BOINC - en to ja translation catalogue (854 entries)

en: Identify your account at %s
ja: %sでのあなたのアカウントを特定

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
ja: アカウント情報を入力してください
    (アカウントを作成するには、プロジェクトのウェブサイトを訪問してください)

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can add it only if you already have an account.
ja: 現在このプロジェクトは新規アカウントの登録を受け入れていません。
    既にアカウントを取得済みの場合だけ追加できます。

en: Are you already running this project?
ja: このプロジェクトにすでに参加していますか？

en: &No, new user
ja: いいえ(&N)、新しく参加します

en: &Yes, existing user
ja: はい(&Y)、すでにアカウントがあります

en: &Password:
ja: パスワード(&P):

en: Choose a &password:
ja: パスワードを決めて入力(&P):

en: C&onfirm password:
ja: 確認のためパスワードをもう一度(&O):

en: Are you already running %s?
ja: すでに %s に参加していますか？

en: &Username:
ja: ユーザー名(&U):

en: &Email address or LDAP ID:
ja: EメールアドレスあるいはLDAPのID(&E):

en: &Email address:
ja: 電子メールアドレス(&E):

en: minimum length %d
ja: %d文字以上

en: Forgot your password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: If you have not yet registered with this account manager,
    please do so before proceeding.  Click on the link below
    to register or to retrieve a forgotten password.
ja: このアカウントマネージャに未登録でしたら、処理を開始する前にぜひ登録をお願いします。登録するあるいは忘れたパスワードを見つけるには次のリンクをクリックしてください。

en: Account manager web site
ja: アカウント・マネージャのウェブサイト

en: Add project
ja: プロジェクトを追加

en: Update account manager
ja: アカウント・マネージャを更新

en: Use account manager
ja: アカウント・マネージャを使用

en: Please enter a user name.
ja: ユーザー名を入力してください。

en: Please enter an email address.
ja: Eメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a password of at least %d characters.
ja: 少なくとも%d文字のパスワードを入力してください。

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
ja: 確認のために二回入力していただいたパスワードが一致しません。 再度入力してください。

en: Choose an account manager
ja: アカウント・マネージャを1つ選ぶ

en: To choose an account manager, click its name or 
    type its URL below.
ja: プロジェクトを選択するには、その名前をクリックするか、
    あるいは下の欄にURLを入力してください。

en: Account manager details:
ja: アカウント・マネージャの詳細情報:

en: Account manager &URL:
ja: アカウント・マネージャーのURL(&U):

en: Open web page
ja: ウェブページを開く

en: Visit this account manager's web site
ja: アカウント・マネージャのウェブサイトを訪問

note: %s is the project name i.e. 'BOINC', 'GridRepublic'
en: Communicating with %s.
ja: %s と通信中です。

en: Communicating with server.
ja: サーバと通信中です。

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: An internal server error has occurred.
ja: サーバ内部で異常が発生しました。

en: Connected
ja: 接続しました

en: Disconnected
ja: 接続を切りました

en: New %s window...
ja: 新しい %s ウィンドウ...

en: Open another %s window
ja: もう一つ別の %s のウィンドウを開きます

en: Select computer...	Ctrl+Shift+I
ja: コンピュータの選択…	Ctrl+Shift+I

en: Connect to a BOINC client on another computer
ja: 別のコンピュータの BOINC クライアントに接続

en: Shut down connected client...
ja: 接続しているクライアントをシャットダウン...

en: Shut down the currently connected BOINC client
ja: 現在接続している BOINC クライアントをシャットダウンさせます

en: Close the %s window
ja: この %s ウィンドウを閉じます

en: &Close window
ja: ウィンドウを閉じる(&C)

en: Exit %s
ja: %s を終了

en: E&xit %s
ja: %s を終了(&X)

en: Preferences...	Ctrl+,
ja: プレファレンス	Ctrl+,

en: &Notices	Ctrl+Shift+N
ja: お知らせ(&N)	Ctrl+Shift+N

en: Show notices
ja: お知らせを表示します

en: &Projects	Ctrl+Shift+P
ja: プロジェクト(&P)	Ctrl+Shift+P

en: Show projects
ja: プロジェクトを表示します

en: &Tasks	Ctrl+Shift+T
ja: タスク(&T)	Ctrl+Shift+T

en: Show tasks
ja: タスクを表示します

en: Trans&fers	Ctrl+Shift+X
ja: 転送(&F)	Ctrl+Shift+X

en: Show file transfers
ja: ファイル転送を表示します

en: &Statistics	Ctrl+Shift+S
ja: 統計(&S)	Ctrl+Shift+S

en: Show statistics
ja: 統計を表示します

en: &Disk	Ctrl+Shift+D
ja: ディスク(&D)	Ctrl+Shift+D

en: Show disk usage
ja: ディスク使用量を表示します

en: Simple &View...	Ctrl+Shift+V
ja: 簡易表示(&V)...	Ctrl+Shift+V

en: Switch to the Simple View
ja: 簡易表示に切り替えます

en: &Add project...
ja: プロジェクトを追加(&A)...

en: Add a project
ja: プロジェクトを追加します

en: &Use account manager...
ja: アカウント・マネージャを使用(&U)...

en: Use an account manager to control this computer.
ja: このコンピュータの管理にアカウント・マネージャを使用します。

en: &Synchronize with %s
ja: %s に同期(&S)

en: Get current settings from %s
ja: %s から現在の設定を取得します

en: S&top using %s...
ja: %s を使うのを止める(&T)...

en: Remove this computer from account manager control.
ja: このコンピュータをアカウント・マネージャの管理からはずします

en: Run CPU &benchmarks
ja: CPU ベンチマークを実行(&B)

en: Run tests that measure CPU speed
ja: CPU 速度を測定するテストを実行

en: Retry pending transfers
ja: 保留中の転送を再試行

en: Retry deferred file transfers and task requests
ja: 延期されたファイル転送とタスク要求を再試行します

en: Event Log...	Ctrl+Shift+E
ja: イベント・ログ...	Ctrl+Shift+E

en: Show diagnostic messages
ja: 診断メッセージを表示します

en: &Run always
ja: 常時稼働(&R)

en: Allow work regardless of preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)に関わらず仕事の実行を許可します

en: Run based on &preferences
ja: プレファレンスに従って稼働(&P)

en: Allow work according to preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)に従って仕事の実行を許可します。

en: &Suspend
ja: 一時停止(&S)

en: Stop work regardless of preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)に関わらず仕事の実行を停止します

en: Use GPU always
ja: 常時 GPU を使う

en: Allow GPU work regardless of preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)に関わらず GPU による仕事の実行を許可します

en: Use GPU based on preferences
ja: プレファレンスに従って GPUを使用

en: Allow GPU work according to preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)に従って GPU による仕事の実行を許可します

en: Suspend GPU
ja: GPU の使用を一時停止

en: Stop GPU work regardless of preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)に関わらず GPU による仕事の実行を停止します

en: Network activity always
ja: ネットワーク活動を常に許可

en: Allow network activity regardless of preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)に関わらずネットワークアクセスを許可します

en: Network activity based on preferences
ja: プレファレンスに従ってネットワークを使用

en: Allow network activity according to preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)に従ってネットワークアクセスを許可します

en: Suspend network activity
ja: ネットワーク活動を一時停止

en: Stop network activity
ja: ネットワーク活動を停止

en: Computing &preferences...
ja: 計算に関するプレファレンス(&P)...

en: Configure computing preferences
ja: 計算に関するプレファレンス(好みの設定)を設定します

en: Exclusive applications...
ja: 排他的なアプリケーション...

en: Configure exclusive applications
ja: 排他的なアプリケーションの設定

en: Select columns...
ja: カラムの選択...

en: Select which columns to display
ja: どのカラムを表示するか選択します

en: Event Log options...	Ctrl+Shift+F
ja: イベント・ログのオプション...	Ctrl+Shift+F

en: Enable or disable various diagnostic messages
ja: さまざまな診断メッセージを有効または無効にする

en: &Other options...
ja: その他のオプション(&O)...

