BKChem 0.14.0 - en to ru translation catalogue (560 entries)

en: normal
ru: обычная

en: electron transfer
ru: переход электронов

en: retrosynthetic
ru: ретросинтез

en: equilibrium
ru: равновесие

en: equilibrium simple
ru: равновесие (обычная)

en: The linear form was no longer consistent - it has been removed
ru: Линейная форма больше не соответствует - она была удалена

en: Center bond
ru: Отцентрировать связь

en: Expand group
ru: Расширить группу

en: Set atom number
ru: Задать номер атома

en: Properties
ru: Параметры

en: Circle around mark
ru: Окружность вокруг метки

en: yes
ru: да

en: no
ru: нет

en: Show number
ru: Показать номер

en: Atom valency
ru: Валентность атома

en: Mark size
ru: Размер метки

en: Mark as template atom
ru: Пометить как шаблон атома

en: Mark as template bond
ru: Пометить как шаблон связи

en: Show symbol
ru: Показать символ

en: Hydrogens
ru: Водороды

en: on
ru: включено

en: off
ru: выключено

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Line width
ru: Толщина линии

en: Bond width
ru: Толщина связи

en: Wedge/Hatch width
ru: Толщина пространственных связей

en: Symbol positioning
ru: Позиционирование символов

en: center first
ru: отцентрировать первого

en: center last
ru: отцентрировать последнего

en: Bond positioning
ru: Позиционирование связей

en: auto
ru: авто

en: anti-auto
ru: анти-авто

en: Bond order
ru: Порядок связей

en: Atom number
ru: Номер атома

en: Area color
ru: Цвет фона

en: transparent
ru: прозрачный

en: white
ru: белый

en: yellow
ru: желтый

en: green
ru: зелёный

en: blue
ru: синий

en: red
ru: красный

en: black
ru: чёрный

en: Line color
ru: Цвет линии

en: Free sites
ru: Свободное место

en: Atom symbol
ru: Символ атома

en: Group
ru: Группа

en: English
ru: Английский

en: Czech
ru: Чешский

en: German
ru: Немецкий

en: French
ru: Французский

en: Polish
ru: Польский

en: Traditional Chinese, Taiwan
ru: Китайский традиционный

en: Italian
ru: Итальянский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Japanese
ru: Японский

en: Latvian
ru: Латвийский

en: Russian
ru: Русский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: OK
ru: ОК

en: Cancel
ru: Отмена

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scale X (in %):
ru: Масштаб X (в %):

en: Scale Y (in %):
ru: Масштаб Y (в %):

en: Preserve aspect ratio?
ru: Сохранять пропорции

en: Fix position of centers of objects?
ru: Зафиксировать положения центров объектов

en: Scale font and mark sizes?
ru: Масштабировать шрифт и размеры меток

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Atom
ru: Атом

en: Charge
ru: Заряд

en: Atom name
ru: Имя атома

en: don't show
ru: не показывать

en: show
ru: показывать

en: Atom positioning
ru: Позиционирование атома

en: center first letter
ru: выровнять по первой букве

en: center last letter
ru: выровнять по последней букве

en: Bond
ru: Связь

en: Double-bond length ratio
ru: Соотношение длины двойной связи

en: Arrow
ru: Стрелки

en: Arrow-head on start
ru: Стрелка в начале

en: Arrow-head on end
ru: Стрелка в конце

en: Spline arrow
ru: Изогнутая стрелка

en: Font
ru: Шрифт

en: Common
ru: Главная

en: File properties
ru: Настройки файла

en: Custom
ru: Выборочно

en: Paper size
ru: Размер бумаги

en: Portrait
ru: Портрет

en: Landscape
ru: Пейзаж

en: Auto crop image in SVG?
    (applies to some other exports as well)
ru: Автоматически обрезать SVG-изображение
    (применимо для некоторых форматов экспорта)

en: Margin for cropped image (in pixels):
ru: Поля для обрезанного изображения (в пикселах):

en: Use real minus character (instead of hyphen)?
ru: Использовать знак "минус" вместо дефиса

en: Replace hyphens with minus in SVG export?
ru: Заменять дефисы минусами при экспорте в SVG?

en: Save
ru: Сохранить

en: Standard values
ru: Стандартные значения

en: Line
ru: Линия

en: Color
ru: Цвет

en: Show hydrogens on visible atoms
ru: Показывать атомы водорода на видимых атомах

en: Bond length
ru: Длина связи

en: Paper
ru: Бумага

en: Auto crop image in SVG?
ru: Обрезать автоматически изображение SVG

en: Apply
ru: Применить

en: changed values only
ru: только изменённые значения

en: all values
ru: все значения

en: to new drawings only
ru: только для новых рисунков

en: to selected and new drawings (no resize)
ru: для выбранных и новых рисунков (не изменять размер)

en: to the whole drawing (no resize)
ru: для всего рисунка (не изменять размер)

en: Standard saved
ru: Стандарт сохранён

en: The standard was successfully saved as personal standard to %s
    
    It is not automatically applied to the current drawing and will be activated after you restart BKChem.
    You can still apply the changes to the current drawing from the dialog window.
ru: Стандарт был успешно сохранён как пользовательский в %s
    
    Это не применяется автоматически ко всему рисунку и будет активировано после перезапуска BKChem.
    Вы можете применить изменения для текущего рисунка через диалог.

en: Standard not saved
ru: Стандарт не сохранён

en: For some reason the standard couldn't be saved. Probably the right location for personal profile couldn't be found or wasn't writable. Sorry for the inconvenience.
ru: По некоторым причинам стандарт неможет быть сохранён. Возможно, путь для персонального профиля не может быть найден или не может быть записан. Извините за неудобство.

en: Preferences
ru: Настройки

en: Delete
ru: Удалить

en: Fragment overview
ru: Предпросмотр фрагмента

en: Fragments
ru: Фрагменты

en: Logging
ru: Оповещения

en: Choose how each type of message is to be shown:
ru: Выберите тип показа сообщений:

en: The setting will be immediately applied and saved on application exit.
ru: Настройки будут немедленно применены и сохранены при выходе из программы.

