BKChem 0.14.0 - en to ja translation catalogue (415 entries)

en: normal
ja: 通常

en: electron transfer
ja: 電子移動

en: retrosynthetic
ja: 逆合成

en: equilibrium
ja: 平衡

en: equilibrium simple
ja: 平衡(シンプル)

en: Center bond
ja: 結合の長さを揃える

en: Expand group
ja: 構造式で表示

en: Set atom number
ja: 任意の番号を振る

en: Properties
ja: プロパティ

en: yes
ja: on

en: no
ja: off

en: Show number
ja: 番号を表示

en: Atom valency
ja: 原子価

en: Mark size
ja: マークサイズ

en: Mark as template atom
ja: テンプレート原子としてマーク

en: Mark as template bond
ja: テンプレート結合としてマーク

en: Show symbol
ja: 元素の表示

en: Hydrogens
ja: 水素の表示

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Line width
ja: 結合の太さ

en: Bond width
ja: 結合の幅

en: Wedge/Hatch width
ja: くさび/ハッチの幅

en: Symbol positioning
ja: 炭素のポジション

en: center first
ja: 先頭

en: center last
ja: 末尾

en: Bond positioning
ja: 結合の位置

en: auto
ja: オート

en: anti-auto
ja: 手動

en: Bond order
ja: 結合次数

en: Atom number
ja: 番号を振る

en: Area color
ja: エリアの色

en: transparent
ja: 透明

en: white
ja: 白

en: yellow
ja: 黄

en: green
ja: 緑

en: blue
ja: 青

en: red
ja: 赤

en: black
ja: 黒

en: Line color
ja: 文字の色

en: Atom symbol
ja: 置換(元素)

en: Group
ja: 置換(官能基)

en: English
ja: 英語

en: Czech
ja: チェコ語

en: German
ja: ドイツ語

en: French
ja: フランス語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Scale
ja: 拡大

en: Scale X (in %):
ja: 横 (%):

en: Scale Y (in %):
ja: 縦 (%):

en: Preserve aspect ratio?
ja: アスペクト比を保持する

en: Fix position of centers of objects?
ja: オブジェクトの中央揃えの位置を修正する

en: Scale font and mark sizes?
ja: フォントやマークのサイズにも適用する

en: Configuration
ja: 表示設定

en: Atom
ja: 原子

en: Charge
ja: 電荷

en: Atom name
ja: 選択した元素

en: don't show
ja: 非表示

en: show
ja: 表示

en: Atom positioning
ja: 炭素のポジション

en: center first letter
ja: 先頭

en: center last letter
ja: 末尾

en: Bond
ja: 化学結合

en: Double-bond length ratio
ja: 二重結合の長さの比率

en: Arrow
ja: 矢印

en: Arrow-head on start
ja: 始点に矢印の頭

en: Arrow-head on end
ja: 終点に矢印の頭

en: Spline arrow
ja: スプライン曲線で表示

en: Font
ja: フォント

en: Common
ja: 共通

en: File properties
ja: ファイルのプロパティ

en: Custom
ja: カスタム

en: Paper size
ja: 用紙サイズ

en: Portrait
ja: 縦向き

en: Landscape
ja: 横向き

en: Auto crop image in SVG?
    (applies to some other exports as well)
ja: エクスポートする時イメージを自動的に切り取る

en: Margin for cropped image (in pixels):
ja: イメージの余白 (ピクセル):

en: Use real minus character (instead of hyphen)?
ja: ハイフンの代わりにマイナス記号を使う

en: Save
ja: 保存

en: Standard values
ja: 環境設定

en: Line
ja: 線

en: Color
ja: 色

en: Show hydrogens on visible atoms
ja: 構造式で表示したとき水素を表示する

en: Bond length
ja: 結合距離

en: Paper
ja: 用紙

en: Auto crop image in SVG?
ja: エクスポートする時イメージを自動的に切り取る

en: Apply
ja: 適用

en: changed values only
ja: 変更した設定のみ適用

en: all values
ja: すべての設定を適用

en: to new drawings only
ja: 新規作成するオブジェクトのみ

en: to selected and new drawings (no resize)
ja: 選択および新規作成したオブジェクト

en: to the whole drawing (no resize)
ja: 全てのオブジェクト

en: Standard saved
ja: 環境設定の変更

en: The standard was successfully saved as personal standard to %s
    
    It is not automatically applied to the current drawing and will be activated after you restart BKChem.
    You can still apply the changes to the current drawing from the dialog window.
ja: この設定は以下の場所%sに保存されました
    
