BOINC - en to it_IT translation catalogue (835 entries)

en: Identify your account at %s
it_IT: Identifica il tuo account su %s

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
it_IT: Inserisci i dati del tuo account
    (per creare un nuovo account visita il sito web del progetto)

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can add it only if you already have an account.
it_IT: Questo progetto attualmente non accetta nuove iscrizioni.
    Puoi connetterti al progetto solo se hai già un account.

en: Are you already running this project?
it_IT: Hai già un account su questo progetto?

en: &No, new user
it_IT: &No, nuovo utente

en: &Yes, existing user
it_IT: &Si, utente registrato

en: Choose a &password:
it_IT: Scegli una &password:

en: C&onfirm password:
it_IT: C&onferma la password:

en: Are you already running %s?
it_IT: Hai già un account sul progetto %s?

en: &Username:
it_IT: &Nome utente:

en: &Email address or LDAP ID:
it_IT: Indirizzo &email o ID LDAP:

en: &Email address:
it_IT: &Indirizzo email:

en: minimum length %d
it_IT: lunghezza minima %d

en: Forgot your password?
it_IT: Hai dimenticato la password?

en: If you have not yet registered with this account manager,
    please do so before proceeding.  Click on the link below
    to register or to retrieve a forgotten password.
it_IT: Se non sei già registrato con questo account manager,
    sei pregato di farlo prima di procedere.  Clicca sul link qui sotto
    per registrarti o per recuperare la password dimenticata.

en: Account manager web site
it_IT: Sito web dell'account manager

en: Add project
it_IT: Aggiungi un progetto

en: Update account manager
it_IT: Aggiorna l'account manager

en: Use account manager
it_IT: Usa l'account manager

en: Please enter a user name.
it_IT: Si prega di inserire un nome utente.

en: Please enter an email address.
it_IT: Inserire il proprio indirizzo email.

en: Please enter a password of at least %d characters.
it_IT: Per favore inserire una password di almeno %d caratteri.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
it_IT: La password inserita e la password di conferma non corrispondono. Prova a scriverle di nuovo.

en: Choose an account manager
it_IT: Scegli un account manager

en: To choose an account manager, click its name or 
    type its URL below.
it_IT: Per scegliere un account manager clicca sul suo nome o 
    digita il suo indirizzo (URL) in basso.

en: Account manager details:
it_IT: Dettagli dell'account manager:

en: Account manager &URL:
it_IT: &URL dell'account manager:

en: Open web page
it_IT: Apri la pagina web

en: Visit this account manager's web site
it_IT: Visita il sito web del tuo account manager

note: %s is the project name i.e. 'BOINC', 'GridRepublic'
en: Communicating with %s.
it_IT: Comunicazione in corso con %s.

en: Communicating with server.
it_IT: Comunicazione in corso con il server.

en: Please wait...
it_IT: Si prega di attendere...

en: An internal server error has occurred.
it_IT: Si è verificato un errore interno del server.

en: Connected
it_IT: Connesso

en: Disconnected
it_IT: Disconnesso

en: New %s window...
it_IT: Apri nuova finestra %s ...

en: Open another %s window
it_IT: Avvia una nuova finestra di %s

en: Select computer...	Ctrl+Shift+I
it_IT: Seleziona computer...	Ctrl+Maiusc+I

en: Connect to a BOINC client on another computer
it_IT: Connetti ad un client BOINC su un altro computer

en: Shut down connected client...
it_IT: Arresta il client attualmente connesso...

en: Shut down the currently connected BOINC client
it_IT: Arresta tutti i client BOINC attualmente connessi

en: Close the %s window
it_IT: Chiudi la finestra di %s

en: &Close window
it_IT: &Chiudi finestra

en: Exit %s
it_IT: Esci da %s

en: E&xit %s
it_IT: &Esci da %s

en: Preferences...	Ctrl+,
it_IT: Preferenze...	Ctrl+,

en: &Notices	Ctrl+Shift+N
it_IT: &Avvisi	Ctrl+Shift+N

en: Show notices
it_IT: Visualizza notifiche

en: &Projects	Ctrl+Shift+P
it_IT: &Progetti	Ctrl+Shift+P

en: Show projects
it_IT: Mostra i progetti

en: &Tasks	Ctrl+Shift+T
it_IT: &Attività	Ctrl+Shift+T

en: Show tasks
it_IT: Visualizza le attività

en: Trans&fers	Ctrl+Shift+X
it_IT: Tras&ferimenti	Ctrl+Shift+X

en: Show file transfers
it_IT: Visualizza i trasferimenti dei file

en: &Statistics	Ctrl+Shift+S
it_IT: &Statistiche	Ctrl+Shift+S

en: Show statistics
it_IT: Visualizza le statistiche

en: &Disk	Ctrl+Shift+D
it_IT: &Disco	Ctrl+Shift+D

en: Show disk usage
it_IT: Visualizza l'utilizzo del disco

en: Simple &View...	Ctrl+Shift+V
it_IT: &Visualizzazione semplice...	Ctrl+Shift+V

en: Switch to the Simple View
it_IT: Passa alla Visualizzazione semplice

en: &Add project...
it_IT: &Connessione ad un progetto...

en: Add a project
it_IT: Connessione ad un progetto

en: &Use account manager...
it_IT: &Usa un account manager...

en: Use an account manager to control this computer.
it_IT: Usa un account manager per controllare questo computer.

en: &Synchronize with %s
it_IT: &Sincronizza con %s

en: Get current settings from %s
it_IT: Preleva le impostazioni correnti da %s

en: S&top using %s...
it_IT: &Smetti di utilizzare %s...

en: Remove this computer from account manager control.
it_IT: Rimuovi questo computer dal controllo dell'account manager.

en: Run CPU &benchmarks
it_IT: Esegui il &benchmark della CPU

en: Run tests that measure CPU speed
it_IT: Avvia dei test che misurano la velocità di calcolo della CPU

en: Retry pending transfers
it_IT: Ritenta i trasferimenti in attesa

en: Retry deferred file transfers and task requests
it_IT: Ritenta invii e trasferimenti delle attività

en: Event Log...	Ctrl+Shift+E
it_IT: Registro eventi...	Ctrl+Shift+E

en: Show diagnostic messages
it_IT: Visualizza messaggi diagnostici

en: &Run always
it_IT: Elabo&razione continua

en: Allow work regardless of preferences
it_IT: Elabora senza interruzioni e indipendentemente dalle preferenze

en: Run based on &preferences
it_IT: Elaborazione secondo le &preferenze

en: Allow work according to preferences
it_IT: Consenti l'invio di lavoro secondo le preferenze

en: &Suspend
it_IT: &Sospendi

en: Stop work regardless of preferences
it_IT: Sospendi l'elaborazione indipendentemente dalle preferenze

en: Use GPU always
it_IT: E&laborazione GPU continua

en: Allow GPU work regardless of preferences
it_IT: Elabora con GPU indipendentemente dalle preferenze

en: Use GPU based on preferences
it_IT: Ela&borazione GPU secondo le preferenze

en: Allow GPU work according to preferences
it_IT: Consenti uso della GPU secondo le preferenze

en: Suspend GPU
it_IT: Sospendi uso della GPU

en: Stop GPU work regardless of preferences
it_IT: Sospendi elaborazione con GPU indipendentemente dalle preferenze

en: Network activity always
it_IT: Permetti sempre le comunicazioni di rete

en: Allow network activity regardless of preferences
it_IT: Permetti l'attività di rete indipendentemente dalle preferenze

en: Network activity based on preferences
it_IT: Attività di rete secondo le preferenze

en: Allow network activity according to preferences
it_IT: Permetti l'attività di rete secondo le preferenze

en: Suspend network activity
it_IT: Sospendi attività di rete

en: Stop network activity
it_IT: Ferma l'attività di rete

en: Computing &preferences...
it_IT: &Preferenze di elaborazione...

en: Configure computing preferences
it_IT: Configura le preferenze locali di elaborazione

en: Exclusive applications...
it_IT: Applicazioni esclusive...

en: Configure exclusive applications
it_IT: Configura le applicazioni esclusive

en: Select columns...
it_IT: Impostazione colonne del menu...

en: Select which columns to display
it_IT: Seleziona le colonne da visualizzare

en: Event Log options...	Ctrl+Shift+F
it_IT: Opzioni del registro eventi...	Ctrl+Shift+F

en: Enable or disable various diagnostic messages
it_IT: Abilita o disabilita vari messaggi di diagnostica

en: &Other options...
it_IT: Altre &opzioni...