en: Language
ru: Язык

en: System default
ru: Системный по умолчанию

en: Available Languages
ru: Доступные языки

en: italic
ru: курсив

en: bold
ru: полужирная(ое)

en: subscript
ru: нижний индекс

en: superscript
ru: верхний индекс

en: Interpret
ru: Интерпретировать

en: Interpret text (where applicable)
ru: Интерпретировать текст (где возможно)

en: As is
ru: Как есть

en: Leave text as is - do not interpret
ru: Не интерпретировать текст

en: Sub numbers
ru: Индексы

en: Convert numbers to subscript
ru: Перевести цифры в индексы

en: Special Character
ru: Специальный символ

en: Insert a special character
ru: Вставить специальный символ

en: minus
ru: минус

en: arrow-left
ru: стрелка влево

en: arrow-right
ru: стрелка вправо

en: nu
ru: ню

en: new line
ru: новая строка

en: No molecule selected.
ru: Не выбрано ни одной молекулы.

en: At least one molecule must be selected. Please select it.
ru: Как минимум одна молекула должна быть выбрана. Выберите её.

en: Name
ru: Имя

en: Name:
ru: Имя:

en: Name %s was set to molecule(s)
ru: Имя %s было назначено молекуле(ам)

en: Only one molecule should be selected.
ru: Только одна молекула должна быть выбрана.

en: ID must be unique value, therefore it is obviously possible to set it to one molecule only. Please select only one molecule
ru: ID должен представлять собой уникальное значение, которое возможно применить только к одной молекуле. Пожалуйста, выберите только одну молекулу

en: ID collision
ru: Совпадение ID

en: This ID is already used, use a different one
ru: Этот ID уже используется, возьмите другой

en: ID %s was set to molecule
ru: ID %s был назначен молекуле

en: Validity error
ru: Ошибка действия

en: Sorry but your drawing includes 'text atoms'
     - atoms with no chemical sense.
ru: Извините но ваш рисунок включает 'текстовые атомы'
     - атомы без химического смысла.

en: It is not possible to export them.
ru: Невозможно экспортировать их.

en: For details check the chemistry with '%s/%s'.
ru: Для деталей проверьте химию, используя '%s/%s'.

en: Chemistry
ru: Химия

en: Check chemistry
ru: Проверить химию

en: Validity warning
ru: Предупреждение действия

en: Your drawing includes some atoms with exceeded valency.
ru: Ваш рисунок содержит атомы с превышенной валентностью.

en: Expand groups?
ru: Расширить группы?

en: Your drawing includes some groups.
ru: Ваш рисунок содержит группы.

en: These must be expanded in order to get chemicaly valid drawing. The expansion could be undone afterwards.
ru: Они должны быть расширены для того, чтобы получить химически правильный рисунок. Расширение может быть отменено после этого.

en: Proceed with expansion?
ru: Продолжить с расширением?

en: The InChI program path
ru: Путь к программе InChI

en: Select the InChI program executable:
ru: Выберите исполнимый файл InChI

en: Executable files
ru: Исполнимые файлы

en: Generate InChI
ru: Сгенерировать InChI

en: Display Form
ru: Показать форму

en: Parse Error
ru: Ошибка парсинга

en: Unable to parse the text-
    probably problem with input encoding!
ru: Не удалось распознать текст-
    возможно, проблема с кодировкой!

en: Display form %s was set to molecule(s)
ru: Форма %s была назначена молекуле(ам)

en: Template summary
ru: Информация о шаблоне

en: Errors
ru: Ошибки

en: %d molecule have no template atom specified | %d molecules have no template atom specified
ru[0]: %d молекула не имеет указанного шаблона атома
ru[1]: %d молекул не имеет указанного шаблона атома
ru[2]: %d молекул не имеет указанного шаблона атома

en: %d molecule have no name specified | %d molecules have no name specified
ru[0]: %d молекула не имеет имени
ru[1]: %d молекул не имеет имени
ru[2]: %d молекул не имеет имени

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: %d molecule have no template bond specified | %d molecules have no template bond specified
ru[0]: %d молекула не имеет указанного шаблона связи
ru[1]: %d молекул не имеет указанного шаблона связи
ru[2]: %d молекул не имеет указанного шаблона связи

en: Please correct the above errors first
ru: Сначала исправьте ошибки

en: A tutorial on how to prepare a template can be found in the file doc/custom_templates_en.html
ru: Руководство по созданию шаблона может быть найдено в файле doc/custom_templates_en.html

en: Directory creation failed.
ru: Ошибка создания директории.

en: It was not possible to create the personal directory %s.
ru: Невозможно создать персональную директорию %s.

en: Template file name
ru: Имя файла шаблона

en: File name for the template:
ru: Имя файла шаблона:

en: The file already exists.
ru: Файл уже существует

en: Template with this name already exists (path %s).
    Should I rewrite it?
ru: Шаблон с этим именем уже существует (%s).
    Перезаписать?

en: The selected items must be part of exactly one molecule.
ru: Выбранные элементы должны являться частью одной молекулы

en: Fragment name
ru: Имя фрагмента

en: Enter fragment name:
ru: Введите имя фрагмента:

en: The bonds and atoms were used for creation of a new molecular fragment.
ru: Связи и атомы используются для создания нового фрагмента молекулы

en: The bonds and atoms could not have been used for creation of a new molecular fragment, they are probably not defining a connected subgraph of the molecular graph.
ru: Связи и атомы не могут быть использованы дял создания нового фрагмента молекулы. Возмонжо, они не определяют связанный фрагмент со структурой молекулы.

en: Enter atom number:
ru: Введите номер атома:

en: Number %s was set to atom(s).
ru: Номер %s был назначен атому(ам)

en: BKChem interpreted the entered text as an atom
ru: BKChem интерпретировал введённый текст как атом

en: BKChem thinks it can interpret the entered text as a group, try to expand it to find out how it was interpreted.
ru: BKChem считает что введённый текст можно интерпретировать как группу, попробуйте расширить ее для того, чтобы узнать, как она была интерпретирована.

