brltty 4.5 - en to ar translation catalogue (864 entries)

en: "%s" started as "%s"
ar: "%s" بدأ بصفته "%s"

note: xgettext: This phrase describes the colour of a character on the screen. xgettext: %1$s is the (already translated) foreground colour. xgettext: %2$s is the (already translated) background colour.
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s على %2$s

note: xgettext: This is how to say when the time is exactly on (i.e. zero minutes after) an hour. xgettext: (%u represents the number of hours)
en: %u o'clock | %u o'clock
ar[0]: %u الساعة
ar[1]: %u o'clock

note: xgettext: This is a number (%u) of seconds (time units).
en: %u second | %u seconds
ar[0]: %u ثانية
ar[1]: %u من الثواني

en: 1 cell
ar: خلية واحدة

en: 1 second
ar: ثانية واحدة

en: 10 seconds
ar: 10 ثواني

en: 12 Hour
ar: 12 ساعة

en: 2 cells
ar: خليتين

en: 2 seconds
ar: ثانيتين

en: 20 seconds
ar: 12 ثانية

en: 24 Hour
ar: 24 ساعة

en: 250 milliseconds
ar: 250 ميلي ثانية

en: 3 cells
ar: 3 خلايا

en: 40 seconds
ar: 40 ثانية

en: 5 seconds
ar: 5 ثواني

en: 500 milliseconds
ar: 500 ميلي ثانية

en: 6-dot
ar: ست نقاط

en: 8-bit character set to use.
ar: استخدام مجموعة أحرف 8.

en: 8-dot
ar: ثمان نقاط

en: <off>
ar: <إيقاف>

en: API Parameter
ar: معلمة API

note: xgettext: This is the description of the PASSAT command.
en: AT (set 2) keyboard scan code
ar: AT (مجموعة 2) رمز مسح لوحة المفاتيح

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #22 (in the Organ group).
en: Accordion
ar: الأكورديون

note: Bass xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #33 (in the Bass group).
en: Acoustic Bass
ar: إيقاع الصدا

note: Piano xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #1 (in the Piano group).
en: Acoustic Grand Piano
ar: اكوستيك جراند بيانو

note: Guitar xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #25 (in the Guitar group).
en: Acoustic Guitar (nylon)
ar: جيتار صوتي (نايلون)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #26 (in the Guitar group).
en: Acoustic Guitar (steel)
ar: جيتار صوتي (صلب)

en: After Time
ar: بعد الوقت

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #114 (in the Percussive group).
en: Agogo
ar: اجوجو

en: Alert
ar: تنبيه

en: Alert Dots
ar: نقاط التنبيه

en: Alert Messages
ar: رسائل التنبيه

en: Alert Tunes
ar: نغمات التنبيه

en: All
ar: الكل

en: Alphabetic Cursor Coordinates
ar: إحداثيات المؤشر الأبجدية

en: Alphabetic Window Coordinates
ar: إحداثيات النافذة الأبجدية

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #66 (in the Reed group).
en: Alto Saxophone
ar: ألتو ساكسفون

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #127 (in the Sound Effects group).
en: Applause
ar: تصفيق

en: Async Events
ar: أحداث غير متزامنة

en: Attributes Blink Period
ar: فترة وميض السمات

en: Attributes Percent Visible
ar: النسبة المئوية للسمات المرئية

en: Attributes Table
ar: جدول السمات

en: Autorelease
ar: التحرير التلقائي

en: Autorelease Time
ar: وقت التحرير التلقائي

en: Autorepeat Enabled
ar: تم تمكين التكرار التلقائي

en: Autorepeat Interval
ar: فاصل التكرار التلقائي

en: Autorepeat Panning
ar: التمرير خلال التكرار التلقائي

en: Autospeak
ar: النطق التلقائي

en: Autospeak Options
ar: خيارات النطق التلقائي

en: Autospeak Threshold
ar: حدود النطق التلقائي

en: BRLTTY stopped
ar: توقف BRLTTY

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #110 (in the Ethnic group).
en: Bag Pipe
ar: كيس الأنابيب

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #106 (in the Ethnic group).
en: Banjo
ar: البانجوز

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #68 (in the Reed group).
en: Baritone Saxophone
ar: ساكسفون الباريتون

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #5.
en: Bass
ar: صوت عميق

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #71 (in the Reed group).
en: Bassoon
ar: الباسون

en: Beeper
ar: الصفارة

en: Before Time
ar: قبل الوقت

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #124 (in the Sound Effects group).
en: Bird Tweet
ar: تغريدة الطيور

en: Blinking Attributes
ar: وميض السمات

en: Blinking Capitals
ar: وميض الحروف الكبيرة

en: Blinking Screen Cursor
ar: وميض مؤشر الشاشة

en: Blinking Speech Cursor
ar: وميض مؤشر النطق

en: Block
ar: حجب

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #77 (in the Pipe group).
en: Blown Bottle
ar: زجاجة في مهب

en: Bluetooth I/O
ar: بلوتوث I / O

en: Braille Device
ar: جهاز برايل

en: Braille Driver
ar: سائقة برايل

en: Braille Driver Events
ar: أحداث سائقة برايل

en: Braille Firmness
ar: صلابة نقاط برايل

en: Braille Key Events
ar: أحداث مفاتيح برايل

en: Braille Parameter
ar: معايير برايل

en: Braille Presentation
ar: تمثيل برايل

en: Braille Tables
ar: جداول برايل

en: Braille Typing
ar: الإدخال ببرايل

en: Braille Variant
ar: أنواع برايل

en: Braille Window Overlap
ar: تداخل نوافذ برايل

en: Braille driver code (%s, %s, or one of {%s}).
ar: شفرة سائقة برايل (%s, %s, أو أياً من {%s}).

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #8.
en: Brass
ar: نحاس

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #62 (in the Brass group).
en: Brass Section
ar: القسم النحاسي

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #122 (in the Sound Effects group).
en: Breath Noise
ar: صوت التنفس

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #2 (in the Piano group).
en: Bright Acoustic Piano
ar: برايت اكوستيك بيانو

en: BrlAPI authorization/authentication schemes
ar: أنظمة المصادقة / التخويل BrlAPI

en: BrlAPI host and/or port to connect to
ar: مضيف BrlAPI و / أو المنفذ المراد الاتصال به

en: Build Information
ar: معلومات الإصدار

en: Capitalization Mode
ar: نمط الأحرف الكبيرة

en: Capitals Blink Period
ar: مدة وميض المؤشر للحروف الكبيرة

en: Capitals Percent Visible
ar: نسبة رؤية الأحرف الكبيرة

en: Category Log Level
ar: مستوى سجل الأقسام

note: Chromatic Percussion xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #9 (in the Chromatic Percussion group).
en: Celesta
ar: سيليستا

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #43 (in the Strings group).
en: Cello
ar: التشيلو

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #53 (in the Ensemble group).
en: Choir Aahs
ar: جوقة آآس

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #2.
en: Chromatic Percussion
ar: قرع لوني

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #20 (in the Organ group).
en: Church Organ
ar: أورغان كنسي

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #72 (in the Reed group).
en: Clarinet
ar: كلارينيت

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #8 (in the Piano group).
en: Clavinet
ar: كلافينيت

en: Close
ar: إغلاق

en: Colon
ar: نقطتين

en: Computer Braille
ar: البرايل الحاسوبي

en: Computer Braille Cell Type
ar: نوع خلية البرايل الحاسوبي

en: Configuration Directory
ar: مسار التكوين

en: Configuration File
ar: ملف التكوين

en: Console Bell
ar: جرس وحدة التحكم

en: Console Bell Alert
ar: تنبيه جرس وحدة التحكم

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #44 (in the Strings group).
en: Contrabass
ar: كونتراباس

en: Contracted Braille
ar: برايل بالاختصارات

en: Contraction Table
ar: جدول الاختصارات

en: Contraction table.
ar: جدول الاختصارات.

en: Contraction verification table.
ar: جدول التحقق من الاختصارات.

en: Critical
ar: حرج

en: Cursor Column
ar: عمود المؤشر

en: Cursor Coordinates
ar: إحداثيات المؤشر

en: Cursor Routing
ar: توجيه المؤشر

en: Cursor Row
ar: صف المؤشر

en: Cursor Tracking
ar: تتبع المؤشر

en: Cursor Tracking Delay
ar: تأخر تتبع المؤشر

en: Cursor and Window Column
ar: عمود المؤشر والنافذة

en: Cursor and Window Row
ar: صف المؤشر والنافذة

en: Dash
ar: شرطة

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date Position
ar: وضع التاريخ

en: Date Separator
ar: فاصل التاريخ

en: Day Month Year
ar: يوم شهر سنة

en: Debug
ar: تصحيح الأخطاء

en: Device for accessing braille display.
ar: جهاز للوصول إلى شاشة عرض برايل.

en: Disable the application programming interface.
ar: تعطيل واجهة برمجة التطبيق.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #31 (in the Guitar group).
en: Distortion Guitar
ar: الغيتار المزعج

en: Do not autospeak when braille is not being used.
ar: لا تتحدث تلقائيًا عند عدم استخدام طريقة برايل.

en: Do not write any text to the braille device
ar: لا تكتب أي نص إلى جهاز برايل

en: Don't fall back to the Unicode base character.
ar: لا ترجع إلى أساس حرف Unicode.

en: Don't switch to an unprivileged user or relinquish any privileges (group memberships, capabilities, etc).
ar: لا تقم بالتبديل إلى مستخدم لا يتمتع بامتيازات أو التخلي عن أي امتيازات (عضويات المجتمع، وما إلى ذلك).

en: Done
ar: تم

en: Dot
ar: نقطة

en: Dots via Unicode Braille
ar: النقاط عبر يونيكود برايل

note: Organ xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #17 (in the Organ group).
en: Drawbar Organ
ar: أورغان الجر

en: Drivers Directory
ar: مسار التعريفات

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #16 (in the Chromatic Percussion group).
en: Dulcimer
ar: السنطور

en: Eager Sliding Braille Window
ar: الحرص على نافذة برايل المنزلقة

en: Edit table.
ar: تحرير الجدول.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #34 (in the Bass group).
en: Electric Bass (finger)
ar: جهير كهربائي (إصبع)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #35 (in the Bass group).
en: Electric Bass (pick)
ar: جهير كهربائي (معول)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #3 (in the Piano group).
en: Electric Grand Piano
ar: بيانو كهربائي كبير

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #28 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (clean)
ar: جيتار كهربائي (نظيف)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #27 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (jazz)
ar: جيتار كهربائي (جاز)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #29 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (muted)
ar: جيتار كهربائي (مكتوم)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #5 (in the Piano group).
en: Electric Piano 1
ar: بيانو كهربائي 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #6 (in the Piano group).
en: Electric Piano 2
ar: بيانو كهربائي 2

en: Emergency
ar: الطوارئ

en: End
ar: النهاية

en: End of Line
ar: نهاية السطر

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #70 (in the Reed group).
en: English Horn
ar: مزمار إنجليزي

en: Enqueue
ar: قائمة الانتظار

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #7.
en: Ensemble
ar: الفرقة

en: Error
ar: خطأ

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #14.
en: Ethnic Instruments
ar: الآلات العرقية

en: Event Alerts
ar: تنبيهات الأحداث

en: Expand Current Word
ar: توسيع الكلمة الحالية

en: Explicit preference settings.
ar: إعدادات التفضيل الصريحة.

en: FM Volume
ar: مستوى صوت  FM

note: Synth FM xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #97 (in the Synth FM group).
en: FX 1 (rain)
ar: FX 1 (مطر)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #98 (in the Synth FM group).
en: FX 2 (soundtrack)
ar: FX 2 (موسيقى تصويرية)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #99 (in the Synth FM group).
en: FX 3 (crystal)
ar: FX 3 (كريستال)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #100 (in the Synth FM group).
en: FX 4 (atmosphere)
ar: FX 4 (الغلاف الجوي)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #101 (in the Synth FM group).
en: FX 5 (brightness)
ar: FX 5 (السطوع)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #102 (in the Synth FM group).
en: FX 6 (goblins)
ar: FX 6 (العفاريت)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #103 (in the Synth FM group).
en: FX 7 (echoes)
ar: FX 7 (أصداء)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #104 (in the Synth FM group). xgettext: (sci-fi is a common short form for science fiction)
en: FX 8 (sci-fi)
ar: FX 8 (خيال علمي)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #111 (in the Ethnic group).
en: Fiddle
ar: كمان

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #74 (in the Pipe group).
en: Flute
ar: الفلوت

en: Force immediate output.
ar: إجبار العرض المباشر.

en: Format of each output line.
ar: تنسيق كل سطر عند العرض.

en: Format of input file.
ar: تنسيق ملف الإدخال.

en: Format of output file.
ar: تنسيق ملف العرض.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #61 (in the Brass group).
en: French Horn
ar: البوق الفرنسي

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #36 (in the Bass group).
en: Fretless Bass
ar: فريتلس باس

en: Frozen
ar: مجمدة

en: Generic
ar: أساسي

en: Generic Input
ar: الإدخال الأساسي

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #10 (in the Chromatic Percussion group).
en: Glockenspiel
ar: جلوكنسبيل

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #4.
en: Guitar
ar: غيتار

note: Sound Effects xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #121 (in the Sound Effects group).
en: Guitar Fret Noise
ar: ضجيج الجيتار الحنق

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #32 (in the Guitar group).
en: Guitar Harmonics
ar: التوافقيات الغيتار

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #128 (in the Sound Effects group).
en: Gunshot
ar: طلق ناري

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #23 (in the Organ group).
en: Harmonica
ar: هارمونيكا

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #7 (in the Piano group).
en: Harpsichord
ar: بيان القيثاري

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #126 (in the Sound Effects group).
en: Helicopter
ar: هليكوبتر

en: Help Screen
ar: شاشة المساعدة

en: High
ar: مرتفع

en: Highlight Braille Window Location
ar: تحديد موقع نافذة برايل

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #4 (in the Piano group).
en: Honkytonk Piano
ar: هونكيتونك بيانو

en: Immediate
ar: مباشر

en: Incompatible XKB library
ar: مكتبة XKB غير متوافقة \ n

en: Incompatible XKB server support
ar: دعم خادم XKB غير متوافق \ n

en: Information
ar: معلومات

en: Input Options
ar: خيارات الإدخال

en: Input Packets
ar: حزم الإدخال

en: Install the %s service, and then exit.
ar: قم بتثبيت خدمة %s ، ثم قم بالإنهاء.

en: Internal Parameters
ar: المعايير الداخلية

en: Java class not found
ar: فئة Java غير موجودة

en: Java exception occurred
ar: حدث استثناء Java

en: Java method not found
ar: لم يتم العثور على طريقة جافا

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #109 (in the Ethnic group).
en: Kalimba
ar: كاليمبا

en: Key Bindings
ar: ارتباطات المفاتيح

en: Key Help
ar: مساعدة المفاتيح

en: Key Table
ar: جدول المفاتيح

en: Keyboard Enabled
ar: لوحة المفاتيح مفعلة

en: Keyboard Key Events
ar: أحداث أزرار لوحة المفاتيح

en: Keyboard LED Alerts
ar: تنبيهات إضاءة للوحة المفاتيح

en: Keyboard Table
ar: جدول لوحة المفاتيح

en: Language
ar: اللغة

note: Synth Lead xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #81 (in the Synth Lead group).
en: Lead 1 (square)
ar: الأثر 1 (مربع)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #82 (in the Synth Lead group).
en: Lead 2 (sawtooth)
ar: الأثر 2 (سن المنشار)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #83 (in the Synth Lead group).
en: Lead 3 (calliope)
ar: الأثر 3 (كاليوب)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #84 (in the Synth Lead group).
en: Lead 4 (chiff)
ar: الأثر 4 (شيف)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #85 (in the Synth Lead group).
en: Lead 5 (charang)
ar: الأثر 5 (تشارانج)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #86 (in the Synth Lead group).
en: Lead 6 (voice)
ar: الأثر 6 (صوت)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #87 (in the Synth Lead group).
en: Lead 7 (fifths)
ar: الأثر 7 (الأخماس)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #88 (in the Synth Lead group).
en: Lead 8 (bass + lead)
ar: الأثر 8 (باس + رصاص)

en: Learn Mode
ar: نمط التعلم

en: Left
ar: اليسار

en: List key names.
ar: قائمة بأسماء المفاتيح.

en: List key table in help screen format.
ar: عرض جدول المفاتيح في تنسيق شاشة التعليمات.

en: List key table in reStructuredText format.
ar: عرض جدول المفاتيح في تنسيق نصي معاد بناءه.

en: Locale Directory
ar: دليل اللغة

en: Log Categories
ar: فئات السجل

en: Log Level
ar: مستوى السجل

en: Log Messages
ar: رسائل السجل

en: Log the versions of the core, API, and built-in drivers, and then exit.
ar: تسجيل الإصدارات الأساسية ، و API ، وبرامج التشغيل المدمجة ، ثم إنهاء البرنامج.

en: Log to standard error rather than to the system log.
ar: تسجيل الدخول إلى الخطأ القياسي بدلاً من سجل النظام.

en: Logging level (%s or one of {%s}) and/or log categories to enable (any combination of {%s}, each optionally prefixed by %s to disable).
ar: مستوى السجل (%s أو أياً من {%s}) و/أو فئات السجل للتمكين (أي مزيج من {%s}, كل مسبوقة اختياريًا بـ %s لتعطيل).

en: Long Press Time
ar: مدة الضغط المطول

en: Low
ar: منخفض

en: Lower Left Dot
ar: النقطة اليسرى السفلية

en: Lower Right Dot
ar: النقطة اليمنى السفلية

en: MIDI
ar: ميدي

en: MIDI (Musical Instrument Digital Interface) device specifier.
ar: محدد جهاز MIDI (الواجهة الرقمية للآلات الموسيقية).

en: MIDI Instrument
ar: أداة MIDI

en: MIDI Volume
ar: حجم صوت MIDI

en: Mailing List
ar: القائمة البريدية

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #13 (in the Chromatic Percussion group).
en: Marimba
ar: ماريمبا

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: Maximum length of an output line.
ar: الحد الأقصى لسطر العرض.

en: Medium
ar: متوسط

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #118 (in the Percussive group).
en: Melodic Tom
ar: لحني توم

en: Menu Options
ar: خيارات القائمة

en: Message hold timeout (in 10ms units).
ar: مدة تعليق الرسالة (بوحدة عُشْر الثانية).

en: Messages Directory
ar: دليل الرسائل

en: Messages Domain
ar: مجال الرسائل

en: Messages Locale
ar: لغة الرسائل

en: Minimum
ar: الحد الأدنى

en: Minimum screen content quality to autospeak (one of {%s}).
ar: الحد الأدنى لجودة محتوى الشاشة للنطق التلقائي (واحد من { %s}).

en: Month Day Year
ar: شهر يوم سنه

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #11 (in the Chromatic Percussion group).
en: Music Box
ar: صندوق الموسيقى

en: Musical Instrument Digital Interface
ar: الواجهة الرقمية للآلات الموسيقية

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #60 (in the Brass group).
en: Muted Trumpet
ar: البوق الصامت

en: Name of or path to attributes table.
ar: اسم أو مسار جدول السمات.

en: Name of or path to contraction table.
ar: اسم أو مسار جدول الاختصارات.

en: Name of or path to default preferences file.
ar: اسم أو مسار ملف التفضيلات الافتراضي.

en: Name of or path to keyboard table.
ar: اسم أو مسار جدول لوحة المفاتيح.

en: Name of or path to speech input object.
ar: اسم أو مسار كائن إدخال الكلام.

en: Name of or path to text table (or %s).
ar: اسم أو مسار جدول النص (أو %s).

en: Navigation Options
ar: خيارات التنقل

en: No
ar: لا

en: No Capitalization
ar: دون أحرف كبيرة

en: None
ar: لا شيء

en: Notice
ar: ملاحظة

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #69 (in the Reed group).
en: Oboe
ar: المزمار

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #80 (in the Pipe group).
en: Ocarina
ar: الأكرينا

en: Off
ar: تعطيل

en: Old Preferences File
ar: ملف التفضيلات القديم

en: On First Release
ar: في الإصدار الأول

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #56 (in the Ensemble group).
en: Orchestra Hit
ar: هيت الأوركسترا

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #47 (in the Strings group).
en: Orchestral Harp
ar: القيثارة الأوركسترالية

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #3.
en: Organ
ar: الأورغن

en: Output Packets
ar: حزم العرض

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #30 (in the Guitar group).
en: Overdriven Guitar
ar: قيثارة

en: PC mode
ar: وضع الكمبيوتر

en: PCM (soundcard digital audio) device specifier.
ar: محدد جهاز PCM (الصوت الرقمي لبطاقة الصوت).

en: PCM Volume
ar: حجم صوت PCM

note: xgettext: This is the description of the PASSPS2 command.
en: PS/2 (set 3) keyboard scan code
ar: PS / 2 (المجموعة 3) رمز مسح لوحة المفاتيح

en: Package Revision
ar: مراجعة الحزمة

en: Package Version
ar: نسخة الحزمة

note: Synth Pad xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #89 (in the Synth Pad group).
en: Pad 1 (new age)
ar: المسار 1 (العصر الجديد)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #90 (in the Synth Pad group).
en: Pad 2 (warm)
ar: المسار 2 (دافئ)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #91 (in the Synth Pad group).
en: Pad 3 (polysynth)
ar: المسار 3 (بوليسينث)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #92 (in the Synth Pad group).
en: Pad 4 (choir)
ar: المسار 4 (جوقة)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #93 (in the Synth Pad group).
en: Pad 5 (bowed)
ar: المسار 5 (منحنية)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #94 (in the Synth Pad group).
en: Pad 6 (metallic)
ar: المسار 6 (معدني)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #95 (in the Synth Pad group).
en: Pad 7 (halo)
ar: المسار 7 (مرحبًا)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #96 (in the Synth Pad group).
en: Pad 8 (sweep)
ar: المسار 8 (مسح)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #76 (in the Pipe group).
en: Pan Flute
ar: مزمار عوام

en: Parameters for the application programming interface.
ar: معلمات لواجهة برمجة التطبيق.

en: Parameters for the braille driver.
ar: معلمات لبرنامج تشغيل برايل.

en: Parameters for the privilege establishment stage.
ar: معلمات مرحلة إنشاء الامتياز.

en: Parameters for the screen driver.
ar: معلمات لبرنامج تشغيل الشاشة.

en: Parameters for the speech driver.
ar: معلمات لبرنامج تشغيل النطق.

en: Path to default settings file.
ar: المسار إلى ملف الإعدادات الافتراضية.

en: Path to directory containing drivers.
ar: المسار إلى المجلد الذي يحتوي على ملفات التعريف.

en: Path to directory containing tables.
ar: المسار إلى المجلد الذي يحتوي على الجداول.

en: Path to directory containing text tables.
ar: مسار المجلد الذي يحتوي على جداول نصية.

en: Path to directory for loading drivers.
ar: المسار إلى المجلد لتحميل ملفات التعريف.

en: Path to directory for text tables.
ar: مسار المجلد للجداول النصية.

en: Path to directory which can be written to.
ar: المسار إلى الدليل الذي يمكن الكتابة إليه.

en: Path to directory which contains files that can be updated.
ar: المسار إلى المجلد الذي يحتوي على الملفات التي يمكن تحديثها.

en: Path to directory which contains message localizations.
ar: المسار إلى المجلد الذي يحتوي على ترجمة الرسائل.

en: Path to input text table.
ar: مسار جداول إدخال النصوص.

en: Path to log file.
ar: مسار ملف السجل.

en: Path to output text table.
ar: مسار جدول عرض النص.

en: Path to process identifier file.
ar: مسار ملف معالجة المعرف.

en: Patterns that match command prompts.
ar: الأنماط التي تطابق موجهات الأوامر.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #15.
en: Percussive Instruments
ar: الآلات الإيقاعية

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #18 (in the Organ group).
en: Percussive Organ
ar: جهاز قرع

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #1.
en: Piano
ar: بيانو

note: Pipe xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #73 (in the Pipe group).
en: Piccolo
ar: البيتشولو

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #10.
en: Pipe
ar: المزمار

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #46 (in the Strings group).
en: Pizzicato Strings
ar: سلاسل Pizzicato

en: Powerdown
ar: إغلاق الطاقة

en: Preferences File
ar: ملف التفضيلات

en: Preferences Menu
ar: قائمة التفضيلات

en: Print a usage summary (all options), and then exit.
ar: طباعة ملخص الاستخدام (كل الخيارات)، ثم الخروج.

en: Print a usage summary (commonly used options only), and then exit.
ar: طباعة ملخص الاستخدام (الخيارات شائعة الاستخدام فقط)، ثم الخروج.

en: Privilege Parameter
ar: معيار الامتياز

en: Profiles
ar: الأوضاع

en: Properties of eligible keyboards.
ar: خصائص لوحات المفاتيح المؤهلة.

en: Quick Space
ar: مساحة سريعة

en: Raise Pitch
ar: رفع حدة النغمة

en: Recognize environment variables.
ar: التعرف على متغيرات البيئة.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #75 (in the Pipe group).
en: Recorder
ar: المسجل

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #9.
en: Reed
ar: القراءة

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #21 (in the Organ group).
en: Reed Organ
ar: أورغان ريد

en: Reformat input.
ar: إعادة تنسيق الإدخال.

en: Release braille device when screen or window is unreadable.
ar: حرر جهاز برايل عندما تكون الشاشة أو النافذة غير قابلة للقراءة.

en: Remain a foreground process
ar: البقاء كعملية في الواجهة

en: Remain a foreground process.
ar: البقاء كعملية في الواجهة.

en: Remove dots seven and eight.
ar: إزالة النقطتين سبعة وثمانية.

en: Remove the %s service, and then exit.
ar: قم بإزالة خدمة %s، ثم قم بالإنهاء.

en: Report problems with the key table.
ar: الإبلاغ عن مشاكل الجدول الرئيسي.

en: Report the characters within the current screen font that aren't defined within the text table.
ar: الإبلاغ عن الأحرف الموجودة في خط الشاشة الحالي والتي لم يتم تحديدها داخل جدول النص.

en: Rest of Line
ar: بقية السطر

en: Restart Braille Driver
ar: إعادة تشغيل ملف تعريف برايل

en: Restart Screen Driver
ar: إعادة تشغيل ملف تعريف الشاشة

en: Restart Speech Driver
ar: إعادة تشغيل ملف تعريف النطق

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #120 (in the Percussive group).
en: Reverse Cymbal
ar: عكس الرمز

en: Right
ar: يمين

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #19 (in the Organ group).
en: Rock Organ
ar: أورغان صخري

en: Save on Exit
ar: الحفظ عند الخروج

note: "cap" here, used during speech output, is short for "capital". It is spoken just before an uppercase letter, e.g. "cap A".
en: Say Cap
ar: نطق Cap للأحرف الكبيرة

en: Say Line Mode
ar: نطق نمط السطر

en: Say Space
ar: نطق المسافة

en: Screen Cursor Blink Period
ar: فترة وميض مؤشر الشاشة

en: Screen Cursor Percent Visible
ar: نسبة رؤية مؤشر الشاشة

en: Screen Cursor Style
ar: نمط مؤشر الشاشة

en: Screen Driver
ar: ملف تعريف الشاشة

en: Screen Driver Events
ar: أحداث ملف تعريف الشاشة

en: Screen Number
ar: رقم الشاشة

en: Screen Parameter
ar: إعداد الشاشة

en: Screen driver code (%s, %s, or one of {%s}).
ar: كود برنامج تشغيل الشاشة (%s, %s, أو أياً من {%s}).

en: Scroll-aware Cursor Navigation
ar: التنقل في المؤشر مع التمرير

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #123 (in the Sound Effects group).
en: Seashore
ar: شاطئ البحر

en: Serial I/O
ar: المسلسل I / O

en: Server Events
ar: أحداث الخادم

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #78 (in the Pipe group).
en: Shakuhachi
ar: شاكوهاتشي

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #107 (in the Ethnic group).
en: Shamisen
ar: شاميسين

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #112 (in the Ethnic group).
en: Shanai
ar: شاناي

en: Show Advanced Submenus
ar: إظهار القوائم الفرعية المتقدمة

en: Show All Items
ar: إظهار كافة العناصر

en: Show Attributes
ar: إظهار السمات

en: Show Screen Cursor
ar: إظهار مؤشر الشاشة

en: Show Seconds
ar: إظهار الثواني

en: Show Speech Cursor
ar: إظهار مؤشر النطق

en: Show Submenu Sizes
ar: إظهار أحجام القوائم الفرعية

note: Ethnic Instruments xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #105 (in the Ethnic group).
en: Sitar
ar: سيتار

en: Skip Blank Braille Windows
ar: تخطي نوافذ برايل الفارغة

en: Skip Identical Lines
ar: تخطي الأسطر المتطابقة

en: Skip Which Blank Braille Windows
ar: تخطي أي نوافذ برايل فارغة

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #37 (in the Bass group).
en: Slap Bass 1
ar: صفعة باس 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #38 (in the Bass group).
en: Slap Bass 2
ar: صفعة باس 2

en: Slash
ar: شرطة مائلة

en: Sliding Braille Window
ar: نافذة برايل منزلقة

en: Some
ar: بعض

note: Reed xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #65 (in the Reed group).
en: Soprano Saxophone
ar: سوبرانو ساكسفون

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #16.
en: Sound Effects
ar: مؤثرات صوتية

en: Space
ar: مسافة

en: Speak Completed Words
ar: نطق الكلمات المكتملة

en: Speak Deleted Characters
ar: نطق الأحرف المحذوفة

en: Speak Inserted Characters
ar: نطق الأحرف المدرجة

en: Speak Line Indent
ar: نطق محاذاة السطر

en: Speak Replaced Characters
ar: نطق الأحرف المستبدلة

en: Speak Selected Character
ar: نطق الحرف المحدد

en: Speak Selected Line
ar: نطق السطر المحدد

en: Speech Cursor Blink Period
ar: فترة وميض مؤشر النطق

en: Speech Cursor Percent Visible
ar: نسبة رؤية مؤشر النطق

en: Speech Cursor Style
ar: نمط مؤشر الكلام

en: Speech Driver
ar: ملف تعريف النطق

en: Speech Driver Events
ar: أحداث ملف تعريف النطق

en: Speech Events
ar: أحداث النطق

note: Create the file system object for speech input.
en: Speech Input
ar: إدخال النطق

en: Speech Options
ar: خيارات النطق

en: Speech Parameter
ar: إعداد النطق

en: Speech Pitch
ar: حدة الكلام

en: Speech Punctuation
ar: نطق علامات الترقيم

en: Speech Rate
ar: سرعة الكلام

en: Speech Uppercase Indicator
ar: الإعلان عن الأحرف الكبيرة

en: Speech Volume
ar: مستوى صوت النطق

en: Speech Whitespace Indicator
ar: الإعلان عن المسافات البيضاء

en: Speech driver code (%s, %s, or one of {%s}).
ar: كود ملف تعريف النطق (%s, %s, أو أياً من {%s}).

en: Standard Error Log Level
ar: مستوى سجل الخطأ القياسي

en: Start Selection with Routing Key
ar: بدء التحديد باستخدام زر المؤشر

en: State Dots
ar: نقاط الحالة

en: State Letter
ar: حرف الحالة

en: Status Cells
ar: خلايا الحالة

en: Status Count
ar: عدد الحالة

en: Status Field
ar: حقل الحالة

en: Status Position
ar: موضع الحالة

en: Status Separator
ar: فاصل الحالة

en: Status Side
ar: جانب الحالة

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #115 (in the Percussive group).
en: Steel Drums
ar: درامز حديدي

en: Stop an existing instance of %s, and then exit.
ar: إيقاف مثيل موجود لـ %s، ثم الإنهاء.

note: Ensemble xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #49 (in the Ensemble group).
en: String Ensemble 1
ar: فرقة الوتر 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #50 (in the Ensemble group).
en: String Ensemble 2
ar: فرقة الوتر 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #6.
en: Strings
ar: الأوتار

en: Superimpose Dot 7
ar: فرض النقطة 7

en: Suppress start-up messages.
ar: إيقاف رسائل بدء التشغيل.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #39 (in the Bass group).
en: Synth Bass 1
ar: موالفة باس 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #40 (in the Bass group).
en: Synth Bass 2
ar: موالفة باس 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #119 (in the Percussive group).
en: Synth Drum
ar: موالفة طبل

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #12. xgettext: (synth is a common short form for synthesizer)
en: Synth Pad
ar: موالفة الأثر

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #55 (in the Ensemble group).
en: Synth Voice
ar: موالفة صوت

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #63 (in the Brass group).
en: SynthBrass 1
ar: موالفة النحاس 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #64 (in the Brass group).
en: SynthBrass 2
ar: موالفة النحاس 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #51 (in the Ensemble group).
en: SynthStrings 1
ar: موالفة الأوتار 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #52 (in the Ensemble group).
en: SynthStrings 2
ar: موالفة الأوتار 2

en: System Log Level
ar: مستوى سجل النظام

en: Tables Directory
ar: مسار الجداول

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #117 (in the Percussive group).
en: Taiko Drum
ar: تايكو درام

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #24 (in the Organ group).
en: Tango Accordion
ar: تانجو أكورديون

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #125 (in the Sound Effects group).
en: Telephone Ring
ar: رنين الهاتف

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #67 (in the Reed group).
en: Tenor Saxophone
ar: تينور ساكسفون

en: Text Indicators
ar: مؤشرات النص

en: Text Side
ar: جانب النص

en: Text Table
ar: جدول النص

en: Text table.
ar: جدول النص.

en: The text to be shown when the braille driver starts and to be spoken when the speech driver starts.
ar: النص الذي سيتم عرضه عند بدء تشغيل سائقة برايل ويتم نطقه عند بدء تشغيل سائقة النطق.

en: The text to be shown when the braille driver stops.
ar: النص الذي سيتم عرضه عند توقف برنامج تشغيل برايل.

en: Time
ar: الوقت

en: Time Format
ar: تنسيق الوقت

en: Time Presentation
ar: عرض الوقت

en: Time Separator
ar: فاصل الوقت

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #48 (in the Strings group).
en: Timpani
ar: تيمباني

note: Percussive Instruments xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #113 (in the Percussive group).
en: Tinkle Bell
ar: تينكل بيل

en: Tools
ar: أدوات

en: Touch Navigation
ar: التنقل باللمس

en: Touch Sensitivity
ar: حساسية اللمس

en: Track Screen Pointer
ar: تتبع مؤشر الشاشة

en: Track Screen Scroll
ar: تتبع تمرير الشاشة

en: Translated via Text Table
ar: تم ترجمته عبر جدول النص

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #45 (in the Strings group).
en: Tremolo Strings
ar: سلاسل Tremolo

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #58 (in the Brass group).
en: Trombone
ar: الترومبون

note: Brass xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #57 (in the Brass group).
en: Trumpet
ar: البوق

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #59 (in the Brass group).
en: Tuba
ar: آلة توبا

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #15 (in the Chromatic Percussion group).
en: Tubular Bells
ar: أجراس أنبوبي

en: Tune Device
ar: ضبط الجهاز

en: Typing Mode
ar: نمط الكتابة

en: Underline
ar: تسطير

en: Unfrozen
ar: غير مجمد

en: Updatable Directory
ar: دليل قابل للتحديث

en: Update Events
ar: أحداث التحديث

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Use Capital Sign
ar: استخدام علامة الأحرف الكبيرة

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #12 (in the Chromatic Percussion group).
en: Vibraphone
ar: الفيبرافون

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #42 (in the Strings group).
en: Viola
ar: فيولا

note: Strings xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #41 (in the Strings group).
en: Violin
ar: كمان

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #54 (in the Ensemble group).
en: Voice Oohs
ar: صوت Oohs

en: Warning
ar: تحذير

en: Web Site
ar: الموقع

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #79 (in the Pipe group).
en: Whistle
ar: صفارة

en: Window Column
ar: عمود النافذة

en: Window Coordinates
ar: إحداثيات النافذة

en: Window Row
ar: صف النافذة

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #116 (in the Percussive group).
en: Woodblock
ar: الخشب

en: Word Wrap
ar: التفاف الكلام

en: Working Directory
ar: المسار العامل

en: Writable Directory
ar: المسار القابل للكتباة

en: Write debugging output to stdout
ar: كتابة إخراج التصحيح إلى stdout

en: Write the start-up logs, and then exit.
ar: اكتب سجلات البدء ، ثم اخرج.

en: X display to connect to
ar: شاشة X للاتصال مع

en: XDG runtime directory access problem
ar: مشكلة الوصول إلى دليل وقت تشغيل XDG

en: XDG runtime directory created
ar: تم إنشاء دليل وقت تشغيل XDG

en: XDG runtime directory exists
ar: دليل وقت تشغيل XDG موجود

en: XFree(wm_name) for change
ar: XFree (wm_name) للتغيير

note: xgettext: This is the description of the PASSXT command.
en: XT (set 1) keyboard scan code
ar: XT (مجموعة 1) رمز مسح لوحة المفاتيح

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #14 (in the Chromatic Percussion group).
en: Xylophone
ar: إكسيليفون

en: Year Month Day
ar: سنة شهر يوم

en: Yes
ar: نعم

en: all dots
ar: كل النقاط

en: and
ar: و

note: xgettext: This is the description of the CLIP_APPEND command.
en: append characters to clipboard
ar: إلحاق الأحرف بالحافظة

note: xgettext: This is the description of the CLIP_ADD command.
en: append to clipboard from character
ar: إلحاق الحافظة من الحرف

en: at cursor
ar: عند المؤشر

note: xgettext: This is the description of the KEY_BACKSPACE command.
en: backspace key
ar: مفتاح الحذف الخلفي

en: battery low
ar: البطارية منخفضة

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT command.
en: bind to specific virtual terminal
ar: الالتزام بنافذة أوامر افتراضية محددة

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT_NEXT command.
en: bind to the next virtual terminal
ar: ربط بنافذة الأوامر الافتراضية التالية

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT_PREV command.
en: bind to the previous virtual terminal
ar: ربط بنافذة الأوامر الافتراضية السابقة

en: black
ar: أسود

en: blank line
ar: سطر فارغ

en: blinking
ar: وميض

note: B
en: blue
ar: أزرق

en: braille device not specified
ar: جهاز برايل غير محدد

note: xgettext: This is the description of the OFFLINE command.
en: braille display temporarily unavailable
ar: شاشة برايل غير متاحة مؤقتًا

en: braille driver initialization failed
ar: فشلت تهيئة برنامج تشغيل برايل

en: braille driver not loadable
ar: برنامج تشغيل برايل غير قابل للتحميل

en: braille driver restarting
ar: إعادة تشغيل سائقة برايل

en: braille driver stopped
ar: توقف سائقة برايل

en: braille released
ar: تم تحرير برايل

note: xgettext: This is the description of the ROUTE command.
en: bring screen cursor to character
ar: إحضار مؤشر الشاشة إلى الحرف

note: xgettext: This is the description of the CSRJMP_VERT command.
en: bring screen cursor to current line
ar: إحضار مؤشر الشاشة إلى السطر الحالي

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_LINE command.
en: bring screen cursor to line
ar: إحضار مؤشر الشاشة إلى السطر

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_CURR_LOCN command.
en: bring screen cursor to speech cursor
ar: إحضار مؤشر الشاشة إلى مؤشر النطق

note: RG
en: brown
ar: بني

en: can't get console state
ar: لا يمكن الحصول على حالة وحدة التحكم

en: can't open console
ar: لا يمكن فتح وحدة التحكم

en: can't read screen content
ar: لا يمكن قراءة محتوى الشاشة

en: can't read screen header
ar: لا يمكن قراءة رأس الشاشة

en: cannot access internal contraction table
ar: لا يمكن الوصول إلى جدول الاختصارات الداخلي

en: cannot compile attributes table
ar: لا يمكن تجميع جدول السمات

en: cannot compile contraction table
ar: لا يمكن تجميع جدول الاختصارات

en: cannot compile key table
ar: لا يمكن تجميع جدول المفاتيح

en: cannot compile keyboard table
ar: لا يمكن تجميع جدول لوحة المفاتيح

en: cannot compile text table
ar: لا يمكن تجميع جدول النص

note: This is the first attempt to connect to BRLTTY, and it failed. * Return the error immediately to the user, to provide feedback to users * running xbrlapi by hand, but not fill logs, eat battery, spam * 127.0.0.1 with reconnection attempts.
en: cannot connect to braille devices daemon brltty at %s
ar: لا يمكن الاتصال بالعميل الخفي لأجهزة برايل في %s \ n

en: cannot connect to display %s
ar: لا يمكن الاتصال بشاشة %s \ n

en: cannot create directory
ar: لا يمكن إنشاء المسار

en: cannot determine program directory
ar: لا يمكن تحديد دليل البرنامج

en: cannot determine working directory
ar: لا يمكن تحديد دليل العمل

en: cannot find procedure
ar: لا يمكن العثور على الإجراء

en: cannot fix install path
ar: لا يمكن إصلاح مسار التثبيت

en: cannot get tty
ar: لا يمكن الحصول على tty \ n

en: cannot get tty %d
ar: لا يمكن الحصول على tty %d \ n

en: cannot get working directory
ar: لا يمكن الحصول على دليل العمل

en: cannot grab windows on screen %d
ar: لا يمكن انتزاع الإطارات على الشاشة %d \ n

en: cannot ignore keys
ar: لا يمكن تجاهل المفاتيح \ n

en: cannot load attributes table
ar: لا يمكن تحميل جدول السمات

en: cannot load contraction table
ar: لا يمكن تحميل جدول الاختصارات

en: cannot load library
ar: لا يمكن تحميل المكتبة

en: cannot load text table
ar: لا يمكن تحميل جدول نصي

en: cannot make world writable
ar: لا يمكن جعل العالم قابل للكتابة

en: cannot open key help
ar: لا يمكن فتح مساعدة المفاتيح

en: cannot open process identifier file
ar: لا يمكن فتح ملف معرف العملية

en: cannot open working directory
ar: لا يمكن فتح مسار العمل

en: cannot read preferences file
ar: لا يمكن قراءة ملف التفضيلات

en: cannot set focus to %#010x
ar: لا يمكن تعيين التركيز على %# 010x

en: cannot set working directory
ar: لا يمكن تعيين دليل العمل

en: cannot write to preferences file
ar: لا يمكن الكتابة إلى ملف التفضيلات

en: cells
ar: خلايا

en: changes discarded
ar: تم تجاهل التغييرات

note: xgettext: This is the description of the UNSTICK command.
en: clear all sticky input modifiers
ar: امسح كافة معدّلات الإدخال اللاصقة

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_CLEAR command.
en: clear the text selection
ar: امسح تحديد النص

en: column
ar: عمود

en: configuration directive specified more than once
ar: تم تحديد توجيه التكوين أكثر من مرة

en: console not in use
ar: وحدة التحكم ليست قيد الاستخدام

en: console tone generator
ar: مولد نغمة وحدة التحكم

note: xgettext: This is the description of the CLIP_COPY command.
en: copy characters to clipboard
ar: نسخ الأحرف إلى الحافظة

note: xgettext: This is the description of the HOST_COPY command.
en: copy selected text to host clipboard
ar: نسخ النص المحدد لاستضافة الحافظة

note: xgettext: This is the description of the TOUCH_AT command.
en: current reading location
ar: موقع القراءة الحالي

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_DOWN command.
en: cursor-down key
ar: مفتاح المؤشر لأسفل

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_LEFT command.
en: cursor-left key
ar: مفتاح المؤشر الأيسر

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_RIGHT command.
en: cursor-right key
ar: مفتاح المؤشر الأيمن

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_UP command.
en: cursor-up key
ar: مفتاح المؤشر لأعلى

note: xgettext: This is the description of the HOST_CUT command.
en: cut selected text to host clipboard
ar: قص النص المحدد للحافظة المستضيفة

note: GB
en: cyan
ar: ازرق سماوي

note: xgettext: This is the description of the ALTGR command.
en: cycle the AltGr (Right Alt) sticky input modifier (next, on, off)
ar: دورة معدل الإدخال الثابت AltGr (اليمين البديل) (التالي ، تشغيل ، إيقاف تشغيل)

note: xgettext: This is the description of the CONTROL command.
en: cycle the Control sticky input modifier (next, on, off)
ar: دورة في معدل الإدخال الثابت للتحكم (التالي ، تشغيل ، إيقاف تشغيل)

note: xgettext: This is the description of the GUI command.
en: cycle the GUI (Windows) sticky input modifier (next, on, off)
ar: دورة في معدل الإدخال الثابت GUI (Windows) (التالي ، تشغيل ، إيقاف تشغيل)

note: xgettext: This is the description of the META command.
en: cycle the Meta (Left Alt) sticky input modifier (next, on, off)
ar: دورة معدّل الإدخال الثابت Meta (Alt الأيسر) (التالي ، تشغيل ، إيقاف)

note: xgettext: This is the description of the SHIFT command.
en: cycle the Shift sticky input modifier (next, on, off)
ar: دورة معدل الإدخال اللاصق Shift (التالي ، تشغيل ، إيقاف تشغيل)

note: xgettext: This is the description of the UPPER command.
en: cycle the Upper sticky input modifier (next, on, off)
ar: دورة معدل الإدخال العلوي اللاصق (التالي ، تشغيل ، إيقاف تشغيل)

note: L
en: dark grey
ar: رمادي غامق

note: xgettext: This is the description of the SAY_LOWER command.
en: decrease speaking pitch
ar: خفض حدة الكلام

note: xgettext: This is the description of the SAY_SLOWER command.
en: decrease speaking rate
ar: خفض سرعة الكلام

note: xgettext: This is the description of the SAY_SOFTER command.
en: decrease speaking volume
ar: خفض مستوى الصوت

note: xgettext: This is the description of the KEY_DELETE command.
en: delete key
ar: مفتاح الحذف

note: xgettext: This is the description of the DESCCHAR command.
en: describe character
ar: وصف الحرف

note: xgettext: This is the description of the DESC_CURR_CHAR command.
en: describe current character
ar: وصف الحرف الحالي

en: device
ar: الجهاز

en: directory
ar: المسار

en: display
ar: العرض

note: xgettext: This is the description of the NOOP command.
en: do nothing
ar: لا تفعل شيء

en: done
ar: تم

en: dot 7
ar: النقطة 7

en: dot 8
ar: النقطة 8

en: dots 7 and 8
ar: النقاط 7 و8

en: driver request
ar: طلب ملف التعريف

en: driver,...
ar: سائقة،...

note: xgettext: This is the description of the KEY_END command.
en: end key
ar: مفتاح النهاية

note: xgettext: This is the description of the KEY_ENTER command.
en: enter key
ar: مفتاح الدخول

note: xgettext: This is the description of the LEARN command.
en: enter/leave command learn mode
ar: دخول/مغادرة وضع تعلم الأوامر

note: xgettext: This is the description of the HELP command.
en: enter/leave help display
ar: دخول/مغادرة مساعدة العرض

note: xgettext: This is the description of the PREFMENU command.
en: enter/leave preferences menu
ar: دخول/مغادرة قائمة التفضيلات

note: xgettext: This is the description of the INFO command.
en: enter/leave status display
ar: دخول / مغادرة عرض الحالة

note: xgettext: This is the description of the KEY_ESCAPE command.
en: escape key
ar: مفتاح الهروب

note: xgettext: This is the term used when the time is exactly on (i.e. zero seconds after) a minute.
en: exactly
ar: تماما

en: excess argument
ar: حجة زائدة

note: parent
en: executing "%s" (from "%s")
ar: تنفيذ "%s" (من " %s")

en: executing as the invoking user
ar: تنفيذ بصفته المستخدم المستدعي

note: execv() shouldn't return
en: execution of "%s" failed: %s
ar: فشل تنفيذ "%s": %s

en: failed to get first focus
ar: فشل في الحصول على التركيز الأول

en: file
ar: ملف

en: file '%s' processing error.
ar: خطأ في معالجة الملف '%s'.

note: failed
en: fork of "%s" failed: %s
ar: فشل تفرع "%s":%s

note: xgettext: This is the description of the KEY_FUNCTION command.
en: function key
ar: مفتاح وظيفي

note: xgettext: This is the description of the BACK command.
en: go back after cursor tracking
ar: الرجوع بعد تتبع المؤشر

note: xgettext: This is the description of the GUI_BACK command.
en: go back to the previous screen
ar: العودة للشاشة السابقة

note: xgettext: This is the description of the FWINLT command.
en: go backward one braille window
ar: الرجوع للخلف نافذة برايل واحدة

note: xgettext: This is the description of the FWINLTSKIP command.
en: go backward skipping blank braille windows
ar: الرجوع للخلف مع تخطي نوافذ برايل الفارغة

note: xgettext: This is the description of the PRNBWIN command.
en: go backward to nearest non-blank braille window
ar: الرجوع للخلف إلى أقرب نافذة برايل غير فارغة

note: xgettext: This is the description of the LNDN command.
en: go down one line
ar: النزول سطر واحد

note: xgettext: This is the description of the WINDN command.
en: go down several lines
ar: النزول عدة أسطر

note: xgettext: This is the description of the NXPGRPH command.
en: go down to first line of next paragraph
ar: النزول إلى السطر الأول من الفقرة التالية

note: xgettext: This is the description of the MENU_LAST_ITEM command.
en: go down to last item
ar: النزول إلى آخر عنصر

note: xgettext: This is the description of the NXDIFCHAR command.
en: go down to nearest line with different character
ar: النزول إلى أقرب سطر بحرف مختلف

note: xgettext: This is the description of the NXDIFLN command.
en: go down to nearest line with different content
ar: النزول إلى أقرب سطر بمحتوى مختلف

note: xgettext: This is the description of the ATTRDN command.
en: go down to nearest line with different highlighting
ar: النزول إلى أقرب سطر مع تمييز مختلف

note: xgettext: This is the description of the NXINDENT command.
en: go down to nearest line with less indent than character
ar: النزول إلى أقرب سطر بمسافة أحرف بادئة أقل

note: xgettext: This is the description of the NXPROMPT command.
en: go down to next command prompt
ar: النزول إلى موجه الأوامر التالي

note: xgettext: This is the description of the MENU_NEXT_ITEM command.
en: go down to next item
ar: النزول إلى العنصر التالي

note: xgettext: This is the description of the FWINRT command.
en: go forward one braille window
ar: الانتقال للأمام بمقدار نافذة برايل واحدة

note: xgettext: This is the description of the FWINRTSKIP command.
en: go forward skipping blank braille windows
ar: الانتقال للأمام مع تخطي نوافذ برايل الفارغة

note: xgettext: This is the description of the NXNBWIN command.
en: go forward to nearest non-blank braille window
ar: الانتقال للأمام إلى أقرب نافذة برايل غير فارغة

note: xgettext: This is the description of the HWINLT command.
en: go left half a braille window
ar: الذهاب يسار نصف نافذة برايل

note: xgettext: This is the description of the CHRLT command.
en: go left one character
ar: الذهاب يسارا حرف واحد

note: xgettext: This is the description of the HWINRT command.
en: go right half a braille window
ar: الذهاب يمينًا نصف نافذة برايل

note: xgettext: This is the description of the CHRRT command.
en: go right one character
ar: الذهاب يمينا حرف واحد

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_FRST_CHAR command.
en: go to and speak first non-blank character on line
ar: الانتقال ونطق أول حرف غير فارغ على السطر

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_FRST_LINE command.
en: go to and speak first non-blank line on screen
ar: الانتقال ونطق أول حرف غير فارغ على الشاشة

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_LAST_CHAR command.
en: go to and speak last non-blank character on line
ar: الانتقال ونطق آخر حرف غير فارغ على السطر

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_LAST_LINE command.
en: go to and speak last non-blank line on screen
ar: الانتقال ونطق آخر حرف غير فارغ على الشاشة

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_CHAR command.
en: go to and speak next character
ar: الانتقال ونطق الحرف التالي

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_LINE command.
en: go to and speak next line
ar: الانتقال ونطق السطر التالي

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_WORD command.
en: go to and speak next word
ar: الانتقال ونطق الكلمة التالية

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_CHAR command.
en: go to and speak previous character
ar: الانتقال ونطق الحرف السابق

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_LINE command.
en: go to and speak previous line
ar: الانتقال ونطق السطر السابق

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_WORD command.
en: go to and speak previous word
ar: الانتقال ونطق الكلمة السابقة

note: xgettext: This is the description of the BOT_LEFT command.
en: go to beginning of bottom line
ar: الانتقال إلى بداية آخر سطر

note: xgettext: This is the description of the LNBEG command.
en: go to beginning of line
ar: الانتقال إلى بداية السطر

note: xgettext: This is the description of the TOP_LEFT command.
en: go to beginning of top line
ar: الانتقال إلى بداية أول سطر

note: xgettext: This is the description of the BOT command.
en: go to bottom line
ar: الذهاب إلى آخر سطر

note: xgettext: This is the description of the SPKHOME command.
en: go to current speaking position
ar: الذهاب إلى موضع النطق الحالي

note: xgettext: This is the description of the LNEND command.
en: go to end of line
ar: الذهاب إلى آخر السطر

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_LEVEL command.
en: go to previous menu level
ar: الذهاب إلى مستوى القائمة السابق

note: xgettext: This is the description of the GOTOMARK command.
en: go to remembered braille window position
ar: الذهاب إلى موضع نافذة برايل الذي تم تذكره

note: xgettext: This is the description of the HOME command.
en: go to screen cursor
ar: الذهاب إلى مؤشر الشاشة

note: xgettext: This is the description of the RETURN command.
en: go to screen cursor or go back after cursor tracking
ar: الانتقال إلى مؤشر الشاشة أو الرجوع بعد تتبع المؤشر

note: xgettext: This is the description of the GOTOLINE command.
en: go to selected line
ar: الذهاب إلى السطر المحدد

note: xgettext: This is the description of the GUI_HOME command.
en: go to the home screen
ar: الذهاب للشاشة الرئيسية

note: xgettext: This is the description of the TOP command.
en: go to top line
ar: الذهاب للسطر العلوي

note: xgettext: This is the description of the LNUP command.
en: go up one line
ar: الانتقال سطر لأعلى

note: xgettext: This is the description of the WINUP command.
en: go up several lines
ar: الانتقال لأعلى عدة أسطر

note: xgettext: This is the description of the MENU_FIRST_ITEM command.
en: go up to first item
ar: الصعود إلى أول عنصر

note: xgettext: This is the description of the PRPGRPH command.
en: go up to first line of paragraph
ar: الصعود إلى السطر الأول من الفقرة

note: xgettext: This is the description of the PRDIFCHAR command.
en: go up to nearest line with different character
ar: الصعود إلى أقرب سطر بحرف مختلف

note: xgettext: This is the description of the PRDIFLN command.
en: go up to nearest line with different content
ar: الصعود إلى أقرب سطر بمحتوى مختلف

note: xgettext: This is the description of the ATTRUP command.
en: go up to nearest line with different highlighting
ar: الصعود إلى أقرب سطر مع تمييز مختلف

note: xgettext: This is the description of the PRINDENT command.
en: go up to nearest line with less indent than character
ar: الصعود إلى أقرب سطر بمسافة أحرف بادئة أقل

note: xgettext: This is the description of the PRPROMPT command.
en: go up to previous command prompt
ar: الصعود إلى موجه الأوامر السابق

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_ITEM command.
en: go up to previous item
ar: الصعود إلى العنصر السابق

note: G
en: green
ar: أخضر

en: group permissions added
ar: تمت إضافة أذونات المجموعة

en: help not available
ar: المساعدة غير متوفرة

en: help screen not readable
ar: شاشة المساعدة غير قابلة للقراءة

note: xgettext: This is the description of the KEY_HOME command.
en: home key
ar: مفتاح البداية

en: identifier,...
ar: المعرف ، ...

en: idle timeout
ar: مهلة الخمول

note: xgettext: This is the description of the SAY_HIGHER command.
en: increase speaking pitch
ar: زيادة حدة الكلام

note: xgettext: This is the description of the SAY_FASTER command.
en: increase speaking rate
ar: زيادة سرعة الكلام

note: xgettext: This is the description of the SAY_LOUDER command.
en: increase speaking volume
ar: زيادة مستوى صوت الكلام

en: indent
ar: المحاذاة

note: xgettext: This is the description of the PASTE_HISTORY command.
en: insert clipboard history entry after screen cursor
ar: إدراج محتوى الذاكرة المحفوظ بعد مؤشر الشاشة

note: xgettext: This is the description of the PASTE command.
en: insert clipboard text after screen cursor
ar: إدخال نص الحافظة بعد مؤشر الشاشة

note: xgettext: This is the description of the HOST_PASTE command.
en: insert host clipboard text after screen cursor
ar: إدخال نص الحافظة المضيفة بعد مؤشر الشاشة

note: xgettext: This is the description of the KEY_INSERT command.
en: insert key
ar: مفتاح الإدراج

en: install path not absolute
ar: مسار التثبيت ليس مطلقا

en: invalid counter setting
ar: إعداد العداد غير صالح

en: invalid escape sequence
ar: تسلسل هروب غير صالح

en: invalid flag setting
ar: إعداد إشارة غير صالح

en: invalid message hold timeout
ar: رسالة مهلة الانتظار غير صالحة

note: the operand for an option is invalid
en: invalid operand
ar: معامل غير صالح

en: invalid thread stack size
ar: حجم كومة الخيط غير صالح

en: keyboard emu off
ar: محاكاة لوحة المفاتيح تعطيل

en: keyboard emu on
ar: محاكاة لوحة المفاتيح تشغيل

note: L  B
en: light blue
ar: أزرق فاتح

note: L GB
en: light cyan
ar: ضوء سماوي

note: L G
en: light green
ar: أخضر فاتح

note: RGB
en: light grey
ar: رمادي فاتح

note: LR B
en: light magenta
ar: أرجواني فاتح

note: LR
en: light red
ar: أحمر فاتح

en: line
ar: سطر

note: xgettext: This is the description of the COPY_LINE command.
en: linear copy to character
ar: نسخة خطية للحرف

note: R B
en: magenta
ar: أرجواني

note: the operand for a string option hasn't been specified
en: missing operand
ar: المعامل المفقود

en: missing parameter name
ar: اسم المعلمة مفقود

en: missing parameter qualifier
ar: مؤهل المعلمة مفقود

en: missing parameter value
ar: قيمة المعلمة مفقودة

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_FRST command.
en: move to the first item in the screen area
ar: الانتقال إلى العنصر الأول في منطقة الشاشة

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_LAST command.
en: move to the last item in the screen area
ar: الانتقال إلى العنصر الأخير في منطقة الشاشة

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_NEXT command.
en: move to the next item in the screen area
ar: الانتقال إلى العنصر التالي في منطقة الشاشة

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_PREV command.
en: move to the previous item in the screen area
ar: الانتقال إلى العنصر السابق في منطقة الشاشة

en: name
ar: الاسم

en: name=value,...
ar: الاسم = القيمة ، ...

en: native
ar: أصلي

en: no key bindings
ar: لا توجد اختصارات

en: no screen
ar: لا توجد شاشة

en: none
ar: لا شيء

en: not saved
ar: لم يتم الحفظ

en: not switching to an unprivileged user
ar: عدم التبديل إلى مستخدم لا يتمتع بامتيازات

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_ALERTS command.
en: open the application alerts window
ar: فتح نافذة تنبيهات التطبيق

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_LIST command.
en: open the application list window
ar: فتح نافذة قائمة التطبيق

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_MENU command.
en: open the application-specific menu
ar: فتح القائمة الخاصة بالتطبيقات

note: xgettext: This is the description of the GUI_BRL_ACTIONS command.
en: open the braille actions window
ar: فتح نافذة إجراءات برايل

note: xgettext: This is the description of the GUI_DEV_OPTIONS command.
en: open the device options window
ar: فتح نافذة خيارات الجهاز

note: xgettext: This is the description of the GUI_DEV_SETTINGS command.
en: open the device settings window
ar: فتح نافذة إعدادات الجهاز

en: option
ar: خيار

en: ownership claimed
ar: تم الحصول على الملكية

note: xgettext: This is the description of the KEY_PAGE_DOWN command.
en: page-down key
ar: مفتاح صفحة لأسفل

note: xgettext: This is the description of the KEY_PAGE_UP command.
en: page-up key
ar: مفتاح صفحة لأعلى

en: path
ar: المسار

en: pid file not specified
ar: ملف pid غير محدد

en: pid file open error
ar: خطأ فتح ملف pid

en: pitch
ar: حدة الصوت

note: xgettext: This is the description of the SETLEFT command.
en: place left end of braille window at character
ar: ضع الطرف الأيسر من نافذة برايل على الحرف

en: power switch
ar: مفتاح الطاقة

en: quality
ar: الجودة

en: rate
ar: السرعة

note: xgettext: This is the description of the COPY_RECT command.
en: rectangular copy to character
ar: نسخة مستطيلة للحرف

note: R
en: red
ar: أحمر

note: xgettext: This is the description of the REFRESH command.
en: refresh braille display
ar: تحديث شاشة برايل

note: xgettext: This is the description of the REFRESH_LINE command.
en: refresh braille line
ar: تحديث سطر برايل

en: regexp,...
ar: regexp ، ...

en: reinitializing braille driver
ar: إعادة تشغيل سائقة برايل

en: reinitializing screen driver
ar: إعادة تشغيل سائقة الشاشة

en: reinitializing speech driver
ar: إعادة تشغيل سائقة النطق

note: xgettext: This is the description of the SETMARK command.
en: remember current braille window position
ar: تذكر الوضع الحالي لنافذة برايل

note: xgettext: This is the description of the ALERT command.
en: render an alert
ar: تقديم تنبيه

en: repeat count
ar: تكرار العد

note: xgettext: This is the description of the RESTARTBRL command.
en: restart braille driver
ar: إعادة تشغيل سائقة البرايل

note: xgettext: This is the description of the RESTARTSPEECH command.
en: restart speech driver
ar: إعادة تشغيل سائقة الكلام

note: xgettext: This is the description of the CLIP_RESTORE command.
en: restore clipboard from disk
ar: استعادة الحافظة من القرص

note: xgettext: This is the description of the PREFLOAD command.
en: restore preferences from disk
ar: استعادة التفضيلات من القرص

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_ACTV command.
en: return to the active screen area
ar: العودة إلى منطقة الشاشة النشطة

note: xgettext: This is the description of the CLIP_SAVE command.
en: save clipboard to disk
ar: حفظ الحافظة على القرص

note: xgettext: This is the description of the PREFSAVE command.
en: save preferences to disk
ar: حفظ التفضيلات على القرص

en: scheme+...
ar: مخطط + ...

en: screen driver not loadable
ar: سائقة الشاشة غير قابلة للتحميل

en: screen driver restarting
ar: يتم إعادة تشغيل سائقة الشاشة

en: screen driver stopped
ar: توقفت سائقة الشاشة

en: screen locked
ar: الشاشة مغلقة

en: screen not in text mode
ar: الشاشة ليست في نمط النص

note: xgettext: This is the description of the PRSEARCH command.
en: search backward for clipboard text
ar: البحث للخلف عن نص الحافظة

note: xgettext: This is the description of the NXSEARCH command.
en: search forward for clipboard text
ar: البحث للأمام عن نص الحافظة

en: seconds
ar: ثواني

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_ALL command.
en: select all of the text
ar: حدد كل النص

note: xgettext: This is the description of the MENU_NEXT_SETTING command.
en: select next choice
ar: حدد الخيار التالي

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_SETTING command.
en: select previous choice
ar: حدد الخيار السابق

note: xgettext: This is the description of the TUNES command.
en: set alert tunes on/off
ar: تشغيل وتعطيل نغمات التنبيه

note: xgettext: This is the description of the ATTRBLINK command.
en: set attribute blinking on/off
ar: تشغيل وتعطيل سمة الوميض

note: xgettext: This is the description of the ATTRVIS command.
en: set attribute underlining on/off
ar: تشغيل وتعطيل سمة التسطير

note: xgettext: This is the description of the SET_ATTRIBUTES_TABLE command.
en: set attributes table
ar: ضبط سمة الجدول

note: xgettext: This is the description of the AUTOREPEAT command.
en: set autorepeat on/off
ar: تشغيل وتعطيل التكرار التلقائي

note: xgettext: This is the description of the ASPK_CMP_WORDS command.
en: set autospeak completed words on/off
ar: تشغيل وتعطيل النطق التلقائي للكلمات المكتملة

note: xgettext: This is the description of the ASPK_DEL_CHARS command.
en: set autospeak deleted characters on/off
ar: تشغيل وتعطيل النطق التلقائي للحروف المحذوفة

note: xgettext: This is the description of the ASPK_INDENT command.
en: set autospeak indent of current line on/off
ar: تشغيل وتعطيل النطق التلقائي لمحاذاة السطر الحالي

note: xgettext: This is the description of the ASPK_INS_CHARS command.
en: set autospeak inserted characters on/off
ar: تشغيل وتعطيل النطق التلقائي للحروف المدخلة

note: xgettext: This is the description of the AUTOSPEAK command.
en: set autospeak on/off
ar: تشغيل وتعطيل النطق التلقائي

note: xgettext: This is the description of the ASPK_REP_CHARS command.
en: set autospeak replaced characters on/off
ar: تشغيل وتعطيل النطق التلقائي للحروف المُستبدلة

note: xgettext: This is the description of the ASPK_SEL_CHAR command.
en: set autospeak selected character on/off
ar: تشغيل وتعطيل النطق التلقائي للحرف المحدد

note: xgettext: This is the description of the ASPK_SEL_LINE command.
en: set autospeak selected line on/off
ar: تشغيل وتعطيل النطق التلقائي للسطر المحدد

note: xgettext: This is the description of the BRLKBD command.
en: set braille keyboard enabled/disabled
ar: تشغيل أو تعطيل لوحة مفاتيح برايل

note: xgettext: This is the description of the BRLUCDOTS command.
en: set braille typing mode dots/text
ar: ضبط نمط كتابة برايل إما نص أو نقاط

note: xgettext: This is the description of the CAPBLINK command.
en: set capital letter blinking on/off
ar: تشغيل وتعطيل الوميض للأحرف الكبيرة

note: xgettext: This is the description of the CONTRACTED command.
en: set contracted/computer braille
ar: اختيار البرايل الحاسوبي أو المختصر

note: xgettext: This is the description of the SET_CONTRACTION_TABLE command.
en: set contraction table
ar: اختيار جدول الاختصارات

note: xgettext: This is the description of the DISPMD command.
en: set display mode attributes/text
ar: ضبط نمط العرض إما نص أو سمات

note: xgettext: This is the description of the CSRHIDE command.
en: set hidden screen cursor on/off
ar: تشغيل أو تعطيل إخفاء مؤشر الشاشة

note: xgettext: This is the description of the SET_KEYBOARD_TABLE command.
en: set keyboard table
ar: تعيين جدول لوحة المفاتيح

note: xgettext: This is the description of the SET_LANGUAGE_PROFILE command.
en: set language profile
ar: تعيين ملف تعريف اللغة

note: xgettext: This is the description of the CSRBLINK command.
en: set screen cursor blinking on/off
ar: تشغيل أو تعطيل وميض مؤشر الشاشة

note: xgettext: This is the description of the CSRSIZE command.
en: set screen cursor style block/underline
ar: تعيين شكل مؤشر الشاشة كسطر أو ككتلة

note: xgettext: This is the description of the CSRVIS command.
en: set screen cursor visibility on/off
ar: تشغيل أو تعطيل رؤية مؤشر الشاشة

note: xgettext: This is the description of the FREEZE command.
en: set screen image frozen/unfrozen
ar: تجميد أو إلغاء تجميد صورة الشاشة

note: xgettext: This is the description of the COMPBRL6 command.
en: set six/eight dot computer braille
ar: تعيين برايل سداسي أو ثماني النقاط

note: xgettext: This is the description of the SKPBLNKWINS command.
en: set skipping of blank braille windows on/off
ar: تشغيل أو تعطيل تجاهل نوافذ برايل الخالية

note: xgettext: This is the description of the SKPIDLNS command.
en: set skipping of lines with identical content on/off
ar: تشغيل أو تعطيل تجاهل الأسطر ذات المحتوى المتطابق

note: xgettext: This is the description of the SLIDEWIN command.
en: set sliding braille window on/off
ar: تشغيل أو تعطيل انزلاق نافذة برايل

note: xgettext: This is the description of the SHOW_CURR_LOCN command.
en: set speech cursor visibility on/off
ar: تعطيل أو تشغيل رؤية مؤشر النطق

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_SET command.
en: set text selection
ar: ضبط تحديد النص

note: xgettext: This is the description of the SIXDOTS command.
en: set text style 6-dot/8-dot
ar: تعيين شكل النص إما 6 نقاط أو 8 نقاط

note: xgettext: This is the description of the SET_TEXT_TABLE command.
en: set text table
ar: تعيين جدول النص

note: xgettext: This is the description of the TOUCH_NAV command.
en: set touch navigation on/off
ar: تشغيل أو تعطيل التنقل باللمس

note: xgettext: This is the description of the CSRTRK command.
en: set track screen cursor on/off
ar: تشغيل أو تعطيل تتبع مؤشر الشاشة

note: xgettext: This is the description of the TIME command.
en: show current date and time
ar: إظهار التاريخ والوقت الحاليين

note: xgettext: This is the description of the GUI_TITLE command.
en: show the window title
ar: عرض  عنوان النافذة

note: xgettext: This is the description of the INDICATORS command.
en: show various device status indicators
ar: عرض مؤشرات حالة الجهاز المختلفة

en: soundcard digital audio
ar: بطاقة الصوت الرقمية

en: soundcard synthesizer
ar: مركب كرت الصوت

en: space
ar: مسافة

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_CHAR command.
en: speak current character
ar: نطق الحرف الحالي

note: xgettext: This is the description of the SAY_LINE command. xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_LINE command.
en: speak current line
ar: نطق السطر الحالي

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_WORD command.
en: speak current word
ar: نطق الكلمة الحالية

note: xgettext: This is the description of the SAY_BELOW command.
en: speak from current line through bottom of screen
ar: النطق بدءاً من السطر الحالي وحتى أسفل الشاشة

note: xgettext: This is the description of the SAY_ALL command.
en: speak from top of screen through bottom of screen
ar: النطق بدءً من أعلى الشاشة إلى أسفلها

note: xgettext: This is the description of the SAY_ABOVE command.
en: speak from top of screen through current line
ar: النطق بدءً من أعلى الشاشة وحتى السطر الحالي

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_INDENT command.
en: speak indent of current line
ar: نطق محاذاة السطر الحالي

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_LOCN command.
en: speak speech cursor location
ar: نطق موقع مؤشر الكلام

en: specifier
ar: محدد

en: speech driver not loadable
ar: برنامج تشغيل النطق غير قابل للتحميل

en: speech driver restarting
ar: يتم إعادة تشغيل سائقة النطق

en: speech driver stopped
ar: توقفت سائقة النطق

note: xgettext: This is the description of the SPELL_CURR_WORD command.
en: spell current word
ar: تهجئة الكلمة الحالية

note: xgettext: This is the description of the CLIP_NEW command.
en: start new clipboard at character
ar: بدء حافظة جديدة عند الحرف

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_START command.
en: start text selection
ar: بدء تحديد النص

note: xgettext: This is the description of the BRL_START command.
en: start the braille driver
ar: بدء سائقة برايل

note: xgettext: This is the description of the SCR_START command.
en: start the screen driver
ar: بدء سائقة الشاشة

note: xgettext: This is the description of the SPK_START command.
en: start the speech driver
ar: بدء سائقة النطق

note: xgettext: This is the description of the MUTE command.
en: stop speaking
ar: إيقاف التكلم

note: xgettext: This is the description of the BRL_STOP command.
en: stop the braille driver
ar: إيقاف سائقة البرايل

note: xgettext: This is the description of the SCR_STOP command.
en: stop the screen driver
ar: إيقاف سائقة الشاشة

note: xgettext: This is the description of the SPK_STOP command.
en: stop the speech driver
ar: إيقاف سائقة النطق

en: strange old error handler
ar: معالج خطأ قديم غريب

note: xgettext: This is the description of the CONTEXT command.
en: switch to command context
ar: التبديل إلى سياق الأمر

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT command.
en: switch to specific virtual terminal
ar: التبديل إلى نافذة أوامر افتراضية محددة

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_NEXT command.
en: switch to the next screen area
ar: التبديل إلى منطقة الشاشة التالية

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT_NEXT command.
en: switch to the next virtual terminal
ar: التبديل إلى نافذة الأوامر الافتراضية التالية

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_PREV command.
en: switch to the previous screen area
ar: التبديل إلى منطقة الشاشة السابقة

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT_PREV command.
en: switch to the previous virtual terminal
ar: التبديل إلى نافذة الأوامر الافتراضية السابقة

en: switched to unprivileged user
ar: تحولت إلى مستخدم لا يتمتع بامتيازات

note: xgettext: This is the description of the KEY_TAB command.
en: tab key
ar: مفتاح التنقل

en: text
ar: نص

en: the locale directory containing the translations
ar: دليل اللغة الذي يحتوي على الترجمات

en: the locale in which to look up a translation
ar: المكان الذي تبحث فيه عن الترجمة

en: the name of the domain containing the translations
ar: اسم المجال الذي يحتوي على الترجمات

note: xgettext: This is the description of the PASSDOTS command.
en: type braille dots
ar: اكتب نقاط برايل

note: xgettext: This is the description of the PASSCHAR command.
en: type unicode character
ar: اكتب حرف unicode

en: unexpected block type
ar: نوع كتلة غير متوقع

en: unexpected cmd
ar: cmd غير متوقع

en: unhandled command
ar: أمر غير معالج

en: unknown command
ar: طلب مجهول

en: unknown configuration directive
ar: توجيه تكوين غير معروف

en: unknown log level or category
ar: مستوى أو فئة سجل غير معروفة

note: an unknown option has been specified
en: unknown option
ar: خيار غير معروف

en: unknown screen content quality
ar: جودة محتوى الشاشة غير معروفة

en: unsupported parameter
ar: إعداد غير مدعوم

en: volume
ar: مستوى الصوت

note: LRGB
en: white
ar: أبيض

en: working directory changed
ar: تم تغيير الدليل العامل

en: write the translations using UTF-8
ar: اكتب الترجمات باستخدام UTF-8

en: xbrlapi: Couldn't find a keycode to remap for simulating unbound keysym %08X
ar: xbrlapi: تعذر العثور على رمز مفتاح لإعادة تعيينه لمحاكاة Keyword غير المنضمة%08X

en: xbrlapi: Couldn't translate keysym %08X to keycode.
ar: xbrlapi: تعذرت الترجمة keysym %08X to keycode.

en: xbrlapi: X Error %d, %s on display %s
ar: xbrlapi: X خطأ %d, %s على عرض %s

en: xbrlapi: bad format for VT number
ar: xbrlapi: تنسيق سيئ VT number

en: xbrlapi: bad type for VT number
ar: xbrlapi: نوع سيء لرقم VT

en: xbrlapi: cannot get root window XFree86_VT property
ar: xbrlapi: لا يمكن الحصول على نافذة الجذر XFree86_VT property

en: xbrlapi: cannot write window name %s
ar: xbrlapi: لا يمكن كتابة اسم النافذة %s

note: LRG
en: yellow
ar: أصفر
