Bibus1.5.0 - en to fr translation catalogue (538 entries)

en: Sorry but the key you are moving already exist in this folder
fr: Désolé, la catégorie existe déjà dans ce dossier

en: %(total_number)s reference(s) : %(number_selected)s selected
fr: %(total_number)s reference(s) : %(number_selected)s selectionnée(s)

en: Sorry, you cannot move a reference associated with this key.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas déplacer les références associées à cette catégorie

en: Tag
fr: Marquer

en: Edit
fr: Édition

en: New
fr: Nouveau

en: Delete
fr: Supprimer

en: Open URLs
fr: Ouvrir le lien

en: Open %(url)s
fr: Ouvrir %(url)s

en: Open URL
fr: Ouvrir le lien

en: Acrobat file
fr: Fichier Acrobat

en: OpenOffice.org Text Document
fr: Document Text OpenOffice.org

en: Microsoft Word Document
fr: Document Microsoft Word

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Database = None
fr: Pas de base sélectionnée

en: Welcome to bibus
fr: Bienvenue dans bibus

en: Queries
fr: Requêtes

en: Import buffer
fr: Tampon d'import

en: All my references
fr: Toutes mes références

en: PubMed search
fr: Recherche dans PubMed

en: References
fr: Références

en: Cited
fr: Références citées

en: Tagged
fr: Marquées

en: Non-classified
fr: Non classées

en: NewKey
fr: Catégorie

en: Author
fr: Auteur

en: shortcut
fr: raccourci

en: Shared
fr: partagé

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Address
fr: Adresse

en: Annote
fr: Annotation

en: Booktitle
fr: Titre du livre

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Edition
fr: Édition

en: Editor
fr: Éditeur

en: Howpublished
fr: Mode de publication

en: Month
fr: Mois

en: Number
fr: Numéro

en: Organizations
fr: Organisations

en: Publisher
fr: Maison d'édition

en: School
fr: Ecole

en: Series
fr: Série

en: Title
fr: Titre

en: Report_Type
fr: Type de rapport

en: Year
fr: Année

en: Custom1
fr: Perso1

en: Custom2
fr: Perso2

en: Custom3
fr: Perso3

en: Custom4
fr: Perso4

en: Custom5
fr: Perso5

en: Abstract
fr: Résumé

en: BOOK
fr: LIVRE

en: BOOKLET
fr: LIVRET

en: CONFERENCE
fr: CONFÉRENCE

en: INBOOK
fr: CHAPITRE

en: INCOLLECTION
fr: PARTIE D'UN LIVRE

en: INPROCEEDINGS
fr: ARTICLE d'UNE CONFÉRENCE

en: MANUAL
fr: MANUEL

en: MASTERTHESIS
fr: THÈSE

en: MISC
fr: DIVERS

en: PHDTHESIS
fr: THÈSE DE 3ÈME CYCLE

en: PROCEEDINGS
fr: ACTES D'UNE CONFÉRENCE

en: TECHREPORT
fr: RAPPORT

en: UNPUBLISHED
fr: NON PUBLIÉ

en: CUSTOM1
fr: PERSO1

en: CUSTOM2
fr: PERSO2

en: CUSTOM3
fr: PERSO3

en: CUSTOM4
fr: PERSO4

en: CUSTOM5
fr: PERSO5

en: Full
fr: Complet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Journal abbreviations
fr: Abbréviations des journaux

en: PubMed journal name
fr: Abréviation PubMed du journal

en: ISO journal abbreviation
fr: Abréviation ISO du journal

en: Full journal name
fr: Nom complet du journal

en: New journal
fr: Créer un journal

en: Edit journal
fr: Modifier le journal

en: Delete journal
fr: Supprimer le journal

en: The PubMed journal name must be non empty
fr: Le nom PubMed ne doit pas être vide

en: Main Fields
fr: Champs Principaux

en: Search in
fr: Rechercher dans

en: Current key
fr: Catégorie courante

en: All references
fr: Toute la base

en: Add a line
fr: Ajouter un critère

en: Main Fields = %s
fr: Champs Principaux = %s

en: Search
fr: Rechercher

en: Search && Close
fr: Rechercher && Fermer

en: Error in the number of parentheses: %(open)s ( and %(close)s )
fr: Il y a une erreur dans le nombre de parenthèses : %(open)s ( et %(close)s )

en: Expert Search
fr: Recherche pour expert

en: Error during query
fr: La requête a généré une erreur

en: Error
fr: Erreur

en: Save
fr: Sauver

en: Check for duplicates
fr: Rechercher les doublons

en: case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: If a duplicate is found
fr: Si un duplicat est trouvé