en: BKChem could not interpret the entered text as anything with chemical meaning
ru: BKChem не может интерпретировать введённый текст с каким-либо химическим смыслом

en: Info
ru: Информация

en: The selected language will be used the next time you start BKChem.
ru: Выбранный язык будет использован при следующем запуске BKChem.

en: The selection does not define connected subgraph
ru: Выделение не определяет соединенный фрагмент.

en: The selection is not linear - there are some splittings.
ru: Выделение не линейно - имеется несколько разветвлений.

en: The selected part of a molecule is a whole ring, there is no way to linearize it
ru: Выбранная часть молекулы является кольцом. Невозможно линеаризировать её.

en: Groups must be expanded to compute oxidation number for them.
ru: Группы должны быть расширены для подсчёта степени окисления.

en: Unexpanded groups or text-only atoms may cause incorrect computation of oxidation number.
ru: Нерасширенные группы или текстовые атомы могут повлиять на неправильный расчёт степени окисления.

en: You can move and delete the created oxidation numbers in the mark mode
ru: Вы можете переместить и удалить созданные степени окисления в режиме разметки.

en: Error
ru: Ошибка

en: Debug
ru: Отладка

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Hint
ru: Подсказка

en: Status bar
ru: Строка состояния

en: Dialog
ru: Диалог

en: Console
ru: Консоль

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: File
ru: Файл

en: Open, save, export, and import files
ru: Действия с файлами

en: New
ru: Новый

en: Create a new file in a new tab
ru: Создать новый файл в новой вкладке

en: Save the file
ru: Сохранить файл

en: Save As..
ru: Сохранить как

en: Save the file under different name
ru: Сохранить файл под другим именем

en: Save As Template
ru: Сохранить как шаблон

en: Save the file as template, certain criteria must be met for this to work
ru: Сохранить файл как шаблон

en: Load
ru: Открыть

en: Load (open) a file in a new tab
ru: Открыть файл в новой вкладке

en: Load to the same tab
ru: Открыть в эту же вкладку

en: Load a file replacing the current one
ru: Открыть файл в эту же вкладку с закрытием текущего

en: Recent files
ru: Последние файлы

en: The most recently used files
ru: Последние открытые файлы

en: Export
ru: Экспорт

en: Export the current file
ru: Экспортировать файл

en: Export to plain SVG - Scalable Vector Graphics - without embedding BKChem data inside
ru: Экспорт в простой формат SVG без включения информации BKChem

en: Import
ru: Импортировать

en: Import a non-native file format
ru: Импортировать нестандартный формат файла

en: Set the papers size and other properties of the document
ru: Настройка размера бумаги и других параметров документа

en: Close tab
ru: Закрыть вкладку

en: Close the current tab, exit when there is only one tab
ru: Закрыть текущую вкладку

en: Exit
ru: Выйти

en: Exit BKChem
ru: Выйти из BKChem

en: Edit
ru: Редактировать

en: Undo, Copy, Paste etc.
ru: Действия для редактирования объектов

en: Undo
ru: Отменить

en: Revert the last change made
ru: Отменить последнее действие

en: Redo
ru: Повторить

en: Revert the last undo action
ru: Повторить последнее действие

en: Cut
ru: Вырезать

en: Copy the selected objects to clipboard and delete them
ru: Перемещение выбранных объектов в буфер обмена

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy the selected objects to clipboard
ru: Копирование выбранных объектов в буфер обмена

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste the content of clipboard to current paper
ru: Вставить содержимое буфера обмена в текущий документ

en: Selected to clipboard as SVG
ru: Копировать как SVG

en: Create SVG for the selected objects and place it to clipboard in text form
ru: Создать SVG для выбранных объектов и поместить его в буфер обмена в текстовом виде

en: Select all
ru: Выделить все

en: Select everything on the paper
ru: Выбрать все на листе

en: Align
ru: Выровнять

en: Aligning of selected objects
ru: Выровнять выбранные объекты

en: Top
ru: По верху

en: Align the tops of selected objects
ru: Выровнять выбранные объекты по верхней границе

en: Bottom
ru: По низу

en: Align the bottoms of selected objects
ru: Выровнять выбранные объекты по нижней границе

en: Left
ru: По левому краю

en: Align the left sides of selected objects
ru: Выровнять выбранные объекты по левому краю

en: Right
ru: По правому краю

en: Align the rights sides of selected objects
ru: Выровнять выбранные объекты по правому краю

en: Center horizontally
ru: Отцентрировать по горизонтали

en: Align the horizontal centers of selected objects
ru: Выровнять центры выбранных объектов по горизонтали

en: Center vertically
ru: Отцентрировать по вертикали

en: Align the vertical centers of selected objects
ru: Выровнять центры выбранных объектов по вертикали

en: Object
ru: Объект

en: Set properties of selected objects
ru: Задать параметры для выбранных объектов

en: Scale selected objects
ru: Масштабировать выбранные объекты

en: Bring to front
ru: Поместить на передний план

en: Lift selected objects to the top of the stack
ru: Перемещение выбранных объектов на вершину стека

en: Send back
ru: Поместить на задний план

en: Lower the selected objects to the bottom of the stack
ru: Перемещение выбранных объектов на низ стека

en: Swap on stack
ru: Поменять местами

en: Reverse the ordering of the selected objects on the stack
ru: Обратный порядок расположения выбранных объектов в стеке

en: Vertical mirror
ru: Отразить по вертикали

en: Creates a reflection of the selected objects, the reflection axis is the common vertical axis of all the selected objects
ru: Создаёт отражение выбранных объектов по вертикальной оси

en: Horizontal mirror
ru: Отразить по горизонтали

en: Creates a reflection of the selected objects, the reflection axis is the common horizontal axis of all the selected objects
ru: Создаёт отражение выбранных объектов по горизонтальной оси

en: Configure
ru: Настроить

en: Set the properties of the object, such as color, font size etc.
ru: Установить свойства объекта, такие как цвет, размер шрифта и т.д.

