calibre - en to bn_BD translation catalogue (1297 entries)

en: 'Are'are
bn_BD: এরিয়ারে

en: //Gana
bn_BD: গান্ডা

en: Aari
bn_BD: আরি

en: Abaga
bn_BD: আবাগা

en: Abai Sungai
bn_BD: আবাই সুংগাই

en: Abanyom
bn_BD: আবানিয়োম

en: Abau
bn_BD: আবাউ

en: Abaza
bn_BD: আবাজা

en: Abidji
bn_BD: আবিডজি

en: Abinomn
bn_BD: এবিনোমন

en: Abipon
bn_BD: আবিপন

en: Abishira
bn_BD: আবিশিরা

en: Abkhazian
bn_BD: আভকাজিয়ান

en: Abom
bn_BD: আবোম

en: Abon
bn_BD: এবোন

en: Abron
bn_BD: এবরোন

en: Abu
bn_BD: আবু

en: Abua
bn_BD: আবুয়া

en: Abui
bn_BD: আবুই

en: Abure
bn_BD: আবুরে

en: Abé
bn_BD: আবে

en: Achagua
bn_BD: আচাগুয়া

en: Achang
bn_BD: আচাং

en: Acheron
bn_BD: আচেরোন

en: Achi
bn_BD: অচি

en: Achinese
bn_BD: অ্যাচিনিস

en: Achterhoeks
bn_BD: আখতেরহোয়েকস

en: Achuar-Shiwiar
bn_BD: আচুয়ার-শিউয়িআর

en: Achumawi
bn_BD: অচুমাউয়ি

en: Acoli
bn_BD: অ্যাকোলি

en: Adabe
bn_BD: আডাবে

en: Adamorobe Sign Language
bn_BD: আডামোরোবে সাংকেতিক ভাষা

en: Adang
bn_BD: আডাং

en: Adangbe
bn_BD: আডাংগবে

en: Adangme
bn_BD: আডাংগমে

en: Adele
bn_BD: আডেলে

en: Adhola
bn_BD: অধোলা

en: Adi
bn_BD: আদি

en: Adioukrou
bn_BD: অডিওক্রু

en: Adnyamathanha
bn_BD: আডনিয়ামাথানহা

en: Adonara
bn_BD: আডোনারা

en: Aduge
bn_BD: আদুগে

en: Adyghe
bn_BD: অ্যাডিঘে

en: Adzera
bn_BD: অ্যাডজেরা

en: Aeka
bn_BD: একা

en: Aekyom
bn_BD: এইকিওম

en: Aer
bn_BD: এর

en: Afade
bn_BD: অফাডে

en: Afar
bn_BD: আফার

en: Afghan Sign Language
bn_BD: আফগান সাংকেতিক ভাষা

en: Afitti
bn_BD: অ্যাফিটি

en: Afrihili
bn_BD: অ্যাফ্রিহিলি

en: Afrikaans
bn_BD: আফ্রিকান্স

en: Agarabi
bn_BD: আগারাবি

en: Agariya
bn_BD: আগারিয়া

en: Agatu
bn_BD: আগুয়াটু

en: Agavotaguerra
bn_BD: আগাভোটাগুয়েরা

en: Aghem
bn_BD: এঘেম

en: Aghu
bn_BD: আঘু

en: Aghul
bn_BD: আঘুল

en: Agi
bn_BD: আগি

en: Aguano
bn_BD: আগুয়ানো

en: Aguaruna
bn_BD: আগুয়ারুনা

en: Aguna
bn_BD: আগুনা

en: Agutaynen
bn_BD: আগুতায়নেন

en: Ahanta
bn_BD: অহান্টা

en: Ahirani
bn_BD: আহিরানি

en: Ahom
bn_BD: আহোম

en: Ahtena
bn_BD: আহটেনা

en: Ai-Cham
bn_BD: আই-ছাম

en: Aighon
bn_BD: আইঘন

en: Aimaq
bn_BD: আইমাক

en: Aimele
bn_BD: আইমেলে

en: Aimol
bn_BD: আইমোল

en: Ainbai
bn_BD: আইবাই

en: Ainu (China)
bn_BD: আইনু (চীনা)

en: Ainu (Japan)
bn_BD: আইনু (জাপান)

en: Aiome
bn_BD: আইয়োমে

en: Airoran
bn_BD: আইরোরান

en: Aiton
bn_BD: আইটন

en: Aja (Benin)
bn_BD: অজা (বেনিন)

en: Aja (Sudan)
bn_BD: অজা (সুদান)

en: Ajawa
bn_BD: আজাওয়া

en: Ak
bn_BD: আক

en: Aka-Bea
bn_BD: আকা-বিয়া

en: Aka-Bo
bn_BD: আকা-বো

en: Aka-Cari
bn_BD: আকা-কারি

en: Aka-Jeru
bn_BD: আকা-জেরু

en: Aka-Kede
bn_BD: আকা-কেডে

en: Aka-Kol
bn_BD: আকা-কোল

en: Aka-Kora
bn_BD: আকা-কোরা

en: Akan
bn_BD: আকান

en: Akar-Bale
bn_BD: আকার-বালে

en: Akaselem
bn_BD: আকাসেলেম

en: Akawaio
bn_BD: আকাওয়াইয়ো

en: Ake
bn_BD: আইকে

en: Akeu
bn_BD: আকিউ

en: Akha
bn_BD: আখা

en: Akhvakh
bn_BD: আখভাখ

en: Akkadian
bn_BD: আক্কাডিয়ান

en: Aklanon
bn_BD: আকলানোন

en: Akolet
bn_BD: আকোলেট

en: Akoose
bn_BD: আকুস

en: Akpa
bn_BD: আকপা

en: Akrukay
bn_BD: আক্রুকে

en: Akuku
bn_BD: আকুকু

en: Akum
bn_BD: আকুম

en: Akurio
bn_BD: আকুরিও

en: Akwa
bn_BD: আকওয়া

en: Alaba-K’abeena
bn_BD: আলাবা-কআবিনা

en: Alabama
bn_BD: আলাবামা

en: Alago
bn_BD: আলাগো

en: Alak
bn_BD: আলাক

en: Alamblak
bn_BD: আলাম্বাক

en: Alangan
bn_BD: আলাংগান

en: Alapmunte
bn_BD: আলাপমুন্তে

en: Alawa
bn_BD: আলাওয়া

en: Albanian
bn_BD: আলবেনিয়ান

en: Alege
bn_BD: অ্যালেগে

en: Aleut
bn_BD: আলুত

en: Algerian Sign Language
bn_BD: অ্যালজেরিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Algonquin
bn_BD: অ্যালগোংকিয়ান

en: Ali
bn_BD: আলি

en: Alladian
bn_BD: আলাডিয়ান

en: Allar
bn_BD: আলার

en: Alngith
bn_BD: অ্যালংগিত

en: Alor
bn_BD: আলোর

en: Alsea
bn_BD: অ্যাসি

en: Alugu
bn_BD: আলুগু

en: Alumu-Tesu
bn_BD: আলুমু-টেসু

en: Alune
bn_BD: অ্যালিউন

en: Alur
bn_BD: আলুর

en: Alutor
bn_BD: আলুটোর

en: Alviri-Vidari
bn_BD: আলভিরি-ভিদারি

en: Alyawarr
bn_BD: আলয়াওয়ার

en: Ama (Papua New Guinea)
bn_BD: আমা (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Amahai
bn_BD: আমাহাই

