bibus-1.4 - en to ru translation catalogue (507 entries)

en: Database = None
ru: База данных = Нет

en: Welcome to bibus
ru: Добро пожаловать в bibus

en: Queries
ru: Запросы

en: Import buffer
ru: Буфер импорта

en: All my references
ru: Мои ссылки

en: PubMed search
ru: Поиск PubMed

en: References
ru: Сылки

en: Cited
ru: Процитированные

en: Tagged
ru: Помеченные

en: Non-classified
ru: Не классифицированные

en: NewKey
ru: НовыйКлюч

en: Author
ru: Автор

en: Journal
ru: Журнал

en: shortcut
ru: ярлык

en: Shared
ru: Общие

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: BibliographicType
ru: Тип

en: Address
ru: Адрес

en: Annote
ru: Аннотация

en: Booktitle
ru: Название книги

en: Chapter
ru: Глава

en: Edition
ru: № редакции

en: Editor
ru: Редактор

en: Howpublished
ru: Способ публикации

en: Institution
ru: Институт

en: Month
ru: Месяц

en: Note
ru: Заметка

en: Number
ru: Номер

en: Organizations
ru: Организация

en: Pages
ru: Стр.

en: Publisher
ru: Издатель

en: School
ru: Школа

en: Series
ru: Серия

en: Title
ru: Название

en: Report_Type
ru: Тип отчета

en: Volume
ru: Том

en: Year
ru: Год

en: Custom1
ru: Пользоват1

en: Custom2
ru: Пользоват2

en: Custom3
ru: Пользоват3

en: Custom4
ru: Пользоват4

en: Custom5
ru: Пользоват5

en: Abstract
ru: Тезис

en: ARTICLE
ru: СТАТЬЯ

en: BOOK
ru: КНИГА

en: BOOKLET
ru: БУКЛЕТ

en: CONFERENCE
ru: КОНФЕРЕНЦИЯ

en: INBOOK
ru: В КНИГЕ

en: INCOLLECTION
ru: ИЗ КОЛЛЕКЦИИ

en: JOURNAL
ru: ЖУРНАЛ

en: MANUAL
ru: РУКОВОДСТВО

en: MASTERTHESIS
ru: ДОКТ. ДИССЕРТ.

en: MISC
ru: ДРУГОЕ

en: PHDTHESIS
ru: КАНД. ДИССЕРТ.

en: PROCEEDINGS
ru: ТРУДЫ

en: TECHREPORT
ru: ТЕХ. ОТЧЕТ

en: UNPUBLISHED
ru: НЕОПУБЛИКОВАННОЕ

en: CUSTOM1
ru: ПОЛЬЗОВАТ1

en: CUSTOM2
ru: ПОЛЬЗОВАТ2

en: CUSTOM3
ru: ПОЛЬЗОВАТ3

en: CUSTOM4
ru: ПОЛЬЗОВАТ4

en: CUSTOM5
ru: ПОЛЬЗОВАТ5

en: Connect
ru: Соединение

en: Connect to database
ru: Соединиться с БД

en: Text Window
ru: Текстовое Окно

en: Import a text file
ru: Импорт текстового файла

en: Import a Medline file
ru: Импорт файла Medline

en: Import a Medline XML file
ru: Импорт файла Medline XML

en: Import a Refer file
ru: Импорт файла Refer

en: Import a Refer file exported from EndNote
ru: Импорт файла Refer, экспортированного из EndNote

en: Import a RIS file
ru: Импорт файла RIS

en: Import a BibTeX file
ru: Импорт из BibTeX

en: Import an ISI Web of science file
ru: Импорт файла ISI Web of science

en: XML From Endnote
ru: XML из Endnote

en: Import an XML library generated with Endnote 9 or Later
ru: Импорт XML-библиотеки, сгенерированной Endnote 9+

en: Import
ru: Импорт

en: Import a file
ru: Импорт из файла

en: Export to Refer format for EndNote
ru: Экспорт в формат Refer для EndNote

en: Export to RIS format
ru: Экспорт в формат RIS

en: Export to Medline format
ru: Экспорт в формат Medline

en: Export to BibTeX format
ru: Экспорт в формат BibTeX

en: Export to a SQLite database
ru: Экспортировать в SQLite

en: Export formatted references in an HTML file
ru: Экспорт форматированных ссылок в HTML

en: Export
ru: Экспорт

en: Export a file
ru: Экспорт в файл

en: Page Setup
ru: Параметры страницы

en: Set printer page format
ru: Формат бумаги

en: Preview ...
ru: Просмотр...

