BibleTime - en to bg translation catalogue (125 entries)

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Bible Study Basics
bg: Основи на изучаването на Библията

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Our Purpose as we Approach the Bible
bg: Целта на изучаването

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><para>
en: There is neither merit nor profit in the reading of Scripture for its own sake, but only if it effectively introduces us to Jesus Christ. Whenever the Bible is read, what is needed is an eager expectation that through it we may meet Christ.
bg: Четенето на Библията не е заслуга и не носи никаква изгода само по себе си, освен ако не ни приближава до Исус Христос. Това от което имаме нужда при четенето на Библията, е тръпнещото очакване чрез нея да се срещнем с Христос.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Approaches to God's Word
bg: Подходи към Божието Слово

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Hear
bg: Слушане

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Read
bg: Четене

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Memorize
bg: Запаметяване

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Meditate
bg: Размисъл

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Types of Bible Studies
bg: Начини за изучаване на Библията

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Topical Study
bg: Тематично изучаване

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Pick out a certain topic and follow it through, using cross-references or a concordance.
bg: Изберете си определена тема и я следвайте, като използвате препратките или конкорданс.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Character Study
bg: Изучаване на герои

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Studying the life of a Bible character, e.g. Joseph's life in Gen.37-50.
bg: Изучаване на живота на определен библейски герой. Например: живота на Йосиф (Бит. 37-50)

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Expository Study
bg: Изследване

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Studying a certain passage: paragraph, chapter, or book.
bg: Изучаване на определен пасаж, параграф, глава или книга.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Basics of Correct Interpretation
bg: Основи на правилното интерпретиране

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Content
bg: Съдържание

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: What does it say? What does it say in the original language? Be careful with definitions. Don't read into it what it doesn't say.
bg: Какво точно се казва? Какво се казва на оригиналния език? Внимавайте с дефинициите. Не четете това, което не е написано!

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Context
bg: Контекст

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><title>
en: Cross-reference
bg: Препратки

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: What do other verses about this subject say through the rest of the Bible? God doesn't contradict Himself, so our interpretation needs to stand the test of other scriptures.
bg: Какво се казва в други стихове по тази тема? Бог никога не си противоречи, така че нашето тълкувание трябва да може да издържи проверката на останалата част от Библията.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: An Expository Study of Matthew 6:1-18
bg: Примерно изучаване на Матея 6:1-18

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Now fill in the outline with specific instructions of how to avoid wrong ways of practicing our righteousness:
bg: Сега нека допълним нашия схематичен план с конкретни инструкции как да избегнем грешното "вършите делата на правдата":

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Worksheet: How to Use a Concordance
bg: Как да използваме конкорданс?

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Find a Particular Verse
bg: За да намерим определен стих

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Pick out a key word or most-unusual word of the verse.
bg: Изберете си ключова дума от стиха или дума, която не е често срещана.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Turn to this word alphabetically.
bg: Намерете тази дума по азбучен ред

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Go down the column of listings until you find your verse.
bg: Под думата има списък от стихове, сред които е търсеният...

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Do a Topical Study
bg: За да проследим тема

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Clarify Word Meanings in the Greek and Hebrew
bg: За да си изясним значенията на гръцките и еврейските думи

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Go down the column to 1 Cor.2:15 . . . . . 350.
bg: Намерете 1 Коринтяни 2:15 ............. 350

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Find Meanings of Names
bg: За да разберем значенията на имената

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: By the same process we can find the meaning of a name in the Greek or Hebrew.
bg: По същия начин можем да открием значенията на имената на гръцки или еврейски.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Look up these names and write down their meaning:
bg: Потърсете тези имена и сравнете значенията им:

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Nabal
bg: Навал

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Abigail
bg: Авигея

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Joshua
bg: Исус Навиев

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Barnabus
bg: Варава

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Importance of God's Word
bg: Важността на Божието Слово

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that is Unique
bg: Книга, която е уникална

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Comparison of New Testament manuscripts with other ancient texts.
bg: Сравнение на новозаветните ръкописи с други текстове от древността.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Work
bg: Произведение

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: When Written
bg: Написано

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Earliest Copy
bg: Най-старо копие

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Time Lapse
bg: Разлика във времето

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Number of Copies
bg: Брой копия

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Herodotus
bg: Херодот

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 448-428 B.C.
bg: 448-428 пр. хр.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 A.D.
bg: 900 сл. хр.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1300 years
bg: 1300 години

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Tacitus
bg: Тацит

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 100 A.D.
bg: 100 сл. хр.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1100 A.D.
bg: 1100 сл. хр.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1000 years
bg: 1000 години

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Caesar's <emphasis>Gallic War</emphasis>
bg: <emphasis>Галската война</emphasis> на Цезар

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 50-58 B.C.
bg: 50-58 пр. хр.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 950 years
bg: 950 години

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Livy's <emphasis>Roman History</emphasis>
bg: Ливиевата <emphasis>Римска История</emphasis>

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 59 B.C. - 17 A.D.
bg: 59 пр. хр. - 17 сл. хр.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 years
bg: 900 години

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: New Testament
bg: Нов Завет

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 40 A.D. - 100 A.D.
bg: 40 сл. хр. - 100 сл. хр.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 130 A.D. Partial manuscripts 350 A.D. Full manuscripts
bg: 130 сл. хр.- частични ръкописи; 350 ал. хр. - пълни ръкописи

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 30 - 310 years
bg: 30 - 310 години

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 5000 Greek &amp; 10,000 Latin
bg: 5000 на гръцки и 10 000 на латински

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><para>
en: "In the verity and fullness of the evidence on which it rests, the text of the New Testament stands absolutely and unapproachably alone among other ancient prose writings."
bg: "С неоспорими и разнообразни доказателства на които се облягат, новозаветните текстове са неоспоримо уникални сред останалите древни творби."

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that God Breathed
bg: Книга, която е боговдъхновена

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Works
bg: Книга, която е действена

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: What does Bible study do for Christians?
bg: Как изучаването на Библията помага на християните

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Reference
bg: Стих

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Action
bg: Действие

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Eph. 5:26
bg: Еф. 5:26

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: cleanses -- "...having cleansed her by the washing of water with the word."
bg: очистване - "...я е очистил с водно умиване чрез словото"

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Acts 20:32
bg: Деяния 20:32

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 15:4
bg: Римл. 15:4

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: encourages -- "that through perseverance and the encouragement of the Scriptures we might have hope."
bg: утеха - "...чрез твърдостта и утехата от писанията да имаме надежда"

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 10:17
bg: Римл. 10:17

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: gives faith -- "So faith comes from hearing, and hearing by the word of Christ."
bg: вяра - "И тъй, вярването е от слушане, а слушането - от Христовото слово."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1 Cor. 10:11
bg: 1 Кор. 10:11

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: instructs -- "Now these things happened to them for an example, and they were written for our instruction"
bg: поука - "А всичко това им се случи за примери, и се написа за поука нам"

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Mt. 4:4
bg: Мат 4:4

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: nourishment -- "But He answered and said, 'It is written, Man shall not live on bread alone, but on every word that proceeds out of the mouth of God.'"
bg: духовна храна - "А Той в отговор каза: 'Писано е: Не само с хляб ще живее човек, но с всяко слово, което излиза от Божиите уста."

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Liberates
bg: Книга, която дарява свобода

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: What 2 things do we need to know to be kept from error?
bg: Кои две неща трябва да знаем, за да не се заблудим?

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's word
bg: Писанията

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's power
bg: Божията сила

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Wars
bg: Книга за духовното воюване

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Eph.6:10-18 is one picture of our spiritual armament.
bg: Еф. 6:10 дава представа за духовното ни всеоръжие.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Spiritual Armor
bg: Духовната броня

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Question
bg: Въпрос

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Answer
bg: Отговор

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many of the weapons listed here are defensive weapons?
bg: Колко от изброените предмети служат за защита?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many are offensive?
bg: Колко - за нападение?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Which one(s)?
bg: Кое?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: the word - <foreignphrase>rhema</foreignphrase>
bg: Словото - <foreignphrase>rhema</foreignphrase>

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Exhortations
bg: Съвети

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: If you're rich in something, how much of it do you have?
bg: Ако имате от нещо в пълнота, то колко всъщност имате?

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Not a little!
bg: Немалко!

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Appendix: "Once for All"
bg: Допълнение: "Веднъж завинаги"

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Supplement: Bible Reading Programs
bg: Послеслов: Програми за четене на Библията

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: New Testament in a Year: read one chapter each day, 5 days a week.
bg: Новият Завет за една година: четете по една глава всеки работен ден.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Proverbs in a Month: read one chapter of Proverbs each day, corresponding to the day of the month.
bg: Притчи за месец: четете по една глава от Притчи всеки ден (например главата, съответстваща на датата)

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Psalms in a Month: read 5 Psalms at intervals of 30 each day, for instance on the 20th you read Ps.20, 50, 80, 110, &amp; 140.
bg: Псалми за месец:четете по пет псалома всеки ден, като разликата между псалмите е поне 30 - например: на 20-ти прочетете псалом 20, 50, 80, 110 и 140.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Psalms &amp; Proverbs in 6 months: read through Psalms and Proverbs one chapter per day.
bg: Псалми и Притчи за 6 месеца: четете по една глава дневно.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Old Testament without Psalms &amp; Proverbs in 2 years: if you read one chapter a day of the Old Testament, skipping over Psalms &amp; Proverbs, you will read the Old Testament in 2 years and 2 weeks.
bg: Старият Завет без Псалми и Пртитчи за 2 години: ако четете по една глава дневно, като пропуснете Псалми и Притчи, ще успеете да прочетете Стария Завет за 2 години и 2 седмици.

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Rules of Bible Interpretation (Hermeneutics)
bg: Правила за тълкувание на Библията (херменевтика)

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 1 - Interpret according to the exact meaning of the words.
bg: Правило 1: За тълкувание използвайте точните значения на думите

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1A
bg: Пример 1.1

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 2 - Interpret within the biblical context
bg: Правило 2: Тълкувайте в библейски контекст

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2A
bg: Пример 2.1

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2B
bg: Пример 2.2

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2C
bg: Пример 2.3

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 3 - Interpret within the historical and cultural context
bg: Правило 3: Тълкувайте в рамките на историческия и културен контекст

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3A
bg: Пример 3.1

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3B
bg: Пример 3.2

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 4 - Interpret according to the normal usage of words in language
bg: Правило 4: Тълкувайте съобразно обичайната употреба на думите в езика

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4A
bg: Пример 4.1

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4B
bg: Пример 4.2

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 5 - Understand the purpose of parables and the difference between a parable and an allegory
bg: Правило 5: Разбирайте целите на притчите и правете разлика между притча и алегория

note: type: Content of: <chapter><section><para>
en: Every parable is an allegory, true or false?
bg: Вярно ли е, че всяка притча е алегория?

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5A
bg: Пример 5.1

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: All sorts of violence happens to the meanings: God is reluctant to protect the rights of widows, prayer "bothers" Him, etc.
bg: Истинско насилие над оригиналното значиение: на Бог не му се ще да защитава правата на вдовиците, молитвите "го изморяват" и т.н.

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5B
bg: Пример 5.2

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: The Biblestudy HowTo
bg: Ръководство за изучаване на Библията

note: type: Content of: <book><bookinfo><abstract><title>
en: Abstract
bg: Резюме
