brltty 6.6 - en to ka translation catalogue (910 entries)

en: "%s" started as "%s"
ka: "%s" გაეშვა, როგორც "%s"

note: xgettext: This phrase describes the colour of a character on the screen. xgettext: %1$s is the (already translated) foreground colour. xgettext: %2$s is the (already translated) background colour.
en: %1$s on %2$s
ka: %1$s - %2$s

note: xgettext: This is how to say when the time is exactly on (i.e. zero minutes after) an hour. xgettext: (%u represents the number of hours)
en: %u o'clock | %u o'clock
ka[0]: %u საათი
ka[1]: %u საათი

note: xgettext: This is a number (%u) of seconds (time units).
en: %u second | %u seconds
ka[0]: %u წამი
ka[1]: %u წამი

en: 1 cell
ka: 1 უჯრედი

en: 1 second
ka: 1 წამი

en: 10 seconds
ka: 10 წამი

en: 12 Hour
ka: 12 საათი

en: 2 cells
ka: 2 უჯრედი

en: 2 seconds
ka: 2 წამი

en: 20 seconds
ka: 20 წამი

en: 24 Hour
ka: 24 საათი

en: 250 milliseconds
ka: 250 მილიწამი

en: 3 cells
ka: 3 უჯრედი

en: 40 seconds
ka: 40 წამი

en: 5 seconds
ka: 5 წამი

en: 500 milliseconds
ka: 500 მილიწამი

en: 6-dot
ka: 6-წერტილი

en: 8-bit character set to use.
ka: სიმბოლოების 8-ბიტიანი ნაკრების სახელი, გამოსაყენებლად.

en: 8-dot
ka: 8-წერტილი

en: <off>
ka: <გამორთ>

note: xgettext: This is the description of the PASSAT command.
en: AT (set 2) keyboard scan code
ka: AT (კომპლექტი 2) კლავიატურის სკანირების კოდი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #22 (in the Organ group).
en: Accordion
ka: აკორდეონი

note: Bass xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #33 (in the Bass group).
en: Acoustic Bass
ka: აკუსტიკური ბასი

note: Piano xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #1 (in the Piano group).
en: Acoustic Grand Piano
ka: აკუსტიკური დიდი ფორტეპიანო

note: Guitar xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #25 (in the Guitar group).
en: Acoustic Guitar (nylon)
ka: აკუსტიკური გიტარა (ნეილონი)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #26 (in the Guitar group).
en: Acoustic Guitar (steel)
ka: აკუსტიკური გიტარა (ფოლადი)

en: After Time
ka: დროის შემდეგ

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #114 (in the Percussive group).
en: Agogo
ka: აგეგო

en: Alert
ka: გაფრთხილება

en: Alert Dots
ka: გაფრთხილების წერტილები

en: Alert Messages
ka: გაფრთხილების შეტყობინებები

en: Alert Tunes
ka: გამაფრთხილებელი მელოდიები

en: All
ka: ყველა

en: Alphabetic Cursor Coordinates
ka: ალფაბეტური კურსორის კოორდინატები

en: Alphabetic Window Coordinates
ka: ალფაბეტური ფანჯრის კოორდინატები

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #66 (in the Reed group).
en: Alto Saxophone
ka: ალტო საქსოფონე

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #127 (in the Sound Effects group).
en: Applause
ka: ტაში

en: Async Events
ka: ასინქრონული მოვლენები

en: Attributes Blink Period
ka: ატრიბუტის ციმციმის პერიოდი

en: Attributes Percent Visible
ka: ატრიბუტების პროცენტულობის ხილვადობა

en: Attributes Table
ka: ატრიბუტები ცხრილი

en: Augment an X session by supporting input typed on the braille device, showing the title of the focused window on the braille display, and switching braille focus to it.
ka: გააუმჯობესეთ X-ის სესია ბრაილის მოწყობილობაზე შეყვანის მხარდაჭერით, ფოკუსის მქონე ფანჯრის სათაურის ბრაილის ეკრანზე ჩვენებით და ბრაილის ფოკუსის ზედ გადართვით.

en: Autorelease
ka: ავტომატური განბლოკვა

en: Autorelease Time
ka: ავტომატური განბლოკვის დრო

en: Autorepeat Enabled
ka: ავტომატური გამეორება ჩართულია

en: Autorepeat Interval
ka: ავტომატური გამეორების ინტერვალი

en: Autorepeat Panning
ka: პანორამული ავტომატური გამეორება

en: Autospeak
ka: ავტომატური საუბარი

en: Autospeak Options
ka: ავტომატური საუბრის მორგება

en: BRLTTY stopped
ka: BRLTTY შეჩერებულია

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #110 (in the Ethnic group).
en: Bag Pipe
ka: გუდასტვირი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #106 (in the Ethnic group).
en: Banjo
ka: ბანჯო

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #68 (in the Reed group).
en: Baritone Saxophone
ka: ბარიტონ საქსოფონი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #5.
en: Bass
ka: ბასი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #71 (in the Reed group).
en: Bassoon
ka: ბასუნი

en: Beeper
ka: პეიჯერი

en: Before Time
ka: დაწყებამდე

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #124 (in the Sound Effects group).
en: Bird Tweet
ka: ჩიტის ჭიკჭიკი

en: Blinking Attributes
ka: ციმციმის ატრიბუტები

en: Blinking Capitals
ka: ციმციმა დიდი ასოები

en: Blinking Screen Cursor
ka: მოციმციმე კურსორი

en: Blinking Speech Cursor
ka: საუბრის მოციმციმე კურსორი

en: Block
ka: ბლოკი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #77 (in the Pipe group).
en: Blown Bottle
ka: გასაბერი ბოთლი

en: Bluetooth I/O
ka: ბლუთუზის I/O

en: Braille Device
ka: ბრაილის მოწყობილობა

en: Braille Driver Events
ka: ბრაილის დრაივერის მოვლენები

en: Braille Firmness
ka: ბრაილის წერტილების სიმაგრე

en: Braille Key Events
ka: ბრაილის ღილაკების მოვლენები

en: Braille Presentation
ka: ბრაილის პრეზენტაცია

en: Braille Tables
ka: ბრაილის ცხრილები

en: Braille Typing
ka: ბრაილის აკრეფა

en: Braille Variant
ka: ბრაილის ვარიანტი

en: Braille Window Overlap
ka: ბრაილის ფანჯრის გადაფარვა

en: Braille driver code (%s, %s, or one of {%s}).
ka: ბრაილის დრაივერის კოდი (%s, %s, ერთ-ერთი სიიდან {%s}).

en: Braille driver code.
ka: ბრაილის დრაივერის კოდი.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #8.
en: Brass
ka: სასულე საკრავები

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #62 (in the Brass group).
en: Brass Section
ka: სასულე საკრავები

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #122 (in the Sound Effects group).
en: Breath Noise
ka: სუნთქვის ხმა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #2 (in the Piano group).
en: Bright Acoustic Piano
ka: აკუსტიკური დიდი ფორტეპიანო

en: BrlAPI authorization/authentication schemes
ka: BrlAPI -ის ავტორიზაციის/ავთენტიკაციის სქემები

en: BrlAPI host and/or port to connect to
ka: BrlAPI-ის ჰოსტი ან/და პორტი

en: Build Information
ka: აგების ინფორმაცია

en: Capitalization Mode
ka: რეგისტრის რეჟიმი

en: Capitals Blink Period
ka: მაღალი რეგისტრის სიმბოლოების ციმციმის პერიოდი

en: Capitals Percent Visible
ka: მაღალი რეგისტრის მქონე პროცენტის ხილვადობა

en: Category Log Level
ka: ჟურნალის კატეგორიის დონე

note: Chromatic Percussion xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #9 (in the Chromatic Percussion group).
en: Celesta
ka: ჩელესტა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #43 (in the Strings group).
en: Cello
ka: ჩელო

en: Check an attributes table.
ka: ატრიბუტების ცხრილის შემოწმება.

en: Check/edit a text (computer braille) table, or convert it from one format to another.
ka: ტექსტის (კომპიუტერის ბრაილის) ცხრილის შემოწმება/ჩასწორება, ან ერთი ფორმატიდან მეორეში გადაყვანა.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #53 (in the Ensemble group).
en: Choir Aahs
ka: გუნდის ჩასუნთქვები

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #2.
en: Chromatic Percussion
ka: ქრომატიული პერკუსია

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #20 (in the Organ group).
en: Church Organ
ka: საეკლესიო ორღანი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #72 (in the Reed group).
en: Clarinet
ka: კლარნეტი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #8 (in the Piano group).
en: Clavinet
ka: კლავინეტი

en: Close
ka: დახურვა

en: Colon
ka: ორი წერტილი

en: Computer Braille
ka: კომპიუტერული ბრეილი

en: Computer Braille Cell Type
ka: კომპიუტერული ბრეილის უჯრედის ტიპი

en: Configuration Directory
ka: კონფიგურაციის საქაღალდე

en: Configuration File
ka: კონფიგურაციის ფაილი

en: Console Bell
ka: კონსოლის ზარი

en: Console Bell Alert
ka: კონსოლის ზარის გაფრთხილება

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #44 (in the Strings group).
en: Contrabass
ka: კონტრაბასი

en: Contracted Braille
ka: შემოკლებული ბრაილი

en: Contraction Table
ka: შემოკლებების ცხრილი

en: Contraction table.
ka: შემოკლებების ცხრილი.

en: Contraction verification table.
ka: შემოკლებების გადამოწმების ცხრილი.

en: Could not get XKB major opcode
ka: XKB ძირითადი ოპკოდის მიღება შეუძლებელია

en: Critical
ka: კრიტიკული

en: Cursor Column
ka: ვერტიკალური ეკრანის კურსორი

en: Cursor Coordinates
ka: ეკრანის კურსორის კოორდინატები

en: Cursor Routing
ka: კურსორული მართვა

en: Cursor Row
ka: ჰორიზონტალური ეკრანის კურსორი

en: Cursor Tracking
ka: კურსორის თვალყურის დევნება

en: Cursor Tracking Delay
ka: კურსორის თვალყურის დევნების დაყოვნება

en: Cursor and Window Column
ka: კურსორი და ფანჯრის სვეტი

en: Cursor and Window Row
ka: კურსორი და ფანჯრის მწკრივი

en: Dash
ka: პანელი

en: Date Format
ka: თარიღის ფორმატი

en: Date Position
ka: მონაცემების მდებარეობა

en: Date Separator
ka: მონაცემების გამყოფი

en: Day Month Year
ka: დღე თვე წელი

en: Debug
ka: პროგრამის შეცდომის პოვნა

en: Device for accessing braille display.
ka: მოწყობილობა ბრეილის ეკრანამდე წვდომისთვის.

en: Disable the application programming interface.
ka: აპლიკაციის პროგრამირების ინტერფეისის გათიშვა.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #31 (in the Guitar group).
en: Distortion Guitar
ka: დისტორშენიანი გიტარა

en: Do not autospeak when braille is not being used.
ka: ავტომატური წარმოთქმის გამორთვა, როცა ბრაილი არ გამოიყენება.

en: Do not write any text to the braille device
ka: არ დაწეროთ ტექსტი ბრაილის მოწყობილობაზე

en: Don't fall back to the Unicode base character.
ka: არ დაბრუნდეთ უნიკოდის საბაზისო სიმბოლოზე.

en: Done
ka: დასრულდა

en: Dot
ka: წერტილი

en: Dots via Unicode Braille
ka: წერტილები უნიკოდის ბრაილით

note: Organ xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #17 (in the Organ group).
en: Drawbar Organ
ka: ორღანი

en: Drivers Directory
ka: დრაივერების საქაღლდე

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #16 (in the Chromatic Percussion group).
en: Dulcimer
ka: ციმბალი

en: Eager Sliding Braille Window
ka: ბრაილის ფანჯრის სწრაფი სრიალი

en: Echo (in hexadecimal) input received from the device.
ka: მოწყობილობიდან მიღებული შეყვანის ექო (თექვსმეტობითი რიცხვის სახით).

en: Edit table.
ka: ცხრილის ჩასწორება.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #34 (in the Bass group).
en: Electric Bass (finger)
ka: ელექტრობასი (თითი)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #35 (in the Bass group).
en: Electric Bass (pick)
ka: ელექტრო ბასი (ოდნავ)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #3 (in the Piano group).
en: Electric Grand Piano
ka: ელექტროროიალი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #28 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (clean)
ka: ელექტროგიტარა (წმინდა)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #27 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (jazz)
ka: ელექტროგიტარა(ჯაზი)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #29 (in the Guitar group).
en: Electric Guitar (muted)
ka: ელექტროგიტარა(დადუმებული)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #5 (in the Piano group).
en: Electric Piano 1
ka: ელექტრო პიანინო 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #6 (in the Piano group).
en: Electric Piano 2
ka: ელექტრო პიანინო 2

en: Emergency
ka: სასწრაფო

en: End
ka: დასასრული

en: End of Line
ka: ხაზის დასასრული

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #70 (in the Reed group).
en: English Horn
ka: ინგლისური ქარახსა

en: Enqueue
ka: რიგში ჩაყენება

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #7.
en: Ensemble
ka: ანსამბლი

en: Error
ka: შეცდომა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #14.
en: Ethnic Instruments
ka: ეთნიკური ინსტრუმენტები

en: Event Alerts
ka: მოვლენის განგაშები

en: Expand Current Word
ka: მიმდინარე სიტყვის გაფართოება

en: Explicit preference settings.
ka: დამატებითი პარამეტრები.

en: FM Volume
ka: ფმ-ის ხმა

note: Synth FM xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #97 (in the Synth FM group).
en: FX 1 (rain)
ka: FX 1 (წვიმა)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #98 (in the Synth FM group).
en: FX 2 (soundtrack)
ka: FX 2 (საუნდტრეკი)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #99 (in the Synth FM group).
en: FX 3 (crystal)
ka: FX 3 (კრისტალი)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #100 (in the Synth FM group).
en: FX 4 (atmosphere)
ka: FX 4 (ატმოსფერო)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #101 (in the Synth FM group).
en: FX 5 (brightness)
ka: FX 5 (სიკაშკაშე)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #102 (in the Synth FM group).
en: FX 6 (goblins)
ka: FX 6 (გობლინები)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #103 (in the Synth FM group).
en: FX 7 (echoes)
ka: FX 7 (ექოები)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #104 (in the Synth FM group). xgettext: (sci-fi is a common short form for science fiction)
en: FX 8 (sci-fi)
ka: FX 8 (სამეცნიერო-ფანტასტიკა)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #111 (in the Ethnic group).
en: Fiddle
ka: ვიოლინო

en: Filter for a Bluetooth device.
ka: ბლუთუზის მოწყობილობების ფილტრი.

en: Filter for a USB device (the default if not ambiguous).
ka: USB მოწყობილობის ფილტრი (ნაგულისხმევი, თუ გაურკვეველი არაა).

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #74 (in the Pipe group).
en: Flute
ka: ფლეიტა

en: Force immediate output.
ka: დაუყოვნებილი გამოტანის ჩართვა.

en: Format of input file.
ka: შეყვანის ფაილის ფორმატი.

en: Format of output file.
ka: გამოტანის ფაილის ფორმატი.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #61 (in the Brass group).
en: French Horn
ka: ფრანგული საყვირი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #36 (in the Bass group).
en: Fretless Bass
ka: უფეხო ბასი

en: Frozen
ka: გაყინული

en: Generic
ka: ზოგადი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #10 (in the Chromatic Percussion group).
en: Glockenspiel
ka: გლოკენშპილი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #4.
en: Guitar
ka: გიტარა

note: Sound Effects xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #121 (in the Sound Effects group).
en: Guitar Fret Noise
ka: გიტარის ფეხის ხმაური

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #32 (in the Guitar group).
en: Guitar Harmonics
ka: გიტარის ჰარმონიკები

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #128 (in the Sound Effects group).
en: Gunshot
ka: თოფის გასროლა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #23 (in the Organ group).
en: Harmonica
ka: ჰარმონიკა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #7 (in the Piano group).
en: Harpsichord
ka: კლავესინი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #126 (in the Sound Effects group).
en: Helicopter
ka: ვერტმფრენი

en: Help Screen
ka: დახმარების ეკრანი

en: Hide
ka: დამალვა

en: High
ka: მაღალი

en: Highlight Braille Window Location
ka: ბრეილის ფანჯრის მდებარეობის გამოკვეთა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #4 (in the Piano group).
en: Honkytonk Piano
ka: ჰონკიტონკი პიანინო

en: Human Interface I/O
ka: ადამიანთან ურთიერთობის ინტერფეისის შეყვ/გამოტ

en: Immediate
ka: უეცარი

en: Incompatible XKB library
ka: შეუთავსებელი XKB ბიბლიოთეკა

en: Incompatible XKB server support
ka: შეუთავსებელი XKB სერვერის მხარდაჭერა

en: Information
ka: ინფორმაცია

en: Input Options
ka: შეყვანის მორგება

en: Input Packets
ka: შემოსული პაკეტები

en: Install the %s service, and then exit.
ka: %s სერვისის დაყენება და გასვლა.

en: Internal Parameters
ka: შიდა პარამეტრები

en: Java class not found
ka: Java-ის კლასი არ არსებობს

en: Java exception occurred
ka: Java-ის გამონაკლისი

en: Java method not found
ka: Java-ის მეთოდი არ არსებობს

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #109 (in the Ethnic group).
en: Kalimba
ka: კალიმბა

en: Key Bindings
ka: კლავიატურის ბმები

en: Key Help
ka: ღილაკის დახმარება

en: Key Table
ka: ღილაკების ცხრილი

en: Keyboard Enabled
ka: კლავიატურა ჩართულია

en: Keyboard Key Events
ka: კლავიატურის ღილაკის მოვლენები

en: Keyboard LED Alerts
ka: კლავიატურის LED გაფრთხილებები

en: Keyboard Table
ka: კლავიატურის ცხრილი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #108 (in the Ethnic group).
en: Koto
ka: კოტო

en: Language
ka: ენა

note: Synth Lead xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #81 (in the Synth Lead group).
en: Lead 1 (square)
ka: ტალღა 1 (კვადრატი)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #82 (in the Synth Lead group).
en: Lead 2 (sawtooth)
ka: ტალღა 2 (დაკბილული)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #83 (in the Synth Lead group).
en: Lead 3 (calliope)
ka: ტალღა 3 (კალიოპე)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #84 (in the Synth Lead group).
en: Lead 4 (chiff)
ka: ტალღა 4 (ძირითადი)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #85 (in the Synth Lead group).
en: Lead 5 (charang)
ka: ტალღა 5 (ჩარანგი)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #86 (in the Synth Lead group).
en: Lead 6 (voice)
ka: ტალღა 6 (ხმა)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #87 (in the Synth Lead group).
en: Lead 7 (fifths)
ka: ტალღა 7 (მეხუთედები)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #88 (in the Synth Lead group).
en: Lead 8 (bass + lead)
ka: ტალღა 8 (ბასი + წამყვანი)

en: Learn Mode
ka: სწავლის რეჟიმი

en: Left
ka: მარცხენა

en: List each report's identifier and sizes.
ka: თითოეული ანგარიშის იდენტიფიკატორისა და ზომის სია.

en: List key names.
ka: გასაღების სახელების ჩამონათვალი.

en: List key table in help screen format.
ka: გასაღების სახელების ცხრილი დახმარების ეკრანის ფორმატში.

en: List key table in reStructuredText format.
ka: ღილაკების ცხრილი reStructuredText ფორმატში.

en: List the HID report descriptor's items.
ka: HID-ის ანგარიშის დესკრიპტორის ჩანაწერების სია.

en: List the paths to a data file and those which it recursively includes.
ka: ბილიკების სია მონაცემების ფაილამდე და მათამდე, რომლებსაც ეს მონაცემები შეიცავს.

en: Locale Directory
ka: ლოკალების საქაღალდე

en: Log Categories
ka: ჟურნალის კატეგორიები

en: Log Messages
ka: ჟურნალის შეტყობინებები

en: Log the versions of the core, API, and built-in drivers, and then exit.
ka: ბირთვის, API-ის და ჩაშენებული დრაივერების ვერსიის ჟურნალში ჩაწერა და გასვლა.

en: Log to standard error rather than to the system log.
ka: ჟურნალის ჩაწერა სტანდარტულ შეცდომაზე სისტემური ჟურნალის მაგიერ.

en: Long Press Time
ka: გრძელი დაწოლის დრო

en: Low
ka: დაბალი

en: Lower Left Dot
ka: ქვედა მარცხენა წერტილი

en: Lower Right Dot
ka: ქვედა მარჯვენა წერტილი

en: MIDI (Musical Instrument Digital Interface) device specifier.
ka: MIDI (Musical Instrument Digital Interface) მოწყობილობის მიმთითებელი.

en: MIDI Instrument
ka: MIDI ინსტრუმენტი

en: MIDI Volume
ka: MIDI-ის ხმა

en: Mailing List
ka: ელ-ფოსტის სიები

en: Manage brltty's clipboard from the command line.
ka: მართეთ brltty-ის ბუფერი ბრძანების სტრიქონიდან.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #13 (in the Chromatic Percussion group).
en: Marimba
ka: მარიმბა

en: Match the product identifier (four hexadecimal digits).
ka: დამთხვევა პროდუქტის იდენტიფიკატორით (ოთხი თექვსმეტობითი ციფრი).

en: Match the start of the device name (Bluetooth only).
ka: დამთხვევა მოწყობილობის სახელის დასაწყისით (მხოლოდ ბლუთუზი).

en: Match the start of the manufacturer name (USB only).
ka: დამთხვევა მწარმოებლის სახელის დასაწყისით (მხოლოდ USB).

en: Match the start of the product description (USB only).
ka: დამთხვევა პროდუქტის აღწერის დასაწყისით (მხოლოდ USB).

en: Match the start of the serial number (USB only).
ka: დამთხვევა სერიული ნომრის დასაწყისით (მხოლოდ USB).

en: Match the vendor identifier (four hexadecimal digits).
ka: დამთხვევა მომწოდებლის იდენტიფიკატორით (ოთხი თექვსმეტობითი ციფრი).

en: Maximum
ka: მაქსიმუმი

en: Maximum length of an output line.
ka: გამოტანის ხაზის მაქსიმალური სიგრძე.

en: Medium
ka: საშუალო

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #118 (in the Percussive group).
en: Melodic Tom
ka: მელოდიური ტომი

en: Menu Options
ka: მენიუს მორგება

en: Message hold timeout (in 10ms units).
ka: შეტყობინების დაყოვნების მოლოდინის ვადა (10 მწმ-იან ერთეულებში).

en: Minimum
ka: მინიმუმი

en: Minimum screen content quality to autospeak (one of {%s}).
ka: მინიმალური ეკრანის შემცველობის ხარისხი ავტოწარმოთქმისთვის (ერთ-ერთი {%s}-დან).

en: Month Day Year
ka: თვე დღე წელი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #11 (in the Chromatic Percussion group).
en: Music Box
ka: მუსიკალური ყუთი

en: Musical Instrument Digital Interface
ka: მუსიკალური მოწყობილობების ციფრული ინტერფეისი

en: Name of or path to GUI keyboard table.
ka: სახელი ან ბილიკი ინტერფეისის კლავიატურის ცხრილამდე.

en: Name of or path to attributes table.
ka: სახელი ან ბილიკი ატრიბუტების ცხრილამდე.

en: Name of or path to contraction table.
ka: სახელი ან ბილიკი შემოკლებების ცხრილამდე.

en: Name of or path to default preferences file.
ka: სახელი ან ბილიკი ნაგულისხმევი პარამეტრების ფაილამდე.

en: Name of or path to keyboard table.
ka: სახელი ან ბილიკი კლავიატურის ცხრილამდე.

en: Name of or path to speech input object.
ka: სახელი ან ბილიკი საუბრის შეყვანის ობიექტთან.

en: Name of or path to text table (or %s).
ka: სახელი ან ბილიკი ტექსტის ბილიკამდე (ან %s).

en: Navigation Options
ka: ნავიგაციის პარამეტრები

en: No
ka: არა

en: No Capitalization
ka: კაპიტალიზაციის გარეშე

en: None
ka: არაფერი

en: Notice
ka: გაფრთხილება

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #69 (in the Reed group).
en: Oboe
ka: ობო

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #80 (in the Pipe group).
en: Ocarina
ka: ოკარინა

en: Off
ka: გამორთულია

en: Old Preferences File
ka: ძველი პარამეტრების ფაილი

en: On First Release
ka: პირველ რელიზზე

en: Options
ka: მორგება

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #56 (in the Ensemble group).
en: Orchestra Hit
ka: ორკესტრული აქცენტი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #47 (in the Strings group).
en: Orchestral Harp
ka: ორკესტრის არფა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #3.
en: Organ
ka: ორგანო

en: Output Packets
ka: გამოტანილი პაკეტები

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #30 (in the Guitar group).
en: Overdriven Guitar
ka: გადატვირთული გიტარა

en: PC mode
ka: PC-ის რეჟიმი

en: PCM (soundcard digital audio) device specifier.
ka: PCM (ხმოვანი ბარათის ციფრული აუდიო) მოწყობილობის მიმთითებელი.

en: PCM Volume
ka: PCM ხმა

en: Package Revision
ka: პაკეტის რევიზია

en: Package Version
ka: პაკეტის ვერსია

note: Synth Pad xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #89 (in the Synth Pad group).
en: Pad 1 (new age)
ka: საფარი 1 (ნიუ ეიჯი)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #90 (in the Synth Pad group).
en: Pad 2 (warm)
ka: საფარი 2 (თბილი)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #91 (in the Synth Pad group).
en: Pad 3 (polysynth)
ka: საფარი 3 (მრავალტემბრიანი ყრუ ხმა)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #92 (in the Synth Pad group).
en: Pad 4 (choir)
ka: საფარი 4 (ქორო)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #94 (in the Synth Pad group).
en: Pad 6 (metallic)
ka: საფარი 3 (ლითონური)

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #76 (in the Pipe group).
en: Pan Flute
ka: პანის ფლეიტა

en: Parameters for the application programming interface.
ka: პარამეტრები აპლიკაციის პროგრამირების ინტერფეისისთვის.

en: Parameters for the braille driver.
ka: პარამეტრები ბრაილის დრაივერისთვის.

en: Parameters for the privilege establishment stage.
ka: პარამეტრები პრივილეგიების განსაზღვრის საფეხურისთვის.

en: Parameters for the screen driver.
ka: პარამეტრები ეკრანის დრაივერისთვის.

en: Parameters for the speech driver.
ka: პარამეტრები წარმოთქმის დრაივერისთვის.

en: Path to default settings file.
ka: ბილიკი ნაგულისხმევ პარამეტრების ფაილამდე.

en: Path to directory containing drivers.
ka: ბილიკი დრაივერების შემცველ საქაღალდემდე.

en: Path to directory containing tables.
ka: ბილიკი ცხრილების შემცველ საქაღალდემდე.

en: Path to directory containing text tables.
ka: ბილიკი ტექსტური ცხრილების შემცველ საქაღალდემდე.

en: Path to directory for loading drivers.
ka: ბილიკი ჩასატვირთი დრაივერების საქაღალდემდე.

en: Path to directory for text tables.
ka: ბილიკი ტექსტური ცხრილების საქაღალდემდე.

en: Path to directory which can be written to.
ka: ბილიკი საქაღალდემდე, სადაც ჩაწერა შეიძლება.

en: Path to directory which contains files that can be updated.
ka: ბილიკი საქაღალდემდე, რომელიც განსაახლებელ ფაილებს შეიცავს.

en: Path to directory which contains message localizations.
ka: ბილიკი საქაღალდემდე, რომელიც შეტყობინებების თარგმანებს შეიცავს.

en: Path to input text table.
ka: ბილიკი შესაყვან ტექსტურ ცხრილამდე.

en: Path to log file.
ka: ბილიკი ჟურნალის ფაილამდე.

en: Path to output text table.
ka: ბილიკი გამოსატან ტექსტურ ცხრილამდე.

en: Path to process identifier file.
ka: ბილიკი პროცესის იდენტიფიკატორის ფაილამდე.

en: Patterns that match command prompts.
ka: ნიმუშები მინიშნებებისთვის.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #15.
en: Percussive Instruments
ka: პერკუსიის ინსტრუმენტები

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #18 (in the Organ group).
en: Percussive Organ
ka: პერკუსიული ორღანი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #1.
en: Piano
ka: პიანინო

note: Pipe xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #73 (in the Pipe group).
en: Piccolo
ka: პატარა ფლეიტა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #10.
en: Pipe
ka: ფაიფი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #46 (in the Strings group).
en: Pizzicato Strings
ka: სიმებიანი პიციკატო

en: Powerdown
ka: გამორთვა

en: Preferences File
ka: პარამეტრების ფაილი

en: Preferences Menu
ka: მორგების მენიუ

en: Profiles
ka: პროფილები

en: Properties of eligible keyboards.
ka: გამოყენებისთვის დაშვებული კლავიატურის თვისებები.

en: Quick Space
ka: სწრაფი ჰარე

en: Raise Pitch
ka: ტონის აწევა

en: Recognize environment variables.
ka: გარემოს ცვლადების აღქმა.

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #75 (in the Pipe group).
en: Recorder
ka: ჩამწერი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #9.
en: Reed
ka: სალამური

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #21 (in the Organ group).
en: Reed Organ
ka: კლავიშებიანი ორღანი

en: Reformat input.
ka: შეყვანის თავიდან დაფორმატება.

en: Release braille device when screen or window is unreadable.
ka: ბრაილის მოწყობილობის გაშვება, თუ ეკრან ან ფანჯარა წაკითხვადი არაა.

en: Remain a foreground process
ka: დარჩენა წინა პლანის პროცესად

en: Remain a foreground process.
ka: დარჩენა ფონურ პროცესად.

en: Remove dots seven and eight.
ka: შვიდი და რვა წერტილების მოცილება.

en: Remove the %s service, and then exit.
ka: %s სერვისის წაშლა და გასვლა.

en: Report problems with the key table.
ka: ღილაკების ცხრილის პრობლემების შეტყობინება.

en: Rest of Line
ka: სტრიქონის დარჩენილი ნაწილი

en: Restart Braille Driver
ka: ბრაილის დრაივერის გადატვირთვა

en: Restart Screen Driver
ka: ეკრანის დრაივერის გადატვირთვა

en: Restart Speech Driver
ka: წარმოთქმის დრაივერის გადატვირთვა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #120 (in the Percussive group).
en: Reverse Cymbal
ka: რევერსული თეფში

en: Right
ka: მარჯვენა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #19 (in the Organ group).
en: Rock Organ
ka: როკის ორღანი

en: Save on Exit
ka: შენახვა გასვლისას

note: "cap" here, used during speech output, is short for "capital". It is spoken just before an uppercase letter, e.g. "cap A".
en: Say Cap
ka: დიდი ასოს თქმა

en: Say Line Mode
ka: ხაზის რეჟიმის თქმა

en: Say Space
ka: გამოტოვების ტქმა

en: Screen Cursor Blink Period
ka: ეკრანის კურსორის ციმციმის პერიოდი

en: Screen Cursor Percent Visible
ka: ეკრანის კურსორის ხილული პროცენტი

en: Screen Cursor Style
ka: ეკრანის კურსორის სტილი

en: Screen Driver Events
ka: ეკრანის დრაივერის მოვლენები

en: Screen Number
ka: ეკრანის ნომერი

en: Screen driver code (%s, %s, or one of {%s}).
ka: ეკრანის დრაივერის კოდი (%s, %s, ერთ-ერთი სიიდან {%s}).

en: Screen reader for those who use a braille device.
ka: ეკრანის წამკითხველი მათთვის, ვინც ბრაილის მოწყობილობებს იყენებს.

en: Scroll-aware Cursor Navigation
ka: ნავიგაცია კურსორით, ჩოჩიის გათვალისწინებით

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #123 (in the Sound Effects group).
en: Seashore
ka: ზღვის სანაპირო

en: Serial I/O
ka: სერიული I/O

en: Server Events
ka: სერვერის მოვლენები

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #78 (in the Pipe group).
en: Shakuhachi
ka: იაპონური ბამბუკის ფლეიტა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #107 (in the Ethnic group).
en: Shamisen
ka: სიამისენი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #112 (in the Ethnic group).
en: Shanai
ka: სანაი

en: Show Advanced Submenus
ka: დამატებითი ქვემენიუების ჩვენება

en: Show All Items
ka: ყველა ელემენტის ჩვენება

en: Show Attributes
ka: ატრიბუტების ჩვენება

en: Show Screen Cursor
ka: ეკრანის კურსორის ჩვენება

en: Show Seconds
ka: წამების ჩვენება

en: Show Speech Cursor
ka: საუბრის კურსორის ჩვენება

en: Show Submenu Sizes
ka: ქვემენიუების ზომის ჩვენება

en: Show the device address (USB serial number, Bluetooth device address, etc).
ka: მოწყობილობის მისამართის (USB სერიული ნომრის, ბლუთუზის მოწყობილობის მისამართის და ა.შ.) ჩვენება.

en: Show the device name (USB manufacturer and/or product strings, Bluetooth device name, etc).
ka: მოწყობილობის სახელის (USB მწარმოებლის ან/და პროდუქტის სტრიქონების, ბლუთუზის მოწყობილობის სახელის და ა.შ.) ჩვენება.

en: Show the host device (usually its absolute path).
ka: ჰოსტის მოწყობილობის (ჩვეულებრივ, მისი აბსოლუტური ბილიკის) ჩვენება.

en: Show the host path (USB topology, Bluetooth host controller address, etc).
ka: ჰოსტის ბილიკის (USB ტოპოლოგიის, ბლუთუზის ჰოსტის კონტროლერის მისამართის და ა.შ.) ჩვენება.

en: Show the vendor and product identifiers.
ka: მომწოდებლისა და პროდუქტის იდენტიფიკატორების ჩვენება.

en: Show this usage summary, and then exit.
ka: ამ გამოყენების მიმოხილვის ჩვენება და გასვლა.

note: Ethnic Instruments xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #105 (in the Ethnic group).
en: Sitar
ka: სიგარი

en: Skip Blank Braille Windows
ka: ცარიელი ბრაილის ფანჯრების გამოტოვება

en: Skip Identical Lines
ka: იდენტური ხაზების გამოტოვება

en: Skip Which Blank Braille Windows
ka: რომელი ცარიელი ბრაილის ფანჯრები გამოვტოვო

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #37 (in the Bass group).
en: Slap Bass 1
ka: ბასის სლეპი 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #38 (in the Bass group).
en: Slap Bass 2
ka: ბასის სლეპი 2

en: Slash
ka: დახრილი ხაზი

en: Sliding Braille Window
ka: სრიალა ბრაილის ფანჯარა

en: Some
ka: ზოგიერთი

note: Reed xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #65 (in the Reed group).
en: Soprano Saxophone
ka: სოპრანო საქსოფონი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #16.
en: Sound Effects
ka: ხმის ეფექტები

en: Space
ka: ჰარე

en: Speak Completed Words
ka: დასრულებული სიტყვების თქმა

en: Speak Deleted Characters
ka: წაშლილი სიმბოლოების თქმა

en: Speak Inserted Characters
ka: ჩასმული სიმბოლოების თქმა

en: Speak Key Context
ka: გასაღების შემცველობის წარმოთქმა

en: Speak Line Indent
ka: ხაზის შეწევის თქმა

en: Speak Modifier Key
ka: მოდიფიკატორ ღილაკის წარმოთქმა

en: Speak Replaced Characters
ka: ჩანაცვლებული ასოების თქმა

en: Speak Selected Character
ka: მონიშნული სიმბოლოს გამოთქმა

en: Speak Selected Line
ka: მონიშნული ხაზის თქმა

en: Speech Cursor Blink Period
ka: საუბრის კურსორის ციმციმის პერიოდი

en: Speech Cursor Percent Visible
ka: საუბრის კურსორის ხილული პროცენტი

en: Speech Cursor Style
ka: საუბრის კურსორის სტილი

en: Speech Driver Events
ka: საუბრის დრაივერის მოვლენები

en: Speech Events
ka: საუბრის მოვლენები

en: Speech Options
ka: საუბრის მორგება

en: Speech Pitch
ka: საუბრის ტონი

en: Speech Punctuation
ka: წარმოთქმისას პუნქტუაციის მაჩვენებელი

en: Speech Rate
ka: წარმოთქმის სიჩქარე

en: Speech Uppercase Indicator
ka: საუბრისას დიდი ასოების მაჩვენებელი

en: Speech Volume
ka: საუბრის ხმის სიმძლავრე

en: Speech Whitespace Indicator
ka: საუბარში გამოტოვების მაჩვენებელი

en: Speech driver code (%s, %s, or one of {%s}).
ka: წარმოთქმის დრაივერის კოდი (%s, %s, ერთ-ერთი სიიდან {%s}).

en: Standard Error Log Level
ka: სტანდარტული შეცდომის ჟურნალის დონე

en: Start Selection with Routing Key
ka: მონიშვნის დაწყება მარშრუტიზაციის ღილაკით

en: State Dots
ka: წერტილების დამაგრება

en: State Letter
ka: ასოს დამაგრება

en: Status Cells
ka: სტატუსის უჯრედები

en: Status Count
ka: სტატუსის მთვლელი

en: Status Field
ka: სტატუსის ველი

en: Status Position
ka: სტატუსის მდებარეობა

en: Status Separator
ka: სტატუსის გამყოფი

en: Status Side
ka: სტატუსის ზღვარი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #115 (in the Percussive group).
en: Steel Drums
ka: ლითონის დოლები

en: Stop an existing instance of %s, and then exit.
ka: %s-ის არსებული გაშვებული ასლის გაჩერება და გასვლა.

note: Ensemble xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #49 (in the Ensemble group).
en: String Ensemble 1
ka: სიმებიანი ინსტრუმენტების ანსამბლი 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #50 (in the Ensemble group).
en: String Ensemble 2
ka: სიმებიანი ინსტრუმენტების ანსამბლი 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #6.
en: Strings
ka: სტრიქონები

en: Superimpose Dot 7
ka: წერტილი 7-ის ზემოდან დადება

en: Suppress start-up messages.
ka: გაშვების შეტყობინებების მოცილება.

en: Syntax
ka: სინტაქსი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #39 (in the Bass group).
en: Synth Bass 1
ka: სინთეზატორის ბასი 1

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #40 (in the Bass group).
en: Synth Bass 2
ka: სინთეზატორის ბასი 2

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #119 (in the Percussive group).
en: Synth Drum
ka: სინთ. დოლი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #13. xgettext: (synth is a common short form for synthesizer) xgettext: (FM is the acronym for Frequency Modulation)
en: Synth FM
ka: სინთ. FM

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #11. xgettext: (synth is a common short form for synthesizer)
en: Synth Lead
ka: სინთეზირებული ხმა

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument group #12. xgettext: (synth is a common short form for synthesizer)
en: Synth Pad
ka: სინთ. საფარი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #55 (in the Ensemble group).
en: Synth Voice
ka: სინთეზირებული ხმა

en: System Log Level
ka: სისტემური ჟურნალის დონე

en: Tables Directory
ka: ცხრილების კატალოგი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #117 (in the Percussive group).
en: Taiko Drum
ka: დოლი ტაიკო

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #24 (in the Organ group).
en: Tango Accordion
ka: ტანგო აკორდეონი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #125 (in the Sound Effects group).
en: Telephone Ring
ka: ტელეფონის ზარი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #67 (in the Reed group).
en: Tenor Saxophone
ka: ტენორ საქსოფონი

en: Test BrlAPI functions.
ka: BrlAPI-ის ფუნქციების შემოწმება.

en: Test a braille driver.
ka: ბრაილის დრაივერის შემოწმება.

en: Test a screen driver.
ka: ეკრანის დრაივერის შემოწმება.

en: Test a speech driver.
ka: საუბრის დრაივერის შემოწმება.

en: Test message localization using the message catalog reader.
ka: შეტყობინების ლოკალიზაციის შემოწმება შეტყობინების კატალოგის წამკითხველი საშუალებით.

en: Test supported CRC (Cyclic Redundancy Check) checksum algorithms.
ka: მხარდაჭერილი CRC (ციკლური დამატებითი შემოწმება) საკონტროლო ჯამის ალგორითმების შემოწმება.

en: Text Indicators
ka: ტექსტის მაჩვენებლები

en: Text Side
ka: ტექსტის მხარე

en: Text Table
ka: ტექსტი: ცხრილი

en: Text table.
ka: ტექსტური ცხრილი.

en: The format of each output line.
ka: თითოეული გამოტანილი ხაზის ფორმატი.

en: The input timeout (in seconds).
ka: შეყვანის მოლოდინის ვადა (წამებში).

en: The text to be shown when the braille driver starts and to be spoken when the speech driver starts.
ka: ტექსტი, რომელიც ნაჩვენები იქნება, როცა ბრაილის დრაივერი გაეშვება და წარმოითქმება, როცა საუბრის დრაივერი გაეშვება.

en: The text to be shown when the braille driver stops.
ka: ტექსტი, რომელიც ნაჩვენებია, როცა ბრაილის დრაივერი გაჩერდება.

en: Time
ka: დრო

en: Time Format
ka: დროის ფორმატი

en: Time Presentation
ka: დროის წარმოდგენა

en: Time Separator
ka: დროის გამყოფი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #48 (in the Strings group).
en: Timpani
ka: ტიმპანი

note: Percussive Instruments xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #113 (in the Percussive group).
en: Tinkle Bell
ka: წკარუნა ზარი

en: Tools
ka: ხელსაწყოები

en: Touch Navigation
ka: შეხებით მართვა

en: Touch Sensitivity
ka: შეხების მგრძნობიარობა

en: Track Screen Pointer
ka: ეკრანის კურსორის დევნა

en: Track Screen Scroll
ka: ეკრანის ჩოჩიის დევნა

en: Translate one binary braille representation to another.
ka: ერთი ბინარული ბრაილის წარმოდგენის მეორეში თარგმნა.

en: Translate text into Morse Code tones.
ka: ტექსტი თარგმნა მორზეს კოდების ტონებში.

en: Translated via Text Table
ka: თარგმნა ტექსტური ცხრილის გავლით

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #45 (in the Strings group).
en: Tremolo Strings
ka: სიმებიანი ტრემოლო

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #58 (in the Brass group).
en: Trombone
ka: ტრომბონი

note: Brass xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #57 (in the Brass group).
en: Trumpet
ka: ბუკი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #59 (in the Brass group).
en: Tuba
ka: ტუბა

en: Tune Device
ka: მოწყობილობის მორგება

en: Typing Mode
ka: აკრეფის რეჟიმი

en: Underline
ka: ხაზგასმული

en: Unfrozen
ka: გამდნარი

en: Updatable Directory
ka: განახლებადი საქაღალდე

en: Update Events
ka: მოვლენების განახლება

en: Use Capital Sign
ka: დიდასოანი ნიშნის გამოყენება

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #12 (in the Chromatic Percussion group).
en: Vibraphone
ka: ვიბრაფონი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #42 (in the Strings group).
en: Viola
ka: ვიოლა

note: Strings xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #41 (in the Strings group).
en: Violin
ka: ვიოლინო

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #54 (in the Ensemble group).
en: Voice Oohs
ka: ხმოვანი ო

en: Warning
ka: გაფრთხილება

en: Web Site
ka: ვებგვერდი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #79 (in the Pipe group).
en: Whistle
ka: სტვენა

en: Window Column
ka: ფანჯრის სვეტი

en: Window Coordinates
ka: ფანჯრის კოორდინატები

en: Window Row
ka: ფანჯრის მწკრივი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #116 (in the Percussive group).
en: Woodblock
ka: გრავიურა

en: Word Wrap
ka: სიტყვების გადატანა

en: Writable Directory
ka: ჩაწერადი საქაღალდე

en: Write debugging output to stdout
ka: გამართვის ინფორმაციის ჩაწერა stdout-ზე

en: Write the start-up logs, and then exit.
ka: გაშვების ჟურნალის დაწერა და გასვლა.

en: X display to connect to
ka: X-ის სესია მისაერთებლად

en: XDG runtime directory access problem
ka: XDG გაშვების საქაღალდის წვდომის პრობლემა

en: XDG runtime directory created
ka: XDG გაშვების საქაღალდე შეიქმნა

en: XDG runtime directory exists
ka: XDG გაშვების საქაღალდე არსებობს

en: XFree(wm_command) for change
ka: XFree(wm_command) შესაცვლელად

en: XFree(wm_name) for change
ka: XFree(wm_name) შესაცვლელად

note: xgettext: This is the description of the PASSXT command.
en: XT (set 1) keyboard scan code
ka: XT (კომპლექტი 1) კლავიატურის სკანირების კოდი

note: xgettext: This is the name of MIDI musical instrument #14 (in the Chromatic Percussion group).
en: Xylophone
ka: ქსილოფონი

en: Year Month Day
ka: წელი თვე დღე

en: Yes
ka: დიახ

en: [host][:port]
ka: [ჰოსტი][:პორტი]

en: all dots
ka: ყველა წერტილი

en: and
ka: და

note: xgettext: This is the description of the CLIP_APPEND command.
en: append characters to clipboard
ka: სიმბოლოების ბუფერის ბოლოში მიწერა

note: xgettext: This is the description of the CLIP_ADD command.
en: append to clipboard from character
ka: სიმბოლოს ბუფერის ბოლოში მიწერა

en: at cursor
ka: კურსორთან

note: xgettext: This is the description of the KEY_BACKSPACE command.
en: backspace key
ka: ღილაკის Backspace

en: battery low
ka: ელემენტის მუხტი დაბალია

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT command.
en: bind to specific virtual terminal
ka: მიბმა მითითებულ ვირტუალურ ტერმინალზე

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT_NEXT command.
en: bind to the next virtual terminal
ka: მიბმა შემდეგ ვირტუალურ ტერმინალზე

note: xgettext: This is the description of the SELECTVT_PREV command.
en: bind to the previous virtual terminal
ka: მიბმა წინა ვირტუალურ ტერმინალზე

en: black
ka: შავი

en: blank line
ka: ცარიელი ხაზი

en: blinking
ka: ციმციმი

note: B
en: blue
ka: ლურჯი

en: braille device not specified
ka: ბრაილის მოწყობილობა მითითებული არაა

note: xgettext: This is the description of the OFFLINE command.
en: braille display temporarily unavailable
ka: ბრაილის ეკრანი დროებით ხელმისაწვდომი არაა

en: braille driver not loadable
ka: ბრაილის დრაივერი ჩატვირთვადი არაა

en: braille driver restarting
ka: მიმდინარეობს ბრაილის დრაივერის თავიდან გაშვება

en: braille driver stopped
ka: ბრაილის დრაივერის გაჩერებულია

en: braille released
ka: ბრაილი გაშვებულია

note: xgettext: This is the description of the ROUTE command.
en: bring screen cursor to character
ka: ეკრანის კურსორის მიტანა სიმბოლოსთან

note: xgettext: This is the description of the CSRJMP_VERT command.
en: bring screen cursor to current line
ka: ეკრანის კურსორის მიტანა მიმდინარე ხაზთან

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_LINE command.
en: bring screen cursor to line
ka: ეკრანის კურსორის მიტანა ხაზთან

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_CURR_LOCN command.
en: bring screen cursor to speech cursor
ka: ეკრანის კურსორის მიტანა წარმოთქმის კურსორთან

note: xgettext: This is the description of the ROUTE_SPEECH command.
en: bring speech cursor to character
ka: საუბრის კურსორის მიტანა სიმბოლოსთან

note: RG
en: brown
ka: ყავისფერი

en: bytes
ka: ბაიტი

en: can't get console state
ka: კონსოლის მდგომარეობის მიღება შეუძლებელია

en: can't open console
ka: კონსოლის გახსნა შეუძლებელია

en: can't read screen content
ka: ეკრანის შემცველობი წაკითხვა შეუძლებელია

en: can't read screen header
ka: ეკრანის სათაურის წაკითხვა შეუძლებელია

en: cannot access internal contraction table
ka: შიდა შემოკლებების ცხრილთან წვდომა შეუძლებელია

en: cannot compile attributes table
ka: ატრიბუტების ცხრილის აგება შეუძლებელია

en: cannot compile contraction table
ka: შემოკლებების ცხრილის კომპილაცია შეუძლებელია

en: cannot compile key table
ka: ღილაკების ცხრილის აგება შეუძლებელია

en: cannot compile text table
ka: ტექსტური ცხრილის აგება შეუძლებელია

note: This is the first attempt to connect to BRLTTY, and it failed. * Return the error immediately to the user, to provide feedback to users * running xbrlapi by hand, but not fill logs, eat battery, spam * 127.0.0.1 with reconnection attempts.
en: cannot connect to braille devices daemon brltty at %s
ka: ვერ მივუერთდი ბრაილის მოწყობილობი დემონს brltty მისამართზე %s

en: cannot connect to display %s
ka: ეკრანთან (%s) მიერთების შეცდომა

en: cannot create directory
ka: საქაღალდის შექმნის შეცდომა

en: cannot determine program directory
ka: პროგრამის საქაღალდის დადგენა შეუძლებელია

en: cannot determine working directory
ka: სამუშაო საქაღალდის დადგენა შეუძლებელია

en: cannot find procedure
ka: პროცედურა ვერ ვიპოვე

en: cannot fix install path
ka: დაყენების ბილიკის შესწორება შეუძლებელია

en: cannot get tty
ka: tty-ის მიღების შეცდომა

en: cannot get tty %d
ka: tty %d-ის მიღების შეცდომა

en: cannot get working directory
ka: სამუშაო საქაღალდის მიღების შეცდომა

en: cannot grab windows on screen %d
ka: ვერ დავითრიე ფანჯარა ეკრანზე %d

en: cannot ignore keys
ka: ღილაკების გამოტოვება შეუძლებელია

en: cannot load attributes table
ka: ატრიბუტების ცხრილის ჩატვირთვა შეუძლებელია

en: cannot load contraction table
ka: შემოკლებების ცხრილის ჩატვირთვა შეუძლებელია

en: cannot load library
ka: ბიბლიოთეკის ჩატვირთვა შეუძლებელია

en: cannot load text table
ka: ტექსტური ცხრილის ჩატვირთვა შეუძლებელია

en: cannot make world writable
ka: ყველასთვის ჩაწერადად გადაკეთება შეუძლებელია

en: cannot open key help
ka: ღილაკების დახმარების გახსნა შეუძლებელია

en: cannot open process identifier file
ka: პროცესის იდენტიფიკატორი ფაილის დამუშავება შეუძლებელია

en: cannot open working directory
ka: სამუშაო საქაღალდის გახსნა შეუძლებელია

en: cannot read preferences file
ka: პარამეტრების ფაილის წაკითხვის შეცდომა

en: cannot set focus to %#010x
ka: ფოკუსის %#010x-ზე დაყენება შეუძლებელია

en: cannot set working directory
ka: სამუშაო საქაღალდის დაყენება შეუძლებელია

en: cannot write to preferences file
ka: პარამეტრების ფაილში ჩაწერა შეუძლებელია

note: "cap" here, used during speech output, is short for "capital". It is spoken just before an uppercase letter, e.g. "cap A".
en: cap
ka: კეპი

en: cells
ka: უჯრედები

en: changes discarded
ka: ცვლილებები მოცილებულია

note: xgettext: This is the description of the UNSTICK command.
en: clear all sticky input modifiers
ka: ყველა წებოვანი შეყვანის მოდიფიკატორის გასუფთავება

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_CLEAR command.
en: clear the text selection
ka: მონიშნული ტექსტის გასუფთავება

en: column
ka: სვეტი

en: command not found
ka: ბრძანება ვერ ვიპოვე

note: configuration menu
en: config
ka: კონფიგურაცია

en: configuration directive specified more than once
ka: კონფიგურაციის დირექტივა ერთზე მეტჯერაა მითითებული

en: console not in use
ka: კონსოლი არ გამოიყენება

en: console tone generator
ka: კონსოლის ტონის გენერატორი

note: xgettext: This is the description of the CLIP_COPY command.
en: copy characters to clipboard
ka: სიმბოლოების ბუფერში კოპირება

note: xgettext: This is the description of the HOST_COPY command.
en: copy selected text to host clipboard
ka: მონიშნული ტექსტის დაკოპირება ჰოსტის ბუფერში

note: xgettext: This is the description of the TOUCH_AT command.
en: current reading location
ka: მიმდინარე კითხვის მდებარეობა

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_DOWN command.
en: cursor-down key
ka: ღილაკი კურსორი-ქვემოთ

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_LEFT command.
en: cursor-left key
ka: ღილაკი კურსორი-მარცხნივ

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_RIGHT command.
en: cursor-right key
ka: ღილაკი კურსორი-მარჯვნივ

note: xgettext: This is the description of the KEY_CURSOR_UP command.
en: cursor-up key
ka: ღილაკი კურსორი-მაღლა

note: xgettext: This is the description of the HOST_CUT command.
en: cut selected text to host clipboard
ka: მონიშნული ტექსტის ამოჭრა ჰოსტის ბუფერში

note: GB
en: cyan
ka: ცისფერი

note: L
en: dark grey
ka: მუქი ნაცრისფერი

note: xgettext: This is the description of the SAY_LOWER command.
en: decrease speaking pitch
ka: საუბის დრონის დაწევა

note: xgettext: This is the description of the SAY_SLOWER command.
en: decrease speaking rate
ka: საუბრის სიჩქარის დაწევა

note: xgettext: This is the description of the SAY_SOFTER command.
en: decrease speaking volume
ka: საუბრის ხმის დაწევა

note: xgettext: This is the description of the KEY_DELETE command.
en: delete key
ka: ღილაკი Delete

note: xgettext: This is the description of the DESCCHAR command.
en: describe character
ka: სიმბოლოს აღწერა

note: xgettext: This is the description of the DESC_CURR_CHAR command.
en: describe current character
ka: მიმდინარე სიმბოლოს აღწერა

en: device
ka: მოწყობილობა

en: directory
ka: საქაღალდე

en: display
ka: ჩვენება

note: xgettext: This is the description of the NOOP command.
en: do nothing
ka: არაფრის გაკეთება

en: done
ka: შესრულებულია

en: dot 7
ka: წერტილი 7

en: dot 8
ka: წერტილი 8

en: dots 7 and 8
ka: წერტილები 7 და 8

en: driver
ka: დრაივერი

en: driver request
ka: დრაივერის გამოთხოვა

en: driver,...
ka: დრაივერი,...

note: xgettext: This is the description of the KEY_END command.
en: end key
ka: ღილაკი End

note: xgettext: This is the description of the KEY_ENTER command.
en: enter key
ka: ღილაკი Enter

note: xgettext: This is the description of the LEARN command.
en: enter/leave command learn mode
ka: ბრძანებების სწავლის რეჟიმში შესვლა/გასვლა

note: xgettext: This is the description of the HELP command.
en: enter/leave help display
ka: დახმარების ჩვენების ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the PREFMENU command.
en: enter/leave preferences menu
ka: მორგების მენიუში შესვლა/გასვლა

note: xgettext: This is the description of the INFO command.
en: enter/leave status display
ka: სტატუსის ჩვენების ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the KEY_ESCAPE command.
en: escape key
ka: ღილაკი Escape

en: eurobraille
ka: ევრობრაილი

note: xgettext: This is the term used when the time is exactly on (i.e. zero seconds after) a minute.
en: exactly
ka: ზუსტად

en: excess argument
ka: ზედმეტი არგუმენტი

note: xgettext: This is the description of the MACRO command.
en: execute command macro
ka: ბრძანების მაკროს შესრულება

note: parent
en: executing "%s" (from "%s")
ka: "%s"-ის შესრულება ("%s"-დან)

en: executing as the invoking user
ka: შესრულება ჩამწოდებელი მომხმარებლით

note: execv() shouldn't return
en: execution of "%s" failed: %s
ka: "%s"-ის შესრულება ჩავარდა: %s

en: failed to get first focus
ka: პირველი ფოკუსის მიღება ჩავარდა

en: file
ka: ფაილი

en: file '%s' processing error.
ka: ფაილის '%s' დამუშავების შეცდომა.

en: file not specified
ka: ფაილი მითითებული არაა

en: file to write the name of the focused command to
ka: ფაილი ფოკუსის მქონე ბრძანების სახელის ჩასაწერად

en: file to write the name of the focused window to
ka: ფაილი ფოკუსის მქონე ფანჯრის სახელის ჩასაწერად

note: failed
en: fork of "%s" failed: %s
ka: "%s"-სთვის შემოსავლელი ბილიკის შექმნა ჩავარდა: %s

note: xgettext: This is the description of the KEY_FUNCTION command.
en: function key
ka: ღილაკი Function

en: generic I/O
ka: ძირითადი შეყვ/გამოტ

note: xgettext: This is the description of the BACK command.
en: go back after cursor tracking
ka: უკან დაბრუნება კურსორის დევნების ადგილას

note: xgettext: This is the description of the GUI_BACK command.
en: go back to the previous screen
ka: დაბრუნება წინა ეკრანზე

note: xgettext: This is the description of the FWINLT command.
en: go backward one braille window
ka: გადასვლა უკან ერთი ბრაილის ფანჯრით

note: xgettext: This is the description of the FWINLTSKIP command.
en: go backward skipping blank braille windows
ka: გადასვლა უკან ცარიელი ბრალის ფანჯრების გამოტოვებით

note: xgettext: This is the description of the PRNBWIN command.
en: go backward to nearest non-blank braille window
ka: გადასვლა უკან უახლოეს არაცარიელ ბრაილის ფანჯარაზე

note: xgettext: This is the description of the LNDN command.
en: go down one line
ka: ერთი ხაზით დაბლა ჩასვლა

note: xgettext: This is the description of the WINDN command.
en: go down several lines
ka: რამდენიმე ხაზით დაბლა ჩასვლა

note: xgettext: This is the description of the NXPGRPH command.
en: go down to first line of next paragraph
ka: გადასვლა დაბლა, შემდეგი აბზაცის პირველ ხაზზე

note: xgettext: This is the description of the MENU_LAST_ITEM command.
en: go down to last item
ka: ბოლო ელემენტამდე ჩასვლა

note: xgettext: This is the description of the NXDIFCHAR command.
en: go down to nearest line with different character
ka: გადასვლა დაბლა, უახლოეს ხაზზე განსხვავებული სიმბოლოთი

note: xgettext: This is the description of the NXDIFLN command.
en: go down to nearest line with different content
ka: გადასვლა დაბლა, უახლოეს ხაზზე განსხვავებული შემცველობით

note: xgettext: This is the description of the ATTRDN command.
en: go down to nearest line with different highlighting
ka: გადასვლა დაბლა, უახლოეს ხაზზე განსხვავებული გამოკვეთით

note: xgettext: This is the description of the NXINDENT command.
en: go down to nearest line with less indent than character
ka: გადასვლა დაბლა, უახლოეს ხაზზე, რომელიც სიმბოლოს ნაკლებადაა შეწეული

note: xgettext: This is the description of the NXPROMPT command.
en: go down to next command prompt
ka: გადასვლა დაბლა, შემდეგ ბრძანების სტრიქონზე

note: xgettext: This is the description of the MENU_NEXT_ITEM command.
en: go down to next item
ka: შემდეგ ჩანაწერზე ჩასვლა

note: xgettext: This is the description of the FWINRT command.
en: go forward one braille window
ka: ერთი ბრეილის ფანჯრით წინ გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the FWINRTSKIP command.
en: go forward skipping blank braille windows
ka: გადასვლა წინ, ცარიელი ბრაილის ფანჯრების გამოტოვებით

note: xgettext: This is the description of the NXNBWIN command.
en: go forward to nearest non-blank braille window
ka: გადასვლა წინ, უახლოეს არაცარიელ ბრაილის ფანჯარაზე

note: xgettext: This is the description of the HWINLT command.
en: go left half a braille window
ka: გადასვლა მარცხნივ ნახევარი ბრაილის ფანჯრით

note: xgettext: This is the description of the CHRLT command.
en: go left one character
ka: ერთი სიმბოლოთი მარცხნივ გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the HWINRT command.
en: go right half a braille window
ka: გადასვლა მარჯვნივ ნახევარი ბრაილის ფანჯრით

note: xgettext: This is the description of the CHRRT command.
en: go right one character
ka: ერთი სიმბოლოთი მარჯვნივ გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_FRST_CHAR command.
en: go to and speak first non-blank character on line
ka: გადასვლა და ხაზზე პირველი არაცარიელი სიმბოლოს წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_FRST_LINE command.
en: go to and speak first non-blank line on screen
ka: გადასვლა და ეკრანზე პირველი არაცარიელი ხაზის წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_LAST_CHAR command.
en: go to and speak last non-blank character on line
ka: გადასვლა და ხაზზე ბოლო არაცარიელი სიმბოლოს წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_LAST_LINE command.
en: go to and speak last non-blank line on screen
ka: გადასვლა და ეკრანზე ბოლო არაცარიელი ხაზის წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_CHAR command.
en: go to and speak next character
ka: შემდეგ სიმბოლოზე გადასვლა და მისი წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_LINE command.
en: go to and speak next line
ka: შემდეგ ხაზზე გადასვლა და მისი წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_NEXT_WORD command.
en: go to and speak next word
ka: შემდეგ სიტყვაზე გადასვლა და მისი წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_CHAR command.
en: go to and speak previous character
ka: წინა სიმბოლოზე გადასვლა და მისი წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_LINE command.
en: go to and speak previous line
ka: წინა ხაზზე გადასვლა და მისი წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_PREV_WORD command.
en: go to and speak previous word
ka: წინა სიტყვაზე გადასვლა და მისი წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the BOT_LEFT command.
en: go to beginning of bottom line
ka: გადასვლა ყველაზე ქვედა ხაზის დასაწყისზე

note: xgettext: This is the description of the LNBEG command.
en: go to beginning of line
ka: ხაზის დასაწყისში გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the TOP_LEFT command.
en: go to beginning of top line
ka: გადასვლა ყველაზე ზედა ხაზის დასაწყისში

note: xgettext: This is the description of the BOT command.
en: go to bottom line
ka: ბოლო ხაზზე გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the SPKHOME command.
en: go to current speaking position
ka: გადასვლა ამჟამად წარმოთქმად მდებარეობაზე

note: xgettext: This is the description of the LNEND command.
en: go to end of line
ka: ხაზის ბოლოში გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_LEVEL command.
en: go to previous menu level
ka: მენიუს წინა დონეზე გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the GOTOMARK command.
en: go to remembered braille window position
ka: გადასვლა დამახსოვრებულ ბრაილის ფანჯრის მდებარეობაზე

note: xgettext: This is the description of the HOME command.
en: go to screen cursor
ka: ეკრანის კურსორთან გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the RETURN command.
en: go to screen cursor or go back after cursor tracking
ka: ეკრანის კურსორზე გადასვლა ან დაბრუნება კურსორის დევნების შემდეგ

note: xgettext: This is the description of the GOTOLINE command.
en: go to selected line
ka: არჩეულ ხაზზე გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the GUI_HOME command.
en: go to the home screen
ka: საწყის ეკრანზე გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the TOP command.
en: go to top line
ka: სულ ზედა ხაზზე გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the LNUP command.
en: go up one line
ka: ერთი ხაზით მაღლა ასვლა

note: xgettext: This is the description of the WINUP command.
en: go up several lines
ka: რამდენიმე ხაზით მაღლა ასვლა

note: xgettext: This is the description of the MENU_FIRST_ITEM command.
en: go up to first item
ka: პირველ ჩანაწერზე ასვლა

note: xgettext: This is the description of the PRPGRPH command.
en: go up to first line of paragraph
ka: პარაგრაფის პირველ ხაზზე გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the PRDIFCHAR command.
en: go up to nearest line with different character
ka: გადასვლა სხვა სიმბოლოს მქონე უახლოეს ხაზზე

note: xgettext: This is the description of the PRDIFLN command.
en: go up to nearest line with different content
ka: გადასვლა სხვა შემცველობის მქონე უახლოეს ხაზზე

note: xgettext: This is the description of the ATTRUP command.
en: go up to nearest line with different highlighting
ka: გადასვლა სხვა გამოკვეთის მქონე უახლოეს ხაზზე

note: xgettext: This is the description of the PRINDENT command.
en: go up to nearest line with less indent than character
ka: გადასვლა უახლოეს ხაზზე, რომელსაც აქვს ნაკლები შეწევა, ვიდრე სიმბოლოს

note: xgettext: This is the description of the PRPROMPT command.
en: go up to previous command prompt
ka: წინა მინიშნებაზე გადასვლა

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_ITEM command.
en: go up to previous item
ka: წინა ელემენტზე გადასვლა

note: G
en: green
ka: მწვანე

en: group permissions added
ka: ჯგუფის წვდომები დამატებულია

en: help not available
ka: დახმარება მიუწვდომელია

en: help screen not readable
ka: დახმარების ეკრანი წაკითხვადი არაა

note: xgettext: This is the description of the KEY_HOME command.
en: home key
ka: ღილაკი Home

en: identifier
ka: იდენტიფიკატორი

en: identifier,...
ka: იდენტიფიკატორი,...

en: idle timeout
ka: უქმობის ვადა

note: xgettext: This is the description of the SAY_HIGHER command.
en: increase speaking pitch
ka: საუბრის ტონის აწევა

note: xgettext: This is the description of the SAY_FASTER command.
en: increase speaking rate
ka: საუბრის სიჩქარის აწევა

note: xgettext: This is the description of the SAY_LOUDER command.
en: increase speaking volume
ka: საუბრის ხმის აწევა

en: indent
ka: შეწევა

note: xgettext: This is the description of the PASTE_HISTORY command.
en: insert clipboard history entry after screen cursor
ka: ბუფერის ისტორიის ჩანაწერის ჩასმა ეკრანის კურსორის შემდეგ

note: xgettext: This is the description of the PASTE command.
en: insert clipboard text after screen cursor
ka: ბუფერის ტექსტის ჩასმა ეკრანის კურსორის შემდეგ

note: xgettext: This is the description of the HOST_PASTE command.
en: insert host clipboard text after screen cursor
ka: ჰოსტის ბუფერის ტექტის ჩასმა ეკრანის კურსორის შემდეგ

note: xgettext: This is the description of the KEY_INSERT command.
en: insert key
ka: ღილაკი insert

en: install path not absolute
ka: დაყენების ბილიკი აბსოლუტური არაა

en: integer
ka: მთელი რიცხვი

en: invalid counter setting
ka: მთვლელის არასწორი მნიშვნელობა

en: invalid escape sequence
ka: გადატანის არასწორი მიმდევრობა

en: invalid flag setting
ka: ალმის არასწორი მნიშვნელობა

en: invalid message hold timeout
ka: შეტყობინების დაყოვნების არასწორი ვადა

en: invalid operand
ka: არასწორი ოპერანდი

en: keyboard emu off
ka: კლავიატურის ემულაცია გამორთ

en: keyboard emu on
ka: კლავიატურის ემულაცია ჩართ

note: L  B
en: light blue
ka: ღია ლურჯი

note: L GB
en: light cyan
ka: ღია ცისფერი

note: L G
en: light green
ka: ღია მწვანე

note: RGB
en: light grey
ka: ღია ნაცრისფერი

note: LR B
en: light magenta
ka: ღია ალისფერი

note: LR
en: light red
ka: ღია წითელი

en: line
ka: ხაზი

note: xgettext: This is the description of the COPY_LINE command.
en: linear copy to character
ka: ხაზოვანი კოპირება კოდირებაში

en: log unexpected input/output
ka: მოულოდნელი შეყვანის/გამოტანის ჟურნალში ჩაწერა

note: R B
en: magenta
ka: ალისფერი

en: missing operand
ka: აკლია ოპერანდი

en: missing parameter name
ka: აკლია პარამეტრის სახელი

en: missing parameter qualifier
ka: აკლია პარამეტრის სპეციფიკატორი

en: missing parameter value
ka: აკლია პარამეტრის მნიშვნელობა

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_FRST command.
en: move to the first item in the screen area
ka: გადასვლა ეკრანის ალაგის პირველ ელემენტზე

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_LAST command.
en: move to the last item in the screen area
ka: გადასვლა ეკრანის ალაგის ბოლო ელემენტზე

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_NEXT command.
en: move to the next item in the screen area
ka: გადასვლა ეკრანის ალაგის შემდეგ ელემენტზე

note: xgettext: This is the description of the GUI_ITEM_PREV command.
en: move to the previous item in the screen area
ka: გადასვლა ეკრანის ალაგის წინა ელემენტზე

en: name
ka: სახელი

en: name=value,...
ka: სახელი=მნიშვნელობა,...

en: native
ka: საკუთარი

en: no dots
ka: წერტილების გარეშე

en: no key bindings
ka: მალსახმობი ღილაკების გარეშე

en: no screen
ka: ეკრანის გარეშე

en: no screen cache
ka: ეკრანის კეშის გარეშე

en: no screen emulator
ka: ეკრანის ემულატორის გარეშე

en: not saved
ka: შენახული არაა

en: not switching to an unprivileged user
ka: არ გადავერთვები უპრივილეგიო მომხმარებელზე

en: octets
ka: ოქტეტები

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_ALERTS command.
en: open the application alerts window
ka: აპლიკაციის განგაშების ფანჯრის გახსნა

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_LIST command.
en: open the application list window
ka: აპლიკაციის სიის ფანჯრის გახსნა

note: xgettext: This is the description of the GUI_APP_MENU command.
en: open the application-specific menu
ka: აპლიკაციის-საკუთარი მენიუს გახსნა

note: xgettext: This is the description of the GUI_BRL_ACTIONS command.
en: open the braille actions window
ka: ბრაილის ქმედებების ფანჯრის გახსნა

note: xgettext: This is the description of the GUI_DEV_OPTIONS command.
en: open the device options window
ka: მოწყობილობის თვისებების ფანჯრის გახსნა

note: xgettext: This is the description of the GUI_DEV_SETTINGS command.
en: open the device settings window
ka: მოწყობილობის მორგების ფანჯრის გახსნა

en: option
ka: მდებარეობა

en: ownership claimed
ka: ფლობის მოთხოვნა

note: xgettext: This is the description of the KEY_PAGE_DOWN command.
en: page-down key
ka: ღილაკი PageDwn

note: xgettext: This is the description of the KEY_PAGE_UP command.
en: page-up key
ka: ღილაკი PageUp

en: path
ka: ბილიკი

en: pid file not specified
ka: pid ფაილი მითითებული არაა

en: pid file open error
ka: pid ფაილის გახსნის შეცდომა

en: pitch
ka: ხმის სიმაღლე

note: xgettext: This is the description of the SETLEFT command.
en: place left end of braille window at character
ka: ბრაილის ფანჯრის მარცხენა დასასრულის ჩასმა სიმბოლოსთან

en: power switch
ka: კვების ჩამრთველი

en: quality
ka: ხარისხი

en: rate
ka: სიხშირე

note: xgettext: This is the description of the COPY_RECT command.
en: rectangular copy to character
ka: სიმბოლოს გადაქცევა ოთხკუთხედად

note: R
en: red
ka: წითელი

note: xgettext: This is the description of the REFRESH command.
en: refresh braille display
ka: ბრაილის ეკრანის განახლება

note: xgettext: This is the description of the REFRESH_LINE command.
en: refresh braille line
ka: ბრაილის ხაზის განახლება

en: regexp,...
ka: რეგულარული გამოსახულება,...

en: reinitializing braille driver
ka: ბრაილის დრაივერის ინიციალიზაცია თავიდან

en: reinitializing screen driver
ka: ეკრანის დრაივერის ინიციალიზაცია თავიდან

en: reinitializing speech driver
ka: წარმოთქმის დრაივერის ინიციალიზაცია თავიდან

note: xgettext: This is the description of the SETMARK command.
en: remember current braille window position
ka: მიმდინარე ბრაილის ფანჯრის მდებარეობის დამახსოვრება

note: xgettext: This is the description of the ALERT command.
en: render an alert
ka: განგაშის გამოტანა

en: repeat count
ka: გამეორების რაოდენობა

note: xgettext: This is the description of the PREFRESET command.
en: reset preferences to defaults
ka: პარამეტრების ჩამოყრა

note: xgettext: This is the description of the RESTARTBRL command.
en: restart braille driver
ka: ბრაილის დრაივერის გადატვირთვა

note: xgettext: This is the description of the RESTARTSPEECH command.
en: restart speech driver
ka: წარმოთქმის დრაივერის გადატვირთვა

note: xgettext: This is the description of the CLIP_RESTORE command.
en: restore clipboard from disk
ka: ბუფერის დისკიდან აღდგენა

note: xgettext: This is the description of the PREFLOAD command.
en: restore preferences from disk
ka: პარამეტრების აღდგენა დისკიდან

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_ACTV command.
en: return to the active screen area
ka: აბრუნება აქტიური ეკრანის ალაგზე

note: xgettext: This is the description of the HOSTCMD command.
en: run host command
ka: ჰოსტის ბრძანების გაშვება

note: xgettext: This is the description of the CLIP_SAVE command.
en: save clipboard to disk
ka: ბუფერის შენახვა დისკზე

note: xgettext: This is the description of the PREFSAVE command.
en: save preferences to disk
ka: პარამეტრების შენახვა დისკზე

en: scheme+...
ka: სქემა+...

en: screen driver not loadable
ka: ეკრანის დრაივერის ჩატვირთვადი არაა

en: screen driver restarting
ka: ეკრანის დრაივერის გადატვირთვა

en: screen driver stopped
ka: ეკრანის დრაივერის გაჩერებულია

en: screen locked
ka: ეკრანი დაბლოკილია

en: screen not accessible
ka: ეკრანი წვდომადი არაა

en: screen not attached
ka: ეკრანი მიმაგრებული არაა

en: screen not available
ka: ეკრანი ხელმისაწვდომი არაა

en: screen not in text mode
ka: ეკრანი ტექსტურ რეჟიმში არაა

note: xgettext: This is the description of the PRSEARCH command.
en: search backward for clipboard text
ka: ბუფერში არსებული ტექსტის უკან ძებნა

note: xgettext: This is the description of the NXSEARCH command.
en: search forward for clipboard text
ka: ბუფერში არსებული ტექსტის წინ ძებნა

en: seconds
ka: წამი

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_ALL command.
en: select all of the text
ka: ყველა ტექსტის მონიშვნა

note: xgettext: This is the description of the MENU_NEXT_SETTING command.
en: select next choice
ka: შემდეგი არჩევნის მონიშვნა

note: xgettext: This is the description of the MENU_PREV_SETTING command.
en: select previous choice
ka: წინა არჩევნის მონიშვნა

note: xgettext: This is the description of the TUNES command.
en: set alert tunes on/off
ka: გამაფრთხილებელი მელოდიების ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the ATTRBLINK command.
en: set attribute blinking on/off
ka: ციმციმის ატრიბუტის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the ATTRVIS command.
en: set attribute underlining on/off
ka: ხაზგასმის ატრიბუტის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the SET_ATTRIBUTES_TABLE command.
en: set attributes table
ka: ატრიბუტები ცხრილის მორგება

note: xgettext: This is the description of the AUTOREPEAT command.
en: set autorepeat on/off
ka: ავტოგამეორების ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the ASPK_CMP_WORDS command.
en: set autospeak completed words on/off
ka: შეყვანილი დასრულებული სიტყვების ავტოწარმოთქმის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the ASPK_DEL_CHARS command.
en: set autospeak deleted characters on/off
ka: წაშლილი სიმბოლოების ავტოწარმოთქმის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the ASPK_INDENT command.
en: set autospeak indent of current line on/off
ka: მიმდინარე ხაზის შეწევის ავტოწარმოთქმის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the ASPK_INS_CHARS command.
en: set autospeak inserted characters on/off
ka: ჩასმული სიმბოლოების ავტოწარმოთქმის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the AUTOSPEAK command.
en: set autospeak on/off
ka: ავტოწარმოთქმის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the ASPK_REP_CHARS command.
en: set autospeak replaced characters on/off
ka: ჩანაცვლებული სიმბოლოების ავტოწარმოთქმის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the ASPK_SEL_CHAR command.
en: set autospeak selected character on/off
ka: მონიშნული სიმბოლოების ავტოწარმოთქმის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the ASPK_SEL_LINE command.
en: set autospeak selected line on/off
ka: მონიშნული ხაზის ავტოწარმოთქმის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the BRLKBD command.
en: set braille keyboard enabled/disabled
ka: ბრაილის კლავიატურის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the BRLUCDOTS command.
en: set braille typing mode dots/text
ka: ბრაილის აკრეფის რეჟიმის დაყენება წერტილებზე/ტექსტზე

note: xgettext: This is the description of the CAPBLINK command.
en: set capital letter blinking on/off
ka: დიდი ასოების ციმციმის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the CONTRACTED command.
en: set contracted/computer braille
ka: შემოკლებული/კომპიუტერის ბრაილის დაყენება

note: xgettext: This is the description of the SET_CONTRACTION_TABLE command.
en: set contraction table
ka: შემოკლებების ცხრილის დაყენება

note: xgettext: This is the description of the DISPMD command.
en: set display mode attributes/text
ka: ჩვენების რეჟიმის ატრიბუტების/ტექსტის დაყენება

note: xgettext: This is the description of the CSRHIDE command.
en: set hidden screen cursor on/off
ka: დამალული ეკრანის კურსორის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the SET_KEYBOARD_TABLE command.
en: set keyboard table
ka: კლავიატურის ცხრილის დაყენება

note: xgettext: This is the description of the SET_LANGUAGE_PROFILE command.
en: set language profile
ka: ენის პროფილის დაყენება

note: xgettext: This is the description of the CSRBLINK command.
en: set screen cursor blinking on/off
ka: ეკრანის კურსორის ციმციმის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the CSRSIZE command.
en: set screen cursor style block/underline
ka: ეკრანის კურსორის სტილის ბლოკსა და ქვედატირეს შორის გადართვა