    この変更はBKChemの再起動後に有効になります
    変更以前に作成したデータを開く場合ダイアログが表示され，以前の設定を使うか現在の設定を使うか選択できます

en: Standard not saved
ja: 非標準的な保存

en: Preferences
ja: カスタム

en: Delete
ja: 消去

en: Fragment overview
ja: フラグメント一覧

en: Fragments
ja: フラグメント

en: Logging
ja: ログ

en: Language
ja: 言語

en: Available Languages
ja: 使用可能な言語

en: italic
ja: イタリック

en: bold
ja: ボールド

en: subscript
ja: 下付き

en: superscript
ja: 上付き

en: Interpret text (where applicable)
ja: 頭文字を大文字にする (元素入力時のみ)

en: Leave text as is - do not interpret
ja: テキストのまま入力

en: Sub numbers
ja: 下付き

en: Convert numbers to subscript
ja: 数字を下付きに変換

en: Special Character
ja: 特殊記号

en: Insert a special character
ja: 特殊記号を挿入

en: minus
ja: マイナス

en: arrow-left
ja: 左向き矢印

en: arrow-right
ja: 右向き矢印

en: nu
ja: ν(ギリシャ文字)

en: No molecule selected.
ja: 分子が選択されていません

en: Name
ja: 名称

en: Name:
ja: 名称:

en: Name %s was set to molecule(s)
ja: 選択された分子に%sという名称が振られました

en: Id
ja: ID

en: Id:
ja: ID:

en: ID collision
ja: IDの衝突

en: This ID is already used, use a different one
ja: このIDは既に使われています．別のIDを使用してください

en: ID %s was set to molecule
ja: IDを%sに設定しました

en: Validity error
ja: 整合性エラー

en: Sorry but your drawing includes 'text atoms'
     - atoms with no chemical sense.
ja: 描かれた分子に文字が含まれています

en: It is not possible to export them.
ja: エクスポートできません

en: For details check the chemistry with '%s/%s'.
ja: メニューバーの'%s'から'%s'で詳細を確認してください

en: Check chemistry
ja: 整合性チェック

en: Validity warning
ja: 整合性の警告

en: The InChI program path
ja: InChIのパス

en: Select the InChI program executable:
ja: InChIの実行ファイル:

en: Executable files
ja: 実行ファイル

en: Generate InChI
ja: InChI生成

en: Display Form
ja: フォームの表示

en: Parse Error
ja: 構文エラー

en: Template summary
ja: テンプレートの概要

en: Errors
ja: エラー

en: Warnings
ja: 警告

en: Please correct the above errors first
ja: 上記のエラーを修正してください

en: A tutorial on how to prepare a template can be found in the file doc/custom_templates_en.html
ja: テンプレートを準備するためのチュートリアルをdocフォルダのcustom_templates_en.html で見ることができます

en: Directory creation failed.
ja: ディレクトリの作成に失敗しました.

en: Template file name
ja: テンプレートの名称

en: File name for the template:
ja: テンプレートの名称

en: The file already exists.
ja: ファイルが既に存在します.

en: Template with this name already exists (path %s).
    Should I rewrite it?
ja: そのテンプレート名は既に存在します (path %s).
    上書きしますか？

en: Fragment name
ja: フラグメント名

en: Enter fragment name:
ja: フラグメント名入力:

en: The bonds and atoms were used for creation of a new molecular fragment.
ja: その結合または原子はフラグメントとして登録されました

en: Enter atom number:
ja: 表示したい番号を入力:

en: Info
ja: 情報

en: The selection is not linear - there are some splittings.
ja: 一直線上に表示できません．分枝が存在します

en: Groups must be expanded to compute oxidation number for them.
ja: 酸化数を計算するには官能基を展開してください

en: Unexpanded groups or text-only atoms may cause incorrect computation of oxidation number.
ja: 示性式、またはテキスト形式の原子の酸化数は間違って計算することがあります。

en: You can move and delete the created oxidation numbers in the mark mode
ja: ツールバーのマークから追加と削除で表示した酸化数を移動と削除ができます