en: Information about molecules, group expansion and other chemistry related stuff
ru: Информация о молекулах, расширение групп и остальные химические действия

en: Display summary formula and other info on all selected molecules
ru: Показать конечную формулу и остальную информация для выбранных объектов

en: Check if the selected objects have chemical meaning
ru: Проверка выбранных объектов на содержание химического смысла

en: Expand groups
ru: Расширить группы

en: Expand all selected groups to their structures
ru: Развернуть все выбранные группы и их структуры

en: Compute oxidation number
ru: Посчитать степень окисления

en: Compute and display the oxidation number of selected atoms
ru: Расчёт и отображение степени окисления выбранных атомов

en: Read SMILES
ru: Прочитать по SMILES

en: Read a SMILES string and convert it to structure
ru: Прочитать строку SMILES и сконвертировать в структуру

en: Read InChI
ru: Считать InChI

en: Read an InChI string and convert it to structure
ru: Считывание строки InChI и преобразование её в структуру

en: Generate SMILES
ru: Сгенерировать SMILES

en: Generate SMILES for the selected structure
ru: Генерировать SMILES для выбранной структуры

en: Generate an InChI for the selected structure by calling the InChI program
ru: Создать InChI для выбранной структуры, используя программу InChI

en: Set molecule name
ru: Задать имя молекулы

en: Set the name of the selected molecule
ru: Задать имя для выбранной молекулы

en: Set molecule ID
ru: Установить ID молекулы

en: Set the ID of the selected molecule
ru: Настроить ID выбранной молекулы

en: Create fragment
ru: Создать фрагмент

en: Create a fragment from the selected part of the molecule
ru: Создать фрагмент из выбранной части молекулы

en: View fragments
ru: Посмотреть фрагменты

en: Show already defined fragments
ru: Показать объявленные фрагменты

en: Convert selection to linear form
ru: Конвертировать выделение в линейную форму

en: Convert selected part of chain to linear fragment. The selected chain must not be split.
ru: Преобразование выбранной части цепи линейного фрагмента. Выбранная цепь не должна быть разветвлена.

en: Options
ru: Настройки

en: Settings that affect how BKChem works
ru: Настройки, которые влияют на работу BKChem

en: Standard
ru: Стандарт

en: Set the default drawing style here
ru: Задать стандартный стиль рисования

en: Set the language used after next restart
ru: Установить язык программы

en: Set how messages in BKChem are displayed to you
ru: Настроить отображение сообщений

en: InChI program path
ru: Путь к программе InChI

en: To use InChI in BKChem you must first give it a path to the InChI program here
ru: Для использования InChI в BKChem вы должны указать путь к программе InChI здесь

en: Help
ru: Помощь

en: Help and information about the program
ru: Помощь и информация по программе

en: About
ru: О программе

en: General information about BKChem
ru: Информация о программе BKChem

en: Plugins
ru: Плагины

en: Small additional scripts
ru: Небольшие дополнительные сценарии

en: About BKChem
ru: О программе BKChem

en: version
ru: версия

en: Sorry but I cannot open the same file twice:
ru: Невозможно открыть один и тот же файл дважды:

en: Really close?
ru: Закрыть?

en: There are unsaved changes in file %s, what should I do?
ru: Имеются несохранённые изменения в файле %s. Что вы хотите сделать?

en: Close
ru: Закрыть

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: CD-SVG file
ru: файл CD-SVG

en: Gzipped CD-SVG file
ru: сжатый (gzip) файл CD-SVG

en: CDML file
ru: файл CDML

en: Gzipped CDML file
ru: сжатый (gzip) файл CDML

en: File already opened!
ru: Файл уже открыт!

en: Sorry but you are already editing a file with this name (%s), please choose a different name or close the other file.
ru: Вы уже редактируете файл с этим именем (%s), пожалуйста выберите другое имя или закройте другйо файл.

en: gzipped CDML
ru: сжатый (gzip) CDML

en: gzipped CD-SVG
ru: сжатый (gzip) CD-SVG

en: saved to %s file: %s
ru: сохранено в файл %s: %s

en: failed to save to %s file: %s
ru: не удалось сохранить в файл %s: %s

en: Forget changes?
ru: Забыть изменения?

en: Forget changes in currently visiting file?
ru: Забыть изменения для текущего файла?

en: All native formats
ru: Все стандартные форматы

en: CDGZ file
ru: файл CDGZ

en: Gzipped files
ru: Сжатые (gzip) файлы

en: All files
ru: Все файлы

en: cannot open file
ru: невозможно открыть файл

en: error reading file
ru: ошибка чтения файла

en: File was not loaded
ru: Файл не был открыт

en: Proceed?
ru: Продолжить?

en: CDML data seem present in SVG but have wrong namespace. Proceed?
ru: CDML данные присутствуют в SVG, но имеют неправильное пространство имен. Продолжить?

en: file not loaded
ru: файл не открыт

en: cdml data are not present in SVG or are corrupted!
ru: cdml данные не представлены в SVG или повреждены!

en: loaded file:
ru: загруженный файл:

en: Export SVG
ru: Экспорт SVG

en: SVG file
ru: файл SVG

en: exported to SVG file:
ru: экспортированы в SVG файл:

en: file
ru: файл

en: Import error
ru: Ошибка импорта

en: Plugin failed to import with following error:
     %s
ru: Плагину не удалось импортировать. Ошибка:
     %s

en: Export error
ru: Ошибка экспорта

en: Plugin failed to export with following error:
     %s
ru: Плагину не удалось экспортировать. Ошибка:
     %s

en: exported file:
ru: экспортированный файл:

en: Before you use this tool, be warned that not all features of SMILES are currently supported.
    There is no support for stereo-related information, for the square brackets [] and a few more things.
    
    Enter SMILES:
ru: Перед тем, как использовать этот инструмент, имейте в виду, что не все возможности SMILES поддерживаются в настоящее время.
    Нет поддержки стерео-информации, квадратных скобок [] и ещё несколький вещей.
    