en: Amahuaca
bn_BD: আমাহুয়াকা

en: Amaimon
bn_BD: আমাইমন

en: Amal
bn_BD: আমল

en: Amanab
bn_BD: আমানাব

en: Amanayé
bn_BD: আমানায়ে

en: Amara
bn_BD: আমারা

en: Amarakaeri
bn_BD: আমারাকায়েরি

en: Amarasi
bn_BD: আমারাসি

en: Ambai
bn_BD: আমবাই

en: Ambakich
bn_BD: অাম্বাকিচ

en: Ambelau
bn_BD: আম্বেলাউ

en: Ambele
bn_BD: আম্বেলে

en: Amblong
bn_BD: আমব্লং

en: Ambo
bn_BD: অ্যাম্বো

en: Ambrak
bn_BD: আমব্রাক

en: Ambulas
bn_BD: অ্যাম্বুলাস

en: Amdang
bn_BD: আমডাং

en: Amele
bn_BD: আমেলে

en: American Sign Language
bn_BD: আমেরিকান সাংকেতিক ভাষা

en: Amharic
bn_BD: আমহারিক

en: Ami
bn_BD: আমি

en: Amis
bn_BD: এমিস

en: Amo
bn_BD: আমো

en: Amol
bn_BD: আমোল

en: Ampanang
bn_BD: আমপানাংগ

en: Amto
bn_BD: আমটো

en: Amundava
bn_BD: আমুনডাভা

en: Anaang
bn_BD: আনাং

en: Anakalangu
bn_BD: আনাকালাংগু

en: Anal
bn_BD: অনল

en: Anambé
bn_BD: অনাম্বে

en: Anasi
bn_BD: আনাসি

en: Andai
bn_BD: এনদাই

en: Andaqui
bn_BD: আন্দাকুই

en: Andarum
bn_BD: আন্দারুম

en: Andegerebinha
bn_BD: আন্ডেগেরেবিনহা

en: Andh
bn_BD: আন্ধ

en: Andi
bn_BD: আন্দি

en: Andio
bn_BD: আন্ডিও

en: Andoa
bn_BD: আন্দোয়া

en: Andoque
bn_BD: এন্ডোকিউ

en: Andra-Hus
bn_BD: আন্দ্রা-হুস

en: Aneityum
bn_BD: এনেইটইয়াম

en: Anem
bn_BD: এনিম

en: Aneme Wake
bn_BD: অনেমে ওয়েক

en: Angaataha
bn_BD: অংগাতাহা

en: Angal
bn_BD: আংগাল

en: Angal Enen
bn_BD: অংগাল এনেন

en: Angal Heneng
bn_BD: আংগান হেনেংগ

en: Angika
bn_BD: অঙ্গিকা

en: Angolar
bn_BD: অ্যাঙ্গোলার

en: Angor
bn_BD: অ্যাংগোর

en: Angoram
bn_BD: অ্যাংগোরাম

en: Anii
bn_BD: আনি

en: Animere
bn_BD: অ্যানিমেরে

en: Anindilyakwa
bn_BD: আনিনদিলইয়াকওয়া

en: Anjam
bn_BD: আঞ্জাম

en: Ankave
bn_BD: আ

en: Anmatyerre
bn_BD: আনমাতাইয়েরে

en: Anor
bn_BD: আনোর

en: Anserma
bn_BD: আনসের্মা

en: Ansus
bn_BD: আনসুস

en: Antakarinya
bn_BD: আন্টাকারিনিয়া

en: Anuak
bn_BD: আনুয়াক

en: Anufo
bn_BD: আনুফো

en: Anuki
bn_BD: আনুকি

en: Anus
bn_BD: আনুস

en: Anuta
bn_BD: আনুতা

en: Anyin
bn_BD: আনইন

en: Aore
bn_BD: আওরে

en: Apatani
bn_BD: আপাতানি

en: Apiaká
bn_BD: এপিয়াকা

en: Apinayé
bn_BD: এপিনায়ে

en: Apma
bn_BD: আপমা

en: Aputai
bn_BD: আপুতাই

en: Arabana
bn_BD: আরাবানা

en: Arabela
bn_BD: আরাবেলা

en: Arabic
bn_BD: আরবি

en: Aragonese
bn_BD: অ্যারাগোনিস

en: Araki
bn_BD: আরাকি

en: Aralle-Tabulahan
bn_BD: আরাল-তাবুলাহান

en: Aranadan
bn_BD: আরানা

en: Araona
bn_BD: আরাওনা

en: Arapaho
bn_BD: আরাপাহো

en: Arapaso
bn_BD: আরাপাসো

en: Arawak
bn_BD: আরাওয়াক

en: Arawum
bn_BD: আরাউম

en: Arbore
bn_BD: আর্বোরে

en: Archi
bn_BD: আর্চি

en: Areba
bn_BD: আরেবা

en: Arem
bn_BD: আরেম

en: Argentine Sign Language
bn_BD: আর্জেনটিন সাংকেতিক ভাষা

en: Argobba
bn_BD: আর্গোবা

en: Arguni
bn_BD: আর্গুনি

en: Arhuaco
bn_BD: আর্হুয়াজো

en: Ari
bn_BD: আড়ি

en: Arifama-Miniafia
bn_BD: আরিফিমা-মিনিয়াফিয়া

en: Arigidi
bn_BD: আরিগিডি

en: Arikapú
bn_BD: আরিকাপু

en: Arikara
bn_BD: আরিকারা

en: Arikem
bn_BD: আরিকেম

en: Arma
bn_BD: আর্মা

en: Armenian
bn_BD: আর্মেনিয়ান

en: Armenian Sign Language
bn_BD: আর্মেনিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Arop-Lokep
bn_BD: আরোপ-লোকেপ

en: Arop-Sissano
bn_BD: আরোপ-সিসানো

en: Arosi
bn_BD: আরোসি

en: Arta
bn_BD: আর্তা

en: Aruek
bn_BD: আরুয়েক

en: Arutani
bn_BD: আরুতানি

en: Aruá (Amazonas State)
bn_BD: আরুয়া (আমাজোনাস রাজ্য)

en: As
bn_BD: অস

en: Asas
bn_BD: আসাস

en: Ashe
bn_BD: অ্যাশে

en: Ashkun
bn_BD: আশকুন

en: Ashtiani
bn_BD: আশটিয়ানি

en: Asilulu
bn_BD: আসিলুলু

en: Asoa
bn_BD: অসোয়া

en: Assamese
bn_BD: অসমীয়া

en: Assiniboine
bn_BD: অ্যাসিনিবোইনি

en: Asturian
bn_BD: অ্যাস্টুরিয়ান

en: Asu (Nigeria)
bn_BD: আসু (নাইজেরিয়া)

en: Asu (Tanzania)
bn_BD: আসু (তানজানিয়া)

en: Asumboa
bn_BD: আসুমবোয়া

en: Asuri
bn_BD: আসুরি

en: Ata
bn_BD: আতা

en: Atakapa
bn_BD: আটাকাপা

en: Atampaya
bn_BD: আতামপায়া

en: Atemble
bn_BD: এটেম্বেল

en: Athpariya
bn_BD: আথপারিয়া

en: Ati
bn_BD: অটি

en: Atohwaim
bn_BD: আতোহওয়েইম

en: Atorada
bn_BD: আতোরাদা

en: Atsahuaca
bn_BD: আটসাহুয়াকা

en: Atsam
bn_BD: অটসাম

en: Atsugewi
bn_BD: আটসুগেউই

en: Au
bn_BD: আউ

en: Aulua
bn_BD: আউলুয়া

en: Aushi
bn_BD: আউশি

en: Aushiri
bn_BD: আউশিরি

en: Austral
bn_BD: অস্ট্রাল

en: Australian Aborigines Sign Language
bn_BD: অস্ট্রেলিয়ান অ্যাবোরিজিনি সাংকেতিক ভাষা

en: Australian Sign Language
bn_BD: অস্ট্রেলিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Austrian Sign Language
bn_BD: অস্ট্রিয়ান সংকেতিক ভাষা

en: Auye
bn_BD: আউয়ে

en: Auyokawa
bn_BD: আয়োকাওয়া

en: Avaric
bn_BD: আভারিক

en: Avatime
bn_BD: আভাটিমে

en: Avau
bn_BD: আভাউ

en: Avestan
bn_BD: আভেস্তান

en: Avikam
bn_BD: অভিকাম

en: Avokaya
bn_BD: আভোকায়া

en: Awa (Papua New Guinea)
bn_BD: আওয়া (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Awabakal
bn_BD: আওয়াবাকাল

en: Awad Bing
bn_BD: আওয়াদ বিং

en: Awadhi
bn_BD: আওয়াধি

en: Awak
bn_BD: আওয়াক

en: Awar
bn_BD: আওয়ার

en: Awara
bn_BD: আওয়ারা

en: Awbono
bn_BD: অবোনো

en: Aweer
bn_BD: আউইর

en: Awera
bn_BD: আওয়েরা

en: Awing
bn_BD: অউইং

en: Awiyaana
bn_BD: অউয়িয়ানা

en: Awjilah
bn_BD: অজিলাহ

en: Awngi
bn_BD: অওগনি

en: Awun
bn_BD: আউন

en: Awutu
bn_BD: আউটু

en: Awyi
bn_BD: অয়ি

en: Axamb
bn_BD: আক্সাম্ব

en: Ayabadhu
bn_BD: আয়াবাধু

en: Ayere
bn_BD: আয়েরে

en: Ayi (Papua New Guinea)
bn_BD: আই (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Aymara
bn_BD: আয়মারা

en: Ayoreo
bn_BD: আয়োরিও

en: Ayu
bn_BD: আয়ু

en: Azerbaijani
bn_BD: আজারবাইজানি

en: Azha
bn_BD: আজা

en: Baan
bn_BD: বান

en: Baatonum
bn_BD: বাটোনাম

en: Baba
bn_BD: বাবা

en: Babango
bn_BD: বাবাংগো

en: Babanki
bn_BD: বাবাংকি

en: Babatana
bn_BD: বাবাতানা

en: Babuza
bn_BD: বাবুজা

en: Bacama
bn_BD: বাকামা

en: Bada (Indonesia)
bn_BD: বাদা (ইন্দোনেশিয়া)

en: Bada (Nigeria)
bn_BD: বাদা (নাইজেরিয়া)