en: Error
ja: エラー

en: Debug
ja: デバッグ

en: Warning
ja: 警告

en: Hint
ja: ヒント

en: Status bar
ja: ステータスバー

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Console
ja: コンソール

en: Ignore
ja: 無視

en: File
ja: ファイル

en: Open, save, export, and import files
ja: 開く,保存,エクスポート,インポート

en: New
ja: 新規作成

en: Create a new file in a new tab
ja: 新しいタブで新規作成

en: Save the file
ja: ファイルを保存

en: Save As..
ja: 名前を付けて保存

en: Save the file under different name
ja: 別名でファイルを保存

en: Save As Template
ja: テンプレートとして保存

en: Load
ja: 開く

en: Load (open) a file in a new tab
ja: 新規タブで開く

en: Load to the same tab
ja: 同じタブで開く

en: Recent files
ja: 最近開いたファイル

en: The most recently used files
ja: 最近使われたファイル

en: Export
ja: エクスポート

en: Export the current file
ja: 現在のファイルをエクスポート

en: SVG
ja: SVG(専用形式)

en: Import
ja: インポート

en: Import a non-native file format
ja: その他の形式でインポート

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: Close the current tab, exit when there is only one tab
ja: 最後のタブを閉じるとき終了

en: Exit
ja: 終了

en: Edit
ja: 編集

en: Undo, Copy, Paste etc.
ja: 元に戻す,コピー,貼り付けなど

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直し

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy the selected objects to clipboard and delete them
ja: 選択したオブジェクトをクリップボードにコピー後、それらを削除する

en: Copy
ja: コピー

en: Copy the selected objects to clipboard
ja: 選択したオブジェクトをクリップボードにコピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste the content of clipboard to current paper
ja: 現在のタブにクリップボードの内容を貼り付け

en: Selected to clipboard as SVG
ja: SVGとしてクリップボードにコピー

en: Create SVG for the selected objects and place it to clipboard in text form
ja: 選択したオブジェクトのSVGを作成し、クリップボードにテキスト形式に配置

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select everything on the paper
ja: このページのすべてを選択

en: Align
ja: 整列

en: Aligning of selected objects
ja: 選択したオブジェクトを整列させます

en: Top
ja: 上揃え

en: Align the tops of selected objects
ja: 選択したオブジェクトを上に整列

en: Bottom
ja: 下揃え

en: Align the bottoms of selected objects
ja: 選択したオブジェクトを下に整列

en: Left
ja: 左揃え

en: Align the left sides of selected objects
ja: 選択したオブジェクトを左側に整列

en: Right
ja: 右揃え

en: Align the rights sides of selected objects
ja: 選択したオブジェクトを右側に整列

en: Center horizontally
ja: 中央揃え(水平)

en: Align the horizontal centers of selected objects
ja: 選択したオブジェクトを中央で水平に整列

en: Center vertically
ja: 中央揃え(垂直)

en: Align the vertical centers of selected objects
ja: 選択したオブジェクトを中央で垂直に整列

en: Object
ja: 配置

en: Set properties of selected objects
ja: 選択したオブジェクトのプロパティを決めます

en: Bring to front
ja: 前面に移動

en: Send back
ja: 後面に移動

en: Swap on stack
ja: 配置の交換

en: Vertical mirror
ja: 左右反転

en: Horizontal mirror
ja: 上下反転

en: Configure
ja: 表示設定

en: Information about molecules, group expansion and other chemistry related stuff
ja: 分子の情報,　官能基追加,　その他の化学に関係する要素

en: Expand groups
ja: 構造式で表示

en: Compute oxidation number
ja: 酸化数を計算

en: Compute and display the oxidation number of selected atoms
ja: 選択した原子の酸化数を計算して表示

en: Read SMILES
ja: SMILES 読み込み

en: Read InChI
ja: InCh I読み込み

en: Generate SMILES
ja: SMILES 生成

en: Set molecule name
ja: 分子名を付ける

en: Set the name of the selected molecule
ja: 選択した分子に名前を付ける

en: Set molecule ID
ja: IDを付ける

en: Set the ID of the selected molecule
ja: 選択した分子にIDを付ける

en: Create fragment
ja: フラグメント作成

en: Create a fragment from the selected part of the molecule
ja: 選択した部分からフラグメントを作成します