    Введите SMILES:

en: Before you use his tool, be warned that not all features of InChI are currently supported.
    There is no support for stereo-related information, isotopes and a few more things.
    The InChI should be entered in the plain text form, e.g.- 1/C7H8/1-7-5-3-2-4-6-7/1H3,2-6H
    
    Enter InChI:
ru: Перед тем, как использовать его инструмент, имейте в виду, что не все возможности InChI в настоящее время поддерживаются.
    Нет поддержки стерео-информации, изотопов и ещё несколько вещей.
    InChI должны быть введены в простой текстовой форме, например,- 1/C7H8/1-7-5-3-2-4-6-7/1H3,2-6H
    
    Введите InChI:

en: Error processing %s
ru: Ошибка обработки %s

en: Some feature of the submitted InChI is not supported.
    
    You have most probaly submitted a multicomponent structure (having a . in the sumary layer
ru: Некоторые функции InChI не поддерживаются.
    
    Вы, скорее всего, представили многокомпонентный состав (имеющий . в конечном слое)

en: There was an error reading the submitted InChI.
    
    If you are sure it is a valid InChI, please send me a bug report.
ru: Ошибка при чтении InChI.
    
    Если вы уверены, что это правильная InChI, пришлите мне сообщение об ошибке.

en: The submitted InChI has unsupported version '%s'.
    
    You migth try resubmitting with the version string (the first part of InChI) changed to '1'.
ru: Указанный InChI имеет неподдерживаемую версию '%s'.
    
    Вы можете попробовать указать версию в строке версии (первая часть InChI), изменив значение на '1 '.

en: The reading of InChI failed with following error:
    
    '%s'
    
    If you are sure you have submitted a valid InChI, please send me a bug report.
ru: Считывание InChI завершилось со следующей ошибкой:
    
    '%s'
    
    Если вы уверены, что вы указали правильный InChI, пришлите мне сообщение об ошибке.

en: Generated SMILES
ru: Сгенерированный SMILES

en: InChI generation failed,
ru: ошибка генерации InChI,

en: make sure the path to the InChI program is correct in 'Options/InChI program path'
ru: проверьте правильность пути к программе InChI в 'Параметры/программный путь InChI'

en: Unknown error occured during InChI generation, sorry.
ru: Неопознанная ошибка генерации InChI.

en: Please, try to make sure the path to the InChI program is correct in 'Options/InChI program path'
ru: Пожалуйста, постарайтесь убедиться, что путь к программе InChI указан корректно в 'Параметры /Путь к InChI'

en: Generated InChIs
ru: Сгенерированный InChI

en: The file was saved as a template %s
ru: Файл был сохранён как шаблон %s

en: use SHIFT to drag only in X, CTRL to drag only in Y
ru: используйте SHIFT для перетаскивания по оси X, CTRL для перетаскивания по оси Y

en: click on atom to add a new single bond, click on bond to change its order (or change direction)
    Shift+click on a double bond to move the position of the second line
ru: щёлкните по атому для добавления новой одинарной связи, щёлкните по связи для изменения её порядка (или направления)
    Нажмите Shift и щелкните по двойной связи для изменения положения второй линии

en: length of the drawn bond is fixed to a preset value
ru: длина нарисованной связи зафиксирована предустановленным значением

en: freestyle drawing - no bond length or angle restrictions are applied
ru: свободный режим рисования - нет ограничений на длину связи или углы

en: length of the drawn arrow (arrow part) is fixed to a preset value
ru: длина нарисованной стрелки зафиксирована предустановленным значением

en: freestyle drawing - no arrow length or angle restrictions are applied
ru: свободный режим рисования - нет ограничений на длину связи или углы

en: arrow is composed of straight lines
ru: стрелки из прямых линий

en: arrow is drawn as a b-spline
ru: стрелки из изогнутых линий

en: drag an atom or a bond to 2D-rotate a molecule around its geometrical center
ru: перетащите атом или связь для 2D-поворота молекулы вокруг её геометрического центра

en: drag an atom or a bond to 3D-rotate a molecule around its geometrical center 
    Please note that it is not possible to add a template to an atom with z-coordinate other than 0
ru: перетащите атом или связь для 3D-поворота молекулы вокруг её геометрического центра 
    Пожалуйста, обратите внимание, что невозможно добавить шаблон для атома с z-координатой, отличной от 0

en: select a bond and then start rotating - the molecule will rotate around the selected bond 
    by holding shift, you will trigger rotation only of one part of the molecule.
ru: выберите связь а затем начните вращение - молекулы будут вращаться вокруг выбранной связи 
    удерживая shift. Вы будете вызывать вращение только одной части молекулы.

en: click and drag to draw the corresponding shape
ru: щёлкните и перетащите, чтобы придать соответствующие формы

en: each left-button click creates one point of the polygon, right click closes it
ru: каждый щелчок левой кнопки создает одну точку многоугольника, щелчок правой кнопкой удаляет её

en: click an atom to add a radical mark to it, it will be removed in case it is already present
ru: щёлкните по атому для добавления/удаления радикала

en: click an atom to add a biradical mark to it, it will be removed in case it is already present
ru: щёлкните по атому для добавления/удаления бирадикала

en: click an atom to add a free electron pair mark to it, it will be removed in case it is already present
ru: щёлкните по атому для добавления/удаления свободной электронной пары

en: click an atom to add a plus mark to it, it will be removed in case it is already present
ru: щёлкните по атому для добавления/удаления знака "плюс"

en: click an atom to add a minus mark to it, it will be removed in case it is already present
ru: щёлкните по атому для добавления/удаления знака "минус"

en: click a bond or two atoms to align the specified line into vertical position
ru: щёлкните по связи или двум атомам для выравнивания указанной линии по вертикали

en: click a bond or two atoms to align the specified line into horizontal position
ru: щёлкните по связи или двум атомам для выравнивания указанной линии по горизонтали

en: click an atom or bond to perform an inversion of the molecule through this atom (center of the bond)
ru: нажмите на атом или связь для выполнения инверсии молекулы через этот атом (центр связи)

en: click a bond or two atoms to mirror the molecule through the specified line
ru: нажмите на связь или два атома в молекуле для отражения через указанную линию

en: BKChem was conceived and written by Beda Kosata
    and is performed by Python, Pmw & (optionally) Cairo.
    Currently it is maintained by Reinis Danne <rei4dan@gmail.com>.
    