en: Configure display options and network settings
it_IT: Configura le opzioni del display e le impostazioni di rete

en: Read config files
it_IT: Leggi i file di configurazione

en: Read configuration info from cc_config.xml and any app_config.xml files
it_IT: Leggi la configurazione dal file cc_config.xml e dai file app_config.xml

en: Read local prefs file
it_IT: Leggi il file delle preferenze locali

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
it_IT: Leggi le preferenze dal file global_prefs_override.xml.

en: %s &help
it_IT: &Assistenza di %s

en: Show information about %s
it_IT: Fornisce assistenza per risolvere i problemi legati a %s

en: &%s help
it_IT: Guida di &%s

en: Show information about the %s
it_IT: Una breve guida di %s

en: %s &web site
it_IT: Sito &web di %s

en: See more information about %s on the web
it_IT: Ulteriori informazioni riguardanti 1%s disponibili sul web

en: Check for new %s version
it_IT: Cerca una nuova versione di %s

en: Report Issue
it_IT: Segnala problema

en: Report bug or enhancement request
it_IT: Segnala bug o invia dei suggerimenti

en: &About %s...
it_IT: &Informazioni su %s...

en: Licensing and copyright information.
it_IT: Mostra le informazioni sulla licenza ed il copyright del software.

en: &View
it_IT: &Visualizza

en: &Activity
it_IT: &Attività

en: &Options
it_IT: &Opzioni

en: &Tools
it_IT: &Strumenti

en: &Help
it_IT: A&iuto

en: %s - Shut down the current client...
it_IT: %s - Chiusura del client...

en: %s will shut down the current client
    and prompt you for another host to connect to.
it_IT: %s chiuderà il client attualmente connesso,
    e ti chiederà di indicarne un altro a cui connettersi.

en: %s has successfully added %s
it_IT: %s è stato aggiunto correttamente %s

en: Connecting to %s
it_IT: Connessione in corso con %s

en: Connected to %s (%s)
it_IT: Connesso a %s (%s)

en: Username already in use
it_IT: Il nome utente specificato è già in uso

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
it_IT: Un account con il nome utente specificato esiste già ed ha una
    password diversa da quella appena inserita.
    
    Visita il sito web del progetto e segui le istruzioni riportate.

en: Email address already in use
it_IT: L'indirizzo email specificato è già in uso

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
it_IT: Un account con l'indirizzo email specificato esiste già ed ha una
    password diversa da quella appena inserita.
    
    Visita il sito web del progetto e segui le istruzioni riportate.

en: Communicating with BOINC client.  Please wait ...
it_IT: Comunicazione in corso con il client BOINC. Attendere prego ...

en: &Quit %s
it_IT: &Abbandona %s

en: %s - Communication
it_IT: %s - Comunicazione

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: %s - Connection Error
it_IT: %s - Errore di connessione

en: %s - Connection Failed
it_IT: %s - Connessione fallita

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
it_IT: %s non può connettersi al client %s.
    Ritentare la connessione?

en: %s - Daemon Start Failed
it_IT: %s - Avvio del servizio non riuscito

en: %s is not able to start a %s client.
    Please launch the Control Panel->Administrative Tools->Services applet and start the BOINC service.
it_IT: %s non riesce ad avviare il client %s.
    Andare su Pannello di controllo -> Strumenti di amministrazione -> Servizi ed avviare il servizio BOINC.

en: %s is not able to start a %s client.
    Please run the client and try again.
it_IT: %s non riesce ad avviare il client %s.
    Avvia il client e riprova.

en: %s - Connection Status
it_IT: %s - Stato della connessione

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
it_IT: %s al momento non è connesso al client %s.
    Usa l'opzione del menù 'Avanzate\Seleziona un computer...' per connettersi al client %s.
    Per connetterti al computer locale usa 'localhost' come host name.

en: %s - Stop using %s
it_IT: %s - Arresto nell'uso di %s

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
it_IT: Se smetti di utilizzare %s,
    manterrai tutti i tuoi progetti correnti,
    ma dovrai gestirli manualmente.
    
    Vuoi smettere di usare %s?

note: Create the web sites task group
en: Project web pages
it_IT: Pagine web del progetto

en: %s - Unexpected Exit
it_IT: %s - Disconnessione imprevista

en: The %s client has exited unexpectedly 3 times within the last %d minutes.
    Would you like to restart it again?
it_IT: Il client %s si è disconnesso in modo imprevisto tre volte negli ultimi %d minuti.
    Vuoi ricollegarti?

en: %s - Network Status
it_IT: %s - Stato della rete

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
it_IT: %s deve connettersi a Internet.
    Può farlo ora?

en: %s is connecting to the Internet.
it_IT: %s si sta connettendo ad Internet.

en: %s has successfully connected to the Internet.
it_IT: %s è riuscito a connettersi ad Internet.

en: %s failed to connect to the Internet.
it_IT: %s non è riuscito a connettersi ad Internet.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
it_IT: %s ha individuato una connessione a Internet.
    L'aggiornamento di tutti i progetti e i nuovi tentativi di trasferimento sono in corso.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
it_IT: %s è riuscito a disconnettersi da Internet.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
it_IT: %s non è riuscito a disconnettersi da Internet.

en: You currently are not authorized to manage %s.
    
    To run %s as this user, please:
    - reinstall %s answering "Yes" to the question about non-administrative users
     or
    - contact your administrator to add you to the 'boinc_master' user group.
it_IT: Non possiedi i diritti di amministrazione di %s.
    
    Per eseguire %s con diritti amministrativi, procedi come segue:
    - reinstalla %s e rispondi "Sì" quando viene chiesto se esguire come amministratore
    oppure
    - contatta il tuo amministratore di sistema e chiedigli di aggiungerti al gruppo utenti 'boinc_master'.

en: %s ownership or permissions are not set properly; please reinstall %s.
    (Error code %d
it_IT: La proprietà o i permessi di %s non sono impostati correttamente; per risolvere il problema reinstalla %s.
    (Codice errore %d

en:  at
it_IT:  a

en: A reboot is required in order for BOINC to run properly.
    Please reboot your computer and try again.
it_IT: Per un corretto funzionamento di BOINC è necessario riavviare il sistema.
    Per favore riavvia e prova nuovamente.

en: Another instance of %s is already running.
it_IT: Nel sistema è già in esecuzione un'istanza di %s.

en: BOINC Manager was started by the operating system automatically
it_IT: BOINC Manager è stato avviato automaticamente dal sistema operativo

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
it_IT: Avviare BOINC in modo che sia visibile solo l'icona nella barra di sistema

en: Directory containing the BOINC Client executable
it_IT: Cartella contenente file eseguibili del client BOINC

en: BOINC data directory
it_IT: Cartella dei dati di BOINC

en: Host name or IP address
it_IT: Nome dell'host o indirizzo IP

en: GUI RPC port number
it_IT: Numero della porta GUI RPC

en: Startup BOINC with these optional arguments
it_IT: Avviare BOINC con questi parametri opzionali

en: disable BOINC security users and permissions
it_IT: disabilita la sicurezza utenti e i permessi di BOINC

en: set skin debugging mode to enable skin manager error messages
it_IT: imposta la modalità di debug per la visualizzazione per abilitarne i messaggi di errore del gestore

en: multiple instances of BOINC Manager allowed
it_IT: permetti istanze multiple di BOINC Manager

en: Not used: workaround for bug in XCode 4.2
it_IT: Non utilizzato: workaround per il bug in XCode 4.2

en: Don't run the client
it_IT: Non eseguire il client

en: Open %s Web...
it_IT: Apri %s Web...

en: Open %s...
it_IT: Apri %s...

en: Snooze
it_IT: Sospendi tutto

en: Snooze GPU
it_IT: Sospendi GPU

en: E&xit
it_IT: &Esci

en: Resume
it_IT: Riprendi

en: Resume GPU
it_IT: Riprendi uso GPU

en: Computing is enabled
it_IT: L'elaborazione è abilitata

en: Computing is suspended -
it_IT: L'elaborazione è sospesa -

en: GPU computing is enabled
it_IT: Elaborazione con GPU abilitata

en: GPU computing is suspended -
it_IT: Elaborazione con GPU sospesa -

en: Network is enabled
it_IT: La rete è abilitata

en: Network is suspended -
it_IT: L'attività di rete è sospesa -

en: Reconnecting to client.
it_IT: Riconnessione al client in corso.

en: Not connected to a client.
it_IT: Non connesso ad un client.

en: %s Notices
it_IT: Avvisi di %s

en: There are new notices - click to view.
it_IT: Ci sono nuovi avvisi, clicca per vederli.

en: Failed to add project
it_IT: Impossibile connettere il progetto

en: Failed to update account manager
it_IT: L'aggiornamento dell'account manager non è riuscito

en: Failed to remove account manager
it_IT: La disconnessione dall'account manager non è riuscita

en: Failed to add account manager
it_IT: Impossibile aggiungere l'account manager

en: Please try again later.
    