en: Badaga
bn_BD: বাদাগা

en: Badeshi
bn_BD: বাদেশি

en: Badimaya
bn_BD: বাদিমায়া

en: Badui
bn_BD: বাদুই

en: Baeggu
bn_BD: বেইগু

en: Baelelea
bn_BD: বেইলেলিয়া

en: Baetora
bn_BD: বায়েটোরা

en: Bafanji
bn_BD: বাফাঞ্জি

en: Bafaw-Balong
bn_BD: বাফাও-বালোং

en: Bafut
bn_BD: বাফুড

en: Baga Kaloum
bn_BD: বাগা কালুওম

en: Baga Koga
bn_BD: বাগা কোগা

en: Baga Sitemu
bn_BD: বাগা সিটেমু

en: Bagheli
bn_BD: বাঘেলি

en: Bagirmi
bn_BD: বাগিরমি

en: Bago-Kusuntu
bn_BD: বাগো-কুসুন্টু

en: Bagri
bn_BD: বাগরি

en: Bagupi
bn_BD: বাগুপি

en: Bagusa
bn_BD: বাগুসা

en: Baham
bn_BD: বাহাম

en: Bahau
bn_BD: বাহাউ

en: Bahinemo
bn_BD: বাহিনেমো

en: Bahing
bn_BD: বাহিং

en: Bahnar
bn_BD: বাহনার

en: Bahonsuai
bn_BD: বাহোনসুয়াই

en: Bai
bn_BD: বাই

en: Baibai
bn_BD: বাইবাই

en: Baikeno
bn_BD: বাইকেনো

en: Baima
bn_BD: বাইমা

en: Baimak
bn_BD: বাইমাক

en: Baiso
bn_BD: বাইসো

en: Bajan
bn_BD: বাজান

en: Bajelani
bn_BD: বাজেলানি

en: Baka (Cameroon)
bn_BD: বাকা (ক্যামেরুন)

en: Baka (Sudan)
bn_BD: বাকা (সুদান)

en: Bakairí
bn_BD: বাকাইরি

en: Bakaka
bn_BD: বাকাকা

en: Bakhtiari
bn_BD: বাখতিয়ারি

en: Baki
bn_BD: বাকি

en: Bakoko
bn_BD: বাকোকো

en: Bakpinka
bn_BD: বাকপিংকা

en: Bakumpai
bn_BD: বাকুমপাই

en: Bakwé
bn_BD: বাকওয়ে

en: Balaesang
bn_BD: বালায়েসাংগ

en: Balangao
bn_BD: বালাংগাও

en: Balanta-Ganja
bn_BD: বালান্টা-গাঞ্জা

en: Balanta-Kentohe
bn_BD: বালান্টা-কেন্টোহে

en: Balantak
bn_BD: বালানটাক

en: Balau
bn_BD: বালাউ

en: Baldemu
bn_BD: বালদেমু

en: Bali (Nigeria)
bn_BD: বালি (নাইজেরিয়া)

en: Balinese
bn_BD: বালিলিস

en: Balo
bn_BD: বালো

en: Baloi
bn_BD: বালোই

en: Balti
bn_BD: বালতি

en: Baluan-Pam
bn_BD: বালুয়ান-পাম

en: Baluchi
bn_BD: বালুচি

en: Bamako Sign Language
bn_BD: বামাকো সাংকেতিক ভাষা

en: Bamali
bn_BD: বামালি

en: Bambalang
bn_BD: বামবালাং

en: Bambara
bn_BD: বাম্বারা

en: Bambili-Bambui
bn_BD: বাম্বিলি-বাম্বুই

en: Bamenyam
bn_BD: বামেনইয়াম

en: Bamu
bn_BD: বামু

en: Bamukumbit
bn_BD: বামুকুমবিত

en: Bamun
bn_BD: বামুন

en: Bamunka
bn_BD: বামুনকা

en: Bamwe
bn_BD: বামওয়ে

en: Ban Khor Sign Language
bn_BD: বান খোর সাংকেতিক ভাষা

en: Bana
bn_BD: বানা

en: Banaro
bn_BD: বানারো

en: Banda (Indonesia)
bn_BD: বান্ডা (ইন্দোনেশিয়া)

en: Banda-Banda
bn_BD: বান্ডা-বান্ডা

en: Bandi
bn_BD: বান্ডি

en: Bandial
bn_BD: বান্ডিয়াল

en: Bandjalang
bn_BD: বান্ডজালাং

en: Bangala
bn_BD: বাংগালা

en: Bangandu
bn_BD: বানগান্দু

en: Bangba
bn_BD: বাংগবা

en: Banggai
bn_BD: বাংগাই

en: Banggarla
bn_BD: বাংগারলা

en: Bangi
bn_BD: বাংগি

en: Bangolan
bn_BD: বাংগোলান

en: Bangubangu
bn_BD: বাংগুবাংগু

en: Bangwinji
bn_BD: বাংগউইঞ্জি

en: Baniva
bn_BD: বানিভা

en: Baniwa
bn_BD: বানিওয়া

en: Banjar
bn_BD: বাঞ্জার

en: Bankagooma
bn_BD: বাংকাগুমা

en: Bankon
bn_BD: বাংকোন

en: Bannoni
bn_BD: বানোনি

en: Bantawa
bn_BD: বান্টাওয়া

en: Bantik
bn_BD: বান্তিক

en: Bantoanon
bn_BD: বান্তোয়ানোন

en: Barai
bn_BD: বারাই

en: Barakai
bn_BD: বারাকাই

en: Barama
bn_BD: বারামা

en: Barambu
bn_BD: বারাম্বু

en: Baramu
bn_BD: বারামু

en: Barapasi
bn_BD: বারাপাসি

en: Baras
bn_BD: বারাস

en: Barasana-Eduria
bn_BD: বারাসানা-এডুরিয়া

en: Barbacoas
bn_BD: বারবাকোয়াস

en: Barbareño
bn_BD: বার্বারেনো

en: Bardi
bn_BD: বার্ডি

en: Barein
bn_BD: বারেইন

en: Bari
bn_BD: বারি

en: Bariai
bn_BD: বারিয়াই

en: Bariji
bn_BD: বারিজি

en: Barikanchi
bn_BD: বারিকাঞ্চি

en: Barok
bn_BD: বারোক

en: Barombi
bn_BD: বারোম্বি

en: Barrow Point
bn_BD: বেরো পয়েন্ট

en: Baruga
bn_BD: বারুগা

en: Baruya
bn_BD: বেরুয়া

en: Barwe
bn_BD: বারওয়ে

en: Basa (Cameroon)
bn_BD: বাসা (ক্যামেরুন)

en: Basa (Nigeria)
bn_BD: বাসা (নাইজেরিয়া)

en: Basa-Gumna
bn_BD: বাসা-গুমনা

en: Basa-Gurmana
bn_BD: বাসা-গুরমানা

en: Basap
bn_BD: বাসাপ

en: Basay
bn_BD: বাসে

en: Bashkardi
bn_BD: বাশকার্ডি

en: Bashkir
bn_BD: বাশকির

en: Basketo
bn_BD: বাসকেটো

en: Basque
bn_BD: বাস্ক

en: Bassa
bn_BD: বাসসা

en: Bassa-Kontagora
bn_BD: বাসসা-কোনটাগোরা

en: Bassari
bn_BD: বাসারি

en: Bassossi
bn_BD: বাসোসি

en: Bata
bn_BD: বাতা

en: Batak
bn_BD: বাতাক

en: Batak Alas-Kluet
bn_BD: বাটাক আলাস-ক্লুয়েট

en: Batak Angkola
bn_BD: বাটাক অ্যাংগকোলা

en: Batak Dairi
bn_BD: বাতাক দাইরি

en: Batak Karo
bn_BD: বাটাক কারো

en: Batak Mandailing
bn_BD: বাটাক মান্দাইলিং

en: Batak Simalungun
bn_BD: বাটাক সিমালুংগুন

en: Batak Toba
bn_BD: বাটাক টোবা

en: Batanga
bn_BD: বাতাংগা

en: Batek
bn_BD: বাতেক

en: Bateri
bn_BD: বাতেরি

en: Bathari
bn_BD: বাথারি

en: Bati (Cameroon)
bn_BD: বাতি (ক্যামেরুন)

en: Bati (Indonesia)
bn_BD: বাটি (ইন্দোনেশিয়া)