note: xgettext: This is the description of the CSRVIS command.
en: set screen cursor visibility on/off
ka: ეკრანის კურსორის ხილვადობის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the FREEZE command.
en: set screen image frozen/unfrozen
ka: ეკრანის გამოსახულების გაყინვა/არაგაყინვის გადართვა

note: xgettext: This is the description of the COMPBRL6 command.
en: set six/eight dot computer braille
ka: ექვსი/რვა წერტილის კომპიუტერის ბრაილის დაყენება

note: xgettext: This is the description of the SKPBLNKWINS command.
en: set skipping of blank braille windows on/off
ka: ცარიელი ბრაილის ფანჯრების გამოტოვების ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the SKPIDLNS command.
en: set skipping of lines with identical content on/off
ka: იგივე შემცველობის მქონე ხაზების გამოტოვების ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the SLIDEWIN command.
en: set sliding braille window on/off
ka: სრიალა ბრაილის ფანჯრის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the SHOW_CURR_LOCN command.
en: set speech cursor visibility on/off
ka: საუბრის კურსორის ხილვადობის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_SET command.
en: set text selection
ka: ტექსტის მონიშვნის დაყენება

note: xgettext: This is the description of the SIXDOTS command.
en: set text style 6-dot/8-dot
ka: ტექსტის სტილის დაყენება 6-წერტილზე/8-წერტილზე

note: xgettext: This is the description of the SET_TEXT_TABLE command.
en: set text table
ka: ტექსტის ცხრილის დაყენება

note: xgettext: This is the description of the TOUCH_NAV command.
en: set touch navigation on/off
ka: შეხებით ნავიგაციის ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the CSRTRK command.
en: set track screen cursor on/off
ka: ეკრანის კურსორის დევნების ჩართვა/გამორთვა

note: xgettext: This is the description of the TIME command.
en: show current date and time
ka: მიმდინარე დროისა და თარიღის ჩვენება

en: show the absolute path to the pty slave
ka: აბსოლუტური ბილიკის ჩვენება pty slave-სთვის

note: xgettext: This is the description of the GUI_TITLE command.
en: show the window title
ka: ფანჯრის სათაურის ჩვენება

note: xgettext: This is the description of the INDICATORS command.
en: show various device status indicators
ka: მოწყობილობის მდგომარეობის მაჩვენებლების ჩვენება

en: soundcard digital audio
ka: ხმოვანი ბარათის ციფრული ხმა

en: soundcard synthesizer
ka: ხმოვანი ბარათის სინთეზატორი

en: space
ka: ჰარე

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_CHAR command.
en: speak current character
ka: მიმდინარე სიმბოლოს წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SAY_LINE command. xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_LINE command.
en: speak current line
ka: მიმდინარე ხაზის წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_WORD command.
en: speak current word
ka: მიმდინარე სიტყვის წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SAY_BELOW command.
en: speak from current line through bottom of screen
ka: წარმოთქმა მიმდინარე ხაზიდან ეკრანის ბოლომდე

note: xgettext: This is the description of the SAY_ALL command.
en: speak from top of screen through bottom of screen
ka: წარმოთქმა ეკრანის თავიდან ეკრანის ბოლომდე

note: xgettext: This is the description of the SAY_ABOVE command.
en: speak from top of screen through current line
ka: წარმოთქმა ეკრანის თავიდან მიმდინარე ხაზამდე

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_INDENT command.
en: speak indent of current line
ka: მიმდინარე ხაზის შეწევის წარმოთქმა

note: xgettext: This is the description of the SPEAK_CURR_LOCN command.
en: speak speech cursor location
ka: საუბრის კურსორის მდებარეობის წარმოთქმა

en: specifier
ka: სპეციფიკატორი

en: speech driver not loadable
ka: წარმოთქმის დრაივერი ჩატვირთვადი არაა

en: speech driver restarting
ka: მიმდინარეობს წარმოთქმის დრაივერის თავიდან ჩატვირთვა

en: speech driver stopped
ka: საუბრის დრაივერი გაჩერებულია

note: xgettext: This is the description of the SPELL_CURR_WORD command.
en: spell current word
ka: მიმდინარე სიტყვის წარმოთქმა ასო-ასო

en: standard input isn't a terminal
ka: სტანდარტული შეყვანა ტერმინალი არაა

en: standard output isn't a terminal
ka: სტანდარტული გამოტანა ტერმინალი არაა

note: xgettext: This is the description of the CLIP_NEW command.
en: start new clipboard at character
ka: ახალი ბუფერის დაწყება სიმბოლოსთან

note: xgettext: This is the description of the TXTSEL_START command.
en: start text selection
ka: ტექსტის მონიშვნის დაწყება

note: xgettext: This is the description of the BRL_START command.
en: start the braille driver
ka: ბრალის დრაივერის გაშვება

note: xgettext: This is the description of the SCR_START command.
en: start the screen driver
ka: ეკრანის დრაივერის გაშვება

note: xgettext: This is the description of the SPK_START command.
en: start the speech driver
ka: საუბრის დრაივერის გაშვება

note: xgettext: This is the description of the MUTE command.
en: stop speaking
ka: ლაპარაკის გაჩერება

note: xgettext: This is the description of the BRL_STOP command.
en: stop the braille driver
ka: ბრაილის დრაივერის გაჩერება

note: xgettext: This is the description of the SCR_STOP command.
en: stop the screen driver
ka: ეკრანის დრაივერის გაჩერება

note: xgettext: This is the description of the SPK_STOP command.
en: stop the speech driver
ka: საუბრის დრაივერის გაჩერება

en: strange old error handler
ka: ძველი შეცდომების გასწორების ოსტატი

en: string
ka: პწკარი

note: xgettext: This is the description of the CONTEXT command.
en: switch to command context
ka: გადართვა ბრძანების სტრიქონზე

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT command.
en: switch to specific virtual terminal
ka: გადართვა მითითებულ ვირტუალურ ტერმინალზე

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_NEXT command.
en: switch to the next screen area
ka: გადართვა შემდეგ ეკრანის ალაგზე

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT_NEXT command.
en: switch to the next virtual terminal
ka: გადართვა შემდეგ ვირტუალურ ტერმინალზე

note: xgettext: This is the description of the GUI_AREA_PREV command.
en: switch to the previous screen area
ka: გადართვა წინა ეკრანის ალაგზე

note: xgettext: This is the description of the SWITCHVT_PREV command.
en: switch to the previous virtual terminal
ka: გადართვა წინა ვირტუალურ ტერმინალზე

en: switched to unprivileged user
ka: გადავერთე უპრივილეგიო მომხმარებელზე

note: xgettext: This is the description of the KEY_TAB command.
en: tab key
ka: ღილაკი Tab

en: text
ka: ტექსტი

en: the directory to change to
ka: საქაღალდე გადასასვლელად

en: the home directory to use
ka: საწყისი საქაღალდე გამოსაყენებლად

en: the locale directory containing the translations
ka: თარგმანების შემცველი ლოკალების საქაღალდე

en: the locale in which to look up a translation
ka: ლოკალი, რომელშიც თარგმანი უნდა მოვძებნო

en: the name of the domain containing the translations
ka: დომენის სახელი, რომელიც თარგმანებს შეიცავს

en: the name or number of the group to run as
ka: სახელი ან ნომერი ჯგუფისა, რომლითაც გავეშვები

en: the name or number of the user to run as
ka: სახელი ან ნომერი მომხმარებლისა, რომლითაც გავეშვები

note: xgettext: This is the description of the PASSDOTS command.
en: type braille dots
ka: ბრაილის წერტილების შეყვანა

note: xgettext: This is the description of the PASSCHAR command.
en: type unicode character
ka: უნიკოდის სიმბოლოს შეყვანა

en: unexpected block type
ka: მოულოდნელი ბლოკის ტიპი

en: unexpected cmd
ka: მოულოდნელი ბრძანება

en: unhandled command
ka: დაუმუშავებელი ბრძანება

en: unknown command
ka: უცნობი ბრძანება

en: unknown configuration directive
ka: უცნობი კონფიგურაციის დირექტივა

en: unknown log level or category
ka: უცნობი ჟურნალის დონე ან კატეგორია

en: unknown option
ka: უცნობი პარამეტრი

en: unknown screen content quality
ka: უცნობი ეკრანის შემცველობის ხარისხი

en: unsupported parameter
ka: მხარდაუჭერელი პარამეტრი

en: volume
ka: ხმის დონე

note: LRGB
en: white
ka: თეთრი

en: working directory changed
ka: სამუშაო საქაღალდე შეიცვალა

en: write driver directives to standard error
ka: დრაივერის დირექტივების ჩაწერა სტანდარტულ შეცდომაზე

en: write the translations using UTF-8
ka: თარგმანების წერა UTF-8-ით

en: xbrlapi: Couldn't translate keysym %08X to keycode.
ka: xbrlapi: ღილაკის სიმბოლო %08X ღილაკის კოდში ვერ ვთარგმნე.

en: xbrlapi: X Error %d, %s on display %s
ka: xbrlapi: X-ის შეცდომა %d, %s ეკრანზე %s

en: xbrlapi: bad format for VT number
ka: xbrlapi: არასწორი ფორმატი VT-ის ნომრისთვის

en: xbrlapi: bad type for VT number
ka: xbrlapi: არასწორი ტიპი VT-ის ნომრისთვის

en: xbrlapi: cannot get root window XFree86_VT property
ka: xbrlapi: ვერ დავაყენე ძირითადი ფანჯრის თვისება XFree86_VT

en: xbrlapi: cannot write window name %s
ka: xbrlapi: ვერ დავწერე ფანჯრის სახელი %s

en: xbrlapi: didn't grab parent of %#010lx
ka: xbrlapi: %#010lx-ის მშობელი არ დამითრევია

en: xbrlapi: didn't grab window %#010lx
ka: xbrlapi: ფანჯარა %#010lx არ დამითრევია

en: xbrlapi: didn't grab window %#010lx but got focus
ka: xbrlapi: ფანჯარა %#010lx არ დამითრევია, მაგრამ ფოკუსი მაქვს

en: xbrlapi: more than one item for VT number
ka: xbrlapi: ერთზე მეტი ელემენტი VT ნომრისთვის

en: xbrlapi: no XFree86_VT atom
ka: xbrlapi: XFree86_VT atom-ის გარეშე

en: xbrlapi: no items for VT number
ka: xbrlapi: VT-ის ნომრისთვის ელემენტები არ არსებობს

en: xbrlapi: resource %#010lx, req %u:%u
ka: xbrlapi: რესურსი %#010lx, req %u:%u

note: Server refused our Xkb remapping request, probably the buggy version 21, ignore error
en: xbrlapi: server refused our mapping request, could not synthesize key
ka: xbrlapi: სერვერმა ჩვენი ასახვის მოთხოვნა უარჰყო. ღილაკის სინთეზი შეუძლებელია

note: "shouldn't happen" events
en: xbrlapi: unhandled event type: %d
ka: xbrlapi: დაუმუშავებელი მოვლენის ტიპი: %d

en: xbrlapi: window %#010lx changed to NULL command
ka: xbrlapi: ფანჯარა %#010lx შეიცვალა ბრძანებაზე NULL

en: xbrlapi: window %#010lx changed to NULL name
ka: xbrlapi: ფანჯარა %#010lx შეიცვალა სახელზე NULL

note: LRG
en: yellow
ka: ყვითელი