    Click Finish to close.
it_IT: Per favore riprova più tardi.
    
    Clicca Fine per chiudere.

en: Click Finish to close.
it_IT: Clicca su 'Fine' per chiudere.

en: Messages from server:
it_IT: Messaggi dal server:

en: Project added
it_IT: Progetto aggiunto

en: This project has been successfully added.
it_IT: La connessione è stata portata a termine con successo.

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
it_IT: Quando clicchi su Fine, il tuo browser ti reindirizzerà verso una pagina dove
    potrai gestire il tuo account e le tue preferenze.

en: Update from %s completed.
it_IT: Aggiornamento da %s completato.

en: Update completed.
it_IT: Aggiornamento completato.

note: Attach Completed
en: Now using account manager
it_IT: Ora stai utilizzando l'account manager

en: Welcome to %s!
it_IT: Benvenuto su %s!

en: You are now using %s to manage accounts.
it_IT: Stai utilizzando %s per gestire gli account.

en: You are now using this account manager.
it_IT: Ora stai utilizzando questo account manager.

en: About %s
it_IT: Informazioni su %s

en: Version:
it_IT: Versione:

en: wxWidgets Version:
it_IT: Versione wxWidgets:

en: (C) 2003-2025 University of California, Berkeley.
    All Rights Reserved.
it_IT: (C) 2003-2025 Università della California, Berkeley.
    Tutti i diritti riservati.

en: %s is distributed under the GNU Lesser General Public License v3.0.
it_IT: %s è distribuito nei termini della licenza GNU Lesser General Public License 3.0.

en: For more information, visit
it_IT: Per ulteriori informazioni visitare

en: Invalid number
it_IT: Numero non valido

en: Invalid time, value must be between 0:00 and 24:00, format is HH:MM
it_IT: Orario non valido, il valore deve essere compreso tra 00:00 e 24:00. Il formato è HH:MM

en: Start time must be different from end time
it_IT: Il tempo di avvio deve essere diverso dal tempo di fine

en: Number must be between 0 and 10
it_IT: Il numero deve essere compreso tra 0 e 10

en: Number must be between 0 and 100
it_IT: Il numero deve essere compreso tra 0 e 100

en: Number must be between 1 and 100
it_IT: Il numero deve essere compreso tra 1 e 100

en: invalid input value detected
it_IT: rilevato valore inserito non valido

en: Validation Error
it_IT: Errore di validazione

en: Changing to use the local preferences defined on this page. This will override your web-based preferences, even if you subsequently make changes there. Do you want to proceed?
it_IT: Modificare per utilizzare le preferenze locali definite in questa pagina. Quest'azione sovrascriverà le preferenze basate sul Web, anche se successivamente verranno apportare delle modifiche. Procedere?

en: Confirmation
it_IT: Conferma

en: Discard local preferences and use web-based preferences?
it_IT: Sovrascrivere le preferenze locali con le preferenze web?

en: %s - Computing preferences
it_IT: %s - Preferenze di elaborazione

en: Using local prefs.
it_IT: Preferenze locali in uso

en: Click to use web prefs from
it_IT: Cliccare per usare le preferenze web da

en: Using web prefs from
it_IT: Preferenze web in uso da

en: Set values and click Save to use local prefs instead.
it_IT: Se vuoi usare delle preferenze locali imposta i valori e quindi fai clic su Salva.

en: Use web prefs
it_IT: Usa le preferenze web

en: Restore web-based preferences and close the dialog.
it_IT: Ripristina le preferenze web e chiudi la finestra.

en: Computing
it_IT: Elaborazione

note: Network schedule
en: Network
it_IT: Rete

en: Disk
it_IT: Disco

en: Daily schedules
it_IT: Operazioni pianificate

en: &Save
it_IT: &Salva

en: Save all values and close the dialog
it_IT: Salva tutti i valori e chiudi la finestra

en: Close the dialog without saving
it_IT: Chiudi la finestra senza salvare

en: Shows the preferences web page.
it_IT: Mostra la pagina web delle preferenze.

note: ------------ In-use box --------------
en: When computer is in use
it_IT: Quando il computer è in uso

note: in-use if input in last X min min idle time
en: This determines when the computer is considered 'in use'.
it_IT: Determina quando il computer è considerato 'in uso'.

note: context: 'In use' means mouse or keyboard input in last ___ minutes
en: 'In use' means mouse or keyboard input in last
it_IT: 'In uso' significa che mouse o tastiera sono stati usati negli ultimi

note: context: 'In use' means mouse or keyboard input in last ___ minutes context: Switch between tasks every ___ minutes
en: minutes
it_IT: minuti

en: Suspend when computer is in use
it_IT: Sospendi quando il computer è in uso

en: Check this to suspend computing and file transfers when you're using the computer.
it_IT: Spunta questa voce per sospendere l'elaborazione e i trasferimenti di file quando stai usando il computer.

en: Suspend GPU computing when computer is in use
it_IT: Sospendi uso GPU quando il computer è in uso

en: Check this to suspend GPU computing when you're using the computer.
it_IT: Spunta questa voce per sospendere l'elaborazione tramite GPU mentre usi il computer.

en: Use at most
it_IT: Usa al massimo

en: % of the CPUs and at most
it_IT: % dei core della CPU e al massimo

en: % of CPU time
it_IT: % del tempo della CPU

en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
it_IT: Mantieni alcune CPU disponibili per altre applicazioni. Esempio: 75% significa usa 6 core in una CPU ad 8 core.

en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
it_IT: Sospendi/riprendi l'elaborazione ogni x secondi per ridurre la temperatura della CPU e l'utilizzo di elettricità. Esempio: 75% significa elabora per 3 secondi, aspetta per 1 secondo, e poi ripeti.

en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
it_IT: Sospendi quando l'uso della CPU da parte di applicazioni non-BOINC è superiore al

en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
it_IT: Sospendi l'elaborazione quando il tuo computer è impegnato nell'esecuzione di altri applicativi.

en: Limit the memory used by %s when you're using the computer.
it_IT: Limita la memoria utilizzata da %s quando stai usando il computer.

en: % of memory
it_IT: % di memoria

note: ------------ Not-in-use box --------------
en: When computer is not in use
it_IT: Quando il computer non è in uso

en: Limit the memory used by %s when you're not using the computer.
it_IT: Limita la memoria utilizzata da %s quando non stai utilizzando il computer.

en: Suspend when no mouse or keyboard input in last
it_IT: Sospendi se mouse o tastiera non sono stati usati negli ultimi

en: This allows some computers to enter low-power mode when not in use.
it_IT: Permette ad alcuni computer di entrare in modalità risparmio energetico quando non sono 'in uso'.

note: ------------ General box -------------- layout controls
en: General
it_IT: Dati generali

en: Suspend when computer is on battery
it_IT: Sospendi quando il computer è alimentato a batteria

en: Check this to suspend computing on portables when running on battery power.
it_IT: Spunta questa voce per sospendere l'elaborazione degli smartphone quando funzionano a batteria.

en: If you run several projects, %s may switch between them this often.
it_IT: Se elabori per diversi progetti, %s potrebbe fare lo switch tra i progetti in base a questo tempo.

note: context: Switch between tasks every ___ minutes
en: Switch between tasks every
it_IT: Cambia attività ogni

note: checkpoint every X
en: This controls how often tasks save their state to disk, so that they later can be continued from that point.
it_IT: Determina quanto spesso le attività salvano i risultati su disco in modo che i calcoli possano essere ripresi in futuro nel caso l'attività venga chiusa bruscamente.

note: context: Request tasks to checkpoint at most every ___ seconds
en: Request tasks to checkpoint at most every
it_IT: Richiedi alle attività dei checkpoint al massimo ogni

note: context: Request tasks to checkpoint at most every ___ seconds
en: seconds
it_IT: secondi

note: leave non-GPU tasks in memory while suspended
en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended
it_IT: Lascia attività non-GPU in RAM mentre sono sospese

en: If checked, suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If unchecked, suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
it_IT: Se selezionato, le attività sospese rimangono nella RAM e riprendono senza rischiare di perdere i risultati dei calcoli. Se deselezionato, le attività sospese sono rimosse dalla memoria, quando vengono chiamate ripartono dal disco fisso ed i calcoli ripartono dall'ultimo checkpoint.

note: work buffer min work buffer
en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
it_IT: Scarica sul computer attività sufficienti per tenere il computer occupato per questo periodo.

note: context: Store at least ___ days of work
en: Store at least
it_IT: Scarica in locale almeno

note: context: Store at least ___ days of work context: Store up to an additional ___ days of work
en: days of work
it_IT: giorni di lavoro

note: work buffer additional
en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
it_IT: Scarica attività oltre la soglia minima. Determina quante attività vengono richieste quando un progetto viene contattato.