en: Bats
bn_BD: বাট্‌স

en: Batu
bn_BD: বাটু

en: Batuley
bn_BD: বাটুলে

en: Bau
bn_BD: বাউ

en: Bauchi
bn_BD: বাউচি

en: Baure
bn_BD: বাওরে

en: Bauria
bn_BD: বাউরিয়া

en: Bauwaki
bn_BD: বাউওয়াকি

en: Bauzi
bn_BD: বাউজি

en: Bavarian
bn_BD: বাভারিয়ান

en: Bayali
bn_BD: বায়ালি

en: Baygo
bn_BD: বেগো

en: Bayono
bn_BD: বায়োনো

en: Bayot
bn_BD: বায়োট

en: Bayungu
bn_BD: বাইয়ুংগু

en: Bazigar
bn_BD: বাজিগর

en: Beami
bn_BD: বিয়ামি

en: Beaver
bn_BD: বিভার

en: Beba
bn_BD: বেবা

en: Bebele
bn_BD: বেবেলে

en: Bebeli
bn_BD: বেবেলি

en: Bebil
bn_BD: বেবিল

en: Bedjond
bn_BD: বেডজোন্দ

en: Bedoanas
bn_BD: বেদোয়ানাস

en: Beeke
bn_BD: বিইক

en: Beele
bn_BD: বিইলি

en: Beembe
bn_BD: বিমবে

en: Beezen
bn_BD: বুজেন

en: Befang
bn_BD: বেফাং

en: Beja
bn_BD: বেজা

en: Bekwarra
bn_BD: বেকওয়ারা

en: Belanda Viri
bn_BD: বেলান্ডা ভিরি

en: Belarusian
bn_BD: বেলারুশিয়ান

en: Belhariya
bn_BD: বেলহারিয়া

en: Beli (Papua New Guinea)
bn_BD: বেলি (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Beli (Sudan)
bn_BD: বেলি (সুদান)

en: Bella Coola
bn_BD: বালা কুলা

en: Bellari
bn_BD: বেলারি

en: Bemba (Zambia)
bn_BD: বেম্বা (জাম্বিয়া)

en: Bembe
bn_BD: বেম্বে

en: Bena (Tanzania)
bn_BD: বেনে (তানজানিয়া)

en: Benabena
bn_BD: বেনাবেনা

en: Bench
bn_BD: বেঞ্চ

en: Bende
bn_BD: বেন্ডে

en: Bendi
bn_BD: বেন্ডি

en: Benga
bn_BD: বেংগা

en: Bengali
bn_BD: বাংলা

en: Benggoi
bn_BD: বেংগোই

en: Bengkala Sign Language
bn_BD: বেংগকালা সাংকেতিক ভাষা

en: Bentong
bn_BD: বেনটোং

en: Beothuk
bn_BD: বিওথুক

en: Bepour
bn_BD: বেপোর

en: Bera
bn_BD: বেরা

en: Berakou
bn_BD: বেরাকুউ

en: Berik
bn_BD: বেরিক

en: Berinomo
bn_BD: বেরিনোমো

en: Berom
bn_BD: বেরোম

en: Berti
bn_BD: বেরটি

en: Besme
bn_BD: বেসমে

en: Besoa
bn_BD: বেসোয়া

en: Betaf
bn_BD: বেতাফ

en: Betawi
bn_BD: বেতাওয়ি

en: Bete
bn_BD: বেটে

en: Bete-Bendi
bn_BD: বেটে-বেন্ডি

en: Bhadrawahi
bn_BD: বদ্রাওয়াই

en: Bharia
bn_BD: ভারিয়া

en: Bhatri
bn_BD: ভাতরি

en: Bhattiyali
bn_BD: ভাটিয়ালি

en: Bhaya
bn_BD: ভায়া

en: Bhele
bn_BD: ভেলে

en: Bhilali
bn_BD: ভিলালি

en: Bhili
bn_BD: ভিলি

en: Bhojpuri
bn_BD: ভোজপুরি

en: Bhunjia
bn_BD: ভুঞ্জিয়া

en: Biafada
bn_BD: বিয়াফাডা

en: Biak
bn_BD: বিয়াক

en: Biali
bn_BD: বিয়ালি

en: Biangai
bn_BD: বিয়াংগাই

en: Biao
bn_BD: বিয়াও

en: Biao Mon
bn_BD: বিয়াও মোন

en: Bidiyo
bn_BD: বিদিও

en: Bidyara
bn_BD: বিদয়ারা

en: Bidyogo
bn_BD: বিদয়িওগো

en: Biem
bn_BD: বিয়েম

en: Bierebo
bn_BD: বাইরেবো

en: Bieria
bn_BD: বিয়েরিয়া

en: Biete
bn_BD: বিতে

en: Biga
bn_BD: বিগা

en: Bijori
bn_BD: বিজোরি

en: Bikaru
bn_BD: বিকারু

en: Bikol
bn_BD: বিকোল

en: Bikya
bn_BD: বিকয়া

en: Bila
bn_BD: বিলা

en: Bilakura
bn_BD: বিলাকুরা

en: Bilba
bn_BD: বিলবা

en: Bilbil
bn_BD: বিলবিল

en: Bile
bn_BD: বিলে

en: Bilin
bn_BD: বিলিন

en: Biloxi
bn_BD: বিলোক্সি

en: Bilua
bn_BD: বিলুয়া

en: Bilur
bn_BD: বিলুর

en: Bima
bn_BD: বিমা

en: Bimin
bn_BD: বিমিন

en: Bimoba
bn_BD: বিমোবা

en: Bina (Nigeria)
bn_BD: বিনা (নাইজেরিয়া)

en: Bina (Papua New Guinea)
bn_BD: বিনা (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Binahari
bn_BD: বিনাহারি

en: Binandere
bn_BD: বিনানদেরে

en: Bine
bn_BD: বিনে

en: Bini
bn_BD: বিনি

en: Binji
bn_BD: বিনজি

en: Bintauna
bn_BD: বিনটুয়ানিয়া

en: Bintulu
bn_BD: বিনটুলু

en: Binukid
bn_BD: বিনুকিড

en: Binumarien
bn_BD: বিনুমারিয়ান

en: Bipi
bn_BD: বিপি

en: Birale
bn_BD: বিরালে

en: Birao
bn_BD: বিরাও

en: Birgit
bn_BD: বিরগিট

en: Birhor
bn_BD: বিরহোর

en: Biri
bn_BD: বিরি

en: Biritai
bn_BD: বিরিতাই

en: Birked
bn_BD: বির্কেড

en: Birri
bn_BD: বিররি

en: Birwa
bn_BD: বিরওয়া

en: Bishnupriya
bn_BD: বিষ্ণুপ্রিয়া

en: Bishuo
bn_BD: বিশুও

en: Bisis
bn_BD: বিসিস

en: Bislama
bn_BD: বিসলামা

en: Bisorio
bn_BD: বিসেরিও

en: Bissa
bn_BD: বিসা

en: Bisu
bn_BD: বিসু

en: Bit
bn_BD: বিট

en: Bitare
bn_BD: বিটারে

en: Biwat
bn_BD: বিওয়াত

en: Biyo
bn_BD: বিয়ো

en: Biyom
bn_BD: বিয়োম

en: Blablanga
bn_BD: ব্লাব্লাংগা

en: Blafe
bn_BD: ব্লাফে

en: Blagar
bn_BD: ব্লাগার

en: Blang
bn_BD: ব্লাং

en: Bo (Laos)
bn_BD: বো (লাওস)

en: Bo (Papua New Guinea)
bn_BD: বো (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Boano (Maluku)
bn_BD: বোয়ানো (মালুকু)

en: Boano (Sulawesi)
bn_BD: বোয়ানো (সুলাওয়েসি)

en: Bobongko
bn_BD: বোবোংগকো

en: Bobot
bn_BD: বোবোট

en: Bodo (Central African Republic)
bn_BD: বোডো (মধ্য আফ্রিকান প্রজাতন্ত্র)

en: Bodo (India)
bn_BD: বোড়ো (ভারত)

en: Bodo Parja
bn_BD: বড় পরজা

en: Bofi
bn_BD: বোফি

en: Boga
bn_BD: বোগা

en: Bogaya
bn_BD: বোগায়া

en: Boghom
bn_BD: বোঘোম

en: Boguru
bn_BD: বোগুরু

en: Boikin
bn_BD: বোইকিন

en: Boko (Benin)
bn_BD: বোকো (বেনিন)

en: Bokobaru
bn_BD: বোকোবারু

en: Bokoto
bn_BD: বোকোটো

en: Bokyi
bn_BD: বোকয়ি

en: Bola
bn_BD: বোলা

en: Bolango
bn_BD: বোলাংগো

en: Bole
bn_BD: বোলে

en: Bolgo
bn_BD: বোলগো

en: Bolia
bn_BD: বোলিয়া

en: Bolivian Sign Language
bn_BD: বোলিভিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Bolo
bn_BD: বোলো

en: Boloki
bn_BD: বোলোকি

en: Bolon
bn_BD: বোলোন

en: Bolondo
bn_BD: বোলোন্ডো

en: Bolongan
bn_BD: বোলোংগান

en: Bom
bn_BD: বোম

en: Boma
bn_BD: বোমা

en: Bomboli
bn_BD: বোমবোলি

en: Bomboma
bn_BD: বোমবোমা

en: Bomu
bn_BD: বোমু

en: Bomwali
bn_BD: বোমওয়ালি

en: Bondei
bn_BD: বোন্ডেই

en: Bondo
bn_BD: বোন্ডো

en: Bonerif
bn_BD: বোনেরিফ

en: Bonggi
bn_BD: বোংগি

en: Bonggo
bn_BD: বোংগগো

en: Bongili
bn_BD: বোংগিলি

en: Bongo
bn_BD: বোংগো

en: Bongu
bn_BD: বোংগু

en: Bonjo
bn_BD: বোঞ্জো

en: Bonkeng
bn_BD: বোনকেং

en: Bonkiman
bn_BD: বোংকিমান

en: Bookan
bn_BD: বুকান

en: Boon
bn_BD: বুন

en: Boor
bn_BD: বুর

en: Bora
bn_BD: বোরা

en: Boro (Ethiopia)
bn_BD: বোরো (ইথিওপিয়া)

en: Boruca
bn_BD: বোরুকা

en: Boselewa
bn_BD: বোসেলেওয়া

en: Bosngun
bn_BD: বসনগান

en: Bosnian
bn_BD: বসনিয়ান

en: Bote-Majhi
bn_BD: বোতে-মাঝি

en: Botlikh
bn_BD: বোটলিখ

en: Bozaba
bn_BD: বোজাবা

en: Bragat
bn_BD: ব্রাগাত

en: Brahui
bn_BD: ব্রাহুই

en: Braj
bn_BD: ব্রজ

en: Brazilian Sign Language
bn_BD: ব্রাজেলিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Brem
bn_BD: ব্রেম

en: Breri
bn_BD: ব্রেরি

en: Breton
bn_BD: ব্রেটন

en: Bribri
bn_BD: ব্রিব্রি

en: Brithenig
bn_BD: ব্রিথেনিগ

en: British Sign Language
bn_BD: ব্রিটিশ সাংকেতিক ভাষা

en: Brokkat
bn_BD: ব্রোক্কাট

en: Brokskat
bn_BD: ব্রোকস্ক্যাট

en: Bua
bn_BD: বুয়া

en: Buamu
bn_BD: বুয়ামু

en: Bube
bn_BD: বুবে

en: Bubi
bn_BD: বুবি

en: Bubia
bn_BD: বুবিয়া

en: Budibud
bn_BD: বুডিবুড

en: Budong-Budong
bn_BD: বুডোং-বুডোং

en: Budu
bn_BD: বুডু

en: Budukh
bn_BD: বুদুক

en: Buduma
bn_BD: বুদুমা

en: Budza
bn_BD: বুডজা

en: Bugan
bn_BD: বুগান

en: Bugawac
bn_BD: বুগাওয়াক

en: Bughotu
bn_BD: বুঘোটু

en: Buginese
bn_BD: বাগিনিস

en: Bugun
bn_BD: বুগুন

en: Buhid
bn_BD: বুহিদ

en: Buhutu
bn_BD: বুহুটু

en: Bukat
bn_BD: বুকাত

en: Bukharic
bn_BD: বুখারিক

en: Bukitan
bn_BD: বুকিটান

en: Bukiyip
bn_BD: বুকিয়িপ

en: Bukusu
bn_BD: বুকুসু

en: Bukwen
bn_BD: বুকওয়েন

en: Bulgarian
bn_BD: বুলগেরিয়ান

en: Bulgarian Sign Language
bn_BD: বুলগেরিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Bulgebi
bn_BD: বুলগেবি

en: Buli (Ghana)
bn_BD: বুলি (ঘানা)

en: Buli (Indonesia)
bn_BD: বুলি (ইন্দোনেশিয়ান)

en: Bullom So
bn_BD: বুলোম সো

en: Bulu (Cameroon)
bn_BD: বুলু (ক্যামেরুন)

en: Bulu (Papua New Guinea)
bn_BD: বুলি (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Bum
bn_BD: বুম

en: Bumaji
bn_BD: বুমাজি

en: Buna
bn_BD: বুনা

en: Bunaba
bn_BD: বুনাবা

en: Bunak
bn_BD: বুনাক

en: Bunama
bn_BD: বুনামা

en: Bundeli
bn_BD: বুণ্ডেলি

en: Bung
bn_BD: বুংগ

en: Bungain
bn_BD: বুনগেইন

en: Bungku
bn_BD: বুংগকু

en: Bunun
bn_BD: বুনুন

en: Buol
bn_BD: বুয়োল

en: Bura-Pabir
bn_BD: বুরা-পাবির

en: Burak
bn_BD: বুরাক

en: Buraka
bn_BD: বুরাকা

en: Burarra
bn_BD: বুরাররা

en: Burate
bn_BD: বুরাতে

en: Burduna
bn_BD: বুরদুনা

en: Bure
bn_BD: বুরে

en: Buriat
bn_BD: বুরিয়াত

en: Burji
bn_BD: বুর্জি

en: Burmese
bn_BD: বার্মিজ

en: Burmeso
bn_BD: বুরমেসো

en: Buru (Nigeria)
bn_BD: বুরু (নাইজেরিয়া)

en: Burui
bn_BD: বুরুই

en: Burumakok
bn_BD: বুরুমাকোক

en: Burun
bn_BD: বুরুন

en: Burunge
bn_BD: বুরুংগে

en: Burushaski
bn_BD: বুরুশাসকি

en: Burusu
bn_BD: বুরুসু

en: Buruwai
bn_BD: বুরুওয়াই

en: Busa
bn_BD: বুসা

en: Busam
bn_BD: বুসাম

en: Busami
bn_BD: বুসামি

en: Bushi
bn_BD: বুশি

en: Bushoong
bn_BD: বুশুংগ

en: Buso
bn_BD: বুসো

en: Busoa
bn_BD: বুসোয়া

en: Busuu
bn_BD: বুসু

en: Butmas-Tur
bn_BD: বুটমাস-টুর

en: Butuanon
bn_BD: বুটুয়ানোন

en: Buwal
bn_BD: বুওয়াল

en: Buyu
bn_BD: বুয়ু

en: Bwa
bn_BD: বওয়া

en: Bwaidoka
bn_BD: বউইডোকা

en: Bwatoo
bn_BD: বওয়াটু

en: Bwela
bn_BD: বওয়েলা

en: Bwile
bn_BD: বউইল

en: Bwisi
bn_BD: বউইসি

en: Byangsi
bn_BD: বিয়াংসি

en: Cacaopera
bn_BD: কাকাওপেরা

en: Cacua
bn_BD: কাকুয়া

en: Caddo
bn_BD: ক্যাডো

en: Cahuarano
bn_BD: কাহুয়ারোনো

en: Cahuilla
bn_BD: কাহুইলা

en: Caka
bn_BD: সাকা

en: Cakfem-Mushere
bn_BD: সাকফেম-মুশেরে

en: Callawalla
bn_BD: কালাওয়ালা

en: Caluyanun
bn_BD: কালুয়ানুন

en: Campalagian
bn_BD: কাম্পালাজিয়ান

en: Camtho
bn_BD: কামথো

en: Candoshi-Shapra
bn_BD: কান্ডোশি-শাপরা

en: Canichana
bn_BD: কানিছানা

en: Cara
bn_BD: কারা

en: Carabayo
bn_BD: কারাবায়ো

en: Carapana
bn_BD: কারাপানা

en: Carijona
bn_BD: কারিজোনা

en: Carolinian
bn_BD: ক্যারোলিনিয়ান

en: Cashibo-Cacataibo
bn_BD: কাশিবো-কাকাটাইবো

en: Cashinahua
bn_BD: কাশিনাহুয়া

en: Catalan
bn_BD: কাটালান

en: Catawba
bn_BD: কাটাওবা

en: Cauca
bn_BD: কাউকা

en: Cayuga
bn_BD: কায়ুগা

en: Cebuano
bn_BD: সেবুয়ানো

en: Cen
bn_BD: সেন

en: Cerma
bn_BD: সের্মা

en: Chachi
bn_BD: ছাছি

en: Chadian Sign Language
bn_BD: চাডিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Chadong
bn_BD: চাডোং

en: Chagatai
bn_BD: চাগাতাই

en: Chaima
bn_BD: চাইমা

en: Chak
bn_BD: চাক

en: Chakali
bn_BD: চাকালি

en: Chakma
bn_BD: চাকমা

en: Chala
bn_BD: ছালা

en: Chamacoco
bn_BD: চামাকোকো

en: Chamalal
bn_BD: ছমালাল

en: Chamari
bn_BD: ছামার

en: Chambeali
bn_BD: ছামবিয়ালি

en: Chambri
bn_BD: ছাম্বরি

en: Chamicuro
bn_BD: ছামিকুরো

en: Chamorro
bn_BD: চামোরো

en: Changriwa
bn_BD: চাংরিওয়া

en: Changthang
bn_BD: চাংথাং

en: Chantyal
bn_BD: চান্টিয়াল

en: Chaudangsi
bn_BD: ছাউডাংশি

en: Chavacano
bn_BD: ছাভাকানো

en: Chayahuita
bn_BD: ছায়াহুইতা

en: Chechen
bn_BD: চেচেন

en: Chenapian
bn_BD: ছেনাপিয়ান

en: Chenchu
bn_BD: ছেনছু

en: Chenoua
bn_BD: ছেনুউয়া

en: Chepang
bn_BD: ছেপাং

en: Cherokee
bn_BD: চেরুকি

en: Cheyenne
bn_BD: কেয়েইন

en: Chiapanec
bn_BD: চিয়াপানেক

en: Chibcha
bn_BD: চিবচা

en: Chickasaw
bn_BD: চিকাসো

en: Chicomuceltec
bn_BD: ছিকোমুসেলটেক

en: Chiga
bn_BD: চিগা

en: Chilcotin
bn_BD: চিলকোটিন

en: Chilisso
bn_BD: চিলিসসো

en: Chimariko
bn_BD: চিমারিকো

en: Chimila
bn_BD: ছিমিলা

en: Chinali
bn_BD: ছিনালি

en: Chinese
bn_BD: চিনা

en: Chinook
bn_BD: চিনুক

en: Chinook jargon
bn_BD: চিনুক জারগন

en: Chipaya
bn_BD: ছিপায়া

en: Chipewyan
bn_BD: চিপেওয়ান

en: Chippewa
bn_BD: চিপ্পেওয়া

en: Chiquitano
bn_BD: চিকুইটানো

en: Chiru
bn_BD: ছুরি

en: Chocangacakha
bn_BD: চোকানগাসাকা

en: Choctaw
bn_BD: চকটো

en: Chodri
bn_BD: ছোডরি

en: Chokwe
bn_BD: ছোকওয়ে

en: Chong
bn_BD: ছোং

en: Choni
bn_BD: ছোনি

en: Chopi
bn_BD: ছোপি

en: Chru
bn_BD: ছ্রু

en: Chuave
bn_BD: ছুয়াভে

en: Chuj
bn_BD: ছুজ

en: Chukot
bn_BD: চুকোট

en: Chulym
bn_BD: চুলইয়ম

en: Churahi
bn_BD: ছুরাহি

en: Chuukese
bn_BD: চুকিস

en: Chuvash
bn_BD: চুভাশ

en: Chuwabu
bn_BD: চুওয়াবা

en: Cia-Cia
bn_BD: সিয়া-সিয়া

en: Cibak
bn_BD: সিবাক

en: Cicipu
bn_BD: সিসিপু

en: Cimbrian
bn_BD: সিমব্রিয়ান

en: Cinda-Regi-Tiyal
bn_BD: সিন্ডা-রেগি-টিয়াল

en: Cineni
bn_BD: সিনেনি

en: Cinta Larga
bn_BD: সিন্টা লার্গা

en: Clallam
bn_BD: ক্লালাম

en: Cocama-Cocamilla
bn_BD: কোকামা-কোকামিল্লা

en: Cocopa
bn_BD: কোকোপা

en: Colorado
bn_BD: কলোরাডো

en: Comanche
bn_BD: কোমাঞ্চে

en: Como Karim
bn_BD: কোমো কারিম

en: Comox
bn_BD: কোমোক্স

en: Con
bn_BD: কোন

en: Coptic
bn_BD: কোপ্টিক

en: Coquille
bn_BD: কোকুইল

en: Cornish
bn_BD: কর্নিশ

en: Corsican
bn_BD: কোর্সিকান

en: Cree
bn_BD: ক্রি

en: Creek
bn_BD: ক্রিক

en: Croatian
bn_BD: ক্রোয়েশিয়ান

en: Cutchi-Swahili
bn_BD: কাটচি-সোয়াহিলি

en: Czech
bn_BD: চেক

en: Dagaari Dioula
bn_BD: দাগারি দিউলা

en: Dakota
bn_BD: ডাকোটা

en: Danish
bn_BD: ডেনিশ

en: Dano
bn_BD: দানো

en: Dargwa
bn_BD: দার্গওয়া

en: Defaka
bn_BD: ডিফাকা

en: Degenan
bn_BD: দেগেনান

en: Delaware
bn_BD: ডেলাওয়ের

en: Denya
bn_BD: ডেনয়া

en: Dibole
bn_BD: ডিবোলে

en: Dijim-Bwilim
bn_BD: ডিজিম-বিউইলিম

en: Dinka
bn_BD: ডিংকা

en: Dogrib
bn_BD: ডোগ্রিব

en: Duala
bn_BD: ডুয়ালা

en: Dyula
bn_BD: ডিউলা

en: Dzao Min
bn_BD: ডজাও মিন

en: Dzodinka
bn_BD: জোডিংকা

en: Dzongkha
bn_BD: জোংগা

en: Ede Cabe
bn_BD: এডে কাবে

en: Efik
bn_BD: এফিক

en: Egyptian (Ancient)
bn_BD: মিশরিয় (প্রাচীন)

en: Ekajuk
bn_BD: একাজুক

en: Elamite
bn_BD: ইলামাইট

en: Eloyi
bn_BD: ইলোয়ি

en: English
bn_BD: ইংরেজি

en: Erzya
bn_BD: ইর্জয়া

en: Esimbi
bn_BD: এসিম্বি

en: Esperanto
bn_BD: এসপারান্তো

en: Estonian
bn_BD: এস্তোনিয়ান

en: Evant
bn_BD: এভান্ত

en: Ewe
bn_BD: ইউয়ি

en: Ewondo
bn_BD: ইওন্ডো

en: Fanti
bn_BD: ফ্যান্টি

en: Faroese
bn_BD: ফেরোইজ

en: Fembe
bn_BD: ফেম্বে

en: Fijian
bn_BD: ফিজিয়ান

en: Finnish
bn_BD: ফিনিশ

en: Fon
bn_BD: ফন

en: French
bn_BD: ফ্রেঞ্চ

en: Friulian
bn_BD: ফ্রিউলিয়ান

en: Fulah
bn_BD: ফুলা

en: Ga
bn_BD: গা

en: Gahri
bn_BD: গাহরি

en: Galician
bn_BD: গ্যালিশিয়ান

en: Galo
bn_BD: গালো

en: Gamo-Ningi
bn_BD: গামো-নিংগি

en: Garifuna
bn_BD: গারিফুনা

en: Gayo
bn_BD: গায়ো

en: Gazi
bn_BD: খাসি

en: Geez
bn_BD: গিয়েজ

en: Georgian
bn_BD: জর্জিয়ান

en: German
bn_BD: জার্মান

en: Ghayavi
bn_BD: ঘায়াভি

en: Ghotuo
bn_BD: ঘোটুও

en: Giangan
bn_BD: গিয়াংগান

en: Gikyode
bn_BD: গিকইয়োডে

en: Gilbertese
bn_BD: গিলবার্টিজ

en: Ginyanga
bn_BD: গিনইয়াংগা

en: Girawa
bn_BD: গিরাওয়া

en: Goemai
bn_BD: গোয়েমাই

en: Gondi
bn_BD: গোন্দি

en: Gorontalo
bn_BD: গোরোনটালো

en: Gothic
bn_BD: গথিক

en: Grebo
bn_BD: গ্রেবো

en: Gros Ventre
bn_BD: গ্রোস ভেন্ত্রে

en: Guarani
bn_BD: গুয়ারানি

en: Gujarati
bn_BD: গুজরাতি

en: Haeke
bn_BD: হাইকি

en: Haida
bn_BD: হাইডা

en: Hamer-Banna
bn_BD: হামের-বান্না

en: Haryanvi
bn_BD: হরিয়ানভি

en: Hausa
bn_BD: হাওসা

en: Hawaiian
bn_BD: হাওয়াইয়ান

en: Hebrew
bn_BD: হিব্রু

en: Hema
bn_BD: নিওরো

en: Herero
bn_BD: হেরেরো

en: Heyo
bn_BD: হেয়ো

en: Hiligaynon
bn_BD: হিলিগেনন

en: Hindi
bn_BD: হিন্দি

en: Hiri Motu
bn_BD: হিরি মোটু

en: Hittite
bn_BD: হিটাইট

en: Hmong
bn_BD: মংগ

en: Hungarian
bn_BD: হাঙ্গেরিয়ান

en: Hupa
bn_BD: হুপা

en: Iban
bn_BD: ইবান

en: Icelandic
bn_BD: আইসল্যান্ডিক

en: Ido
bn_BD: ইডো

en: Idu-Mishmi
bn_BD: ইডু-মিশমি

en: Igbo
bn_BD: ইগবো

en: Igo
bn_BD: ইগো

en: Iloko
bn_BD: ইলোকো

en: Inabaknon
bn_BD: ইনাবাকনোন

en: Indonesian
bn_BD: ইন্দোনেশিয়ান

en: Ingush
bn_BD: ইংগুশ

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
bn_BD: ইন্টারলিঙ্গুয়া (আন্তর্জাতিক সহায়ক ভাষার সমিতি)

en: Inuktitut
bn_BD: ইনুকটিটুট

en: Inupiaq
bn_BD: ইনুপিয়াক

en: Ipulo
bn_BD: ইপুলো

en: Irish
bn_BD: আইরিশ

en: Italian
bn_BD: ইটালিয়ান

en: Izora
bn_BD: আইজোরা

en: Jalkunan
bn_BD: জালকুনান

en: Japanese
bn_BD: জাপানি

en: Jarawa (India)
bn_BD: জারোয়া (ভারত)

en: Javanese
bn_BD: জাভানিস

en: Judeo-Arabic
bn_BD: জুডিও-আরবি

en: Judeo-Persian
bn_BD: জুডিও-ফার্সি

en: Jur Modo
bn_BD: জুর মোদো

en: Kabardian
bn_BD: কাবার্ডিয়ান

en: Kabyle
bn_BD: কবায়েল

en: Kagayanen
bn_BD: কাগায়ানেন

en: Kahua
bn_BD: কাহুয়া

en: Kairak
bn_BD: কাইরাখ

en: Kajakse
bn_BD: কাজাখসে

en: Kaluli
bn_BD: কালুলি

en: Kanauji
bn_BD: কনওজি

en: Kannada
bn_BD: কন্নড়

en: Kanuri
bn_BD: কানুরি

en: Kaqchikel
bn_BD: কাকছিকেল

en: Kara-Kalpak
bn_BD: কারা-কালপাক

en: Karachay-Balkar
bn_BD: কারাচে-বলকার

en: Karelian
bn_BD: কারিলিয়ান

en: Karnai
bn_BD: কার্নাই

en: Karo (Brazil)
bn_BD: কারো (ব্রাজিল)

en: Kasanga
bn_BD: কাসাঙ্গা

en: Kashmiri
bn_BD: কাশমিরী

en: Kashubian
bn_BD: কাশুবিয়ান

en: Kati
bn_BD: কাটি

en: Kaure
bn_BD: কাওরে

en: Kavalan
bn_BD: কাভালান

en: Kawi
bn_BD: কাওয়ি

en: Kazakh
bn_BD: কাজাখ

en: Kein
bn_BD: কিয়েন

en: Kemberano
bn_BD: কেমবেরানো

en: Kimbundu
bn_BD: কিমবুন্ডু

en: Kinyarwanda
bn_BD: কিনয়ারুয়ান্ডা

en: Koasati
bn_BD: কোয়াসাটি

en: Koda
bn_BD: কোডা

en: Kohumono
bn_BD: কোহুমোনো

en: Kol (Cameroon)
bn_BD: কোল (ক্যামেরুন)

en: Kom (Cameroon)
bn_BD: কোম (ক্যামেরুন)

en: Komi
bn_BD: কোমি

en: Koongo
bn_BD: কোঙ্গো

en: Korean
bn_BD: কোরিয়ান

en: Koreguaje
bn_BD: কোরেগুয়াজে

en: Kosraean
bn_BD: কোসরিয়েন

en: Kotava
bn_BD: কোটাভা

en: Kpelle
bn_BD: কপেলা

en: Kulung (Nigeria)
bn_BD: কুলুং (নাইজেরিয়া)

en: Kumyk
bn_BD: কুমইয়িক

en: Kurdish
bn_BD: কুর্ডিশ

en: Kurukh
bn_BD: কুরুখ

en: Kutenai
bn_BD: কুটিনাই

en: Kuwaa
bn_BD: কুওয়া

en: Kwa'
bn_BD: কওয়া

en: Kyak
bn_BD: কিয়াক

en: Ladino
bn_BD: লাডিনো

en: Lahnda
bn_BD: লাহন্ডা

en: Lamba
bn_BD: লাম্বা

en: Lame
bn_BD: লামে

en: Lampung Nyo
bn_BD: লাম্পুং-নিয়ো

en: Lao
bn_BD: লাও

en: Larike-Wakasihu
bn_BD: লারিকে-ওয়াকাসিহু

en: Latin
bn_BD: লাতিন

en: Latvian
bn_BD: লাটভিয়ান

en: Lave
bn_BD: লাভে

en: Legbo
bn_BD: লেগবো

en: Lehar
bn_BD: লেহার

en: Leyigha
bn_BD: লেয়িঘা

en: Lezghian
bn_BD: লেজগিয়ান

en: Limassa
bn_BD: লিমাসা

en: Lingala
bn_BD: লিঙ্গালা

en: Lishanid Noshan
bn_BD: লিশানিদ নোশান

en: Lithuanian
bn_BD: লিথুয়েনিয়ান

en: Lojban
bn_BD: লোজবান

en: Lozi
bn_BD: লোজি

en: Luba-Katanga
bn_BD: লুবা-কাটাঙ্গা

en: Luba-Lulua
bn_BD: লুবা-লুলুয়া

en: Luiseno
bn_BD: লুইসেনো

en: Lule Sami
bn_BD: লুলে সামি

en: Lunda
bn_BD: লুন্ডা

en: Luo (Kenya and Tanzania)
bn_BD: লুও (কেনিয়া ও তানজানিয়া)

en: Lushai
bn_BD: লুশাই

en: Maa
bn_BD: মা

en: Macedonian
bn_BD: মেসিডোনিয়ান

en: Madurese
bn_BD: মাদুরিজ

en: Magahi
bn_BD: মাগাহি

en: Mai Brat
bn_BD: মাই ব্রেট

en: Maithili
bn_BD: মৈথিলি

en: Makasar
bn_BD: মাকাসার

en: Makayam
bn_BD: মাকায়াম

en: Malagasy
bn_BD: মালাগাসি

en: Malay (individual language)
bn_BD: মালায় (স্বত্বন্ত্র ভাষা)

en: Malay (macrolanguage)
bn_BD: মায়ান (ম্যাক্রো-ভাষা)

en: Malayalam
bn_BD: মালায়ালম

en: Malaynon
bn_BD: মালায়নোন

en: Malayo
bn_BD: মালায়ো

en: Malaysian Sign Language
bn_BD: মালেশিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Maltese
bn_BD: মল্টিস

en: Manchu
bn_BD: মাঞ্চু

en: Mandar
bn_BD: ম্যান্ডার

en: Mandingo
bn_BD: মানডিংগো

en: Mandobo Atas
bn_BD: মান্দোবো আতাস

en: Mandobo Bawah
bn_BD: মান্ডোবো বাওয়াহ

en: Manipuri
bn_BD: মনিপুরী

en: Manna-Dora
bn_BD: তেলুগু

en: Manx
bn_BD: ম্যাঙ্গস

en: Maori
bn_BD: মাওরি

en: Mapudungun
bn_BD: মাপুডুংগুন

en: Marathi
bn_BD: মারাঠি

en: Mari (Russia)
bn_BD: মারি (রাশিয়া)

en: Marshallese
bn_BD: মার্শালিস

en: Marwari
bn_BD: মারোয়াড়ি

en: Masai
bn_BD: মাসাই

en: Masiwang
bn_BD: মাসিওয়াং

en: Mbongno
bn_BD: এমবোংগো

en: Mburku
bn_BD: এমবুর্কু

en: Medumba
bn_BD: মেডুমবা

en: Messapic
bn_BD: মেসাপিক

en: Michigamea
bn_BD: মিচিগামিয়া

en: Minangkabau
bn_BD: মিনাংকাবাউ

en: Mirandese
bn_BD: মিরান্ডিস

en: Mmen
bn_BD: এমমেন

en: Moere
bn_BD: সেরের

en: Mohawk
bn_BD: মোহক

en: Moksha
bn_BD: মোকশা

en: Molengue
bn_BD: মোলেংগুই

en: Mongo
bn_BD: মঙ্গো

en: Mongolian
bn_BD: মঙ্গোলিয়ান

en: Morom
bn_BD: মোরোম

en: Mossi
bn_BD: মোসি

en: Mpur
bn_BD: এমপুর

en: Mufian
bn_BD: মুফিয়ান

en: Muinane
bn_BD: মুইনানে

en: Multiple languages
bn_BD: একাধিক ভাষা

en: Mundabli
bn_BD: মুন্ডাবলি

en: Muratayak
bn_BD: মুরাতায়েক

en: N'Ko
bn_BD: নকো

en: Nai
bn_BD: নাই

en: Namosi-Naitasiri-Serua
bn_BD: নামোসি-নাইটাসিরি-সেরুয়া

en: Nanubae
bn_BD: নানুবেই

en: Nauru
bn_BD: নাউরু

en: Ndonga
bn_BD: এনডোঙ্গা

en: Neapolitan
bn_BD: নিওপোলিটান

en: Nend
bn_BD: নেন্দ

en: Ngas
bn_BD: নগাস

en: Ngelima
bn_BD: এঞ্জেলিমা

en: Nias
bn_BD: নিয়াস

en: Niuean
bn_BD: নিউয়েয়ান

en: Nogai
bn_BD: নোগাই

en: Norwegian
bn_BD: নরওয়েজিয়ান

en: Notre
bn_BD: নোতরে

en: Nubaca
bn_BD: নুবাকা

en: Nyahkur
bn_BD: নিয়াখুর

en: Nyamwezi
bn_BD: নিয়ামওয়েজি

en: Nyankole
bn_BD: নিয়ানকোলে

en: Nzima
bn_BD: এনজিমা

en: Obanliku
bn_BD: ওবানলিকু

en: Obokuitai
bn_BD: ওবোকুইটাই

en: Obolo
bn_BD: ওবোলো

en: Occitan (post 1500)
bn_BD: অকসিটান (১৫০০ উত্তোর)

en: Odiai
bn_BD: ওডিয়াই

en: Ojibwa
bn_BD: ওজিবওয়ে

en: Oroko
bn_BD: ওরোকো

en: Oromo
bn_BD: ওরোমো

en: Orowe
bn_BD: ওরোওয়ে

en: Osage
bn_BD: ওসেজ

en: Pahlavi
bn_BD: পাহলাভি

en: Pal
bn_BD: পাল

en: Palauan
bn_BD: পালাউয়ান

en: Pali
bn_BD: পালি

en: Pande
bn_BD: পান্ডে

en: Pangasinan
bn_BD: পাংগাসিনান

en: Papiamento
bn_BD: পাপিয়ামেন্টো

en: Paranan
bn_BD: পারানান

en: Pela
bn_BD: পেলা

en: Pele-Ata
bn_BD: পেলে-আতা

en: Pemon
bn_BD: পেমোন

en: Persian
bn_BD: ফার্সি

en: Phoenician
bn_BD: ফোনিশিয়ান

en: Pirlatapa
bn_BD: পিরলাটাপা

en: Pohnpeian
bn_BD: ফনপেনিয়ান

en: Polish
bn_BD: পোলিশ

en: Portuguese
bn_BD: পোর্তুগিস

en: Pouye
bn_BD: পোউইয়ে

en: Putukwam
bn_BD: পুটুকোয়াম

en: Qaqet
bn_BD: কাকেত

en: Qawasqar
bn_BD: কাওয়াসকার

en: Qimant
bn_BD: কিমান্ত

en: Rajasthani
bn_BD: রাজস্থানী

en: Rapanui
bn_BD: রাপানুই

en: Ratagnon
bn_BD: রাতাগনন

en: Reel
bn_BD: রিল

en: Rema
bn_BD: রেমা

en: Romanian
bn_BD: রোমেনিয়ান

en: Romansh
bn_BD: রোমেন্‌শ

en: Romany
bn_BD: রোমানি

en: Ron
bn_BD: রোন

en: Rundi
bn_BD: রুন্ডি

en: Russian
bn_BD: রুশি

en: Sa'a
bn_BD: সা

en: Safeyoka
bn_BD: সাফেয়োকা

en: Sambe
bn_BD: সাম্বে

en: Samoan
bn_BD: সামোয়ান

en: Sandawe
bn_BD: সান্দাওয়ে

en: Sango
bn_BD: সাঙ্গো

en: Sanskrit
bn_BD: সংস্কৃত

en: Santali
bn_BD: সাঁওতালি

en: Sardinian
bn_BD: সার্ডিনিয়ান

en: Sasak
bn_BD: সাসাক

en: Scots
bn_BD: স্কটস

en: Selkup
bn_BD: সেল্কআপ

en: Serbian
bn_BD: সার্বিয়ান

en: Shan
bn_BD: শান

en: Sherbro
bn_BD: শেরব্রো

en: Shona
bn_BD: শোনা

en: Shoo-Minda-Nye
bn_BD: শু-মিন্ডা-নাই

en: Shor
bn_BD: শোর

en: Sicilian
bn_BD: সিসিলিয়ান

en: Sidamo
bn_BD: সিডামো

en: Siksika
bn_BD: সিকসিকা

en: Sindhi
bn_BD: সিন্ধি

en: Siwu
bn_BD: সিয়ু

en: Slave (Athapascan)
bn_BD: স্লেভ (আথাপাস্কান)

en: Slovak
bn_BD: স্লোভাক

en: Slovenian
bn_BD: স্লোভেনিয়ান

en: Sogdian
bn_BD: সগডিয়ান

en: Solong
bn_BD: সোলোং

en: Somali
bn_BD: সোমালী

en: Soninke
bn_BD: সোনিনকে

en: Sranan Tongo
bn_BD: স্রানান টোঙ্গো

en: Sukuma
bn_BD: সুকুমা

en: Sumerian
bn_BD: সুমেরিয়ান

en: Sundanese
bn_BD: সুডানিজ

en: Susu
bn_BD: সুসু

en: Swati
bn_BD: সোয়াতি

en: Swedish
bn_BD: সুইডিশ

en: Syriac
bn_BD: সিরিয়াক

en: Tagabawa
bn_BD: টাগাবাওয়া

en: Tagalog
bn_BD: তাগালোগ

en: Tahitian
bn_BD: তাহিশিয়ান

en: Tai Dam
bn_BD: তাই দাম

en: Taikat
bn_BD: তাইকাত

en: Tainae
bn_BD: তাইনে

en: Tajik
bn_BD: তাজিক

en: Tamasheq
bn_BD: তামাশেক

en: Tamil
bn_BD: তামিল

en: Tapei
bn_BD: তাপেই

en: Tatar
bn_BD: তাতার

en: Tayo
bn_BD: টায়ো

en: Terei
bn_BD: টেরেই

en: Tereno
bn_BD: টেরেনো

en: Tetum
bn_BD: টেটাম

en: Thai
bn_BD: থাই

en: Tibetan
bn_BD: তিব্বতি

en: Tigre
bn_BD: টিগ্রে

en: Tigrinya
bn_BD: টিগ্রিনয়া

en: Timne
bn_BD: টিমনে

en: Tiri
bn_BD: টিরি

en: Tiv
bn_BD: টিভ

en: Tlingit
bn_BD: ট্‌লিংগিট

en: Tok Pisin
bn_BD: টোক পিসিন

en: Tokelau
bn_BD: টুকালাউ

en: Tonga (Nyasa)
bn_BD: টোঙ্গা (নিয়াসা)

en: Tonga (Tonga Islands)
bn_BD: টোঙ্গা (টোঙ্গা দ্বীপপুঞ্জ)

en: Tsimané
bn_BD: সিমানে

en: Tsimshian
bn_BD: সিমশিয়ান

en: Tsonga
bn_BD: সোঙ্গা

en: Tswana
bn_BD: সোওয়ানা

en: Tukang Besi South
bn_BD: টুকাং বেসি দক্ষিণ

en: Tuki
bn_BD: টুকি

en: Tumbuka
bn_BD: তুমবুকা

en: Tunen
bn_BD: তুনেন

en: Turkish
bn_BD: তুর্কি

en: Turkmen
bn_BD: তুর্কমেন

en: Tuvalu
bn_BD: টুভালু

en: Tuvinian
bn_BD: টুভিনিয়ান

en: Tuwuli
bn_BD: টুউলি

en: Twi
bn_BD: টুই

en: Uab Meto
bn_BD: উয়াব মেটো

en: Ubaghara
bn_BD: উবাঘারা

en: Udmurt
bn_BD: উডমুর্ট

en: Ugaritic
bn_BD: উগারিটিক

en: Ukpet-Ehom
bn_BD: উকপেত-এহোম

en: Ukrainian
bn_BD: ইউক্রেনিয়ান

en: Umbundu
bn_BD: উম্বুন্ডু

en: Uncoded languages
bn_BD: কোডবিহীন ভাষা

en: Undetermined
bn_BD: অনির্দিষ্ট

en: Urdu
bn_BD: উর্দু

en: Uzbek
bn_BD: উজবেক

en: Vai
bn_BD: ভাই

en: Venda
bn_BD: ভেন্ডা

en: Vengo
bn_BD: ভেঙ্গো

en: Vietnamese
bn_BD: ভিয়েতনামিস

en: Volapük
bn_BD: ভোলাপুক

en: Votic
bn_BD: ভোটিক

en: Waimaha
bn_BD: ওয়াইমাহা

en: Waimiri-Atroari
bn_BD: ওয়াইমিরি-আত্রোয়ারি

en: Walloon
bn_BD: ওয়ালুন

en: Waorani
bn_BD: ওয়াওরানি

en: War-Jaintia
bn_BD: ওয়ার-জয়ন্টিয়া

en: Warkay-Bipim
bn_BD: ওয়ার্কে-বিপিম

en: Washo
bn_BD: ওয়াশো

en: Welsh
bn_BD: ওয়েলশ

en: Wolof
bn_BD: ওলুফ

en: Wumboko
bn_BD: উমবোকো

en: Wushi
bn_BD: উশি

en: Xhosa
bn_BD: জোসা

en: Yaka (Central African Republic)
bn_BD: ইয়াকা (মধ্য আফ্রিকান প্রজাতন্ত্র)

en: Yakut
bn_BD: ইয়াকুট

en: Yangkam
bn_BD: ইয়াংকাম

en: Yao
bn_BD: ইয়াও

en: Yapese
bn_BD: ইযাপিস

en: Yiddish
bn_BD: ইড্ডিশ

en: Yoruba
bn_BD: ইওরুবা

en: Zaiwa
bn_BD: জাইওয়া

en: Zenaga
bn_BD: জেনাগা

en: Zulu
bn_BD: জুলু

en: Zuni
bn_BD: জুনি