en: Preview printing
ru: Просмотр печати

en: Print ...
ru: Печать...

en: Print references
ru: Печатать ссылки

en: Quit
ru: Выход

en: Quit Bibus
ru: Выйти из bibus

en: File
ru: Файл

en: Copy
ru: Копировать

en: Cut
ru: Вырезать

en: Paste
ru: Вставить

en: Select All
ru: Выделить все

en: Preferences
ru: Параметры

en: Set some preferences
ru: Установить параметры

en: Clean database ...
ru: Очистить БД...

en: Empty Trash and DB cleanup
ru: Очистить корзину и оптимизировать БД

en: Edit
ru: Правка

en: Add child
ru: Добавить категорию

en: New reference
ru: Новая ссылка

en: Edit reference
ru: Правка ссылки

en: Edit the selected reference
ru: Правка выбранной ссылки

en: Delete reference
ru: Удалить ссылку

en: Delete the selected reference
ru: Удалить выбранную ссылку

en: Tag reference
ru: Отметить ссылку

en: Mark the selected reference
ru: Выделить выбранную ссылку

en: Duplicate reference
ru: Дублировать ссылку

en: Reference
ru: Ссылка

en: Search ...
ru: Поиск...

en: Search the database
ru: Поиск по БД

en: Pubmed search ...
ru: Поиск Pubmed...

en: Search Pubmed on the Web
ru: Искать в Pubmed через Web

en: Search
ru: Поиск

en: New ...
ru: Новый...

en: Edit ...
ru: Правка...

en: Load ...
ru: Загрузить...

en: Download styles
ru: Загрузить стили

en: Styles
ru: Стили

en: MSWord
ru: M$ Word

en: Documentation
ru: Документация

en: License
ru: Лицензия

en: First Connection Wizard
ru: Мастер настройки соединения

en: Help
ru: Помощь

en: Sorry, but I was not able to find the python module for the %s database.
    Please check your installation
ru: Не найден модуль %s для python.
    Проверьте правильность установки

en: Please enter password for database %s
ru: Введите пароль для БД %s

en: Database = %s
ru: БД = %s

en: %(total_number)s reference(s) : %(number_selected)s selected
ru: %(total_number)s reference(s) : %(number_selected)s выбрано

en: You did not select a valid database
ru: Вы не выбрали подходящую БД

en: Choose a File to import
ru: Выберите файл для импорта

en: Please choose the file encoding
ru: Выберите кодировку файла

en: Sorry but codec '%s' is not available.
    I will try to use ascii
ru: Кодек '%s' недоступен.
    Попробую использовать ASCII

en: Save as...
ru: Сохранить как

en: What do you want to export?
ru: Что вы хотите экспортировать?

en: Selection
ru: Выделение

en: Current key
ru: Текущий ключ

en: All
ru: Все

en: Choose the destination file
ru: Выберите файл для экспорта

en: Choose the name of the SQLite database
ru: Выберите имя БД SQLite

en: The selected style is not a bibus style
ru: Выбранный стиль не является стилем bibus

en: Insert Citation
ru: Вставить ссылку

en: Format Bibliography
ru: Форматировать библиографию

en: GoTo Writer
ru: Открыть Writer

en: Finalize
ru: Завершить

en: Finalize the document
ru: Завершить документ

en: Update Index on Insert
ru: Обновлять индекс при вставке

en: Update the Bibliography automatically
ru: Автоматически обновлять библиографию

en: Create Index on Insert
ru: Создать индекс при вставке

en: Create the Bibliography if absent
ru: Создать библиографию, если ее нет

en: Hilight Citations
ru: Подсветка цитат

en: Hilight citations with a yellow background
ru: Подсветка цитат желтым фоном

en: Capture Citations
ru: Захват цитат

en: Cannot connect to Openoffice. See Documentation.
    %s
    %s)
ru: Не могу соединиться с OpenOffice. Смотри в документации.
    %s
    %s)

en: References formatting
ru: Форматирование ссылко

en: You cannot edit default styles
    .I have made a copy of the style for editing
ru: Вы не можете редактировать стили по-умолчанию

en: Please select a style file
ru: Выберите файл стилей

en: Update Citations
ru: Обновить цитаты

en: Update Bibliographic Index
ru: Обновить индекс библиографии

en: Update and Pre-format all...
ru: Обновить и форматировать все

en: Finalize...
ru: Завершить...

en: Hitting "Detele" will remove all the references from the "Non-classified" key.
    Some of the references may not be deleted if they are in use by another user.
ru: Нажатие на кнопку "Удалить" приведет к удалению всех не классифицированных ссылок.
    Некоторые ссылки могут не удалиться, если они используются другим пользователем

en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

en: Database cleanup may corrupt your database!
    You should make a backup of your database before using this command.
ru: Очистка БД может повредить её!
    Вам следует сделать резервную копию БД перед использованием этой команды.

en: Check database
ru: Проверить БД

en: Database cleanup
ru: Очистить БД

en: Codecs
ru: Кодеки

en: Main
ru: Главная

en: Cancel
ru: Отмена

en: OK
ru: Ок

en: Where to save the style file?
ru: Куда сохранить файл стиля?

en: Format
ru: Формат

en: Clear
ru: Очистить

en: Import && Quit
ru: Импорт && Выход

en: You cannot use '%' and '_' characters.
    Please choose a new key name.
ru: Вы не можете использовать символы '%' и '_'.
    Выберите другое имя ключа

en: The key must be unique.
    Please choose a new key name.
ru: Ключ не должен повторяться.
    Выберите другое имя

en: Rename this key
ru: Переименовать ключ

en: Delete this key
ru: Удалить ключ

en: New query
ru: Новый запрос

en: Rename query
ru: Переименовать запрос

en: Edit query
ru: Править запрос

en: Delete query
ru: Удалить запрос

en: Please, enter the new name
ru: Введите новое имя

en: Rename folder
ru: Переименовать папку

en: Please, enter the query name
ru: Введите имя запроса

en: New Query
ru: Новый Запрос

en: Please, enter the new query name
ru: Введите название нового запроса

en: Rename Query
ru: Переименовать Запрос

en: Common
ru: Общее

en: Making a copy of the current document ...
ru: Создание копии текущего документа

en: Creating styles ...
ru: Создание стилей

en: Updating references ...
ru: Обновление ссылок

en: Updating index ...
ru: Обновление индекса

en: Deleting old index and citations ...
ru: Удаление старого индекса и цитат

en: Done
ru: Выполнено

en: Inserting citations in text
ru: Вставка цитат в текст

en: Formating citations ...
ru: Форматирование цитат...

en: Looking for duplicates ...
ru: Поиск дубликатов...

en: Solving duplicates ... (%s series of duplicates)
ru: Развязка дубликатов... (%s серий дубликатов)

en: Fusing citations ...
ru: Собираем цитаты...

en: Inserting citations in text (%s ranges)
ru: Вставляем цитаты в текст (%s диапазонов)

en: You must first save the current document before using this function.
     Should I save it and proceed?
ru: Перед использованием этой функции Вы должны сохранить текущий документ.
    Сохранить и продолжить?