note: context: Store up to an additional ___ days of work
en: Store up to an additional
it_IT: Scarica in locale fino ad ulteriori

note: context: Store at least ___ days of work
en: days and up to an additional
it_IT: giorni di elaborazione e al massimo

en: To suspend by time of day, see the "Daily Schedules" section.
it_IT: Per sospendere in base all'ora del giorno, vedere la sezione "Operazioni pianificate".

en: Network usage
it_IT: Utilizzo rete

note: download rate
en: Limit the download rate of file transfers.
it_IT: Limita la velocità di download per i trasferimenti dei file.

en: Limit download rate to
it_IT: Limita la velocità di download a

en: KB/second
it_IT: KB/secondo

note: upload rate
en: Limit the upload rate of file transfers.
it_IT: Limita la velocità di upload per i trasferimenti dei file.

en: Limit upload rate to
it_IT: Limita la velocità di upload a

en: Example: %s should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
it_IT: Esempio: %s può trasferire al massimo 2000 MB di dati ogni 30 giorni.

en: Limit usage to
it_IT: Limita l'utilizzo a

en: MB every
it_IT: MB ogni

en: days
it_IT: giorni

en: To limit transfers by time of day, see the "Daily Schedules" section.
it_IT: Per limitare i trasferimenti in base all'ora del giorno, vedere la sezione "Attività pianificate".

note: Context: heading for a group of miscellaneous preferences
en: Other
it_IT: Altro

en: Check this only if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of %s.
it_IT: Spunta questa voce solo se il tuo provider Internet modifica i file immagine. Saltare la verifica riduce la sicurezza di %s.

en: Skip data verification for image files
it_IT: Salta la verifica dati dei file immagine

note: confirm before connecting
en: Confirm before connecting to Internet
it_IT: Conferma prima di connetterti ad Internet

en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
it_IT: Utile solo se hai una connessione via modem, ISDN oppure VPN.

note: disconnect when done
en: Disconnect when done
it_IT: Disconnetti al termine delle operazioni

en: Disk usage
it_IT: Uso del disco

en: Limit the total amount of disk space used by %s.
it_IT: Limita lo spazio disco totale utilizzato da %s.

en: Use no more than
it_IT: Usa non più di

en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where %s stores data.
it_IT: Limita l'utilizzo disco per lasciare questo spazio libero nel disco dove %s salva i dati.

en: Leave at least
it_IT: Lascia come minimo

en: GB free
it_IT: GB liberi

en: Limit the percentage of disk space used by %s on the volume where it stores data.
it_IT: Limita la percentuale di utilizzo disco utilizzato da %s nel  luogo dove salva i dati.

en: % of total
it_IT: % di spazio totale su disco

en: %s will use the most restrictive of the above settings
it_IT: %s utilizzerà l'impostazione più restrittiva tra quelle qui sopra.

en: Limit the swap space (page file) used by %s.
it_IT: Limita lo spazio di swap (file di paging) utilizzato da %s.

en: Page/swap file: use at most
it_IT: Spazio di swap: utilizza al massimo

en: and
it_IT: e le

en: to
it_IT: a

en: Compute only during a particular period each day.
it_IT: Elabora solo durante un particolare periodo ogni giorno.

en: Compute only between
it_IT: Elabora solo tra

en: Day-of-week override
it_IT: Sovrascrivi giorno della settimana

en: Override the times above on the selected days:
it_IT: Sovrascrivi i giorni selezionati:

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Transfer files only during a particular period each day.
it_IT: Trasferisci i file solo durante un particolare periodo ogni giorno.

en: Transfer files only between
it_IT: Trasferisci file solo tra

en: %s Diagnostic Log Flags
it_IT: %s Flag dei log di diagnostica

en: These flags enable various types of diagnostic messages in the Event Log.
it_IT: Questi flag abilitano vari tipi di messaggi di diagnostica nel Log degli eventi.

en: More info ...
it_IT: Maggiori informazioni...

en: Defaults
it_IT: Valori predefiniti

en: Restore default settings
it_IT: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Apply
it_IT: Applica

en: Save all values
it_IT: Salva tutto

en: %s - Event Log
it_IT: %s - Log degli eventi

note: Create List Pane Items
en: Project
it_IT: Progetto

en: Time
it_IT: Ora

en: Message
it_IT: Messaggio

en: &Show only this project
it_IT: Mostra &solo questo progetto

en: Copy &All
it_IT: Copi&a tutto

en: Copy all the messages to the clipboard.
it_IT: Copia tutti i messaggi negli appunti.

en: Copy &Selected
it_IT: Copia &selezionati

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
it_IT: Copia i messaggi selezionati negli appunti. Puoi selezionare più messaggi insieme tenendo premuto il tasto Shift o command mentre clicchi sui messaggi.

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
it_IT: Copia i messaggi selezionati negli appunti. Puoi selezionare più messaggi insieme tenendo premuto il tasto Shift o Ctrl mentre clicchi sui messaggi.

en: &Close
it_IT: &Chiudi

en: Show all &messages
it_IT: Mostra tutti i &messaggi

en: Show messages for all projects
it_IT: Mostra i messaggi di tutti i progetti

en: Show only the messages for the selected project
it_IT: Mostra solamente i messaggi del progetto selezionato

en: Show al&l
it_IT: Mostra al&l

en: %s - Exclusive Applications
it_IT: %s - Applicazioni esclusive

en: Suspend processor and network usage when these applications are running:
it_IT: Sospendi il processore e l'utilizzo della rete quando queste applicazioni sono in esecuzione:

en: Add...
it_IT: Aggiungi...

en: Add an application to this list
it_IT: Aggiungi un'applicazione alla lista

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove an application from this list
it_IT: Rimuovi applicazione dalla lista

en: Suspend GPU usage when these applications are running:
it_IT: Sospendi utilizzo GPU quando queste applicazioni sono in esecuzione:

en: For advanced options, refer to
it_IT: Per le opzioni avanzate vai su

en: shows the preferences web page
it_IT: mostra la pagina web di settaggio delle preferenze

note: TODO: fill in the default directory for MSW TODO: fill in the default directory for Linux
en: Choose application or enter file name
it_IT: Scegli l'applicazione o scrivi il nome del file

en: Name of application to add?
it_IT: Nome dell'applicazione da aggiungere?

en: Add exclusive app
it_IT: Aggiungi applicazioni esclusive

en: '%s' is already in the list.
it_IT: '%s' è già nella lista.

en: Add Exclusive App
it_IT: Aggiungi applicazione esclusiva

en: %s - Exit Confirmation
it_IT: %s - Conferma della chiusura

en: You have requested to exit the %s,
    which allows you to view and manage
    the tasks running on your computer.
    
    If you also want to stop running the tasks,
    choose from the following options:
it_IT: Hai chiesto di uscire da %s,
    che ti permette di vedere e gestire
    le attività sul tuo computer.
    
    Se vuoi fermare le attività in corso,
    scegli delle opzioni seguenti:

en: This will shut down %s and its tasks until either the
    %s or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
it_IT: Questo terminerà %s e tutte le sue attività finché l'applicazione
    %s o lo screensaver di %s verranno lanciati nuovamente.
    
    In molti casi, è consigliabile chiudere solo la finestra del %s invece
    che uscire dall'applicazione; questo permette ad %s di eseguire le proprie
    attività negli orari che hai selezionato nelle preferenze.

en: Stop running tasks when exiting the %s
it_IT: Ferma le attività in corso quando esci da %s

en: Remember this decision and do not show this dialog.
it_IT: Ricorda la scelta e non visualizzare più questo messaggio.

en: Don't show this dialog again.
it_IT: Non visualizzare piu questo messaggio.

en: %s Column Selection
it_IT: Selezione colonna di %s

en: Select which columns %s should show.
it_IT: Seleziona quali colonne %s deve visualizzare.

en: Are you sure you want to reset all list columns to the default configurations?
it_IT: Sei sicuro di voler resettare tutte colonne delle liste alla configurazione predefinita?