en: Configure display options and network settings
ja: 表示オプションとネットワーク設定を構成します

en: Read config files
ja: 設定ファイルを読み込む

en: Read configuration info from cc_config.xml and any app_config.xml files
ja: cc_config.xml といずれかの app_config.xml ファイルから設定情報を読み込みます

en: Read local prefs file
ja: ローカル・プレファレンスファイルを読み込む

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
ja: global_prefs_override.xml からプレファレンス(好みの設定)を読み込みます

en: %s &help
ja: %s のヘルプ(&H)

en: Show information about %s
ja: %s に関する情報を表示します

en: &%s help
ja: &%s のヘルプ

en: Show information about the %s
ja: %s に関する情報を表示します

en: %s &web site
ja: %s のウェブサイト(&W)

en: See more information about %s on the web
ja: %sに関する詳細な情報をWebで見る

en: Check for new %s version
ja: %sの新しいバージョンを確認

en: Report Issue
ja: 問題を報告する

en: Report bug or enhancement request
ja: 不具合や改善をリポート

en: &About %s...
ja: %s について(&A)...

en: Licensing and copyright information.
ja: ライセンスと著作権情報を表示します

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Activity
ja: アクティビティ(&A)

en: &Options
ja: オプション(&O)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: %s - Shut down the current client...
ja: %s - 現在接続しているクライアントをシャットダウンします...

en: %s will shut down the current client
    and prompt you for another host to connect to.
ja: %s は、現在接続しているクライアントをシャットダウンし、
    別の計算機に接続するよう促します。

en: %s has successfully added %s
ja: %s は %s の追加に成功しました

en: Connecting to %s
ja: %s に接続中

en: Connected to %s (%s)
ja: %s (%s)に接続済み

en: Username already in use
ja: 指定した名前はすでに使われています

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
ja: 指定した名前のアカウントは既にあり、あなたが入力した
    ものとは異なるパスワードが設定されています。
    
    プロジェクトのウェブサイトを訪問し、そこにある指示に従ってください。

en: Email address already in use
ja: 指定した電子メールアドレスはすでに使われています

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
ja: 指定した電子メールアドレスのアカウントは既にあり、
    あなたが入力したものとは異なるパスワードが設定されています。
    
    プロジェクトのウェブサイトを訪問し、そこにある指示に従ってください。

en: Communicating with BOINC client.  Please wait ...
ja: BOINC クライアントと通信中です。お待ちください ....

en: &Quit %s
ja: %s を終了(&Q)

en: %s - Communication
ja: %s - 通信

en: Cancel
ja: キャンセル

en: %s - Connection Error
ja: %s - 接続エラー

en: %s - Connection Failed
ja: %s - 接続失敗

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
ja: %s は %s クライアントに接続できませんでした。
    もう一度、接続を試みますか？

en: %s - Daemon Start Failed
ja: %s - デーモンの起動失敗

en: %s is not able to start a %s client.
    Please launch the Control Panel->Administrative Tools->Services applet and start the BOINC service.
ja: %s は %s クライアントを開始することができません。
    コントロールパネルから、管理ツールのサービスを開いて、
    BOINC サービスを開始してください。

en: %s is not able to start a %s client.
    Please run the client and try again.
ja: %sは%sをスタートすることができません。
    クライアントを起動して再度トライしてください。

en: %s - Connection Status
ja: %s - 接続状態

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
ja: %s は現在 %s クライアントと繋がっていません。メニューの [高度な操作(D)] から
    [コンピュータの選択...] へ進み、接続する %s クライアントのコンピュータを選びます。
    あなたの操作しているコンピュータ自身に接続するには、「コンピュータ名 (ホスト名)」の欄に localhost と入力してください。

en: %s - Stop using %s
ja: %s - %s の使用をやめる

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
ja: %s の利用を停止しても、現在参加しているプロジェクトに影響はありませんが、
    プロジェクトを手動で管理しなければならなくなります。
    本当に %s の利用を停止しますか？

note: Create the web sites task group
en: Project web pages
ja: プロジェクトのウェブページ

en: %s - Unexpected Exit
ja: %s - 予期しない終了

en: The %s client has exited unexpectedly 3 times within the last %d minutes.
    Would you like to restart it again?
ja: %s クライアントが %d分間のうちに3回、予期せず終了しました。
    もう一度再開しますか？

en: %s - Network Status
ja: %s - ネットワーク状態

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
ja: %s はインターネットに接続する必要があります。
    今すぐ接続してよいですか？

en: %s is connecting to the Internet.
ja: %s はインターネットに接続しようとしています。

en: %s has successfully connected to the Internet.
ja: %s はインターネットへの接続に成功しました。

en: %s failed to connect to the Internet.
ja: %s はインターネットへの接続に失敗しました

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
ja: %s はインターネットへの接続ができていることを今、検出しました。
    全プロジェクトの状況更新と全てのファイル転送の再開を行っています。

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
ja: %s はインターネットとの接続切断に成功しました。

en: %s failed to disconnected from the Internet.
ja: %s はインターネットとの接続切断に失敗しました。

en: You currently are not authorized to manage %s.
    
    To run %s as this user, please:
    - reinstall %s answering "Yes" to the question about non-administrative users
     or
    - contact your administrator to add you to the 'boinc_master' user group.
ja: あなたは現在%sを管理する権限がありません。
    %sをこのユーザーで実行するには、
    -%sを管理者ではないユーザーに関する質問に許可を選択して再インストール
    するか、
    -管理者にあなたを'boinc_master' ユーザーグループに追加するよう依頼してください。

en: %s ownership or permissions are not set properly; please reinstall %s.
    (Error code %d
ja: %s に対する所有権あるいは許可情報が正しく設定されていません。%s をインストールし直してください。
    (エラーコード %d

en:  at
ja: で

en: A reboot is required in order for BOINC to run properly.
    Please reboot your computer and try again.
ja: BOINC を正しく実行するためには再起動が必要です。
    あなたのコンピュータを再起動してから、もう一度試してください。

en: BOINC Manager
ja: BOINC マネージャ

en: Another instance of BOINC Manager is already running.
ja: 他のBOINCマネージャーが既に実行中です。

en: BOINC Manager was started by the operating system automatically
ja: BOINC マネージャはオペレーティング・システムにより自動的に起動されました。

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
ja: BOINC 起動時に、システムトレイのアイコンだけを表示します

en: Directory containing the BOINC Client executable
ja: BOINC クライアントの実行可能ファイルがあるディレクトリ

en: BOINC data directory
ja: BOINC 用データディレクトリ

en: Host name or IP address
ja: ホスト名または IPアドレス

en: GUI RPC port number
ja: GUI用 RPC のポート番号

en: Password
ja: パスワード:

en: Startup BOINC with these optional arguments
ja: これらのオプション引数を付けて BOINC を起動します

en: disable BOINC security users and permissions
ja: BOINC のユーザとアクセス許可についてのセキュリティを無効にします

en: set skin debugging mode to enable skin manager error messages
ja: skin マネージャのエラーメッセージを有効にするために、skin debugging モードにします

en: multiple instances of BOINC Manager allowed
ja: BOINC Manager の複数インスタンス起動を許可

en: Not used: workaround for bug in XCode 4.2
ja: 未使用: XCode 4.2のバグ回避策

en: Don't run the client
ja: クライアントプログラムを実行しないで下さい。

en: Open %s Web...
ja: %s のウェブサイトを開く...

en: Open %s...
ja: %s を開く...

en: Snooze
ja: 休止

en: Snooze GPU
ja: GPU を休止

en: E&xit
ja: 終了(&X)

en: Resume
ja: 再開

en: Resume GPU
ja: GPUを再開

en: Computing is enabled
ja: 計算処理許可状態

en: Computing is suspended -
ja: 計算処理は一時停止中 -

en: GPU computing is enabled
ja: GPU 計算処理許可状態

en: GPU computing is suspended -
ja: GPU 計算処理は一時停止中 -

en: Network is enabled
ja: ネットワーク使用許可状態

en: Network is suspended -
ja: ネットワークの使用を一時停止中 -

en: Reconnecting to client.
ja: クライアントに再接続中。

en: Not connected to a client.
ja: クライアントに接続されていません。

en: %s Notices
ja: %s からのお知らせ

en: There are new notices - click to view.
ja: 新しいお知らせがあります - 確認するにはクリックします。

en: Failed to add project
ja: プロジェクトの追加に失敗

en: Failed to update account manager
ja: アカウント･マネージャの更新に失敗

en: Failed to remove account manager
ja: アカウント･マネージャの削除に失敗

en: Failed to add account manager
ja: アカウント･マネージャの追加に失敗

en: Please try again later.
    
    Click Finish to close.
ja: 後でもう一度試してください。
    
    [終了]をクリックするとウィンドウを閉じます。

en: Click Finish to close.
ja: ウィンドウを閉じるには[終了] をクリックします。

en: Messages from server:
ja: サーバからのメッセージ:

en: Project added
ja: プロジェクトが追加されました

en: This project has been successfully added.
ja: このプロジェクトの追加に成功しました。

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
ja: [終了] をクリックすると、アカウント名とプレファレンス(好みの設定)を
    指定するためのウェブページが開きます。

en: Update from %s completed.
ja: %s からの状況更新が完了しました。

en: Update completed.
ja: 更新が完了しました。

note: Attach Completed
en: Now using account manager
ja: これでアカウント・マネージャを使うようになりました

en: Welcome to %s!
ja: %s へようこそ！

en: You are now using %s to manage accounts.
ja: これからはアカウントを管理するために %s を使います。

en: You are now using this account manager.
ja: これからはアカウントを管理するためにこのアカウント・マネージャを使います。

en: About %s
ja: %s について

en: Version:
ja: バージョン:

en: wxWidgets Version:
ja: wxWidgets のバージョン:

en: Copyright:
ja: 著作権表記:

en: %s is distributed under the GNU Lesser General Public License v3.0.
ja: %sはGNU Lesser General Public License v3.0 のライセンスを基に配布されています。

en: For more information, visit
ja: 詳細については、以下を訪問してください

en: &OK
ja: OK(&O)

en: Invalid number
ja: 無効な数字

en: Invalid time, value must be between 0:00 and 24:00, format is HH:MM
ja: 無効な時間です、値は 0:00 から 24:00 の間、書式は HH:MM でなければなりません

en: Start time must be different from end time
ja: 開始時間は終了時間と異ならなければなりません

en: Number must be between 0 and 10
ja: 数字は 0 から 10 の間でなければなりません

en: Number must be between 0 and 100
ja: 数字は 0 から 100 の間でなければなりません

en: Number must be between 1 and 100
ja: 数は 1 から 100 の間でなければなりません

en: Suspend when no mouse or keyboard input needs to be greater than 'in use' mouse or keyboard input.
ja: マウス・キーボードの入力がない場合の一時停止は、「使用中」マウス・キーボード入力よりも長くする必要があります。

en: invalid input value detected
ja: 無効な入力値が検出されました

en: Validation Error
ja: 検証エラー

en: Changing to use the local preferences defined on this page. This will override your web-based preferences, even if you subsequently make changes there. Do you want to proceed?
ja: このページの設定をローカル設定で使用するよう変更します。実行すると、ブラウザで設定した内容がある場合上書きします。続行しますか？

en: Confirmation
ja: 確認

en: Discard local preferences and use web-based preferences?
ja: ローカル・プレファレンスを放棄してウェブ上のプレファレンスを使用しますか？

en: %s - Computing preferences
ja: %s - 計算に関するプレファレンス(好みの設定)

en: Using local prefs.
ja: ローカルプレファレンスを使用しています。

en: Click to use web prefs from
ja: ウェブプレファレンスを使用する場合は、こちらをクリックしてください。

en: Using web prefs from
ja: ウェブプレファレンスを使用する

en: Set values and click Save to use local prefs instead.
ja: 値を入力し、保存をクリックすることで、ローカルプレファレンスを使用します。

en: Use web prefs
ja: ウェブのプレファレンスを使用する

en: Restore web-based preferences and close the dialog.
ja: ウェブ上のプレファレンスを復元しダイアログを終了します。

en: Computing
ja: 計算

note: Network schedule
en: Network
ja: ネットワーク

en: Disk
ja: ディスク

en: Daily schedules
ja: 日ごとのスケジュール

en: &Save
ja: 保存

en: Save all values and close the dialog
ja: すべての値を保存して、ダイアログを終了する

en: Close the dialog without saving
ja: 保存せずにダイアログを終了する

en: Shows the preferences web page.
ja: プレファレンス(好みの設定)のウェブページを開きます。

note: ------------ In-use box --------------
en: When computer is in use
ja: コンピュータを使用中は

note: in-use if input in last X min min idle time
en: This determines when the computer is considered 'in use'.
ja: ここではコンピュータがどんな場合に「使用中」とみなすか決定します。

note: context: 'In use' means mouse or keyboard input in last ___ minutes
en: 'In use' means mouse or keyboard input in last
ja: 「使用中」とは、マウス・キーボード入力が右の時間内にあった場合のことです:

note: context: 'In use' means mouse or keyboard input in last ___ minutes context: Switch between tasks every ___ minutes
en: minutes
ja: 分

en: Suspend when computer is in use
ja: コンピュータを使用中は、計算を一時停止

en: Check this to suspend computing and file transfers when you're using the computer.
ja: あなたがコンピュータを使用している時計算とファイル転送を一時停止するには、ここにチェックを入れます。

en: Suspend GPU computing when computer is in use
ja: コンピュータを使用中は、GPU による計算を一時停止

en: Check this to suspend GPU computing when you're using the computer.
ja: あなたがコンピュータを使用している時 GPU による計算を一時停止するには、ここにチェックを入れます。

en: Use at most
ja: 最大で

en: % of the CPUs and at most
ja: % の CPU コア数で、最大で

en: % of CPU time
ja: % の CPU 時間まで

en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
ja: 他のアプリケーションのためにいくつかの CPU を自由に保ちます。例: 75%であれば、8コアCPUの場合そのうち6コアを使用するということです。

en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
ja: CPU温度とエネルギー使用量を抑制するために数秒ごとに計算を一時停止/再開する。例: 75%であれば、3秒計算・1秒一時停止を繰り返すということです。

en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
ja: BOINC 以外のCPU使用率が超える場合に一時停止

en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
ja: コンピュータが他のプログラムによってビジー状態にある時、計算を一時停止します。

en: Limit the memory used by %s when you're using the computer.
ja: あなたがコンピュータを使用している時 %s よって使用されるメモリを制限します。

en: % of memory
ja: % のメモリー

note: ------------ Not-in-use box --------------
en: When computer is not in use
ja: コンピュータが使用されていない時

en: Limit the memory used by %s when you're not using the computer.
ja: あなたがコンピュータを使用していない時 %s によって使用されるメモリを制限します。

en: Suspend when no mouse or keyboard input in last
ja: マウス・キーボードの入力が次の時間以上ない場合に一時停止

en: This allows some computers to enter low-power mode when not in use.
ja: これは、一部のコンピュータが使用しないときに低電力モードに入ることを可能にします。

note: ------------ General box -------------- layout controls
en: General
ja: 一般

en: Suspend when computer is on battery
ja: コンピュータがバッテリーで稼働している時一時停止

en: Check this to suspend computing on portables when running on battery power.
ja: 携帯用機器でバッテリー電源で動作している時計算を一時停止するには、ここにチェックを入れてください。

en: If you run several projects, %s may switch between them this often.
ja: いくつかのプロジェクトを動作させる場合、%s はこの間隔でそれらプロジェクトを切り替えるでしょう

note: context: Switch between tasks every ___ minutes
en: Switch between tasks every
ja: タスクの切り替え間隔

note: checkpoint every X
en: This controls how often tasks save their state to disk, so that they later can be continued from that point.
ja: これはタスクの状態をディスクに保存する頻度を制御します。保存することで、後でそこから再開できるようになります。

note: context: Request tasks to checkpoint at most every ___ seconds
en: Request tasks to checkpoint at most every
ja: タスクにチェックポイント書き込みを要求する最大間隔

note: context: Request tasks to checkpoint at most every ___ seconds
en: seconds
ja: 秒毎

note: leave non-GPU tasks in memory while suspended
en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended
ja: 一時停止中に、GPU向けでないタスクをメモリ上に残す

en: If checked, suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If unchecked, suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
ja: チェックを入れた場合、一時停止されたタスクはメモリにとどまり、仕事のロスなしで再開します。チェックを外した場合、一時停止されたタスクはメモリから取り除かれ、最後のチェックポイントから再開します。

note: work buffer min work buffer
en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
ja: 長期間コンピュータのビジー状態を保つために、最低に見積もっても十分なタスクを蓄えておきます。

note: context: Store at least ___ days of work
en: Store at least
ja: 最低限の備蓄量:

note: context: Store at least ___ days of work context: Store up to an additional ___ days of work
en: days of work
ja: 日分の仕事

note: work buffer additional
en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
ja: 最小レベル以上の追加タスクを備蓄してください。プロジェクトに連絡する際に要求される作業の量を決定します。

note: context: Store up to an additional ___ days of work
en: Store up to an additional
ja: 追加で下記の分まで備蓄:

note: context: Store at least ___ days of work
en: days and up to an additional
ja: 日分、追加で最大

en: To suspend by time of day, see the "Daily Schedules" section.
ja: 一日の時間によって中断するには、「毎日のスケジュール」を参照してください。

en: Network usage
ja: ネットワークの使い方

note: download rate
en: Limit the download rate of file transfers.
ja: ファイル転送のダウンロード速度を制限します。

en: Limit download rate to
ja: ダウンロード速度を下記に制限

en: KB/second
ja: KB/秒

note: upload rate
en: Limit the upload rate of file transfers.
ja: ファイル転送のアップロード速度を制限します。

en: Limit upload rate to
ja: アップロード速度を下記に制限

en: Example: %s should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
ja: 例: %s は多くとも30日ごとに2000MBのデータまで転送するはずです。

en: Limit usage to
ja: 使用限度量

en: MB every
ja: MB/

en: days
ja: 日

en: To limit transfers by time of day, see the "Daily Schedules" section.
ja: 一日の時間によって転送を制限するには、「毎日のスケジュール」を参照してください。

note: Context: heading for a group of miscellaneous preferences
en: Other
ja: その他

en: Check this only if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of %s.
ja: インターネットプロバイダが画像ファイルを変更する場合はチェックを入れてください。検証をスキップすると %s のセキュリティレベルは低下します。

en: Skip data verification for image files
ja: 画像ファイルのデータ検証をスキップする

note: confirm before connecting
en: Confirm before connecting to Internet
ja: インターネットに接続する前に確認する

en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
ja: モデム、ISDN または VPN 接続を使っているときのみ便利です。

note: disconnect when done
en: Disconnect when done
ja: 終わったら切断

en: Disk usage
ja: ディスク領域

en: Limit the total amount of disk space used by %s.
ja: %sによって使用されるディスク領域の合計を制限します。

en: Use no more than
ja: 使用上限:

en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where %s stores data.
ja: %s のデータを格納するボリュームでこれだけの空きスペースを残してディスク使用量を制限します。

en: Leave at least
ja: 最低限の空き領域

en: GB free
ja: GB の空き領域

en: Limit the percentage of disk space used by %s on the volume where it stores data.
ja: データを格納するボリュームで %s が使用するディスク領域の割合を制限します。

en: % of total
ja: % まで(全体比)

en: %s will use the most restrictive of the above settings
ja: %sは、上記の設定のうち最も制限的なものを使用します

en: Limit the swap space (page file) used by %s.
ja: %s によって使用されるスワップ領域(ページファイル)を制限します。

en: Page/swap file: use at most
ja: ページ/スワップファイル: 最大使用時でも

en: and
ja: から

en: to
ja: から

en: Compute only during a particular period each day.
ja: それぞれの日の特定範囲の時間帯だけ計算します。

en: Compute only between
ja: 下記の間だけ計算:

en: Day-of-week override
ja: 曜日ごとの設定

en: Override the times above on the selected days:
ja: 選択した日には上記の時間を設定解除します:

en: Monday
ja: 月曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Transfer files only during a particular period each day.
ja: それぞれの日の特定範囲の時間帯だけファイルを転送します。

en: Transfer files only between
ja: 下記の間だけファイルを転送

en: %s Diagnostic Log Flags
ja: %s の診断ログのフラグ

en: These flags enable various types of diagnostic messages in the Event Log.
ja: これらのフラグは、イベントログ内のさまざまな種類の診断メッセージを可能にします。

en: More info ...
ja: 詳細情報...

en: Defaults
ja: 初期値

en: Restore default settings
ja: 初期値の設定を復元

en: Apply
ja: 適用

en: Save all values
ja: 全ての値を保存して下さい。

en: %s - Event Log
ja: %s - イベント・ログ

note: Create List Pane Items
en: Project
ja: プロジェクト

en: Time
ja: 日時

en: Message
ja: メッセージ

en: Show only aler&ts
ja: 警告のみ表示

en: &Show only this project
ja: このプロジェクトだけを表示(&S)

en: Copy &All
ja: すべてコピー(&A)

en: Copy all the messages to the clipboard.
ja: 全メッセージをクリップボードにコピーします

en: Copy &Selected
ja: 選択部分をコピー(&S)

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
ja: 選択したメッセージをクリップボードにコピーします。シフトまたはコマンドキーを押しながらクリックすることで複数のメッセージを選択できます。

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
ja: 選択したメッセージをクリップボードにコピーします。シフトまたはコントロールキーを押しながら、メッセージをクリックすれば複数のメッセージを選択できます。

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Show all &messages
ja: 全メッセージを表示(&M)

en: Show messages for all projects
ja: すべてのプロジェクトのメッセージを表示

en: Show only the messages for the selected project
ja: 選択したプロジェクトのメッセージだけを表示

en: Show al&l
ja: 全て表示

en: Shows messages of all types (information, alerts, etc.)
ja: 全ての種類のメッセージを表示(お知らせ, 警告, など)

en: Shows only the messages that are alerts
ja: 警告メッセージのみ表示する

en: Show only the messages that are alerts
ja: 警告メッセージのみ表示する

en: %s - Exclusive Applications
ja: %s - 排他的なアプリケーション

en: Suspend processor and network usage when these applications are running:
ja: これらのアプリケーションが動作中の場合プロセッサとネットワーク使用を一時停止:

en: Add...
ja: 追加...

en: Add an application to this list
ja: このリストにアプリケーションを追加

en: Remove
ja: 削除

en: Remove an application from this list
ja: このリストからアプリケーションを削除

en: Suspend GPU usage when these applications are running:
ja: これらのアプリケーションが動作中の場合 GPU での計算を一時停止:

en: For advanced options, refer to
ja: 上級オプションについては右記を参照してください:

en: shows the preferences web page
ja: プレファレンス(好みの設定)のウェブページを開きます

note: TODO: fill in the default directory for MSW TODO: fill in the default directory for Linux
en: Choose application or enter file name
ja: アプリケーションを選択するか、ファイル名を入力してください。

en: Name of application to add?
ja: 追加するアプリケーションの名前は？

en: Add exclusive app
ja: 排他的なアプリケーションを追加

en: '%s' is already in the list.
ja: 「 %s 」は既にリストの中にあります。

en: Add Exclusive App
ja: 排他的なアプリケーションを追加

en: %s - Exit Confirmation
ja: %s - 終了確認

en: You have requested to exit the %s,
    which allows you to view and manage
    the tasks running on your computer.
    
    If you also want to stop running the tasks,
    choose from the following options:
ja: あなたはコンピュータ上で動作するタスクを閲覧し管理を可能とする %s を終了するよう要求しました。
    
    もしタスクの動作も停止する場合は、以下のオプションから選択します:

en: This will shut down %s and its tasks until the
    %s is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
ja: %s とそのタスクを終了させ、 %s が再起動されるまで再開しません。
    
    多くの場合，アプリケーションを終了するよりも %s ウィンドウを閉じるだけのほうが良いでしょう。そうすれば、プレファレンス(好みの設定)であなたが設定した時間帯に %s タスクが動作します。

en: This will shut down %s and its tasks until either the
    %s or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
ja: %s とそのタスクを完全に終了させます。その後 %s アプリケーションまたは %s スクリーンセーバーは再起動されるまで再開しません。
    
    多くの場合，アプリケーションを終了するよりも %s ウィンドウを閉じるだけのほうが良いでしょう。そうすれば、プレファレンス(好みの設定)であなたが設定した時間帯に %s タスクが動作します。

en: Stop running tasks when exiting the %s
ja: %s を終了するときタスクの動作を停止する

en: Remember this decision and do not show this dialog.
ja: この決定を記憶して再びこのダイアログを表示しない

en: Don't show this dialog again.
ja: 再びこのダイアログを表示しない

en: %s Column Selection
ja: %s カラムの選択

en: Select which columns %s should show.
ja: %s がどのカラムを表示すべきか選択します。

en: Are you sure you want to reset all list columns to the default configurations?
ja: 本当にすべての表のカラムを初期構成にリセットしますか？

en: Confirm defaults
ja: 初期値の確認

en: Don't request tasks for
ja: タスクを要求しません。

en: Project preference
ja: プロジェクトごとのプレファレンス

en: Account manager preference
ja: アカウント・マネージャのプレファレンス

en: Project has no apps for
ja: プロジェクトには以下に適したアプリケーションがありません:

en: Client configuration excludes
ja: クライアントの環境設定を除外する

en: %s task request deferred for
ja: %s タスク要求の延期

en: %s task request deferral interval
ja: %s タスク要求の遅延間隔

note: set dialog title
en: Properties of project
ja: プロジェクトのプロパティ

en: User name
ja: 参加者名(ユーザー名)

en: Team name
ja: チームの名称

en: Resource share
ja: リソース割り当て

en: Scheduler RPC deferred for
ja: スケジューラ RPC の保留時間:

en: File downloads deferred for
ja: ファイルダウンロード待機時間:

en: File uploads deferred for
ja: ファイルアップロード待機時間:

en: Computer ID
ja: コンピュータ ID

en: Non CPU intensive
ja: CPU を集中的に使わない

en: yes
ja: はい

en: Suspended via GUI
ja: GUI 経由で保留中

en: no
ja: いいえ

en: Don't request tasks
ja: タスクを要求しません。

en: Scheduler call in progress
ja: スケジューラへ要求中

en: Trickle-up pending
ja: トリクルアップの送信保留あり

en: Host location
ja: 計算機の所在場所

en: default
ja: デフォルト

en: Added via account manager
ja: アカウント･マネージャ経由での追加

en: Remove when tasks done
ja: タスクが完了したら削除する

en: Ended
ja: 終了した

en: Tasks completed
ja: タスク完了

en: Tasks failed
ja: タスク失敗

en: Credit
ja: 功績値

en: User
ja: 参加者

en: %s total, %s average
ja: 合計 %s、平均 %s

en: Host
ja: 計算機

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: Scheduling priority
ja: スケジューリングの優先度

en: Duration correction factor
ja: 期間補正因子

en: Last scheduler reply
ja: 最後のスケジューラの返信

en: Properties of task
ja: タスクのプロパティ

en: Application
ja: アプリケーション

en: Name
ja: 名前

en: State
ja: 状態

en: Received
ja: 受信時刻

en: Report deadline
ja: 報告期限

en: Resources
ja: リソース

en: Estimated computation size
ja: 推定計算量

en: Keywords
ja: キーワード

en: CPU time
ja: CPU時間

en: CPU time since checkpoint
ja: チェックポイント以降のCPU時間

en: Elapsed time
ja: 経過時間

en: Estimated time remaining
ja: 推定される残り時間

en: Fraction done
ja: 仕事の計算完了率

en: Virtual memory size
ja: 仮想メモリの大きさ

en: Working set size
ja: ワーキング・セットの大きさ

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Process ID
ja: プロセスID

en: Progress rate
ja: 進捗率

en: per hour
ja: 毎時

en: per minute
ja: 毎分

en: per second
ja: 毎秒

en: Executable
ja: 実行可能ファイル

en: Local:
ja: ローカル:

en: Options
ja: オプション

en: Language:
ja: 言語:

en: What language should BOINC use?
ja: BOINC が表示に使う言語を何にしますか?

en: Notice reminder interval:
ja: お知らせの通知間隔:

en: How often should BOINC remind you of new notices?
ja: どれくらいの間隔で BOINC はあなたに新しいお知らせを通知すべきですか？

en: Run Manager at login?
ja: マネージャをログオン時に起動しますか?

en: Run the BOINC Manager when you log on.
ja: あなたがログオンしたときにBOINC マネージャを起動します。

en: Run the client?
ja: クライアントプログラムを実行しますか。

en: Run the client when launching the Manager.
ja: マネージャを実行する時、クライアントプログラムを実行して下さい。

en: Enable Manager exit dialog?
ja: マネージャ終了時のダイアログを有効化しますか?

en: Display the exit dialog when shutting down the Manager.
ja: このマネージャ・プログラムを停止させるときに終了ダイアログを表示します。

en: Enable Client shutdown dialog?
ja: クライアント終了時のダイアログを有効化しますか？

en: Display confirmation dialog when shutting down the connected client.
ja: 接続中のクライアントをシャットダウンする際、確認ダイアログを表示する。

en: Show status in menu bar?
ja: ステータスをメニューバーに表示しますか？

en: Display a status icon in the system menu bar.
ja: システムメニューバーにステータスアイコンを表示する。

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
ja: ダイヤルアップおよび仮想プライベートネットワークの設定

en: &Set Default
ja: 初期値に設定(&S)

en: &Clear Default
ja: 初期値をクリア(&C)

en: Default Connection:
ja: 初期値での接続:

en: Connections
ja: 接続

en: Connect via HTTP proxy server
ja: HTTP プロキシサーバ経由で接続する

en: HTTP Proxy Server Configuration
ja: HTTP プロキシサーバの設定

en: Address:
ja: アドレス:

en: Port:
ja: ポート番号:

en: Don't use proxy for:
ja: プロキシを使わない対象:

en: Leave these blank if not needed
ja: プロキシを必要としない場合は空欄のままにしてください

en: User Name:
ja: プロキシのユーザー名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: HTTP Proxy
ja: HTTP プロキシ

en: Connect via SOCKS proxy server
ja: SOCKS プロキシサーバ経由で接続する

en: SOCKS Proxy Server Configuration
ja: SOCKS プロキシサーバの設定

en: SOCKS Proxy
ja: SOCKS プロキシ

en: always
ja: 常時通知

en: 1 hour
ja: 1時間

en: 6 hours
ja: 6時間

en: 1 day
ja: 1日

en: 1 week
ja: 1週間

en: never
ja: 通知しない

en: %s - Language Selection
ja: %s - 言語の選択

en: The %s's language has been changed.  In order for this change to take effect, you must restart the %s.
ja: %s の言語設定を切り換えました。効果の変更を適用するためには、この %s を再起動しなければなりません。

en: %s - Select Computer
ja: %s - コンピュータの選択

en: Another instance of %s is already running 
    on this computer.  Please select a client to monitor.
ja: このコンピュータではすでに %s の別のインスタンスが走っています。監視するクライアントを選択してください。

en: Host name:
ja: 計算機名(ホスト名):

en: Message boards
ja: 掲示板

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
ja: SETI@home の掲示版で他の参加者と連絡をとる

en: Help
ja: ヘルプ

en: Ask questions and report problems
ja: 質問をしたり、問題を報告をする

en: Your account
ja: あなたのアカウント

en: View your account information and credit totals
ja: あなたのアカウント情報と功績値の総計を表示する

en: Your preferences
ja: あなたのプレファレンス

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
ja: あなたの SETI@home アカウントのプロフィールとプレファレンス(好みの設定)を表示・修正する

en: Your results
ja: あなたのリザルト

en: View your last week (or more) of computational results and work
ja: 先週およびそれ以前の計算結果と仕事を表示する

en: Your computers
ja: あなたのコンピュータ

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
ja: SETI@Home に参加させているあなたのコンピュータ全ての一覧を表示

en: Your team
ja: 所属チーム

en: View information about your team
ja: あなたの所属するチームの情報を表示する

en: Common questions
ja: 一般的な質問

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
ja: Einstein@Home についてよくある質問(FAQ)の一覧を表示

en: Screensaver info
ja: スクリーンセーバー情報

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
ja: Einstein@Home スクリーンセーバーについての詳細説明を表示

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
ja: Einstein@Home 掲示板で管理者と他の参加者と連絡をとる

en: Einstein status
ja: Einstein@Home の状態

en: Current status of the Einstein@Home server
ja: Einstein@Home サーバの現在状態

en: Report problems
ja: 問題を報告

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
ja: Einstein@Home の 問題とバグ報告の掲示板へのリンク

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
ja: Einstein@Home のあなたのアカウントとプレファレンス(好みの設定)の表示・変更

en: Account summary
ja: アカウントの要約

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
ja: あなたが Einstein@Home を稼動させている全てのコンピュータの一覧を表示

en: LIGO project
ja: LIGO プロジェクト

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
ja: LIGO(Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory)プロジェクトのホームページ

en: GEO-600 project
ja: GEO-600 プロジェクト

en: The home page of the GEO-600 project
ja: GEO-600 プロジェクトのホームページ

en: Team
ja: チーム

en: Info about your Team
ja: 所属しているチームの情報

en: Get help for climateprediction.net
ja: climateprediction.net について手助けを求める

en: News
ja: ニュース

en: climateprediction.net News
ja: climateprediction.net のニュース

en: View your account information, credits, and trickles
ja: あなたのアカウントの情報、功績値、トリクルメッセージの表示

en: Info about your team
ja: 所属チームに関する情報

en: Search for help in our help system
ja: 私たちのヘルプ・システムでヘルプを検索

en: Global Statistics
ja: グローバルな統計情報

en: Summary statistics for World Community Grid
ja: World Community Grid の要約統計

en: My Grid
ja: 自分のグリッド

en: Your statistics and settings
ja: あなたの統計情報と設定

en: Device Profiles
ja: デバイスのプロフィール

en: Update your device settings
ja: あなたのデバイス設定を更新

en: Research
ja: 研究

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
ja: World Community Grid で運営されるプロジェクトについて知る

en: Home page
ja: ホームページ

en: Your tasks
ja: あなたのタスク

en: Version Update
ja: バージョンアップデート

en: A new version of %s is available. You can download it here: %s
ja: %sの新しいバージョンが利用できます。%sからダウンロードできます。

en: There is no new version of %s available for download.
ja: ダウンロードできる%sの新しいバージョンはありません。

en: %s is not connected to the client
ja: %sはクライアントに接続していません

en: Missing application
ja: 見つからないアプリケーション

en: Please download and install the CoRD application from http://cord.sourceforge.net
ja: http://cord.sourceforge.net から CoRD アプリケーションをダウンロードし、インストールしてください。

en: on batteries
ja: バッテリーで駆動中

en: computer is in use
ja: コンピュータを別途使用中

en: user request
ja: 参加者の要求

en: time of day
ja: 実行時間帯制約

en: CPU benchmarks in progress
ja: CPU ベンチマーク実行中

en: need disk space - check preferences
ja: ディスク容量の不足 - 好みの設定(プレファレンス)を確認してください

en: computer is not in use
ja: コンピュータ使用されていない

en: starting up
ja: 起動の途中

en: an exclusive app is running
ja: 排他的なアプリケーションを実行中

en: CPU is busy
ja: CPU を別途使用中

en: network bandwidth limit exceeded
ja: ネットワーク帯域幅の使用制約超過

en: requested by operating system
ja: オペレーティングシステムの指示による

en: unknown reason
ja: 不明な理由

en: GPU missing,
ja: GPU が見当たりません、

en: New
ja: 新規

en: Download failed
ja: ダウンロード失敗

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en:  (suspended -
ja: (一時停止中 -

en: Project suspended by user
ja: 参加者によってプロジェクト一時停止

en: Task suspended by user
ja: 参加者によってタスク一時停止

note: an NCI process can be running even though computation is suspended (because of <dont_suspend_nci>
en: Suspended -
ja: 一時停止中 -

en: GPU suspended -
ja: GPUは一時停止中 -

en: Waiting for memory
ja: メモリ不足のため待機

en: Waiting for shared memory
ja: 共有メモリが空くまで待機中

en: Running
ja: 実行中

en:  (non-CPU-intensive)
ja: (常時 CPU を使用するわけではありません)

en: Waiting to run
ja: 実行待機

en: Ready to start
ja: 開始まで待機

en: Postponed:
ja: 次まで延期:

en: Postponed
ja: 延期

en: Waiting for network access
ja: ネットワーク接続の待機中

en: Computation error
ja: 計算中に異常発生

en: Upload failed
ja: アップロード失敗

en: Uploading
ja: アップロード中

en: Aborted by user
ja: 参加者によって中止

en: Aborted by project
ja: プロジェクトによって中止

en: Aborted: not started by deadline
ja: 中止: 報告期限までに開始されませんでした

en: Aborted: task disk limit exceeded
ja: 中止: タスクがディスクの利用可能領域を超過しました

en: Aborted: run time limit exceeded
ja: 中止: 報告期限を超過しました

en: Aborted: memory limit exceeded
ja: 中止: メモリの利用可能領域を超過しました

en: Aborted
ja: 中止

en: Acknowledged
ja: サーバ承認済み

en: Ready to report
ja: 報告待機

en: Error: invalid state '%d'
ja: エラー: 無効状態 '%d'

en: No Internet connection
ja: インターネット接続が見つかりません

en: Please connect to the Internet and try again.
ja: インターネットへ接続してから、もう一度試してください。

en: Project not found
ja: プロジェクトが見つかりません

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
ja: 指定した URL は BOINC ベースのプロジェクトのものではありません。
    
    URL を確認の上、もう一度試してください。

en: Account manager not found
ja: アカウント･マネージャが見つかりません

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
ja: 指定した URL は BOINC ベースのアカウント・マネージャの
    ものではありません。
    
    URL を確認の上、もう一度試してください。

en: Login Failed.
ja: ログインに失敗しました。

en: Check the username and password, and try again.
ja: ユーザー名とパスワードを確認の上、もう一度試してください。

en: Check the email address and password, and try again.
ja: Eメールアドレスとパスワードを確認の上、もう一度試してください。

en: more...
ja: つづく...

en: Choose a project
ja: プロジェクトを選択してください

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
ja: プロジェクトを選択するには、その名前をクリックするか、あるいは下の欄に URL を入力してください。

en: Categories:
ja: 種類:

en: Projects:
ja: プロジェクト:

en: Project details
ja: プロジェクトの詳細情報

en: Research area:
ja: 研究範囲:

en: Organization:
ja: 組織:

en: Web site:
ja: ウェブサイト:

en: Supported systems:
ja: サポートされるプラットフォーム:

en: Supports Microsoft Windows
ja: Windows対応

en: Supports Mac OS X
ja: Mac OS X対応

en: Supports Linux on Intel
ja: Intel搭載のLinux対応

en: Supports Android
ja: Android対応

en: Supports FreeBSD
ja: FreeBSD対応

en: Supports Linux on ARM (e.g. Raspberry Pi)
ja: ARM搭載のLinux対応（Raspberry Piなど）

en: Supports NVIDIA GPUs
ja: NVIDIA GPU対応

en: Supports AMD GPUs
ja: AMD GPU対応

en: Supports Intel GPUs
ja: Intel GPU対応

en: Supports VirtualBox
ja: VirtualBox対応

en: Project URL:
ja: プロジェクトのURL:

en: All
ja: すべて

en: This project may not have work for your type of computer.  Do you want to add it anyway?
ja: このプロジェクトにはあなたのコンピュータに適合する仕事がないかもしれません。それでも追加しますか？

en: You already added this project. Please choose a different project.
ja: すでに指定したプロジェクトは追加済みです。別のプロジェクトを選んでください。

en: Communicating with project
    Please wait...
ja: プロジェクトと通信中
    お待ちください...

en: Required files not found on the server.
ja: 必要なファイルがサーバ上に見つかりません。

en: An internal server error has occurred.
ja: サーバ内部で異常が発生しました。

en: Welcome to %s.
ja: %s へようこそ。

en: You have volunteered to compute for this project:
ja: あなたは、下記のプロジェクトのために計算することを進んで引き受けました:

en: Name:
ja: 名前:

en: To continue, click Next.
ja: 続けるには[次へ]をクリックしてください。

en: Network communication failure
ja: ネットワーク通信失敗

en: The World Community Grid - BOINC software failed to communicate
    over the Internet. The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network or modem connection
    and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking the World Community
    Grid - BOINC software.  Configure your personal firewall to let
    BOINC and BOINC Manager communicate on port 80 and port 443,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
ja: The World Community Grid -  BOINC ソフトウェアはインターネット上での通信に失敗しました。よくある原因は以下のとおりです。
    
    1) 接続に問題がある場合。 
    あなたのネットワークまたはモデムの接続をチェックし、[戻る]をクリックしてもう一度試してください。
    
    2) パーソナル・ファイアウォール・ソフトウェアが The World Community Grid - BOINC ソフトウェアの通信をブロックしている場合。
    BOINC および BOINC Manager がポート番号 80 と 443で通信できるようにパーソナル・ファイアウォールを設定し、[戻る]をクリックしてもう一度試してください。
    
    3) プロキシ・サーバを使っている場合。
    [次へ]をクリックして BOINC のプロキシ設定を行ってください。

en: BOINC failed to communicate on the Internet.
    The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network
    or modem connection and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC.
    Configure your personal firewall to let BOINC and
    BOINC Manager communicate on port 80,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
ja: BOINC はインターネット上での通信に失敗しました。
    よくある原因は以下のとおりです。
    
    1) 接続に問題がある場合。
    あなたのネットワークまたはモデムの接続をチェックし、[戻る]をクリックしてもう一度試してください。
    
    2) パーソナル・ファイアウォール・ソフトウェアが BOINC ソフトウェアの通信をブロックしている場合。
    BOINC および  BOINC Manager がポート番号 80 で通信できるように
    パーソナル・ファイアウォールを設定し、[戻る]をクリックしてもう一度試してください。
    
    3) プロキシ・サーバを使っている場合。
    [次へ]をクリックして BOINC のプロキシ設定を行ってください。

en: Proxy configuration
ja: プロキシ設定

en: HTTP proxy
ja: HTTP プロキシ

en: Server:
ja: サーバ:

en: Autodetect
ja: 自動検出

en: SOCKS proxy
ja: SOCKS プロキシ

en: I agree to the terms of use.
ja: 利用規約に合意する。

en: I do not agree to the terms of use.
ja: 利用規約に合意しない。

en: Terms of Use
ja: 利用規約

en: Please read the following terms of use:
ja: 以下の利用規約をお読みください:

en: Project temporarily unavailable
ja: プロジェクトは一時的に利用できません

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
ja: プロジェクトは一時的に利用できません。
    
    少し待ってからもう一度試してください。

en: Account manager temporarily unavailable
ja: アカウント・マネージャは一時的に利用できません

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
ja: アカウント・マネージャは一時的に利用できません。
    
    少し待ってからもう一度試してください。

en: Please specify an account key to continue.
ja: 続けるにはアカウント・キーを入力してください。

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
ja: 無効なアカウント・キーです。正しいアカウント・キーを入力してください

en: Validation conflict
ja: 検証のコンフリクト

en: Please specify an email address
ja: Eメールアドレスを指定してください

en: Invalid email address; please enter a valid email address
ja: 無効な電子メールアドレスです。正しい電子メールアドレスを入力してください

en: Missing URL
ja: URL の指定が足りません

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
ja: URL を指定してください。
    例：
    http://www.example.com/

en: Invalid URL
ja: 無効なURL

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
ja: 正しい URL を指定してください。
    例：
    http://boincproject.example.com

en: '%s' does not contain a valid host name.
ja: '%s' には有効なホスト名が含まれていません。

en: '%s' does not contain a valid path.
ja: '%s' には有効なパスが含まれていません。

note: Setup View
en: Commands
ja: 操作

en: Copy all messages
ja: 全メッセージをコピー

en: Copy selected messages
ja: 選択したメッセージをコピー

en: Show only this project
ja: このプロジェクトだけを表示

en: Show only the messages for the selected project.
ja: 選択したプロジェクトのメッセージだけを表示

en: Messages
ja: メッセージ

en: Copying all messages to the clipboard...
ja: 全メッセージをクリップボードにコピーしています...

en: Copying selected messages to the clipboard...
ja: 選択したメッセージをクリップボードにコピーしています...

en: Filtering messages...
ja: メッセージをフィルターにかけています...

en: Show all messages
ja: 全メッセージを表示

en: Show messages for all projects.
ja: すべてのプロジェクトのメッセージを表示

en: Fetching notices; please wait...
ja: お知らせを取得中、お待ち下さい...

en: There are no notices at this time.
ja: お知らせは現在ありません。

en: Notices
ja: お知らせ

en: Update
ja: 更新

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
ja: 完了した全タスクを報告し、最新の功績 (credit) とプレファレンス (好みの設定) を取得し、可能であれば更にタスクを取得します。

en: Suspend
ja: 一時停止

en: Suspend tasks for this project.
ja: このプロジェクトが実行しているタスクを一時的に停止します。

en: No new tasks
ja: 新規タスクの取得禁止

en: Don't get new tasks for this project.
ja: このプロジェクトのタスクを新たに取得しないようにします。

en: Reset project
ja: プロジェクトをリセット

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
ja: このプロジェクトに関係するすべてのファイルとタスクを削除し、新しいタスクを取得します。完了した仕事を報告するには、先にそのプロジェクトを更新してください。

en: Remove this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
ja: このプロジェクトを削除します。進行中のタスクは消えてしまいます(完了したタスクを報告するため、削除する前にプロジェクトの「更新」を行ってください)。

en: Properties
ja: プロパティ

en: Show project details.
ja: プロジェクトの詳細を表示します。

en: Account
ja: アカウント

en: Work done
ja: 終了した仕事量

en: Avg. work done
ja: 終了した仕事量の平均

en: Status
ja: 状態

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
ja: 本当にプロジェクト '%s' をリセットしてよろしいですか?

en: Reset Project
ja: プロジェクトをリセット

en: Are you sure you want to remove project '%s'?
ja: 本当にプロジェクト '%s' を削除してよろしいですか?

en: Remove Project
ja: プロジェクトを削除

en: Resume tasks for this project.
ja: このプロジェクトのタスクを再開します

en: Allow new tasks
ja: 新規タスクを許可

en: Allow fetching new tasks for this project.
ja: このプロジェクトについて新しいタスクの取得を許可します。

en: Don't fetch new tasks for this project.
ja: このプロジェクトについて新しいタスクの取得を禁止します。

en: Requested by user
ja: 参加者の指示による

en: To fetch work
ja: 仕事を取りに行く

en: To report completed tasks
ja: 完了したタスクを報告する

en: To send trickle-up message
ja: トリクルアップ・メッセージを送信する

en: Requested by account manager
ja: アカウント・マネージャの指示による

en: Project initialization
ja: プロジェクトの初期化

en: Requested by project
ja: プロジェクトの指示による

en: Unknown reason
ja: 理由不明

en: Suspended by user
ja: 参加者により一時停止中

en: Won't get new tasks
ja: 新規タスクの取得禁止

en: Project ended - OK to remove
ja: プロジェクトは終了しました - 削除するにはOKを押します。

en: Will remove when tasks done
ja: タスクが完了したら削除します

en: Scheduler request pending
ja: スケジューラへの要求を保留

en: Scheduler request in progress
ja: スケジューラへ要求中

en: Trickle up message pending
ja: トリクルアップ・メッセージの送信保留あり

en: Communication deferred
ja: 延期された通信

en: Total disk usage
ja: ディスク使用量合計

en: Disk usage by BOINC projects
ja: BOINC プロジェクトによるディスク使用量

en: no projects: 0 bytes used
ja: プロジェクトなし: 使用量 0 バイト

en: used by BOINC:
ja: BOINC による使用領域:

en: free, available to BOINC:
ja: 空き領域でかつ BOINC で利用でる部分:

en: free, not available to BOINC:
ja: 空き領域だが BOINC では利用できない部分:

en: free:
ja: 空き領域:

en: used by other programs:
ja: その他のプログラムによる使用領域:

en: User Total
ja: 参加者の合計功績

en: User Average
ja: 参加者の平均功績

en: Host Total
ja: 計算機の合計功績

en: Host Average
ja: 計算機の平均功績

en: Last update: %.0f days ago
ja: 最終更新: %.0f 日前

en: Show user total
ja: 参加者の合計功績を表示

en: Show total credit for user
ja: 参加者の合計功績(credit)を表示します

en: Show user average
ja: 参加者の平均功績を表示

en: Show average credit for user
ja: 参加者の平均功績(credit)/日を表示します

en: Show host total
ja: 計算機の合計功績を表示

en: Show total credit for host
ja: 計算機の合計功績(credit)を表示します

en: Show host average
ja: 計算機の平均功績を表示

en: Show average credit for host
ja: 計算機の平均功績(credit)/日を表示します

en: < &Previous project
ja: < 前のプロジェクト(&P)

en: Show chart for previous project
ja: 前のプロジェクトの図を表示します

en: &Next project >
ja: 次のプロジェクト(&N) >

en: Show chart for next project
ja: 次のプロジェクトの図を表示します

en: Hide project list
ja: プロジェクト一覧を隠す

en: Use entire area for graphs
ja: グラフだけの表示にする

en: Mode view
ja: 表示モード

en: One project
ja: ひとつのプロジェクト

en: Show one chart with selected project
ja: 選択したプロジェクトをひとつの図に表示します

en: All projects (separate)
ja: 全てのプロジェクト(分離表示)

en: Show all projects, one chart per project
ja: 全てのプロジェクトを個別の図に表示します

en: All projects (together)
ja: 全てのプロジェクト(集約表示)

en: Show one chart with all projects
ja: 全てのプロジェクトをひとつの図に表示します

en: All projects (sum)
ja: 全てのプロジェクト(合計値)

en: Show one chart with sum of projects
ja: 全てのプロジェクトの合計をひとつの図に表示します

en: Statistics
ja: 統計情報

en: Show project list
ja: プロジェクト一覧の表示

en: Uses smaller area for graphs
ja: グラフ表示を小さくする

en: Retry Now
ja: 今すぐ再試行

en: Retry the file transfer now
ja: 今すぐファイル転送を再試行します

en: Abort Transfer
ja: ファイル転送を中止

en: Abort this file transfer.  You won't get credit for the task.
ja: このファイル転送を中止します。そのタスクの功績値を得ることができません。

en: File
ja: ファイル名

en: Progress
ja: 進捗状況

en: Size
ja: サイズ

en: Elapsed
ja: 経過時間

en: Remaining (estimated)
ja: 残り時間(推定)

en: Speed
ja: 転送速度

en: Transfers
ja: ファイル転送

en: Network activity is suspended -
ja: ネットワーク通信は一時停止しています -

en: .
    You can enable it using the Activity menu.
ja: .
    再開させるには、アクティビティのメニューから操作してください。

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
ja: 本当にこのファイル転送 '%s' を中止してよろしいですか?
    注意: 転送を中止するとタスクは無効となり功績値は付与されなくなります。

en: Abort File Transfer
ja: ファイル転送を中止

en: Upload
ja: アップロード

en: Download
ja: ダウンロード

en: retry in
ja: 右記の時間内に再試行:

en: failed
ja: 失敗

en: suspended
ja: 一時停止中

en: active
ja: 活動中

en: pending
ja: 保留中

en:  (project backoff:
ja:  (プロジェクトとの通信待機:

en: Show active tasks
ja: 活動中のタスクを表示する

en: Show only active tasks.
ja: 活動中のタスクだけを表示します。

en: Show graphics
ja: グラフィックを表示

en: Show application graphics in a window.
ja: ウィンドウを開いてアプリケーションのグラフィックを表示します。

en: Show VM Console
ja: VMのコンソールを表示

en: Show VM Console in a window.
ja: ウィンドウを開いてVMのコンソールを表示します。

en: Suspend work for this result.
ja: このリザルトに対する仕事を一時停止します。

en: Abort
ja: 中止

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
ja: このリザルトの仕事を放棄します。このリザルトについて功績値を受け取ることはできません。

en: Show task details.
ja: タスクの詳細を表示します。

en: Deadline
ja: 報告期限

en: Estimated Completion
ja: 推定完了日時

en: Completion Before Deadline
ja: 報告期限までの日時

en: Tasks
ja: タスク

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
ja: 本当にこのタスク '%s' を中止してよろしいですか?
    (進捗状況: %s, 状態: %s)

en: Are you sure you want to abort these %d tasks?
ja: 本当にこれら %d 個のタスクを中止しますか?

en: Abort task
ja: タスクを中止

en: Show all tasks
ja: 全てのタスクを表示

en: Show all tasks.
ja: 全てのタスクを表示します。

en: Resume work for this task.
ja: このタスクを再開します。

en: Suspend work for this task.
ja: このタスクの仕事を一時停止します。

en: Stop graphics
ja: グラフィックを停止

en: Close application graphics window.
ja: アプリケーションのグラフィックウィンドウを閉じる。

en: Do you really want to cancel?
ja: 本当にキャンセルしますか？

en: Skin
ja: スキン

en: Select the appearance of the user interface.
ja: ユーザーインターフェースの外観を選択します。

en: Advanced View...	Ctrl+Shift+A
ja: 詳細表示... 	CTRL+SHIFT+A

en: Display the advanced graphical interface.
ja: 詳細版のグラフィカルインタフェースを表示します。

en: Configure display options and proxy settings
ja: 表示オプションとプロキシ設定を構成します

en: Display diagnostic messages.
ja: 診断メッセージを表示します

en: Show information about BOINC and %s
ja: BOINC および %s に関する情報を表示します

en: Default
ja: 初期値(指定省略時の扱い)

en: Suspend Computing
ja: 計算を一時停止

en: Resume Computing
ja: 計算を再開

en: Open a window to view notices from projects or BOINC
ja: プロジェクトまたは BOINC からのお知らせを見るためウィンドウを開く

en: Get help with %s
ja: %s について助けを求める

en: %s - Notices
ja: %s からのお知らせ

en: Using local preferences.
    Click "Use web prefs" to use web-based preferences from
ja: ローカル・プレファレンスを使用しています。
    [ウェブのプレファレンスを使用する]をクリックすると下記のウェブ上のプレファレンスを使用します:

en: Using web-based preferences from
ja: 下記のウェブ上のプレファレンスを使用しています:

en: Set values and click Save to use local preferences instead.
ja: 代わりにローカル・プレファレンスを使用する場合、値を設定し保存をクリックします。

en: For additional settings, select Computing Preferences in the Advanced View.
ja: 追加設定は、詳細表示から計算に関するプレファレンスを選択してください。

en: 'In use' means mouse/keyboard input in last
ja: 「使用中」とは、マウス・キーボード入力が右の時間内にあった場合のことです:

en: GB of disk space
ja: GB のディスク領域

en: %s - Computing Preferences
ja: %s - 計算に関するプレファレンス

en: Discard all local preferences and use web-based preferences?
ja: すべてのローカル・プレファレンスを放棄してウェブ上のプレファレンスを使用しますか？

en: Add Project
ja: プロジェクトを追加

en: Synchronize
ja: 同期

en: Work done for this project
ja: このプロジェクトの仕事が完了

en: Volunteer for any or all of 30+ projects in many areas of science
ja: 科学の多分野に渡る30以上のプロジェクトにどれにでもいくつでも、ボランティアで参加しましょう。

en: Synchronize projects with account manager system
ja: アカウント・マネージャ・システムとプロジェクトを同期

note: TODO: Might want better wording for Project Selection Combo Box tooltip
en: Select a project to access with the controls below
ja: 下にあるコントロールでアクセスするプロジェクトを1つ選択

en: Project Web Pages
ja: プロジェクトのウェブサイト

en: Project Commands
ja: プロジェクトに関する操作

en: Pop up a menu of web sites for project %s
ja: プロジェクト %s のポップアップ・メニューを開く

en: Pop up a menu of commands to apply to project %s
ja: プロジェクト %s に対する操作のポップアップ・メニューを開く

en: Suspend this task.
ja: このタスクを一時停止します。

en: Abandon this task. You will get no credit for it.
ja: このタスクを放棄します。これについて功績値)を受け取ることはできません。

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %.1lf%%, Status: %s)
ja: このタスク '%s' を中止してよろしいですか？
    (進捗: %.1lf%%, 状態: %s)

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
ja: どこのプロジェクトにも参加していません。プロジェクトを追加してください。

en: Not available
ja: 表示できる情報がありません

en: Tasks:
ja: タスク:

note: TODO: Might want better wording for Task Selection Combo Box tooltip
en: Select a task to access
ja: アクセスするタスクを選ぶ

note: what project the task is from, e.g. "From: SETI@home"
en: From:
ja: 送信元:

en: This task's progress
ja: このタスクの進捗状況

en: Task Commands
ja: タスクへの操作

en: Pop up a menu of commands to apply to this task
ja: このタスクに対する操作のポップアップメニューを開く

en: Application: %s
ja: アプリケーション: %s

en: Application: Not available
ja: アプリケーション: 表示できる情報がありません

en: Not Available
ja: 表示できる情報がありません

en: Elapsed: %s
ja: 経過時間: %s

en: Remaining (estimated): %s
ja: 残り時間(推定): %s

en: Status: %s
ja: 状態: %s

en: Retrieving current status.
ja: 現在の状態を読み出しています。

en: Downloading work from the server.
ja: 仕事をサーバからダウンロードしています。

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
ja: 処理を一時停止: バッテリーで稼働中

en: Processing Suspended:  User Active.
ja: 処理を一時停止: 参加者がコンピュータを使用中

en: Processing Suspended:  User paused processing.
ja: 処理を一時停止: 参加者の指示による一時停止

en: Processing Suspended:  Time of Day.
ja: 処理を一時停止: 動作制限時間帯

en: Processing Suspended:  Benchmarks Running.
ja: 処理を一時停止: ベンチマーク走行中

en: Processing Suspended:  need disk space.
ja: 一時停止処理中: ディスク容量が必要です。

en: Processing Suspended.
ja: 処理は一時停止されました。

en: Waiting to contact project servers.
ja: プロジェクトのサーバに接続待機しています。

en: Retrieving current status
ja: 現在の状態を読み出し中

en: No work available to process
ja: 処理する仕事がありません

en: Unable to connect to the core client
ja: コア・クライアントに接続不可

en: &Next >
ja: 次へ(&N) >

en: < &Back
ja: < 戻る(&B)

en: &Finish
ja: 終了(&F)

en: Services
ja: サービス

en: Hide %s
ja: %s を隠す

en: Hide Others
ja: 他を隠す

en: Show All
ja: 全てを表示する

en: Quit %s
ja: %s を終了する