en: Warning
ru: Предупреждение

en: All files
ru: Добавить файлы

en: Finalizing the current document
ru: Завершение текущего документа

en: Connection type
ru: Тип соединения

en: Port
ru: Порт

en: OpenOffice connection settings
ru: Настройка соединения OpenOffice

en: Advanced preferences
ru: Детальные настройки

en: Display
ru: Вид

en: Printing
ru: Печать

en: Duplicates
ru: Дубликаты

en: Reference Editor
ru: Редактор ссылок

en: Journals
ru: Журналы

en: Paths
ru: Пути

en: Database
ru: БД

en: Word Processor
ru: Текстовый процессор

en: OpenOffice.org connection settings
ru: Настройки соединения OpenOffice.org

en: None
ru: Нет

en: MS Word
ru: M$ Word

en: Use a pipe
ru: Использовать pipe

en: Use TCP/IP
ru: Использовать TCP/IP

en: Database type
ru: Тип БД

en: Database used at startup
ru: БД при запуске

en: last
ru: последняя

en: default
ru: по умолчанию

en: save password (Not secure!)
ru: помнить пароль (ОПАСНО!)

en: Username
ru: Логин

en: Password
ru: Пароль

en: Database file...
ru: Файл БД

en: SQlite database file
ru: файл БД SQlite

en: Black
ru: Черный

en: White
ru: Белый

en: Red
ru: Красный

en: Blue
ru: Синий

en: Green
ru: Зеленый

en: Cyan
ru: Голубой

en: Light_grey
ru: Серый

en: Reference display
ru: Отображение ссылок

en: Reference list
ru: Список ссылок

en: Reference fields
ru: Поля ссылок

en: Add
ru: Добавить

en: Remove
ru: Удалить

en: Up
ru: Вверх

en: Down
ru: Вниз

en: Displayed fields
ru: Отображаемые поля

en: Field name color
ru: Цвет названия полей

en: Field color
ru: Цвет поля

en: Check for duplicates
ru: Проверить наличие дубликатов

en: If a duplicate is found
ru: Если дубликат найден

en: keep the old reference
ru: оставить старую ссылку

en: keep the new reference
ru: использовать новую ссылку

en: Reference type
ru: Тип ссылки

en: Fields
ru: Поля

en: Main fields (+ Abstract)
ru: Основные поля (+ Тезисы)

en: Supplementary fields
ru: Дополнительные поля

en: Full
ru: Полностью

en: Journal abbreviations
ru: Аббревиатура журнала

en: PubMed journal name
ru: Название журнала (PubMed)

en: ISO journal abbreviation
ru: Аббревиатура журнала (ISO)

en: Full journal name
ru: Полное название журнала

en: New journal
ru: Новый журнал

en: Edit journal
ru: Редактировать журнал

en: Delete journal
ru: Удалить журнал

en: The PubMed journal name must be non empty
ru: Название журнала (PubMed) не может быть пустым

en: Directory ...
ru: Папка...

en: Please, select the default directory
ru: Пожалуйста, укажите папку по умолчанию

en: Use OpenOffice.org format for printing
ru: Использовать формат OpenOffice.org для печати

en: Printed fields
ru: Печатаемые поля

en: Field name
ru: Название поля

en: Bold
ru: Жирный

en: Italic
ru: Курсив

en: Underline
ru: Почеркнутый

en: Field Value
ru: Значение поля

en: Style
ru: Стиль

en: Name
ru: Название

en: File ...
ru: Файл...

en: Create a new category
ru: Создать новую категорию

en: Choose the file location and name
ru: Выбрать расположение и имя файла

en: Please, enter the new menu name
ru: Введите название нового меню

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Creator
ru: Создатель

en: Date
ru: Дата

en: Modified by
ru: Редактировано

en: Edit Identifier
ru: Редактировать идентификатор

en: Please select the file
ru: Выберите файл

en: Acrobat file
ru: Файл Acrobat

en: Microsoft Word Document
ru: Документ Microsoft Word

en: Author "%(author)s" contains %(nb_comma)s comma.
    The correct format for authors is:
    
    "Name, FirstName MiddleName"
    or
    "Name, FM"
    
    Would you like to re-edit the reference?
ru: Автор "%(author)s" содержит %(nb_comma)s запятых.
    Правильный формат для авторов:
    "Фамилия, Имя Отчество;"
    или
    "Фамилия, ИО;"
    Хотите исправить?

en: Error in authors?
ru: Ошибка в авторах?

en: Author "%(author)s" contains a period.
    The correct format for authors is:
    
    "Name, FirstName MiddleName"
    or
    "Name, FM"
    
    Would you like to re-edit the reference?
ru: Автор "%(author)s" содержит точку.
    Правильный формат для авторов:
    "Фамилия, Имя Отчество;"
    или
    "Фамилия, ИО;"
    Хотите исправить?

en: Author "%(author)s" is very long.
    The correct format for authors is:
    
    "Name1, FirstName1 MiddleName1; Name2, FirstName2 MiddleName2"
    or
    "Name1, FM; Name2, FM"
    
    Would you like to re-edit the reference?
ru: Автор "%(author)s" слишком длинный.
    Правильный формат для авторов:
    "Фамилия, Имя Отчество;"
    или
    "Фамилия, ИО;"
    Хотите исправить?

en: The reference or the identifier was not unique. The reference identifier has been changed to %s
ru: Ссылка или идентификатор не были уникальны. Идентификатор ссылки был изменен на %s

en: The reference or the identifier was not unique. The reference identifier has been changed %s
ru: Ссылка или идентификатор не были уникальны. Идентификатор ссылки был изменен на %s

en: Main Fields
ru: Основные поля

en: Supplementary Fields
ru: Дополнительные поля

en: Other Fields
ru: Другие поля

en: Sorry, you cannot move a reference associated with this key.
ru: Извините, вы не можете переместить ссылку, связанную с этим ключом

en: Tag
ru: Отметка

en: New
ru: Новый

en: Delete
ru: Удалить

en: Open URL
ru: Перейти по URL

en: Mode
ru: Режим

en: Normal
ru: Нормальный

en: Expert
ru: Эксперт

en: Search in
ru: Поиск в

en: All references
ru: Все ссылки

en: Add a line
ru: Добавить строку

en: Main Fields = %s
ru: Главные поля = %s

en: Search && Close
ru: Найти и закрыть

en: Expert Search
ru: Расширенный поиск

en: Error during query
ru: Ошибка в запросе

en: Error
ru: Ошибка

en: Save
ru: Сохранить

en: Number of records
ru: Число записей

en: Start at record
ru: Начать с записи

en: Count
ru: Количество

en: Medline Search
ru: Поиск Medline

en: Enter your email below (Optional):
ru: Введите свой email (не обязательно)

en: Information
ru: Информация

en: Using separator
ru: Используя разделитель

en: Sort Ascending
ru: Сортировать по возрастанию

en: Sort Descending
ru: Сортировать по убыванию

en: Some needed fields are absent from the selected database/tables.
    Continue at your own risk
ru: Некоторые требуемые поля отсутствуют в таблице БД.
    Рекомендуется прекратить работу.

en: Table "%(name)s" is absent from the database.
    Should I fix it?
ru: Таблица "%(name)s" отсутствует в БД.
    Исправить?

en: Database error
ru: Ошибка БД

en: Sorry, I can't fix this error.
ru: Не удалось исправить ошибку

en: The database contains references with NULL Identifiers
    Should I delete them ?
ru: БД содержит ссылки с пустым идентификатором
    Удалить их?

en: Your database is a valid bibus database.
ru: Ваша БД соответствует требованиям bibus

en: Database check
ru: Проверка БД

en: Database Error
ru: Ошибка БД

en: Database choice
ru: Выбор БД

en: %s connection parameters
ru: %s параметры подключения

en: File name ...
ru: Имя файла...

en: UserName
ru: Логин

en: Database Name
ru: Имя БД

en: PassWord
ru: Пароль

en: Details
ru: Подробнее

en: Search PubMed
ru: Поиск PubMed

en: Show All
ru: Показать все

en: Welcome to Bibus !
ru: Добро пожаловать в Bibus!

en: OpenOffice.org connection
ru: Соединение OpenOffice.org

en: Database engine
ru: Движок БД

en: SQLite setup
ru: Установка SQLite

en: MySQL setup
ru: Установка MySQL

en: MySQL database
ru: БД MySQL

en: 
    Bibus can directly insert citations in OpenOffice.org
    if you start OpenOffice.org in 'listening mode'.
    
    
    Do you want to activate this mode by default?
    
    
      1. A document will open in OpenOffice.org,
      2. Click on 'Accept UNO connections',
      3. Quit OpenOffice (and the Quickstarter if used),
      4. Restart OpenOffice.org.
ru: 
    Bibus может непосредственно вставлять цитаты в OpenOffice.org
    есои Вы запустите OpenOffice.org в 'listening mode'.
    
    
    Хотите активировать этот режим по-умолчанию?
    
    
      1. В OpenOffice.org откроется документ,
      2. Кликнуть 'Accept UNO connections',
      3. Выйти из OpenOffice (и из Quickstarter, если запущен),
      4. Запустить OpenOffice.org.

en: Activate
ru: Активировать

en: Please choose the database engine you want to use
ru: Выберите движок БД

en: DB engine
ru: Движок БД

en: - If you want to use Bibus on a single computer (mono-user), 
                SQLite is presumably the best choice.
ru: - Если хотите использовать Bibus на одном компьютере.
       SQLite - лучший выбор

en: - If you want to use Bibus on multiple computers (multi-user),
                MySQL is presumably the best choice.
ru: - Если хотите использовать Bibus на нескольких компьютерах (несколько пользователей).
           MySQL - лучший выбор

en: - You can change this choice at anytime in the preferences.
ru: -В любой момент можно изменить это в настройках

en: Bibus can directly insert citations
    in you favorite word processor
ru: Bibus может непосредственно вставлять ссылки
    в ваш любимый текстовый процессор

en: Please choose below the Word Processor you want to use with Bibus.
    You can change this setting at any time in Bibus menu Edit/Preferences.
ru: Пожалуйста, выберите текстовый процессор для использования с Bibus.
    Вы сможете изменить это в настройках.

en: Microsoft Word
ru: Micro$oft Word

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: Grants
ru: Разрешения

en: Normal (rw)
ru: Обычные (rw)

en: Read-only with private and shared trees (ro)
ru: Только для чтения с собственным и общими деревьями (ro)

en: Read-only with shared tree only (rk)
ru: Только для чтения с общим деревом (rk)

en: Read-only without tree (rr)
ru: Только для чтения бед дерева (rr)

en: Modify User Grants
ru: Изменить права пользователя

en: Connect...
ru: Подключение...

en: Not connected
ru: Не подключен

en: Database...
ru: БД...

en: No Database selected
ru: Не выбрана БД

en: Create user...
ru: Создать пользователя

en: Modify user...
ru: Редактировать пользователя

en: Bibus MySQL Setup
ru: Настройка БД MySQL

en: User
ru: Логин

en: Connection
ru: Соединение

en: Database Type
ru: Типа БД

en: MySQL v3 and v4
ru: MySQL v3 и v4

en: MySQL v4.1 and v5
ru: MySQL v4.1+

en: Database Creation
ru: Создание БД

en: Use Database:
ru: Использовать БД:

en: New Database...
ru: Новая БД

en: Create User
ru: Создать пользователя

en: User Creation
ru: Создание пользователя

en: Please choose the bibliographic database
ru: Выберите БД библиографии

en: Setting database and rights
ru: Выбрать БД и права

en: If you have the necessary rights (MySQL Administrator),
    click the button below to create/change the MySQL database
ru: Если у Вас есть достаточные права (администратор MySQL),Вы можете создать/изменить БД MySQL

en: MySQL database setup ...
ru: Настройка БД MySQL

en: Enter your connection parameters below
ru: Введите параметры соединениея

en: Sorry but the MySQL python module (MySQLdb) is not available.
    Read installation.txt
ru: Модуль MySQL для python (MySQLdb) недоступен.
    Подробней в installation.txt

en: SQLite file
ru: Файл SQLite

en: Bibus uses a file to store the bibliographic database.
    
    Please enter in the box below the path to 
    the bibliographic database you want to use.
    
    - If the file EXIST, Bibus will 
    	- not modify it
    	- assume it to be a correct Bibus database.
    
    - If the file DOES NOT EXIST, Bibus will 
    	- create it
    	- use it as your bibliographic database.
ru: Bibus использует файл для хранения БД библиографии.
    
    Пожалуйста, введите путь который Вы хотите использовать 
    для хранения базы данных библиографии.
    
    - Если файл СУЩЕСТВУЕТ, Bibus: 
    	- не изменит его
    	- будет считать его корректной БД Bibus. 
    
    - Если файл НЕ СУЩЕСТВУЕТ, Bibus: 
    	- создаст его
    	- будет использовать как БД библиографии.

en: Database file ...
ru: Файл БД...

en: Bibus needs a USERNAME to identify yourself.
    Please enter a name in the box below.
    Your login name might be a good idea
ru: Необходимо указать USERNAME для того чтоб идентифицировать себя.
    Введите имя в поле.
    Скорее всего это ваш логин

en: Sorry but the SQLite python extension is not available.
    Read installation.txt
ru: Расширение SQLite для python недоступно.
    Подробнее в installation.txt

en: It seems that your database is not compatible with your PySQLite version.
    If it does not work,
    see the SQLite site about database format change in SQLite3 http://www.sqlite.org/version3.html
ru: Похоже, что Ваша БД не совместима с Вашей версией PySQLite.
    Если она не работает,
    см. сайт SQLite на предмет смены формата в SQLite3 http://www.sqlite.org/version3.html

en: You database has been converted to the new format.
    The database is now located at
    "%s"
ru: Ваша БД была преобразована в новый формат.
    БД теперь находится 
    "%s"

en: Database conversion
ru: Преобразование БД

en: If author Field is empty, replace it with:
ru: Если поле "Автор" пусто, заменять на:

en: Nothing
ru: Ничего

en: a Field
ru: Поле

en: a String
ru: Строка

en: Anonymous author format
ru: Формат анонимного автора

en: Style informations
ru: Информация о стилях

en: Bibliographic index
ru: Индекс библиографии

en: Fields formatting
ru: Форматирование полей

en: Fields ordering
ru: Порядок полей

en: Citation
ru: Цитирование

en: The style name is not correct, please avoid: '/' under linux; '\' and ':' under Windows
ru: Некорректное имя стиля, пожалуйста, избегайте символов '/' в GNU/Linux; '\' и ':' в Windows

en: Style name
ru: Имя стиля

en: Format fields as
ru: Форматировать поля как

en: in 'ARTICLE'
ru: в СТАТЬЕ

en: below
ru: ниже

en: Use current language for month
ru: Использовать месяц из текущей локали

en: Format Author as
ru: Форматировать автора как

en: in database
ru: в базе данных

en: Preview :
ru: Предпросмотр:

en: First author
ru: Первый автор

en: Middle authors
ru: Средние авторы

en: Last author
ru: Последний автор

en: Joining
ru: Объединение

en: Abbreviate author list with
ru: Заканчивать список автором

en: when there are more than
ru: если более

en: authors
ru: авторов

en: Format Editor as
ru: Форматировать редакторов

en: First Editor
ru: Первый редактор

en: Middle Editors
ru: Промежуточные редакторы

en: Last Editor
ru: Последний редактор

en: As in database
ru: Как в базе данных

en: Journal Abbreviation
ru: Сокращение журнала

en: Number entries
ru: Нумеровать ссылки

en: Sort bibliography by
ru: Сортировать библиографию по

en: Document position
ru: Положению в документе

en: Content
ru: Содержанию

en: No Choice
ru: Нет выбора

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убывания

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Bibliography title
ru: Заголовок библиографии

en: Brackets
ru: Скобки

en: First key
ru: Первый ключ

en: Second key
ru: Второй ключ

en: Third key
ru: Третий ключ

en: Language
ru: Язык

en: Key type
ru: Тип ключа

en: Style author
ru: Стиль автора

en: Style creation date
ru: Стиль даты создания

en: Style modification date
ru: Стиль даты модификации

en: Separator 1
ru: Разделитель 1

en: Separator 2
ru: Разделитель 2

en: Separator 3
ru: Разделитель 3

en: Separators
ru: Разделители

en: Caps
ru: ПРОПИСНЫЕ

en: Small Caps
ru: маленькие прописные

en: Standard
ru: Стандарт

en: The version of the style file is too recent. Please update bibus to a new version.
     I will open a default style.
ru: Версия стиля слишком новая. Пожалуйста, обновите bibus до новой версии.
    Буду использовать стиль по-умолчанию

en: The version of the style file is too old.
     I will convert it to the new Bibus style format.
    To get rid of this message, please save it again.
ru: Версия стиля слишком старая.
    Она будет конвертирована в новый формат стиля Bibus.
    Пожалуйста, пересохраните этот стиль чтобы избежать появления этого сообщения.

en: Base Style
ru: Базовый стиль

en: Numbering
ru: Нумерация

en: Template
ru: Шаблон

en: Author list format
ru: Формат списка авторов

en: New Name format
ru: Формат нового имени

en: Author list
ru: Список авторов

en: Field
ru: Поле

en: Author-Date
ru: Автор-Дата

en: Position
ru: Расположение

en: Superscript
ru: Верхний индекс

en: Subscript
ru: Нижний индекс

en: Sort: [1] [3] [2] -> [1] [2] [3]
ru: Сортировать [1] [3] [2] -> [1] [2] [3]

en: Fuse: [1] [3] [2] -> [1; 3; 2]
ru: Слияние: [1] [3] [2] -> [1; 3; 2]

en: using separator
ru: используя разделитель

en: Use range: [1] [3] [2] -> [1-3]
ru: Использовать диапазон: [1] [3] [2] -> [1-3]

en: Fuse: [Martin] [John] -> [Martin; John]
ru: Слияние: [Martin] [John] -> [Martin; John]

en:  and order them by
ru: и сортировать их по

en: Style ...
ru: Стиль...

en: Add Text
ru: Добавить текст

en: Name format
ru: Название формата

en: Norma Jean Baker
ru: Пушкин Александр Сергеевич

en: Separators ...
ru: Разделители

en: Separate authors with
ru: Разделять авторов

en: Before last
ru: Перед последним

en: If at least
ru: Если по меньшей мере

en: authors, replace authors 2 to n with
ru: авторов, заменять авторов от 2 до n

en: , et al.
ru: . et.al.

en: List all authors on first occurence if authors number is not higher than
ru: Перечислять всех авторов при первом появлении, если число автором не более

en: Anonymous ...
ru: Anonymous...

en: Change author list
ru: Изменить список авторов

en: Add a field
ru: Добавить поле

en: List more authors until it is unique
ru: Перечислять авторов до повторения

en: After
ru: После

en: Not sorted
ru: Не отсортирован

en: Case
ru: Регистр

en: Format reference as
ru: Форматировать ссылку как

en: Insert
ru: Вставка

en: Tabulation
ru: Табуляция

en: Tab stop is right aligned
ru: Отступ табуляци справа

en: Fill character in tab stops
ru: Запонять символом

en: Position of the tab stop (mm)
ru: Отсутп (мм)

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Cannot connect to Openoffice. See Documentation.
ru: Не могу соединиться с OpenOffice. См. документацию.

en: The front document in OOo must be a Writer document.
ru: Текущим документом в OOo должен быть документ Writer

en: Non allowed operation
ru: Недопустимое действие

en: Incorrect position
ru: Неверная позиция

en: Style format Error
ru: Ошибка форматирования стиля

en: File error operation
ru: Ошибка при операции с файлом

en: Because of an error, I didn't format reference type %(typeName)s and field %(fieldName)s
ru: Из-за ошибки не удалось отформатировать ссылку типа %(typeName)s и поле %(fieldName)s

en: Some references were not formatted. Are you sure they are in the database?
ru: Некоторые ссылки не были отформатированы. Вы уверены, что они есть в БД?

en: Hitting "Detele" will remove all the references from the Trash key.
    Some of the references may not be deleted if they are in use by another user.
ru: Нажатие на кнопку "Удалить" приведет к удалениею всех ссылок из Корзины.
    Некоторые из ссылок могут не удалиться, если они используются другим пользователем.