en: View fragments
ja: フラグメントビューア

en: Show already defined fragments
ja: 定義されたフラグメントを表示

en: Convert selection to linear form
ja: 一直線にして表示

en: Options
ja: オプション

en: Standard
ja: 環境設定

en: InChI program path
ja: InChIのパス

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help and information about the program
ja: このプログラムのヘルプと情報

en: About
ja: BKChemについて

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Small additional scripts
ja: 追加スクリプト

en: version
ja: バージョン

en: Sorry but I cannot open the same file twice:
ja: 同じファイルを二つ開くことはできません

en: Really close?
ja: 閉じてもよろしいですか？

en: There are unsaved changes in file %s, what should I do?
ja: このファイル%sは変更されています 。保存しますか？

en: Close
ja: 破棄

en: Save As...
ja: 名前を付けて保存

en: Gzipped CD-SVG file
ja: Gzip CD-SVG file

en: Gzipped CDML file
ja: Gzip CDML file

en: File already opened!
ja: 既に開いています！

en: gzipped CDML
ja: gzip CDML

en: gzipped CD-SVG
ja: gzip CD-SVG

en: CDGZ file
ja: CDGZ ファイル

en: Gzipped files
ja: Gzip ファイル

en: All files
ja: 全てのファイル

en: cannot open file
ja: ファイルを開けませんでした

en: error reading file
ja: ファイル読み込みエラー

en: File was not loaded
ja: ファイルを読み込めませんでした

en: Proceed?
ja: 続けますか？

en: file not loaded
ja: ファイルを読み込めませんでした

en: cdml data are not present in SVG or are corrupted!
ja: CDMLデータが破損もしくは存在しません

en: loaded file:
ja: 開いたファイル：

en: Export SVG
ja: エクスポート

en: SVG file
ja: SVGファイル

en: exported to SVG file:
ja: 保存場所:

en: file
ja: ファイル

en: Import error
ja: インポートエラー

en: Export error
ja: エクスポートエラー

en: exported file:
ja: 保存場所：

en: Before you use this tool, be warned that not all features of SMILES are currently supported.
    There is no support for stereo-related information, for the square brackets [] and a few more things.
    
    Enter SMILES:
ja: このツールを使う前に，SMILESの機能が完全ではないことに注意して下さい
    立体的な情報や括弧などはサポートされません
    
    SMILES入力:

en: Before you use his tool, be warned that not all features of InChI are currently supported.
    There is no support for stereo-related information, isotopes and a few more things.
    The InChI should be entered in the plain text form, e.g.- 1/C7H8/1-7-5-3-2-4-6-7/1H3,2-6H
    
    Enter InChI:
ja: このツールを使う前に， InChIが現在サポートしている機能が完全ではないことに注意してください
    立体的な情報や同位体などはサポートされません
    InChIは定められた形式で入力しなければなりません．例- 1/C7H8/1-7-5-3-2-4-6-7/1H3,2-6H
    
    InChI入力:

en: Error processing %s
ja: 処理中のエラー %s

en: Generated SMILES
ja: SMILES 生成

en: Generated InChIs
ja: InChIs生成

en: The file was saved as a template %s
ja: このテンプレートは以下の場所%sに保存されました

en: click on atom to add a new single bond, click on bond to change its order (or change direction)
    Shift+click on a double bond to move the position of the second line
ja: 原子にクリックすると単結合を追加，結合にクリックすると次数を変化(または向きを反転)
    二重結合上でShiftを押しながらクリックすると二本目の線の位置を変更できます

en: length of the drawn bond is fixed to a preset value
ja: 表示されているツールバーから結合の設定を行えます

en: arrow is composed of straight lines
ja: 矢印(直線)を描きます

en: arrow is drawn as a b-spline
ja: 複数の矢印をつなげて1本の矢印(曲線)を描きます

en: drag an atom or a bond to 2D-rotate a molecule around its geometrical center
ja: 原子または結合をドラッグすることで分子を平面的に回転できます

en: drag an atom or a bond to 3D-rotate a molecule around its geometrical center 
    Please note that it is not possible to add a template to an atom with z-coordinate other than 0
ja: 原子または結合をドラッグすることで分子を立体的に回転できます 
    xy平面上にない原子にはテンプレートを付加することができなくなります

