyvarovali chyb?

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's word
cs: Boží slovo

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's power
cs: Boží moc

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Wars
cs: Kniha, která bojuje

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Eph.6:10-18 is one picture of our spiritual armament.
cs: V Ef 6,10-18 je jeden přehled naší duchovní zbroje.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Spiritual Armor
cs: Duchovní zbroj

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Question
cs: Otázka

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Answer
cs: Odpověď

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many of the weapons listed here are defensive weapons?
cs: Kolik popsaných částí zbroje slouží k obraně?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many are offensive?
cs: Kolik je jich útočných?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Which one(s)?
cs: Která (-é)?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: the word - <foreignphrase>rhema</foreignphrase>
cs: Slovo - <foreignphrase>rhema</foreignphrase>

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Exhortations
cs: Napomenutí

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: If you're rich in something, how much of it do you have?
cs: Pokud jste v něčem bohatí, kolik toho něčeho máte?

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Not a little!
cs: Nemálo!

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Appendix: "Once for All"
cs: Dodatek: "Jednou provždy"

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Supplement: Bible Reading Programs
cs: Příloha: Plány čtení Bible

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: New Testament in a Year: read one chapter each day, 5 days a week.
cs: Nový Zákon za rok: čtěte jednu kapitolu denně, pět dní v týdnu.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Proverbs in a Month: read one chapter of Proverbs each day, corresponding to the day of the month.
cs: Přísloví za měsíc: čtěte jednu kapitolu Přísloví denně, podle čísla dne v měsíci.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Psalms in a Month: read 5 Psalms at intervals of 30 each day, for instance on the 20th you read Ps.20, 50, 80, 110, &amp; 140.
cs: Žalmy za měsíc: čtěte každý den pět Žalmů s odstupem třiceti čísel, například pro 20. den čtěte Ž 20, 50, 80, 110 a 140.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Psalms &amp; Proverbs in 6 months: read through Psalms and Proverbs one chapter per day.
cs: Žalmy a Přísloví za šest měsíců: čtěte od začátku do konce jednu kapitolu denně.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Old Testament without Psalms &amp; Proverbs in 2 years: if you read one chapter a day of the Old Testament, skipping over Psalms &amp; Proverbs, you will read the Old Testament in 2 years and 2 weeks.
cs: Starý Zákon bez Žalmů a Přísloví za dva roky: když budete číst jednu kapitolu denně a přeskočíte Žalmy a Přísloví, přečtete celý SZ za dva roky a dva týdny.

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Rules of Bible Interpretation (Hermeneutics)
cs: Pravidla interpretace Bible (Hermeneutika)

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 1 - Interpret according to the exact meaning of the words.
cs: Pravidlo 1. - Výklad podle přesného významu slov.

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1A
cs: Příklad 1A

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 2 - Interpret within the biblical context
cs: Pravidlo 2. - Výklad v biblickém kontextu

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2A
cs: Příklad 2A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2B
cs: Příklad 2B

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2C
cs: Přiklad 2C

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 3 - Interpret within the historical and cultural context
cs: Pravidlo 3. - Výklad v historickém a kulturním kontextu

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3A
cs: Příklad 3A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3B
cs: Příklad 3B

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 4 - Interpret according to the normal usage of words in language
cs: Pravidlo 4. - Výklad s ohledem na normální užívání slov v jazyce

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4A
cs: Příklad 4A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4B
cs: Příklad 4B

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 5 - Understand the purpose of parables and the difference between a parable and an allegory
cs: Pravidlo 5. - Pochopení smyslu podobenství a rozdílu mezi podobenstvím a alegorií

note: type: Content of: <chapter><section><para>
en: Every parable is an allegory, true or false?
cs: Je pravda, že každé podobenství je alegorií?

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5A
cs: Příklad 5A

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: All sorts of violence happens to the meanings: God is reluctant to protect the rights of widows, prayer "bothers" Him, etc.
cs: Zcela znásilněný obraz - Bůh je neochotný bránit práva vdov, modlitebník jej obtěžuje atd.

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5B
cs: Příklad 5B

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: The Biblestudy HowTo
cs: Jak studovat Bibli

note: type: Content of: <book><bookinfo><abstract><title>
en: Abstract
cs: Původní anglické znění:
