BibleTime - en to th translation catalogue (76 entries)

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Bible Study Basics
th: วิธีพื้นฐานการศึกษาพระคำภีร์

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Our Purpose as we Approach the Bible
th: เป้าหมายของเราในการศึกษาพระคำภีร์

note: type: Content of: <chapter><sect1><para><blockquote><attribution>
en: Jn.5:39-40
th: ยอห์น 5:39-40

note: type: Content of: <chapter><sect1><para><blockquote><para>
en: You search the Scriptures, because you think that in them you have eternal life; and it is these that bear witness of Me; and you are unwilling to come to Me, that you may have life.
th: จงค้นดูในพระคัมภีร์ เพราะท่านคิดว่าในพระคัมภีร์นั้นมีชีวิตนิรันดร์ และพระคัมภีร์นั้นเป็นพยานถึงเรา แต่ท่านทั้งหลายไม่ยอมมาหาเราเพื่อจะได้ชีวิต

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Hear
th: รับฟัง

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Lk.11:28 <quote>blessed are those who hear the word of God, and observe it.</quote>
th: ลูกา.11:28 <quote>คนทั้งหลายที่ได้ยินพระวจนะของพระเจ้า และได้ถือรักษาพระวจนะนั้นไว้ ก็เป็นสุข</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Read
th: อ่าน

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Rev.1:3 <quote>Blessed is he who reads and those who hear the words of this prophecy [...]</quote>
th: วิวรณ์ 1:3<quote>ขอความสุขจงมีแก่บรรดาผู้อ่านและผู้ฟังคำพยากรณ์เหล่านี้ และถือรักษาข้อความที่เขียนไว้ในคำพยากรณ์นี้ [...]</quote>

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: Study
th: ศึกษา

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Memorize
th: ท่องจำ

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Meditate
th: พิจารณา

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Content
th: เนื้อหา

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Context
th: บริบท

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you give
th: เมื่อท่านให้

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you fast
th: เมื่อท่านอดอาหาร

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you pray
th: เมื่อท่านอธิฐาณ

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: do it secretly.
th: จงกระทำอย่างลับๆ

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: etc.
th: ฯลฯ

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you give <placeholder type="orderedlist" id="0"/>
th: เมื่อท่านให้ <placeholder type="orderedlist" id="0"/>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Nabal
th: นาบาล

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Abigail
th: อาบีกายิล

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Joshua
th: โยชูวา

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Barnabus
th: บารนาบัส

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Work
th: การงาน

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Herodotus
th: เฮโรโดตัส

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 448-428 B.C.
th: 448-428 ปีก่อนคริสต์กาล (B.C.)

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 A.D.
th: ค.ศ. 900

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1300 years
th: 1300 ปี

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Tacitus
th: ท่าซีตัส

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 100 A.D.
th: ค.ศ. 100

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1100 A.D.
th: ค.ศ. 1100

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1000 years
th: 1000 ปี

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 50-58 B.C.
th: 50-58 ปีก่อนคริสต์กาล (B.C.)

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 950 years
th: 950 ปี

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 59 B.C. - 17 A.D.
th: 59 ปีก่อนคริสต์กาล (B.C.) - ค.ศ. 17

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 years
th: 900 ปี

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: New Testament
th: พันธสัญญาใหม่

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 40 A.D. - 100 A.D.
th: ค.ศ. 40 - ค.ศ. 100

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 30 - 310 years
th: 30 - 310 ปี

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 5000 Greek &amp; 10,000 Latin
th: กรีก 5000 &amp; ละติน 10,000

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Reference
th: หนังสืออ้างอิง

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Action
th: การกระทำ

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Eph. 5:26
th: เอเฟซัส 5:26

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Acts 20:32
th: กิจการ 20:32

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 15:4
th: โรม 15:4

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 10:17
th: โรม 10:17

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1 Cor. 10:11
th: 1 โครินธ์ 10:11

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Mt. 4:4
th: มัทธิว 4:4

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Liberates
th: ทรงเป็นหนังสือที่ปลดปล่อย

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's word
th: พระวจนะของพระเจ้า

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's power
th: อำนาจของพระเจ้า

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Question
th: คำถาม

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Answer
th: คำตอบ

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: One
th: หนึ่ง

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Not a little!
th: ไม่ใช่น้อย!

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><title>
en: Definition
th: นิยาม

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1A
th: ตัวอย่าง 1A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1B
th: ตัวอย่าง 1B

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2A
th: ตัวอย่าง 2A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2B
th: ตัวอย่าง 2B

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2C
th: ตัวอย่าง 2C

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3A
th: ตัวอย่าง 3A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3B
th: ตัวอย่าง 3B

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4A
th: ตัวอย่าง 4A

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: <quote>evil eye</quote>in Mt.6:23.
th: <quote>ตาชั่ว</quote>in มัททิว.6:23.

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4B
th: ตัวอย่าง 4B

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5A
th: ตัวอย่าง 5A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5B
th: ตัวอย่าง 5B

note: type: Content of the kapp entity
en: &bibletimehandbook;
th: &คู่มือbibletime;

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: The Biblestudy HowTo
th: วิธีการศึกษาพระคำภีร์

note: type: Content of: <book><bookinfo><authorgroup><author><firstname>
en: Bob
th: บ๊อป

note: type: Content of: <book><bookinfo><authorgroup><author><surname>
en: Harman
th: ฮาร์มัน

note: type: Content of: <book><bookinfo><authorgroup><author><surname>
en: The BibleTime Team
th: ทีมงาน BibleTime

note: type: Content of: <book><bookinfo><abstract><title>
en: Abstract
th: นามธรรม

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: Bible
th: พระคำภีร์

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: HowTo
th: วิธีการ