en: Confirm defaults
it_IT: Conferma le impostazioni predefinite

en: Don't request tasks for
it_IT: Non richiedere attività per

en: Project preference
it_IT: Preferenze del progetto

en: Account manager preference
it_IT: Preferenze dell'account manager

en: Project has no apps for
it_IT: Il progetto non ha applicazioni per

en: Client configuration excludes
it_IT: La configurazione del client esclude

en: %s task request deferred for
it_IT: richiesta attività per %s rimandata di

en: %s task request deferral interval
it_IT: intervallo di richiesta nuove attività per %s

note: set dialog title
en: Properties of project
it_IT: Proprietà del progetto

en: User name
it_IT: Nome utente

en: Team name
it_IT: Nome del team

en: Resource share
it_IT: Allocazione risorse

en: Scheduler RPC deferred for
it_IT: Scheduler RPC rimandato di

en: File downloads deferred for
it_IT: Download dei file rimandato di

en: File uploads deferred for
it_IT: Invio dei file rimandato di

en: Computer ID
it_IT: ID del computer

en: Non CPU intensive
it_IT: Non intensiva per la CPU

en: yes
it_IT: sì

en: Suspended via GUI
it_IT: Sospeso dall'utente

en: Don't request tasks
it_IT: Non richiedere attività

en: Scheduler call in progress
it_IT: Richiesta allo scheduler in corso

en: Trickle-up pending
it_IT: Messaggio trickle in attesa

en: Host location
it_IT: Posizione dell'host

en: Added via account manager
it_IT: Aggiunto mediante account manager

en: Remove when tasks done
it_IT: Rimuovi al completamento delle attività

en: Ended
it_IT: Terminato

en: Tasks completed
it_IT: Attività completata

en: Tasks failed
it_IT: Attività fallita

en: Credit
it_IT: Crediti

en: User
it_IT: Utente

en: %s total, %s average
it_IT: %s totale, %s media

en: Host
it_IT: Computer

en: Scheduling priority
it_IT: Priorità di scheduling

en: Duration correction factor
it_IT: Fattore di correzione del tempo di elaborazione

en: Last scheduler reply
it_IT: Ultima risposta dello scheduler

en: Properties of task
it_IT: Proprietà dell'attività

en: Application
it_IT: Applicazione

en: Name
it_IT: Nome

en: State
it_IT: Stato

en: Received
it_IT: Ricevuta

en: Report deadline
it_IT: Avvisa della scadenza imminente

en: Resources
it_IT: Risorse in uso

en: Estimated computation size
it_IT: Durata stimata del calcolo

en: Keywords
it_IT: Chiavi

en: CPU time
it_IT: Tempo CPU

en: CPU time since checkpoint
it_IT: Tempo CPU da ultimo checkpoint

en: Elapsed time
it_IT: Tempo trascorso

en: Estimated time remaining
it_IT: Tempo stimato al completamento

en: Fraction done
it_IT: Parte già eseguita

en: Virtual memory size
it_IT: Dimensioni della memoria virtuale

en: Working set size
it_IT: Dimensioni della memoria di lavoro

en: Process ID
it_IT: ID processo

en: Progress rate
it_IT: Tasso di progresso

en: per hour
it_IT: all'ora

en: per minute
it_IT: al minuto

en: per second
it_IT: al secondo

en: Executable
it_IT: Eseguibile

en: Application Name
it_IT: Nome applicazione

en: Plan Class
it_IT: Classe pianificata

en: Local:
it_IT: Locale:

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Language:
it_IT: Lingua:

en: What language should BOINC use?
it_IT: Quale lingua desideri che BOINC utilizzI?

en: Notice reminder interval:
it_IT: Intervallo di notifica degli avvisi:

en: How often should BOINC remind you of new notices?
it_IT: Quanto spesso vuoi che il Manager ti ricordi dei nuovi avvisi?

en: Run Manager at login?
it_IT: Avviare il Manager al login?

en: Run the BOINC Manager when you log on.
it_IT: Avviare il Manager subito dopo il login.

en: Run the client?
it_IT: Eseguire il client?

en: Run the client when launching the Manager.
it_IT: Esegui il client quando viene lanciato il Manager.

en: Enable Manager exit dialog?
it_IT: Abilitare la finestra di dialogo alla chiusura del Manager?

en: Display the exit dialog when shutting down the Manager.
it_IT: Mostra la finestra di dialogo alla chiusura del Manager.

en: Enable Client shutdown dialog?
it_IT: Abilitare la finestra di conferma alla chiusura del client?

en: Display confirmation dialog when shutting down the connected client.
it_IT: Mostra finestra di conferma quando viene arrestato un client connesso.

en: Show status in menu bar?
it_IT: Mostrare stato nella barra dei menu?

en: Display a status icon in the system menu bar.
it_IT: Mostrare icona di stato nella barra dei menu.

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
it_IT: Impostazioni di dial-up e Virtual Private Network

en: &Set Default
it_IT: &Imposta come predefinita

en: &Clear Default
it_IT: &Non predefinita

en: Default Connection:
it_IT: Connessione predefinita:

en: Connections
it_IT: Connessioni

en: Connect via HTTP proxy server
it_IT: Connettere tramite server proxy HTTP

en: HTTP Proxy Server Configuration
it_IT: Configurazione server proxy HTTP

en: Address:
it_IT: Indirizzo:

en: Port:
it_IT: Porta:

en: Don't use proxy for:
it_IT: Non utilizzare il proxy per:

en: Leave these blank if not needed
it_IT: Lasciare vuoti questi spazi se non sono necessari

en: User Name:
it_IT: Nome utente:

en: HTTP Proxy
it_IT: Proxy HTTP

en: Connect via SOCKS proxy server
it_IT: Connettere tramite server proxy SOCKS

en: SOCKS Proxy Server Configuration
it_IT: Configurazione server proxy SOCKS

en: SOCKS Proxy
it_IT: Proxy SOCKS

en: always
it_IT: sempre

en: 1 hour
it_IT: 1 ora

en: 6 hours
it_IT: 6 ore

en: 1 day
it_IT: 1 giorno

en: 1 week
it_IT: 1 settimana

en: never
it_IT: mai

en: %s - Language Selection
it_IT: %s - Selezione della lingua

en: The %s's language has been changed.  In order for this change to take effect, you must restart the %s.
it_IT: La lingua di %s è stata cambiata.  Per rendere effettive le modifiche, devi riavviare %s.

en: %s - Select Computer
it_IT: %s - Seleziona un computer

en: Another instance of %s is already running 
    on this computer.  Please select a client to monitor.
it_IT: Un'altra istanza di %s sta già elaborando 
    su questo computer. Per favore seleziona quale client seguire.

en: Host name:
it_IT: Nome del computer:

en: Message boards
it_IT: Bacheca

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
it_IT: Discuti con altri utenti sulla bacheca di SETI@home

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Ask questions and report problems
it_IT: Fai domande e riporta problemi

en: Your account
it_IT: Il tuo account

en: View your account information and credit totals
it_IT: Visualizza le informazioni sul tuo account e sui crediti totali

en: Your preferences
it_IT: Le tue preferenze

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
it_IT: Visualizza e modifica il profilo del tuo account SETI@home e le tue preferenze

en: Your results
it_IT: I tuoi risultati

en: View your last week (or more) of computational results and work
it_IT: Visualizza la tua ultima settimana (o più) di elaborazioni

en: Your computers
it_IT: I tuoi computer

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
it_IT: Visualizza l'elenco di tutti i computer con cui stai partecipando a SETI@Home

en: Your team
it_IT: Il tuo team

en: View information about your team
it_IT: Visualizza le informazioni sul tuo team

en: Common questions
it_IT: Domande frequenti

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
it_IT: Leggi le FAQ di Einstein@Home

en: Screensaver info
it_IT: Informazioni sullo screensaver

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
it_IT: Una descrizione dettagliata dello screensaver di Einstein@Home

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
it_IT: Discuti con gli amministratori e gli altri utenti sulla bacheca di Einstein@Home

en: Einstein status
it_IT: Status di Einstein

en: Current status of the Einstein@Home server
it_IT: Stato attuale dei server di Einstein@Home

en: Report problems
it_IT: Segnala i problemi

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
it_IT: Link alla sezione della bacheca di Einstein@Home dedicata ai problemi accertati e alle nuove segnalazioni

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
it_IT: Visualizza e modifica il profilo del tuo account su Einstein@Home e le preferenze

en: Account summary
it_IT: Riepilogo dell'account

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
it_IT: Visualizza l'elenco di tutti i computer con cui stai partecipando ad Einstein@Home

en: LIGO project
it_IT: Progetto LIGO

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
it_IT: Pagina iniziale del progetto Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO)

en: GEO-600 project
it_IT: Progetto GEO-600

en: The home page of the GEO-600 project
it_IT: Pagina iniziale del progetto GEO-600

en: Info about your Team
it_IT: Informazioni sul tuo Team

en: Get help for climateprediction.net
it_IT: Assistenza su climateprediction.net

en: News
it_IT: Avvisi

en: climateprediction.net News
it_IT: Avvisi su climateprediction.net

en: View your account information, credits, and trickles
it_IT: Visualizza le informazioni sul tuo account, i crediti e le elaborazioni effettuate

en: Info about your team
it_IT: Informazioni sul tuo team

en: Search for help in our help system
it_IT: Cerca suggerimenti nel nostro sistema di aiuto

en: Global Statistics
it_IT: Statistiche globali

en: Summary statistics for World Community Grid
it_IT: Riepilogo delle statistiche per World Community Grid

en: Your statistics and settings
it_IT: Le tue statistiche ed impostazioni

en: Device Profiles
it_IT: Profili dei computer

en: Update your device settings
it_IT: Aggiorna le preferenze del tuo computer

en: Research
it_IT: Ricerca

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
it_IT: Informati sui progetti ospitati dalla World Community Grid

en: Home page
it_IT: Homepage

en: Your tasks
it_IT: Le tue attività

en: Version Update
it_IT: Aggiornamento della versione

en: A new version of %s is available.
    You can download it here: %s
it_IT: È disponibile una nuova versione di %s.
    È possibile scaricarla da qui: %s

en: There is no new version of %s available for download.
it_IT: Non ci sono versioni di %s disponibili per il download.