en: keep the old reference
fr: conserver la référence originelle

en: keep the new reference
fr: conserver la nouvelle référence

en: Black
fr: Noir

en: White
fr: Blanc

en: Red
fr: Rouge

en: Blue
fr: Bleu

en: Green
fr: Vert

en: Cyan
fr: Bleu clair

en: Light_grey
fr: Gris

en: Use OpenOffice.org format for printing
fr: Utiliser le style pour l'impression

en: Reference type
fr: Type de référence

en: Printed fields
fr: Champs imprimés

en: Add
fr: Ajouter

en: Up
fr: Monter

en: Remove
fr: Enlever

en: Down
fr: Descendre

en: Field name
fr: Nom des champs

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligné

en: Field Value
fr: Texte des champs

en: Name
fr: Nom

en: File ...
fr: Nom du fichier ...

en: Create a new category
fr: Création d'une catégorie

en: Choose the file location and name
fr: Choisissez le fichier à utiliser

en: New ...
fr: Nouveau ...

en: Edit ...
fr: Éditer ...

en: Please, enter the new menu name
fr: SVP, entrez le nom du nouveau menu

en: New shortcut menu
fr: Nouveau menu de raccourcis

en: Preferred PubMed site and connection settings
fr: Site PubMed and connection

en: PubMed eutils site
fr: Site eutils de PubMed

en: PubMed view site
fr: Site view de PubMed

en: Proxy settings
fr: Passerelle/proxy

en: System parameters
fr: Paramètres systèle

en: Manual settings
fr: Réglage manuel

en: Exemple of proxy settings: http://www.someproxy.com:3128
fr: Exemple de proxy : http://www.someproxy.com:3128

en: Search PubMed
fr: Rechercher dans PubMed

en: Show All
fr: Tout montrer

en: Capture from field
fr: Capturer à partir de

en: Using separator
fr: En utilisant le séparateur

en: Capture from database
fr: Capture dans la base

en: Capture ...
fr: Capturer ...

en: Sort Ascending
fr: Trie Croissant

en: Sort Descending
fr: Trie Décroissant

en: Database choice
fr: Choix de la base

en: %s connection parameters
fr: Paramètres de la connexion %s

en: Database Name
fr: Nom de la base

en: UserName
fr: Utilisateur

en: PassWord
fr: Mot de passe

en: Host
fr: Hôte

en: Advanced preferences
fr: Préférences avancées

en: OpenOffice.org settings have changed. You must close and restart OpenOffice.org before being able to use the connection.
fr: Les réglages d'OpenOffice.org ont changés. Vous devez fermer et re-démarrer OpenOffice.org pour pouvoir utiliser la connection avec bibus.

en: Sorry, but I was not able to find the python module for the %s database.
    Please check your installation
fr: Désolé, le module python nécessaire pour la connexion à %s est introuvable
    Veuillez vérifier votre installation

en: Display
fr: Affichage

en: Printing
fr: Impression

en: Duplicates
fr: Citations non uniques

en: Reference Editor
fr: Editeur de références

en: Journals
fr: Journaux

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Paths
fr: Répertoires

en: Database
fr: Base

en: Word Processor
fr: Traitement de texte

en: Making a copy of the current document ...
fr: Copie du document courant ...

en: Creating styles ...
fr: Création des styles ...

en: Updating references ...
fr: Mise à jour des références ...

en: Updating index ...
fr: Mise à jour de l'index bibliographique ...

en: Deleting old index and citations ...
fr: Délétion de l'ancien index et des citations

en: Done
fr: Terminé

en: Inserting citations in text
fr: Insertion des citations dans le texte

en: Formating citations ...
fr: Mise en forme des citations ...

en: Looking for duplicates ...
fr: Recherche de duplicats ...

en: Solving duplicates ... (%s series of duplicates)
fr: Résolution des duplicats ... (%s series de duplicats)

en: Fusing citations ...
fr: Fusion des citations ...

en: Inserting citations in text (%s ranges)
fr: Insertion des citations dans le texte (%s citations)

en: You must first save the current document before using this function.
     Should I save it and proceed?
fr: Vous devez d'abord sauver le document courant pour utiliser cette fonction.
     Dois-je sauver le document et continuer ?

en: Warning
fr: Alerte

en: Finalize
fr: Finaliser

en: Finalizing the current document
fr: Finalisation du document

en: File/URL ...
fr: Fichier/URL

en: Browse
fr: Parcourir

en: Please select the file
fr: SVP, choisissez le fichier

en: Automatic file detection
fr: Détection automatique des fichiers

en: Using pattern
fr: En utilisant le motif

en: Add a file
fr: Ajouter un fichier

en: Main fields searched
fr: 'Champs Principaux' recherchés

en: Hitting "Detele" will remove all the references from the "Non-classified" key.
    Some of the references may not be deleted if they are in use by another user.
fr: La bouton  "Supprimer" supprimera toutes les réferences "Non classées".
    Certaines des références peuvent ne pas être supprimées si elles sont utilisée par un autre utilisateur.

en: Database cleanup may corrupt your database!
    You should make a backup of your database before using this command.
fr: Le nettoyage pourrait endomager votre base bibliographic.
    Vous devrier sauvegarder votre base avant d'utiliser cette commande.

en: Check database
fr: Vérification de la base

en: Database cleanup
fr: Nettoyage de la base

en: Number of records
fr: Nombre de références

en: Start at record
fr: Commencer à la référence

en: Count
fr: Nombre

en: Medline Search
fr: Recherche dans Medline

en: Error during query.
    Is your network connection working?
    If required, you can set a proxy in the extended preferences.
fr: La requête a échoué.
    Votre connection internet est-elle active ?
    Au besoin vous pouvez préciser un proxy dans les preferences étendues.

en: There is %s such records in Medline
fr: Il y a %s telles références dans Medline

en: Please choose the file encoding
fr: Quel est le codage de caractères utilisé ?

en: Codecs
fr: Encodages

en: Main
fr: Principaux

en: All
fr: Toutes

en: Codage
fr: Encodage

en: Database type
fr: Type de la base

en: Database used at startup
fr: Connection utilisée au démarrage

en: last
fr: Dernière connection

en: default
fr: Valeur par défaut

en: Username
fr: Utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Database file...
fr: Fichier

en: SQlite database file
fr: Nom du fichier SQLite

en: Connect
fr: Se connecter

en: Connect to database
fr: Se connecter à une base

en: Text Window
fr: Fenêtre de texte

en: Import a text file
fr: Importe les références contenues dans un fichier

en: Get new filters ...
fr: Récupérer de nouveaux filtres ...

en: Install a new filter ...
fr: Installer un nouveau filtre  ...

en: Import
fr: Importer

en: Import a file
fr: Importe les références contenues dans un fichier

en: Export to a SQLite database
fr: Exporte les références dans une Base SQLite

en: Export to a HTML file
fr: Exporter en HTML

en: Export
fr: Exportation

en: Export a file
fr: Exporte les références contenues dans un fichier

en: Page Setup
fr: Configuration de la page

en: Set printer page format
fr: Régler la configuration de la page

en: Preview ...
fr: Aperçu avant impression...

en: Preview printing
fr: Prévisualisation de l'impression

en: Print ...
fr: Imprimer...

en: Print references
fr: Imprimer des références

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit Bibus
fr: Quitte Bibus

en: File
fr: Fichier

en: Copy
fr: Copier

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: Copy format
fr: Format de la copie

en: Switch text clipboard format
fr: Basculer le format du presse-papiers

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Preferences
fr: Préférences

en: Set some preferences
fr: Règle quelques préférences

en: Add child
fr: Ajouter une catégorie

en: Add a child to the selected key
fr: Ajoute une catégorie à la catégorie sélectionnée

en: New reference
fr: Nouvelle référence

en: Add a reference associated with the selected key
fr: Ajoute une référence associée à la catégorie courante

en: Edit reference
fr: Éditer la référence

en: Edit the selected reference
fr: Éditer la référence courante

en: Delete reference
fr: Supprimer la référence

en: Delete the selected reference
fr: Délète la référence courante

en: Tag reference
fr: Marquer la référence

en: Mark the selected reference
fr: Marquer la référence sélectionnée

en: Duplicate reference
fr: Dupliquer la référence

en: Make a copy of the first selected reference
fr: Faire une copie de la référence sélectionnée

en: Reference
fr: Référence

en: Search ...
fr: Rechercher ...

en: Search the database
fr: Recherche dans la base

en: Pubmed search ...
fr: Rechercher dans PubMed ...

en: Search Pubmed on the Web
fr: Recherche PubMed sur le Web

en: eTBlast on PubMed ...
fr: eTBlast sur PubMed ...

en: Search Pubmed with eTBlast
fr: Rechercher dans Pubmed avec eTBlast

en: Load ...
fr: Charger ...

en: Download styles
fr: Télécharger des styles

en: First Connection Wizard
fr: Première connection

en: Clean database ...
fr: Nettoyer la base ...

en: Empty Trash and DB cleanup
fr: Nettoyage de la base

en: Archive user data
fr: Archiver les données utilisateur

en: Restore user data from archive
fr: Rétablir à partir d'une archive

en: Switch Word Processor support
fr: Basculer le support de traitement de texte

en: Tools
fr: Outils

en: License
fr: Licence

en: Bibus WEB site
fr: Site Web de Bibus

en: About
fr: À propos

en: Help
fr: Aide

en: Please enter password for database %s
fr: SVP, entrez le mot de passe pour accéder à %s

en: Database = %s
fr: Base = %s

en: Please, select the database type
fr: Sélectionnez le type de base

en: Type of database
fr: Type de la base

en: Sorry, but I was not able to find the Python module for the %s database.
    Please check your installation
fr: Désolé, le module python nécessaire pour la connexion à %s est introuvable
    Veuillez vérifier votre installation

en: You did not select a valid database
fr: La base sélectionnée n'est pas une base bibus

en: Choose the %(type)s filter to install
fr: Choisez le filtre d' %(type)s à installer

en: Choose a File to import
fr: Choisissez le fichier à importer

en: Sorry but codec '%s' is not available.
    I will try to use ascii
fr: Désolé mais le codec '%s' n'est pas disponible.
    Je vais essayer en ascii

en: What do you want to export?
fr: Que voulez vous exporter ?

en: Selection
fr: Sélection

en: Choose the destination file
fr: Choisissez la destination

en: Choose the name of the SQLite database
fr: Choisissez le nom de la base SQLite

en: The selected style is not a bibus style
fr: Le style sélectionné n'est pas un style Bibus

en: Insert in LyX
fr: Insérez dans LyX

en: Insert in Clipboard
fr: Insérer dans le presse-papiers

en: Insert Citation
fr: Insérer la citation

en: Format Bibliography
fr: Formater la bibliographie

en: GoTo Writer
fr: Aller au document

en: Finalize the document
fr: Finalise le document

en: Update Index on Insert
fr: Mettre à jour automatiquement la bibliographie

en: Update the Bibliography automatically
fr: Mise à jour auto de la bibliography

en: Create Index on Insert
fr: Créer automatiquement la bibliographie

en: Create the Bibliography if absent
fr: Crée automatiquement une bibliographie

en: Hilight Citations
fr: Surligner les citations

en: Hilight citations with a yellow background
fr: Surligne les citations en jaune

en: Capture Citations
fr: Capturer les citations

en: Capture the references absent from the database
fr: Intègre à la base les références absentes à partir du document actif

en: References formatting
fr: Format des références

en: Please select a style file
fr: SVP, choisissez un fichier de style ...

en: Archive warning!
fr: AVERTISSEMENT: l'archive est incomplète.

en: Archive all user data into file ...
fr: Archivez les données utilisateurs dans un fichier ...

en: Bibus user data archive file
fr: Fichier de sauvegarde

en: Archive restore
fr: Restorer l'archive

en: Update Citations
fr: Mettre à jour les citations

en: Update Bibliographic Index
fr: Mettre à jour la bibliographie

en: Update and Pre-format all...
fr: Mettre à jour et pré-formater...

en: Finalize...
fr: Finaliser...

en: Connection type
fr: Type de la connection

en: Pipe name
fr: Nom de la pipe

en: OpenOffice connection settings
fr: Réglages de la connection avec OOo

en: You must first edit Pref/Shortcuts to use this menu
fr: Vous devez d'abord ajouter des catégories dans Pref/Raccourcis pour utiliser ce menu

en: Capture selection
fr: Capturer la sélection

en: Edit shortcuts ...
fr: Éditer les raccourcis...

en: Edit Identifier
fr: Éditer l'Identifier

en: URL/File...
fr: URL/Fichier

en: Author "%(author)s" contains %(nb_comma)s comma.
    The correct format for authors is:
    
    "Name, Firstname Middlename"
    or
    "Name, F M"
    
    Would you like to re-edit the reference?
fr: L'auteur "%(author)s" contient %(nb_comma)s virgules.
    The format correct des auteurs est :
    
    "Nom, Prénom Prénom"
    ou
    "Nom, PP"
    
    Souhaitez-vous ré-éditer la référence ?

en: Error in authors?
fr: Erreur dans le champ Auteurs ?

en: Author "%(author)s" contains a period.
    The correct format for authors is:
    
    "Name, Firstname Middlename"
    or
    "Name, F M"
    
    Would you like to re-edit the reference?
fr: L'auteur "%(author)s" contient un point.
    The format correct des auteurs est :
    
    "Nom, Prénom Prénom"
    ou
    "Nom, PP"
    
    Souhaitez-vous ré-éditer la référence ?

en: Author "%(author)s" is very long.
    The correct format for authors is:
    
    "Name1, FirstName1 MiddleName1
    Name2, FirstName2 MiddleName2"
    or
    "Name1, FM
    Name2, FM"
    
    Would you like to re-edit the reference?
fr: L'auteur "%(author)s" est très long.
    The format correct des auteurs est :
    
    "Nom, Prénom Prénom"
    ou
    "Nom, PP"
    
    Souhaitez-vous ré-éditer la référence ?

en: The reference or the identifier was not unique. The reference identifier has been changed to %s
fr: L'Identifier n'était pas unique et a été changé en %s

en: The reference or the identifier was not unique. The reference identifier has been changed %s
fr: L'Identifier n'était pas unique et a été changé en %s

en: Supplementary Fields
fr: Champs supplémentaires

en: Other Fields
fr: Autres Champs

en: Fulltext Files
fr: Fichiers associés

en: LyX pipe name
fr: Nome de la pipe pour LyX

en: Use a pipe
fr: Utiliser une pipe

en: Use TCP/IP
fr: Utiliser TCP/IP

en: Select your preferred Word Processor
fr: Sélectionnez votre traitement de texte préféré

en: None
fr: Aucune

en: Advanced settings
fr: Réglages avancés

en: You are using Mac OS X and are running Bibus for the very first time.
    
    You will need to set up all configuration files by hand, since no First Start Wizard is currently available.
    
    Bibus on Mac OS X is still experimental. Use at your own risk.
fr: Vous utilisez Mac OS X et démarrez Bibus pour la première fois.
    
    La configuration doit être faite manuellement puisque qu'il n'existe pas de "Wizard" pour l'instant.
    
    Bibus sous Mac OS X est expérimental.

en: Bibus running on Mac OS X
fr: Bibus sous Mac OS X

en: You are using Mac OS X and have installed a new Bibus version.
    
    I cannot automatically update your configuration files, since no First Start Wizard is available at present.
    
    You need to do this by hand. Continue at your own risk.
fr: Vous utilisez Mac OS X et avez installé une nouvelle version de Bibus.
    
    La configuration doit être faite manuellement puisque qu'il n'existe pas de "Wizard" pour l'instant.
    
    Bibus sous Mac OS X est expérimental.

en: You seem to have installed a new version of Bibus.
     
    The First Start Wizard will be run in order to update your Bibus application data.
    
    Normally you can click on OK/Next in all steps, unless you want to change your settings.
fr: Il semble que vous avez installé une nouvelle version de Bibus.
    Le "Wizard" va vous permettre de mettre à jour les données utilisées par Bibus.
    
    Dans la plupart des cas vous pouvez just choisir OK/Next à toutes les étapes, sauf si vous souhaitez changer certains de vos réglages actuels.

en: New Bibus version detected
fr: Une nouvelle version de Bibus a été détectée

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Creator
fr: Créateur

en: Modified by
fr: Modifié par

en: Records with Z-Score >=
fr: Références avec un Z-score >=

en:  Paste your text below:
fr: Collez votre texte ici

en: Enter your email below (Optional):
fr: Adresse de courriel (Non obligatoire)

en: eTBlast main page: http://invention.swmed.edu/etblast/index.shtml
fr: eTBlast Web page: http://invention.swmed.edu/etblast/index.shtml

en: Keep the best citations:
fr: Conserver les meilleurs citations :

en: eTBlast search on PubMed
fr: Recherche eTBlast sur PubMed

en: The search did not return any result.
fr: La recherche n'a retourné aucun résultat.

en: eTBlast result
fr: Résultat de la recherche

en: Time Out (%s min). No answer received. eTBLAST server might be down.
fr: Délais dépassé (%s min). Pas de réponse reçue du serveur eTBLAST.

en: Fields
fr: Champs

en: Main fields (+ Abstract)
fr: Champs Principaux (+ Résumé)

en: Supplementary fields
fr: Champs supplémentaires

en: Details
fr: Détails

en: Keys
fr: Clefs

en: Where to save the style file?
fr: Sauver le fichier style comme ...

en: Clear
fr: Effacer

en: Import && Quit
fr: Importer && Quitter

en: Reference display
fr: Affichage des références

en: Reference list
fr: Liste des références

en: Reference fields
fr: Champs

en: Displayed fields
fr: Champs affichés

en: Field name color
fr: Couleur du nom des champs

en: Field color
fr: Couleur du texte des champs

en: Some needed fields are absent from the selected database/tables.
    Continue at your own risk
fr: Certains champs sont absent de la base sélectionnée.
    Continuer à vos propres risques

en: Table "%(name)s" is absent from the database.
    Should I fix it?
fr: La table  "%(name)s" est absente de la base.
    Dois-je la créer ?

en: Database error
fr: Erreur durant la connection

en: Sorry, I can't fix this error.
fr: Désolé, je ne peux pas corriger cette erreur.

en: The database contains references with NULL Identifiers
    Should I delete them ?
fr: La base contient des réfrences sans Identifier.
    Dois-je les supprimer ?

en: The database contains wrong links
    Should I delete them ?
fr: La base contient des liens erronés.
    Dois-je les supprimer ?

en: The database contains wrong links in table_modif.
    Should I delete them ?
fr: La base contient des liens erronés dans la table_modif.
    Dois-je les supprimer ?

en: The database contains Fulltext references pointing to non-existent references.
    Should I delete them ?
fr: La base contient des fichiers associés à des références non-existantes.Dois-je les supprimer ?

en: Your database is a valid bibus database.
fr: La base est une base bibus valide.

en: Database check
fr: Vérification de la base

en: Database Error
fr: Erreur durant la connection

en: Display only keys like:
fr: Afficher seulement les clefs comme :

en: Common
fr: Commun

en: You cannot use '%' and '_' characters.
    Please choose a new key name.
fr: Les caractères '%' et '_' ne peuvent pas être utilisés.
    SVP, choisissez un nouveau nom.

en: The key must be unique.
    Please choose a new key name.
fr: Le nom de la catégorie doit être unique.
    SVP, choisissez un nouveau nom.

en: Rename this key
fr: Renomer cette catégorie

en: Delete this key
fr: Supprimer la catégorie courante

en: New query
fr: Nouvelle requête

en: Rename query
fr: Renomer la requête

en: Edit query
fr: Éditer la requête

en: Delete query
fr: Supprimer la requête

en: Please, enter the new name
fr: SVP, entrez le nouveau nom

en: Rename folder
fr: Renomer la catégorie

en: Please, enter the query name
fr: SVP, entrez le nom de cette requête

en: New Query
fr: Nouvelle requête

en: Please, enter the new query name
fr: SVP, entrez le nom de cette nouvelle requête

en: Rename Query
fr: Renomer cette requête

en: You can set here the environment variable $FILES.
    This variable is substituted when an URL is opened.
    This allows you to set a central repository
    for all the articles.
fr: Vous pouvez définir ici la variable d'environement $FILE.
    Cette variable est utilisée pour localiser les URL.
    Ceci vous permet de définir un dépot central pour tous vos articles.

en: Directory ...
fr: Répertoire ...

en: Please, select the default directory
fr: SVP, choisissez le répertoire par défaut

en: File name ...
fr: Nom du fichier ...

en: Base Style
fr: Style de base

en: Numbering
fr: Numérotation

en: Template
fr: Modèle

en: Author list format
fr: Format des auteurs

en: New Name format
fr: Nouveau format

en: Author list
fr: Auteurs

en: Field
fr: Champ

en: Author-Date
fr: Auteur-date

en: Caps
fr: Majuscules

en: Small Caps
fr: Petites Majuscules

en: Sort: [1] [3] [2] -> [1] [2] [3]
fr: Trier : [1] [3] [2] -> [1] [2] [3]

en: Fuse: [1] [3] [2] -> [1; 3; 2]
fr: Fusionner : [1] [3] [2] -> [1; 3; 2]

en: using separator
fr: avec le séparateur

en: Use range: [1] [3] [2] -> [1-3]
fr: Utiliser des intervalles : [1] [3] [2] -> [1-3]

en: Fuse: [Martin] [John] -> [Martin; John]
fr: Fusionner : [Martin] [John] -> [Martin; John]

en:  and order them by
fr: et les trier par

en: Ascending
fr: Croissant

en: Descending
fr: Décroissant

en: Add Text
fr: Ajouter du texte

en: Name format
fr: Format des auteurs

en: Separators ...
fr: Séparateurs ...

en: Separate authors with
fr: Séparer les auteurs avec

en: Before last
fr: Avant le dernier auteur

en: If at least
fr: Si au moins

en: authors, replace authors 2 to n with
fr: auteurs, remplacer les auteurs de 2 à n par

en: List all authors on first occurence if authors number is not higher than
fr: Utiliser la liste complète des auteurs pour la première citation si leur nombre est inférieur à

en: Anonymous ...
fr: Anonyme ...

en: Put a letter after the year
fr: Ajouter une lettre après l'année

en: Change author list
fr: Changer la liste de auteurs

en: Add a field
fr: Ajouter un champ

en: List more authors until it is unique
fr: Augmenter le nombre d'auteurs utilisés
    jusqu'à ce que la citation soit unique

en: After
fr: Après

en: Not sorted
fr: Non triées

en: If author Field is empty, replace it with:
fr: S'il n'y a pas d'auteur, remplacer par :

en: Nothing
fr: Rien

en: a Field
fr: Un Champ

en: a String
fr: une chaîne

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Anonymous author format
fr: Format des anonymes

en: Case
fr: Casse

en: Format reference as
fr: Formater la référence comme

en: below
fr: ci-dessous

en: Insert
fr: Insérer

en: Tab stop is right aligned
fr: Tabulation alignée à droite

en: Fill character in tab stops
fr: Caractère de remplissage

en: Position of the tab stop (mm)
fr: Position de la tabulation (mm)

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Separator 1
fr: Séparateur 1

en: Separator 2
fr: Séparateur 2

en: Separator 3
fr: Séparateur 3

en: Separators
fr: Séparateurs

en: Style informations
fr: Informations sur le style

en: Bibliographic index
fr: Bibliographie

en: Fields formatting
fr: Format des champs

en: Fields ordering
fr: Ordonnancement des champs

en: The style name is not correct, please avoid: '/' under linux; '\' and ':' under Windows
fr: Le nom du style est incorrect. Evitez les caractères '/' sous linux; '\' et ':' sous Windows

en: Style name
fr: Nom du style

en: Format fields as
fr: Formater le champs comme

en: in 'ARTICLE'
fr: dans 'ARTICLE'

en: Use current language for month
fr: Utiliser le langage courant pour le mois

en: Format Author as
fr: Formater les auteurs comme

en: in database
fr: dans la base

en: Preview :
fr: Prévisualisation :

en: First author
fr: Premier auteur

en: Middle authors
fr: Auteurs intermédiaires

en: Last author
fr: Dernier auteur

en: Joining
fr: Liaison

en: Abbreviate author list with
fr: Abréger la liste des auteurs avec

en: when there are more than
fr: quand il y a plus de

en: authors
fr: auteurs

en: Format Editor as
fr: Formater les éditeurs comme

en: First Editor
fr: Premier éditeur

en: Middle Editors
fr: Éditeurs intermédiaires

en: Last Editor
fr: Dernier éditeur

en: As in database
fr: Comme dans la base

en: Journal Abbreviation
fr: Journal abrégé

en: Number entries
fr: Numéroter les références

en: Sort bibliography by
fr: Trier la bibliographie par

en: Document position
fr: Position dans le texte

en: Content
fr: Le contenu

en: No Choice
fr: Aucun choix

en: Sorting
fr: Trie

en: Bibliography title
fr: Titre de la bibliographie

en: Brackets
fr: Parenthèses

en: First key
fr: Première clef

en: Second key
fr: Seconde clef

en: Third key
fr: Troisième clef

en: Language
fr: Langage

en: Key type
fr: Type de clef

en: Style author
fr: Auteur du style

en: Style creation date
fr: Date de création

en: Style modification date
fr: Date de modification

en: The version of the style file is too recent. Please update bibus to a new version.
     I will open a default style.
fr: La version de ce fichier style est trop récente. Mettez Bibus à jour, SVP.
    Je vais ouvrir un style par défault

en: The version of the style file is too old.
     I will convert it to the new Bibus style format.
    To get rid of this message, please save it again.
fr: La version de ce style est trop ancienne.
    Je vais le convertir vers le nouveau format.
    Pour éviter ce message vous devrez le re-sauver.

en: Because of an error, I didn't format reference type %(typeName)s and field %(fieldName)s
fr: A cause d'une erreur, je n'ai pas pu formater le type %(typeName)s et le champs %(fieldName)s

en: Some references were not formatted. Are you sure they are in the database?
fr: Certaines références n'ont pas été formatées. Sont-elles présentent dans la base ?

en: Cannot connect to Openoffice. See Documentation.
fr: Imposible de se connecter à OpenOffice.org. Lisez la documentation.

en: The front document in OOo must be a Writer document.
fr: Le document au premier plan dans OOo doit être un document Writer

en: Non allowed operation
fr: Opération non permise

en: Incorrect position
fr: Position incorrecte

en: Style format Error
fr: Le fichier de Style est erroné

en: File error operation
fr:  Opération inconnue sur le fichier

en: Install new import filter ...
fr: Installez un nouveau filtre d'import ...

en: Get new export filter ...
fr: Récupérer un nouveau filtre d'export ...

en: Install new filters ...
fr: Installer de nouveaux filtres ...

en: SQLite file
fr: Nom du fichier SQLite

en: Bibus uses a file to store the bibliographic database.
    
    Please enter in the box below the path to 
    the bibliographic database you want to use.
    
    - If the file EXIST, Bibus will 
        - not modify it
        - assume it to be a correct Bibus database.
    
    - If the file DOES NOT EXIST, Bibus will 
        - create it
        - use it as your bibliographic database.
fr: Bibus utilise un fichier pour conserver votre bibliographie.
    
    Entrez dans la boîte ci-dessous le chemin 
    de la base bibliographique que vous voulez utiliser.
    
    - Si ce fichier EXISTE déjà, Bibus 
    	- ne le modifiera pas ; 
    	- considérera qu'il s'agit d'une base Bibus valide.
    