en: click and drag to draw the corresponding shape
ja: ドラッグして目的の大きさに調節してください

en: each left-button click creates one point of the polygon, right click closes it
ja: 左クリックで多角形の頂点を指定，右クリックで終了します

en: click an atom to add a radical mark to it, it will be removed in case it is already present
ja: 原子をクリックすると不対電子を追加します．場合によっては離れた場所に追加されることもあります

en: click an atom to add a biradical mark to it, it will be removed in case it is already present
ja: 原子にクリックするとビラジカルを追加します．場合によっては離れた場所に追加されることもあります

en: click an atom to add a free electron pair mark to it, it will be removed in case it is already present
ja: 選択した原子に自由電子対を追加します．場合によっては離れた場所に追加されることもあります

en: click an atom to add a plus mark to it, it will be removed in case it is already present
ja: 選択した原子に+マークを追加します．場合によっては離れた場所に追加されることもあります

en: click an atom to add a minus mark to it, it will be removed in case it is already present
ja: 選択した原子に-マークを追加します．場合によっては離れた場所に追加されることもあります

en: click a bond or two atoms to align the specified line into vertical position
ja: 結合または原子を二つ選択して垂直にする軸を指定してください

en: click a bond or two atoms to align the specified line into horizontal position
ja: 結合または原子を二つ選択して水平にする軸を指定してください

en: click an atom or bond to perform an inversion of the molecule through this atom (center of the bond)
ja: 原子または結合を選択して反転(点対称)させる基準点を決定してください

en: click a bond or two atoms to mirror the molecule through the specified line
ja: 結合または二つの原子を選択して反転(線対称)させる軸を決定してください

en: This CDML document was created using different standard values than you are currently using. To retain the same drawing style it could be more convenient to use these new values for this file. Your global preferences will be unaffected. 
    
    Do you want set these new standard values?
ja: このドキュメントに適用されている設定はデフォルトではありません．このドキュメントの設定を使用する場合はキャンセル，デフォルトの設定を使用する場合はOKを選択してください
    
    デフォルトの設定を使用します

en: edit
ja: 選択

en: draw
ja: ドロー

en: 30
ja: 30°

en: 18
ja: 18°

en: 6
ja: 6°

en: 1
ja: 1°

en: single
ja: 単結合

en: double
ja: 2重結合

en: triple
ja: 3重結合

en: wedge
ja: くさび

en: hatch
ja: ハッチ

en: adder
ja: アダー

en: dash
ja: ダッシュ

en: dotted
ja: 点線

en: fixed length
ja: 固定長

en: freestyle
ja: フリースタイル

en: normal double bonds for wedge/hatch
ja: 通常の二重結合(くさび/ハッチ用)

en: simple double bonds for wedge/hatch
ja: シンプルな二重結合(くさび/ハッチ用)

en: maximum valency exceeded!
ja: 最大の原子価を超えています

en: Groups could have valency of 1 only! It was transformed to text!
ja: 官能基の原子価は１だけです!　テキストに変更しました

en: arrow
ja: 矢印

en: spline
ja: スプライン

en: plus
ja: プラス

en: template
ja: テンプレート

en: No template is available
ja: 利用できるテンプレートがありません

en: Sorry, it is not possible to append a template to an atom with non-zero Z coordinate, yet.
ja: xy平面上にない原子にテンプレートを付加することはできません

en: text
ja: テキスト

en: The text mode can no longer be used to edit atoms, use atom mode.
ja: テキストモードで原子の編集はできません．原子モードを使用してください

en: rotate
ja: 回転

en: You can only rotate molecules in 3D!
ja: 回転できません

en: Sorry but you can only rotate molecules in 3D.
ja: 立体的に回転できるのは分子だけです

en: You can only rotate molecules and arrows in 2D!
ja: 回転できません

en: Sorry but you can only rotate molecules and arrows in 2D.
ja: 平面的に回転できるのは分子と矢印だけです

en: transformation mode
ja: 反転

en: horizontal align
ja: 軸を水平にする

en: vertical align
ja: 軸を垂直にする

en: invert through a point
ja: 反転(点対称)

en: mirror through a line
ja: 反転(線対称)

en: free rotation around bond
ja: 短い官能基を反転(線対称)