en: %s is not connected to the client
it_IT: %s non è connesso al client

en: Go to download page
it_IT: Vai alla pagina di download

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Missing application
it_IT: Applicazione mancante

en: Please download and install the CoRD application from http://cord.sourceforge.net
it_IT: Per favore scarica e installa l'applicazione CoRd da http://cord.sourceforge.net

en: on batteries
it_IT: alimentazione a batterie

en: computer is in use
it_IT: il computer è in uso

en: user request
it_IT: richiesta dell'utente

en: time of day
it_IT: limiti di orario

en: CPU benchmarks in progress
it_IT: Benchmark della CPU in corso

en: need disk space - check preferences
it_IT: è necessario più spazio su disco - controlla le preferenze

en: computer is not in use
it_IT: il computer non è in uso

en: starting up
it_IT: avvio del client

en: an exclusive app is running
it_IT: un'applicazione è in esecuzione in modalità esclusiva

en: CPU is busy
it_IT: La CPU è occupata

en: network bandwidth limit exceeded
it_IT: è stato superato il limite banda di connessione della rete

en: requested by operating system
it_IT: richiesta dal sistema operativo

en: unknown reason
it_IT: motivo sconosciuto

en: GPU missing,
it_IT: Manca la GPU,

en: New
it_IT: Nuovo

en: Download failed
it_IT: Download fallito

en: Downloading
it_IT: Download in corso

en:  (suspended -
it_IT:  (sospesa -

en: Project suspended by user
it_IT: Progetto sospeso dall'utente

en: Task suspended by user
it_IT: Attività sospesa dall'utente

note: an NCI process can be running even though computation is suspended (because of <dont_suspend_nci>
en: Suspended -
it_IT: Sospesa -

en: GPU suspended -
it_IT: GPU in sospensione -

en: Waiting for memory
it_IT: In attesa di più memoria libera

en: Waiting for shared memory
it_IT: In attesa di memoria condivisa

en: Running
it_IT: In elaborazione

en:  (non-CPU-intensive)
it_IT:  (non intensiva per la CPU)

en: Waiting to run
it_IT: In attesa di esecuzione

en: Ready to start
it_IT: Pronto per l'elaborazione

en: Postponed:
it_IT: Ritardato:

en: Postponed
it_IT: Ritardato

en: Waiting for network access
it_IT: In attesa di accesso alla rete

en: Computation error
it_IT: Errore di calcolo

en: Upload failed
it_IT: Invio non riuscito

en: Uploading
it_IT: Invio in corso

en: Aborted by user
it_IT: Annullato dall'utente

en: Aborted by project
it_IT: Annullato dal progetto

en: Aborted: not started by deadline
it_IT: Annullato: per scadenza della workunit

en: Aborted: task disk limit exceeded
it_IT: Interrotta: superato limite attività su disco

en: Aborted: run time limit exceeded
it_IT: Annullato: superato limite workunit

en: Aborted: memory limit exceeded
it_IT: Annullato: superato limite utilizzo memoria

en: Aborted
it_IT: Annullato

en: Acknowledged
it_IT: Riconosciuto

en: Ready to report
it_IT: Pronto per l'invio

en: Error: invalid state '%d'
it_IT: Errore: stato non valido '%d'

en: No Internet connection
it_IT: Nessuna connessione Internet

en: Please connect to the Internet and try again.
it_IT: Apri una connessione Internet e riprova.

en: Project not found
it_IT: Progetto non trovato

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
it_IT: L'URL inserito non è quello di un progetto basato su BOINC.
    
    Controlla l'URL e riprova.

en: Account manager not found
it_IT: Account manager non trovato

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
it_IT: L'URL inserito non è quello di un account manager
    basato su BOINC.
    
    Controlla l'URL e riprova.

en: Login Failed.
it_IT: Autenticazione fallita.

en: Check the username and password, and try again.
it_IT: Controlla nome utente e password, poi riprova.

en: Check the email address and password, and try again.
it_IT: Controlla l'indirizzo email e la password, poi riprova.

en: more...
it_IT: Vuoi saperne di più?

en: Choose a project
it_IT: Scegli un progetto

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
it_IT: Per selezionare un progetto, clicca sul nome o digita il suo indirizzo sotto.

en: Categories:
it_IT: Categorie:

en: Projects:
it_IT: Progetti:

en: Project details
it_IT: Dettagli sul progetto

en: Research area:
it_IT: Area di ricerca:

en: Organization:
it_IT: Organizzazione:

en: Web site:
it_IT: Sito web:

en: Supported systems:
it_IT: Sistemi supportati:

en: Supports Microsoft Windows
it_IT: Supporta Microsoft Windows

en: Supports Mac OS X
it_IT: Supporta Mac OS X

en: Supports Linux on Intel
it_IT: Supporta Linux su processori Intel

en: Supports Android
it_IT: Supporta Android

en: Supports FreeBSD
it_IT: Supporta FreeBSD

en: Supports Linux on ARM (e.g. Raspberry Pi)
it_IT: Supporta GNU/Linux su processori ARM (es: Raspberry Pi)

en: Supports NVIDIA GPUs
it_IT: Supporta GPU NVIDIA

en: Supports AMD GPUs
it_IT: Supporta GPU AMD

en: Supports Intel GPUs
it_IT: Supporta GPU Intel

en: Supports VirtualBox
it_IT: Supporta VirtualBox

en: Project URL:
it_IT: URL del progetto:

note: Populate the list control with the list of project names that belong to either the specific category or all of them. cycle through all projects
en: All
it_IT: Tutto

en: This project may not have work for your type of computer.  Do you want to add it anyway?
it_IT: Questo progetto potrebbe non avere attività per il tuo tipo di computer. Sei sicuro di volerlo aggiungere comunque?

en: You already added this project. Please choose a different project.
it_IT: Sei già connesso a questo progetto. Scegli un progetto diverso.

en: Communicating with project
    Please wait...
it_IT: Comunicazione in corso con il progetto
    Attendere prego...

en: Required files not found on the server.
it_IT: I file richiesti non sono stati trovati sul server del progetto.

en: An internal server error has occurred.
it_IT: Si è verificato un errore interno del server.

en: Welcome to %s.
it_IT: Benvenuto in %s.

en: You have volunteered to compute for this project:
it_IT: Hai deciso di contribuire per questo progetto:

en: Name:
it_IT: Nome:

en: To continue, click Next.
it_IT: Per continuare, cliccare su Avanti.

en: Network communication failure
it_IT: Comunicazione via rete fallita

en: The World Community Grid - BOINC software failed to communicate
    over the Internet. The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network or modem connection
    and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking the World Community
    Grid - BOINC software.  Configure your personal firewall to let
    BOINC and BOINC Manager communicate on port 80 and port 443,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
it_IT: Il programma BOINC di World Community Grid non riesce a
    comunicare via internet. Le principali ragioni possono essere:
    
    1) Problemi di connettività. Controlla la tua connessione di rete o
    la connessione del modem e poi riprova l'operazione.
    
    2) Il firewall sta bloccando il progetto BOINC World Community Grid. Devi configurare il tuo
    firewall per permettere a BOINC di comunicare sulle porte 80 e 443.
    Una volta fatto questo, clicca su indietro e riprova.
    
    3) Stai usando un server proxy e BOINC non è configurato.
    Clicca su "Next" configurarlo per il proxy.

en: BOINC failed to communicate on the Internet.
    The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network
    or modem connection and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC.
    Configure your personal firewall to let BOINC and
    BOINC Manager communicate on port 80,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
it_IT: BOINC non riesce a comunicare su internet. Le principali
    ragioni sono:
    
    1) Problemi di connettività. Controlla la tua connessione di rete o
    la connessione del modem e poi riprova l'operazione.
    
    2) Il firewall sta bloccando BOINC. Devi configurare il tuo
    firewall per permettere a BOINC di comunicare sulla porta 80.
    Una volta fatto questo, clicca su indietro e riprova.
    
    3) Stai usando un server proxy e BOINC non è configurato.
    Clicca su "Next" configurarlo per il proxy.

en: Proxy configuration
it_IT: Configurazione proxy

en: HTTP proxy
it_IT: Proxy HTTP

en: Autodetect
it_IT: Rilevamento automatico

en: SOCKS proxy
it_IT: Proxy SOCKS

en: I agree to the terms of use.
it_IT: Accetto le condizioni d'uso.

en: I do not agree to the terms of use.
it_IT: Non accetto le condizioni d'uso.

en: Terms of Use
it_IT: Condizioni d'uso

en: Please read the following terms of use:
it_IT: Leggi le condizioni d'uso che seguono:

en: Project temporarily unavailable
it_IT: Progetto temporaneamente non disponibile

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
it_IT: Il Progetto è temporaneamente non disponibile.
    
    Si prega di riprovare più tardi.

en: Account manager temporarily unavailable
it_IT: Account manager temporaneamente non disponibile

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
it_IT: L'account manager non è temporaneamente disponibile.
    
    Si prega di riprovare più tardi.

en: Please specify an account key to continue.
it_IT: Inserire la chiave di accesso per proseguire.

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
it_IT: Chiave di accesso non valida; inserire una chiave di accesso valida

en: Validation conflict
it_IT: Conflitto di validazione

en: Please specify an email address
it_IT: Specificare un indirizzo email

en: Invalid email address; please enter a valid email address
it_IT: Indirizzo email non valido; inserire un indirizzo email valido

en: Missing URL
it_IT: URL mancante

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
it_IT: Specificare un URL.
    Per esempio:
    http://www.example.com/

en: Invalid URL
it_IT: URL non valido

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
it_IT: Specificare un URL valido.
    Per esempio:
    http://boincproject.example.com

en: '%s' does not contain a valid host name.
it_IT: '%s' non contiene un nome di computer valido.

en: '%s' does not contain a valid path.
it_IT: '%s' non contiene un percorso valido.

note: Setup View
en: Commands
it_IT: Comandi

en: Copy all messages
it_IT: Copia tutti i messaggi

en: Copy selected messages
it_IT: Copia i messaggi selezionati

en: Show only this project
it_IT: Mostra solo questo progetto

en: Show only the messages for the selected project.
it_IT: Mostra solamente i messaggi del progetto selezionato.

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Copying all messages to the clipboard...
it_IT: Copia di tutti i messaggi negli appunti in corso...

en: Copying selected messages to the clipboard...
it_IT: Copia dei messaggi selezionati negli appunti in corso...

en: Filtering messages...
it_IT: Filtraggio dei messaggi in corso...

en: Show all messages
it_IT: Mostra tutti i messaggi

en: Show messages for all projects.
it_IT: Mostra messaggi di tutti i progetti.

en: Fetching notices; please wait...
it_IT: Download notizie in corso; attendere prego...

en: There are no notices at this time.
it_IT: Non ci sono avvisi al momento.

en: Notices
it_IT: Avvisi

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
it_IT: Restituisci le attività completate, aggiorna totale crediti e preferenze e richiedi nuove attività.

en: Suspend
it_IT: Sospendi

en: Suspend tasks for this project.
it_IT: Sospendi attività di questo progetto.

en: No new tasks
it_IT: Blocca richiesta attività

en: Don't get new tasks for this project.
it_IT: Non chiede nuove attività per questo progetto.

en: Reset project
it_IT: Reset del progetto

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
it_IT: Cancella tutti i file e le attività associate a questo progetto e chiede nuove attività.  Puoi aggiornare il progetto prima di eseguire il reset per restituire le attività completate.

en: Remove this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
it_IT: Rimuovi questo progetto dal computer.  Le attività in corso andranno perse (usa prima 'Aggiorna' per restituire le attività completate).

en: Properties
it_IT: Proprietà

en: Show project details.
it_IT: Visualizza i dettagli del progetto.

en: Work done
it_IT: Crediti totali

en: Avg. work done
it_IT: Media dei crediti

en: Status
it_IT: Stato

en: Projects
it_IT: Progetti

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
it_IT: Vuoi davvero fare il reset del progetto '%s'?

en: Reset Project
it_IT: Reset del progetto

en: Are you sure you want to remove project '%s'?
it_IT: Vuoi davvero rimuovere il progetto '%s'?

en: Remove Project
it_IT: Disconnettiti dal progetto

en: Resume tasks for this project.
it_IT: Riprendi le attività di questo progetto.

en: Allow new tasks
it_IT: Abilita richiesta attività

en: Allow fetching new tasks for this project.
it_IT: Permetti a questo progetto di richiedere nuove attività.

en: Don't fetch new tasks for this project.
it_IT: Non richiedere nuove attività per questo progetto.

en: Requested by user
it_IT: Richiesto dall'utente

en: To fetch work
it_IT: Per ottenere lavoro

en: To report completed tasks
it_IT: Per restituire le attività completate

en: To send trickle-up message
it_IT: Per mandare un messaggio trickle al server

en: Requested by account manager
it_IT: Richiesto dall'account manager

en: Project initialization
it_IT: Inizializzazione del progetto

en: Requested by project
it_IT: Richiesto dal progetto

en: Unknown reason
it_IT: Motivo sconosciuto

en: Suspended by user
it_IT: Sospeso dall'utente

en: Won't get new tasks
it_IT: Non richiedere nuove attività

en: Project ended - OK to remove
it_IT: Progetto concluso. È possibile rimuoverlo senza conseguenze

en: Will remove when tasks done
it_IT: Verrà rimosso quando le attività saranno terminate

en: Scheduler request pending
it_IT: Richiesta allo scheduler in attesa

en: Scheduler request in progress
it_IT: Richiesta allo scheduler in corso

en: Trickle up message pending
it_IT: Messaggio trickle in attesa

en: Communication deferred
it_IT: Comunicazione rimandata

en: Total disk usage
it_IT: Totale dello spazio del disco utilizzato

en: Disk usage by BOINC projects
it_IT: Spazio del disco utilizzato dai progetti BOINC

en: no projects: 0 bytes used
it_IT: nessun progetto: 0 byte utilizzati

en: used by BOINC:
it_IT: usato da BOINC:

en: free, available to BOINC:
it_IT: libero, utilizzabile da BOINC:

en: free, not available to BOINC:
it_IT: libero, non utilizzabile da BOINC:

en: free:
it_IT: libero:

en: used by other programs:
it_IT: utilizzato da altri programmi:

en: User Total
it_IT: Totale utente

en: User Average
it_IT: Media dell'utente

en: Host Total
it_IT: Totale del computer

en: Host Average
it_IT: Media del computer

en: Last update: %.0f days ago
it_IT: Ultimo aggiornamento: %.0f giorni fa

en: Show user total
it_IT: Mostra il totale dell'utente

en: Show total credit for user
it_IT: Mostra i crediti totali dell'utente

en: Show user average
it_IT: Mostra la media dell'utente

en: Show average credit for user
it_IT: Mostra la media dei crediti dell'utente

en: Show host total
it_IT: Mostra il totale del computer

en: Show total credit for host
it_IT: Mostra i crediti totali del computer

en: Show host average
it_IT: Mostra la media del computer

en: Show average credit for host
it_IT: Mostra la media dei crediti del computer

en: < &Previous project
it_IT: < Progetto &precedente

en: Show chart for previous project
it_IT: Mostra il grafico per il progetto precedente

en: &Next project >
it_IT: Progetto &successivo >

en: Show chart for next project
it_IT: Mostra il grafico per il progetto successivo

en: Hide project list
it_IT: Nascondi la lista dei progetti

en: Use entire area for graphs
it_IT: Utilizza l'intera area per i grafici

en: Mode view
it_IT: Tipo di visualizzazione

en: One project
it_IT: Un progetto alla volta

en: Show one chart with selected project
it_IT: Mostra il grafico del progetto selezionato

en: All projects (separate)
it_IT: Tutti i progetti (separatamente)

en: Show all projects, one chart per project
it_IT: Mostra tutti i progetti; un grafico per ogni progetto

en: All projects (together)
it_IT: Tutti i progetti (insieme)

en: Show one chart with all projects
it_IT: Mostra tutti i progetti in un unico grafico

en: All projects (sum)
it_IT: Tutti i progetti (sommati)

en: Show one chart with sum of projects
it_IT: Mostra la somma dei progetti in un unico grafico

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Show project list
it_IT: Mostra la lista dei progetti

en: Uses smaller area for graphs
it_IT: Utilizza un'area minore per i grafici

en: Retry Now
it_IT: Ritenta il trasferimento

en: Retry the file transfer now
it_IT: Riprova il trasferimento del file ora

en: Abort Transfer
it_IT: Annulla il trasferimento

en: Abort this file transfer.  You won't get credit for the task.
it_IT: Annulla il trasferimento di questo file.  Non otterrai crediti per l'attività.

en: Progress
it_IT: Avanzamento

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Elapsed
it_IT: Tempo

en: Remaining (estimated)
it_IT: Tempo mancante (stimato)

en: Speed
it_IT: Velocità

en: Transfers
it_IT: Trasferimenti

en: Network activity is suspended -
it_IT: L'attività di rete è sospesa -

en: .
    You can enable it using the Activity menu.
it_IT: .
    Puoi attivarlo tramite il menù Attività.