    - Si ce fichier N'EXISTE PAS, Bibus 
    	- le créera ; 
    	- l'utilisera comme votre base Bibus.

en: Database file ...
fr: Fichier de la base ...

en: Bibus needs a USERNAME to identify yourself.
    Please enter a name in the box below.
    Your login name might be a good idea
fr: Bibus a besoin d'un nom d'utilisateur (USERNAME) pour vous identifier.
    Entrez svp le nom de votre choix dans la boîte ci-dessous.
    Pourquoi ne pas utiliser votre identifiant de connection ?

en: Your database has been created by an old sqlite version. You must convert to the new sqlite format as explained in http://bibus-biblio.sourceforge.net/wiki/index.php/Converting_a_SQLite_database
fr: Votre base a été créée avec une version plus ancienne de SQLite. Vous devez d'abord la convertir dans le nouveau format comme expliqué à http://bibus-biblio.sourceforge.net/wiki/index.php/Converting_a_SQLite_database.

en: Your database needs to be converted to the new format.
    The original database file will not be changed, but a new copy will be created.
    The conversion may take a while.
fr: Votre base doit être convertie dans le nouveau format.
    La base originale ne sera pas modifiée, et une nouvelle copie sera créée.
    La conversion peut être longue.

en: Database conversion
fr: Conversion de la base

en: Conversion of your old SQLite database to the new bibus format. Please be patient.
fr: Conversion de votre base SQLite vers le nouveau format. SVP, soyez patient.

en: Your database has been converted to the new format.
    The database is now located at
    "%s"
fr: Votre base a été converti dans le nouveau format.
    Votre base est maintenant
    "%s"

en: User Name
fr: Identifiant

en: Grants
fr: Droits

en: Read-only with private and shared trees (ro)
fr: Lecture seule avec une classification personnelle et partagée (ro)

en: Read-only with shared tree only (rk)
fr: Lecture seule avec une classification partagée (rk)

en: Read-only without tree (rr)
fr: Lecture seule sans classification (rr)

en: Modify User Grants
fr: Modifier les droits utilisateur

en: Connect...
fr: Se connecter ...

en: Not connected
fr: Non connecté

en: Database...
fr: Base ...

en: No Database selected
fr: Aucune base sélectionnée

en: Create user...
fr: Ajout d'un utilisateur ...

en: Modify user...
fr: Modifier un utilisateur ...

en: Bibus MySQL Setup
fr: Réglages Bibus-MySQL

en: User
fr: Utilisateur

en: Database Type
fr: Type de la base

en: Database Creation
fr: Création d'une base

en: Use Database:
fr: Utiliser la base :

en: New Database...
fr: Nouvelle base ...

en: Create User
fr: Ajout d'un utilisateur

en: User Creation
fr: Création d'utilisateur

en: Please choose the database engine you want to use
fr: SVP, choisissez le moteur de base de données

en: DB engine
fr: Moteur de Base donnée

en: - If you want to use Bibus on a single computer (mono-user), 
                SQLite is presumably the best choice.
fr: - Pour utiliser Bibus sur une seul ordinateur (mono-user),
                SQLite est probablement le meilleur choix

en: - If you want to use Bibus on multiple computers (multi-user),
                MySQL is presumably the best choice.
fr: - Pour utiliser Bibus sur plusieurs ordinateurs (multi-user),
                MySQL est probablement le meilleur choix

en: - You can change this choice at anytime in the preferences.
fr: - Ce choix peut être changé dans le menu préférences.

en: Welcome to Bibus !
fr: Bienvenue dans Bibus !

en: Database engine
fr: Moteur de Base donnée

en: SQLite setup
fr: Configuration SQLite

en: MySQL setup
fr: Configuration MySQL

en: MySQL database
fr: Base MySQL

en: An error occured during OpenOffice.org connection setup. Re-install OpenOffice.org and try again
fr: Une erreur s'est produite durant la configuration d'OpenOffice.org. Re-installez OpenOffice.org et essayez à nouveau.

en: Please choose the bibliographic database
fr: Choisissez le nom de la base bibliographique

en: Setting database and rights
fr: Choix de la base et des droits

en: If you have the necessary rights (MySQL Administrator),
    click the button below to create/change the MySQL database
fr: Si vous avez les droits nécessaires (Administrateur MySQL),
    utilisez le bouton ci-dessous pour changer/créer une base MySQL

en: MySQL database setup ...
fr:  Configuration de la base MySQL ...

en: Enter your connection parameters below
fr: Entrez vos paramètres de connection

en: Sorry but the MySQL python module (MySQLdb) is not available.
    Read installation.txt
fr: Désolé mais l'extension python pour MySQL (MySQLdb) n'est pas disponible.
    Lisez le fichier installation.txt