en: select the second atom, please.
ja: 2番目の原子を選択してください

en: atoms must be in the same molecule!
ja: 原子は、同じ分子内にする必要があります！

en: vector graphics
ja: 図形

en: rectangle
ja: 長方形

en: square
ja: 正方形

en: oval
ja: 楕円

en: circle
ja: 円

en: polygon
ja: 多角形

en: polyline
ja: 折れ線

en: mark
ja: マーク

en: radical
ja: ラジカル

en: biradical
ja: ビラジカル

en: electron pair
ja: 電子対(線表示)

en: dotted electron pair
ja: 電子対(点表示)

en: pz orbital
ja: p軌道

en: add
ja: 追加

en: remove
ja: 削除

en: There are no marks of type %s on the focused atom
ja: 選択された原子に%sが存在しません

en: atom
ja: 原子

en: reaction
ja: 反応

en: reactant
ja: 反応物

en: condition
ja: 状態

en: product
ja: プロダクト

en: No arrow present
ja: 矢印が存在しません

en: users templates
ja: ユーザーテンプレート

en: molecule
ja: 分子

en: bond
ja: 結合

en: Brackets
ja: 括弧

en: Miscelanous small modes
ja: その他の機能

en: Numbering
ja: 番号付け

en: Wavy line
ja: 波線

en: Proceed
ja: 続ける

en: Replace standard values
ja: 環境設定の選択

en: concatenated overlaping atoms
ja: 重なった原子を連結しました

en: copied %s object(s) to clipboard
ja: クリップボードに%s個のオブジェクトをコピーしました

en: pasted from clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: no further undo
ja: これ以上元に戻せません

en: no further redo
ja: これ以上やり直しはできません

en: selected top_levels were exported to clipboard in SVG
ja: 選択された範囲内に含まれるオブジェクトをSVGとしてコピーしました

en: Info on selected molecules
ja: 選択した分子の情報

en: Name: %s
ja: 名称: %s

en: Id: %s
ja: ID: %s

en: Formula: %s
ja: 化学式: %s

en: Monoisotopic mass: %12.8f
ja: モノアイソトピック質量: %12.8f

en: Composition: %s
ja: 組成比: %s

en: Individual molecules:
ja: 各分子の情報:

en: Summary for all selected molecules:
ja: 全体的な情報:

en: Chemistry check of selected molecules
ja: 選択した分子の整合性

en: selected items were lifted
ja: 選択したアイテムを前面に移動しました

en: selected items were put back
ja: 選択したアイテムを後面に移動しました

en: selected items were swapped
ja: 選択したアイテムの配置を交換しました

en: Transparent
ja: 透明

en: Font family
ja: 使用フォント

en: Width
ja: 幅

en: Length
ja: 長さ

en: Ratio
ja: 比率

en: Browse
ja: 参照

en: Select the file
ja: ファイルを選択

en: File to create
ja: ファイルを作成

en: Subscript numbers
ja: 添字番号

en: Normalize bond length?
ja: 結合距離の統一

en: If you are exporting to some kind of computational software it might be important to rescale the molecule, so that the bond lengths are in range of normal chemical bonds. Do you want to do this? It will influence only the exported CML file, not the drawing.
ja: 別のソフトのためにエクスポートする場合，分子のリスケールが必要になるかもしれません．結合距離を通常の結合の設定に変更してもよろしいですか？

en: Molfile
ja: Mol

en: ODF (OpenOffice 2.0)
ja: ODF

en: PDF (Cairo)
ja: PDF (Acrobat 5.x 形式)

en: PDF (Piddle)
ja: PDF (Acrobat 3.x 形式)

en: PNG (Cairo)
ja: PNG

en: PNG resolution and background color
ja: 解像度と背景色

en: Set the PNG picture resolution and background color using one of the criteria below.
ja: PNGファイルの解像度と背景色を設定できます

en: Size X (in px):
ja: 幅 (ピクセル):

en: Size Y (in px):
ja: 高さ (ピクセル):

en: Resolution (dpi):
ja: 解像度(dpi):

en: Background color
ja: 背景色

en: Really export?
ja: 本当にエクスポートしますか？

en: This plugin is not finished and will probably not work correctly.
ja: このプラグインは完成されていないため、おそらく正しく動作しません

en: PostScript (builtin)
ja: PostScript（built-in）

en: SVG (Cairo)
ja: SVG (汎用形式)