    BKChem is free software and is distributed under GNU GPL.
    BKChem is provided as is without warranty of any kind.
    - see the file 'gpl.txt' in distribution directory for more info.
    
    Among other things GNU GPL allows you to study, modify
    and redistribute BKChem as long as you do it under GNU GPL.
ru: BKChem был придуман и написан Беда Косатой
    и использует Python, Pmw и (опционально) Cairo.
    В настоящее время проект курирует Рейнис Дэнн <rei4dan@gmail.com>.
    
    BKChem является свободным программным обеспечением и распространяется под лицензией GNU GPL.
    BKChem предоставляется как есть, без каких-либо гарантий.
    - см. файл "gpl.txt в каталоге дистрибутива для дополнительной информации.
    
    Среди прочего GNU GPL позволяет изучать, изменять
    и распространять BKChem до тех пор, пока вы делаете это под лицензией GNU GPL.

en: UNABLE TO IMPORT PMW
    
    Sorry, but BKChem relies too heavily on Pmw to be usable without it. Please install Pmw and try again.
    (for more info on Pmw see documentation)
ru: НЕВОЗМОЖНО ИМПОРТИРОВАТЬ PMW
    
    Извините, но BKChem сильно зависит от Pmw. Установите пожалуйста Pmw и попробуйте снова.
    (для дополнительной информации смотрите документацию Pmw)

en: UNABLE TO IMPORT OASA
    
    Sorry, but from version 0.10 BKChem uses the OASA library internally and therefor cannot run without it.
ru: НЕВОЗМОЖНО ИМПОРТИРОВАТЬ OASA
    
    Извините, но с версии 0.10 BKChem использует внутреннюю библиотеку OASA и не может быть запущен без неё.

en: Python version too low!
    
    From version 0.14 BKChem needs Python 2.6 or higher to run properly. You only have Python version %s.
    Sorry for the inconvenience, but you would need to upgrade Python in order to run BKChem.
ru: Версия Python слишкмо старая!
    
    Начиная с версии 0.14 BKChem требуется Python 2.6 или выше для правильной работы. У вас установлена версия Python %s.
    Приносим извинения за неудобства, но вам понадобится обновить Python для того, чтобы запустить BKChem.

en: BKChem is starting.
    
    Unfortunately,
    the splash image was not found :(
ru: Запуск BKChem.
    
    К сожалению,
    стартовое изображение было не найдено :(

en: This CDML document was created using different standard values than you are currently using. To retain the same drawing style it could be more convenient to use these new values for this file. Your global preferences will be unaffected. 
    
    Do you want set these new standard values?
ru: Этот документ CDML был создан с использованием различных стандартных значений, которые вы сейчас используете. Чтобы сохранить тот же стиль рисования может быть удобнее использовать этих новые значения для этого файла. Ваши глобальные предпочтения будут незатронуты. 
    
    Вы действительно хотите настроить новые стандартные значения?

en: usage: bkchem [options] [filenames]
    
    options:
    
     -h, --help      show this help message and exit
     -H DIR          overrides the BKChem home dir
                     (where standard drawing setting, user-defined templates etc. are stored.)
     -b SCRIPT       start BKChem in batch mode, run SCRIPT and exit
     -v, --version   show program version and exit
ru: использование: bkchem [параметры] [файлы]
    
    параметры:
    
     -h, --help      показать эту справку и выйти
     -H DIR          перекрыть домашнюю папку BKChem
                     (где хранятся настройки рисования, пользовательские шаблоны и т. д.)
     -b SCRIPT       запуск BKChem в пакетном режиме, выполнение скрипта и выход
     -v, --version   показать версию программы и выйти

en: edit
ru: редактировать

en: draw
ru: рисовать

en: single
ru: одинарная

en: double
ru: двойная

en: triple
ru: тройная

en: wedge
ru: пространственно-ориентированная вверх (к нам)

en: hatch
ru: пространственно-ориентированная вниз (от нас)

en: adder
ru: дополнительная (волнистая)

en: dash
ru: штриховая

en: dotted
ru: точечная

en: fixed length
ru: фиксированный режим

en: freestyle
ru: свободный режим

en: normal double bonds for wedge/hatch
ru: обычные линии для пространственно-ориентированных связей

en: simple double bonds for wedge/hatch
ru: простые и обычные линии для пространственно-ориентированных связей

en: maximum valency exceeded!
ru: достигнуто максимальное значение валентности!

en: Groups could have valency of 1 only! It was transformed to text!
ru: Группы могут иметь валентность только 1! Она была преобразована в текст!

en: arrow
ru: стрелки

en: spline
ru: изогнутая

en: plus
ru: плюс

en: template
ru: шаблоны

en: No template is available
ru: Нет доступных шаблонов

en: Sorry, it is not possible to append a template to an atom with non-zero Z coordinate, yet.
ru: Невозможно добавить шаблон к атому, имеющему ненулевую Z координату

en: focused atom marked as 'template atom'
ru: сфокусированный атом помечен как шаблонный

en: focused bond marked as 'template bond'
ru: сфокусированная связь помечена как шаблонная

en: text
ru: текст

en: The text mode can no longer be used to edit atoms, use atom mode.
ru: Текстовый режим не может быть использован для редактирования атомов, использование режим атомов.

en: rotate
ru: повернуть

en: normal 3D rotation
ru: нормальное 3D-вращение

en: fix selected bond in 3D
ru: 3D вращение вокруг фиксированной связи

en: The selected item must be a bond.
ru: Выбранный объект должен быть связью

en: Exactly one item should be selected to fixed rotation to work, normal rotation will be used.
ru: Один объект должен быть выбран для фиксированного поворота, обычный поворот будет использоваться.

en: You can only rotate molecules in 3D!
ru: Извините, но вы можете вращать молекулы только в 3D!

en: Sorry but you can only rotate molecules in 3D.
ru: Извините, но вы можете вращать молекулы только в 3D.

en: You can only rotate molecules and arrows in 2D!
ru: Вы можете вращать молекулы и стрелки только в 2D!