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
it_IT: Sei sicuro di voler annullare il trasferimento di '%s'?
    NOTA: annullando il trasferimento, invaliderai l'attività e
    non otterrai i relativi crediti.

en: Abort File Transfer
it_IT: Annulla il trasferimento del file

en: Upload
it_IT: Invio

en: retry in
it_IT: nuovo tentativo tra

en: failed
it_IT: fallito

en: suspended
it_IT: sospeso

en: active
it_IT: attivo

en: pending
it_IT: in attesa

en:  (project backoff:
it_IT:  (rinvio causa progetto:

en: Show active tasks
it_IT: Mostra attività in corso

en: Show only active tasks.
it_IT: Mostra solo attività in corso.

en: Show graphics
it_IT: Mostra la grafica

en: Show application graphics in a window.
it_IT: Mostra la grafica dell'applicazione in una finestra.

en: Show VM Console
it_IT: Mostra console VM

en: Show VM Console in a window.
it_IT: Mostra console VM in finestra.

en: Suspend work for this result.
it_IT: Sospende l'attività selezionata.

en: Abort
it_IT: Annulla

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
it_IT: Abbandona l'attività selezionata. Non otterrai crediti.

en: Show task details.
it_IT: Visualizza i dettagli dell'attività.

en: Deadline
it_IT: Scadenza

en: Estimated Completion
it_IT: Completamento stimato

en: Completion Before Deadline
it_IT: Tempo al completamento

en: Tasks
it_IT: Attività

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
it_IT: Sei sicuro di voler annullare l'attività '%s'?
    (Avanzamento: %s, Stato: %s)

en: Are you sure you want to abort these %d tasks?
it_IT: Sei sicuro di voler annullare queste %d attività?

en: Abort task
it_IT: Annulla l'attività

en: Show all tasks
it_IT: Mostra tutte le attività

en: Show all tasks.
it_IT: Mostra tutte le attività.

en: Resume work for this task.
it_IT: Riprendi l'attività selezionata.

en: Suspend work for this task.
it_IT: Sospendi l'attività selezionata.

en: Stop graphics
it_IT: Nascondi la grafica

en: Close application graphics window.
it_IT: Chiudi la grafica dell'applicazione.

en: Do you really want to cancel?
it_IT: Sei certo di voler annullare?

en: Skin
it_IT: Interfaccia

en: Select the appearance of the user interface.
it_IT: Seleziona la grafica dell'interfaccia utente.

en: Advanced View...	Ctrl+Shift+A
it_IT: Visualizzazione avanzata...	Ctrl+Shift+A

en: Display the advanced graphical interface.
it_IT: Visualizza l'interfaccia grafica avanzata di BOINC.

en: Configure display options and proxy settings
it_IT: Configura le opzioni dell'interfaccia grafica e del proxy

en: Display diagnostic messages.
it_IT: Visualizza i messaggi di diagnostica del client.

en: Show information about BOINC and %s
it_IT: Mostra informazioni su BOINC e su %s

en: Suspend Computing
it_IT: Sospendi l'elaborazione

en: Resume Computing
it_IT: Riprendi l'elaborazione

en: Open a window to view notices from projects or BOINC
it_IT: Apri una finestra per visualizzare gli avvisi dei progetti e del sistema BOINC

en: Get help with %s
it_IT: Ottieni aiuto con %s

en: %s - Notices
it_IT: Avvisi di %s

en: Using local preferences.
    Click "Use web prefs" to use web-based preferences from
it_IT: Preferenze locali in uso.
    Premere "Utilizza le preferenze web" per utilizzare le preferenze web

en: Using web-based preferences from
it_IT: Preferenze web in uso da

en: Set values and click Save to use local preferences instead.
it_IT: Impostare i valori e premere Salva per utilizzare le preferenze locali.

en: For additional settings, select Computing Preferences in the Advanced View.
it_IT: Per impostazioni aggiuntive, seleziona Preferenze di elaborazione nella Visuale avanzata.

en: 'In use' means mouse/keyboard input in last
it_IT: 'In uso' significa che sono stati usati il mouse o la tastiera negli ultimi

en: GB of disk space
it_IT: GB di spazio su disco

en: %s - Computing Preferences
it_IT: %s - Preferenze di elaborazione

en: Discard all local preferences and use web-based preferences?
it_IT: Cancellare tutte le preferenze locali e utilizzare le preferenze web?

en: Add Project
it_IT: Aggiungi un progetto

en: Synchronize
it_IT: Sincronizza

en: Work done for this project
it_IT: Attività eseguite per questo progetto

en: Volunteer for any or all of 30+ projects in many areas of science
it_IT: Diventa volontario in uno dei oltre 30 progetti delle varie aree scientifiche

en: Synchronize projects with account manager system
it_IT: Sincronizza i progetti con il sistema dell'account manager

note: TODO: Might want better wording for Project Selection Combo Box tooltip
en: Select a project to access with the controls below
it_IT: Seleziona un progetto a cui accedere mediante i controlli sottostanti

en: Project Web Pages
it_IT: Siti web del progetto

en: Project Commands
it_IT: Comandi del progetto

en: Pop up a menu of web sites for project %s
it_IT: Apri una finestra con i siti web del progetto %s

en: Pop up a menu of commands to apply to project %s
it_IT: Apri una finestra di menù dei comandi da applicare al progetto %s

en: Suspend this task.
it_IT: Sospendi attività.

en: Abandon this task. You will get no credit for it.
it_IT: Cancella quest'attività. Non otterrai crediti.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %.1lf%%, Status: %s)
it_IT: Sei sicuro di voler annullare l'attività '%s'?
    (Avanzamento: %.1lf%%, Stato: %s)

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
it_IT: Non sei connesso ad alcun progetto.  Prima connettiti ad un progetto.

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: Tasks:
it_IT: Attività:

note: TODO: Might want better wording for Task Selection Combo Box tooltip
en: Select a task to access
it_IT: Seleziona un'attività alla quale accedere

note: what project the task is from, e.g. "From: SETI@home"
en: From:
it_IT: Da:

en: This task's progress
it_IT: Avanzamento dell'attività

en: Task Commands
it_IT: Comandi dell'attività

en: Pop up a menu of commands to apply to this task
it_IT: Apri una finestra di menù dei comandi da mandare a quest'attività

en: Application: %s
it_IT: Applicazione: %s

en: Application: Not available
it_IT: Applicazione: Non disponibile

en: Not Available
it_IT: Non disponibile

en: Elapsed: %s
it_IT: Trascorso: %s

en: Remaining (estimated): %s
it_IT: Tempo mancante: %s

en: Status: %s
it_IT: Stato: %s

en: Retrieving current status.
it_IT: Ricezione dello stato corrente in corso.

en: Downloading work from the server.
it_IT: Download delle attività dal server in corso.

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
it_IT: Elaborazione sospesa: alimentazione a batterie.

en: Processing Suspended:  User Active.
it_IT: Elaborazione sospesa: l'utente è attivo.

en: Processing Suspended:  User paused processing.
it_IT: Elaborazione sospesa: l'utente ha sospeso l'elaborazione.

en: Processing Suspended:  Time of Day.
it_IT: Elaborazione sospesa: superati i limiti di orario.

en: Processing Suspended:  Benchmarks Running.
it_IT: Elaborazione sospesa: esecuzione dei benchmark.

en: Processing Suspended:  need disk space.
it_IT: Elaborazione sospesa: necessario più spazio su disco.

en: Processing Suspended.
it_IT: Elaborazione sospesa.

en: Waiting to contact project servers.
it_IT: In attesa di contattare i server dei progetti.

en: Retrieving current status
it_IT: Ricezione dello stato corrente in corso

en: No work available to process
it_IT: Nessuna attività disponibile da elaborare

en: Unable to connect to the core client
it_IT: Impossibile connettersi al client BOINC

en: &Next >
it_IT: &Avanti >

en: < &Back
it_IT: < &Indietro

en: &Finish
it_IT: &Fine

en: Services
it_IT: Servizi

en: Hide %s
it_IT: Nascondi %s

en: Hide Others
it_IT: Nascondi gli altri

en: Show All
it_IT: Mostra tutti

en: Quit %s
it_IT: Esci da %s