en: Sorry but you can only rotate molecules and arrows in 2D.
ru: Извините, но вы можете вращать молекулы и стрелки только в 2D.

en: You can only rotate the molecule for which you fixed a bond.
ru: Вы можете повернуть только те молекулы, для которых вы зафиксировали связь.

en: transformation mode
ru: трансформирование

en: horizontal align
ru: горизонтальное выравнивание

en: vertical align
ru: вертикальное выравнивание

en: invert through a point
ru: отразить через точку

en: mirror through a line
ru: отразить по линии

en: free rotation around bond
ru: поворот вокруг связи

en: select the second atom, please.
ru: выберите второй атом.

en: atoms must be in the same molecule!
ru: атомы должны принадлежать одной молекуле!

en: atoms must be different!
ru: атомы должны быть различны!

en: Bond is part of a ring, there is no possiblity for rotation!
ru: Связь является частью кольца, нет возможности для поворота!

en: vector graphics
ru: векторная графика

en: rectangle
ru: прямоугольник

en: square
ru: квадрат

en: oval
ru: овал

en: circle
ru: круг

en: polygon
ru: многоугольник

en: polyline
ru: ломаная

en: mark
ru: метка

en: radical
ru: радикал

en: biradical
ru: бирадикал

en: electron pair
ru: электронная пара

en: dotted electron pair
ru: электронная пара (точки)

en: pz orbital
ru: орбиталь pz

en: add
ru: добавить

en: remove
ru: удалить

en: This mark type is not allowed for this object
ru: Тип метки не поддерживается этим объектом

en: There are no marks of type %s on the focused atom
ru: Нет меток типа %s на выбранном атоме

en: atom
ru: атом

en: reaction
ru: реакция

en: reactant
ru: реагент

en: condition
ru: содержание

en: product
ru: продукт

en: No arrow present
ru: Нет стрелки

en: The reaction information in BKChem are associated with arrows, therefore you have to have at least one arrow before you can construct any reaction.
ru: Информация о реакции в BKChem связана со стрелками, поэтому вы должны иметь по крайней мере одну стрелку, прежде чем создать какую-либо реакцию.

en: users templates
ru: пользовательские шаблоны

en: External data management
ru: Управление внешними данными

en: molecule
ru: молекула

en: bond
ru: связь

en: The data were set to the active item
ru: Данные будут применены к активному объекту

en: Set
ru: Настроить

en: Rapid drawing
ru: Быстрое рисование

en: do nothing after drawing is done
ru: ничего не делать после окончания рисования

en: auto clean after drawing is finished
ru: автоочистка после завершения рисования

en: Brackets
ru: скобки

en: Rectangular
ru: квадратные

en: Round
ru: круглые

en: Miscelanous small modes
ru: модели

en: Numbering
ru: нумерация

en: Wavy line
ru: волнистая линия

en: Proceed
ru: Продолжить

en: This CDML document does not seem to have supported version.
                                          
     Do you want to proceed reading this document?
ru: Этот документ CDML имеет неподдерживаемую версию.
    
     Вы хотите продолжить работу с этим документом?

en: Replace standard values
ru: Заменить стандартные значения

en: concatenated overlaping atoms
ru: каскадно перекрытые атомы

en: killed %s object(s) to clipboard
ru: объект(ы) %s перемещены в буфер обмена

en: copied %s object(s) to clipboard
ru: объект(ы) %s скопированы в буфер обмена

en: pasted from clipboard
ru: вставлено из буфера обмена

en: undo (%d further undo available) | undo (%d further undos available)
ru[0]: отменить (%d следующая отмена возможна)
ru[1]: отменить (%d следующие отмен возможны)
ru[2]: отменить (%d следующих отмен возможны)

en: no further undo
ru: больше отменить невозможно

en: redo (%d further redo available) | redo (%d further redos available)
ru[0]: повторить (%d следующий повтор возможен)
ru[1]: повторить (%d следующих повтора возможны)
ru[2]: повторить (%d следующих повторов возможно)

en: no further redo
ru: больше повторить невозможно

en: selected top_levels were exported to clipboard in SVG
ru: выбранный высшие_уровни будут экспортированы в буфер обмена в SVG-формате

en: Info on selected molecules
ru: Информация по выбранным молекулам

en: Name: %s
ru: Имя: %s

en: Formula: %s
ru: Формула: %s

en: Weight: %4.4f
ru: Вес: %4.4f

en: Monoisotopic mass: %12.8f
ru: Масса изотопа: %12.8f

en: Composition: %s
ru: Состав: %s

en: Individual molecules:
ru: Индивидуальные молекулы:

en: Summary for all selected molecules:
ru: Информация для всех выбранных молекул:

en: Chemistry check of selected molecules
ru: Проверка химии выбранных молекул

en: selected items were lifted
ru: выбранные объекты были подняты на вершину стека

en: selected items were put back
ru: выбранные объекты были опущены в низ стека

en: selected items were swapped
ru: выбранные объекты были поменяны местами

en: BKChem is starting...
ru: BKChem запускается...

en: %d text only atom (chemical interpretation is unknown) | %d text only atoms (chemical interpretation is unknown)
ru[0]: %d текстовый атом (химическое значение неизвестно)
ru[1]: %d текстовых атома (химическое значение неизвестно)
ru[2]: %d текстовых атомов (химическое значение неизвестно)

en: %d atom with exceeded valency | %d atoms with exceeded valency
ru[0]: %d атом с избыточной валентностью
ru[1]: %d атома с избыточной валентностью
ru[2]: %d атомов с избыточной валентностью

en: %d group(s) (groups need to be expanded for some export formats) | %d group(s) (groups need to be expanded for some export formats)
ru[0]: %d группа (группы должны быть расширены для некоторых типов экспорта)
ru[1]: %d группы (группы должны быть расширены для некоторых типов экспорта)
ru[2]: %d групп (группы должны быть расширены для некоторых типов экспорта)

en: %d zero order bond (such bond will not be exported into chemical formats) | %d zero order bonds (such bonds will not be exported into chemical formats)
ru[0]: %d связь нулевого порядка (некоторые связи не будути экспортированы в химический формат)
ru[1]: %d связи нулевого порядка (некоторые связи не будути экспортированы в химический формат)
ru[2]: %d связей нулевого порядка (некоторые связи не будути экспортированы в химический формат)

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: Width
ru: Ширина

en: Length
ru: Длина

en: Ratio
ru: Пропорции

en: Browse
ru: Посмотреть

en: Select the file
ru: Выберите файл

en: File to create
ru: Файл для создания

en: Subscript numbers
ru: Индексы

en: Superscript charges
ru: Заряды

en: Sup charges
ru: Заряды

en: There is nothing to export. If you want to export an empty paper disable cropping of the drawing in the File/Properties menu.
ru: Нет ничего для экспорта. Если вы хотите экспортировать пустой лист, отключите обрезку рисунка в меню 'Файл/Свойства'.

en: Imports a CDXML (ChemDraw XML format) document.
ru: Импортировать документа CDXML (ChemDraw XML)

en: Exports a CDXML (ChemDraw XML) document
ru: Экспорт в документ CDXML (ChemDraw XML)

en: Imports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 2.0 of the CML standard.
ru: Импортировать CML (Chemical Markup Language) документ, версия 2.0

en: Exports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 2.0 of the CML standard.
ru: Экспорт в CML (Chemical Markup Language) документ, версия 2.0

en: Imports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 1.0 of the CML standard.
ru: Импортировать CML (Chemical Markup Language) документ, версия 1.0

en: Exports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 1.0 of the CML standard.
ru: Экспорт в CML (Chemical Markup Language) документ, версия 1.0

en: Normalize bond length?
ru: Стандартизировать длину связи?

en: If you are exporting to some kind of computational software it might be important to rescale the molecule, so that the bond lengths are in range of normal chemical bonds. Do you want to do this? It will influence only the exported CML file, not the drawing.
ru: При экспорте в вычислительных программах может быть важно масштабировать молекулы, так что длины связей находятся в пределах нормальных химических связей. Вы хотите это сделать? Это будет влиять только на экспортируемый CML файл, но не на рисунок.

en: CML export error
ru: Ошибка экспорта CML

en: It is not possible to export it to valid CML.
ru: Невозможно экспортировать в правильный CML.

en: CML export warning
ru: Предупреждение экспорта CML

en: These must be expanded in order to export to valid CML. The expansion could be undone with undo after the export
ru: Они должны быть расширены для того, чтобы экспортировать в правильный CML. Расширение может быть отменено после экспорта

en: Imports a molfile document.
ru: Импортировать документ Molfile

en: Exports to molfile document.
ru: Экспортировать в документ Molfile

en: You have to select exactly one molecule (any atom or bond will do).
ru: Вы должны выбрать одну молекула (любой атом или связь сработает).

en: %d molecules selected. | %d molecules selected.
ru[0]: %d молекула выбрана.
ru[1]: %d молекулы выбрано.
ru[2]: %d молекул выбрано.

en: Exports the drawing into OpenOffice Draw format (native for OO prior to 2.0), note that this is not an ODF (Open Document Format) export.
ru: Экспортировать в документ OpenOffice Draw (стандарт до версии 2.0)

en: The manifest file not found in the plugin directory
ru: Не удалось найти файл манифеста в каталоге плагина

en: Exports PDF via the Cairo (pycairo) library. This is the preferred PDF output plugin as it supports unicode strings and the output is of very good quality.
ru: Экспортировать в файл PDF через библиотеку Cairo (pycairo). Поддерживает Unicode, хорошее качество вывода

en: PDF (Cairo)
ru: PDF( Cairo)

en: Exports PDF files via the Piddle library. It does a pretty good job, however does not support unicode strings (ASCII only) and the position of the text may be slightly off, depending on the fonts used.
ru: Экспортировать в PDF через библиотеку Piddle. Не поддерживает Unicode (только ASCII), положение текста может быть смещено, зависимо от используемого шрифта

en: Exports PNG files via the Cairo (pycairo) library. The output is usually quite good, with unicode support and antialiased fonts. The output should look the same as the PDF (Cairo) export.
ru: Экспортировать в PNG через библиотеку Cairo (pycairo). Поддерживает Unicode и шрифты со сглаживанием. Вывод аналогичен экспорту в PDF (Cairo)

en: PNG resolution and background color
ru: Разрешение и цвет фона PNG

en: Set the PNG picture resolution and background color using one of the criteria below.
ru: Установите разрешение PNG-изображения и цвет фона, используя один из нижних критериев.

en: Size X (in px):
ru: Размер по X (в пикселях):

en: Size Y (in px):
ru: Размер по Y (в пикселях):

en: Resolution (dpi):
ru: Разрешение (dpi):

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Really export?
ru: Экспортировать?

en: This plugin is not finished and will probably not work correctly.
ru: Этот плагин не закончен и может работать неправильно.

en: Exports Encapsulated PostScript files. It uses builtin (Tk) functions for PS export. The results vary with the system, problems are usually font-related.
ru: Экспортировать в PostScript, используя встроенные (библиотека Tk) функции. Вывод зависит от системы, проблемы как правило связаны со шрифтами

en: PostScript (builtin)
ru: PostScript (встроено)

en: Exports Postscript via the Cairo (pycairo) library. This is the preferred PS output plugin as it supports unicode strings and the output is of very good quality.
ru: Экспортировать в Postscript через библиотеку Cairo (pycairo). Поддерживает Unicode, вывод имеет хорошее качество

en: Postscript (Cairo)
ru: PostScript (Cairo)

en: Exports Encapsulated PostScript files via the Piddle library. Usually gives better results than the builtin method, but does not support unicode and the texts might be slightly misplaced.
ru: Экспортировать в PostScript через библиотеку Piddle. Не поддерживает Unicode, тексты могут быть смещены относительно правильных положений. Вывод лучше встроенной библиотеки

en: Exports SVG via the Cairo (pycairo) library. This SVG does not embed BKChem data and is simpler than the default one used by BKChem.
ru: Экспортировать в SVG через библиотеку Cairo (pycairo). Этот тип SVG не содержит информации BKChem
